Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική στο εξωτερικό;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια,

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα προσπαθεί ή γνωρίζει κάτι για εξωσωματική στο εξωτερικό.

Ευχαριστώ!

 

Σε ποια χωρα βρίσκεσαι? Το μονο που εχω ακουσει ειναι για καποιον γνωστο εξωσωματικο στο Λονδινο με τα υψηλοτερα ποσοστα απο ολες τις κλινικες. Ειναι αμφιλεγομενη μορφη γενικα. Λεγεται Mohamed Taranissi. Λενε οτι πριν την ωοληψια και την εμβρυομεταφορα, βαζει τις γυναικες να κανουν εξετασεις αιματος καθε μερα, πολλές φορες και 2 φορες την ημερα...αλλα δεν γνωριζω καποια κοπελα που να εχει παει εκει. Μπορει καποια να εχει περισσοτερες γνωσεις στο θεμα και σιγουρα και σε αλλες πολεις/χωρες.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Maimouditsa16 για την απάντηση! Ενδιαφερομαι για Αγγλία ή Αμερική από την άποψη ότι εκεί είναι πιο προηγμένοι από εμάς (εκεί μαθητεύουν όλοι οι δικοί μας γιατροί) και πιστεύω πως είναι πιο αντικειμενικοί και τίμιοι (έτσι θελω να πιστευω). Μακαρι να υπάρχει καποια κοπελα με εμπειρία να μας πει την άποψή της.

Φιλιά! Να σαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Πολύ καλή φήμη έχει η ISIS Clinic στην Κύπρο. Οι γιατροί που την έχουν εκπαιδεύτηκαν στην Αμερική και στο Λονδίνο. Ξέρω δύο κοπέλες από το forum που έκαναν εκεί εξωματική για τον λόγο που κάνω κι εγώ (πρόληψη μεσογειακής αναιμίας) και τα κατάφεραν χωρίς δυσκολία. Είχα μιλήσει κι εγώ με την εμβρυολόγο της κλινικής και διαπίστωσα ό,τι εφαρμάζουν τις πιο σύγχρονες τεχνικές και μεθόδους αλλά τελικά αποφασίσαμε να μην προχωρήσουμε λόγω απόστασης. Αν και μας είχαν πει ότι εκτός από την ωοληψία και την εμβρυμεταφορά, τα υπόλοιπα (διέγερση, υπέρηχους...) τα κάνεις στην Ελλάδα με έναν γιατρό που μπορεί να τα παρακολουθήσει αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και θα το ψάξω.

Αν και θα προτιμουσα να μαθω για καποιο κεντρο της Αγγλιας και της Αμερικής γιατι και εδω ολοι οι γιατροι μας εχουν κανει καποια μετεκπαιδευση σε αυτες τις χωρες. Όμως ψαχνω τη διαφορετική νοοτροπία που συναντας ΜΟΝΟ στο εξωτερικό ή ΣΠΑΝΙΩΣ στην Ελλάδα.

Γνωρίζω πως οι τιμές είναι απλησίαστες (ευχαριστώ turb.) όμως αν προκειται να δοκιμάσεις και να ξερεις πως εγιναν ΟΛΑ σωστά (αν γίνονται εκει) τουλάχιστον έχεις την ικανοποιηση πως εκανες ότι μπορούσες και όχι ότι πέταξες το χρόνο σου γινόμενη αντικείμενο εκμετάλλευσης και ξεπετάγματος. Επίσης δεν ξέρω και κατά πόσο είναι πιο εξεληγμένοι ή και πιο μεθοδικοί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης η δική μου περιπτωση είναι πολύ δύσκολη και λόγω περασμένης ηλικίας και λόγω μη επιτυχημένης διεγερσης των ωοθηκών με φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites

θα νομιζεις οτι σε κυνηγαω στο φορουμ:)

απλα θελω να σε βοηθησω οπως μπορω.

να υπολογισεις 20-25 χιλ (αμερικη, αγγλια), συν τη διαμονη οσο βγαινει. δεν ειναι ομως τα χρηματα. δεν υπαρχει καμια εγγυηση επιτυχιας, οπως και εδω εξαλλου. πολλες φορες ειναι θεμα τυχης.

υπαρχει μια κοπελα εδω, ενεργο μελος, η BabyCute, μενει αγγλια και εκανε εξωσωματικη εκει, σε ενα απο τα καλυτερα κεντρα. στειλ'της προσωπικο μηνυμα, να σου πει λεπτομερειες.

Link to comment
Share on other sites

θα νομιζεις οτι σε κυνηγαω στο φορουμ:)

απλα θελω να σε βοηθησω οπως μπορω.

να υπολογισεις 20-25 χιλ (αμερικη, αγγλια), συν τη διαμονη οσο βγαινει. δεν ειναι ομως τα χρηματα. δεν υπαρχει καμια εγγυηση επιτυχιας, οπως και εδω εξαλλου. πολλες φορες ειναι θεμα τυχης.

υπαρχει μια κοπελα εδω, ενεργο μελος, η BabyCute, μενει αγγλια και εκανε εξωσωματικη εκει, σε ενα απο τα καλυτερα κεντρα. στειλ'της προσωπικο μηνυμα, να σου πει λεπτομερειες.

 

Ναι, δε φτάνει που με κατατοπίζεις, θα παραπονεθώ κιόλας για τις άμεσες συμβουλές που μου δίνεις!! ;)

Είναι πολλά τα λεφτά, φαντάζομαι οι τιμές αυτές είναι για κάθε κύκλο με διέγερση. Κάποιος μου είχε πει την έκφραση ότι στην Αμερική υπάρχει τιμή για να πας στο σπίτι "με το μωρό στο χέρι" αλλά δε γνωρίζω περισσότερα.

Θα στειλω το π.μ. που λες. Να'σαι πάντα καλά, σ'ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το Βέλγιο είναι η χώρα όπου ανακαλύφθηκε η εξωσωματική.

Έχει πολλά νοσοκομεία και κορυφαίους γιατρούς, με πολύ νορμάλ τιμές.

Δες Edith Cavell, UZ, Erasme.

Σου εύχομαι από καρδιάς καλή επιτυχία! Πάντως φιλικά στπο λέω η καχυποψία δε βοηθάει. Μην περιμένεις στο Βέλγιο να σου δώσει γραμματέας αποτελέσματα από το τηλέφωνο, απαγορεύεται διά ροπάλου ως ανεύθυνο και αντιεπαγγελματικό. Και φυσικά δεν είναι επειδή μαγειρεύουν τα αποτελέσματα!

 

Καλημέρα κορίτσια,

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα προσπαθεί ή γνωρίζει κάτι για εξωσωματική στο εξωτερικό.

Ευχαριστώ!

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου laura36,

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Αν καταλαβα καλά, έκανες εξωσωματική στο Βέλγιο. Έμεινες ευχαριστημένη από τη διαδικασία; από το κέντρο; από το γιατρό; Έχει διαφορές σε σχέση με την Ελλάδα;

(βομβαρδισμός ερωτήσεων!).Σαν τιμή πάντως πιο ακριβά από ότι εδώ.

Όσο για την καχυποψία, στην αρχή είμαι με όλους πραγματικά καλόπιστη και έχω τυφλή εμπιστοσύνη στο γιατρό. Όμως όταν βλέπω να μη λειτουργούν όπως πρέπει με συνέπειες αρνητικές ως προς τη διαδικασία δηλαδή εις βάρος μου γιατί όπως και να το κάνεις οι λεπτομέρειες είναι αυτές που κάνουν τη διαφορά, τότε θυμώνω. Μου αρέσει ο επαγγελματισμός και η συνέπεια σε όλα, πράγμα που συναντώ πολύ σπάνια.

Φιλιά πολλά και πολλές ευχές για ότι κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

Το αποτέλεσμα μετράει που λένε, οπότε αφού έμεινα έγκυος ναι φυσικά και έμεινα ευχαριστημένη!

Το γιατρό μου τον θεωρώ κορυφή, είχε πάντα τεκμηριωμένη άποψη πάνω σε ότι και να τον ρώτησα. Κι εγώ είχα 6 αποτυχημένες προσπάθειες με σπερματέγχυση, και η πρώτη εμβρυομεταφορά μετά από διέγερση δεν μου πέτυχε.

 

Αλλά από αυτά που μπορώ να καταλάβω κι εγώ χωρίς να είμαι γιατρός, έτσι είναι στην εξωσωματική και στην εγκυμοσύνη γενικά. Μπορεί να σου κάτσει, μπορεί και να μη σου κάτσει. Δεν έχει νόημα να ψάχνεις από την αρχή την αιτία σε λάθη του γιατρού. Όχι ότι είναι αλάνθαστοι αλλά νομίζω βλέπουν την εικόνα του οργανισμού μας και τα συνυπολογίζουν όλα πριν αποφασίσουν για τη θεραπεία της κάθε μιας, πχ πόση δόση θα πάρεις, τι πρωτόκολλο, αν έχει νόημα να ελέγξουν τις ορμόνες και σε ποιες φάσεις. Αυτή τη δουλειά κάνουν, σκέψου πόσες περιπτώσεις έχουν δει τα μάτια τους.

 

Όταν λοιπον είχα αρνητική χοριακή την 1η φορά, η απάντησή του γιατρού ήταν, δοκιμάζουμε πάλι. Και όντως έμεινα στον επόμενο κύκλο με μεταφορά κατεψυγμένων από την 1η διέγερση. Κατά τη γνώμη του είναι συχνό φαινόμενο να αποτυγχάνει ο κύκλος της διέγερσης λόγω της διαταραχής που προκαλούν στον οργανισμό τα φάρμακα. Μια άλλη φίλη μου που είναι και εμβρυολόγος η ίδια, απέτυχε 6 φορές συνολικά (σπερματέγχυση και IVF), και είχε και αποβολές σε κάποιους κύκλους. Πήρε λέει κορτιζόνη για να καθαρίσει τη "μνήμη" του οργανισμού της από τις αποβολές, και τότε έμεινε έγκυος μόνη της. Κι εκείνη 39 ετών όπως κι εγώ. Απλά το αναφέρω γιατί μου έκανε εντύπωση σαν μέθοδος.

 

Αν θυμάμαι καλά είπες έχεις κάνει μόνο 2 ΕΤ? Εγώ στη θέση σου θα συνέχιζα κι άλλο, μέχρι να πετύχω. Για μένα δε θα αλλάξει κάτι αν πας στο εξωτερικό. Τα ίδια φάρμακα θα πάρεις κι εκεί κι εδώ και την ίδια ανταπόκριση θα έχεις. Θα μπορούσες να μιλήσεις όμως με γιατρούς έξω για την περίπτωσή σου. Εϊχα γράψει κι εγω σε γιατρούς στην Ελλάδα και στην Αμερική σε περιόδους απελπισίας και μου είχαν απαντήσει. Όλοι μου έλεγαν το ίδιο: δοκίμασε εξωσωματική, ξανά και ξανά και θα μείνεις.

Αυτά...ελπίζω να σε βοήθησα. Συνέχισε και θα τα καταφέρεις! Στο εύχομαι ολόψυχα γιατί ξέρω τι πίκρα είναι.

 

 

 

Γεια σου laura36,

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Αν καταλαβα καλά, έκανες εξωσωματική στο Βέλγιο. Έμεινες ευχαριστημένη από τη διαδικασία; από το κέντρο; από το γιατρό; Έχει διαφορές σε σχέση με την Ελλάδα;

(βομβαρδισμός ερωτήσεων!).Σαν τιμή πάντως πιο ακριβά από ότι εδώ.

Όσο για την καχυποψία, στην αρχή είμαι με όλους πραγματικά καλόπιστη και έχω τυφλή εμπιστοσύνη στο γιατρό. Όμως όταν βλέπω να μη λειτουργούν όπως πρέπει με συνέπειες αρνητικές ως προς τη διαδικασία δηλαδή εις βάρος μου γιατί όπως και να το κάνεις οι λεπτομέρειες είναι αυτές που κάνουν τη διαφορά, τότε θυμώνω. Μου αρέσει ο επαγγελματισμός και η συνέπεια σε όλα, πράγμα που συναντώ πολύ σπάνια.

Φιλιά πολλά και πολλές ευχές για ότι κάνεις!

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το αποτέλεσμα μετράει που λένε, οπότε αφού έμεινα έγκυος ναι φυσικά και έμεινα ευχαριστημένη!

Το γιατρό μου τον θεωρώ κορυφή, είχε πάντα τεκμηριωμένη άποψη πάνω σε ότι και να τον ρώτησα. Κι εγώ είχα 6 αποτυχημένες προσπάθειες με σπερματέγχυση, και η πρώτη εμβρυομεταφορά μετά από διέγερση δεν μου πέτυχε.

 

Αλλά από αυτά που μπορώ να καταλάβω κι εγώ χωρίς να είμαι γιατρός, έτσι είναι στην εξωσωματική και στην εγκυμοσύνη γενικά. Μπορεί να σου κάτσει, μπορεί και να μη σου κάτσει. Δεν έχει νόημα να ψάχνεις από την αρχή την αιτία σε λάθη του γιατρού. Όχι ότι είναι αλάνθαστοι αλλά νομίζω βλέπουν την εικόνα του οργανισμού μας και τα συνυπολογίζουν όλα πριν αποφασίσουν για τη θεραπεία της κάθε μιας, πχ πόση δόση θα πάρεις, τι πρωτόκολλο, αν έχει νόημα να ελέγξουν τις ορμόνες και σε ποιες φάσεις. Αυτή τη δουλειά κάνουν, σκέψου πόσες περιπτώσεις έχουν δει τα μάτια τους.

 

Όταν λοιπον είχα αρνητική χοριακή την 1η φορά, η απάντησή του γιατρού ήταν, δοκιμάζουμε πάλι. Και όντως έμεινα στον επόμενο κύκλο με μεταφορά κατεψυγμένων από την 1η διέγερση. Κατά τη γνώμη του είναι συχνό φαινόμενο να αποτυγχάνει ο κύκλος της διέγερσης λόγω της διαταραχής που προκαλούν στον οργανισμό τα φάρμακα. Μια άλλη φίλη μου που είναι και εμβρυολόγος η ίδια, απέτυχε 6 φορές συνολικά (σπερματέγχυση και IVF), και είχε και αποβολές σε κάποιους κύκλους. Πήρε λέει κορτιζόνη για να καθαρίσει τη "μνήμη" του οργανισμού της από τις αποβολές, και τότε έμεινε έγκυος μόνη της. Κι εκείνη 39 ετών όπως κι εγώ. Απλά το αναφέρω γιατί μου έκανε εντύπωση σαν μέθοδος.

 

Αν θυμάμαι καλά είπες έχεις κάνει μόνο 2 ΕΤ? Εγώ στη θέση σου θα συνέχιζα κι άλλο, μέχρι να πετύχω. Για μένα δε θα αλλάξει κάτι αν πας στο εξωτερικό. Τα ίδια φάρμακα θα πάρεις κι εκεί κι εδώ και την ίδια ανταπόκριση θα έχεις. Θα μπορούσες να μιλήσεις όμως με γιατρούς έξω για την περίπτωσή σου. Εϊχα γράψει κι εγω σε γιατρούς στην Ελλάδα και στην Αμερική σε περιόδους απελπισίας και μου είχαν απαντήσει. Όλοι μου έλεγαν το ίδιο: δοκίμασε εξωσωματική, ξανά και ξανά και θα μείνεις.

Αυτά...ελπίζω να σε βοήθησα. Συνέχισε και θα τα καταφέρεις! Στο εύχομαι ολόψυχα γιατί ξέρω τι πίκρα είναι.

 

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια laura36, μου δίνεις πολλή δύναμη. Και η ιδέα να γράψω στο εξωτερικό είναι πάρα πολύ καλή! Θα είχες την καλοσύνη να μου πεις ποιος είναι ο γιατρός σου σε π.μ αν θέλεις μιας και είχες θετική εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σου Ρεικι Ζω στην Αγγλια κ μολις εκανα την πρωτη μου αποτυχημενη εξωσωματικη στην Ελλαδα. :( Πηγα στην Ελλαδα γιατι οι τιμες στην Αγγλια είναι απλησίαστες. Με τα πηγαινε ελα και όλα τα φαρμακα από την τσεπη μου πηγε κανα 6χιλ.ευρω. Στην Αγγλια το ποσο θα είναι το διπλο. Εδωσα 500λιρες για έναν υπερηχο κ μια εξεταση αιματος να φανταστείς επειδή δεν ειχα παει ακομη Ελλαδα. Ο εξωσωματικος μου ζουσε και δουλευε παλιοτερα στην Αγγλια οποτε δεν βλεπω γιατι ο αντιστοιχος Αγγλος θα ηταν καλυτερος. Βεβαια ηταν η πρωτη φορα , δεν εχω παει και αλλου να συγκρινω. Εχεις προσπαθήσεις ηδη στην Ελλαδα ? Βεβαια εγω μιλαω τιμες Λονδίνου, δεν είμαι σιγουρη για άλλες πολεις της Αγγλιας..

 

Laura36 παρομοια λεφτα εδωσα γω στην Ελλαδα, λιγα παραπανω ,600 για την εμβρυομεταφορα και 2500 για την ωοληψια...Φυσικα όλα τα φαρμακα από την τσεπη μου αφου θεωρούμε κατοικος εξωτερικου...Πιαστηκα κοροιδο λετε??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

'Οχι γιατί πιάστηκες κορόιδο για 200 ευρώ διαφορά; Εμένα νορμάλ μου φαίνονται οι τιμές που λες, δεν έχω ακούσει πουθενά χαμηλότερες, υψηλότερες όμως ναι! Ειδικά για σπερματέγχυση στο Βέλγιο πλήρωνα 360 ευρώ τη φορά ενώ στην Ελλάδα υπάρχουν ταρίφες του χιλιάρικου για 1 σπερματέγχυση!!

 

Αυτό που ίσως μπορούσες να είχες κοιτάξει είναι αν η ασφάλειά σου στην Αγγλία σου κάλυπτε τα φάρμακα. Εμένα πχ αυτή που έχω μου καλύπτει γιατρούς, φάρμακα, νοσοκομεία κλπ οπουδήποτε στην Ευρώπη.

Τελικά πήγε καλά η εξωσωματική σου?

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου UK2013, σε ευχαριστώ για την απάνησή σου.

 

Προφανώς έχεις ηλικιακά το περιθωριο να κάνεις τις επιλογες σου και τις δοκιμές σου. Σε μένα η ηλικία και η μη ανταπόκριση στα φάρμακα με κάνει να ψάχνω για το θαύμα. Κι επειδη δεν μπορω να περιμένω ελπίζοντας στο θαυμα, προσπαθω να εντοπίσω το καλύτερο κέντρο που θα μπορούσε να με αναλάβει και να μου φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Εδώ στην Ελλάδα δεν βρήκα κάτι ξεχωριστό, κάτι αξιολογο για την περίπτωσή μου. Και η πλειοψηφία των γιατρων εδώ, δεν δινει την απαιτουμενη προσοχη στις λεπτομέρειες. Κανένας γιατρος δε μου έκανε τεστ διαβατοτητας τραχήλου, κανένας δεν μου ειπε για ευπρεπισμό πριν την εμβρυομεταφορα, κανενας δεν μου ειπε για ελλειψη βιταμινων και διατροφη...

 

Και έτσι μπήκα στη διαδικασία να ψαχνομαι για εξω, οπου εκει όλα αυτα είναι αυτονόητα (ετσι εχω διαβασει τουλαχιστον) και σίγουρα είναι λιγο πιο μπροστα στις εξελιξεις αφου εκει γινεται η ερευνα.

 

Για τον Tarranassi στο Λονδίνο, ξέρει κανείς τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου UK2013, σε ευχαριστώ για την απάνησή σου.

 

Προφανώς έχεις ηλικιακά το περιθωριο να κάνεις τις επιλογες σου και τις δοκιμές σου. Σε μένα η ηλικία και η μη ανταπόκριση στα φάρμακα με κάνει να ψάχνω για το θαύμα. Κι επειδη δεν μπορω να περιμένω ελπίζοντας στο θαυμα, προσπαθω να εντοπίσω το καλύτερο κέντρο που θα μπορούσε να με αναλάβει και να μου φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Εδώ στην Ελλάδα δεν βρήκα κάτι ξεχωριστό, κάτι αξιολογο για την περίπτωσή μου. Και η πλειοψηφία των γιατρων εδώ, δεν δινει την απαιτουμενη προσοχη στις λεπτομέρειες. Κανένας γιατρος δε μου έκανε τεστ διαβατοτητας τραχήλου, κανένας δεν μου ειπε για ευπρεπισμό πριν την εμβρυομεταφορα, κανενας δεν μου ειπε για ελλειψη βιταμινων και διατροφη...

 

Και έτσι μπήκα στη διαδικασία να ψαχνομαι για εξω, οπου εκει όλα αυτα είναι αυτονόητα (ετσι εχω διαβασει τουλαχιστον) και σίγουρα είναι λιγο πιο μπροστα στις εξελιξεις αφου εκει γινεται η ερευνα.

 

Για τον Tarranassi στο Λονδίνο, ξέρει κανείς τίποτα;

 

Εγω σε καταλαβαινω. Κοιτά σε 9 γιατρούς εχω πάει λιγο πολυ τα ανέφεραν αυτά αλλα όχι το ίδιο πρόσωπο. Ένας ήθελε να μου κανει διάνοιξη τραχήλου οι επόμενοι διαφώνησαν κάθετα! Κάποιος μου ειπε να δούμε και την d σου.εφτιαξα έναν φάκελο λοιπόν μονη μου ψάχνοντας και διαβάζοντας.

Μπορείς να μου πεις τι ειναι ο ευπρεπισμός?

Σου στέλνω και πμ για το που θα κανω την προσπαθεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε καταλαβαινω. Κοιτά σε 9 γιατρούς εχω πάει λιγο πολυ τα ανέφεραν αυτά αλλα όχι το ίδιο πρόσωπο. Ένας ήθελε να μου κανει διάνοιξη τραχήλου οι επόμενοι διαφώνησαν κάθετα! Κάποιος μου ειπε να δούμε και την d σου.εφτιαξα έναν φάκελο λοιπόν μονη μου ψάχνοντας και διαβάζοντας.

Μπορείς να μου πεις τι ειναι ο ευπρεπισμός?

Σου στέλνω και πμ για το που θα κανω την προσπαθεια.

 

Εννοω οτι εκτος απο τα βασικα στα οποια διαφωνουν οι γιατροι ή καλύτερα εχουν ο καθενας τη δικη του αποψη, οπως π.χ τον τροποποιημενο κυκλο, τα φαρμακα της διεγερσης, τις δοσεις , την υστεροσκοπηση, τις εξετασεις θρομβοφιλιας, κατακερμαρισμου και ολες τις υπολοιπες εξετασεις αιματος, διαφωνουν ή και αδιαφορουν για τις λεπτομερειες.

(Ευπρεπισμος ειναι το ξυρισμα)

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε καταλαβαινω. Κοιτά σε 9 γιατρούς εχω πάει λιγο πολυ τα ανέφεραν αυτά αλλα όχι το ίδιο πρόσωπο. Ένας ήθελε να μου κανει διάνοιξη τραχήλου οι επόμενοι διαφώνησαν κάθετα! Κάποιος μου ειπε να δούμε και την d σου.εφτιαξα έναν φάκελο λοιπόν μονη μου ψάχνοντας και διαβάζοντας.

Μπορείς να μου πεις τι ειναι ο ευπρεπισμός?

Σου στέλνω και πμ για το που θα κανω την προσπαθεια.

 

Τι το διαφορετικο ειδες Καντι εκει που θα πας; Αν θελεις θα με διαφωτιζες πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Τι το διαφορετικο ειδες Καντι εκει που θα πας; Αν θελεις θα με διαφωτιζες πολυ!

 

Βασικά πηγαίνω ως συγγενής της μαιας του γιατρού. Άρα ξέρω οτι θα εχω μια προσοχή παραπάνω.

Ξέρω απο την μαια που ειναι ανθρωπος με μεγάλη προϋπηρεσία, οτι ειναι άψογος.

Είδα στον γιατρό οτι δεν βιάζεται να την κάνουμε, εγω θέλω το καλοκαίρι, αλλα ο ίδιος θέλει να εχω κανει τα πάντα πρώτα! Για να προχωρήσει.

Του πήγα έναν πλήρη φάκελο απο την Ελλάδα και τον ξεσκόνισε για το τι μου έλειπε!

Νιώθω οτι θέλει να πετύχουμε. Εννοειται οτι όλοι οι γιατροι αυτό θέλουν, αλλα μετα το αρνητικό απλά λένε έτυχε την επόμενη φορά.

Όταν δε του ειπα οτι είμαστε 6 χρόνια παντρεμένοι το βλέμμα του τα ειπε όλα..... Ένιωσα να μου λέει αυτό ειναι ανεπίτρεπτο να μην έχετε βρει τι φταίει.

Link to comment
Share on other sites

'Οχι γιατί πιάστηκες κορόιδο για 200 ευρώ διαφορά; Εμένα νορμάλ μου φαίνονται οι τιμές που λες, δεν έχω ακούσει πουθενά χαμηλότερες, υψηλότερες όμως ναι! Ειδικά για σπερματέγχυση στο Βέλγιο πλήρωνα 360 ευρώ τη φορά ενώ στην Ελλάδα υπάρχουν ταρίφες του χιλιάρικου για 1 σπερματέγχυση!!

 

Αυτό που ίσως μπορούσες να είχες κοιτάξει είναι αν η ασφάλειά σου στην Αγγλία σου κάλυπτε τα φάρμακα. Εμένα πχ αυτή που έχω μου καλύπτει γιατρούς, φάρμακα, νοσοκομεία κλπ οπουδήποτε στην Ευρώπη.

Τελικά πήγε καλά η εξωσωματική σου?

Που πληρωσες βρε κοριτσι 1000Ε για σπερματεγχυση?:shock:

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλος αριθμος τουριστων αναζητα στην Ελλαδα θεραπειες γονιμοτητας και εξωσωματικης γονιμοποιησης;)(οπως κατι αλλο που ακουσα τωρα τελευταια οτι το κλιμα εδω στην ελλαδα ευνοει για εξωσωματικη:confused:) και αυτο το εχω δει με τα ιδια μου τα ματια στο κεντρο οπου πηγενα και εκανα την εξωσωματικη μου,ειδα κοσμο απο ρωσια, ιταλια, αγγλια, βουλγαρια, ακομη και απο κινα παρακαλω.κατι λεει αυτο.μην ξεχνατε οτι οι εξωσωματικοι μας γιατροι στην ελλαδα εχουν εκπαιδευτει σε διεθνως αναγνωρισμενα κεντρα του εξωτερικου οπως συνηθως οι Η.Π.Α. και το Ηνωμενο Βασιλειο οπως εχετε αναφερει.κοινως την ιδια μεθοδο κανουν ολοι και δεν ειναι τυχαιο οτι οι ελληνες γιατροι διακρινονται καθημερινα σε παγκοσμιο επιπεδο.Επισης η αμοιβες που περνουν εδω σχετικα με αλλα κρατη ειναι πολυ χαμηλες γι αυτο και μας προτιμουν σαν χωρα οι ξενοι.Δεν λεω εχουμε και καθ... γιατρους που σε κοιτανε στην τσεπη γι αυτο και θελει παρα πολυ καλο ψαξιμο και τα αυτια μας ανοιχτα για μια τετοια υποθεση.Και μην ξεχνατε οτι η εξωσωματικη ειναι και θεμα τυχης τι εδω τι στην βραζιλια.:mrgreen::mrgreen: Καλο κουραγιο στα κοριτσια που προσπαθουν για ενα μωρακι!!

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλος αριθμος τουριστων αναζητα στην Ελλαδα θεραπειες γονιμοτητας και εξωσωματικης γονιμοποιησης;)(οπως κατι αλλο που ακουσα τωρα τελευταια οτι το κλιμα εδω στην ελλαδα ευνοει για εξωσωματικη:confused:) και αυτο το εχω δει με τα ιδια μου τα ματια στο κεντρο οπου πηγενα και εκανα την εξωσωματικη μου,ειδα κοσμο απο ρωσια, ιταλια, αγγλια, βουλγαρια, ακομη και απο κινα παρακαλω.κατι λεει αυτο.μην ξεχνατε οτι οι εξωσωματικοι μας γιατροι στην ελλαδα εχουν εκπαιδευτει σε διεθνως αναγνωρισμενα κεντρα του εξωτερικου οπως συνηθως οι Η.Π.Α. και το Ηνωμενο Βασιλειο οπως εχετε αναφερει.κοινως την ιδια μεθοδο κανουν ολοι και δεν ειναι τυχαιο οτι οι ελληνες γιατροι διακρινονται καθημερινα σε παγκοσμιο επιπεδο.Επισης η αμοιβες που περνουν εδω σχετικα με αλλα κρατη ειναι πολυ χαμηλες γι αυτο και μας προτιμουν σαν χωρα οι ξενοι.Δεν λεω εχουμε και καθ... γιατρους που σε κοιτανε στην τσεπη γι αυτο και θελει παρα πολυ καλο ψαξιμο και τα αυτια μας ανοιχτα για μια τετοια υποθεση.Και μην ξεχνατε οτι η εξωσωματικη ειναι και θεμα τυχης τι εδω τι στην βραζιλια.:mrgreen::mrgreen: Καλο κουραγιο στα κοριτσια που προσπαθουν για ενα μωρακι!!

 

Ήσουν τυχερή, γιατι στον γιατρό που εσύ αγαπάς και πέτυχες με την πρώτη, εγω απέτυχα παταγωδώς!

Και φυσικα παίζει και η τύχη ρόλο και δεν μου φταίει μόνο ο γιατρός. Αλλα έγιναν πράγματα που διαπίστωσα κατόπιν οτι δεν έπρεπε να γίνουν και πιο πολυ μου την εδωσε η εμβρυολογος που δεν ήρθε ποτε να της μιλήσω και ο γιατρός που κάθε φορά που με έβλεπε ηταν σαν αν με έβλεπε πρώτη φορά στην ζωή του. Ναι τους τουρίστες τους πέτυχα κι εγω, απλά ένιωσα σαν ένα ποσοστό της κλινικής. Και φυσικα αν ηταν πετυχημένη η προσπαθεια μου όλα αυτά θα τα είχα παραβλέψει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...