Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πάρτυ για 7 χρόνα


Recommended Posts

Να σου πω διοτι το σκεφτόμουν...7 χρονών δεν ξέρω πόσα πάρτυ είχαμε πάει τότε.Ο δικός μου όπως είπες στο ένα και μοναδικό που πήγε μόνος πέταγε απο την χαρά του αλλα δεν μπορεί να γίνεται αυτό ευκολά ακόμη ειδικά εαν δεν είναι κοντά το σπίτι με το πάρτυ.Ειδικά εαν δεν τους ξέρω ή δεν ξέρω τους υπόλοιπους ενήλικες. Μπορει να είναι νονοι, νονες θεια, θείος παππους κλπ αλλα εγω δεν τους ξέρω.Εως τώρα σε όλα τα πάρτυ κάτι όλα θέλαν απο την μαμά.

Απο Τετάρτη Δημοτικού δεν θα υπάρχει θέμα.

Στα δικά μας ήταν αλλιώς όλα. Ολοι γνωριζόμασταν , μέναμε κοντά:wink: γαριδάκια , τυροπιτάκια και κεφτεδάκια να υπήρχαν , μουσική και όλα καλα.

Ισως τα βλέπω διαφορετικά επειδη εμένα δεν μένουνε κοντα οι συμαθητές μας ειναι διάσπαρτοι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ο δικος μου ειναι μικρουλικος ακομα...σχεδον εξι...οπου εχουμε παει, οι περισσοτεροι γονεις ακολουθουν τις οδηγιες της προσκλησης...συνηθως ειναι το παιδακι συν ο ενηλικος συνοδος του...στο δικο μας καλεσμα, επισης γινεται το ιδιο...δεν εχω δει καποιον γονεα να παραπονιεται που δεν φερνει και τα αδερφακια μαζι,αντιθετως μαλιστα...η διοργανωση μιας γιορτης,γινεται με τους ορους του διοργανωτη...οι αποψεις ειναι ποικιλες ως προς αυτο...ο προσκεκλημενος ομως οφειλει να σεβαστει το καλεσμα...αν διαφωνει, τοτε πολυ απλα αρνειτε την προσκληση...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι οτι οι γονείς είναι λογικοί και καταλαβαίνουν τι πρέπει να κάνουν ανάλογα με την περίπτωση και χωρίς οδηγίες.Παιδί και συνοδος εως 9-10 είναι αυτονόητο και θα επιλέξει ο μεγάλος εαν θέλει η όχι να μείνει.

Ολοι οι καλεσμένοι σας έρχονται οικογενειακός ? Εμεις που όλοι είναι καλεσμένοι πάντα και το θέλουμε δηλαδή και πάλι δεν έρχονται γιατί όπως είπατε τα ίδια τα παιδιά δεν θέλουν αδέλφια και οι μεγάλοι βαριούνται λίγο ειδικά όταν δεν είναι για το πρώτο παιδι τους:-P , είναι διακριτικοί ανάλογα με τον χώρο κλπ. Οταν βλέπεις πάρτυ σε διαμέρισμα , δεν είναι το ίδιο με παρτυ στο adventure park!

Εγω δεν είπα να καλέσει κάποιος όλο το κόσμο όταν δεν το επιλέγει , λέω για τις ελάχιστες περιπτώσεις (πόσοι να είναι αυτοι) που θα φέρουν δευτερο παιδί απο τους καλεσμένους μας για κάποιο λόγο (είτε δεν έχω που να αφήσω , είτε δεν χωριζόμαστε την Κυριακή, είτε είμαι γαιδούρα θέλω να φάμε και να πιουμε) , το αποδέχεσαι ως πιθανή πραγματικότητα.

 

Όσοι πάντως έρχονται με κάποιον παραπάνω φροντίζουν το δώρο να είναι και ανάλογο:wink: Ελπίζω:?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Ferby σε όλα, πλην αυτό που είπε σχετικά με το δώρο...

Τα δικά μου δώρα πάντα είναι προσεγμένα είτε πάμε όλοι μαζί, είτε ένας από εμάς κάπου. Αλλά τα δώρα των καλεσμένων μου δεν με απασχολούν... Ότι μπορεί ο καθένας. Με τιμούν με την παρουσία τους.

 

Magdoulini, εννοείται ότι αν δεν μου αρέσει κάποιο κάλεσμα, επιλέγω εγώ εάν το αποδεχτώ ή όχι... αλλά κάλεσμα με "οδηγίες" προσωπικά δεν μου αρέσει και ίσως είναι και περιττό τελικά. Γιατί όπως λέει η Ferby δεν θα έρθουν όλοι με απαρτία...

Η μόνη οδηγία που μπορεί να βάλω σε πρόσκληση όπου περιμένω πολύ κόσμο είναι να με ειδοποιήσουν για το πόσα άτομα να περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Daenerys_T , συμφωνώ και εγώ ότι το σημαντικό είναι να σε τιμούν με την παρουσία τους (οχι το δώρο).

 

Όταν κάνεις πάρτυ στις 15 του μήνα και στην πρόσκληση γράφεις ΠΑ εως 12 του μήνα ...και εως τις 11 δεν σε έχει πάρει κανείς τηλέφωνο (που λεει ο λόγος) γιατι κλασικά όλοι θα πάρουν στις 12 στις 8 το βράδυ (που λεει ο λόγος)

καταλαβαίνεις απόλυτα, οτι το μόνο που μετρά είναι να σου κάνουν την τιμή να έρθουν.Ουτε δώρα θές ούτε τίποτα. Αυτή είναι η ουσία και η χαρά η παρουσία τους και εγω το εκτιμώ.Γιαυτό δεν βάζω κανέναν όρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...