Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Έως πότε σιδέρωμα μέσα-έξω στα ρούχα του μωρού;

Recommended Posts

Καλημέρα, έχω μία κόρη 8 μηνών

από νεογέννητο της σιδερώνω τα ρούχα της από την ανάποδη και από την "καλή", όπως πρέπει, για απολύμανση-αποστείρωση.

Έως πότε πρέπει να συνεχίζεται αυτό; Πιάνουν σιγά-σιγά κι οι ζέστες, κι έχω αρχίσει να τα παίζω με τόσο σίδερο μέσα-έξω! Διπλάσια δουλειά! Και το σίδερωμα είναι πραγματικά το χειρότερό μου!

Λέω σιγά-σιγά να καταργήσω το σιδέρωμα από την εσωτερική πλευρά των ρούχων, αφού έχει μεγαλώσει αρκετά το παιδί. Άλλωστε, και το δερματάκι του πια δεν είναι τόσο ευαίσθητο όπως στην αρχή.

Εσείς πότε το σταματήσατε;

Διαφημίσεις

• Replies 220
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

στο πρώτο παιδί νομίζω οτι το σταμάτησα στο 5μηνο - δηλαδή περίπου όταν σταματήσαμε κ την αποστείρωση.

Στο 2ο παιδί στις 40 ημέρες :oops:. Δεν υπήρχε χρόνος βασικά γιατί το πρώτο μου παιδί ήταν 1,5 χρονών κ δεν προσπαθούσα να τα προλάβω όλα.....

Βασικά εάν χρησιμοποιείς στεγνωτήριο, ακόμα καλύτερα.

Είναι στην κάθε μητέρα το "πως" βλέπει το θέμα της αποστείρωσης.

Επίσης κριτήριο είναι και το περιβάλλον που στεγνώνουν τα ρούχα.

Εγώ στη θέση σου θα το σταματούσα. Σκέψου ότι σε λίγο που θα αρχίσει να μπουσουλάει (εάν δεν έχει αρχίσει ήδη) θα τρώει από το πάτωμα τα πάντα (κ αυτά που βλέπεις κ αυτά που δεν βλέπεις :wink:)

στο πρώτο παιδί νομίζω οτι το σταμάτησα στο 5μηνο - δηλαδή περίπου όταν σταματήσαμε κ την αποστείρωση.

Στο 2ο παιδί στις 40 ημέρες :oops:. Δεν υπήρχε χρόνος βασικά γιατί το πρώτο μου παιδί ήταν 1,5 χρονών κ προσπαθούσα να τα προλάβω όλα.....

Βασικά εάν χρησιμοποιείς στεγνωτήριο, ακόμα καλύτερα.

Είναι στην κάθε μητέρα το "πως" βλέπει το θέμα της αποστείρωσης.

Επίσης κριτήριο είναι και το περιβάλλον που στεγνώνουν τα ρούχα.

Εγώ στη θέση σου θα το σταματούσα. Σκέψου ότι σε λίγο που θα αρχίσει να μπουσουλάει (εάν δεν έχει αρχίσει ήδη) θα τρώει από το πάτωμα τα πάντα (κ αυτά που βλέπεις κ αυτά που δεν βλέπεις :wink:)

ΔΙΟΡΘΩΣΑ ΤΟ "προσπαθούσα να τα προλάβω όλα"

Την αποστείρωση τη σταματήσαμε πριν ένα μήνα περίπου (γιατί παρόλο που είχαμε μπει στις στερεες τροφές από 5,5 μηνών, ο γιατρός μας είχε πει να τη συνεχίσουμε στα μπουκάλια μέχρι τον 7ο). Στεγνωτήριο δεν έχω πάρει ακόμα, και τα στεγνώνω απλωμένα έξω, στην ταράτσα, που τα "χτυπάει" αέρας και ήλιος.

Ψιλομπουσουλάει, ψιλοσηκώνεται, ψιλοδαγκώνει ήδη τα πάντα, οπότε, όντως η αποστείρωση του εσωτερικού των ρούχων με μάρανε.....

Διαφημίσεις

...δεν το είχα κάνει ποτέ...

Ομοίως :oops::oops::oops:

Δεν θα ντραπώ να πω επίσης ότι πολλές φορές δεν τα σιδέρωνα καν, ειδικά το πολύ βρεφικά....αλλά έχω στεγνωτήριο.

Καλά, μιας και λέμε αλήθειες τώρα, έχω να δηλώσω πως πάρα πολλά από τα δικά μας ρούχα πάνε κατευθείας από την απλώστρα στη ντουλάπα (όπως π.χ. τζην, ή κάποια μπλουζάκια), γιατί δεν την παλεύω με το σιδέρωμα καθόλου.:D:oops: (το μυστικό είναι στο άπλωμα, να είναι τεντωμένα....)

Γι' αυτό και τα "έχω παίξει" τώρα με τα ρούχα της μικρής, που έχουν αρκετή ψιλοδουλειά και που έκανα μέχρι τώρα διπλό σιδέρωμα.

Καλά, μιας και λέμε αλήθειες τώρα, έχω να δηλώσω πως πάρα πολλά από τα δικά μας ρούχα πάνε κατευθείας από την απλώστρα στη ντουλάπα (όπως π.χ. τζην, ή κάποια μπλουζάκια), γιατί δεν την παλεύω με το σιδέρωμα καθόλου.:D:oops: (το μυστικό είναι στο άπλωμα, να είναι τεντωμένα....)

.......

Εννοείται πως και σε εμάς πολλά πάνε κατευθείαν στην ντουλάπα.

Ειδικά τον χειμώνα, το δηλώνω, δεν έχω σιδερώσει καμμία φόρμα των παιδιών μου.

(Να βάλω πάλι την φατσούλα που κοκκινίζει ή δεν χρειάζεται πια????:-D)

Μέσα έξω??? Μόνο από την μια πλευρά σιδέρωμα και σιδερωσω ταβρουχα των μικρών μου... η αλήθεια ειναιβοτι μέχρι 5-6 μηνών έκανα σχολαστικό σίδερο..Τώρα πλέον στα γρήγορα τα περνάω..αν έχει σταματήσει την αποστηρωσει νομίζω δεν υπάρχει λόγος να τρελενομαστε κιόλας

μ.

To ίδιο και εγώ.

Σιδερώνω φανατικά μόνο τα εσώρουχα και σεντόνια/πετσέτες. Τα υπόλοιπα μόνο αν χρειάζονται (πχ σιγά μη σιδερώσω κολάν).

Διαφημίσεις

Ομοίως..αλλά έχω στεγνωτήριο, αν δεν είχα θα τα σιδερωνα από μέσα για κανα 3μηνο φαντάζομαι..μόνο απο μέσα όμως, όχι μέσα έξω!

Στο πρώτο παιδί το έκανα τους δύο πρώτους μήνες, στο δεύτερο το ξέχασα.. :roll: το θυμήθηκα όταν μου το ανέφερε κάποιος αλλά το παιδί ήταν πέντε μηνών οπότε δεν είχε νόημα πιά!

S02fp3.png

LnVyp3.png

Στη μπουμπού σιδερώσαμε μέσα-έξω τα πρώτα της φορμάκια, αυτά που της είχαμε ετοιμάσει πριν γεννηθεί. Μετά τη γέννηση ο,τι πλενόταν το σιδερώναμε μόνο απ'όξω...

Αφού σιδερωθεί το ρούχο δε θα φορεθεί αμέσως, θα πάει στη ντουλάπα/ συρταριέρα κλπ. Η αποστείρωση δε διατηρείται για πάντα (π.χ. τα αποστειρωμένα μπουκάλια πού τα φυλάτε; ). Επομένως δε νομίζω ότι έχει και πολύ νόημα το διπλό σίδερο. Καλό πέρασμα με τον ατμό ή την πρέσσα και χαίρετε....

FLcUp3.png0BQfp3.png

ποτε δεν τα σιδερωσα μεσα εξω.. και ειχα και προωρο μωρο.. Αλλωστε ο ατμος ειναι δυνατος και περναει μεχρι και την σιδερωστρα

Διαφημίσεις

Αποστείρωση μπουκαλιών μέχρι τον 7ο μήνα;;; Εμείς μέχρι τον τρίτο είχαμε οδηγίες από τους παιδιάτρους μας και στα τρία μας παιδιά. Επίσης τα ρούχα σιδέρωμα μέσα-έξω είναι κάτι που δεν έκανα ποτέ. Κανονικό σιδέρωμα κι αυτό κυρίως επειδή τα απλώναμε έξω. Το να προφυλάσσει κανείς τόσο πολύ τα παιδιά μπορεί να δημιουργήσει τεράστιες ευαισθησίες και να υποφέρουν μια ζωή. Φυσικά προηγείται ο παιδίατρος! Ό,τι πει, γι αυτό τους έχουμε τους γιατρούς μας, για να μας κατευθύνουν. Πάντως να πω κι εγώ από την εμπειρία μου ότι τα παιδιά μου εκείνα που λόγω κούρασης και πολλών ευθυνών δεν τα προφύλαξα τόσο πολύ (από το να τρώνε ό,τι βρίσκουν κάτω, τα πολλά σιδερώματα ρούχων, κ.λπ.), ήταν τελικά αυτά που μου αρρώσταιναν λιγότερο. Δεν ξέρω αν είναι συμπτωματικό...

Ρε κορίτσια, να ρωτήσω κ εγώ κάτι σχετικό-άσχετο; Χρησιμοποιείτε μαλλακτικό( βρεφικό εννοείται) κ αν ναι, από πόσο μηνών;

Εντάξει...θα βάλω πάλι τις φατσούλες :oops::oops::oops::oops:

Εγώ χρησιμοποιούσα από την αρχή και μάλιστα όχι βρεφικό. Κανονικό...τόσο απορρυπαντικό όσο και μαλακτικό...

Για την ακρίβεια ίσως χρησιμοποίησα για λίγο διάστημα βρεφικό απορρυπαντικό στο πρώτο παιδί, στο δεύτερο ούτε καν...εξάλλου έπλενα τα ρούχα της μικρής μαζί με τα δικά μας...

Εγώ χρησιμοποιούσα από την αρχή και μάλιστα όχι βρεφικό. Κανονικό...τόσο απορρυπαντικό όσο και μαλακτικό...

Για την ακρίβεια ίσως χρησιμοποίησα για λίγο διάστημα βρεφικό απορρυπαντικό στο πρώτο παιδί, στο δεύτερο ούτε καν...εξάλλου έπλενα τα ρούχα της μικρής μαζί με τα δικά μας...

Μην ανησυχείς! Είμαστε τουλάχιστον ... δύο! Κι εγώ το ίδιο, και στα τρία παιδιά...

Ρε κορίτσια, να ρωτήσω κ εγώ κάτι σχετικό-άσχετο; Χρησιμοποιείτε μαλλακτικό( βρεφικό εννοείται) κ αν ναι, από πόσο μηνών;

Όχι δεν έβαζα μαλακτικό, δεν έβρισκα τον λόγο να επιβαρύνω το μωρό, τουλάχιστον για 8-10 μήνες και χρησιμοποιούσα και χρησιμοποιώ βρεφικό απορρυπαντικό από πράσινο σαπούνι Αρκάδι, είναι το πιο αγνό.

Μην ανησυχείς! Είμαστε τουλάχιστον ... δύο! Κι εγώ το ίδιο, και στα τρία παιδιά...

Και τρεις θα έλεγα :D Για λίγο στην αρχή παιδικό απορρυπαντικό και μετά κανονικά απ'όλα.

Απλά τα έβαζα πάντα σε πολύ υψηλή θερμοκρασία (εφόσον βαμβακερά και άντεχαν). Τόσο τα δικά μας όσο του μωρού.

Όχι δεν έβαζα μαλακτικό, δεν έβρισκα τον λόγο να επιβαρύνω το μωρό, τουλάχιστον για 8-10 μήνες και χρησιμοποιούσα και χρησιμοποιώ βρεφικό απορρυπαντικό από πράσινο σαπούνι Αρκάδι, είναι το πιο αγνό.

Ομοίως...

jTRQp2.png KPxIp3.png

Και τρεις θα έλεγα :D Για λίγο στην αρχή παιδικό απορρυπαντικό και μετά κανονικά απ'όλα.

Απλά τα έβαζα πάντα σε πολύ υψηλή θερμοκρασία (εφόσον βαμβακερά και άντεχαν). Τόσο τα δικά μας όσο του μωρού.

Να σας ακουγε η γιαγια μου, θα της σηκωνοταν η τριχα ορθια...κοριτσια περι ορεξεως ουδεις λογος...αλλωστε απο οτι καταλαβαινω δεν επαθαν κ τιποτα τα παιδακια σας...

jTRQp2.png KPxIp3.png

Κι εγώ μαλακτικό από την αρχή, αρκάδι όπως και το απορρυπαντικό. Με τα οποία βάζω πλυντήριο και για τα δικά μας ρούχα και γενικώς όλα είναι στην ίδια πλύση, ποτέ δεν έβαλα χωριστά τα δικά μας ρούχα από του μωρού.

Πάντως μ'αρέσει που μια μαμά με έχει κατηγορήσει ως υπερβολική, ότι δεν αφήνω το μωρό να έλθει σε επαφή με τη "βρωμιά" και τα σχετικά, παρόλο που δεν έχω αποστειρώσει ποτέ τίποτα, και μια χαρά την αφήνω να κυλιέται όπου θέλει και την αφήνω και να τρώει φαγητό που της έχει πέσει κάτω (don't judge!) αλλά το σπίτι σφουγγαρίζεται 1 φορά/ εβδομάδα και βλέπω στο φόρουμ ότι υπάρχουν μαμάδες που κάνουν τη διπλάσια δουλειά από μένα για να είναι όλα super καθαρά, με baby friendly προϊόντα κου του λου. Θα της πω να ρίξει μια ματιά εδώ καμιά φορά γιατί μου την έχει δώσει με δαύτην.