Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορές μέσω internet!!! E-shops


Recommended Posts

Καλά, τα πάμπερς στο αμαζον έχουν γίνει γιο-γιο.

 

Πήρα 9 τζάμπο πακς αυτήν και την προηγούμενη εβδομάδα (5 εγώ και 4 ένας συνάδελφος, είναι σύνολο για 3 παιδάκια) με 15,95 λίρες το ένα. Προχθές τα έβαλε 17 κάτι λίρες και σήμερα 19,54 λίρες !!!!!

 

Τι να πώ, τελικά οι νόμοι προσφοράς - ζήτησης δουλεύουν και στο άμαζον, τέλεια....

 

Σε κάποια πρόσφατη σελίδα, είχε αναφερθεί η ρομποτική σκούπα που σκουπίζει μόνη της. Βρήκα αυτό στο εμπει

 

http://cgi.ebay.com/iRobot-Roomba-400-Robotic-Cleaner-robot-floor-vacuum-/250769151371?pt=US_Vacuum&hash=item3a6301958b#shId

 

με μεταφορικά 74 δολλάρια περίπου. Πάει γύρω στα 190 δολλάρια με τα μεταφορικά, ήτοι περίπου 140 ευρώ. Να αξίζει άραγε ? Έχει και καλά ριβιούς

 

 

θελεις να την αγορασεις απο το ebay com???απο αμερικη θα σου ερθει???ειναι μεγαλη αγορα και ειναι ρισκο για τελωνειο.επισης πρεπει να δεις σε ποσα volt δουλευει γιατι δεν εχουμε την ιδια ταση με την αμερικη,οποτε μπορει να χρειαστεις εκτος απο ανταπτορα και μετασχηματιστη.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 30,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kalamaraki

    2510

  • Γατουλα

    1675

  • female

    1111

  • Access

    1092

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εμενα γατουλα μικρα μου ειχαν φανει τα πυρεξ αν και τα λιτρα τα εγραφε ειναι η αληθεια....:?αλλα 11 λιρες εδωσα....δεν βαριεσαι!τα χρησιμοποιω,οποτε....

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου να προτείνω ένα σάιτ που μου άρεσε: www.moonba.de. Δεν ξέρω αν το έχετε υπόψη σας. Σε βγάζει σε ένα κατάστημα με μάρσιπους, εγώ αγόρασα Manduca, έχει και κάποιες μικρές προσφορές και δωρεάν μεταφορικα.

Γενικώς έμεινα ευχαριστημένη.

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

θελεις να την αγορασεις απο το ebay com???απο αμερικη θα σου ερθει???ειναι μεγαλη αγορα και ειναι ρισκο για τελωνειο.επισης πρεπει να δεις σε ποσα volt δουλευει γιατι δεν εχουμε την ιδια ταση με την αμερικη,οποτε μπορει να χρειαστεις εκτος απο ανταπτορα και μετασχηματιστη.

 

Ναι το σκέφτομαι το θέμα του τελωνείου, αλλά ίσως το ρισκάρω, γιατί έχει ενδιαφέρον και η τιμή είναι καλή. Θα στείλω μύνημα στον πωλητή για την τάση και για να μου πει αν ρυθμίζεται να σκουπίζει ενώ λείπεις από το σπίτι. Αλλιώς δεν έχει νόημα για μένα, θέλω να παίρνει τα πολλά όταν λείπουμε από το σπίτι.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή μόνο ενημέρωση προς όλους τους φίλους & φίλες. Οπως χιλιάδες τόσος κόσμος, έτσι και εγώ με την σύζυγο μου καταφεύγουμε στις ευκαιρίες των ξένων e-shop & e-bay.

Προχθές έγινε μια αναφορά στα τηλεοπτικά δίκτυα, που "πέρασε στο ντούκου" απο τους περισσότερους μιας και ήταν ενα ρεπορτάζ του 1'. Σύμφωνα μ' αυτό λοιπόν ο Ελληνικός Εμπορικός Σύλλογος κατόπιν μιας έρευνας που έκανε, διαπίστωσε και κατήγγειλε οτι πρπ 3 δις ευρώ διαφεύγουν απο την Ελλάδα, κάθε χρόνο, μέσω αυτών των διαδυκτιακών αγορών.

Η καταγγελία έγινε στο Υπουργείο Εμπορίου και στο Υπουργείο Οικονομικών, με αποτέλεσμα - σύμφωνα με το ρεπορτάζ - να προωθηθεί σχέδιο νόμου προς την Βουλή για τον έλεγχο όλων των τραπεζικών λογαριασμών καθώς και καρτών για τέτοιου είδους συναλλαγές και να γίνει προσπάθεια απόδοσης των διαφυγόντων κερδών.

Προσωπικά θα συνεχίσω κανονικά τις συναλλαγές μου αλλά οφείλω να πώ οτι με "ταρακούνησε" η είδηση αυτή λόγω της οικονομικής κατάστασης και της προσπάθειας εισρροής πόρων στα κρατικά ταμεία (δλδ οτι θα γίνει ο έλεγχος αυτός αν ψηφιστεί το σχέδιο Νόμου).

Το παραπάνω το αναφέρω ΜΟΝΟ ως είδηση και οχι για να φοβήσω ή να απονθαρρύνω κάποιον :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ας κάνουν έλεγχο, τι θα βρουν ? Το ΑΜΑΖΟΝ που σε χρεώνει την διαφορά ΦΠΑ με την Αγγλία ? Η το μαντκο κτλ. που σου στέλνουν αποδείξεις για τις συναλλαγές ?

 

Άντε να τσιμπήσουν κάποιον που χαλάει περισσότερα από όσα βγάζει και κάνει ονλαιν αγορές. Πόσοι είναι αυτοί ?

 

Και αλήθεια ποιός θα κάνει τους σχετικούς ελέγχους ? Αφου οι αρμόδιες δημ. υπηρεσίες είναι υποστελεχωμένες και δεν προλαβαίνουν ?

 

Θα ρωτήσω περισσότερα και θα σας πώ.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμή που είμαστε Ευρώπη και έχουμε όλα μας τα σύνορα ανοιχτά, τι τους ενδιαφέρει???

αντί να ψηφίσουν κανα νομοσχέδιο ΚΑΤΑ της ακρίβιας αυτοί θα ιδρύσουν ΝΕΟ υπουργεΛείο το οποίο θα λέγετε "Υπουργείο Πάταξης Ηλεκτρονικών Αγορών Μέσω epbay, amazon κλπ" ..

ας πρόσεχαν οι έμποροι για να μην φεύγουν τόσα εκατομύρια απο την Ελλάδα .. όταν το e-bay εμένα μου δίνει cd με 2 ? και το ίδιο cd μου το πουλάνε εδώ στην Ελλάδα 20 ? εγώ τι θα προτιμήσω????????????

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι παράνομο να γλιτώνουμε μερικά Ευρώ την τσέπη μας???? Συγνώμη τι πολίτευμα έχουμε στην Ελλάδα? Θα μου απαγορεύσουν να ψωνίζω από όπου θέλω και βρίσκω συμφέρον??

Συγχίστηκα! Όχι με σένα raw αλλά με τους 'αρμόδιους' που δεν ξέρουν πως να μαζέψουν όσα 'έφαγαν'.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

μηπως να τους καταγγειλουμε εμεις ?

 

γιατι ολες αυτες οι αγορες δεν μπορουν να περαστουν σαν αποδειξεις?????

 

και μετα πρπει να πληρωνω απο πανω γιατι δε μπορεσω να ξοδεψω 20000 αποδειξεις εντος Ελλαδι????? γιατι ΔΕ ΘΕΛΩ

 

αυτοι χανουν το ΦΠΑ...ας τα βρουν διακοινοτικα, εμας ποσως μας απασχολει!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που η συναλλαγή είναι νόμιμη, συνοδεύεται δηλ. το εμπόρευμα που πωλείται και διακινείται με τα νόμιμα παραστατικά (δελτίο αποστολής, τιμολόγιο, απόδειξη), ο αλλοδαπός έμπορος αποδίδει στην χώρα του τα νόμιμα (ΦΠΑ) και ο αγοραστής καταβάλει τις αναλογούσες δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις (δασμοί, φόροι όταν πρόκειται για εξωκοινοτική συναλλαγή) που του ζητούνται κατά τον τελωνισμό του εμπορεύματος, δεν βρίσκω τον λόγο του ελέγχου, πέρα από την πιστοποίηση της νόμιμης χρήσης του χρήματος που διακινείται, δηλ. αν είναι μαύρο ή όχι.

 

Τώρα τι μαύρο χρήμα διακινούμε εμείς, που ψάχνουμε τις διαφορές στις πάνες ή στα παιδικά ρούχα, για να γλυτώσουμε τα ούτως ή άλλως περιορισμένα μπάτζετ μας, τι να πώ, ας τα ψάξουν... Ίσως έχει πλάκα, να ελέγχονται συναλλαγές των 20 ευρώ...

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

female μερικοι λενε και διαφορα μονο για το ντορο, ειμαστε ελευθεροι κοινωνια

 

πχ στη Κυπρο, εχεις λογαριασμο εκει? ε θα πρπει να αποδιδεις ΕΔΩ το 10% απο τη φορολογια τωνα καταθεσεων σου ΕΚΕΙ

οκ σωστο

ας το κανουν παντου

δεν εξαρταται απο εμας αυτο

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι παράνομο να γλιτώνουμε μερικά Ευρώ την τσέπη μας???? Συγνώμη τι πολίτευμα έχουμε στην Ελλάδα? Θα μου απαγορεύσουν να ψωνίζω από όπου θέλω και βρίσκω συμφέρον??

Συγχίστηκα! Όχι με σένα raw αλλά με τους 'αρμόδιους' που δεν ξέρουν πως να μαζέψουν όσα 'έφαγαν'.

 

κι εγώ μαζί σου !!!!

κι εγώ συγχίστηκα!!!! και για να ηρεμήσω λέω να κάνω μια αγορά μέσω άμαζον ........

:lol:

 

Καλησπέρα κοριτσια μου τι κάνετε??

Εμένα όλα τα κουλά του κόσμου μου συμβαίνουν. Ειχα παραγγείλει απο amazon αυτές τις μπότες

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B001O02D0K/ref=oss_product

τις οποίες παρέλαβα πριν απο 1 εβδομάδα και τις ΞΑΝΑπαρέλαβα και εχτές:confused::confused:

Τους έστειλα μειλ εχτες οτι το έστειλαν 2 φορές και δεν το δέχονται!!!!

Βλέπουν μια αποστολή στο σύστημα και όχι 2! Τους είπα να το επιστρέψω πίσω γιατι εχω 2 ίδιες μπότες και να μου επιστρέψουν τα μεταφορικά και ΔΕΝ το δέχονται γιατί λέει δεν βλέπουν διπλή αποστολή και σε αποστολές εκτός UK δεν επιστρέφουν μεταφορικά....

Και τις έχω 2 φορές και πρέπει να χρεωθώ και 15ευρώ να τις γυρίσω πίσω..

Εντάξει το κουλό του μήνα!!!!

Τις θέλει καμία πραγματικά να τις χαρίσω βρε κορίτσια είναι μαύρες Νο 39

 

1ον .. εάν δεν έχουν δοθεί θα τις ποθούσα ιδιαίτερα .. άν πάλι έχουν δοθεί δε σκάμε! (καλοφόρετες όποια τις τσίμπησε!! ;) ) πάμε στην επόμενη ερώτηση!!

2ον .. βοήθησέ με λίγο .. σε ποιό νούμερο σντιστοιχεί το 39 ?? (το βλέπω στον κατάλογο αλλά επειδή εσύ το έχεις στα χέρια σου θα προτιμούσα να μου το πείς )..

3ον .. φοράς 39 στο αθλητικό και τοπ ήρες 39?? είναι άνετη η φόρμα του ή στενή ???

σόρυ που ερωτώ τόσα πολλά αλλά δεν έχω ξαναψωνίσει παπούτσια μέσω νετ οπότε θέλω να το σιγουρέψω καλά καλά ;)

ευχαριστώ πολύ και με γειά σου !!!! :D;)

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια προσπαθω να δω ποσο χρεώνει το my uk . διαβασα τις οδηγίες που είναι καταχωρημένες αλλά 37,50 λίρες μου φάνηκαν πολλές για μια παραγγελία. Μήπως δεν κατάλαβα καλά κάτι?

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια προσπαθω να δω ποσο χρεώνει το my uk . διαβασα τις οδηγίες που είναι καταχωρημένες αλλά 37,50 λίρες μου φάνηκαν πολλές για μια παραγγελία. Μήπως δεν κατάλαβα καλά κάτι?

 

Πληρώνεις άπαξ 7 λίρες και συνδρομή, είτε μηνιαία (10 λίρες) είτε ετήσια (50 λίρες). Έτσι αποκτάς το δικαίωμα να κάνεις χρήση των υπηρεσιών τους.

 

Κάνεις τις παραγγελίες σου, είτε εσύ είτε εκείνοι αν δεν σου επιτρέπεται εσένα (με κόστος 11% επί του συνόλου της παραγγελίας αν πληρώσεις με πιστωτική ή 5% επί του συνόλου της παραγγελίας αν πληρώσεις με έμβασμα), και χρεώνουν 37,5 λίρες για τα δύο πρώτα δέματα κάθε παραγγελίας βάρους 30 κιλών το καθένα (φτιάχνουν τα δέματα εκείνοι και έτσι κάτι γλυτώνεις) και από κει και μετά αν η παραγγελία σου δεν χωρέσει στα δυο δέματα, κάθε επιπλεόν δέμα είναι συν 2 λίρες.

 

Αποθηκεύουν τα πράγματα δωρεάν για δύο εβδομάδες και μετά χρεώνουν αποθήκευτρα. Θυμάται καμμία μήπως πόσο είναι τα αποθήκευτρα ?

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αφενός αυτό http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/5659 αλλά εμείς ως χώρα έχουμε να ασχοληθούμε με ......σοβαρότερα προβλήματα από να τρώμε την μία καμπάνα μετά την άλλη .....

Το αμαζον είναι νομικά κατοχυρωμένο όλοι γνωρίζεται ότι παρακρατεί το 23% ως ορίζει ο νόμος και μάλιστα έχει και Ελληνικό αφμ και έδρα στην Ελλάδα

 

Τώρα σε αυτή την περίπτωση το ερώτημα είναι τι γίνεται με τις αποδείξεις μπορώ να της βάλω στην εφορία??

Πάντως προσωπικά θα το ψάξω αν βγάλω άκρη θα σας ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή μόνο ενημέρωση προς όλους τους φίλους & φίλες. Οπως χιλιάδες τόσος κόσμος, έτσι και εγώ με την σύζυγο μου καταφεύγουμε στις ευκαιρίες των ξένων e-shop & e-bay.

Προχθές έγινε μια αναφορά στα τηλεοπτικά δίκτυα, που "πέρασε στο ντούκου" απο τους περισσότερους μιας και ήταν ενα ρεπορτάζ του 1'. Σύμφωνα μ' αυτό λοιπόν ο Ελληνικός Εμπορικός Σύλλογος κατόπιν μιας έρευνας που έκανε, διαπίστωσε και κατήγγειλε οτι πρπ 3 δις ευρώ διαφεύγουν απο την Ελλάδα, κάθε χρόνο, μέσω αυτών των διαδυκτιακών αγορών.

Η καταγγελία έγινε στο Υπουργείο Εμπορίου και στο Υπουργείο Οικονομικών, με αποτέλεσμα - σύμφωνα με το ρεπορτάζ - να προωθηθεί σχέδιο νόμου προς την Βουλή για τον έλεγχο όλων των τραπεζικών λογαριασμών καθώς και καρτών για τέτοιου είδους συναλλαγές και να γίνει προσπάθεια απόδοσης των διαφυγόντων κερδών.

Προσωπικά θα συνεχίσω κανονικά τις συναλλαγές μου αλλά οφείλω να πώ οτι με "ταρακούνησε" η είδηση αυτή λόγω της οικονομικής κατάστασης και της προσπάθειας εισρροής πόρων στα κρατικά ταμεία (δλδ οτι θα γίνει ο έλεγχος αυτός αν ψηφιστεί το σχέδιο Νόμου).

Το παραπάνω το αναφέρω ΜΟΝΟ ως είδηση και οχι για να φοβήσω ή να απονθαρρύνω κάποιον :-)

Ότι στέλνουμε τα λεφτά μας έξω να το δούν τα 300 σαϊνια και να κόψουν το ΦΠΑ και τις υψηλές φορολογίες των μικρομεσαίων εμπόρων. Στο Ηνωμένο Βασίλειο που και αυτό υπερχρεωμένο είναι, όλες οι παιδικές τροφές καθώς και τα περισσότερα παιδικά ενδύματα είναι άνευ ΦΠΑ. Νομίζω ότι και οι πάνες.

Και ρωτάνε μετά γιατί δεν κάνουμε πολλά παιδιά.

Αντί να βρούνε τρόπους το χρήμα να μένει Ελλάδα και γιατί όχι, να έρχεται κιόλας, κοιτάνε πώς θα μας στείλουν όλους να μαζεύουμε φαϊ από τα σκουπίδια.

Αι σιχτίρ, ευτυχώς που για αγαθά διακινούμενα εντός ΕΕ δε μπορούν να κάνουν κάτι.

AMl8p2.png s30Tp2.png
Link to comment
Share on other sites

αφενός αυτό http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/5659 αλλά εμείς ως χώρα έχουμε να ασχοληθούμε με ......σοβαρότερα προβλήματα από να τρώμε την μία καμπάνα μετά την άλλη .....

Το αμαζον είναι νομικά κατοχυρωμένο όλοι γνωρίζεται ότι παρακρατεί το 23% ως ορίζει ο νόμος και μάλιστα έχει και Ελληνικό αφμ και έδρα στην Ελλάδα

 

Τώρα σε αυτή την περίπτωση το ερώτημα είναι τι γίνεται με τις αποδείξεις μπορώ να της βάλω στην εφορία??

Πάντως προσωπικά θα το ψάξω αν βγάλω άκρη θα σας ενημερώσω

 

Ε, τώρα αρχίζει και βρίσκει εξήγηση η κίνηση των εμπόρων. Σου λέει, έχει πέσει ο τζίρος μας δραματικά, ψωνίζει ο κόσμος ονλαιν, ε, αν αρχίσουν και κάνουν δεκτές και τις ξένες αποδείξεις για το χτίσιμο του αφορολόγητου, τελείωσε το παιχνίδι. Μάλιστα, μάλιστα....

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μανουλες

Πριν μερικες ημερες παρειγγειλα απο την buldoza μια βαφλιερα

http://www.buldoza.gr/Product.aspx?Catalog=43&Product=1478796

ηρθε μεσα σε 3 εργασιμες ηταν οκ και η συσκευασια της αλλα μολις την βαζω σε λειτουργια μου ριχνει τον γενικο του ρευματος κατι βραχικυκλωνει , επικοινωνησα με την εταιρεια και μου ειπαν να ξαναπαρω την Δευτερα για να δουμε τι θα γινει .

Επισης εκανα μια παραγγελια τσαγιων απο τον Δρομο του Τσαγιου

( πρασινο τσαι με ανανα και ινδοκαρυδο , πρασινο με φουντουκι καραμελα ,πρασινο με λεμονι και μαστιχα Χιου) Τα ταχυδρομικα ειναι δωρεαν σε παραγγελιες πανω απο 50 ευρω στην δικη μου περιπτωση ηταν κατι λιγοτερο απο 4 ευρω και ηρθαν απο Θεσ/νικη μεσα σε 2 ημερες στην Ροδο σε μια καταπληκτικη συσκευασια με σακουλακια κοσμημα και μου ειχαν και ενα μικρο δωρακι μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνεις άπαξ 7 λίρες και συνδρομή, είτε μηνιαία (10 λίρες) είτε ετήσια (50 λίρες). Έτσι αποκτάς το δικαίωμα να κάνεις χρήση των υπηρεσιών τους.

 

Κάνεις τις παραγγελίες σου, είτε εσύ είτε εκείνοι αν δεν σου επιτρέπεται εσένα (με κόστος 11% επί του συνόλου της παραγγελίας αν πληρώσεις με πιστωτική ή 5% επί του συνόλου της παραγγελίας αν πληρώσεις με έμβασμα), και χρεώνουν 37,5 λίρες για τα δύο πρώτα δέματα κάθε παραγγελίας βάρους 30 κιλών το καθένα (φτιάχνουν τα δέματα εκείνοι και έτσι κάτι γλυτώνεις) και από κει και μετά αν η παραγγελία σου δεν χωρέσει στα δυο δέματα, κάθε επιπλεόν δέμα είναι συν 2 λίρες.

 

Αποθηκεύουν τα πράγματα δωρεάν για δύο εβδομάδες και μετά χρεώνουν αποθήκευτρα. Θυμάται καμμία μήπως πόσο είναι τα αποθήκευτρα ?

 

μην με κοροιδεύεται αλλα μάλλον δεν το κατέχω.

Δηλαδή θέλω να παραγγείλω παμπερσ απο το αμαζον. Οκ θα πληρώσω την συνδρομή μου που θα είναι πχ. σε συνολο 17 ευρω για ένα μήνα , τα μεταφορικά που θα μου χρεώσουν θα είναι 37 λίρες. Αρα δεν με συμφέρει. Θα μου βγουν τα παμπερσ πιο ακριβα και απο εδώ.

Για αυτό δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα μανουλες

Πριν μερικες ημερες παρειγγειλα απο την buldoza μια βαφλιερα

http://www.buldoza.gr/Product.aspx?Catalog=43&Product=1478796

ηρθε μεσα σε 3 εργασιμες ηταν οκ και η συσκευασια της αλλα μολις την βαζω σε λειτουργια μου ριχνει τον γενικο του ρευματος κατι βραχικυκλωνει , επικοινωνησα με την εταιρεια και μου ειπαν να ξαναπαρω την Δευτερα για να δουμε τι θα γινει .

Επισης εκανα μια παραγγελια τσαγιων απο τον Δρομο του Τσαγιου

( πρασινο τσαι με ανανα και ινδοκαρυδο , πρασινο με φουντουκι καραμελα ,πρασινο με λεμονι και μαστιχα Χιου) Τα ταχυδρομικα ειναι δωρεαν σε παραγγελιες πανω απο 50 ευρω στην δικη μου περιπτωση ηταν κατι λιγοτερο απο 4 ευρω και ηρθαν απο Θεσ/νικη μεσα σε 2 ημερες στην Ροδο σε μια καταπληκτικη συσκευασια με σακουλακια κοσμημα και μου ειχαν και ενα μικρο δωρακι μεσα.

 

Για να το συνδεσω λιγο με τα προηγουμενα,

 

θελω να πω πως υπαρχουν και ελληνικες επιχειρησεις που εχουν δημιουργησει e shops. Και φυσικα ψωνιζουμε και απο αυτους. Παραπονιουνται οι εμποροι βιτρινας οτι εχει πεσει ο τζιρος τους....Και τους φταιμε εμεις? Ας μας δινανε αξιοπρεπεις μισθους να τους καναμε καθε μηνα καταθεσεις....Μακαρι να μπορουσαμε! Αλλα δε νομιζω οτι μπορουμε...οι περισσοτεροι τουλαχιστον. Γιατι τα βαζουν λοιπον με τους "e shoppers"? Kι εμενα μου αρεσει να πηγαινω σε ενα μαγαζι, να τρεχουν να με εξυπηρετησουν και να φευγω με τα πραγματα για το σπιτι....αλλα....δυστυχως....τα χρηματα μου πλεον δεν εχουν αγοραστικη αξια στην Ελλαδα. Οι αναγκες μου ομως συνεχιζουν να υπαρχουν.

 

Και επιπλεον, καποιοι (εμποροι) πρεπει να καταλαβουν οτι πρεπει να εκσυγχρονιστουν λιγο. Το καταστημα-βιτρινα πεθανε. Αν ζουνε πισω απο τον ηλιο...δε τους φταιει κανεις....

 

 

Link to comment
Share on other sites

μην με κοροιδεύεται αλλα μάλλον δεν το κατέχω.

Δηλαδή θέλω να παραγγείλω παμπερσ απο το αμαζον. Οκ θα πληρώσω την συνδρομή μου που θα είναι πχ. σε συνολο 17 ευρω για ένα μήνα , τα μεταφορικά που θα μου χρεώσουν θα είναι 37 λίρες. Αρα δεν με συμφέρει. Θα μου βγουν τα παμπερσ πιο ακριβα και απο εδώ.

Για αυτό δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται.

 

Πιο ακριβα αποκλειεται να σου βγουν, αλλα δε νομιζω οτι αξιζει τον κοπο τετοια ταλαιπωρια για να παρεις μονο παμπερς.

 

Το MyUKmail -για μενα- εχει την αξια να ψωνισεις πχ ρουχα, που εχουν τεραστιες διαφορες στις τιμες με εδω, δε πιανουν και πολυ χωρο και να κοτσαρεις και καμια πανα μαζι. Εγω ετσι το εκανα την τελευταια φορα. Εφτιαξα ενα κιβωτιο που εδω θα κοστιζε 450 ευρω και τελικα μου στοιχισε μαζι με τη συνδρομη ,τα μεταφορικα, ολα 225 ευρω. Ηθελα ομως να παρω κυριως ρουχα, αλλα κοτσαρα και 6 συσκευασιες παμπερς.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πιο ακριβα αποκλειεται να σου βγουν, αλλα δε νομιζω οτι αξιζει τον κοπο τετοια ταλαιπωρια για να παρεις μονο παμπερς.

 

Το MyUKmail -για μενα- εχει την αξια να ψωνισεις πχ ρουχα, που εχουν τεραστιες διαφορες στις τιμες με εδω, δε πιανουν και πολυ χωρο και να κοτσαρεις και καμια πανα μαζι. Εγω ετσι το εκανα την τελευταια φορα. Εφτιαξα ενα κιβωτιο που εδω θα κοστιζε 450 ευρω και τελικα μου στοιχισε μαζι με τη συνδρομη ,τα μεταφορικα, ολα 225 ευρω. Ηθελα ομως να παρω κυριως ρουχα, αλλα κοτσαρα και 6 συσκευασιες παμπερς.

 

Έτσι ακριβώς, όχι μόνο πάνες αλλά και άλλα πράγματα. Η παραγγελία μου έχει πάνες, ρούχα από το Vertbaudet & Pampkin Patch, και διάφορα από το LEGUIDESANTE. Εντάξει, θα βγεί πάνω από 2 κούτες, αλλά συμμετέχουν και 2 φίλοι για πάνες, οπότε θεωρώ ότι είναι ΟΚ.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Για να το συνδεσω λιγο με τα προηγουμενα,

 

θελω να πω πως υπαρχουν και ελληνικες επιχειρησεις που εχουν δημιουργησει e shops. Και φυσικα ψωνιζουμε και απο αυτους. Παραπονιουνται οι εμποροι βιτρινας οτι εχει πεσει ο τζιρος τους....Και τους φταιμε εμεις? Ας μας δινανε αξιοπρεπεις μισθους να τους καναμε καθε μηνα καταθεσεις....Μακαρι να μπορουσαμε! Αλλα δε νομιζω οτι μπορουμε...οι περισσοτεροι τουλαχιστον. Γιατι τα βαζουν λοιπον με τους "e shoppers"? Kι εμενα μου αρεσει να πηγαινω σε ενα μαγαζι, να τρεχουν να με εξυπηρετησουν και να φευγω με τα πραγματα για το σπιτι....αλλα....δυστυχως....τα χρηματα μου πλεον δεν εχουν αγοραστικη αξια στην Ελλαδα. Οι αναγκες μου ομως συνεχιζουν να υπαρχουν.

 

Και επιπλεον, καποιοι (εμποροι) πρεπει να καταλαβουν οτι πρεπει να εκσυγχρονιστουν λιγο. Το καταστημα-βιτρινα πεθανε. Αν ζουνε πισω απο τον ηλιο...δε τους φταιει κανεις....

 

συμφωνω απολυτα με τη Ρανια. Να συμπληρωσω οτι πραγματικα τα ελληνικα e-shops απεχουν ετη φωτος ,ειναι στην κυριολεξια στα σπαργανα.

 

Οι περισσοτεροι εχουν site της επιχειρησης δεν πωλουν διαδικτυακα και φυσικα δεν αναγραφονται τιμες.

 

Ο χρονος μας ειναι πολυτιμος δεν υπαρχει ο χρονος να βγεις να ψαξεις ενα αντικειμενο ενω στην ανεση του σπιτιου σου μπορεις να σερφαρεις ψαχνοντας τιμες και συγκρινοντας προιοντα, δεκαδες προιοντα καθε φορα που θα ηθελες πολλες ημερες απο τη ζωη σου και επισκεψη σε πολλα καταστηματα για να βρεις το καλυτερο στην καλυτερη τιμη.

 

Ελπιζω να ξυπνησουν γρηγορα οι ελληνες οσων αφορα τις διαδυκτιακες αγορες και φυσικα να εχουν καλυτερες τιμες αφου πλεον δεν θα μπορουν να ισχυριζονται οτι πληρωνουν ενοικιο ΔΕΗ κ.λ.π. κ.λ.π.

Οσων αφορα τα υπολοιπα δεν μπορουν να κανουν τιποτε αφου οι αγορες γινονται εντος Ε.Ε.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...