Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ρε παιδιά ο μικρός όταν ήταν 2 μηνών έκανε ουρολοίμωξη, είχε ελάχιστα πυοσφαίρια αλλά το μικρόβιο e-coli. πήρε αντιβίωση και πέρασε. η παιδίατρος είπε να κάνουμε κάθε μήνα προληπτικά εξετάσεις ούρων. κάναμε χθές και βγαίνουν μηδενικά πυοσφαίρια αλλά ξανά τo e-coli. είπαμε να το επαναλάβουμε γιατί καμιά φορά είναι ψευδή τα αποτελέσματα. αν ξαναβγεί το e-coli τι γίνεται? ξέρει καμιά από που προέρχεται και τι να προσέχω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ρε παιδιά ο μικρός όταν ήταν 2 μηνών έκανε ουρολοίμωξη, είχε ελάχιστα πυοσφαίρια αλλά το μικρόβιο e-coli. πήρε αντιβίωση και πέρασε. η παιδίατρος είπε να κάνουμε κάθε μήνα προληπτικά εξετάσεις ούρων. κάναμε χθές και βγαίνουν μηδενικά πυοσφαίρια αλλά ξανά τo e-coli. είπαμε να το επαναλάβουμε γιατί καμιά φορά είναι ψευδή τα αποτελέσματα. αν ξαναβγεί το e-coli τι γίνεται? ξέρει καμιά από που προέρχεται και τι να προσέχω?

δεν θέλω να σε απογοητέυσω άλλα τα μωράκια που έχουν ουρολόιμωξη ταλαιπωρούντε αρκετο καιρό ..Δεν είναι ότι κάνεις κάτι λάθος απλά έτυχε Να είσαι πολύ επιμελής με την καθαριότητα του , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν ησουν και το έπαθε ,λίγο υπομονή θέλει και είσαι λίγο τυχερή που έιναι αγόρι διότι θα ήταν ακόμα ποιο δύσκολο αν ήταν κορίτσι

Link to comment
Share on other sites

δεν χρησιμοποιώ καθόλου μωρομάντηλα μόνο νερό, φυσιολογικό ορό και χαρτοβάμβακα. τον καθαρίζω αμέσως μόλις λερωθεί. τι άλλο να κάνω? να τον πλένω σε κάθε αλλαγή πάνας? μόνη μου είναι λίγο δύσκολο..

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά ο μικρός όταν ήταν 2 μηνών έκανε ουρολοίμωξη, είχε ελάχιστα πυοσφαίρια αλλά το μικρόβιο e-coli. πήρε αντιβίωση και πέρασε. η παιδίατρος είπε να κάνουμε κάθε μήνα προληπτικά εξετάσεις ούρων. κάναμε χθές και βγαίνουν μηδενικά πυοσφαίρια αλλά ξανά τo e-coli. είπαμε να το επαναλάβουμε γιατί καμιά φορά είναι ψευδή τα αποτελέσματα. αν ξαναβγεί το e-coli τι γίνεται? ξέρει καμιά από που προέρχεται και τι να προσέχω?

 

Αγαπητή lloullou

 

Η απουσία πυοσφαιρίων μαρτυράει την υγιή κατάσταση της ουροδόχου κύστης η οποία δεν παρουσιάζει σημεία ουρολοίμωξης. Έχει σημασία να γνωρίζουμε την ακριβή πυκνότητα του μικροοργανισμού που συνήθως αναφέρεται σαν μια δύναμη του 10. Συγκέντρωση μεγαλύτερη του 10 εις την 6η δηλαδή 1.000.000 μικροοργανισμοί είναι απαραίτητη για να δεχθούμε ως θετική μια καλλιέργεια που ελήφθη με τη γνωστή μέθοδο της αποστειρωμένης σακκουλίτσας που κολλάει γύρω από την περιοχή των γεννητικών οργάνων. Φυσικά μια θετική καλλιέργεια σε ένα ασυμπτωματικό παιδί και πυοσφαίρια 0-1 στη γενική ούρων χρειάζεται επανάληψη γιατί συνήθως δηλώνει επιμόλυνση. Σε αμφίβολες περιπτώσεις ο άσηπτος καθετηριασμός της ουροδόχου και η απευθείας λήψη δείγματος ούρων δίνει την επιθυμητή απάντηση.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το E.Coli είναι το συνηθέστερο μικρόβιο υπεύθυνο για ουρολοιμώξεις. Στη βρεφική ηλικία όπου παρατηρείται πιο έντονο το φαινόμενο της ενδονεφρικής παλινδρόμησης μια εμπύρετη ουρολοίμωξη μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα νεφρική ουλή και ελάττωση της συμμετοχής του νεφρού στη συνολική κάθαρση. Αυτό βέβαια είναι το χειρότερο σενάριο χωρίς όμως να είναι σπάνιο. Για το λόγο αυτό οι επιβεβαιωμένες ουρολοιμώξεις με πυρετό και σημεία πυελονεφρίτιδος πρέπει να θεραπεύονται επιθετικά με αντιβιοτική αγωγή.

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

ο μικρός και τις 2 φορές δεν έκανε καθόλου πυρετό. από την κυστεογραφία επίσης που κάναμε, δεν έχει παλινδρόμηση μας είπαν. τι γίνεται σ'αυτήν την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Στη δική σας περίπτωση είναι απίθανο να έχει κάποια σημασία η καλλιέργεια. Κάντε μια επανάληψη παίρνοντας δείγμα ούρων άσηπτα με καθετήρα. Είμαι βέβαιος ότι το αποτέλεσμα θα είναι αρνητικό και έτσι θα ξεχάσετε όλη αυτή την ιστορία.

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα. Ο μικρός μου είναι 20 μηνών και υποψιάζομαι ότι έχει πάθει ουρολοίμωξη. Δεν έχει κάνει καθόλου πυρετό, αλλά εδώ και τέσσερις μέρες έχει ανορεξία. Επίσης που και που πιάνει την πάνα του, και σήμερα, δεν με άφηνε καθόλου να τον πλύνω στην μπανιέρα. Όταν τον πλένω βέβαια με το ζόρι, δεν κλαίει, αλλά τραβιέται. Τον Σεπτέμβριο, του είχαμε ανοίξει το πουλάκι του, και από τότε έπιανε που και που την πάνα του. Μετά από δεκαπέντε μέρες κάναμε γενική ούρων και βγήκε καθαρή. Υπάρχει περίπτωση η γενική ούρων τότε να ήτανε λάθος, και να έπαθε ουρολοίμωξη από την επέμβαση? Θα τον πάω αύριο στην παιδίατρο, αλλά σκέφτομαι να του κάνω το πρωί μια γενική ούρων. Αν τυχόν έχει ουρολοίμωξη θα το δείξει ή χρειάζεται καλλιέργεια?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!εκανα γεν.ουρων και καλλιεργεια επειδη γενικα με αποκλειστικο θηλασμο παρινει 650-750γρ το μηνα!ειναι 3μηνων και 10μερων.τα αποτελεσματα:

αεροβια καλλ.:e coli 80000cfu-ml ουρων

ερυθρα΅:σπανια 0-1

πυοσφαιρια:σπανια 3-4

μικροοργανισμοι:αρκετοι

ο γιατροσ μου προτεινε να την επαναλαβω και να δωσω προσοχη στη καθαριοτητα και μωρομαντηλα!ειναι πιθανη ουρολοιμωξη αλλα να το επαναλαβουμε!οι πιο εμπειρεσ?:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή ELENI 27

 

Σε αμφίβολες περιπτώσεις και ιδιαίτερα σε αγοράκια είναι απαραίτητη η επανάληψη της καλλιέργειας με δείγμα ούρων άσηπτης συλλογής όπως ο καθετηριασμός της ουρήθρας.

Πρόκειται για τη μόνη σίγουρη απάντηση στο βασανιστικό ερώτημα "χρειάζεται θεραπεία ή άλλες εξετάσεις το παιδί?". Είναι μέθοδος σύντομη, μη τραυματική και δίνει ένα στιγμιαίο αλλά παροδικό ενόχλημα στο μωρό.

 

Σας έστειλα και π.μ

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεισ ο μικρος ειναι 5 μηνων κ εχει ουρολοιμωξη κ παλι..το παθαινει απο 3 μηνων.εχουμε κανει σπηνθηρογραφημα καθαρο,υπερηχο νεφρων καθαρος,κ σημερα πηραμε τις απαντησεις απο το dmsa κ μας ςιπαν οτι εχει μια αλοιωση νεφρων, δν ειναι ανυσηχητικο μας ειπαν κ κατι τετοια.αν ξερει κανεισ κατι περι αυτου να με ενημερωσει σας παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεισ ο μικρος ειναι 5 μηνων κ εχει ουρολοιμωξη κ παλι..το παθαινει απο 3 μηνων.εχουμε κανει σπηνθηρογραφημα καθαρο,υπερηχο νεφρων καθαρος,κ σημερα πηραμε τις απαντησεις απο το dmsa κ μας ςιπαν οτι εχει μια αλοιωση νεφρων, δν ειναι ανυσηχητικο μας ειπαν κ κατι τετοια.αν ξερει κανεισ κατι περι αυτου να με ενημερωσει σας παρακαλω

 

συνηθως γινεται ουροκυστεογραφια αλλα δεν ξερω αν ενδεικνυται για τοσο μικρα παιδιά.Σκοπός της ειναι να δει αν υπάρχει η λεγομενη παλινδρόμηση ούρων που προκαλεί συχνες ουρολοιμώξεις.Σας είπαν να κανετε κατι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή ELENI 27

 

Σε αμφίβολες περιπτώσεις και ιδιαίτερα σε αγοράκια είναι απαραίτητη η επανάληψη της καλλιέργειας με δείγμα ούρων άσηπτης συλλογής όπως ο καθετηριασμός της ουρήθρας.

Πρόκειται για τη μόνη σίγουρη απάντηση στο βασανιστικό ερώτημα "χρειάζεται θεραπεία ή άλλες εξετάσεις το παιδί?". Είναι μέθοδος σύντομη, μη τραυματική και δίνει ένα στιγμιαίο αλλά παροδικό ενόχλημα στο μωρό.

 

Σας έστειλα και π.μ

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

 

καναμε επαναληπτικη ουρων η οποια δειχνει πυοσφαιρια:5-7

αιμοσφαιρια:0-1

μικροοργανισμοι:σπανιοι!!

τα υπολοιπα στη γενικη ειναι αψογα!

ανυπομονουμε για τη καλλιεργεια αυριο!για να χαρακτηριστει οτι εχει ουρολοιμωξη αρκει η γενικη ουρων?

:confused:

Link to comment
Share on other sites

καναμε επαναληπτικη ουρων η οποια δειχνει πυοσφαιρια:5-7

αιμοσφαιρια:0-1

μικροοργανισμοι:σπανιοι!!

τα υπολοιπα στη γενικη ειναι αψογα!

ανυπομονουμε για τη καλλιεργεια αυριο!για να χαρακτηριστει οτι εχει ουρολοιμωξη αρκει η γενικη ουρων?

:confused:

 

Η καλλιέργεια είναι η απόδειξη της διάγνωσης ουρολοίμωξης. Οποιαδήποτε αρνητική καλλιέργεια είναι απολύτως πιστευτή και δεν χρειάζεται άλλη εξέταση.

Το αντίθετο-δηλαδή θετική καλλιέργεια-αξιολογείται ανάλογα με την κλινική κατάσταση του παιδιού, την πυκνότητα της θετικής απάντησης, το είδος του μικροβίου και τη γενική ούρων.

Ενημερώστε με ξανά αύριο με το αποτέλεσμα.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεισ ο μικρος ειναι 5 μηνων κ εχει ουρολοιμωξη κ παλι..το παθαινει απο 3 μηνων.εχουμε κανει σπηνθηρογραφημα καθαρο,υπερηχο νεφρων καθαρος,κ σημερα πηραμε τις απαντησεις απο το dmsa κ μας ςιπαν οτι εχει μια αλοιωση νεφρων, δν ειναι ανυσηχητικο μας ειπαν κ κατι τετοια.αν ξερει κανεισ κατι περι αυτου να με ενημερωσει σας παρακαλω

 

Αγαπητέ -nikos-

 

Η πιο συχνή πάθηση υπεύθυνη για επαναλαμβανόμενες ουρολοιμώξεις της ηλικίας του γιού σας είναι η Κυστεοουρητηρική Παλινδρόμηση ή αλλοιώς ΚΟΠ. Η ενδεικνυόμενη διαγνωστική εξέταση είναι η κυστεογραφία. Ζητείστε να ολοκληρώσετε τον έλεγχο. Έως τότε ο μικρός πρέπει να παίρνει αντιβιοτική δόση προφύλαξης το βράδυ για την αποφυγή νέων μολύνσεων και ουλών στο νεφρό.

 

Επικοινωνήστε μαζί μου με π.μ εάν θέλετε για περαιτέρω λεπτομέρειες.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

καναμε επαναληπτικη ουρων η οποια δειχνει πυοσφαιρια:5-7

αιμοσφαιρια:0-1

μικροοργανισμοι:σπανιοι!!

τα υπολοιπα στη γενικη ειναι αψογα!

ανυπομονουμε για τη καλλιεργεια αυριο!για να χαρακτηριστει οτι εχει ουρολοιμωξη αρκει η γενικη ουρων?

:confused:

 

 

ΤΕΛΙΚΑ Η ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΗΤΑΝ ΚΑΘΑΡΗ!!!!ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΗ ΒΙΟΙ......Η!ΠΡΙΝ ΤΡΕΞΕΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΥΕΤΕ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ!!!:P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Ο μικρός μου έγινε μόλις 3 μηνών. Από καιρό τώρα κάτι δεν μου άρεσε στις πάνες του. Ήταν κάποιες φορές πράσινες και τις περισσότερες φορές με πολλή βλέννη. Κάποιες μάλιστα είχαν και υποψία αίματος. Το έλεγα στην παιδίατρο και είπαμε αρχικά να κόψω τους ξηρούς καρπούς, δεν άλλαξε όμως τίποτα. Με τα πολλά, και με τις εβδομάδες να περνούν, μου είπε να κάνουμε καλλιέργεια και γενική ούρων και κοπράνων, την ανίχνευση τυχόν μικροβίων και mayer κοπράνων. Τη λήψη των ούρων την έκανα μόνη μου όπως μου εξήγησε. Όλες οι εξετάσεις ήταν καθαρές, εκτός από την καλλιέργεια ούρων που έδειξε την ύπαρξη του μικροβίου της κλεψιέλλας. Είπαμε να την επαναλάβουμε, πηγαίνοντας το μωρό στο μαιευτήριο, όπου και τον έπλυναν εκεί και του πήραν δείγμα. Σήμερα πήραμε τις εξετάσεις και πάλι τα ίδια. Το ίδιο μικρόβιο. Τελικά θα τον πάμε σήμερα για υπερηβική εξέταση να δούμε. Είναι πιθανόν να είναι στείρα; Λίγο απίθανο μου φαίνεται. Τι ξερετε γι' αυτό το μικρόβιο; Πώς το κολλάς; Είναι νοσοκομειακό κι αυτό τι σημαίνει; Οτι το πήρε στο μαιευτήριο όταν γεννήθηκε; Κι αν βγει θετικη η εξεταση πώς παίρνει αντιβίωση; Να επισημάνω ότι εκτός από τις πάνες, δεν έχει άλλο σύμπτωμα. Μόνο ανησυχία και γκρίνια τις τελευταίες μέρες και κλάμα κατα το θηλασμό. Α, και τα τσίσα του έχουν αρχίσει να μυρίζουν. Κατα τη γνώμη σας, έχω αργήσει να το καταλάβω; Μπορέι να έχει ήδη προξενήσει κάποια βλάβη;

Ευχαριστώ και συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά πραγματικά ανησυχω!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι τις απαντήσεις σίγουρα θα σου τις δώσουν οι γιατροί στα ερωτήματά σου.. εμάς δυστυχώς ο μπέμπης βγήκε με ουρολοίμωξη από γνωστότατο μαιευτήριο και με το που βγήκαμε ξαναμπήκαμε... το μικρόβιο ήταν από τα κακά του που σημαίνει ότι δεν τον είχαν προσέξει στο πλύσιμο στο μαιευτήριο.. τώρα στα δικά σου... αντιβίωση σε πολύ μωρά δίνουν δυστυχώς μόνο ενδοφλέβια.. εμείς με το που βγήκαμε από το μαιευτήριο κάτσαμε στην παιδιατρική του 11 ημέρες γιατί έπρεπε να πάρει την αντιβίωση ενδοφλέβια :( πρόβλημα μπορεί να υπάρξει μόνο εάν το μωρό έχει παλινδρόμηση που σημαίνει ότι ποσότητα ούρων "επιστρέφει" στα νεφρά και εάν έχει ουρολοίμωξη πηγαίνει το μικρόβιο εκεί... για να δεις εάν έχει παλινδρόμηση κάνουν μία εξέταση την κυστεογραφία .. ελπίζω να μην χρειστεί να την κάνετε και ελπίζω να μπορέσουν αν χρειαστεί να παρει αντιβίωση να την πάρει από το στόμα... γράψε μας νεότερα

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μας είπε ότι από τη στιγμή που το μωρό είναι απύρετο, μπορεί να πάρει αντιβιωση από το στόμα και μόλις την τελειώσει θα κάνουμε επανέλεγχο με κυστεογραφία και υπέρηχο. Μια φίλη μου γιατρός μου είπε ότι αυτά είναι τα πιο σημαντικά, καθώς θα δείξουν αν είναι κάποιο ανατομικό πρόβλημα κ.λπ., που και πάλι αντιμετωπίζεται. Αν το μικρόβιο δεν έχει φύγει, θα κάνουμε ενδοφλέβια στο νοσοκομείο. Τι ταλαιπωρία θα τραβήξει ο μικρός ρε γαμώτο. Και ξεφραγκιαζόμαστε για τα ιδιωτικά μαιιευτήρια!!!!! Τόσα λεφτά τους δίνουμε!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην χρειαστεί να κάνετε εισαγωγή πάντως... εγώ μετά από τόσους μήνες όταν μου έρχεται στο μυαλό η ταλαιπωρία που περασαμε φλιπάρω.. μακάρι με την αντιβίωση από το στόμα να περάσει!!! στην περίπτωση που μπείτε όμως σε ιδιωτικό προσέχτε πολύ τι θα σας χρεώσουν.. ζητήστε να ενημερωθείτε από πριν τι εξετάσεις θα κάνουν (όλες όμως) γιατί και εμάς για υπέρηχο και κυστεογραφία θα έκανε που κόστιζαν 200 περίπου ευρώ και τελικά οι εξετάσεις πήγαν γύρω στα 1500 ευρώ .. και άλλα τόσα το δωμάτιο.. άστα να πανε... εκείνη την στιγμή το μόνο που σε νοιάζει είναι να είναι το μωρό καλά... μετά όμως αν κάτσεις και σκεφτείς λες ότι σε πιάνουν κορόιδο... μας έδωσαν αναλυτικά βέβαια τι εξετάσεις είχαν κάνει στο μωρό για τις οποίες κανείς όμως δεν μας είχε ενημερώσει από πριν...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ο μικρός μου έγινε μόλις 3 μηνών. Από καιρό τώρα κάτι δεν μου άρεσε στις πάνες του. Ήταν κάποιες φορές πράσινες και τις περισσότερες φορές με πολλή βλέννη. Κάποιες μάλιστα είχαν και υποψία αίματος. Το έλεγα στην παιδίατρο και είπαμε αρχικά να κόψω τους ξηρούς καρπούς, δεν άλλαξε όμως τίποτα. Με τα πολλά, και με τις εβδομάδες να περνούν, μου είπε να κάνουμε καλλιέργεια και γενική ούρων και κοπράνων, την ανίχνευση τυχόν μικροβίων και mayer κοπράνων. Τη λήψη των ούρων την έκανα μόνη μου όπως μου εξήγησε. Όλες οι εξετάσεις ήταν καθαρές, εκτός από την καλλιέργεια ούρων που έδειξε την ύπαρξη του μικροβίου της κλεψιέλλας. Είπαμε να την επαναλάβουμε, πηγαίνοντας το μωρό στο μαιευτήριο, όπου και τον έπλυναν εκεί και του πήραν δείγμα. Σήμερα πήραμε τις εξετάσεις και πάλι τα ίδια. Το ίδιο μικρόβιο. Τελικά θα τον πάμε σήμερα για υπερηβική εξέταση να δούμε. Είναι πιθανόν να είναι στείρα; Λίγο απίθανο μου φαίνεται. Τι ξερετε γι' αυτό το μικρόβιο; Πώς το κολλάς; Είναι νοσοκομειακό κι αυτό τι σημαίνει; Οτι το πήρε στο μαιευτήριο όταν γεννήθηκε; Κι αν βγει θετικη η εξεταση πώς παίρνει αντιβίωση; Να επισημάνω ότι εκτός από τις πάνες, δεν έχει άλλο σύμπτωμα. Μόνο ανησυχία και γκρίνια τις τελευταίες μέρες και κλάμα κατα το θηλασμό. Α, και τα τσίσα του έχουν αρχίσει να μυρίζουν. Κατα τη γνώμη σας, έχω αργήσει να το καταλάβω; Μπορέι να έχει ήδη προξενήσει κάποια βλάβη;

Ευχαριστώ και συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά πραγματικά ανησυχω!

 

Νομίζω ότι είναι βακτήριο και λέγεται κλεψιέλα. Είναι ενδονοσοκομειακό και ανθεκτικό απ' ότ,ι διάβασα στο ιντερνετ.. Να την ψάξεις. Μην καθυστερείς καθόλου

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση; Αν τα κακά μυρίζουν μια φορά μόνο λέτε να είναι ουρολοίμωξη; Τι αν περιμένω τις επόμενες ημέρες; Πώς να προλάβω την ουρολοίμωξη; Τα τσισάκια δεν μυρίζουν ακόμη; Τρώει κανονικά και κοιμάται κανονικά....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...