Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Η αντιβιωση εχει τελειωσει? Εμας εκλαιγε οταν ουρουσε απο την ουρολοιμωξη χωρις να εχει τελικα παλινδρομηση.

Μην πανικοβαλεσε και μην τρελενεσαι με το παραμικρο. Και εγω εβλεπα παντου σημαδια αλλα μονο η κυστεογραφια θα δειξει.

Η αφαγια και τα κλαματα στον υπνο ειναι και τα 2 σημαδια δοντιων οποτε μπορει να ειναι απο αυτο.

Καλο κουραγιο στην κυστεογραφια και να πατε 2 ατομα.

 

θα ηθελα να μαθω για την κυστεογραφια.Πόση ώρα κρατάει η εξέταση και αν θα πονεσει.Εσένα σε ποια ηλικια ηταν το μωρο όταν την εκανες ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς δυστυχως ειχαμε αυτη την εμπειρια οταν ο μπεμπης ηταν 2 μηνων.

ειχε προηγηθει υπερηχος λογω υδρονεφρωσης η οποια ειχε βρεθει προγεννητικα στο Β επιπέδου ο οποιος εδειξε οτι ολα ειναι φυσιολογικα.

 

Εμεις ειχαμε μια ανησυχια χωρις πυρετο η αλλα συμπτωματα,αλλα μολις ειχαμε κανει και το πρωτο μας εμβολιο συν το γεγονος οτι θηλαζε αποκλειστικα κιολας ο μικρος (οποτε δεν μπορουσα να ξερω ακριβως ποσο τρωει), αλλα γεγονος ειναι οτι ηταν ανησυχος και δεν επαιρνε πολυ βαρος και ετσι μπηκαμε στη διαδικασια της καλλιεργειας ουρων.

ΠΡΟΣΟΧΗ στον τροπο ληψης και στο μικροβιολογικο, γιατι εμεις καηκαμε απο αυτο συν το οτι ο παιδιατρος εδωσε αντιβιωση αβιαστα.

Ο παιδιατρος λοιπον δεν περιμενε να παρουμε τα αποτελεσματα της επαναληπτικης και εδωσε αντιβιωση με αποτελεσμα στο ΠΑΙΔΩΝ που πηγαμε μετα η υπερυβικη να δειξει μεν στειρα αλλα και μονο στην υποψια μας κρατησαν 8 δραματικες μερες στις οποιες ο μικρος κολλησε γαστρεντεριτιδα και ηρθε και εγινε πολυ χειροτερα.

Χωρις λοιπον να εχουμε σαφη εικονα και με εξετασεις εξεραιτικες (μηδενικους δεικτες λοιμωξης κλπ) μπηκαμε σε μια διαδικασια που εφτυχως ειχε αισιο τελος.

Για να μην αναφερω τις αντιβιωσεις που πηρε το παιδι και τις εξετασεις που εκανε σε συνδυασμο με ολο το στρες που προκαλει μια τετοια ιστορια.

 

Τελος παντων αφου καναμε ολες τις εξετασεις (και ενω η ουρολοιμωξη εξεκολουθουσε να ειναι με ερωτηματικο) κανουμε και το σπινθηρογραφημα ετσι, just in case, το οποιο εδειξε βλαβη.

 

Οπως καταλαβαινετε τρελλαθηκαμε απο εκει που μας ελεγαν οτι το παιδι ειναι μια χαρα και ολες οι εξετασεις καλες και οτι δεν χρειαζεται να κανουμε καν το σπινθηρογραφημα γιατι πολυ απλα ειναι αμφιβολο αν οντως περασε ουρολοιμωξη , ξαφνικα βγαζει βλαβη απο πυελονεφριτιδα, που ομως δεν περασε ποτε γιατι πυρετο δεν εκανε ουτε μια μερα και η πυελονεφριτιδα κανει πολυ υψηλο πυρετο.

Γιαυτο και πηγαμε και σε παιδονεφρολογο με ολο το ιστορικο του παιδιου ο οποιος (να ειναι καλα ο ανθρωπος ) μας ειπε τα πιο ευχαριστα νεα που εχω ακουσει οτι δηλαδη ειναι ανατομικο αυτο που φαινεται στο σπινθηρογραφημα και δεν ειναι ΒΛΑΒΗ και βεβαια οτι κατα πασα πιθανοτητα το παιδι δεν περασε ΠΟΤΕ ουρολοιμωξη.

 

Γιαυτο λεω οτι πρεπει να γινεται πολυ προσεκτικα γιατι η λήψη ούρων με ουροσυλλέκτη, το γνωστό σακουλάκι, έχει υψηλό ποσοστό ψευδώς θετικών αποτελεσμάτων σχεδον αγγιζουν το 70-80%.

 

Καλη επιτυχια σε ολα τα μωρακια και στις μανουλες :)

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Η κυστεογραφια δεν ποναει ουτε κραταει πολλη ωρα, απλα ειναι λιγο ταλαιπωρια για τα μωρακια και χρειαζεται να ειναι 2 ατομα γιατι πρεπει να κρατανε το παιδακι.

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Η κυστεογραφια δεν ποναει ουτε κραταει πολλη ωρα, απλα ειναι λιγο ταλαιπωρια για τα μωρακια και χρειαζεται να ειναι 2 ατομα γιατι πρεπει να κρατανε το παιδακι.

 

Αθηνά μου θα διαφωνήσω. Δεν ξέρω αν πονάει αλλά το μωράκι μας ταλαιπωρήθηκε, έκλαιγε πάρα πολύ και τρομάξαμε να το ηρεμήσουμε μετά. ίσως επειδή το κάναμε τώρα που είναι ήδη 5 μηνών και καταλαβαίνει πολύ περισσότερα. Φοβήθηκε τόσο πολύ που το πρώτο βράδυ ξύπνησε 3-4 φορές στον ύπνο του ενώ κοιμάται σερί γενικά. Μπορεί να μην είναι πόνος αλλά απλά ενόχληση αλλά άντε να του το εξηγήσεις του μωρου.

Εμιλι εισάγουν ένα καθετήρα και του περνάνε ένα σκιαγραφικό υγρό για να το κάνουν να κατουρήσει. Κατά τη διάρκεια της εξέτασης βγάζουν ακτινογραφίες και βλέπουν αν υπάρχει παλινδρόμηση ή όχι. Σαν εξέταση κρατάει 5-10 λεπτά.

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κάναμε την κυστεογραφία και ευτυχώς δεν έχει η μπεμπούλα μας Κ.Ο.Π.Ταλαιπωρήθηκε όμως πολύ.Εκλαιγε μισή ώρα και δεν κατουρούσε, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να της κάνουν τις ακτινογραφίες.Ευτυχώς όμως όλα καλά!Το μόνο που με στεναχωρεί είναι η ακτινοβολία που έφαγε χωρίς λόγο.Ευχαριστώ όλες σας για τις συμβουλές ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μικρη μου σχεδον μια βδομαδα εχει ανορεξια.Οχι οτι δεν τρωει καθολου αλλα εχει μειωσει τα ml και τρωει με αδιαφορια,επισης κοιμαται συνεχεια,ακομα πριν να βγαλω το μπιμπερο απο το στομα της.Απο την αρχη κοιμοταν πολυ αλλα τωρα λες και ειναι κουρασμενη συνεχεια.Βεβαια οταν ειναι ξυπνια ειναι ζωηρη.Δεν μου ειχε περασει απο το μυαλο η ουρολοιμωξη αλλα με αυτα που διαβασα φοβηθηκα.Ποσες μερες πρεπει να περιμενω για να το ψαξω?

line_flow_rose_beg_39_time_1228194000_text_c720ccf0eff5f1ecf0eff5ebe7e8f1e120eceff520e5e9ede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα. έχω ποστάρει και σε άλλο θέμα την περίπτωση του μπέμπη της φίλης μου

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=591110#591110

μπορείτε να μου στείλετε πμ με κάποιον καλό γιατρό για αυτές τις περιπτώσεις???

v6Khp3.pngBoDsp3.png
Link to comment
Share on other sites

O μπεμπούλης της φίλης σου είναι πολύ μικρούλης και, κατά τη γνώμη μου επειδή τα έχω περάσει ακριβώς τα ίδια, η καλύτερη φροντίδα θα του δοθεί στο Παίδων. Θα πάρει την ενδοφλέβια αντιβίωση για όσες μέρες χρειαστεί, και μετά για ένα εξάμηνο (αν δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα) θα παίρνει αντιβίωση και θα ελέγχεται τακτικά για να μην παλινδρομήσει η ουρολοίμωξη.

Περαστικά! Αυτά περνάνε και σε λίγο καιρό δεν θα το θυμάστε καν!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ, έχουμε όλοι στενοχωρηθεί γιατί είναι μικρούλης μωρέ και τον περιμέναμε με αγωνία..αλλά και εγώ πιστεύω πως με την κατάλληλη προσοχή θα ειναι όλα περαστικά!

v6Khp3.pngBoDsp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εν τέλει όλα καλά για τον μπεμπούλη..αν σας πώ ότι δεν είχε τελικά παλίνδρομη ούρηση- μετά από εξετάσεις- και ότι την ουρολοίμωξη την "κόλλησε" εντός του μαιευτηρίου???

Πουθενά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος βρε :evil: μου! Τί πράγματα είναι αυτά???

v6Khp3.pngBoDsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το Ι**Ω είναι ...και όχι ότι το παραδεχτήκαν!Απλά ο γιατρός τους, τους είπε ότι το πλέον πιθανό είναι να έχει συμβεί αυτό...δίκιο έχουν που το λένε τελικά "ξενοδοχείο" και όχι μαιευτήριο..

v6Khp3.pngBoDsp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Δεν την παλευω αλλο...

Γεννησα ενα προωρο μωρακι το Μαρτιο μετα απο πολυ καλη εγκυμοσυνη..απλα εσπασαν τα νερα στις 31 εβδομαδες.

μετα απο νοσηλεια ενος μηνα το πηραμε σπιτι.Ολα καλα και ολα ωραια μεχρι που δενηθελε φαγητο και ειχε γογγυσμο(σαν να αναστεναζει) ενα βραδυ μετα απο τεσσερεις μονομερες σπιτι μας.Το πηγαμε στο νοσοκομειο απυρετο (με υποθερμια μαλιστα!) οπου διαγνωστηκε ουρολοιμωξη και γενικευμενη σηψαιμια(κοινως κοντεψαμε να το χασουμε..).μετα απο νοσηλεια 21 ημερων και ενδοφλεφιες 3 αντιβιωσεις το ξαναπηραμε σπιτι μας( φοβομουν τοσο πολυ που ηταν σαν να κρατουσα βομβα..ηταν αδυνατον να μεινω μονη μαζι με το μωρο φοβομουν οτι θα μου παθει κατι..πανικος σας λεω...)με οδηγιες για χημιοπροφυλαξη με ceclor, καλλιεργια καθε μηνα και κυστεογραφια στον εκτο μηνα.

Η κυστεογραφια εδειξε οτιδεν κανει παλλινδρομηση .

παρολα αυτα στην εξεταση ουρων που τηςκανω καθε μηνα, για το νοεμβριο εδειξε 100000 κολοβακτηριδιο E.COLI το οποιο μας ειχε κανει τη ζημια την πρωτη φορα.. το μωρο ειναι απυρετο και τρωει κανονικα.

Η παιδιατρος συνεστησε δευτερη καλλιεργια γιατι μπορει να ηταν κακη η ληψη των ουρων με το σακουλακι(δεν ειναι λεει πολυ αξιοπιστη).

Αν ειναι στειρα οκ αλλα αν δεν ειναι?

γινεται χωρις παλλινδρομηση να ξανακανειαπυρετη ουρολοιμωξη ενω ηταν μεχημιοπροφυλαξη κανονικα?δεν μπορω αλλο να εχω αγωνια..εχω φρικαρει!!Καμια γνωμη?:cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα boulou, απίστευτη η ταλαιπωρία που πέρασες και εσύ και το μωράκι σου. Πραγματικά αυτές οι καλλιέργειες με το σακουλάκι είναι πολύ αναξιόπιστες εμείς κάναμε 6 και όλες κάποιο μικρόβιο έδειχναν και στο τέλος κάναμε περιηβική παρακέντηση για να είμαστε ήσυχοι και βγήκε στείρα. Μπορεί να πάθει ουρολοίμωξη από τα μικρόβια στα κακά που περνάνε μέσα από την ουρήθρα αλλά αν κατάλαβα καλά όλο τον καιρό παίρνει ceclor προληπτικά; Αν κατάλαβα σωστά τότε μου φαίνεται πολύ δύσκολο παίρνοντας αντιβίωση να πάθει πάλι ουρολοίμωξη. Καλό κουράγιο και καλά αποτελέσματα.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω...Ευτυχως η δευτερη ηταν στειρα...κακη ληψη εκανα στην πρωτη!

Πρωτη φορα χαρηκα που εκανα λαθος. Παιρνει χημιοπροφυλαξη για ενα ετος λογω της πρωτης ουρολοιμοξης προληπτικα παρολα αυτα δεν ειναι 100% προστατευμενη..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

βοηθεια.................δεν ξερω αν θα διμοσιευσω σωστα την ερωτηση μου γιατι ειμαι καιονουρια στο σαιτ θελω μια συμβουλη που στη θεσσαλονικη γινεται η κυστεογραφια κ αν γινεται εκτοσ νοσοκομειου(ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΣΧΗΜΗ ΕΜΠΙΡΙΑ ΑΠΟ ΚΕΙ) Κ ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΤΕΒΕ ΤΟ ΚΑΛΥΠΤΕΙ αν ξερει καποιοσ να μου απαντησει ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή agappula

 

Πράγματι η εξέταση καλύπτεται από τα ταμεία και μπορείτε να την κάνετε ιδιωτικά και προγραμματισμένα. Για περισσότερες λεπτομέρειες γράψτε στο email [email protected]

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ο μπέμπης μου είναι 5 μηνων.Θηλάζει αποκλειστικά.

Χωρις κανένα άλλο σύμπτωμα παρουσιάζει για 15 μέρες σταθερότητα στο βάρος του και η παιδιατρος μας μας συστηνει να κάνουμε γενική και καλλιέργεια ούρων.

Η 1η δειχνει πυοσφερια 6-8 αοπ και η καλλιέργεια e-coli.Η γιατρος μου λεει να κανουμε αλλη μια για επιβεβαιωση και (επειδη ειναι Σαββατο) αν μάθω έστω και απο το τηλ οτι ισχυει να ξεκινησουμε αμέσως αντιβιωση για 10 μερες.

Ετσι και γίνεται.Μου λένε απο το τηλ.οτι βρέθηκε e-coli και ξεκινάμε αντιβιωση.(Κατόπιν πηρα το χαρτι που έγραφε -στην γενικη- πυοσφαίρια 2-3 αοπ).

Μετά την αντιβιωση η γιατρος με στελνει για καλλιέργεια, να δουμε οτι ο μπέμπης είναι καλά και να προχωρησουμε στις εξετάσεις που προβλέπονται(υπερηχος νεφρων και κυστεογραφία).

Η 1η δίνει καθαρη γενικη και καλλιέργεια με ψευδομονάδα :shock:.Κάνω και 2η που δίνει πάλι καθαρη γενικη και ψευδομονάδα.Η γιατρος μας λεει οτι η μονη σιγουρη μεθοδος να αποκλεισουμε την επιμόλυνση ειναι η υπερηβικη παρακέντηση και έτσι πάμε στο ΠΑΙΔΩΝ.

Στο ΠΑΙΔΩΝ , βλέπει ολες τις καλλιέργειες ο γιατρος και μας λέει οτι

  • ειναι δεδομένο οτι ο μικρός δεν εχει ψευδομονάδα ....θα ηταν στην εντατική
  • ο μικρός δεν είχε ουρολοίμωξη ποτέ καθώς δεν μπορει να έχει καθαρη γενική .ΟΛΕΣ οι καλλιέργειες εδειχναν μικρόβιο λόγω επιμόλυνσης.

Κατόπιν αυτού αρνηθηκε να μας κάνει υπερηβικη παρακέντηση για να πάρει ουρα καθώς είναι επώδυνο για το παιδί και υπάρχει και πάντα κινδυνος να χτυπηθει νευρο.Μας σύστησε να μην κάνουμε την κυστεογραφια καθώς ο μπέμπης θα "φάει" ακτινοβολία χωρις λόγο.

Μας είπε οτι γενικές με πυοσφαίρια 2-3 αοπ για μωρά "ειναι κρυστάλλινες".

Τι θα κάνατε τωρα??Ποιον να ακούσω?Να ρισκάρω να μην κάνω τις εξετάσεις?(κιαν εχει δίκιο η γιατρος μου, κι αν έχει παλλινδρόμηση και δεν το αντιμετωπίσουμε όπως πρεπει και ξαναπαθει ουρολοίμωξη?)

Να κάνω την εξέταση κιας επιβαρυνθει ο μπέμπης με κάποια ακτινοβολία για να είμαι σίγουρη μια κι έξω??

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή madrid05

 

Σε παρόμοιες αμφίβολες περιπτώσεις η υπερηβική παρακέντηση ή ο άσηπτος καθετηριασμός της κύστης δίνει τη λύση. Πολύ συχνά το αποτέλεσμα είναι αρνητικό και έτσι το παιδί δεν υποβάλλεται σε περισσότερες διαγνωστικές εξετάσεις χωρίς λόγο.

 

Προσωπικά καθετηριάζω άσηπτα τα μωρά στο ιατρείο με ένα πολύ λεπτό καθετήρα σιτίσεως με ελάχιστη ενόχληση.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ μου σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα καταφέρουμε να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο να έχει το μωρό τώρα ουρολοίμωξη.

Ο προβληματισμός μου τώρα είναι μηπως έχει δίκιο ο γιατρός στο ΠΑΙΔΩΝ και το μωρό εν είχε ουτε στην αρχή ουρολοίμωξη και τον υποβάλλω στην κυστεογραφία (σε ακτινοβολία δηλαδή) χωρις λόγο...

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά μετά την πρώτη γενική ούρων που είχε 5 με 8 πυοσφαίρια έπρεπε να κάνεις υπερηβική για να ξεκαθαριστει εαν είναι τελικά ουρολοίμωξη.Τώρα δεν χρειάζεται να κάνεις μιας και είναι καθαρός.

Στην περιπτωσή σου θα έκανε σίγουρα τις εξετάσεις υπερηχος-κυστεουρηθογραφια για να αποκλεισω την παλινδρόμιση.Μπορει να μην ισχυει αλλα εαν 0,0001% μπορει να ισχυει τοτε τι θα κάνεις . Συνεπώς πηγαινε να τις κανεις καλύτερα και μην σκέφτεσαι την ακτινοβολια μπροστα στο καλό του μωρού σου.:-D

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά μετά την πρώτη γενική ούρων που είχε 5 με 8 πυοσφαίρια έπρεπε να κάνεις υπερηβική για να ξεκαθαριστει εαν είναι τελικά ουρολοίμωξη.Τώρα δεν χρειάζεται να κάνεις μιας και είναι καθαρός.

Στην περιπτωσή σου θα έκανε σίγουρα τις εξετάσεις υπερηχος-κυστεουρηθογραφια για να αποκλεισω την παλινδρόμιση.Μπορει να μην ισχυει αλλα εαν 0,0001% μπορει να ισχυει τοτε τι θα κάνεις . Συνεπώς πηγαινε να τις κανεις καλύτερα και μην σκέφτεσαι την ακτινοβολια μπροστα στο καλό του μωρού σου.:-D

Και η "μαμά" μέσα μου αυτό μου λέει!! :)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...