Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορές μέσω internet!!! E-shops


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 30,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kalamaraki

    2510

  • Γατουλα

    1675

  • female

    1111

  • Access

    1092

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εδώ και αρκετή ώρα ψάχνvω να βρω απάντηση σε μια απορία που έχω για το paypal και στην "Αναζήτηση" και στις οδηγίες που έχετε βάλει αλλά δεν βρίσκω άκρη, οπότε ρωτάω το εξής:

Έχω κάνει account στο paypal, επιβεβαίωση του mail μου, επιβεβαίωση της κάρτας μου (χρεωστική-visa της alpha bank, όχι prepaid) και τώρα θέλω να βάλω χρήματα στο paypal. Στο e-banking της alpha που θέλω να χρησιμοποιήσω για να κάνω την μεταφορά, μου δίνει τις εξής εναλλακτικές:

Επιμερίζονται (SHA)

Εσείς χρεώνεστε με τα έξοδα της Alpha Bank και ο δικαιούχος με τα έξοδα της τραπέζης του (παραλαμβάνει ποσό μικρότερο του ποσού εντολής).

Βαρύνουν τον εντολέα (OUR)

Εσείς χρεώνεστε με όλα τα έξοδα της μεταφοράς. Ο δικαιούχος παραλαμβάνει ποσό ίσο με το ποσό εντολής

Βαρύνουν το δικαιούχο (BEN)

Ο δικαιούχος χρεώνεται με όλα τα έξοδα (παραλαμβάνει ποσό μικρότερο του ποσού εντολής).

 

Και στις τρεις περιπτώσεις καταλαβαίνω καλά ότι χρεώνομαι έξοδα μεταφοράς? Δηλαδή κάθε φορά που θα θέλω να βάζω χρήματα στο paypal θα χρεώνομαι κάποιο ποσό από την τράπεζά μου? Πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να βάλω ένα μεγάλο ποσό στο paypal για να μην χρειάζεται να κάνω συνέχεια μεταφορές από το λογαριασμό μου? Αν έχετε συνδέσει την χρεωστική της (Visa) με το paypal τι κάνετε σε αυτήν την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

soyliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii τα σαιζ σε Ντοροθυ και μαντκο ειναι τελειως διαφορετικα!!!

εκει παιζω στο 18!!!

αχ θα μου μεινει η μπλουζιτσα απο μαντκο, μαλλον μετρηθηκα σα τουτττττττττττ

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδώ και αρκετή ώρα ψάχνvω να βρω απάντηση σε μια απορία που έχω για το paypal και στην "Αναζήτηση" και στις οδηγίες που έχετε βάλει αλλά δεν βρίσκω άκρη, οπότε ρωτάω το εξής:

Έχω κάνει account στο paypal, επιβεβαίωση του mail μου, επιβεβαίωση της κάρτας μου (χρεωστική-visa της alpha bank, όχι prepaid) και τώρα θέλω να βάλω χρήματα στο paypal. Στο e-banking της alpha που θέλω να χρησιμοποιήσω για να κάνω την μεταφορά, μου δίνει τις εξής εναλλακτικές:

Επιμερίζονται (SHA)

Εσείς χρεώνεστε με τα έξοδα της Alpha Bank και ο δικαιούχος με τα έξοδα της τραπέζης του (παραλαμβάνει ποσό μικρότερο του ποσού εντολής).Βαρύνουν τον εντολέα (OUR)

Εσείς χρεώνεστε με όλα τα έξοδα της μεταφοράς. Ο δικαιούχος παραλαμβάνει ποσό ίσο με το ποσό εντολήςΒαρύνουν το δικαιούχο (BEN)

Ο δικαιούχος χρεώνεται με όλα τα έξοδα (παραλαμβάνει ποσό μικρότερο του ποσού εντολής).

 

Και στις τρεις περιπτώσεις καταλαβαίνω καλά ότι χρεώνομαι έξοδα μεταφοράς? Δηλαδή κάθε φορά που θα θέλω να βάζω χρήματα στο paypal θα χρεώνομαι κάποιο ποσό από την τράπεζά μου? Πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να βάλω ένα μεγάλο ποσό στο paypal για να μην χρειάζεται να κάνω συνέχεια μεταφορές από το λογαριασμό μου? Αν έχετε συνδέσει την χρεωστική της (Visa) με το paypal τι κάνετε σε αυτήν την περίπτωση?

βρε καλό μου δεν χρειάζεται να κάνεις τέτοιο πράγμα που λές

Εφόσον έχεις δηλώσει την πιστωτική σου κάρτα στο paypal με αυτήν πληρώνεις δηλαδή το paypal είναι ενδιάμεσος ανάμεσα στο μαγαζί και στον κάτοχο της κάρτας για να μην δηλώνεις έτσι αέρα πατέρα σε διάφορα site και πωλητές του ebay τον αριθμό της κάρτας σου.

Το μόνο που έχεις να κάνεις ακόμα (αν δεν το έχεις κάνει) είναι να γίνεις verified user δηλαδή αυτό που περιγράφω στο πόστ για το paypal

 

Εκανα λογαριασμο, και εβαλα την καρτα μου ειπαν οτι την χρεωσαν με 1.50 ευρω (τα οποια θα μου επιστραφουν) και τωρα περιμενω να μου αποσταλλει ο τετραψηφιος για να πιστοποιησω την καρτα( καλα τα λεω; )Ποτε θα μου αποσταλλει; Πως θα μου αποσταλλει; Πρεπει να κανω εγω κατι;

 

Θα πάρεις τηλέφωνο στην τράπεζα σου στην υπηρεσία καρτών το γράφει επάνω στην κάρτα σου και θα τους ζητήσεις τον 4 ψήφιο από την χρέωση του Paypal. Ο τετραψήφιος φαίνεται μετά από 3-4 μέρες και τότε θα μπορούν να τον δουν και αυτοί. Διαφορετικά θα περιμένεις τον αναλυτικό της κάρτας που έρχεται κάθε μήνα

 

Για να στείλεις μια πληρωμή μέσω paypal δεν είναι ανάγκη να είσαι verified user (δηλαδή να κάνεις την παραπάνω διαδικασία με την τράπεζα) αρκεί να εγγραφείς και να δηλώσεις τα στοιχεία της κάρτας σου.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1766943#post1766943

 

edit Καλό είναι όμως να γίνεις verified user

Link to comment
Share on other sites

soyliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii τα σαιζ σε Ντοροθυ και μαντκο ειναι τελειως διαφορετικα!!!

εκει παιζω στο 18!!!

αχ θα μου μεινει η μπλουζιτσα απο μαντκο, μαλλον μετρηθηκα σα τουτττττττττττ

 

Τα dorothy εχουν μεγαλυτερη φορμα ή τα mandco?

Εσυ στα ντοροθυ εισαι 16 νομιζω.............

αι μαρηηηηηη πηρες την μεζουρα κ την εφερες 2 φορες γυρω?

Τι νομιζες πως εισαι πανθηρας?Αφου ειπαμε γατουλα εισαι........:mrgreen:

Ts65p3.png
Link to comment
Share on other sites

βρε καλό μου δεν χρειάζεται να κάνεις τέτοιο πράγμα που λές

Ααααααααααααααα οκ. Ευχαριστώ πολύ Age και Γατούλα! Αυτό με το verified user το έχω κάνει ήδη. Οπότε πάμε βούρ για αγορές!:P

Link to comment
Share on other sites

Ααααααααααααααα οκ. Ευχαριστώ πολύ Age και Γατούλα! Αυτό με το verified user το έχω κάνει ήδη. Οπότε πάμε βούρ για αγορές!:P

άντε άντε !!! καλή αρχή :D:D

(το σιτε με τους δικηγόρους το έχεις υπόψη σου ε??) :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βελισσα κανεις εγγραφη paypal & ebay

δινεις στο paypal τη καρτουλα σου και τελος

(κατι με ενεργοποιηση δε τα θυμαμαι καλα0

μετα πας στο μαγαζακι που θελεις και λες πληρωμη με paypal

τα υπολοιπα αυτοματα θα γινουν

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα εγω σε 4 γραμμες τα ειπα!!!! για αυτο το φεις με κλειδωσε! με βαριεται χαχχαχαχχαχα

 

και μια φορα εκανα τη μεζουρα αλλα μαλλον εκαμα τουυυυυττττττττττττττττ

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω παντα προβλημα με το σαιτ του mandco.χτες εβαλα διαφορα στο καλαθι και οταν εκανα checkout μου αναβοσβηνε ο κερσορας του ποντικιου,εκανε σαν τρελο!και αργουσε να ανταποκριθει.και οοοοοοοοταν ανταποκριθηκε μου εβγαλε error page και μου εβγαλε και τα πραγματα απο το καλαθι.τυχαιο????????δεν νομιζω!δευτερη φορα μου το κανει.ουτε ο θεος δεν θελει να ψωνισω απο αυτο το σαιτ........ισως επειδη ξερει οτι δεν εχω λεφτα :mrgreen:!

 

Και εμένα ακριβώς τα ίδια έκανε χτες πάντως! Μέχρι να ολοκληρώσω την παραγγελία πέρασαν ώρες!!! (εεε καλά είχα και δουλειά στο ενδιάμεσο) Τα έλεγα και στο γατόνι χτες........

Τελικά όμως όλα καλά και μάλιστα μου ήρθε mail ότι σήμερα φορτώθηκαν!!!!

 

soyliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii τα σαιζ σε Ντοροθυ και μαντκο ειναι τελειως διαφορετικα!!!

εκει παιζω στο 18!!!

αχ θα μου μεινει η μπλουζιτσα απο μαντκο, μαλλον μετρηθηκα σα τουτττττττττττ

 

Μην μου τα λέτε αυτά!! 18 παρήγγειλα, λέτε να τα κάνω δώρο τελικά?? Στην BHS πάντως φοράω και 16 και 18 και 20, αναλόγως....

 

οχι βρε! καινουργια ακομα στο κουρμπετι χαχαχχαχαχα

εγω περιμενω απο 20/10 και 3/11

ισως το 3 ηρθε!

 

Από 20/10?? Ανυπομονώ λέεεεεεμεεεε

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας!!!

εχω θεμα με e-bay

πηρα αυτο http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=300489515775&ssPageName=ADME:B:EOIBSA:GB:1123

αλλα τη στιγμη που το αγοραζα ειχε μεταφορικα 2,5 λιρες

μετα απο λιγο μου ερχεται μειλ οτι πρεπει να πληρωσω 7 λιρες για μεταφορικα

δεν το εχω πληρωσει ακομα εστειλα μειλ στον πωλητη απο εχθες και δεν μου εχει απαντησει

σας εχει τυχει ??

τι κανουμε σε αυτες τις περιπτωσεις???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λαθος 30/10!!!

 

 

εγω με βλεπω Ντοροθυ 18

στο Μαντκο περιμενω ενα 20, θα σας πω!

θα βαζουμε και αναλογιες μας κατω χαχαχχαχαχχαχα

Δικο μας size guide!!!!

Να ξερουμε και υποψηφιες αγοραστριες σε "αποτυχιες"

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας!!!

εχω θεμα με e-bay

πηρα αυτο http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=300489515775&ssPageName=ADME:B:EOIBSA:GB:1123

αλλα τη στιγμη που το αγοραζα ειχε μεταφορικα 2,5 λιρες

μετα απο λιγο μου ερχεται μειλ οτι πρεπει να πληρωσω 7 λιρες για μεταφορικα

δεν το εχω πληρωσει ακομα εστειλα μειλ στον πωλητη απο εχθες και δεν μου εχει απαντησει

σας εχει τυχει ??

τι κανουμε σε αυτες τις περιπτωσεις???

 

Για Ελλάδα είναι 7 λίρες, μάλλον δεν είχες αλλάξει τη χώρα και έδειχνε για Αγγλία...

Link to comment
Share on other sites

Sale price: £3.50

Quantity: 1

Subtotal: £3.50

Estimated delivery: Varies (Seller ships within 2 days)

Sales Tax: (none)

Shipping & Handling:

Royal Mail 2nd Class Standard £1.50, Each Additional £0.35

Collection in Person 0

Royal Mail Airmail (Small Packets) £2.50, Each Additional £0.75

 

να και το μειλ που μου ηρθε απο e-bay μολις εκανα την αγορα

Link to comment
Share on other sites

τους εστειλα μειλ και τους ενημερωσα οτι για το εμβασμα στην Ελλαδα πληρωνουμε αρκετα επιπλεον χρηματα που δεν ειμαι διαθετημενη να δωσω και μου επετρεψαν να χρεωσω κανονικα την προπληρωμενη καρτα μου.

Δεν το εκανα ομως γιατι μου ζητουσε τα στοιχεια της καρτας μεσω μειλ και δεν τους εμπιστευτηκα (πολλες κοπελες το εκαναν και δεν ειχαν προβλημα).

Εκανα την παραγγελια και τσεκαρα το κουτακι που λεει οτι ειμαι παλιος πελατης, δεν εγραψα αριθμο παραγγελιας και δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα.

Να τους στειλεις οπωσδηποτε μειλ και να τους ρωτησεις για το κοστος των μεταφορικων γιατι εμενα αλλα μου ειπαν πριν την παραγγελια και αλλα μετα, το διευθετησαν αμεσως το θεμα βεβαια αλλα καλυτερα να εχεις μια προσφορα απο πριν για να μπορεις να διεκδηκισεις καλυτερη τιμη στα μεταφορικα.

 

Σ' ευχαριστώ..για να δούμε, αν και για την ώρα μόλις τελείωσα παραγγελία από το ΜΥ ΤΟΥS

Link to comment
Share on other sites

Γατούλα και λοιπά κορίτσια το έχω πάρει το παλτουδάκι καλέ για την βαφτιστήρα μου και ένα για την ανιψιά του άντρα μου. Το 3-4 πήρα στην βαφτιστήρα μου και επειδή ήταν απλά μακρύ στον γιο μου (που είναι 12.800 και 87 πόντους) είπα μήπως δεν κάνει στην βαφτιστήρα. Μετά όμως είδα ό,τι είναι μέχρι το γόνατο έτσι και αλλιώς. Το έχω χτυπήσει επί 2 δηλαδή.

Ωραίο κομμάτι για αγόρι είναι αυτό

http://www.mandco.com/Sweat-Tops/Teddy-fleece-hoody/invt/3122670brown

Απίστευτα μαλακό!

Ίριδα το πρώτο σετάκι μου αρέσει καλύτερα. Ρε συ κάνε το μπιντ, αξίζει!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

χθες το πρωι εκανα την πρωτη μου παραγγελια απο mandco,μηπως ξερετε σε ποσες μερες ερχονται ????μενω κρητη

 

Σε 11 μέρες (ανάμεσα και μια αργία , η 28η Οκτώβρη) τα παρέλαβα εγώ, σε 13 η κουμπάρα μου. Οπότε 10-15 μέρες θα σου έλεγα!

Καλοφόρετα!:P

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κατι σχετικο- ασχετο αν στειλουμε κατι αγγλια απλο δεμα 2 κιλων τα μεταφορικα ειναι 26.60 ευρω με Ελτα παρακαλω γιατι με ταχυμεταφορες αυξανετε αν μας στειλουν το αντιστοιχο απο αγγλια τα μεταφορικα ειναι 6 λιρες....Δεν ειμαστε με τα καλα μας μου φαινεται

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια με κορες στα 2-3 τρέξτε!! Βρηκα αυτο σε πολύυυυυ καλή τιμη, χωρις να εχει κανει κανεις αλλο μπιντ με λιγα μεταφορικα και ληγει σε 4ωρες

http://cgi.ebay.co.uk/Girls-Night-Garden-Upsy-Daisy-Coat-Age-2-3-BNWT-/110607551608?pt=Girl_s_Clothing&hash=item19c0b94c78

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...