Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορές μέσω internet!!! E-shops


Recommended Posts

Κορίτσια εγώ ήθελα να προσθέσω την εμπειρία μου από το Wallis. Είχα κάνει μια παραγγελία και έλαβα mai από αυτούς ότι έγινε απόστολή στις 21/6. Είδα και την πληρωμή μέσω paypal. Αφού πέρασαν οι μέρες και δεν είχα κανένα νέο τους έστειλα mail να ρωτήσω πως τα στέλνουν για να μπορέσω να τα ψάξω.Μου απάντησαν ότι πρέπει να περάσουν 14 εργάσιμες και να δώσουν στοιχεία για δέματα εξωτερικού. Αφού πέρασαν κι αυτές χωρίς σημείο ζωής της παραγγελίας, ξαναέστειλα mail και μου απάντησαν ότι δεν κρατάνε περισσότερα στοιχεία για τις παραγγελίες εξωτερικού και να ψάξω στο τοπικό ταχυδρομείο, το οποίο αποφασίζει με ποια κούριερ θα τα μοιράσει. Φέξε μου και γλύστρισα δηλαδή. Απαράδεκτο customer service. Ελπίζω τουλάχιστον να επιστρέψουν σ' αυτούς να πάρω τα λεφτά μου πίσω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 30,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kalamaraki

    2510

  • Γατουλα

    1675

  • female

    1111

  • Access

    1092

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μην εχεις νευρα με τους γερμανους!!! Το καλο μας Ελληνικο ταχυδρομειο δεν τα κουβαλαει!!! Το ξερω σιγουρα γιατι το ταχυδρομειο ειναι διπλα στο μαγαζι του αντρα μου και του το εχει πει ο ταχυδρομος! Οταν παραγγελνω κατι βαζω την διευθυνση του μαγαζιου που θα το πανε σιγουρα ( αφου ειναι διπλα, δεν τους βαζω σε κοπο!!!!)

 

Ναι έχετε δίκαιο εγώ έχω αγόρασα δύο ποτηράκια πλαστικά για νερό και μου άφησε ο ταχυδρόμος χαρτάκι να πάω να τα πάρω απο τα ΕΛΤΑ!!! Τον βρήκα στην είσοδο της οικοδομής και τον ρώτησα γιατί δεν μου το έφερε και μου είπε πως είναι ογκώδες!!!!!!Δύο πλαστικά ποτηράκια είναι ογκώδες!!! δεν έχουν το θεό τους στα ΕΛΤΑ!!!!Και μέσα στην ευγένεια.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω άλλο μεγάλο πρόβλημα με το ebay της Αγγλίας.

Πήρα μέρος σε μια δημοπρασία για κάτι παιχνιδάκια (φρουτάκια πλαστικά απ' αυτά που παίζουν τα κοριτσάκια). Ρωτάω τον πωλητή πόσο χρεώνει για Ελλάδα μου λέει θα το δει (δεν ήξερε) τα "χτυπάω" και το κερδίζω τα φρουτάκια (λάθος μου). Μου έστελναν για μια εβδομαδα απο ebay ειδοποίηση να πληρώσω εγώ δεν ήξερα τα έξοδα αποστολής και ο πωλητής δεν απαντούσε στα μηνύματα μου. Τελικά ο πωλητής απάντησε και μου είπε πως ήταν άρρωστος (.....) και η χρέωση είναι 9 λίρες!!!!!!! (για 300γρ. δέμα?) Κουφάθηκα! Εγώ ψωνίζω απο το ebay κάθε εβδομάδα και τέτοια χρέωση ούτε απο Αμερική έχω δει!!!! Του το έγραψα πάλι δεν απαντάει, δεν έχει πλέον πράγματα στο "κατάστημα" του για πούλημα και εν το μεταξύ το ebay μου στέλνει συνεχώς ειδοποίηση να πληρώσω...Δεν ξέρω τι να κάνω φοβάμαι πως μπορεί να πληρώσω και αυτός να μη μου στείλει τα πράγματα αφού δεν φαίνεται να έχει να πουλήσει κάτι άλλο.....Αν δεν πληρώσω έχω κάποιες επιπτώσεις; Σορυ για το μακροοσκελές μήνυμα έχει κάποιο μελος να με συμβουλέψει πως να κινηθώ;

Link to comment
Share on other sites

στειλε μηνυμα στον πωλητη και ρωτα τον με ποιο μεσο σκοπευει να στειλει τα μεταφορικα και τα χρεωνει τοσο πολυ,ενημερωνοντας τον ταυτοχρονα οτι εχει υπερχρεωσει τα μεταφορικα και οτι γνωριζεις οτι δεν χρεωνουν τοσα πολλα για αυτο το δεμα..Πες του οτι θα μπεις στην εταιρεια που σου αναφερει οτι θα χρησιμοποιησει να εξακριβωσεις τα μεταφορικα και οτι θα τον καταγγειλεις στο ebay οτι προσπαθει να βγαλει λεφτα απο τα μεταφορικα και τελος θα τους αφησει και αρνητικα feedback εφοσον διαπιστωσεις οτι προσπαθει να σε κλεψει..εφοσον σου απαντησει ή καθυστερησει πολυ να σου απαντησει ή σου ανοιξει υποθεση στο ebay , τοτε πρεπει να μπεις στο ebay στο λογαριασμο σου και να στειλεις στο paypal καταγγελοντας τον πωλητη οτι υπερχρεωνει τα μεταφορικα με αποτελεσμα να θελει να πληρωσεις υπερογκα ποσα για να βγαλει επιπλεον κερδος και να ερευνησουν την υποθεση σας.απλα να ξερεις οτι με τα μεταφορικα ειναι λιγο δυσκολο να βγαλεις ακρη και οτι αν ειναι ψευτικος ο πωλητης κατα πασα πιθανοτητα μετα απο το μειλ που θα του στειλεις δε θα σου απαντησει κ μπορει να αποσυρθει κ μονος του.αν οχι κ το συνεχισει, να ξερεις οτι πρεπει να τον πολεμησεις πολυ μεσω ebay,δεν μπορουν να σε αναγκασουν να πληρωσεις αυτο αλλα μπορουν να γραψουν στο λογαριασμο σου οτι δεν πληρωσες την ταδε δημοπρασια που κερδισες με αποτελεσμα πιθανον να εχεις προβλημα να αγορασεις στο μελλον απο κει με αυτο το λογαριασμο..προσωπικα απο καποιες εμπειριες που ειχα αλλες τις κερδισα και ο πωλητης λογικευτηκε και μου εστειλε λιγοτερα μεταφορικα και αλλες τις εχασα και πληρωσα ...αστα...ταδε εφη συζυγος μου

bV6Dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:lol::lol::lol::lol:

 

να ρωτησω κατι ηλιθιο?που ειναι τα αυτοκολλητα στο mytoys και δεν τα βρισκω?

ή μηπως δεν εχει?:rolleyes::confused:

Ολγακι εδω!

 

http://www.mytoys.de/catalog/searchlink?query=FunToSee&searchField=brand.code&productsPerPage=20

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

εχεις πμ!!

 

Σε υπέρ ευχαριστώ, έκανα ότι ακριβώς μου είπες και αυτός επιμένει να λέει πως τα μεταφορικά είναι τόσα, για να μην έχω προβλήματα στο μέλλον θα πληρώσω και ας μου γίνει μάθημα και απο εκεί και πέρα αν δω έξω απο το κουτί λιγότερη χρέωση θα του κάνω αρνητικά σχόλια, πιστεύω να μου στείλει το δέμα! Το οποίο είναι πανάλαφρο! Γενικά θέλει προσοχή σ' αυτές τις αγορές!

Link to comment
Share on other sites

Σε υπέρ ευχαριστώ, έκανα ότι ακριβώς μου είπες και αυτός επιμένει να λέει πως τα μεταφορικά είναι τόσα, για να μην έχω προβλήματα στο μέλλον θα πληρώσω και ας μου γίνει μάθημα και απο εκεί και πέρα αν δω έξω απο το κουτί λιγότερη χρέωση θα του κάνω αρνητικά σχόλια, πιστεύω να μου στείλει το δέμα! Το οποίο είναι πανάλαφρο! Γενικά θέλει προσοχή σ' αυτές τις αγορές!

πες του να σου πει με ποια εταιρεια τα στελνει μηπως ξερω χρεωσεις της..αλλιως κανε αυτο που ειπες, τσεκαρε το δεμα σου και απο δω κ στο εξης πριν κανεις ξανα bid οπουδηποτε στελνε ενα μειλ στον πωλητη για λεπτομερειες...

bV6Dp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα την εντυπωση οτι ο πωλητης εχει το δικαιωμα να βαλει οτι μεταφορικα του καπνισει.και καποιοι το γραφουν κιολας,οτι "τα μεταφορικα δεν ειναι μονο το ταχυδρομειο αλλα και τα εξοδα συσκευασιας,η βενζινη για να παει στο ταχυδρομειο".καποιες φορες τα μεταφορικα που πληρωσα ηταν 4 λιρες και το κουτι ελεγε 2,αλλα εχει γινει και το αντιθετο.

 

αν τα μεταφορικα ειναι εξωφρενικα μπορεις να τον "καταγγειλεις" στο e-bay?

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και φυσικα μπορεις να το καταγγειλεις στο ebay και να στειλεις αρνητικα feedback για να το μαθουν και αλλοι(αφου του πεις οτι μπορεις να το κανεις) μπας κ λογικευτει..τι παει να πει βενζινη κ βλακειες??γιατι εμεις δεν ξοδευουμε βενζινη να παμε να τα παρουμε απο το ταχυδρομειο καποιες φορες???αυτοι να βγαλουν κ αλλα θελουν,μην το αφηνετε ετσι!!!:mad:

bV6Dp3.png
Link to comment
Share on other sites

και φυσικα μπορεις να το καταγγειλεις στο ebay και να στειλεις αρνητικα feedback για να το μαθουν και αλλοι(αφου του πεις οτι μπορεις να το κανεις) μπας κ λογικευτει..τι παει να πει βενζινη κ βλακειες??γιατι εμεις δεν ξοδευουμε βενζινη να παμε να τα παρουμε απο το ταχυδρομειο καποιες φορες???αυτοι να βγαλουν κ αλλα θελουν,μην το αφηνετε ετσι!!!:mad:

 

Πέτυχε! Του το είπα και μου απάντησε πως μπορώ να ακυρώσω την παραγγελία! Ουφ! Μου έφυγε ένα βάρος, μας δουλεύουν στην Ελλάδα και στο εξωτερικό!!! Geonutr ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

ασχετο αλλα να πω τον πονο μου

λαπτοπ αγορασμενο πριν 3 χρονια 740

σαββατο, μαυρη οθονη

Toshiba απαντηση

για επισκευη 680!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

το κερατο μουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ αααααααααααααααααααααααααααααα

κερατιατικααααααααααααααααααααααααααααααααααααα

 

επειδή τώρα σας διαβάζω καθ'ότι ήμουν σε διακοπές, αν δεν έχεις βρει λύση

δεν κάνεις μια ερώτηση και εδώ: http://www.texnikoi.com/

πρώτα σου λένε κόστος και μετά επεμβαίνουν αν συμφωνείς

Link to comment
Share on other sites

Για δειτε....http://www.swimbabes.co.uk/index.php?main_page=product_info&cPath=68_109&products_id=638 3λιρες δηλαδη 3,6ευρώ.....

Ενω στην ελλάδα....

http://www.cosycorner.gr/products/details.php?lang=gr&id=666 8ευρώ.....δηλαδη +50%!! Ετσι ετσι....

 

Σημειωση...και τα δυο ιντερνετικα μαγαζια ε...

 

και εγώ τόσο τα πήρα από ebay!!!:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επειδή τώρα σας διαβάζω καθ'ότι ήμουν σε διακοπές, αν δεν έχεις βρει λύση

δεν κάνεις μια ερώτηση και εδώ: http://www.texnikoi.com/

πρώτα σου λένε κόστος και μετά επεμβαίνουν αν συμφωνείς

 

απ'ότι είδα βρήκες τι να κάνεις:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν σας είπα.

Χτες είχα πάει βόλτα στο M&S και εκνευρίστηκα.

Είχε polo αντρικά κοντομάνικα, στα οποία λέει δεν θα κάνουν εκπτώσεις γιατί είναι "προϊόντα ροής"!!! Μα καλά, ούτε για τα μάτια του κόσμου ένα 10%? Μου έκανε φοβερή εντύπωση για αυτή την περίοδο κρίσης. Και οι τιμές τους ήταν 12,90 & 19,90. Μην συγκρίνω τώρα τις τιμές με αυτές π.χ. του Tesco γιατί θα συγχυστώ ακόμα περισσότερο!!

 

μάλλον την ίδια τακτική ακολουθούν και άλλες εταιρείες...δεν κάνουν καθόλου εκπτώσεις σε κάποια κομμάτια...:(

επιστρέφοντας από διακοπές σταματήσαμε στο εμπορικό κέντρο pantheon plaza στη Λάρισα και κοίταξα στα Η&Μ για φανελάκια θηλασμού, ε όσο τα είχε πριν τα είχε και τώρα...:(

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αφήσαμε τον οβολό μας σε παιδικά και 2 φουστανάκια για τη μαμά! συγκεκριμένα στα Η&Μ έβρισκες αρκετά παιδικά από 1-7 ευρώ (αρκεί να πετύχαινες τα νούμερα που ήθελες).

Πήραμε και παπουτσάκια από τα Μούγερ για τη μικρή γιατί τα robeez που παραγγείλαμε είναι για πιο μετά και εμείς θέλουμε να περπατησούμε!!!:-)

 

επίσης έχω να καταγγείλω το kalamaraki που μας μύησε στα monsoon:grin: Τα είδα από κοντά και είναι τέλειαααα! σε μερικά κομμάτια είχε και καλές εκπτώσεις! τα ήθελα όλα πάντως:roll:

Link to comment
Share on other sites

female για την κανάτα σου είχανε δώσει tracking number? την περιμένω και εγώ. έχει φύγει μαζί με ενα βιβλίο από τις 6/7 από το Leipzig στη Γερμανία με DHL. Μου έδωσαν tracking number αλλά όταν το βάζω στην αναζήτηση της DHL μου λέει ότι είναι λάθος και στο αμαζον όταν πατάω ¨track package¨ βγάζει μόνο την ημερομηνία αναχωρησης και ότι βρίσκεται σε μεταφορά....

τα φίλτρα πάντως μου ήρθανε σε 3 μέρες:roll:

Link to comment
Share on other sites

female για την κανάτα σου είχανε δώσει tracking number? την περιμένω και εγώ. έχει φύγει μαζί με ενα βιβλίο από τις 6/7 από το Leipzig στη Γερμανία με DHL. Μου έδωσαν tracking number αλλά όταν το βάζω στην αναζήτηση της DHL μου λέει ότι είναι λάθος και στο αμαζον όταν πατάω ¨track package¨ βγάζει μόνο την ημερομηνία αναχωρησης και ότι βρίσκεται σε μεταφορά....

τα φίλτρα πάντως μου ήρθανε σε 3 μέρες:roll:

 

ακριβως το ιδιο μου συνεβη και εμενα με το γαλλικο αμαζον.πηρα τηλεφωνο την dhl,τους εδωσα το tracking number και μου ειπε οτι δεν ειναι dhl express,ειναι απλο dhl και θα μου ερθει χαρτι να παω ταχυδρομειο.παντως χαρτι δεν ηρθε,σπιτι ηρθανε (αλλα δεν ξερω αν ηταν ταχυδρομος η κουριερ).

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

μόλις έβαλα το tracking numbre στο dhl.de και οχι com ή gr και λέει ότι παραδόθηκε επιτυχώς στον παραλήπτη στις 12/7:roll::roll:

νομίζω ότι αύριο πρωί πρωί πρέπει να αναζητήσω το δεματάκι μου....ίσως ήρθε στην κούριερ ή στο ταχυδρομείο και το κρατήσανε αφού εγώ έλειπα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχετε δίκαιο εγώ έχω αγόρασα δύο ποτηράκια πλαστικά για νερό και μου άφησε ο ταχυδρόμος χαρτάκι να πάω να τα πάρω απο τα ΕΛΤΑ!!! Τον βρήκα στην είσοδο της οικοδομής και τον ρώτησα γιατί δεν μου το έφερε και μου είπε πως είναι ογκώδες!!!!!!Δύο πλαστικά ποτηράκια είναι ογκώδες!!! δεν έχουν το θεό τους στα ΕΛΤΑ!!!!Και μέσα στην ευγένεια.....

 

 

στις 20 παραγγελιες απ το εξωτερικο μονο 2 μου εχουν φερει σπιτι.

οταν ρωτησα γιατι τουλαχιστον δεν χτυπανε το κουδουνι ειπαν οτι δεν ειναι υποχρεωμενοι να το κανουν...κ το κανουν μονο οταν ειναι συστημενο το δεμα.

Προχθες λοιπον ειχα ενα συστημενο κ παλι βρηκα ειδοποιητηριο κ κανεις δεν χτυπησε το κουδουνι!!!!φοβεροι ετσι?

[URL="http://pregnancy.baby-gaga.com/"][/URL][URL="http://www.baby-gaga.com/"][IMG]http://tickers.baby-gaga.com/t/dogdogard20100608_-8_My+child+is.png[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

καλα και μενα ο βλάκας ο ταχυδρόμος μου είπε πως δε θα ξαναφέρει πακετα στο σπιτι γιατι ειναι μεγαλα...καλα πολυ βλάκας είναι.

Και συνέχεια τρέχω στο ταχυδρομειο να πάρω τα πακετα μου...ευτυχως που είναι κοντά μου.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

experts δε μου λετε? κοιταω το track GLS for mytoys

17/07/2010 08:00 GRCBBE , Greece 2.0 Inbound to GLS location

αποτι ξερω ειναι με ACS αυτοι

την παρασκευη ειδα οτι μου τραβηξαν και οριστικα τα λεφτα

να παρω ACS να δω τι γινεται?

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...