Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορές μέσω internet!!! E-shops


Recommended Posts

Αυτη τη βδομαδα ξεκινησε η προσφορα οποτε θα την εχει για κανα 2 βδομαδες φανταζομαι...συνηθως τοσο τις κραταει τουλαχιστον στο μεγαλο Σκλαβενιτη στη Χαλκηδονα που παμε εμεις!!

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 30,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kalamaraki

    2510

  • Γατουλα

    1675

  • female

    1111

  • Access

    1092

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα! Μου είπε χθες ο αδερφός μου ότι βρήκε στο λογαριασμό της κάρτας του 2 χρεώσεις συνολικής αξίας 600 δολαρίων (!) από σάιτ που ουδέποτε αγόρασε κάτι. Πήρε την τράπεζα, του ακύρωσαν την κάρτα και του είπαν να κάνει ένα "γράμμα αμφισβήτησης" ή κάτι τέτοιο και θα του απαντήσουν μετά από 2 μήνες λέει αν έκανε τη συναλλαγή μόνος του, κλπ. Μάλιστα, πρέπει να πληρώσει το ποσό τώρα για να μην πληρώνει τόκους!!! Η κάρτα είναι σχετικά καινούργια και δεν έχουν εκτελεστεί πολλές αγορές εκτός πέιπαλ. Επίσης, κατά διαβολική σύμπτωση, τις τελευταίες μέρες δεν έπαιρνε sms για τις συναλλαγές του, ενώ είχε τέτοια υπηρεσία γιατί του είπαν ότι είχε πρόβλημα η κοσμοτέ, οπότε πέρασαν 5 μέρες μέχρι να πάρει χαμπάρι την ύποπτη συναλλαγή. Έχετε ξανακούσει τέτοια περίπτωση που να έχουν πάρει τα λεφτά τους πίσω? Σας έχει συμβεί? Φοβάμαι και για μένα, γιατί κάποιες φορές δεν είναι δυνατή η χρήση πέιπαλ, πχ. για αγορά εισιτηρίων σινεμά, στον Κωτσόβολο, κλπ. Τί πιστεύετε, θα βρει το δίκιο του?

 

Λοιπον αυτο συνεβη και σε εμενα προσφατα και τελικα δικαιωθηκα. Ας τα παρω απο την αρχη. Εγω καθε 2-3 ημερες ελεγχω τις συναλλαγες στην καρτα-δανειο-λογαριασμους απο ebanking. Ετσι μια μερα ειδα οτι απο την καρτα μου ειχαν γινει 5 συναλλαγες. Πηρα τηλεωνο και ενημερωθηκα οτι εγιναν σε ιντερνετικο τζογο ακουσον ακουσον αξιας 875 ευρω. Εκανα μια αιτηση αμφισβητησης και πηρα και 2-3 τηλεφωνα σε διευθυντη του τμηματος που ασχολειται με τις υποκλοπες και ετσι εγινε επιστροφη. Αυτο που με εσωσε ειναι που η εμπορικη εχει για τις αγορες μεσο ιντερνετ μια υπηρεσια που σου παρεχει κωδικο ασφαλειας και εγω ειχα κανει εγγραφη εκει και ειχα κωδικο. Εμενα με ειχαν συμβουλεψει να μην πληρωσω τα χρηματα εφοσον αμφισβητουσα τις συναλλαγες. Αυτα

Link to comment
Share on other sites

Στο σκλαβενίτη ψωνίσαμε χθες, η μεγάλη συσκευασία έρχεται 7,5? είχαμε και κουπόνι -4 οπότε μας ήρθε 3,5?!

Στις μικρές συσκευασίες εκτός από το -1? δίναν (χθες τουλάχιστον) επιπλέον κουπόνι -2?

Ανησύχησα με τις πιστωτικές που γράφετε.

Δευτέρα πάω για προπληρωμένη

Link to comment
Share on other sites

και εμενα ο αντρασ μου ειχε ενα τετοιο θεμα με μια συναλλαγη απο λετονια( δεν εχει παει ποτε), εκανε αμφισβητηση και μετα 2 μηνες πιστωθηκαν τα χρηματα(ειχε παγια αυτοματη πληρωμη)

και εγω ελα παραγγειλει απο ενα ιντερνετικο καταστημα μια καρεκλα θηλασμου το 2009, αυτο εκλεισε(το καταστημα) πριν παραλαβω, εκανα ενα γραμμα στην τραπεζα που εξηγουσα τι ειχε γινει, μου εστειλαν γραμμα οτι θα ερευνησουν την υποθεση , την ερευνησαν και μου επεστραφησαν τα χρηματα σε 2 λογαριασμους(περιπου 600 ευρω)

στην τραπεζα που ειχα ρωτησει μου ειχαν πει οτι πρεπει στο χαρτακι που γινεται η χρεωση σε ενα καταστημα να υπαρχει Η υπογραφη σου,

για ιντερνετικες αγορες, θεωρητικα θα μπορουσα εγω π.χ. που εχω καταστημα να ερθει καποιος να αγορασει κατι με καρτα, εγω να υποκλεψω τα στοιχεια της καρτας(αριθμο , ονομα, ληξη και τριψηφιο ασφαλειας )και μετα να κανω αγορες!

δεν πρεπει να αποδειξω οτι δεν εκανα την αγορα,απλα αμφισβητω, και μετα η τραπεζα πρεπει να ερευνησει αν την εκανα(που πηγε το δεμα, ποιος το παρελαβε κτλ)

για να ειμαι ειλικρινης, ψωνιζω ακαταπαυστα με καρτα, και εδω (εχω και μια επιστροφη 3% σε ολες τις αγορες απο το attica) βενζινη, σουπερμαρκετ, ακομα και κατι 10 ευρω ολα με καρτα, και αισθανομαι και πολυ ασφαλησ! βεβαια δεν ειμαι φαν του e-bay ακομα(αν και εμ εχετε κανει πολλες φορες να ζηλεψω!), εκει μαλλον θα βγαλω paypal!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κι απο εμενα!

θα το εκτιμουσα αν με βοηθουσατε...θελω να παραγγειλω σημερα κατι μποτακια για του χρονου..στο μωρακι μου το νουμερο 21 ειναι τωρα μεγαλουτσικο,( φορα pediped 18-24, apla εχω κ ενα 21 κ το δοκιμασα) αν παρω 23 για το ερχομενο φθινοπωρο-χειμωνα πιστευετε οτι θα ειναι ενταξει?βεβαια ειναι διαφορετικης εταιριας, αλλα πως να υπολογισω ποσο μεγαλωνουν τα ποδαρακια του? θα παρω κ 2 ζευγαρια

να τα παρω ? ( σε 24 δεν εχει αυτα που θελω)

 

κοπελα μου πολυ ρισκο το βλεπω... ποσο ειναι το μωρο σου?

εμενα ειναι 14 μηνων και φοραει 21 αλλα ισα ισα, αυριο δηλαδη θα παω να της αγορασω το 22 να καταλαβεις και της πηρα νο 24 για φθινοπωρινα χειμερινα που βρηκα προσφορα 2 τελεια κομματια.... οχι τη μαρκα που λες... ασχετα ενα μποτακι ντισνευ μινι και ενα σπορτεξακι με φωτακια απο ενα μαγαζι εδω απλα ηταν δερματινα και μαρκα οποτε το ρισκαρα (εκαναν 40 ευρω κ τα 2)

πιστευω οτι το 23 ή θα το πετυχεις ισα ισα για ενα μηνα ή καθολου....

παντως δε μπορεις να ξερεις με σιγουρια σε τοσο μικρες ηλικιες τι θα φορανε του χρονου.... ειναι εντελως ρισκο.... αν ειναι τοσο καλη η τιμη τι να σου πω.... κ ειναι κομματι αποκλειστικα χειμωνιατικο? γιατι πχ ενα σπορτεξακι το φορας οτι εποχη θες αλλα το μποτακι το σουεντ ας πουμε μονο χειμωνα...

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα παρέλαβα μια μεγάλη παραγγελία που είχα κάνει από Αγγλία και μάλιστα από "πηγές" που δεν στέλνουν Ελλάδα.

 

μαριανη μηπως μπορεις να πεις απο ποια μαγαζια πηρες και πως πληρωσες? πχ πειπαλ ή ελληνικη πιστωτικη-προπληρωμενη? Tnx!!!!

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

μαριανη μηπως μπορεις να πεις απο ποια μαγαζια πηρες και πως πληρωσες? πχ πειπαλ ή ελληνικη πιστωτικη-προπληρωμενη? Tnx!!!!

 

Ίριδα, καλησπέρα. Αγόρασα από το Αμαζον, πράγματα όμως που δεν στέλνει Ελλάδα (πχ pampers) και πήρα και 2 μπλούζες από το Ralph Lauren.co.uk που επίσης δεν στέλνει Ελλάδα. Αγόρασα και από αλλού που στέλνουν Ελλάδα απλά εκμεταλλεύτηκα το γεγονός οτι είχαν δωρεάν μεταφορικά για Αγγλία. Δεν πλήρωσα τις αγορές εγώ απευθείας αλλά έστειλα τα λεφτά στην κοπέλα (μαζί με την αμοιβή της και τα μεταφορικά), τα παρήγγειλε και τα πλήρωσε αυτή για μένα. Την κοπέλα μπορούσα να την πληρώσω με paypal αλλά και με έμβασμα το οποίο με συνέφερε οικονομικά αφού μέσω ebanking κοστίζει μόνο 0,5 ευρώ και γλύτωσα το paypal fee.

Με το που θα γεννήσω θέλω να κάνω μια μικρη παραγγελία από Boots,Mothercare και φυσικά pampers.

RNcFp3.png

DBP9p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον(μιας και σε πετυχαινω Mariahn...)

αφου μιλησαμε με πμ

επικοινωνησα σημερα με την κοπελα...

για αγορα 93,96 λιρων απο Μαδερκερ κι ενα αλλο σαιτ το babame.com για τα μωρομαντηλα jackson reece μου ζητησε 9 λιρες αμοιβη+Paypal fees που βγηκαν περιπου 5 λιρες+ταχυδρομικα εξοδα με Parcelforce 29 λιρες.

 

εγω βεβαια δεν εχω δυνατοτητα ebanking...

 

τελοσπαντων...επειδη ειμαι in great need για τα μωρομαντηλα το ρισκαρα και εκανα το transfer.

Ελπιζω να παραλαβω..:rolleyes:

παντως στην συνεννοηση μαζι μου φανηκε πολυ καλη και εξυπηρετικη...

θα ενημερωσω μολις ολα ειναι στα χερια μου!!!

 

Ιριδα εγω χρησιμοποιησα την προπληρωμενη μου,μιας κι ευτη εχω συνδεσει στο παυπαλ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια με το fragrancex.com τι γίνεται? Υπάρχουν ακόμη καθυστερήσεις? θέλω να παραγγείλω αρώματα!

 

 

Εγώ πάντως απο 20/11 δεν παρέλαβα ακόμα και ούτε και πιστεύω πως θα τα πάρω ποτέ..Νομίζω και η Καρδούλα το ίδιο...

Mjsrp2.pngGuD6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου!!!

Δυστυχώς θα σε απογοητεύσω λιγάκι... αν δεις σε κάποιο προηγούμενο ποστ μου εδώ στο ίδιο θέμα γράφω πως και εμείς αντιμετωπίσαμε θέμα με τις ζώνες!!! Ενώ γενικά ήμουν πολύ ευχαριστημένη (προσωπικά δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με τα φρένα, τουλάχιστον έως τώρα), με τις ζώνες έχω θέμα δυστυχώς... ο μπέμπης μας είναι κοντά 7 μηνών, μεγαλούτσικος για την ηλικία του (8,5 κιλά και 72 πόντους) και πλέον με ποδόσακκο και μπουφάν χωράει οριακά... σκεφτόμαστε πάντως να κάνουμε καμιά πατέντα και ή να αλλάξουμε τις ζώνες ή να τις "μακρύνουμε" κόβοντας και ράβοντας... το πιο αστείο δε είναι ότι όταν έστειλα μήνυμα στην britax με το πρόβλημα μου απάντησαν το εξής γελοίο:

α) ότι έχουν κάποιες ζώνες για αντικατάσταση αλλά δεν τις στέλνουν Ελλάδα και

β) ότι αφού μένουμε Ελλάδα δε χρειάζεται να χρησιμοποιούμε τον ποδόσακκο λόγω κλίματος :shock::shock:

Επίσης μου έδωσαν τηλ. του αντιπροσώπου εδώ στην Ελλάδα μήπως με βοηθήσει... ήθελα να τους γράψω μια απάντηση που τους αρμόζει αλλά μετά βαρέθηκα, ούτε και πήρα ακόμα τηλ. στον αντιπρόσωπο να δω αν έχει καμιά λύση...

Τώρα κάπου διάβασα ότι διόρθωσαν το πρόβλημα στα καινούρια μοντέλα, καλά θα ήταν να το ρωτούσες αυτό όταν και αν το αγοράσεις το καροτσάκι και να φροντίσεις να το πάρεις με τις διορθωμένες ζώνες!!!

Είναι πάντως κρίμα για μια τέτοια χαζομάρα να χαλάνε ένα τόσο ωραίο κατά τ' άλλα καρότσι...

Α, το είχα αγοράσει από άμαζον (αγγλικό) και μου ήρθε πολύ γρήγορα στην πόρτα μου με κούριερ.

Οτιδήποτε άλλο θέλεις, είμαι στη διάθεσή σου. Αν θέλεις να σου στείλω με π.μ. και το τηλ. του αντιπροσώπου εδώ στην Ελλάδα!!!

 

 

:-) Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Θα επικοινωνησω με την Βritax αυριο γιατι μου εχει κολλησει αυτο το καροτσι. Να πω την αληθεια ομως απογοητευτηκα με την εταιρεια για αυτα που απαντησε σε εσενα αλλα και σε αλλες κοπελες στο εξωτερικο για το συγκεκριμενο θεμα.

Ο αντιπροσωπος στην ελλαδα απο οσο γνωριζω δεν εμπορευεται το συγκεκριμμενο προιον φερνουν μονο τα καθισματακια.

 

Παντως και παλι σε ευχαριστω:P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως απο 20/11 δεν παρέλαβα ακόμα και ούτε και πιστεύω πως θα τα πάρω ποτέ..Νομίζω και η Καρδούλα το ίδιο...

 

Χμ μάλιστα. Το strawberry net τι λέει? Από που να παραγγείλω βρε κορίτσια 2-3 αρώματα που χρειάζομαι?

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιει καμια σας επαναφορτιζομενες μπαταριες στα παιχνιδια?

δεν χορταινουν τα ατιμα!

καμια προταση για φορτιστη?αγορα απο που?

ευχαριστωωωω

 

Τι εννοείς πρόταση για φόρτιση? Και τι θέλεις να αγοράσεις?

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοιταξα, αλλα tον duracell multi charger που φορτιζει κ τις μεγαλες, (ειναι καλος μαλλον, τον βλεπω κ στο e-bay), αν καταλαβαινω σωστα δεν το στελνει ελλαδα, δεν ειναι το amazon πωλητης, αλλα οamazons jersey merchant, δεν εχω αγορασει ποτε απο αμαζον κ δυσκολευομαι, απο e-bay εχω αγορασει..το κοιταζω.....

παντως πειτε ιδεες οσες γνωριζεται..;)

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να σας ρωτήσω...στο ebaby.gr δεν έχει αντικαταβολή,έχει κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό στην ιταλία,αν πάω στη τράπεζα θα μου ζητήσουν χρήματα εξτρά?

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις πιστωτικη ε? Το καλυτερο ειναι το paypal. Θα σε συμβουλευα να ανοιξεις ενα λογαριασμο (κανε τωρα την αιτηση, γιατι θελει και 2-3 μερες να ενεργοποιηθει). Και οπου σου δινεται η δυνατοτητα να κανεις αγορες με Paypal να το προτιμας παντα.

Γιατι αν για καποιο λογο (δεν ερθει το προιον, ερθει ελαττωματικο, αργησει παρα πολυ κλπ κλπ) ζητας τα χρηματα σου πισω. Στα δινει το ιδιο το paypal και μετα αυτοι τα βρισκουν με τον πωλητη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

irida νομίζω έχει αναφέρει τα καταστήματα που ψώνισε...

 

εψαχνα αλλα δεν το βρηκα :)

 

Ίριδα, καλησπέρα. Αγόρασα από το Αμαζον, πράγματα όμως που δεν στέλνει Ελλάδα (πχ pampers) και πήρα και 2 μπλούζες από το Ralph Lauren.co.uk που επίσης δεν στέλνει Ελλάδα. Αγόρασα και από αλλού που στέλνουν Ελλάδα απλά εκμεταλλεύτηκα το γεγονός οτι είχαν δωρεάν μεταφορικά για Αγγλία. Δεν πλήρωσα τις αγορές εγώ απευθείας αλλά έστειλα τα λεφτά στην κοπέλα (μαζί με την αμοιβή της και τα μεταφορικά), τα παρήγγειλε και τα πλήρωσε αυτή για μένα. Την κοπέλα μπορούσα να την πληρώσω με paypal αλλά και με έμβασμα το οποίο με συνέφερε οικονομικά αφού μέσω ebanking κοστίζει μόνο 0,5 ευρώ και γλύτωσα το paypal fee.

Με το που θα γεννήσω θέλω να κάνω μια μικρη παραγγελία από Boots,Mothercare και φυσικά pampers.

 

βασικα σε ρωτησα γιατι στη λιστα εχουμε την ενοτητα που λεει ποια μαγαζια δε στελνουν ελλαδα αλλα δεχονται ελληνικη καρτα ή πειπαλ

και ειπα μηπως βρηκες κανενα καλο με παιδικα ρουχαλακια

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...