Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορές μέσω internet!!! E-shops


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 30,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kalamaraki

    2510

  • Γατουλα

    1675

  • female

    1111

  • Access

    1092

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οχι βρε....το αγγλικο δεν το δουλευω καλα! Το αγγλικο το δουλευει καλα η AGE και η Irida.... εγω δουλευω καλα το χε@#@:κό!! Στα ελληνικά πάντα!

αντε και κανω γενικη και εχω λιωσει μιλαμε..........

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω πως σε site αγορών όπως www.yoox.com (κατάστημα με τσιμπιμένα μέχρι πολύ στιμπιμένα στοκ επωνυμα ρούχα και διαφορα άλλα είδη μόδας) όταν αλλάζεις την χώρα άλλάζει και τιμή!!! Κουφάθηκα μια τσαντα βάζοντας ελλάδα μου την εβγαζε 270 και εξοδα αποστολής 9 βάζοντας Ιταλία 240 και 7 αντιστοιχα. Περιττό να σας πω πως σε μας έβγαζε την ακριβότερη τιμή!!! Αναρωτιέμαι τι γίνεται!! Απαραδεκτο! Μας δουλεύουν στην Ελλάδα μας δουλεύουν και στο εξωτερικό! Ή έχουν μαθει πως στην Ελλάδα είμαστε πλούσιοι!!! Ας μου πει κάποιος πως αυτό το έχει δει και σε άλλο site!! και ειδικά για χώρες εντός ευρώπης το μόνο που μπορεί να αλλάζει είναι η τιμή αποστολής που και αυτό δύσκολο το βλέπω λόγω του ότι όλοι αυτοί συνεργάζονται με διεθνής εταιρίες κούριερ! Όχι και έτσι!!

 

 

Εχω ακουσει απο γνωστο πως σε συζητηση που ειχε με ανθρωπο απο ξενη επιχειρηση, του πε οτι στην Ελλαδα μας χτυπανε με ακριβοτερες τιμες γιατι ειμαστε διατεθειμενοι να τα πληρωσουμε. Τους εχουμε κακομαθει!!!

 

 

Παντως αυτο που αναφερεις δεν το χω δει...δε οσα σαιτ ψωνισα η κοιταξα η τιμη ηταν μια, αλλαζαν ενδεχομενως τα μεταφορικα. Μερικες φορες ηταν απαραδεκτα ψηλα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω πως σε site αγορών όπως www.yoox.com (κατάστημα με τσιμπιμένα μέχρι πολύ στιμπιμένα στοκ επωνυμα ρούχα και διαφορα άλλα είδη μόδας) όταν αλλάζεις την χώρα άλλάζει και τιμή!!! Κουφάθηκα μια τσαντα βάζοντας ελλάδα μου την εβγαζε 270 και εξοδα αποστολής 9 βάζοντας Ιταλία 240 και 7 αντιστοιχα. Περιττό να σας πω πως σε μας έβγαζε την ακριβότερη τιμή!!! Αναρωτιέμαι τι γίνεται!! Απαραδεκτο! Μας δουλεύουν στην Ελλάδα μας δουλεύουν και στο εξωτερικό! Ή έχουν μαθει πως στην Ελλάδα είμαστε πλούσιοι!!! Ας μου πει κάποιος πως αυτό το έχει δει και σε άλλο site!! και ειδικά για χώρες εντός ευρώπης το μόνο που μπορεί να αλλάζει είναι η τιμή αποστολής που και αυτό δύσκολο το βλέπω λόγω του ότι όλοι αυτοί συνεργάζονται με διεθνής εταιρίες κούριερ! Όχι και έτσι!!

 

 

ειναι πραγματικα απαραδεκτο αυτο που λες.

Παρολα αυτα εμεις οικογενειακως αγοραζουμε επωνυμα κατεξοχην απο yoox κ ειναι μαλιστα πολυ φτηνοτερα απο καταστηματα της περιοχης μου. Mαλιστα πολλες φορες εχω συγκρινει τιμες απο το συγκεκριμενο σαιτ με αλλα κ ειναι φτηνοτερα.... να μην αναφερω τις τιμες των εμπορικων καταστηματων επωνυμων στη θεσσαλονικη που μαλλον νομιζουν οτι τα χαζοπανα που πουλανε για μπλουζακια ειναι απο χρυσο.

 

Εκτος κ αν υπαρχουν κ αλλα σαιτ με φτηνα επωνυμα στοκ που δεν εχω παρει μυρωδια :roll:κ αν γνωριζει καποιος τετοιου τυπου σελιδες να μου το πει! ο αντρας μου θα του κανει εικονισμα;):!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

http://cgi.ebay.de/297-STUCK-PAMPERS-WINDELN-ACTIVE-FIT-GROsE-4-9-20-KG-/250677705458?cmd=ViewItem&pt=DE_Baby_Kind_Unterwegs_Wickelzubeh%C3%B6r&hash=item3a5d8e3af2

 

56.90+24.00= 81.00? για 297 πάνες

εδώ έχουν 36,40*3 = 109,20? οι 306 πάνες στα καρφουρ.

διαφορά 25% περίπου.

Αν παραγγείλεις παραπάνω, πέφτουν τα μεταφορικά στο ebay.

Θα το κάνω την άλλη εβδομάδα οπότε θα ξέρω σίγουρα...

 

Tελικά έστειλα μέηλ στον πωλητή γιατί ήθελα να μάθω τα μεταφορικά για δύο συσκευασίες Χ 297 τεμάχια και μου έστειλε απάντηση πως δεν στέλνει στην ελλάδα. Απορώ διότι όταν μπαίνω με τον κωδικό μου στο ebay.de που αναγνωρίζει την χώρα προέλευσής μου μου βγάζει μεταφορικά για ελλάδα κάτω απ την προσφορά του συγκεκριμένου είδους...

 

Ιδού και η απάντηση του πωλητή που λέει πως λυπάται αλλά η GLS δεν παραδίδει στην Ελλάδα....

 

Hallo,

es tut mir leid, aber wir versenden mit GLS und die liefern nicht nach Griechenland.

Sorry

Viele Grüße

Joe Gröger

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον έπεσα σε ανίδεο, αφού όπως είπα στην προσφορά του είδους στο ebay εμφανίζονται τα μεταφορικά για ελλάδα. Όταν δεν στέλνουν ή δεν διευκρινίζεται τότε δεν εμφανίζεται τίποτε και πρέπει να ρωτήσεις τον πωλητή. Εγώ το είχα για σίγουρο γι αυτό τον ρώτησα για τα μεταφορικά έξοδα για δύο συσκευασίες μήπως ερχόταν οικονομικότερα αλλά τελικά η απάντηση ήταν αυτή που έβαλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι πραγματικα απαραδεκτο αυτο που λες.

Παρολα αυτα εμεις οικογενειακως αγοραζουμε επωνυμα κατεξοχην απο yoox κ ειναι μαλιστα πολυ φτηνοτερα απο καταστηματα της περιοχης μου. Mαλιστα πολλες φορες εχω συγκρινει τιμες απο το συγκεκριμενο σαιτ με αλλα κ ειναι φτηνοτερα.... να μην αναφερω τις τιμες των εμπορικων καταστηματων επωνυμων στη θεσσαλονικη που μαλλον νομιζουν οτι τα χαζοπανα που πουλανε για μπλουζακια ειναι απο χρυσο.

 

Εκτος κ αν υπαρχουν κ αλλα σαιτ με φτηνα επωνυμα στοκ που δεν εχω παρει μυρωδια :roll:κ αν γνωριζει καποιος τετοιου τυπου σελιδες να μου το πει! ο αντρας μου θα του κανει εικονισμα;):!::!::!:

 

Δεν ξέρω βρε παιδιά τον τρόπο για να τους τα ψάλω και αυτό με σκάει περισσότερο! Νιώθω κοροιδο στην Ελλάδα όχι και στο Εξωτερικό!!!!

Link to comment
Share on other sites

Tελικά έστειλα μέηλ στον πωλητή γιατί ήθελα να μάθω τα μεταφορικά για δύο συσκευασίες Χ 297 τεμάχια και μου έστειλε απάντηση πως δεν στέλνει στην ελλάδα. Απορώ διότι όταν μπαίνω με τον κωδικό μου στο ebay.de που αναγνωρίζει την χώρα προέλευσής μου μου βγάζει μεταφορικά για ελλάδα κάτω απ την προσφορά του συγκεκριμένου είδους...

 

Ιδού και η απάντηση του πωλητή που λέει πως λυπάται αλλά η GLS δεν παραδίδει στην Ελλάδα....

 

Hallo,

es tut mir leid, aber wir versenden mit GLS und die liefern nicht nach Griechenland.

Sorry

Viele Grüße

Joe Gröger

 

το ιδιο απαντησαν και σε εμενα για τα 432 τεμαχια παμπερς 4-9 κιλα.οτι η gls δεν στελνει Ελλαδα.Παρ'ολα αυτα κι εμενα εβγαζε το ποσο αναγνωριζοντας την χωρα!!!

Link to comment
Share on other sites

τι να πω ρε σεις???

 

 

Historie

Datum + Zeit Zuständiges GLS Depot Event-Nr. Event

19.07.2010 18:16 GRCBBE , Griechenland 3.0 Zugestellt

19.07.2010 12:05 GRCBBE , Griechenland 4.32 Nicht zugestellt aufgrund falscher Adresse

19.07.2010 08:10 GRCBBE , Griechenland 2.0 Ankunft im GLS Depot

17.07.2010 08:00 GRCBBE , Griechenland 2.0 Ankunft im GLS Depot

16.07.2010 13:42 GRCACS , Griechenland 2.0 Ankunft im GLS Depot

13.07.2010 22:57 DE 001 Neuenstein, Deutschland 1.0 Abfahrt vom GLS Depot

13.07.2010 22:52 DE 001 Neuenstein, Deutschland 2.0 Ankunft im GLS Depot

12.07.2010 00:34 DE 870 Schaafheim, Deutschland 0.0 Daten an GLS-System übermittelt

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι η Clelia και μόλις τελείωσα!! Να σας διαβάζω εννοώ, έχω ξεκινήσει από 20/7 αλλά έχω και άλλες δουλειές η καψερή (πλένω, σιδερώνω, υποτίθεται ότι κάθομαι λόγω συσπάσεων αλλά μπααααα)...

Μπράβο, μπράβο, μπράβο!!! Όχι μόνο για την λίστα αλλά και για τις εμπειρίες σας σε κάθε αγορά σας!!!

Είμαι πολύ υπέρ του e-shopping (e-banking κλπ) όπου μπορώ!!

Έμαθα τα της Salopeta, έγινα μέλος στην ομάδα της στο facebook!!

Λοιπόν, απορίες:

α) pampers μπορούμε να παραγγείλουμε από tesco μέσω σαλοπέτας?? Φέρνει ή μόνο ρούχα?? Επίσης (άσχετο) πόσα περίπου κουτιά pampers newborn να εφοδιαστούμε? Ξέρω ότι αμέσως αλλάζουν νούμερο τα μωρά...

β) Στο ρημάδι το VoucherCodes.co.uk δεν με αφήνει να εγγραφώ επειδή δεν δέχεται τον ΤΚ μου, και είναι υποχρεωτικό πεδίο... Τι να κάνω??

γ) Έχετε λυσσάξει όλες με την weleda, οπότε θα πάρω και εγώ: για αρχή κρέμα συγκάματος, αφρόλουτρο, baby-oil, γαλάκτωμα... Θέλω κάτι άλλο?? Και από πόσα τεμ. να παραγγείλω??

δ) Σε παπούτσια φοράω 38-39 αναλόγως την φόρμα. Πώς θα επιλέξω νούμερο αν θέλω από e-shop??

ε) Τελευταίο (προς το παρόν) και καλύτερο: τι νούμερο νυχτικές-πιτζάμες να παραγγείλω για το μαιευτήριο????? Όσο ήμουν πριν, μπαααα.. Όσο είμαι τώρα?? Με την κοιλούμπα?? Και πόσα σετάκια να έχω μαζί μου??

Πάω στο μπαλκόνι να πλύνω πραγματάκια!! Έχω και άλλες απορίες από τις έμπειρες μανούλες... Λύστε μου αυτές για αρχή και επανέρχομαι (απειλή)

ΧΧΧ

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

clelia γεια σου και χαρα στην υπομονη να διαβασεις τοσες σελιδες

 

απαντω σε καποια

 

β.εγω δεν εβαλα τιποτα στον ταχυδρομικο κωδικα και μου στελνει μειλ:roll:!

 

γ.εγω πηρα μονο 2 προιοντα,το αφρολουτρο-σαμπουαν και κρεμα συγκαματος.τα αλλα (για εμενα)ειναι περιττα.καλο ειναι να μην παραγγειλεις πολλα μην τυχον και παρουσιασει καμια αλλεργια το μωρο σου και μεινεις με πολλα μπουκαλια.παρε απο ενα για αρχη και βλεπεις.το πιο φθηνο ξενο σαιτ ειναι το bce-europe και απο ελληνικα σαιτ το ecobaby.το αφρολουτρο-σαμπουαν το εχει 2 ευρω πιο ακριβο και την κρεμα συγκαματος 1 ευρω.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Σοφάκι τζίφος!! Προσπάθησα πάλι!! Βέβαια την προηγούμενη Δευτέρα που προσπάθησα, μου έστειλαν e-mail λέγοντάς μου ότι την Τρίτη θα μου στείλουν το πρώτο μου newsletter, αλλά δεν μου έστειλαν τπτ... Μάλλον επειδή εκκρεμεί η εγγραφή μου :(...

Όντως είχα εντάξει πάντως το bce στα sites που θα είχα υπόψη για παραγγελία, οπότε θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου...

Σε ευχαριστώ πολύ-πολύ-πολύ:D

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

τι να πω!!!μου το ειπε και αλλο μελος αυτο και εγραψα επιτηδες και τον αντρα μου για να τον δω και του στελνουν κανονικα μειλ:roll:!

 

απο το bce εχουν ψωνισει ολες μου οι φιλες,ειναι αξιοπιστο!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

δ) Σε παπούτσια φοράω 38-39 αναλόγως την φόρμα. Πώς θα επιλέξω νούμερο αν θέλω από e-shop??

ε) Τελευταίο (προς το παρόν) και καλύτερο: τι νούμερο νυχτικές-πιτζάμες να παραγγείλω για το μαιευτήριο????? Όσο ήμουν πριν, μπαααα.. Όσο είμαι τώρα?? Με την κοιλούμπα?? Και πόσα σετάκια να έχω μαζί μου??

Πάω στο μπαλκόνι να πλύνω πραγματάκια!! Έχω και άλλες απορίες από τις έμπειρες μανούλες... Λύστε μου αυτές για αρχή και επανέρχομαι (απειλή)

ΧΧΧ

 

δ) ειμαι κι εγω περιεγη στο νουμερο στα παπουτσια, φοραω 38-39 και παραγγειλα απο myshoe.gr και minoglou.gr (η ιδια εταιρεια ειναι και η ιδια κοπελα απανταει στα τηλεφωνα και των 2 εταιρειων) επειδη εχει δωρεαν επιστροφη και αντικατασταση οποτε οταν κανεις λαθος νουμερο τα στελνεις πισω και παιρνεις οτι αλλο θες... απλα χανεις χρονο.... εγω παντως ηδη επεστρεψα 3-4 ζευγαρια γιατι δε μπορω να βρω σχεδιο που να μου αρεσει αλλα και νουμερο που να μου κανει!!!!!!!!!

απο σαιτ εξωτερικου δε θα επαιρνα γιαυτο ακριβως το λογο......

 

ε) παρε νουμερα που φοραγες περιπου 5 μηνων εγκυος... να σου ειναι λιγο στενα δηλαδη τωρα, στο τελος της εγκυμοσυνης.... αλλα οχι και οτι φοραγες πριν μεινεις εγκυος... εξαρταταια παντα και απο το ποσα κιλα εχεις παρει..... εγω ειχα παρει 3 σετακια και ενα για τη γεννα..... πλυνε βαλε, ευκολα υφασματα....

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ Ίριδα!!! Και εγώ έχω πάρει 2 ζευγάρια παπουτσάκια (καθημερινά/παραλίας) από τα Myshoe, και όντως αναγκάστηκα να τα επιστρέψω και να μου στείλουν το μεγαλύτερο νούμερο... Απλά επειδή έχω δει τέλεια παπουτσάκια από sites, έλεγα μήπως βρούμε λύση στο θέμα μας...

Θα ακολουθήσω και τις δικές σου συμβουλές για τα πιτζαμάκια...

Thank youououou

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι η Clelia και μόλις τελείωσα!! Να σας διαβάζω εννοώ, έχω ξεκινήσει από 20/7 αλλά έχω και άλλες δουλειές η καψερή (πλένω, σιδερώνω, υποτίθεται ότι κάθομαι λόγω συσπάσεων αλλά μπααααα)...

Μπράβο, μπράβο, μπράβο!!! Όχι μόνο για την λίστα αλλά και για τις εμπειρίες σας σε κάθε αγορά σας!!!

Είμαι πολύ υπέρ του e-shopping (e-banking κλπ) όπου μπορώ!!

Έμαθα τα της Salopeta, έγινα μέλος στην ομάδα της στο facebook!!

Λοιπόν, απορίες:

α) pampers μπορούμε να παραγγείλουμε από tesco μέσω σαλοπέτας?? Φέρνει ή μόνο ρούχα?? Επίσης (άσχετο) πόσα περίπου κουτιά pampers newborn να εφοδιαστούμε? Ξέρω ότι αμέσως αλλάζουν νούμερο τα μωρά...

β) Στο ρημάδι το VoucherCodes.co.uk δεν με αφήνει να εγγραφώ επειδή δεν δέχεται τον ΤΚ μου, και είναι υποχρεωτικό πεδίο... Τι να κάνω??

γ) Έχετε λυσσάξει όλες με την weleda, οπότε θα πάρω και εγώ: για αρχή κρέμα συγκάματος, αφρόλουτρο, baby-oil, γαλάκτωμα... Θέλω κάτι άλλο?? Και από πόσα τεμ. να παραγγείλω??

δ) Σε παπούτσια φοράω 38-39 αναλόγως την φόρμα. Πώς θα επιλέξω νούμερο αν θέλω από e-shop??

ε) Τελευταίο (προς το παρόν) και καλύτερο: τι νούμερο νυχτικές-πιτζάμες να παραγγείλω για το μαιευτήριο????? Όσο ήμουν πριν, μπαααα.. Όσο είμαι τώρα?? Με την κοιλούμπα?? Και πόσα σετάκια να έχω μαζί μου??

Πάω στο μπαλκόνι να πλύνω πραγματάκια!! Έχω και άλλες απορίες από τις έμπειρες μανούλες... Λύστε μου αυτές για αρχή και επανέρχομαι (απειλή)

ΧΧΧ

 

Gia sou Clelia!!!! Gia ts proionta tis WELEDA na ta pareis apo to amazon.co.uk!!! Kamia sxesei h times me edo!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!!

Ακόμα εδώ εε? Και εγώ το ίδιο.

Να ρωτήσω το εξής: Πριν κάποιες σελίδες μια κοπέλα είπε για το www.lenscatcher.com το οποίο έχει φακούς επαφής. Οντως οι τιμές είναι πολύ καλύτερες από ότι στην Ελλάδα (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΑΥΤΟ!!). Για παράδειγμα είχα πάρει τους ημερήσιους φακούς 1-Day Acuvue Moist στην τιμή των 32,00 ευρώ (πριν ακόμα ανέβει ο ΦΠΑ στο 21%) ενώ στο site τους έχουν 21,95 ευρώ (το πακέτο των 30 για το κάθε μάτι)

Εντωμεταξύ έπεσε το μάτι μου και στους Focus Dailies all day comfort που είναι ακόμα φτηνότεροι, δηλαδή 16,95 ευρώ.

Τους έχει δοκιμάσει καμία κοπέλα? Υπάρχει διαφορά από τους 1-Day Acuvue Moist ?? Να το ρισκάρω λέτε? Γιατί εάν ισχύει ότι τα μεταφορικά είναι από 2,80 - 4,80 ευρώ, τότε θα δώσω για 2 πακέτα + τα μεταφορικά όσο θα έδινα περίπου για το ένα πακέτο από Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

 

Παρέλαβα τη Παρασκευή και εγώ απο το figleaves... έκαναν ακριβώς μια βδομάδα για να έρθουν: Παρασκευή πρωί παράγγειλα-Παρασκευή μεσημέρι ήταν στο σπίτι μου με απλό ταχυδρομείο! Τέλεια συσκευασμένα και πολύ καλή η ποιότητα πραγματικά... κρίμα να μην έχει ολόσωμα κορμάκια...

 

Σοφάκι το ωραίο όνομα που έχει η κόρη σου;Βγαίνει από κάπου ή έτσι τη βαφτίσατε; Σόρυ για το οφ τόπικ...

 

Θέλεις νούμερο για παπούτσι για ελληνικό eshop ή για αγγλικό eshop; Το αγγλικό 38 πάντως είναι το 5...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...