Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορές μέσω internet!!! E-shops


Recommended Posts

10 συμβουλές για αγορές από ebay

ή αλλιώς "Ο δεκάλογος του νέου Ebayer" :

 

1) Δεν αγοράζουμε ποτέ μα ποτέ από κάποιον με λίγες αξιολογήσεις (κάτω από 50 ) ή ποσοστό θετικών μικρότερο από 98%

Για αγορές μεγαλύτερης αξίας ψάχνουμε για εκατοντάδες ή και χιλιάδες πωλήσεις και ποσοστό > 99.5% Στο ebay υπάρχουν και πολλοί απατεώνες!

 

2) Καλό είναι να επικοινωνούμε πριν τοποθετήσουμε μια προσφορά ή πριν αγοράσουμε, για να διευκρινίσουμε οτιδήποτε είναι ασαφές:

Συμβατότητες, αμεταχείριστο προϊόν ή όχι, τρόπος και χρόνος αποστολής, ταχυδρομικά, τρόπος πληρωμής. Δεν κάνουμε παζάρια. Ακόμη και όλα να είναι ξεκάθαρα καλό είναι να επικοινωνούμε. Από την ταχύτητα και το περιεχόμενο της απάντησης αντλούμε πολύτιμες πληροφορίες για το ποιόν του πωλητή. (Και αυτός για εμάς. Αν είμαστε νέοι στο Ebay θα έλεγα ότι επιβάλλεται η επικοινωνία)

 

3)Εφόσον κερδίσουμε δημοπρασία, ή αγοράσουμε, πληρώνουμε το συντομότερο δυνατόν, (εφόσον έχει γίνει το βήμα 2), μόλις πάρουμε την ειδοποίηση από το Ebay, και στέλνουμε μήνυμα ότι πλήρώσαμε, ζητώντας να μας ενημερώσει όταν το στείλει.

Επίσης δεν βλάπτει να δούμε τι άλλο πουλά ο συγκεκριμένος, μπορεί να βρούμε και κάτι άλλο που θέλουμε και να γλυτώσουμε τα ταχυδρομικά!

 

4)Πληρωμές:

Ιδανικός τρόπος πληρωμής είναι μέσω Paypal. Η εγγραφή είναι απλή, δέχονται κάρτες Visa και Mastercard, δεν ξέρω αν δέχονται κάρτες τύπου electron. Σε περίπτωση που χρειαστεί επιστροφή μέρους ή ολόκληρης της πληρωμής, αυτό πιστώνεται στην κάρτα μας. Αν όμως θέλουμε να δεχτούμε χρήματα από Paypal, πχ από πώληση, αυτά δεν μεταφέρονται προς το παρόν σε ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό, αλλά είναι διαθέσιμα για πληρωμές μέσω Paypal. Εννοείται πως το Paypal password το προσέχουμε ιδιαίτερα και το αλλάζουμε συχνά. (Η Paypal έχει εξαγοραστεί και λειτουργεί ως θυγατρική του Ebay)

Κάποιοι πωλητές δεν δέχονται Paypal. Οι επόμενοι προτιμότεροι τρόποι είναι :

Μέσω Bidpay: Με χρέωση της κάρτας μας εκδίδεται μια εντολή πληρωμής στο όνομα του αγοραστή. Ύπάρχει προμήθεια εις βάρος μας, και κάποιοι περιμένουν να πάρουν την εντολή αν και οι περισσότεροι αρκούνται στην ειδοποίηση από το Bidpay.

Χαρτονομίσματα σε φάκελο εξπρές-συστημένο-ασφαλισμένο. Για μερικές αγορές από Γερμανία, όπου λίγοι δέχονται Paypal, το δοκίμασα μετά από υπόδειξη των πωλητών και απέδωσε. Προσοχή, τα ΕΛ.ΤΑ δεν δέχονται αποστολή χαρτονομισμάτων. Αν το αποφασίσετε, φροντίστε να είναι δύσκολα αντιληπτό το περιεχόμενο και αν σας ρωτήσουν, περιέχει "έγγραφα κάποιας αξίας" ή κάτι τέτοιο. Στα μείον, ο χρόνος μέχρι να λάβει το φάκελο ο πωλητής.

Πληρωμή μέσω Western Union ή με τραπεζικό έμβασμα μάλλον δεν θα σας απασχολήσει, γιατί οι προμήθειες είναι υπέρογκες.

 

5. Μέθοδοι αποστολής / Τελωνείο

Η καλύτερη μέθοδος αποστολής από Η.Π.Α. για μικρού όγκου αντικείμενα είναι μέσω της ταχυδρομικής τους υπηρεσίας, USPS. Τα ταχυδρομικά είναι χαμηλά και η παράδοση έχει κυμανθεί μεταξύ 2(!) και 13 ημερών. Δεν μου έχει γίνει ποτέ έλεγχος τελωνείου σε τέτοια αποστολή. (Σε μέγιστο μέγεθος πακέτου όσο η συσκευασία ενός laptop και αναγραφόμενη τιμή $300). Επίσης δεν έχω χάσει ποτέ αποστολή (επί μεγάλου αριθμού, πιστέψτε με). Για μεγάλης αξίας παραγγελίες πάντως, συνήθως ζητώ να ασφαλιστεί το πακέτο στο ύψος της τιμής αγοράς, (συνήθως κοστίζει $1-3 παραπάνω)

Αντικείμενα κάποιας αξίας μέσω UPS-Fedex είναι σχεδόν σίγουρο πως θα περάσουν από τελωνείο, με συχνά προβλήματα, δείτε τα σχετικά thread.

Αν το προτείνει ο πωλητής, ή το αφήσει να εννοηθεί, σας συμφέρει να αναγράψει μικρότερη αξία, ή δείγμα ή δώρο ή επιστροφή από επισκευή. Εγώ δεν θα ζητούσα πρώτος κάτι τέτοιο.

Τα ταχυδρομεία Καναδά, Αγγλίας, Γερμανίας και ...Χονγκ Κονγκ είναι επίσης αξιόπιστα από όσα συζητούνται στα forum του Ebay.

Από την Ε.Ε. εννοείται ότι δεν μπαίνει θέμα τελωνείου. Λίγοι πωλητές χρεώνουν Φ.Π.Α.

 

6. Αξιολόγηση. Είναι κάτι στο οποίο οι πωλητές δίνουν μεγάλη σημασία, για ευνόητους λόγους. Αν πάρουμε το προϊόν και είμαστε ικανοποιημένοι, θα πρέπει να τους αφήσουμε μια θετική αξιολόγηση. Καλό είναι να ενημερώσουμε ότι το λάβαμε και αφήσαμε αξιολόγηση. Συνήθως αυτοί αφήνουν για εμάς μόλις έχει γίνει σωστά η πληρωμή.

Ας είμαστε πολύ προσεκτικοί πριν αφήσουμε αρνητική αξιολόγηση. Να έχει προηγηθεί επαρκής επικοινωνία και να αποκλείεται κάθε περίπτωση παρεξήγησης ή καυθυστέρησης της αποστολής. Είναι το σημαντικότερο όπλο μας και δεν θέλουμε να το χρησιμοποιήσουμε πρόωρα.

Καλή αξιολόγηση είναι σημαντική και για μας. Ένας πωλητής μπορεί να γράφει "Δεν στέλνω στην Ευρώπη", ή "Paypal μόνο από H.Π.Α." αλλά αν του το ζητήσουμε και δει κάποιο αριθμό θετικών, μπορεί να κάνει εξαίρεση για μας.

Σε περίπτωση που δεν είμαστε ικανοποιημένοι, ο επαγγελματίας πωλητής θα κάνει ότι μπορεί για να αποφύγει την αρνητική αξιολόγηση, κάποιες φορές ακόμη και αν δεν έχει πειστεί πως έχει άδικο (θα θυμάσαι σχετικά Nimrod:) )

Σε πάρα πολλές αγορές μου, μια μόνο φορά μου έστειλαν ασύμβατο προϊόν και μια άργησε πάρα πολύ. Και στις δύο περιπτώσεις βγήκε άκρη τελικά.

Τελευταία μας λύση είναι η αρνητική αξιολόγηση και η καταγγελία στα forums του Ebay.

 

7. Αν δεν βιαζόμαστε περιμένουμε να βρούμε το προϊόν σε καλή τιμή σε δημοπρασία, αλλιώς πάμε σε άμεση αγορά (Buy Now). Σε κάποια προϊόντα δεν υπάρχει σημαντική διαφορά τιμής, σε άλλα μπορεί να φτάσει και το 40%.

 

8. Εννοείται ότι πρέπει να γνωρίζετε καλά τη χρήση της μηχανής αναζήτησης του Ebay, για να μην μας ξεφεύγουν ευκαιρίες. Προτείνω το Advanced Search, όπου μπορείτε να βάλετε στα κριτήρια να στέλνει ο πωλητής στην Ελλάδα, όρια τιμής, να δέχεται Paypal κ.λπ.

 

9. Κατά τη δημοπρασία: Έχουμε υπολογίσει από πριν το μέγιστο ποσό που είμαστε διατεθειμένοι να δώσουμε. Δεν χτυπάμε παρά μόνο μια φορά, λίγο πριν το τέλος. Κάθε άλλη τακτική οδηγεί στο ανέβασμα της τιμής. Οι άλλοι ενδιαφερόμενοι (και μιλάμε για το Ebay!) γνωρίζουν την παρουσία μας, και θα φερθούν ανάλογα. Όταν χτυπήσουμε, δίνουμε το μέγιστο ποσό που θέλουμε. Το Ebay θα προσαρμόσει την προσφορά μας στο ελάχιστο ύψος ώστε να κερδίζει. Αν στη συνέχεια κάποιος πλειοδοτήσει, θα αναπροσαρμόσει την προσφορά μας ώστε είτε να κερδίζει, ή ως το μέγιστο ποσό. Άρα δεν έχουν νόημα τα πολλαπλά χτυπήματα.

 

10. Ε, με τόσα που μάθατε ως τώρα, να και το μυστικό των "μυημένων":

Auction Sniping, To "δολοφονικό" χτύπημα των τελευταίων δευτερολέπτων. Παρακολουθούμε την εξέλιξη σιωπηλά, και συγχρονίζουμε την προσφορά μας ώστε να τεθεί στα τελευταία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Αυτό μας δίνει τα πλεονεκτήματα του 9. και δεν αφήνει χρόνο στους άλλους να ανεβάσουν την προσφορά τους.

Ιδίως ο μέχρι τότε πλειοδότης ...μένει ξερός grin.gif. Φοβόμαστε πλέον μόνο τους άλλους Snipers.

Θα μου πείτε, θα κάθομαι στις 5.50 π.μ. στο pc; Και αν μου πέσει η σύνδεση την κρίσιμη στιγμή;

Ε, ας είναι καλά τα sniping tools. Π.χ. www.auctionstealer.com. Τους λέτε τη δημοπρασία και το ποσό, και χτυπάνε αυτόματα για σας, 10 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη!

 

(Συγγραφή και επιμέλεια : Γεώργιος Φουρνάρης)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 30,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kalamaraki

    2510

  • Γατουλα

    1675

  • female

    1111

  • Access

    1092

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε αυτή την ιστοσελίδα μπορείς να βάλεις την διεύθυνση μιας ιστοσελίδας που επιθυμείς να μεταφράσεις. Η μετάφραση είναι αρκετά αξιόπιστη και εφαρμόζεται και στους συνδέσμους που περιέχονται στην συγκεκριμένη σελίδα.

 

http://babelfish.yahoo.com/

 

 

Για εύκολες αγορές!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΜΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΑΝ ΤΟ ΕΒΑΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΜΠΛΟΥΖΑΚΙΑ ΠΟΛΟ ΟΧΙ ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΟΙΟΤΙΚΟΣ ΣΤΟ RICARDO.GR

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θελω να παρω καποια εργαλεια κουζινας απο το amazon.co.uk. να προσεξω κατι στις πληρωμες? με τα μεταφορικα τι γινεται? δεν εχω πιστωτικη αλλα η καρτα maestro της τραπεζας νομιζω γινεται δεκτη. να τους εμπιστευτω?

me and my men...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχει παρει καμια κοπελα επιπλα παιδικου δωματιου και απο που?

εχω δει αυτα και μου αρεσουν, απο το Γερμανικο ebay.

Στην Ελλαδα τα βρισκω σε εξωφρενικες τιμες.

Αραγε τι μεταφορικα εχεουν ολα αυτα?

Λογω διδυμων θελω διπλα πραγματα...

http://cgi.ebay.de/HOCHBETT-KINDERBETT-SPIELBETT-KIEFER-FLEXA-Thuka-E1695_W0QQitemZ110411291357QQcmdZViewItemQQptZDE_Haus_Garten_Betten?hash=item19b5069add&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=65%3A12%7C66%3A2%7C39%3A1%7C72%3A2134%7C293%3A1%7C294%3A50

 

http://cgi.ebay.co.uk/Brand-New-Childrens-Wendy-Cabin-Sleeper-bunk-Bed-Frame_W0QQitemZ260451594146QQcategoryZ131604QQcmdZViewItemQQ_trksidZp4340.m183QQ_trkparmsZalgo%3DSIC%26its%3DI%252BC%252BS%252BIA%26itu%3DSI%252BUS-BWR%252BUCI%252BIA%252BUCC%252BPSS%252BCRS%252BIT%252BUA%252BIEW%26otn%3D1%26ps%3D33#ht_994wt_1167

Link to comment
Share on other sites

Στο ebay υπάρχει λινκ με το οποίο επικοινωνείς με τον πωλητή. Γράψε εκεί και ρώτα πόσο θέλουν για αποστολή. Παραγγελίες ογκωδών αντικειμένων έρχονται με μεταφορική. Κανείς δε μπορεί να σου πει πόσο μπορεί να έχουν τα μεταφορικά εκτός από αυτόν που τα πουλάει.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που γεννήθηκε ο μικρούλης μου αγοράζω τα προϊόντα Weleda από το

www.bce-europe.com

Ενδεικτικά σας λέω ότι το λάδι στην Ελλάδα έχει 18? και εγώ το αγοράζω 8,95?.

 

Παρήγγειλα και εγώ από δω! Ήρθαν άμεσα, άψογα συσκευασμένα και πολύ οικονομiκότερα! Ευχαριστώ marikoulio :)

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες

Τι θησαυρός θέλω να φωνάξω τα λινκ και οι πληροφορίες σας. Ψάχνω για το βλαστάρι μου κρεβαττάκι έπιπλα κλπ γιατί γίναμε 2 χρονών και θέλουν να φτιάξουμε το δωματιάκι μας ψάχνω έπιπλα οικολογικά χωρίς τοξικά και διάφορα μέχρις στιγμής έχω βρει τα Haba τα οποία είναι πανέμορφα και οικολογικά αλλά πανακρίβου και τα onlygreen έχει κάποιος κάτι άλλο να προτείνει για τα haba θέλω μια περιουσία είναι απίστευτα ακριβά. Για πείτε για πείτε...

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες

Τι θησαυρός θέλω να φωνάξω τα λινκ και οι πληροφορίες σας. Ψάχνω για το βλαστάρι μου κρεβαττάκι έπιπλα κλπ γιατί γίναμε 2 χρονών και θέλουν να φτιάξουμε το δωματιάκι μας ψάχνω έπιπλα οικολογικά χωρίς τοξικά και διάφορα μέχρις στιγμής έχω βρει τα Haba τα οποία είναι πανέμορφα και οικολογικά αλλά πανακρίβου και τα onlygreen έχει κάποιος κάτι άλλο να προτείνει για τα haba θέλω μια περιουσία είναι απίστευτα ακριβά. Για πείτε για πείτε...

 

Δεν ξερω που μενεις αλλα το laro (laro.gr) έχει τελεια επιπλα οικολογικάκ αι ειδικα για παιδιά με απιστευτα χρωμα τα και σχεδια αλλα έχω την εντυπωση πως και αυτα ειναι λιγο ακριβά. Εγω του πηρα απο εκει του δικουμοθ τα διακοσμητικα του δωματιου του(κρεμαστρες, φωτιστικα κτλ) και δεν κοιταξα τιμες για κρεβατια αλλα τα σχεδια ειναι υπεροχα. ε΄πιζω να βρεις κατι εκει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα μανούλες

Τι θησαυρός θέλω να φωνάξω τα λινκ και οι πληροφορίες σας. Ψάχνω για το βλαστάρι μου κρεβαττάκι έπιπλα κλπ γιατί γίναμε 2 χρονών και θέλουν να φτιάξουμε το δωματιάκι μας ψάχνω έπιπλα οικολογικά χωρίς τοξικά και διάφορα μέχρις στιγμής έχω βρει τα Haba τα οποία είναι πανέμορφα και οικολογικά αλλά πανακρίβου και τα onlygreen έχει κάποιος κάτι άλλο να προτείνει για τα haba θέλω μια περιουσία είναι απίστευτα ακριβά. Για πείτε για πείτε...

 

εγω πηρα απο onlygreen.πριν μια ωρα τελειωσε ο κυριος με το στησιμο και την τοποθετηση.αγορασα και ενα τελειο στρωμα με τις αυστηροτερες προδιαγραφες.σου την συνιστω ανεπιφυλακτα αν θες πραγματικα οικολογικα επιπλα.ειναι μασιφ οξια και τα χρωματα τους εντελως οικολογικα.οχι αυτα τα νεροχρωματα και οι λακες που σου πουλανε για οικολογικα και μεσα ειναι νοβοπαν.εννοειται οτι ειναι ασηκωτα απο το βαρος καθως ειναι μασιφ.εγω να σκεφτεις μενω αθηνα αλλα τα παρηγγειλα και μου τα εστειλαν χωρις να τα δω.τα ειχα δει σε φωτογραφια στο ιντερνετ και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.οτι αλλο θελεις στειλε μου pm για να μην θεωρηθει οτι κανω διαφημιση.παντως τα laro επειδη ειχα παει δεν ειναι οικολογικα.οπουδηποτε εχουν μεγαλη επιφανεια ξυλου ειναι mdf απο μεσα.μονο τα καγκελακια τα κανουν μασιφ ξυλο.

tt7up3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα απο onlygreen.πριν μια ωρα τελειωσε ο κυριος με το στησιμο και την τοποθετηση.αγορασα και ενα τελειο στρωμα με τις αυστηροτερες προδιαγραφες.σου την συνιστω ανεπιφυλακτα αν θες πραγματικα οικολογικα επιπλα.ειναι μασιφ οξια και τα χρωματα τους εντελως οικολογικα.οχι αυτα τα νεροχρωματα και οι λακες που σου πουλανε για οικολογικα και μεσα ειναι νοβοπαν.εννοειται οτι ειναι ασηκωτα απο το βαρος καθως ειναι μασιφ.εγω να σκεφτεις μενω αθηνα αλλα τα παρηγγειλα και μου τα εστειλαν χωρις να τα δω.τα ειχα δει σε φωτογραφια στο ιντερνετ και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.οτι αλλο θελεις στειλε μου pm για να μην θεωρηθει οτι κανω διαφημιση.παντως τα laro επειδη ειχα παει δεν ειναι οικολογικα.οπουδηποτε εχουν μεγαλη επιφανεια ξυλου ειναι mdf απο μεσα.μονο τα καγκελακια τα κανουν μασιφ ξυλο.

 

Sunny σούπερ με βοήθησες πολύ διότι επειδή δεν μπορούσα να τα δω είχα ένα άγχος. Τώρα έχω ερωτήσεις εγώ έχω αγοράκι και σκέφτομαι να πάρω τον καναπέ κρεβάτι με το συρτάρι από κάτω σε ένα πολύ απαλό πράσινο που έχει. Επίσης για πες μου στρώμα ποιο πήρες σκέφτομαι το λατεξ κοκοφοίνικα που έχουν. Εσύ ποιο σχέδιο πήρες και σε πόσο καιρό το παρέλαβες. Είχα δει και στο cocomat ένα με σχετικά καλές προδιαγραφές αλλά ήταν ποιο ακριβό και χωρίς τις πιστοποιήσεις του onlygreen. Εύχομαι να τα λατρέψει το μωράκι σου να το χαίρεσαι και περιμένω απαντήσεις στα καυτά μου ερωτήματα.

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Sunny σούπερ με βοήθησες πολύ διότι επειδή δεν μπορούσα να τα δω είχα ένα άγχος. Τώρα έχω ερωτήσεις εγώ έχω αγοράκι και σκέφτομαι να πάρω τον καναπέ κρεβάτι με το συρτάρι από κάτω σε ένα πολύ απαλό πράσινο που έχει. Επίσης για πες μου στρώμα ποιο πήρες σκέφτομαι το λατεξ κοκοφοίνικα που έχουν. Εσύ ποιο σχέδιο πήρες και σε πόσο καιρό το παρέλαβες. Είχα δει και στο cocomat ένα με σχετικά καλές προδιαγραφές αλλά ήταν ποιο ακριβό και χωρίς τις πιστοποιήσεις του onlygreen. Εύχομαι να τα λατρέψει το μωράκι σου να το χαίρεσαι και περιμένω απαντήσεις στα καυτά μου ερωτήματα.

 

εγω πηρα κουνια-κρεββατι που λεγεται αναφη και συρταριερα και 2 επιπλεον μεγαλα ραφια για τον τοιχο και στρωμα το lara allergy plus και ενα καλυμμα για το κρεββατι. θα πρεπει να εχεις στο μυαλο σου οτι ακριβως επειδη ειναι οικολογικα τα χρωματα τους ειναι πολυ απαλα και δεν ειναι λεια.δηλαδη φαινεται η ομορφια του ξυλου.δεν ειναι λακαριστη η επιφανεια χωρις να φαινεται ιχνος ξυλου.θα στα πουν βεβαια και οι ιδιοι.ειναι ενα τελειο ζευγαρι με πολλη αγαπη για την δουλεια τους.εκαναν να ερθουν 1 μηνα περιπου.το στρωμα που πηρα ειναι τελειο.πιστεψε με στην ελληνικη αγορα δεν θα βρεις καλυτερο.2 μηνες εψαχνα!το λατεξ ειναι οικολογικο οπως και το γυρω γυρω ειναι βαμβακι βιολογικο και το καλυμμα επισης.να σκεφτεις οτι επειδη χρειαστηκα ενα στρωματακι για καλαθουνα και στην onlygreen ειχαν μονο κοκκοφοινικα και δεν ηθελα αναγκαστικα παρηγγειλα απο ελληνικη εταιρεια με τα καλυτερα στρωματα για μωρα.εεεε το λατεξ τους ειναι σαν πλαστικο!ενω αυτα τα στρωματα που εχει η onlygreen ειναι γερμανικα οικολογικα εννοειται και το λατεξ τους ειναι απαλο σαν βαμβακι.τι να σου πω?εγω ειμαι κατενθουσιασμενη.....

tt7up3.png
Link to comment
Share on other sites

οτι αλλο θες μην διστασεις!!!αααα μεχρι και το χαρτι που χρησιμοποιουν για να τα τυλιξουν και να τα στειλουν ειναι οικολογικο!!!εννοειται οτι ηρθαν χωρις χτυπηματα κλπ.αψογα συσκευασμενα.

tt7up3.png
Link to comment
Share on other sites

kolibigi, γεια σου .

θα ήθελα αν μπορείσ να μου πείς πόσα πλήρωσεσ μεταφορικά με ποιο τρόπο πλήρωσες και περίπου πόσες μέρες έκαναν να έρθουν.

για τα ρούχα αυτά γενικά ξέρω τα έχω αγοράσει απο τα notos απλά εδώ και δυό βδομάδεσ μετακόμισα επαρχία και ίσως μου είναι πιο εύκολο να τα αγοράζω απο το διαδίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Η παραγγελία μου ήταν περίπου 300 ευρώ και πλήρωσα 20 επιπλέον για μεταφορικά.

οι τιμές ήταν γαλλίας δηλ. περίπου 1-2 ευρώ φτηνότερες απ' όσο πωλούνται στην ελλάδα.

επίσης κάποια από τα κομμάτια δεν έρχονται καν στην ελληνική αγορά

ήρθαν σε περίπου 7-10 μέρες και πλήρωσα με πιστωτική.

κι εγώ επαρχία είμαι και με βόλεψε πάρα πολύ.

γενικά απ' όσο έχω ψάξει για αγορές παιδικών μέσω διαδικτιου, δεν έχω βρει καλύτερο και οικονομικότερο από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...