Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έκκριση προλακτίνης και αίμα από την θηλή.


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα σας. Για ακόμη μια φορά θα χρειαστώ τη βοήθειά σας. Πριν από 1 χρόνο περίπου πατώντας την μία θηλή μου, βγήκε ένα άσπρο παχύρρευστο υγρό. Μετά από αναζήτηση μου είπαν ότι είναι σημάδι ανεβασμένης προλακτίνης. Κατά διαστήματα την πίεζα και έβγαινε το ίδιο υγρό. Αλλά μόνο από τη μία. Προ λίγων ημερών, πήγα σε γνωστό μου μικροβιολόγο, ο οποίος μου είπε, πως πρέπει να κάνω έναν ορμονικό έλεγχο, αλλά θα πρέπει να είμαι σε πολύ πολύ ήρεμη κατάσταση, γιατί αλλιώς οι εξετάσεις δεν θα βγουν καθόλου σωστές.

Εδώ και 3 μέρες όμως, πονάει πάρα πολύ και δεν μπορώ να την ακουμπήσω καθόλου. Πριν από λίγο την πίεσα και έβγαλε πάλι υγρό, αλλά αυτή τη φορά πιο κίτρινο και εκτός αυτού, μετά από λίγο βγήκε και αίμα. Και όσο την πίεζα, πιο πολύ αίμα έβγαινε! Αν είναι δυνατόν! :-( Με ενοχλεί αρκετά, πονάει και νιώθω σαν κάψιμο, και θα ήθελα τη συμβουλή σας για το τι πρέπει να κάνω και που πρέπει να απευθυνθώ. Έχω σταθερό κύκλο, δεν έχω κάποιο γυναικολογικό πρόβλημα και δεν υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης. Ευχαριστώ για όποια βοήθεια.

F5Fkp2.png

 

 

j6ZNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπέρα σας. Για ακόμη μια φορά θα χρειαστώ τη βοήθειά σας. Πριν από 1 χρόνο περίπου πατώντας την μία θηλή μου, βγήκε ένα άσπρο παχύρρευστο υγρό. Μετά από αναζήτηση μου είπαν ότι είναι σημάδι ανεβασμένης προλακτίνης. Κατά διαστήματα την πίεζα και έβγαινε το ίδιο υγρό. Αλλά μόνο από τη μία. Προ λίγων ημερών, πήγα σε γνωστό μου μικροβιολόγο, ο οποίος μου είπε, πως πρέπει να κάνω έναν ορμονικό έλεγχο, αλλά θα πρέπει να είμαι σε πολύ πολύ ήρεμη κατάσταση, γιατί αλλιώς οι εξετάσεις δεν θα βγουν καθόλου σωστές.

Εδώ και 3 μέρες όμως, πονάει πάρα πολύ και δεν μπορώ να την ακουμπήσω καθόλου. Πριν από λίγο την πίεσα και έβγαλε πάλι υγρό, αλλά αυτή τη φορά πιο κίτρινο και εκτός αυτού, μετά από λίγο βγήκε και αίμα. Και όσο την πίεζα, πιο πολύ αίμα έβγαινε! Αν είναι δυνατόν! :-( Με ενοχλεί αρκετά, πονάει και νιώθω σαν κάψιμο, και θα ήθελα τη συμβουλή σας για το τι πρέπει να κάνω και που πρέπει να απευθυνθώ. Έχω σταθερό κύκλο, δεν έχω κάποιο γυναικολογικό πρόβλημα και δεν υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης. Ευχαριστώ για όποια βοήθεια.

 

γνώμη μου είναι να πάς αμέσως σε μαστολόγο...δε θέλω σε τρομάξω αλλά με αυτά δε παίζουνε...να μη σου πώ ότι έπρεπε να είχες πάει απ'τη πρώτη φορά τουλάχιστον στο γυναικολόγο σου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Στο στηθος σου εχει αλλαξει η μορφολογία;

Στην θηλή;

Εχει κανενα γρομπαλακι μεσα;

Πρεπει να εξεταστείς βεβαια μπορει να μην ειναι τπτ!

Επισης πιστεύω πως οτι ποναει και φαινεται δεν ειναι κατι πολυ κακο!

Συνήθως τα κακα κρύβονται!

Ελπιζω να ειναι κατι απλό και θεραπευσιμο!

Ομως μην το πειραζεις αφου σε ποναει κιόλας ΑΣτο μην φοράς σουτιεν ειδικα αν φοράς στενά!

 

 

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου είναι να πάς αμέσως σε μαστολόγο...δε θέλω σε τρομάξω αλλά με αυτά δε παίζουνε...να μη σου πώ ότι έπρεπε να είχες πάει απ'τη πρώτη φορά τουλάχιστον στο γυναικολόγο σου...

 

Κατερίνα μου, το συζήτησα με τον γυναικολόγο μου και μου είπε ότι δεν είναι τίποτα ανησυχητικό, από τη στιγμή που δεν εκκρίνεται μόνο του. Απλά σήμερα ανησύχησα με το αίμα. Θα ψάξω αύριο για μαστολόγο. Δια παν ενδεχόμενο.

F5Fkp2.png

 

 

j6ZNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Στο στηθος σου εχει αλλαξει η μορφολογία;

Στην θηλή;

Εχει κανενα γρομπαλακι μεσα;

Πρεπει να εξεταστείς βεβαια μπορει να μην ειναι τπτ!

Επισης πιστεύω πως οτι ποναει και φαινεται δεν ειναι κατι πολυ κακο!

Συνήθως τα κακα κρύβονται!

Ελπιζω να ειναι κατι απλό και θεραπευσιμο!

Ομως μην το πειραζεις αφου σε ποναει κιόλας ΑΣτο μην φοράς σουτιεν ειδικα αν φοράς στενά!

 

Να σου πω την αλήθεια, χθες παρατήρησα ότι από κάτω η θηλή, είναι λίγο σαν πρησμένη, σαν γεμάτη με κάτι, ίσως λίγο πιο σκληρή! Τι να πω? αρκετά. Σίγουρα θα πάω για εξέταση, μπορεί και να μη είναι τίποτα, αλλά καλό θα είναι να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

F5Fkp2.png

 

 

j6ZNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενα πρήξιμο σίγουρα θα το χει αφου βγάζει υγρο και αιμα....

Μην το σκεφτεσαι κανε τις εξετασεις ούτως ή αλλως εμεις οι γυναικες πρεπει να κανουμε καθε τοσο στο στηθος!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα μου, το συζήτησα με τον γυναικολόγο μου και μου είπε ότι δεν είναι τίποτα ανησυχητικό, από τη στιγμή που δεν εκκρίνεται μόνο του. Απλά σήμερα ανησύχησα με το αίμα. Θα ψάξω αύριο για μαστολόγο. Δια παν ενδεχόμενο.

 

 

δηλαδη μαστογραφια δεν εχεις κανει για να αποκλεισεις περιπτωσεις φανταζομαι...πηγαινε σε μαστολογο για σωστη καθοδηγηση και μην το αμελησεις!!

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μαστογραφια δεν εχεις κανει για να αποκλεισεις περιπτωσεις φανταζομαι...πηγαινε σε μαστολογο για σωστη καθοδηγηση και μην το αμελησεις!!

 

Καλημέρα, όχι δεν έχω κάνει ποτέ μαστογραφία. Σήμερα θα κλείσω ραντεβού. :)

F5Fkp2.png

 

 

j6ZNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Σήμερα το πρωί έκλεισα ραντεβού και πήγα. Λοιπόν δεν έχω τίποτα, ούτε καν γαλακτόρροια η οποία προκύπτει από ανεβασμένη προλακτίνη. Απλά αυτό το άσπρο παχύρρευστο υγρό, είναι σμήγμα, το οποίο εκκρίνεται από τους αδένες του Montgomery, οι οποίοι είναι ένα είδος σμηγματογόνων αδένων και ο ρόλος τους είναι να λιπαίνουν τη θηλή κατά τον θηλασμό. Απλά επειδή η δική μου η θηλή ήταν εκ γενετής ανεστραμμένη (εδώ και λίγο καιρό κάνω ''θεραπεία'' με την niplette avent) το σμήγμα δεν μπορούσε να βγει μόνο του και συσσωρεύονταν. Το αίμα ήταν καθαρά από θέμα πίεσης. Ο γιατρός ήταν σούπερ, τον βρήκα μέσα από το φόρουμ.

 

Ευχαριστώ ακόμη μια φορά για την βοήθειά σας. :D:D:D:D

F5Fkp2.png

 

 

j6ZNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα. Σήμερα το πρωί έκλεισα ραντεβού και πήγα. Λοιπόν δεν έχω τίποτα, ούτε καν γαλακτόρροια η οποία προκύπτει από ανεβασμένη προλακτίνη. Απλά αυτό το άσπρο παχύρρευστο υγρό, είναι σμήγμα, το οποίο εκκρίνεται από τους αδένες του Montgomery, οι οποίοι είναι ένα είδος σμηγματογόνων αδένων και ο ρόλος τους είναι να λιπαίνουν τη θηλή κατά τον θηλασμό. Απλά επειδή η δική μου η θηλή ήταν εκ γενετής ανεστραμμένη (εδώ και λίγο καιρό κάνω ''θεραπεία'' με την niplette avent) το σμήγμα δεν μπορούσε να βγει μόνο του και συσσωρεύονταν. Το αίμα ήταν καθαρά από θέμα πίεσης. Ο γιατρός ήταν σούπερ, τον βρήκα μέσα από το φόρουμ.

 

Ευχαριστώ ακόμη μια φορά για την βοήθειά σας. :D:D:D:D

 

Για πες ρε κορίτσι, έχεις αυτό που λέμε εισολκη? δηλαδή όλη η θηλή ειναι προς τα μέσα?

Εγώ αυτό έχω χρεισημοποιεις κάποιο προϊόν να την βγάλεις προς τα έξω? το κανεις για να θήλασεις ή για αισθητικούς λόγους?

Αυτό που λες για το σμηγμα το βγάζω κι εγώ συνήθως μετά την ωορηξια. Αλλά δε με έχει απασχολήσει γιατι μου συμβαίνει απο 15 χρόνων.

Link to comment
Share on other sites

Για πες ρε κορίτσι, έχεις αυτό που λέμε εισολκη? δηλαδή όλη η θηλή ειναι προς τα μέσα?

Εγώ αυτό έχω χρεισημοποιεις κάποιο προϊόν να την βγάλεις προς τα έξω? το κανεις για να θήλασεις ή για αισθητικούς λόγους?

Αυτό που λες για το σμηγμα το βγάζω κι εγώ συνήθως μετά την ωορηξια. Αλλά δε με έχει απασχολήσει γιατι μου συμβαίνει απο 15 χρόνων.

 

Ναι ακριβώς. Ονομάζεται εισολκή θηλών και υπάρχουν τριών ειδών: Αυτές που είναι ίσιες και βγαίνουν με λίγη πίεση προς τα έξω, αυτές που βγαίνουν με δυσκολία και τέλος αυτές που δεν βγαίνουν καθόλου.

 

Εγώ εκ γενετής είχα και στις δύο, αλλά η μία στην εφηβεία πήρε τη σωστή θέση, η άλλη όμως είναι στο πρώτο στάδιο. Αυτή τη συσκευή τη χρησιμοποιώ και για αισθητικούς λόγους, αλλά και για θηλασμό στο μέλλον. Αν και στο δικό μου στάδιο, το μωρό είναι εύκολο να στην τραβήξει προς τα έξω μια και καλή.

 

Το σμήγμα όπως μου είπε και ο γιατρός, συσσωρεύεται και δεν μπορεί να βγει. Κανονικά βγαίνει μόνο του και δεν το καταλαβαίνεις -οπτικά- Αν έχεις όμως κάποια απορία καλά θα ήταν να κάνεις και συ μια βόλτα σε μαστολόγο. Εμένα με βοήθησε πολύ. :-D

F5Fkp2.png

 

 

j6ZNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...