Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σπίτι τσίλικο ή σπίτι παιδότοπος ;;;


nano

σπίτι τσίλικο ή σπίτι παιδότοπος ;;;  

1.251

  1. 1. σπίτι τσίλικο ή σπίτι παιδότοπος ;;;

    • σπίτι τσίλικο
    • σπίτι "παιδότοπος"


Recommended Posts

Σπίτι τσίλικο και παιδί δυστυχισμένο??? Να μου λείπει!!!

Προς το παρόν μόνο η κρεβατοκάμαρά μας την έχει γλιτώσει από παιχνίδια... αλλά έχω τον άντρα μου εκεί που καταφέρνει να την κάνει χάος...

Κατα τ'άλλα... το τραπεζάκι του σαλονιού στην άκρη και μάνα και γιός να κυλιούνται στα πατώματα!!!! :-)

 

εμ αυτά θα θυμόμαστε μετά... κι εμείς και τα παιδιά μας!!! ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω απο μικρα τα αφηνα να παιζουν στο δωματιο τους μονο στο σαλονι μπορουσαν να φερνουν μεχρι ενα δυο παιχνιδια και οχι ολο το δωματιο αρκει μετα να τα μαζεψουν .μου αρεσει γενικα το σπιτι να ειναι στην εντελεια.γενικα αν μπουν απο μικρα σε ενα προγραμμα που να ξερουν οτι τα πραγματα της μαμας δεν τα πειραζουμε και το δωματιο μας ειναι ο χωρος που μπορουμε να κανουμε οτι θελουμε δεν υπαρχει προβλημα.δεν νιωθουν καταπιεση ισα ισα μου μαθαινουν να τα εχουν ολα σε ταξη.εμενα ποτε δεν πειραξανε τραπεζακια διακοσμητικα σεμεδακια κα.τωρα φυσικα και βγαζουν ενα δυο παιχνιδια στο σαλονι αυτα που παιζουν και οταν τελειωσουν το παιχνιδι τα πανε στη θεση τους.ετσι ολα ειναι τελεια!!!!:lol:

Twh6p3.png

WWMCp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

οχι απλά παιδότοπος...χαμός...ΑΛΛΑ προσπαθώ να το έχω πάντα καθαρό (μη φανταστείτε τώρα στην τρίχα) αλλά σφουγγαρίζω αρκετά συχνά οπότε δεν μαζεύεται και σκόνη για ξεσκόνισμα (με ένα σμπάρο)...δεν φοράμε παπούτσια μέσα στο σπίτι οπότε διατηρείται το σφουγγάρισμα και είμαστε οκ...

 

κατα τα αλλα δε με νοιάζει να είναι τα παιχνίδια στο πάτωμα, με νοιάζει το πάτωμα πάνω στο οποίο είναι τα παιχνίδια να είναι καθαρο.Το βράδυ το μαζεύω και γίνεται αγνώριστο και το πρωί βουρρρρρρρρρρρρρ...χαμος. Βέβαια η δικιά μου η τσούπρα αν δεν είναι στη σειρά τα παιχνίδια της και είναι άνω κάτω δεν παίζει μαζί τους...τα σνομπάρει!!! Οπότε αναγκαστικά της τα τοποθετώ κάθε μέρα ωραία ωράια σε ένα τεράστιο χαμηλό τραπεζάκι από το ΙΚΕΑ, να τα βλέπει όλα και παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Σπίτι παιδότοπος και τίποτα άλλο....μπορεί να νευριάζω, μπορεί να κουράζομαι αλλά από την άλλη όταν βλέπω το χαμόγελο του παιδιού μου περνούν όλα!!!!!

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

ελεγχομενος παιδοτοπος. ο εργοθεραπευτης μου ειπε οτι δεν ειναι καλο να υπαρχουν πολλα παιχνιδια γιατι το παιδι δεν ξερει τι να πρωτοπιασει και ετσι δεν παιζει με κανενα.

οποτε ενα τραπεζακι στο σαλονι με λιγα παιχνιδια, μια μεγαλη θηκη με ολες τις μπαλες και τις κορινες για μποουλινγκ και διπλα η μπασκετα και το τερμα ποδοσφαιρου. τα υπολοιπα παιχνιδια ειναι τακτοποιημενα στο παιδικο. οποτε ο μικρος ειτε παιζει με αυτα που ειναι στο σαλονι ειτε πηγαινει στο δωματιο του και παιρνει οτι θελει. αλλα ολη μερα συμμαζευω οτι παραταει για να μην επικρατει χαος, κυριως για τον μικρο

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω μεγάλο θεμα στο σπίτι....Δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω ώς παιδότοπο...

Βοηθείστε καλέ!!!!

 

Ο μικρός πλέον περπατάει και τρέχει...Εκτός λοιπόν που το βράδυ μαζεύω ΟΛΑ τα παιχνίδια του, το πρωι που ξυπνάμε και πιούμε γάλα, αλάξουμε και τα σχετικά, αρχίζουμε πετάμε ΟΛΑ τα παχνιδια κάτω (αλλά αυτο ξέρω ότι ειναι φυσιολογικο)....

 

Παρατάει λοιπόν τα παιχνίδια μετα απο λίγο και αρχίζει να πειράζει τα πάντα εκτός απο τα παιχνίδια του, συρτάρια, ντουλάπια, καλωδια.....

 

Αποτέλεσμα εχω εξαφανίσει τραπεζομαντηλο απο το τραπέζι γιατι πήγε να κάνει μονοζυγο τις προάλλες στο τραπέζι και να πάρει παραμάζωμα το τραπεζομαντηλο με ΟΛΑ τα συμπράγαλα του τραπεζιού να του έρθουν καπέλο...

 

Εχουμε προσπαθησει να κανουμε πατεντες να κρύψουμε ΟΛΑ τα καλώδια αλλά δεν κρυβονται τελείως με αποτέλεσμα να τα ξυλώνει. Του φτάνει να βρεί έστω ενα μικροσκοπικο κομματάκι να προεξέχει κάπου...

 

Αδειάζει ΟΛΑ τα ντουλάπια και τα συρτάρια, βάζω αυτοκολητα ειδικά να τα κλείνω αλλά ο ταλιμπαν μου τα ξεκολλάει και παίζει και με τα αυτοκολλητα και το τα συρταροντουλάπια.

 

Εχουν εξαφανιστει ΟΛΑ απο παντού ....Εδώ σκέφτομαι να διώξω και τις καρέκλες τωρα γιατι πάει και κρεμιέτε απο αυτες και του έχουν έρθει 2 φορές καπέλο (ευτυχώς που δεν χτυπησε)...

 

Μόνο που δεν εχει κρεμαστει απο το φωτιστικο να μου κάνει τον ταρζάν ακόμα, αλλά αμα το ανακαλύψει θα ψάξει να βρεί τρόπο είμαι σιγουρη....

Ρε κοριτσια και σας αυτο συνεβαινε??? Αναγκαζοσασταν να τα εχετε εξαφανησει ΟΛΑ απο το σπίτι? Μέχρι πότε θα γινετε αυτο? Σε ποια ηλικία ψιλοηρεμουν απο ΟΛΟ αυτο?

Link to comment
Share on other sites

εμένα σταματούσε με κόλπο - του έδινα κάτι άλλο να ασχοληθεί

στην κουζίνα είχε ένα ντουλάπι δικό του - ήταν αυτό με τα τάπερ και τις κουτάλες, ήξερε ότι άνοιγε αυτό κι έπαιζε

φυσικά όλα μαθαίνονται με υπομονή κι επιμονή, εσείς θα το λέτε συνέχεια μέχρι να μάθει και απλά να γνωρίζει που μπορεί να πάει και που όχι

και όταν φτάνεις σε απόγνωση, του δίνεις κάτι άλλο να παίξει

η κυκλική ροή είναι καλό κόλπο - να έχεις κάποια παιχνίδια κάθε μέρα ως νέα στο χώρο και να κρύβεις κάποια για καμια εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εμείς έχουμε εφαρμόσει την εξής τακτική: όλο το σπίτι συμαζεμένο και τσίλικο και το παιδικό δωμάτιο-> παιδική χαρά...

 

Το παιδί μαθαίνει ότι το δωμάτιο του είναι ο προσωπικός του χώρος και μπορεί να εκφραστεί εκεί όπως του αρέσει, αλλά ότι δεν είναι όλο το σπίτι προσωπικός του χώρος... Πιστεύω να μην κάνουμε λάθος σε αυτό....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

σπίτι παιδότοπο, δεν το συζητώ, μεγάλωσα σε τέτοιο και έχω υπέροχες αναμνήσεις !!! μέσα στο σπίτι κάναμε ποδήλατο, πατίνια, κυνηγητό.... τέλεια!!!

η μητέρα μου πως άντεχε δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

΅Εμενα δεν μου αρέσει καθόλου η ακαταστασία σαν αποτελεσμα της τεμπελιάς ή της βαρεμάρας. Αν η γυναίκα δουλεύει δικαιολογείται αλλα αν δεν δουλεύει δεν την σώζει τίποτα στα μάτια μου. Τι κάνει όλη μέρα έννιά ώρες που δουλεύει μια εργαζόμενη? Παίζει με το παιδί?Αποκλείεται.

Εγώ δεν μπορώ να βλέπω πεταμένα ρούχα στους καναπέδες, πυτζάμες, παπούτσια, παρατημένα αποφάγια κτλ. Την κουζίνα την διατηρώ πάντα καθαρή (έχω ένα ντουλάπι χαμηλά με πολύχρωμα τάπερ και ποτηράκια και όλο τ ανακατώνουν). Το μπάνιο πεντακάθαρο, δηλαδή ένα μπάνιο πως μπορεί να είναι ακατάστατο? Δεν το καθαρίζεις μετά το μπανιο ή πριν? Τ άπλητα είναι έξω από το καλάθι? Τα παιχνίδια που πλατσουρίζει το μωρό δεν τα ξεπλένεις και τα βάζεις κάπου?

Τα παιδικά είναι επιμελώς ατιμέλητα, έχουν το ελέυθερο να παίζουν με ότι θελουν αρκει μετά να το μαζεύουν στο πλαίσιο των δυνατοτήτων τους. Αλλά γενικά δεν με πειράζει η ακαταστασία στα δωματιά τους.Το καλό είναι ότι έχουμε καλάθια αποθήκευσεις και τα δύο μου παιδιά έχουν το δικό τους δωμάτια οπότε υπάρχει χώρος. Πάντως έχω εντοπίσει ότι όταν είναι συμμαζεμένα κάνουν πιο δημιουργικό παιχνίδι!

Το σαλόνι τώρα. Έχω ένα μικρό χώρο με τραπεζάκι και καρεκλίτσες πάνω σ ένα χαλί και εκεί παίζουν. όλα τα υπόλοιπα ειναι στις θέσεις τους. τρεις τεσερεις φορές τα μάλωσα για να μην πειράζουνε και το καταλάβανε.

Link to comment
Share on other sites

Για να συμπληρώσω, δεν με ενοχλουν τα διασπαρτα παιχνίδια στο σπίτι γιατί συμαζεύονται γρηγορα, μ ενοχλουν τα διάσπαρτα αντικείμενα που βρίσκονται σε άλλη θέση απο αυτήν που θα έπρεπε να βρίσκονται. Επίσης ένα σκονισμένο σπίτι με ακατάστατη κουζίνα ή μπάνιο απο πότε θεωρείται μαγκιά?

Και γιατί έχετε εξυψώσει το ακατάστατο σπίτι=ευτυχισμένα παιδιά και τακτοποιημένο=δυστυχισμένα? Αυτό σίγουρα ειπώθηκε από τεμπέλες.( οι εργαζόμενες εξαιρούνται)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το ένα, ούτε το άλλο...

Όταν κάνεις παιδί, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και ξεχνάς να έχεις το... "μέγαρο Μαξίμου" που είχες πριν για να κάνεις ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ... ΦΙΓΟΥΡΑ στους γνωστούς και λοιπούς!!!

Απ' την άλλη όμως, επειδή έκανες παιδί, δεν σημαίνει ότι υπέστεις... ΚΑΤΟΧΗ από την... ΒΕΡΜΑΧΤ! ΟΦΕΙΛΕΙΣ να μάθεις στο παιδί (ναι, μαθαίνουν ΑΠΟ ΤΩΡΑ, απ' την βρεφική ηλικία) να καταλάβει ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΟΥΝ τα όριά του και που ξεκινούν των υπολοίπων.

Φίλος μου, ροκάς-μουσικός, που δεν σου "γεμίζει το μάτι" για πατέρας, είναι μαζί με την γυναίκα του, ΜΑΚΡΑΝ, οι κορυφαίοι γονείς που έχω βιώσει!

Μιλάμε, συμπεριφέρονταν στα παιδιά τους ΑΠΟ ΒΡΕΦΗ, ως ΙΣΟΤΙΜΑ ΜΕΛΗ της οικογένειας! Και τους μιλούσαν ΩΣ ΕΝΗΛΙΚΕΣ, όχι "μπέμπα, ντουντού κοκό, ναι;" και τέτοια! Και το σπίτι τους ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ όπως πριν, με μπιμπελό, με τα πάντα, όχι... "τσίλικο" μέγαρο αλλά ούτε ...βομβαρδισμένη Βηρυττός!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εμείς χρονίσαμε τώρα και προσπαθώ να έχω σε τάξη το σπίτι. Μέσα στο σαλόνι μου ομως (εννιαίο με κουζίνα) σαφώς και υπάρχει το πάρκο του παιδιού αλλά και το καρεκλάκι του φαγητού του, όπως υπάρχει ο καναπές για εμάς και οι καρέκλες της τραπεζαρίας μας που τρώμε καθημερινά.

Δίνω λίγη μάχη να πω την αλήθεια για να κρατηθουν τα μπιμπελό στη θέση τους, λέω διαρκώς "αυτό είναι δικό μου" και της βάζω εκεί κοντά κι ένα δικό της παιχνιδάκι λέγοντας "να τα δικά σου - κοιτα τι ωραίο κλπ" να παίξει και να της τραβήξω την προσοχή.

Μπορεί το παιδί να έχει 1-2 παιχνίδια στο σαλόνι εφόσον κάθεται μαζί μας αλλά μετά να πω την αλήθεια τα μαζεύω και τα πάω στο δωμάτιο. Οπως μαζεύω ένα δικό μας περιοδικό, ένα ποτηρι κλπ. Το δωμάτιο της είναι λίγο πιο χύμα. Εχουμε παιχνιδόκουτα και τα βάζουμε όλα μέσα, αλλά όταν παίζει βγάζει ό,τι τραβά η ψυχή της έξω. Είναι ο χώρος που είναι όλα δικά της.

 

Τι συμβουλεύετε θα ήθελα να ξέρω, να μαλώνω για τα μπιμπελό ή όχι; καταλαβαίνει από τώρα;

 

Πάντως γενικά νομίζω ένα συμμαζεμένο και καθαρό σπίτι σε προδιαθέτει να είσαι πιο ήρεμος γονιός και να ξεκουράζεσαι στο σπίτι σου... ε, κατά συνέπεια νομίζω και τα παιδιά θα πρέπει να το φχαριστιούνται.

Link to comment
Share on other sites

΅Εμενα δεν μου αρέσει καθόλου η ακαταστασία σαν αποτελεσμα της τεμπελιάς ή της βαρεμάρας. Αν η γυναίκα δουλεύει δικαιολογείται αλλα αν δεν δουλεύει δεν την σώζει τίποτα στα μάτια μου. Τι κάνει όλη μέρα έννιά ώρες που δουλεύει μια εργαζόμενη? Παίζει με το παιδί?Αποκλείεται.

Εγώ δεν μπορώ να βλέπω πεταμένα ρούχα στους καναπέδες, πυτζάμες, παπούτσια, παρατημένα αποφάγια κτλ. Την κουζίνα την διατηρώ πάντα καθαρή (έχω ένα ντουλάπι χαμηλά με πολύχρωμα τάπερ και ποτηράκια και όλο τ ανακατώνουν). Το μπάνιο πεντακάθαρο, δηλαδή ένα μπάνιο πως μπορεί να είναι ακατάστατο? Δεν το καθαρίζεις μετά το μπανιο ή πριν? Τ άπλητα είναι έξω από το καλάθι? Τα παιχνίδια που πλατσουρίζει το μωρό δεν τα ξεπλένεις και τα βάζεις κάπου?

Τα παιδικά είναι επιμελώς ατιμέλητα, έχουν το ελέυθερο να παίζουν με ότι θελουν αρκει μετά να το μαζεύουν στο πλαίσιο των δυνατοτήτων τους. Αλλά γενικά δεν με πειράζει η ακαταστασία στα δωματιά τους.Το καλό είναι ότι έχουμε καλάθια αποθήκευσεις και τα δύο μου παιδιά έχουν το δικό τους δωμάτια οπότε υπάρχει χώρος. Πάντως έχω εντοπίσει ότι όταν είναι συμμαζεμένα κάνουν πιο δημιουργικό παιχνίδι!

Το σαλόνι τώρα. Έχω ένα μικρό χώρο με τραπεζάκι και καρεκλίτσες πάνω σ ένα χαλί και εκεί παίζουν. όλα τα υπόλοιπα ειναι στις θέσεις τους. τρεις τεσερεις φορές τα μάλωσα για να μην πειράζουνε και το καταλάβανε.[/quote

 

βαι βαι βαι!!

νομιζω πως δεν σωζομαι στα ματια σου με τπτ!!!

εγω λοιπον που δεν δουλευω ΝΑΙ 9 ωρες παιζω μαζι του..,πλην αυτες που τρωμε παρεα,χεζ..με παρεα,κ κοιμομαστε παρεα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να συμπληρώσω, δεν με ενοχλουν τα διασπαρτα παιχνίδια στο σπίτι γιατί συμαζεύονται γρηγορα, μ ενοχλουν τα διάσπαρτα αντικείμενα που βρίσκονται σε άλλη θέση απο αυτήν που θα έπρεπε να βρίσκονται. Επίσης ένα σκονισμένο σπίτι με ακατάστατη κουζίνα ή μπάνιο απο πότε θεωρείται μαγκιά?

Και γιατί έχετε εξυψώσει το ακατάστατο σπίτι=ευτυχισμένα παιδιά και τακτοποιημένο=δυστυχισμένα? Αυτό σίγουρα ειπώθηκε από τεμπέλες.( οι εργαζόμενες εξαιρούνται)

 

θα θελα πολυ να σου απαντησω κ σ αυτο αλλα μαλλον θα με διαγραψουν δια παντος!!!:lol::cool:

Link to comment
Share on other sites

 

Τι συμβουλεύετε θα ήθελα να ξέρω, να μαλώνω για τα μπιμπελό ή όχι; καταλαβαίνει από τώρα;

 

Η συμουλη μου ειναι αν τα μπιμ πελο σου εχουν αξια μαζεψε τα!;)

Επισης αν ειναι επικινδυνα πχ γυαλινα επισης μαζεψε τα!

Το παιδακι μπορει να μην εει προθεση να κανει ζημια αλλα καποιοες φορες ζημιες γινονται,ας εχουν λοιπον το μικροτερο κοστος!

Απ κει και περα αν δεν σε νοιαζουν αφησε τα κια συνεχισε να της λες οτι δεν κανει,σιγα σιγα θα αρχισει να καταλαβαινει αλλα η μνημη τους ειναι πολυ μικρη και θα χρειαζεται να επαναλαμβανεις 100 φορες το ιδιο πραγμα!

Εμας το σπιτι μας ειναι μια ενδιαμεση κατασταση!Με 2 αγορακια ειναι πολυ δυσκοκα να ειναι οπως θα ηθελα!

Εχω καλο καναπε και τραπεζι που μου τα χουν "αχρηστεψει"!Ενω δεν τα αφηνω να τρωνε χυμα ο καναπες εχει 100 λεκεδες!Μα γιατι ξεφυγαν με σαλτσες η σοκολατες και δεν προλαβα,μα με μαρκαδορους μα γιατι μου πηρε το φλυτζανι του καφε και ετρεχε μα γιατι ο μικρος 12 μηνων τοτε νευριασε την ωρα που ετρωγε στο καρεκλακι του και πεταξε το πιατο στο πατωμα και γεμισαμε σαλτσες(ενιαιο σαλονι κουζινα!:evil:)τα ριχταρια ειναι η σωτηρια μου!

Το μονο αξιας ειναι η τηλεοραση που τι να την κανω?Προσπαθω να τη σωσω:lol:

Γενικα οσο λιγοτερα μπιχλιμπιδια τοση λιγοτερη δουλεια για μενα,ο αντρας μου λειπει ολη μερα σχεδον.

Τα παιχνιδια τους ειναι στα δωματια τους αλλα επειδη το σαλονι εχει απλα αν θελουν τα φερνουν παιζουμε και μετα τα μαζευουν.Αυτο με βολευει κι εμενα να τους ελεγχω οταν μαγειρευω και οταν κανω δουλειες.Εχω κι ενα πολυ ωραιο σκαμπο που εχει αποθηκευτικο χωρο και βαζουμε κι εκει κανα παιχνιδι.Ανα διαστηματα εχουμε και το παρκο στο σαλονι που τωρα χρησιμευει κυριως για τιμωρια του μικρου(18 μηνων)

Το θεμα ειναι οτι μαζευω 2 φορες τη μερα.Μια το μεσημερι πριν το φαγητο ολα ειναι στη θεση τους και μια το βραδυ πριν το μπανιο και τον υπνο.Συν τα υπολοιπα μαζεματα...κρεβατια πρωι απογευμα,μπανιο κουζινα!Η κουζινα ειδικα θελει ολη μερα μαζεμα!ουφ...Ειναι βασανο γιατι υπαρχουν στιγμες που με πιανει απελπισια με την ακαταστασια αλλα τι να κανω!?Προσπαθω οσο μπορω γιατι ειμαι και τρελη,αν δεν ειναι το σπιτι μαζεμενο δεν μπορω ουτε να φαω ουτε να κοιμηθω...κι ας μην τα βλεπω ξερω οτι υπαρχουν!

Και δεν δουλευω αλλα αυτο δεν το λεω για καλο,γιατι οσο περισσοτερο ειμαι σπιτι τοσο κανω δουλειες!Αν δουλευα και γυριζα στις πεντε θα εκανα πχ την κουζινα μια και καλη μετα το βραδυνο,τωρα μεχρι τις 5 εχει μαζευτει 3 φορες!Καθαριοτητα κανω 1 φορα τη βδπομαδα και ενδιαμεσα συντηρηση,λιγη σκουπα λιγο χλωρινη στα μπανια και την κουζινα καθημερινα!

Kourabiedaki Παντως το σπιτι παιδοτοπος με το τσιλικο ουδεμια σχεση εχουν με το αν ενα σπιτι ειναι καθαρο η βρωμικο γιατι μπορει να καθαρισω σημερα το πρωι και το βραδυ να εχει πεσει βομβα!Ελα να μαγειρεψεις σε μια πεντακαθαρη κουζινα με 2 παιδια αναμεσα στα ποδια σου να τσακωνονται,να θελουν να παιξεις μαζι τους,να κλαινε να χεζονται να θελουν να τα πας τουαλετα να πρεπει να πας σ.μαρκετ να μην εχεις πιει καφε να σου πω για ποτε γινεται η κουζινα μπαχαλο...Ενα φαι που σε φυσιολογικες συνθηκες το βαζεις στη φωτια σε 20' μπορει να κανω 50'.

Επισης να σου πω οτι εισαι πολυ τυχερη που με 3-4 παρατηρησεις τα παιδια σου καταλαβαν!Εμενα ο μεγαλος δεν καταλαβαινει τπτ...

Τελος το σημαντικοτερο ειναι οτι μεσαα στο σπιτι δεν μπαινει κανεις με παπουτσια ειδικα τον χειμωνα!Μονο ο παιδιατρος που ντρεπομαι να του το πω!Για αυτο εχ και παντα καθαρες παντοφλιτσες για οποιον θελει και στις γιορτες βγαζω το μεγαλο χαλι του σαλονιου αλλα στα παιδικα τα παιδακια βγαζουν τα παπουτσια τους!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δουλεύω από το σπίτι,την γλιτώνω;Σπίτι παιδότοπος.παντού παιχνίδια(επίσης κάλτσες,κολάν,μπλουζάκια,το ασύρματο,ασιδέρωτα,κατσαρόλες,τάπερ...ξεχνάω κάτι;:rolleyes: ) ,μπιμπελό μαζεμένα.Ευτυχώς κάτι μαζεύει η γιαγιά αλλοιώς...και εννοείται κάθε τόσο η μικρή στο γραφείο να με τραβολογάει.έχει φάση...μ'αρέσει που είμαστε λίγο χάος:D:D

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το δικο μας σπιτι ακροβατει......τη μια ειναι τσιλικο, κ σε 5 λεπτα παιδοτοπος!!!!

Με πολλη κουραση απο εμενα, τα καταφερνουμε......

 

Πλεον δεν εργαζομαι....(2 παιδια/2 παιδικοι--δεν βγαινουν με τιποτα οσο κ να δουλευα με τους μισθους σημερα:-()

 

Το πρωι θα κανω τη καθαριοτητα, οσο κοιμαται ο μικρος κ βλεπει τηλεοραση ο μεγαλος.(εναλλακτικα, ζωγραφιζει )

Οταν ξυπνησει ο μικρος, θα παιξουμε στο παιδικο.

Οταν ομως ερθει η ωρα για μαγειρεμα, σιδερο κλπ....ερχονται στο σαλονι--ωστε να τα βλεπω.....κ εκει ξεκινα ο παιδοτοπος......μανια με τα μαξιλαρια του καναπε, κανουν σπιτι με αυτα, φερνουν κ μερικα παιχνιδια, παιζουν, εγω μαγειρευω--κλασσικα θα μου παρει περισσοτερη ωρα, αφου ο μικρος θα θελει αγκαλια, να πατησει κανα κουμπι στον απορροφητηρα, να ανοιξει κανα ντουλαπι--τα πετα ολα εξω κ θα τον βαλω στο καρεκλακι φαγητου--τιμωρια--αφου πρωτα του πω καμια 100αρια φορες οτι δεν ανοιγουμε ντουλαπιακλπκλπκλπ-αλλιως δεν μας βλεπω να τρωμε;)

 

Αφου μαγειρεψω κ σε λιγο θα ερθει κ ο μπαμπας σπιτι, μαζευουμε με το γιο μου, (οσο μαζεψει, αφου στα 2 λεπτα τον ποναει η μεση του:shock::shock::shock:)κ αν καθισει ο μικρος στο καρεκλακι κανω παλι καθαριοτητα....σκουπισμα(ολο κ κατι θα πεσει αφου εχουν φαει)/σφουγγαρισμα(αχ αυτα τα κυπελλακια που σταζουν--ευτυχως σταματησε ο μικρος με τα σαλακια του)/με αζαχ τις δαχτυλιες ,

 

τρωμε, πανε για υπνο κ εγω αν τελειωσω με ολα θα ξαπλωσω με το συζυγο.....το απογευμα, χαλαρωνουμε, το σπιτι αν δεν ερθει κανεις επισκεψη, θα γινει κ παλι παιδοτοπος, κ οταν τα κοιμησω για βραδυ, θα μαζεψω κλπκλπκλπ

 

 

Και επειδη ημουν κ εργαζομενη μαμα στο παρελθον,σαφως κ προτιμω να ειμαι εργαζομενη κ οχι να παλευω σπιτι ολη μερα:-(

 

Τοτε, το βραδυ εκανα μαζευμα κ καθαριζα.

Το πρωι, το σπιτι τσιλικο, φευγαμε ολοι(οι μεγαλοι για δουλεια/ο γιος παιδικο), το μεσημερι επιστρεφαμε σε ενα ομορφο σπιτι, ετοιμαζα να φαμε, μεσημεριανος υπνος, κ το απογευμα κανα σιδερο, οκ επαιζε στο σαλονι, αλλα καθε βραδυ μαζευα κ καθαριζα 1 φορα τη μερα δλδ:!::!::!:

 

Τωρα ολη μερα κανω τα ιδια κ τα ιδια:evil::evil::evil: σε χρονο dt το σπιτι γινεται χαλια, μπορει να μαζευω κ καθε μιση ωρα:-(, αφηστε τις δαχτυλιες, ψιχουλα, πατωμακλπ κ το κορυφαιο......να ακους κ απο πανω--απο οτι ολη μερα καθεσαι:evil:......κ δεν πληρωνομαι, αλλα αν ειχα μια γυναικα να προσεχει 2 παιδια κ να κανει τα παντα στο σπιτι, δεν θα την πληρωνα?????????:rolleyes:μονες τους γινονται οι δουλειες????

 

Ευτυχως, ο συζυγος αναγνωριζει οσα κανω, ποτε δεν ειπε οτι καθομαι, αν χρειαστει να τα κρατησει--μονο, χωρις να κανει καποια δουλεια--μου λεει πως αντεχεις ολη μερα??????/(μην ξεχναμε οτι δεν ειμαστε για 8ωρο σπιτι ειμαστε ΟΛΗ ΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ......κ φυσικα δεν μιλαω για βρωμικο σπιτι, αλλα για σαλονι που γινεται μαλλια κουβαρια---ενας καναπες που φτιαχνεται κ 20 φορες τη μερα----τα ριχταρια κουβαρια κλπ παντου παιχνιδια...κ η μεση μου κομματια.....κ να ακους εδω οτικαθεσαι ολη μερα:shock:

 

 

Μπιμπελα μονο ψηλα, ο μικρος 16 μηνων, ακουει μονο οτι τον συμφερει......η φωνη μου μονιμα βραγνιασμενη αφου ολη μερα τα ιδια λεω......κ νομιζω μονο εγω τα ακουω:shock:

 

Για να μην πω που σκαρφαλωνει ο μικρος στον καναπε, σε καρεκλες,μεχρι στο τζακι κ δεν μπορω να γυρισω ουτε λεπτο την πλατη......το παρκο πεταχτηκε--2 παιδια μεγαλωσε....το διελυσαν:rolleyes:που χρηματα για νεο:-(, αφηστε που δεν καθοταν τελευταια.....

 

boysmam αυτα που γραφεις ειναι σαν να τα εγραψα εγω..........

 

Αναπολω τις μερες που δουλευα......κ ας δουλευα κ στις2 εγκυμοσυνες...μου αρεσει να δουλευω...κ κανω υπομονη μεχρι τον προσεχη Σεπτεμβρη, που θα παει νηπια ο μεγαλος κ ευελπιστω να μου παρουν τον μικρο(με καρτα ανεργιας)--αλλιως θα αναγκαστω να τον στειλω ιδ. παιδικο σταθμο κ να βρω μια δουλεια---αχ, ειμαι καιρο εκτος, μακαρι να βρω κατι κ ας ειναι κ ασχετο με τις σπουδες μου....

 

Ναι, χαιρομαι τα παιδια μου, αλλα πολλη κουραση.....κ μεσα σε ολο το χαμο, προσπαθω να διαβαζω κ τον μεγαλο....ωστε να ειναι ετοιμος για τα νηπια....να ξερει καποια βασικα.....αν κ ο μικρος δεν μας αφηνει κ πολυ.....οσο καθεται στο καρεκλακι, κ να βαλω τον μικρο για υπνο κ να ασχοληθω με τον μεγαλο, δεν παιζει αυτο το σεναριο......εμαθαν να κοιμουνται στο ιδιο δωματιο κ αν ο μικρος δεν δει τον μεγαλο να κοιμαται.....δεν κοιμαται με τιποτα.....τον ψαχνει....

 

Σορυ για το κατεβατο.....αλλα.....τα εβγαλα απο μεσα μου.....

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μας σπιτι ακροβατει......τη μια ειναι τσιλικο, κ σε 5 λεπτα παιδοτοπος!!!!

Με πολλη κουραση απο εμενα, τα καταφερνουμε......

 

Πλεον δεν εργαζομαι....(2 παιδια/2 παιδικοι--δεν βγαινουν με τιποτα οσο κ να δουλευα με τους μισθους σημερα:-()

 

Το πρωι θα κανω τη καθαριοτητα, οσο κοιμαται ο μικρος κ βλεπει τηλεοραση ο μεγαλος.(εναλλακτικα, ζωγραφιζει )

Οταν ξυπνησει ο μικρος, θα παιξουμε στο παιδικο.

Οταν ομως ερθει η ωρα για μαγειρεμα, σιδερο κλπ....ερχονται στο σαλονι--ωστε να τα βλεπω.....κ εκει ξεκινα ο παιδοτοπος......μανια με τα μαξιλαρια του καναπε, κανουν σπιτι με αυτα, φερνουν κ μερικα παιχνιδια, παιζουν, εγω μαγειρευω--κλασσικα θα μου παρει περισσοτερη ωρα, αφου ο μικρος θα θελει αγκαλια, να πατησει κανα κουμπι στον απορροφητηρα, να ανοιξει κανα ντουλαπι--τα πετα ολα εξω κ θα τον βαλω στο καρεκλακι φαγητου--τιμωρια--αφου πρωτα του πω καμια 100αρια φορες οτι δεν ανοιγουμε ντουλαπιακλπκλπκλπ-αλλιως δεν μας βλεπω να τρωμε;)

 

Αφου μαγειρεψω κ σε λιγο θα ερθει κ ο μπαμπας σπιτι, μαζευουμε με το γιο μου, (οσο μαζεψει, αφου στα 2 λεπτα τον ποναει η μεση του:shock::shock::shock:)κ αν καθισει ο μικρος στο καρεκλακι κανω παλι καθαριοτητα....σκουπισμα(ολο κ κατι θα πεσει αφου εχουν φαει)/σφουγγαρισμα(αχ αυτα τα κυπελλακια που σταζουν--ευτυχως σταματησε ο μικρος με τα σαλακια του)/με αζαχ τις δαχτυλιες ,

 

τρωμε, πανε για υπνο κ εγω αν τελειωσω με ολα θα ξαπλωσω με το συζυγο.....το απογευμα, χαλαρωνουμε, το σπιτι αν δεν ερθει κανεις επισκεψη, θα γινει κ παλι παιδοτοπος, κ οταν τα κοιμησω για βραδυ, θα μαζεψω κλπκλπκλπ

 

 

Και επειδη ημουν κ εργαζομενη μαμα στο παρελθον,σαφως κ προτιμω να ειμαι εργαζομενη κ οχι να παλευω σπιτι ολη μερα:-(

 

Τοτε, το βραδυ εκανα μαζευμα κ καθαριζα.

Το πρωι, το σπιτι τσιλικο, φευγαμε ολοι(οι μεγαλοι για δουλεια/ο γιος παιδικο), το μεσημερι επιστρεφαμε σε ενα ομορφο σπιτι, ετοιμαζα να φαμε, μεσημεριανος υπνος, κ το απογευμα κανα σιδερο, οκ επαιζε στο σαλονι, αλλα καθε βραδυ μαζευα κ καθαριζα 1 φορα τη μερα δλδ:!::!::!:

 

Τωρα ολη μερα κανω τα ιδια κ τα ιδια:evil::evil::evil: σε χρονο dt το σπιτι γινεται χαλια, μπορει να μαζευω κ καθε μιση ωρα:-(, αφηστε τις δαχτυλιες, ψιχουλα, πατωμακλπ κ το κορυφαιο......να ακους κ απο πανω--απο οτι ολη μερα καθεσαι:evil:......κ δεν πληρωνομαι, αλλα αν ειχα μια γυναικα να προσεχει 2 παιδια κ να κανει τα παντα στο σπιτι, δεν θα την πληρωνα?????????:rolleyes:μονες τους γινονται οι δουλειες????

 

Ευτυχως, ο συζυγος αναγνωριζει οσα κανω, ποτε δεν ειπε οτι καθομαι, αν χρειαστει να τα κρατησει--μονο, χωρις να κανει καποια δουλεια--μου λεει πως αντεχεις ολη μερα??????/(μην ξεχναμε οτι δεν ειμαστε για 8ωρο σπιτι ειμαστε ΟΛΗ ΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ......κ φυσικα δεν μιλαω για βρωμικο σπιτι, αλλα για σαλονι που γινεται μαλλια κουβαρια---ενας καναπες που φτιαχνεται κ 20 φορες τη μερα----τα ριχταρια κουβαρια κλπ παντου παιχνιδια...κ η μεση μου κομματια.....κ να ακους εδω οτικαθεσαι ολη μερα:shock:

 

 

Μπιμπελα μονο ψηλα, ο μικρος 16 μηνων, ακουει μονο οτι τον συμφερει......η φωνη μου μονιμα βραγνιασμενη αφου ολη μερα τα ιδια λεω......κ νομιζω μονο εγω τα ακουω:shock:

 

Για να μην πω που σκαρφαλωνει ο μικρος στον καναπε, σε καρεκλες,μεχρι στο τζακι κ δεν μπορω να γυρισω ουτε λεπτο την πλατη......το παρκο πεταχτηκε--2 παιδια μεγαλωσε....το διελυσαν:rolleyes:που χρηματα για νεο:-(, αφηστε που δεν καθοταν τελευταια.....

 

boysmam αυτα που γραφεις ειναι σαν να τα εγραψα εγω..........

 

Αναπολω τις μερες που δουλευα......κ ας δουλευα κ στις2 εγκυμοσυνες...μου αρεσει να δουλευω...κ κανω υπομονη μεχρι τον προσεχη Σεπτεμβρη, που θα παει νηπια ο μεγαλος κ ευελπιστω να μου παρουν τον μικρο(με καρτα ανεργιας)--αλλιως θα αναγκαστω να τον στειλω ιδ. παιδικο σταθμο κ να βρω μια δουλεια---αχ, ειμαι καιρο εκτος, μακαρι να βρω κατι κ ας ειναι κ ασχετο με τις σπουδες μου....

 

Ναι, χαιρομαι τα παιδια μου, αλλα πολλη κουραση.....κ μεσα σε ολο το χαμο, προσπαθω να διαβαζω κ τον μεγαλο....ωστε να ειναι ετοιμος για τα νηπια....να ξερει καποια βασικα.....αν κ ο μικρος δεν μας αφηνει κ πολυ.....οσο καθεται στο καρεκλακι, κ να βαλω τον μικρο για υπνο κ να ασχοληθω με τον μεγαλο, δεν παιζει αυτο το σεναριο......εμαθαν να κοιμουνται στο ιδιο δωματιο κ αν ο μικρος δεν δει τον μεγαλο να κοιμαται.....δεν κοιμαται με τιποτα.....τον ψαχνει....

 

Σορυ για το κατεβατο.....αλλα.....τα εβγαλα απο μεσα μου.....

 

Δεν εχω να πω τίποτα!περιγραφεις σχεδόν όλες τις full time μαμάδες!ντροπη μερικες γυναίκες να τις αποκαλούν ταμπέλες!θα έπρεπε να ξερουν πως ειδικα οταν δεν έχεις βοήθεια το να εισαι όλη μέρα σπιτι με τα παιδια ειναι πραγματικα πολυ πολυ δύσκολο σωματικά κ ψυχικά!δεν χρειάζεται ανάλυση!

Τεμπελες ενωθειτε!απο το πολυ κ...λοκαθισμα με επιασε η μέση μου με δυο μωρα!τι οποσθοδρομικη αποψη και αυτη μονο όσες δουλεύουν εχουν δικαιωματα να παραπονιούνται!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι μία από τις τεμπέλες που δεν δουλεύουν (κατ'επιλογή μου βέβαια αλλά δεν έχει σημασία) και δεν είναι όλη μέρα με το ξεσκονόπανο στο χέρι. Εμένα το μωρό μου είναι ακόμα μικρό αλλά όλο και κάποιο παιχνιδάκια καταλήγουν στο πάτωμα και συνήθως μένουν εκεί μέχρι να κοιμηθεί λίγο και να μαζέψω ότι προλάβω για να καθήσω να πάρω μία ανάσα κι εγώ. Προσωπικά θεωρώ ότι το σπίτι μου είναι τακτοποιημένο αλλά και αν δεν είναι όλα τέλεια εγώ ειλικρινά προτιμώ να αφιερώνω το χρόνο μου παίζοντας με το παιδί μου. Άλλωστε τα παιδικά του χρόνια δεν θα ξανάρθουν οι δουλειές του σπιτιού πάλι ποτέ δεν τελειώνουν. ;)

 

Live and let live!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, εμενα η μπεμπα μου δεν μου δημιουργει ακομα τετοια θεματα..ειναι 3μιση μηνων βεβαια!!!χιχιχιχιχι!!!!Ομως και γω τρεχω κ για το σπιτι...τα πρωινα δεν δουλευω---ειμαι καθηγητρια αγγλικων κ δουλκευω απο το απογευμα ως το βραδυ---τα πρωινα ανεβαινει ο μπαμπας μου( μενει στον κατω απο εμενα οροφο)...κ με βοηθα με τη μικρη...την κραταει λιγο, να πιω το γαλα μου, να αποστειρωσω μπιμπερο κ να βρασω νερο αν χρειαστει ή να μαγειρεψω...βεβαια δεν καθεται ολη μερα---την βαζω κ στο ριλαξ----τα μεσημερια μεχρι το βραδυ ερχεται η μαμα μου κ την κραταει(καμια φορα μαζι με την αδερφη μου ή με τον αντρα της)...αν κ ολοι προσεχουν, εγω με τοσα ποδια να πατανε καθε μερα φρικαρω...ετσι σφουγγαριζω και ξεσκονιζω καθημερινα....αφηστε που η μικρη μας ειχε παλινδρομηση κ ακομα κ τωρα αν βγαλει καμια γουλια κ πεσει κατω...αυτο το γαλα αφηνει λασπη στα γρανιτε πλακακια και δεν φευγει--ετσι σφουγγαριζω καθημερινα με λιγο ξυδακι!!!Ξεσκονιζω ωστε να μην εχουμε σκονη και μας πιανουν αλλεργιες( εχω θεμα)...στο σαλονι εχω 2-3 κουκλακια που κουνιουνται με μουσικη για να τα βλεπει η μικρη κ να μην κλαιει---ακομα δε εχω το προβλημα της μεταφορας παιχνιδιων στο σαλονι....και εχω κ θεμα με το μπανιο---κανουμε και οι 3 μας μπανιο καθημερινα---μαμα, μπαμπας κ μπεμπα...αρα προσπαθω να μην γινεται πανικος με τα νερα....γιατι μη μου πειτε οτι δεν σας εχει τυχει να αλλαζετε το μωρο, να το σηκωνετε να το πατε να το πλυνετε και τσουπ!!!ξαφνικα να ξανα κανει κακα στο πατωμα ή πανω στο χαλακι του μπανιου!!!ή να ξανακατουριεται....και γω το σαλονι μου δεν θελω να γινει παιδοτοπος...αλλα στο δωματιο της θα εχει ελευθερια να κανει ο,τι θελει με τα παιχνιδια της αρκει να τα μαζευει μετα( ετσι εκανα κ γω μικρη κ ομπαμπας μας αν κ αγορι ηταν τακτικος)....ηδη στο σαλονι εχω το ριλαξ κ το καροτσι!!!!!!Αλλα δεν ειμαι κ της αποψης το σπιτι να ειναι μοναδα εντατικης θεραπειασ ή μουσειο...απλα οταν ειναι τακτοποιημενο νιωθω κ γω πιο ηρεμα:P

Link to comment
Share on other sites

Εγω δυστυχως δεν εχω καμμια βοηθεια.....

Οι γονεις μου εργαζονται(κ θα εργαζονται για αρκετα χρονια...)

Η μαμα μου θα τα κρατησει να βγουμε με το συζυγο για ενα καφε στις 10 μερεες κ ενα ποτακι 4 φορες το χρονο...

 

ΣΤΕΛΛΙ, μου θυμησες τον πρωτο καιρο με τα ζουζουνια μου....ομορφες κ δυσκολες μερες μαζι......

Θυμαμαι στον μεγαλο μου γιο, την πρωτη μερα σπιτι, μονη, λεχωνα, αφου φευγει για δουλεια ο συζυγος, να κλαιει το μωρο, να προσπαθω να τον θηλασω, να κλαιει κ να κλαιω κ εγω μαζι του.....βεβαια βρηκα τους ρυθμους μου, αλλλα πρωταρα μαμα λεχωνα, τα ειχα παιξει.....καθε 2 ωρες στηθος κ συμπηρωμα μετα, μεχρι να κοιμηθει κ να πλυθω, να μαγειρεψω, ξυπνουσε να φαει κλπκλπ, αυπνια, κουραση,δουλειες (το σπιτι το φροντιζα,κ εγω φοβομουν σκονη για ααλλεργιες, κλπ αλλα το ματι μου ηταν απο την αυπνια ενα χρονο.......αφηστε τα ,,,,,κλπ αλλα το ζουζουνακι μου ολα τα αξιζει!!!!!!!!!!

 

Στον δευτερο γιο, εγω λεχωνα, ο μεγαλος με γαστρεντεριτιδα κ να φοβαμαι μην κολλλησει το νεογεννητο 4 ημερων η εγω:-(, ολα να τα πλενω, κλπ, , ειχα ενα υπερδραστηριο τριχρονο κ ενα μωρο(μεχρι τους 10 μηνες που δεν περπατουν τα βολευα καλα, τωρα ειναι τα ζορια....), να χρειαζονται τη φροντιδα μου, αλλα κ το σπιτι να εχει τις απαιτησεις του...οπως κ μαγειρεμα, σιδερωμα κλπ

 

ο μεγαλος να ζητα προσοχη, εγω μονη μεχρι τις 4 που σχολα ο συζυγος να μην ξερω μου σε ποιον να πρωτοπαω....στο τριχρονο που θελει να τον σκουπισω στην τουαλεττα η στο μωρο που θελει γαλα, μα τι συγχρονισμο ειχαν......... να πεινα το μωρο κ να λεε ο μεγαλος ι πρωτα εμενα κ μετα το μωρο.....να ζηλευει ο μεγαλος οταν ασχολουμον με το μωρο κ να λεει μαμα να το παμε πισω στο νοσοκομειο:shock: πλεον με βοηθα ο μεγαλος, θα φερει πανα κλπ

 

Το θεμα δεν ειναι οι δουλειες που ετσι κι αλλιως θα γινουν, ειναι κ η φροντιδα/απαιτησεις/ψυχαγωγια των παιδιων....ειναι ολα μαζι....που πρεπει να γινουν ταυτοχρονα

 

φυσικα το σπιτι το θελω να ειναι καθαρο πρωτα απ ολα κ μαζεμενο...ουτε εγω το θελω μουσειο, αλλα η ακαταστασια με τσιτωνει......με κοστος.....μεση κομματια,τρομερη οσφυαλγια, αυχενικο, κ προσφατα ερπη ζωστηρα:shock:(κουραση κ αγχος ειπε ο γιατρος--εξασθενημενο ανοσοποητικο) το κοστος της τεμπελιας μου:?:?:?

Link to comment
Share on other sites

αχ ΣΤΕΛΛΙ μου, και τα δικα μου, οχι οτι φερνουν πολλα παιχνιδια στο σαλονι, αλλα τα ριχταρια/μαξιλαρια κ μονο που ανακατευονται, το σαλονι φαινεται αστα..........τα τραβανε, τα φτιαχνω κ παλι τα ιδια......παω να κανω μια δουλεια κ φοβαμαι τον μικρο, τι ταρζανια θα κανει.....

 

αυτες οι δαχτυλιες ΠΑΝΤΟΥ κι ας πλενουμε συνεχεια τα χερια.....

 

τα πλακακια χαλια απο τα κυπελλακια κλπκαλα το σφουγγαρισμα ειναι ακρως απαραιτητο αφου ο μικρος απο τοτε που μπουσουλησε μεχρι τωρα ολο κατω πιανει.....κ τα σαλια τους οταν βγαζουν δοντακια.....αχ, εκει να δεις τα πλακακια.....σε συνδιασμο με μπουσουλημα......

 

κουραγιο ναα εχουμε !!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...