Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διακοπή κύησης και τετραλογια fallot.


2nmlv

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Να πω κι εγώ την ιστορία μου γιατί βρίσκομαι κι εγω σε δύσκολη κατάσταση. Είμαι 41 ετών στην πρώτη μου εγκυμοσύνη. Ολες οι εξετάσεις του Προγεννητικου ελέγχου ηταν μια χαρά. Στην β επιπέδου διαγνώστηκε συγγενείς καρδιοπάθεια (τετραλογια fallot). Κάναμε 3 φορές υπερηχο καρδιάς εμβρύου και μας,ειπαν ολοι οι γιατροι πανω κατω τα ίδια. Σκεφτόμαστε για διακοπη αν και βρίσκομαι στην 23 εβδομαδα καθως κανενας δεν μπορεί να μας βεβαιώσει για το μέλλον του παιδιου. Ήθελα να ρωτησω αν υπάρχει παρόμοια εμπειρία και πως κατέληξε.

Εύχομαι να μην χρειάζεται να το περνάει καμια κοπέλα αυτό γιατι ειναι πολυ δυσκολη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα

 

Να πω κι εγώ την ιστορία μου γιατί βρίσκομαι κι εγω σε δύσκολη κατάσταση. Είμαι 41 ετών στην πρώτη μου εγκυμοσύνη. Ολες οι εξετάσεις του Προγεννητικου ελέγχου ηταν μια χαρά. Στην β επιπέδου διαγνώστηκε συγγενείς καρδιοπάθεια (τετραλογια fallot). Κάναμε 3 φορές υπερηχο καρδιάς εμβρύου και μας,ειπαν ολοι οι γιατροι πανω κατω τα ίδια. Σκεφτόμαστε για διακοπη αν και βρίσκομαι στην 23 εβδομαδα καθως κανενας δεν μπορεί να μας βεβαιώσει για το μέλλον του παιδιου. Ήθελα να ρωτησω αν υπάρχει παρόμοια εμπειρία και πως κατέληξε.

Εύχομαι να μην χρειάζεται να το περνάει καμια κοπέλα αυτό γιατι ειναι πολυ δυσκολη κατάσταση.

Ξερω κοπελα που το μωρο της εχει συγγενη καρδιοπαθεια .χειρουργηθηκε απο τον καλαγκο στο μητερα με μεγαλη επιτυχια δυο μηνων.θα χρειαστει μερικα ακομα χειρουργεια μεχρι τα 18 του ..θα σου προτεινα ειλικρινα να επισκεφτεις τον καλαγκο για μια ειλικρινη γνωμη πανω στο θεμα...σου στελνω και ενα λινκ που βρηκα ..,καλη σου τυχη οτι και να αποφασισεις

http://www.athensheartsurgery.gr/el/content/32-tetralogy-of-fallot

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα 2nmlv,

 

Θέλω να σου πω οτι μέχρι χθές το βράδυ βρισκόμουν στο ίδιο δίλημμα με σένα για το αν θα πρέπει να κρατησω το μωρο ή οχι απλά για άλλο λόγο. Εμάς στην β' επιπέδου βρέθηκε υποπλαστικό ρινικο οστο και αυτός ο ισχυρος δείκτης για τρισωμία 21 μας πήγε το ποσοστο 1/47, και καταλαβαίνεις οτι χάσαμε την γη κάτω απο τα πόδια μας. Εχθές λοιπόν πήρα τα αιματολογικά αποτελέσματα του μη επεμβατικου ελέγχου που ανιχνεύει τις ανωμαλίες αυτές και ευτυχως ολα΄βγήκαν φυσιολογικά.

Όλα αυτά σου τα γράφω για να σου πω οτι μεσα σε αυτές τις δυο εβδομάδες που περιμέναμε τα αποτελέσματα, περάσαμε απο πολλά στάδια και πολλές σκέψεις και είχαμε ήδη καταλήξει με τον άντρα μου οτι το παιδάκι θα το κρατούσαμε ακόμα και με σύνδρομο Down (και σκεψου οτι έχουμε ήδη ενα παιδί) χωρίς να έχουμε καμιά ελπίδα οτι θα γινόταν ποτέ καλά.

Δεν γνωρίζω την πάθηση του δικού σου του μωρου αλλά απ' οτι διάβασα στο Link που ανέβασε η blue moon (και την ευχαριστώ) είναι κάτι που διορθώνεται στην συνέχεια και μπορεί να χαρίσει στο παιδάκι σου αρκετά καλή ζωή και σε σας ευτυχισμένες στιγμές. Σίγουρα θα περάσετε δύσκολα με τις επεμβάσεις, τις νοσηλείες, τις αγωνίες, αλλά έχετε νομίζω πολλες πιθανότητες να ζήσετε καλά. Ωραία η συμβουλή της blue moon να επισκεφτείτε τον ιατρό για να γνωρίζετε ακριβώς τι σας περιμένει και τι πιθανότητες έχετε να πάνε ολα καλά και μετά αποφασίζετε.

 

Υ.Γ. Δεν είμαι κατα της διακοπής κύησης και δεν κατακρίνω καμιά κοπέλα που έχει προβεί σε τέτοια απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...