Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σπίτι τσίλικο ή σπίτι παιδότοπος ;;;


nano

σπίτι τσίλικο ή σπίτι παιδότοπος ;;;  

1.251

  1. 1. σπίτι τσίλικο ή σπίτι παιδότοπος ;;;

    • σπίτι τσίλικο
    • σπίτι "παιδότοπος"


Recommended Posts

Ακριβώς, όπως λέει και η kiki εξαρτάται που είμαστε εμείς, εκεί θα είναι και τα παιδιά μας, αν είσαι στην κουζίνα, εκεί θα έιναι. Αν είσαι στο σαλόνι εκεί θα είναι, εμάς είναι σαλοτραπεζαρία και κουζίνα μαζί και είναι συνέχει στο σαλόνι άρα δεν υπαρχει ενδιάμεση λύση, στα σπίτια όπου το σαλόνι έιναι χώρια και δεν χρησιμοποιείται τότε είναι τσίλικο όπως και στην κρεββατοκάμαρα των γονιών αν πηγαίνουν εκεί μόνο γι αύπνο και το παιδί έχει άλλους χώρους στο σπίτι για να παίζει, θα είναι τσίλικη. Αλλά όλα είναι σχετικά. Και βασικό ρόλο παίζει και η ηλικία του παιδιού, αν έιναι πολύ μικρούλι και δεν ξέρει να τα μαζεύει και θεωρούνται παιχνίδια τα πάντα όπως κατσαρόλες και κουτάλες και μπουκαλάκια με νερό και όλα τα κουζινικά μας!!! Και αν πρέπει να το επιβλέπει διαρκώς η μαμά, άρα δε μπορεί να παίζει μόνο στο δωματιο... και να έιναι όλα συμμαζεμένα!!!

an1cCph0g410010MDAwNzM4OGR8MTAwMDk5OHNhfEggRXZnZW5pYSBtYXMgZWluYWkuLi4.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όταν είμασταν εμείς παιδιά, είμασταν συνέχεια έξω. Στα μπαλκόνια, στις αυλές, στους δρόμους.

Τώρα πια, έχουμε περιορίσει τα παιδιά μας μέσα στο σπίτι, κρίμα δεν είναι να τα περιορίσουμε ακόμα περισσότερο, μέσα στο δωμάτιό τους; Σε λίγα χρόνια θα τα δένουμε στο κρεβάτι τους...

 

Δεν είμαι της απόλυτης ελευθερίας, δηλαδή δικά τους είναι το δωμάτιό τους και το σαλόνι κυρίως και λίγο κι η κουζίνα. Τα υπόλοιπα (τί έμεινε δηλαδή;... κρεβατοκάμαρα και μπάνιο... :shock: ) είναι κλειστά και τακτοποιημένα (λέμε τώρα...).

Καλό είναι βέβαια, να μάθουν σιγά-σιγά, προς το τέλος της ημέρας να μαζεύουν τα πράγματά τους και αυτό προσπαθώ να μάθω τώρα στον γιό μου.

Αλλά το σπίτι μου είναι όχι παιδότοπος, αλλά ναρκοπέδιο! Προσέχεις πού πατάς! :lol::lol:

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

χθες πηραμε 2 πεπονια το ενα το εβαλα στο ψυγειο ..το αλλο κατω απο το τραπεζι στην κουζινα....σημερα ολη μερα το ψαχνω..που ειναι το πεπονι οεο...???...η ανακαλυψη του εγινε εφοσον το πηρα αποφαση μηπως το εβαλα καπου αλλου και δεν θυμαμαι....ανοιγω την πορτα του πλυντηριου να βαλω τα ρουχαλακια και ΝΑΤΟ ΤΟ ΠΕΠΟΝΙ!!!!!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

στο δε μπανιο μπορεις να κανεις πολλα πραγματα ...οπως να διαβασεις την κοκκινοσκουφιτσα και τον παπουτσωμενο γατο..να παιξεις με τον γουινυ και τους φιλους του , να παιξεις με τα αυτοκινητακια , να κανεις σαπουνοφουσκες η να μεινεις καμμια ωρα στην τουαλετα πλενοντας τα χερια σου με το kandoo....

 

η δε κρεβατοκαμαρα ειναι ιδανικη για μπαλα εφοσον κανεις δεν πηγαινει εκει και ειναι πεντακαθαρη...!!!

 

το σαλονι και η κουζινα ειναι η ''προεκταση'' των παιδικων ..:lol::lol::lol::lol:

 

οπου και αν εισαι παντως εχεις με κατι να απασχοληθεις...πουθενα δεν βαριεσαι...:lol::lol::lol:

 

δινω 10 point στον παιδοτοπο...;)

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

χθες πηραμε 2 πεπονια το ενα το εβαλα στο ψυγειο ..το αλλο κατω απο το τραπεζι στην κουζινα....σημερα ολη μερα το ψαχνω..που ειναι το πεπονι οεο...???...η ανακαλυψη του εγινε εφοσον το πηρα αποφαση μηπως το εβαλα καπου αλλου και δεν θυμαμαι....ανοιγω την πορτα του πλυντηριου να βαλω τα ρουχαλακια και ΝΑΤΟ ΤΟ ΠΕΠΟΝΙ!!!!!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

...;)

 

 

τα φρούτα θέλουν καλό πλύσιμο

δεν το έχεις ακούσει ?????????

00020345.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή ως παιδάκι η Νίνα θέλει να παίζει στο δωμάτιό της και μόνο εκεί μέσα στην κούνια της όταν είναι σπίτι έχουμε καταφέρει να είναι το σπίτι μια χαρά!Όσες φορες την πήγ στο σαλόνι για παιχνιδι με έσερνε στην κούνια της...για να παίζει γιατί έχω καταλάβει οτι θέλει να παίζει οσο παίζει και αν της έρθει να κοιμηθεί απλά να π'εσει στο μαξιλάρι της και να κοιμηθεί...Τι να πω αυτό το παιδί μου είναι όλο εκπλήξεις...Στην γιαγιά της πάντως κάνει ανω-κάτω το σύμπαν..Ισως εκτονώνεται εκεί...:mrgreen::roll:

Link to comment
Share on other sites

εμεις ναι μεν εχουμε ολα τα παιχνιδια στο δωματιο της,αλλα μπαινει και τα σκορπαει παντου...απο το μπανιο μεχρι και την βεραντα θα βρεις παιχνιδια δικα της..μια φορα βρηκα μια πιπιλα στην τσαντα μου,και ο αντρας μου ενα παππουτσι κουκλας στην τσεπη του...ναι υπαρχουν παντου..:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κι εμείς ..κί εμείς σπίτι τσίλικο!!!!!!!!!!! Ο γιός από 2 χρ. μαζευε τα παιχνίδια του ΟΛΑ,τα εβαζε στη σωστή θέση τακτοποιημένα κ δεν έμπαινε στο σαλόνι. Τώρα που ειναι 6χρ. δεν μου έχει σπάσει ακόμα τίποτα :) Θα παίξει με όσα παιχνίδια θέλει αλλά στο δωματιό του... Απ΄τις πρώτες φράσεις που έμαθε "η μαμά λέει το πίτι μας πλέπει να'ναι πάντα καφαρό" χιχι

 

Ετσι θα κάνω κ με την μικρή που είνα φανερά πιο ζωηρή αλλά δεν θα τ'αντεχω να μου το κάνει παιδότοπο

Link to comment
Share on other sites

Βασικα παντα μου αρεσε ενα σπιτι καθαρο κ τακτοποιημενο αλλα με το που αρχισε η μικρη τα πρωτα βηματα αναθεωρησα τα παντα!!!ετσι λοιπον μαζεψα τα παντα που θα ηταν εμποδιο η επικυνδινο στην νεα εξερευνηση της κ απολαμβανω ενα ναι μεν καθαρο αλλα ομορφο παιδοτοπο σε 97τμ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ψηφισα παιδοτοπο γιατι το ζουζουνι μου τα παει ολα παντου. Βεβαια απο τη στιγμη που πηγε στο δωματιο του τα σκορπαει ολα εκει αλλα αμα ειναι να κανω καμια δουλεια ή να μαγειρεψω τα φερνει ολα στο σαλονι. Απο ποδηλατα, τρακτερ, παιχνιδια και οτι αλλο του κατεβει τα φερνει. Οταν ειχαμε το παρκο στο σαλονι και δεν του ειχα κανει δωματιο το σαλονι ηταν ο καλυτερος παιδοτοπος. Ευτυχως τωρα που ειναι σχετικα μεγαλος 1,5 τα μαζευει και δεν γινεται χαμος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα ηθελα και εγω εναν τσιλικο παιδοτοπο αλλα επειδη το σπιτι μας ειναι παρα πολυ μικρο..μονο 35 τμ.,ειναι πραγματικα σα να ζει η μικρουλα μας και καπου καπου παμε και την επισκεπτομαστε!!!!πριν ερθει το ζουζουνι βγαλαμε με τον καλο μου οχτω κουτες πραγματα,κυριως βιβλια(που χωρουσαν μη με ρωτατε!!) για να βαλουμε κουνια,αλλαξιερα και τα λοιπα συμπραγκαλα..το σαλονοκουζινικο ειναι γεματο πραγματα της,το σαλονι εχει κυριως τα παιχνιδια και το μπανιο!!εχει ολα τα παπακια,δελφινακια και οοοοολη την οικογενεια απο τα πλαστικα ζωακια που τοσο της αρεσουν!!επισης στο παιδικο δωματιο-που κοιμομαστε ολοι μαζι!!-εχουμε στανταρ ενα δυο οταν ξυπναμε τα Σαβ/κα για να μη σηκωνεται αμεσως και να κερδισουμε λιγο χουζουρι!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το σπίτι μας ήταν τσίλικο (που λέει ο λόγος), μέχρι που η Μαρία μπουσούλησε. Από τότε και μέχρι τώρα που είναι 5 χρονών, το σπίτι είναι τις περισσότερες φορές παιδότοπος. Είμαστε και εμείς λίγο χύμα κατάσταση, οπότε τι να κάνει το παιδί. Αυτό που δεν έχω ακόμα καταλάβει είναι γιατί ενώ έχει ένα δωμάτιο με τόσο χώρο, πρέπει μονίμως να φέρνει τα παιχνίδια της στο σαλόνι (μήπως για να είναι το δικό της καθαρό;!).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Το αν θα ειναι το σπιτι σου τσιλικο ή παιδοτοπος εξαρταται και απο τα τετραγωνικα του σπιτιου σου. εμεις ειμαστε σε τριαρι, οποτε οταν ηταν μικρος ηταν ολο ενας ασφαλης παιδοτοπος, αλλα σταδιακα μετα τα τρια, τον ωθησαμε να παιζει και μονος του στο δωματιο του λιγο, παιζαμε κι εμεις μαζι του στο δωματιο του, κι ετσι τωρα πια ολα τα παιχνιδια ειναι στο δωματιο του (εχουμε πλημμυρισει ομως απο τα πολλα) και παιζει εκει.

 

Οταν βαριεται φερνει δυο τρια στο σαλονι και παιζει, ή κανει λιμνουλα στο νιπτηρα και τα τσαλαβουταει μεσα, αλλα το βραδι προσπαθουμε να τα μαζεψουμε στη θεση τους. Μερικες φορες απο την κουραση τα αφηνουμε γιατι τοσα λιγα δεν δημιουργουν ανακατωσουρα, ασε που μας φαινονται τιποτα μπροστα σε αυτο που επικρατουσε τα προηγουμενα χρονια.

 

Παντως κι εγω τα λυπαμαι τα σημερινα παιδακια, εμεις ειχαμε ελαχιστα παιχνιδια, αλλα ειχαμε αδερφακια (ο δικος μου ειναι μοναχουλης), καθε μερα μας πηγαινε η μαμα στην παιδικη χαρα και τα σαββατοκυριακα στα ξαδερφακια μας. Ασε που ολη η γειτονια ηταν φιλοι μας και μπαινοβγαιναμε στα σπιτια. Τωρα τα παιδια ειναι πολυ περιορισμενα με φοβο για τους ξενους, γιατι εμεις τους το μαθαινουμε για την ασφαλεια τους. Ας μην ειναι τοσο περιορισμενα και στο σπιτι τους.

 

Εμεις εχουμε βγαλει και το μεγαλο τραπεζι του σαλονιου απο τοτε που ηταν ενος και πρωτοπερπατησε και χτυποσε το κεφαλι του 3 φορες τη μερα. Τωρα δεν υπαρχει τετοις κινδυνος αλλα το συνηθισαμε και το προτιμαμε ετσι, το σαλονι μας φαινεται μεγαλυτερο και εχει ολο το χαλι δικο του αν θελει μονος του η με τα παιδακια που ερχονται σπιτι να παιζουν και εκει εκτος απο το δωματιο του. Αλλα παντα τους βαζω πριν φυγει το καθε παιδακι να μαζευουν στη θεση τους τα παιχνιδια, τωρα που μεγαλωσε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:D

Εμένα τα παιχνίδια της Λήδας είναι κυρίως στο δωμάτιο της, αλλά φυσικά τα περιφέρει σε όλο το σπίτι. Απλά το βράδυ τα μαζεύουμε...το σπίτι καμία σχέση με τσίλικο, αλλά θέλω όταν κοιμάται να μην κάθομαι ανάμεσα στα παιχνίδια...ίσως είναι μια προσπάθεια να διεκδικησω τον προσωπικό μου χώρο, έστω και μετά τις 9 το βράδυ! :D

 

και εμενα τα παιχνιδια του Γιωργου ειναι οπου ειναι και εκεινος αλλα ξερει χωρις να πω ποτε κατι οτι θα φερει απο το δωματιο του αυτο που θα ασχοληθει εκεινη τη στιγμη και μου το δινει για να παιξουμε.το βραδυ ομως στις 20:00 εχει νυχτερινη παυση εργασιας ακομα και για τα παιχνιδια τα βαζουμε για υπνο μαζι μεσα στα κουτια τους.και ετσι οταν κοιμαμαι ολα ειναι στη θεση τους.δεν ξερω αλλα εμενα η ακαταστασια μου δημιουργει στρες.θελω στο σπιτι να γινονται ολα αλλα με μετρο.και παιχνιδι αλλα και σπιτι.δεν εχω καταπιεσει ποτε το παιδι να παιξει οπου θελει αλλα το βραδυ εχουμε μαθει να τακτοποιουμε.και ετσι ειμαστε καλα ολοι.

Link to comment
Share on other sites

μισό μισό οπότε δεν ξέρω τι να ψηφίσω! δλδ το σπίτι είναι τσίλικο εκτός του χώρου-δωματίου που παίζει η Ζωίτσα που γίνεται χαμός!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

εμενα το δικο μου μου φαινεται ενας τεραστιος παιδοτοπος! κουζινα, σαλονι, τραπεζαρια ,κρεβαροκαμαρες ειναι παντου παιχνιδια....παιχνιδια...παιχνιδια. τωρα εχουμε λιγο περιοπιστει αλλα οχι πολυ μεγαλη διαφορα! παντως εμενα αυτη η ακαταστασια με ενοχλει!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε μικρό σπίτι ουσιαστικά 2αρυ με ενιαία κουζίνα σαλόνι οπότε αν άφηνα την μικρή να τα κάνει μπάχαλο όλα ζήτω που καήκαμε .¨Εχω όσο το δυνατόν πιο λίγα παιχνίδια στο δωμάτιο της μέσα σε κουτία οπότε θέλει εκείνη τα ανοίγει τα σκορπάει φέρνει ότι θέλει στην κουζίνα πχ.που μαγειρέυω αλλά έχει μάθει ότι για να φέρει κάποιο άλλο πρέπει να πάει αυτό στη θέση του και εννοείτε ότι το βράδυ πάνε όλα να "ξεκουραστούν"γιατί αν ακούσει ότι πάνε όλα για ύπνο την πίανει τρέλλα .:confused:Ποτέ δεν τα πήγαμε καλά με το θέμα ύπνου και το ίδιο ισχύει και για τα παιχνίδια της.:-(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Το Αλου φαν παρκ εχει λιγοτερα παιγνιδια απο το σπιτι μας. Και ο Μαριος ειναι 7 μηνων φανταστειτε τι εχει να γινει στο μελλον!!!!!!!!!!!!!! Χαμος αλλα μου αρεσει τρελα!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

εχουμε 2 παιδακια διδυμακια 20 μηνων και αυτο που καναμε ηταν το εξης :

βαλαμε τα παιδια σε 1 υπνοδωματιο και το αλλο υπνοδωματιο το εχουμε κανει παιδοτοπο και ΣΩΘΗΚΑΜΕ ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

εκει γινεται ΧΑΜΟΣ αλλα ειναι ο χωρος τους

Link to comment
Share on other sites

εγώ της έχω μαθει τώρα τελευταία να φέρνει μονο ενα παιχνίδι στο σαλόνι...!

και να κάθεται στο δωμάτιο της να παίζει. Της έβαλα και μουσική-ράδιο και ούτε που μου δίνει σημασία...κάθεται μόνη της και παίζει κουζινικά με τον Μικυ και την Μινυ της!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς ένα απο τα καλά της μεζονέτας που μένουμε είναι οτι οι κρεβατοκάμαρες είναι στον πάνω όροφο. Η μικρή μου έχει σαν παδότοπο το δωμάτιό της εκεί είναι ο παράδεισός της,εχει τα παιχνίδια της, τα βιβλία της, τα κουζινικά της και μια μικρή τσουλήθρα. Έτσι το σαλόνι είναι σε καλή κατάσταση ( τις περισσότερες φορές βέβαια γιατί εχω και το άλλο "παιδάκι" τον σύζυγο που είναι λίγο τσαπατσουλάκος....)

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ 140 ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ, ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΚΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ, ΤΟ ΠΑΡΚΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΘΕΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΑ ΣΥΡΤΑΡΙΑ,ΑΛΛΑ ΜΟΛΙΣ ΒΡΩ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΩ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ.

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΟ ΜΕ ΕΠΙΜΕΛΩΣ ΣΚΟΡΠΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ!!! ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΩΣΩ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ,ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΜΟΥ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ... ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΛΛΗΜΑ ΜΟΥ, ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΤΗΝ ΑΚΑΤΑΣΤΑΣΙΑ!!!

5om2p2.png

 

sCPfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...