Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορές μέσω internet!!! E-shops


Recommended Posts

Κι εμένα με τσαντίζει το ebay.

Έτσι, όποιος θέλει λέει ότι θέλει?

Χωρίς ούτε καν μία σύσταση?

Εντάξει δεν θέλουμε να κάνεις το δικαστή, αγαπητό ebay, αλλά έτσι δημιουργείται ασυδοσία.

Όσον για τις χρεώσεις και το αν πρέπει να ρωτάμε ακόμα και στα υποτιθέμενα ξεκάθαρα μεταφορικά, είμαι πολύ νέο μέλος για να έχω άποψη και εμπειρία αλλά τελικά υπάρχουν πολλοί "κλέφτες" εκεί μέσα.....λογικό εν μέρει.

Διάβασα αρκετά σχετικά τόπικ, στο resolution center και οι εξωφρενικές χρεώσεις είναι μεγάλο ζήτημα για πολλούς αγοραστές

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 30,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kalamaraki

    2510

  • Γατουλα

    1675

  • female

    1111

  • Access

    1092

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ιιιιιι κατα λαθος μπηκα στο αμερικανικο αμαζον και βρηκα αυτο http://www.amazon.com/Little-Tikes-School-Bus-Activity/dp/B00328LR7W/ref=sr_1_10?s=toys-and-games&ie=UTF8&qid=1305713109&sr=1-10 δεν ειναι τελειο??? αχ παω να το βρω στο αγγλικο....

 

εντιτ! το χει και το αγγλικο αλλα πιο ακριβο... γιατι? γιατι ε????????

το στελνει ομως???

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με τσαντίζει το ebay.

Έτσι, όποιος θέλει λέει ότι θέλει?

Χωρίς ούτε καν μία σύσταση?

Εντάξει δεν θέλουμε να κάνεις το δικαστή, αγαπητό ebay, αλλά έτσι δημιουργείται ασυδοσία.

Όσον για τις χρεώσεις και το αν πρέπει να ρωτάμε ακόμα και στα υποτιθέμενα ξεκάθαρα μεταφορικά, είμαι πολύ νέο μέλος για να έχω άποψη και εμπειρία αλλά τελικά υπάρχουν πολλοί "κλέφτες" εκεί μέσα.....λογικό εν μέρει.

Διάβασα αρκετά σχετικά τόπικ, στο resolution center και οι εξωφρενικές χρεώσεις είναι μεγάλο ζήτημα για πολλούς αγοραστές

 

εδω ειναι οι χρεωσεις με απλο ταχυδρομειο απο Αγγλια προς Ελλαδα. ετσι, για να μη σου ζηταει ο,τι της γουσταρει! που στηριζει τις 10 λιρες που ζηταει για ενα ζευγαρι παπουτσακια; εκτος αν ειναι μεσα σε κουτι. εκει ισως αλλαζουν οι χρεωσεις.

 

http://www.royalmail.com/portal/rm/content1?catId=400036&mediaId=53800712

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

εδω ειναι οι χρεωσεις με απλο ταχυδρομειο απο Αγγλια προς Ελλαδα. ετσι, για να μη σου ζηταει ο,τι της γουσταρει! που στηριζει τις 10 λιρες που ζηταει για ενα ζευγαρι παπουτσακια; εκτος αν ειναι μεσα σε κουτι. εκει ισως αλλαζουν οι χρεωσεις.

 

http://www.royalmail.com/portal/rm/content1?catId=400036&mediaId=53800712

 

 

Βρε ο καθενας τους δεν ζητάει ποτε την ακριβή χρέωση για την αποστολή γιατι βαζουν μεσα την βενζινη, την εργασια τους, την αμοιβη του πευπαλ , την αμοιβη του εμπευ και παει λεγοντας....

 

Αλλα οι περισσοτεροι σχεδον ζητανε νορμαλ μεταφορικα και ανεβαζουν συνηθως την αξια του προιοντος για να βγάλουν κέρδος...

 

Αλλα αυτη το παράκανε....

 

Ε οχι και 10λιρες για ενα ζευγαρι παπούτσια....

 

Την βλαμενη....

 

για ξαναβαλε λινκ το εχασα μη πεσω πανω της και την πατησω...

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τα μωρομαντηλα τα Huggies ειναι καλα;τα εχετε δοκιμασει;

 

Πρόσφατα τα αγορασα. καλα είναι, είναι λίγο πιο μεγαλα απο παμπερς. μυριζουν αγγουρακι, το ελεγε κ έξω απο το πακετο αν κάνεις ζουμ, δεν κολλανε στα χερια (γτ το έγραψαν καποιες κοπελες). Το μονο αρνητικο, το χω ξαναπει- είναι ότι έχει ένα paraben, to menthylparaben. Αν το ήξερα μπορει να μην τα έπαιρνα. Αλλα τα χρησιμοποιώ και είναι μια χαρα. μαλιστα πανω απο 25 ευρω το άμαζον έχει δωρεαν μεταφορικά. εγω πηρα με μια φίλη κ μοιραστηκαμε τα μωρομαντιλα!!

 

Βεβαια, οι αποψεις στο φορουμ διιστανται.

pQ97p3.png0YzPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια για να ξερετε...μεσα στην τιμη του postage πολυ πωλητες και κυριως οι ιδιωτες δεν βαζουν μονο τα ταχυδρομικα εξοδα αλλα και τα εξοδα συσκευασιας (φακελλος, χαρτι περιτυλιγματος κτλ κτλ) οπως επισης και τη βενζινη τους (και καλα...) μεχρι το ταχυδρομειο...ετσι δικαιολογουν τις αποκλισεις στις τιμες αποστολης....αλλιως ολοι θα ειχαν ενα standard fee για αποστολη στην Ελλαδα αναλογα με το βαρος...

Ασε που μερικοι παραφουσκωνουν τα εξοδα αποστολης μειωνοντας το κοστος του αντικειμενου γιατι ετσι γλυτωνουν fees στο ebay το οποιο πληρωνεται αναλογα με την τιμη του αντικειμενου...

 

εντιτ----α ρε ουζομεζε παλι με προλαβες!!!!!

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε ο καθενας τους δεν ζητάει ποτε την ακριβή χρέωση για την αποστολή γιατι βαζουν μεσα την βενζινη, την εργασια τους, την αμοιβη του πευπαλ , την αμοιβη του εμπευ και παει λεγοντας....

 

Αλλα οι περισσοτεροι σχεδον ζητανε νορμαλ μεταφορικα και ανεβαζουν συνηθως την αξια του προιοντος για να βγάλουν κέρδος...

 

Αλλα αυτη το παράκανε....

 

Ε οχι και 10λιρες για ενα ζευγαρι παπούτσια....

 

Την βλαμενη....

 

για ξαναβαλε λινκ το εχασα μη πεσω πανω της και την πατησω...

 

ακριβως αυτο. αν θελει να συμπεριλαβει κι ολα αυτα, ας το κανει στη τιμη. κι απο τη στιγμη που εκανε τη πατατα να τουμπεκιασει και να το στειλει. αλλωστε, αν θα δεις και τις χρεωσεις του royal mail, δεν μπαινει και μεσα!

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα σχολίαζα ποτέ τις (φανερές) χρεώσεις στο ebay.

Σαφώς κάποιοι βγάζουν και με το παραπάνω, όπως και κάποιοι θεωρούν ότι όντως έχουν κι άλλα έξοδα (βενζίνη, περιτύλιγμα, χάσιμο χρόνου κλπ) για να στείλουν κάτι.

Από τη στιγμή που γνωρίζεις τη χρέωση, είναι επιλογή σου να αγοράσεις ή όχι.

Αυτό που με εξόργισε είναι ο "πλάγιος" και εκ των υστέρων τρόπος να βγάλει περισσότερα, επικαλούμενη αστείες δικαιολογίες και το οποίο με μία λέξη λέγεται "π%$#τιά"

Link to comment
Share on other sites

εμ αυτο δεν το ειδα! δυστυχως δεν το στελνει... ουτε ενα αλλο με τσουληθρα.................. κριμαααααααααααααααααααααα

ιριδα τα μεγαλα κομματια δυστυχως ΔΕΝ τα στελνουν...

κριμα γιατι ειναι υπεροχα και σε καλη τιμη...παντως το κομφουζιο συγκριτικα με αλλους εχει καλες τιμες...

θελω κι εγω τετοια αλλα που......................:cool:

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, μια και λέτε για μεταφορικά(kolibigi καλά ξεμπερδέματα με την "ευγενικότατη" κοπελιά!), προχτές ήθελα να παραγγείλω παπούτσια ασφαλείας για τον άντρα μου και στέλνω μήνυμα στον πωλητή πόσα είναι τα μεταφορικά, γιατί δεν τα ανέφερε. Και τι μου απάντησε? 32 λίρες:shock::shock:!!

Αν είναι δυνατόν!! Τελικά παράγγειλα τα ίδια ακριβώς από έναν άλλο με 9 λίρες μεταφορικά! Μήπως δεν θέλουν να στέλνουν στην Ελλάδα??

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα ψιλοπατατα///πηρα χτεσ το καθισμα απο το αμαζον το αγγλικο....39 λιρεσ +μεταφορικακαι φπα=68 ευρω...καλη τιμη βεβαια...αλλα ειδα σημερα στο γερμανικο...το ιδιο!39ν ευρω...! ολα μαζι βγαινουνε 54 ευρω:evil:

ασ προσεχα...ενω παντα παραγγελνω απο το γερμανικο....ζουσα και γερμανια και ξερω και την γλωσσα.....:mad:

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να απαντήσει καν στο μέηλ μου, απλά μου έστειλε διορθωμένο το λογαριασμό.

Την πλήρωσα και τελείωσε.

Τώρα να δω πότε και σε τι κατάσταση θα μου τα στείλει:)

 

kalamaraki, μιας και ζήτησες το λινκ της, είναι αυτό:

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=230621265790&ssPageName=ADME:L:COSI:GB:1123

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να απαντήσει καν στο μέηλ μου, απλά μου έστειλε διορθωμένο το λογαριασμό.

Την πλήρωσα και τελείωσε.

Τώρα να δω πότε και σε τι κατάσταση θα μου τα στείλει:)

 

kalamaraki, μιας και ζήτησες το λινκ της, είναι αυτό:

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=230621265790&ssPageName=ADME:L:COSI:GB:1123

 

προφανως επικοινωνησε μαζι της το ebay. αυτο γινεται πρωτα σ' αυτες τις περιπτωσεις. το ebay προσπαθει να φερει τον πωλητη και τον αγοραστη σε συμφωνια. αυτη καταλαβε οτι εσυ θα το τραβηξεις και συμμορφωθηκε. καλα εκανες και δεν το αφησες ετσι. ευχομαι γρηγορη και "αρτια" παραλλαβη. χαχαχα!

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Τους ξαναστέλνεις μυνημα , αφου βεβαιωθεις απο την τραπεζα οτι απλα δεν ειναι δεσμευμένα και θα επιστραφουν . Τους λες οτι δεν εχουν επιστρέψει τα χρηματα και οτι θα τους κανεις αναφορα στο πευπαλ

 

Βρε καλαμαράκι τα λεφτά έκαναν φτερα τα πήρανε ..μου έσετιλε και το paypal μηνυμα ότι η πληρωμή έγινε και δεν είναι καν δεσμευμένα.......τώρα πως κάνουμε αναφορά στο paypal EEEE?????????????????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, μια και λέτε για μεταφορικά(kolibigi καλά ξεμπερδέματα με την "ευγενικότατη" κοπελιά!), προχτές ήθελα να παραγγείλω παπούτσια ασφαλείας για τον άντρα μου και στέλνω μήνυμα στον πωλητή πόσα είναι τα μεταφορικά, γιατί δεν τα ανέφερε. Και τι μου απάντησε? 32 λίρες:shock::shock:!!

Αν είναι δυνατόν!! Τελικά παράγγειλα τα ίδια ακριβώς από έναν άλλο με 9 λίρες μεταφορικά! Μήπως δεν θέλουν να στέλνουν στην Ελλάδα??

 

Για δωσε λινκ με παπούτσια ασφαλειας, θελω και εγω για τον συζηγο γιατι απο μεσα κοπηκε η επενδυση του και του κοβει ολες τις κάλτσες το σιδερο μπροστα.

 

Βρε καλαμαράκι τα λεφτά έκαναν φτερα τα πήρανε ..μου έσετιλε και το paypal μηνυμα ότι η πληρωμή έγινε και δεν είναι καν δεσμευμένα.......τώρα πως κάνουμε αναφορά στο paypal EEEE?????????????????????

 

Ok τοτε επικοινώνησε αλλη μια με το σαιτ και πες τους εκανα ακυρωση παραγγελιας αλλα εσεις τα εχετε ήδη τραβηξει τα χρηματα, ποτε θα τα επιστρεψετε κτλπ γιατι αλλιως θα κανω αναφορα στο πευπαλ

Μπορεις πχ να δειξεις στο πευπαλ οτι ναι μεν εκανα παραγγελια , την ακυρωσα αλλα αυτοι ακομα να μου τα βαλουν πισω

 

 

Χωρίς να απαντήσει καν στο μέηλ μου, απλά μου έστειλε διορθωμένο το λογαριασμό.

Την πλήρωσα και τελείωσε.

Τώρα να δω πότε και σε τι κατάσταση θα μου τα στείλει:)

 

kalamaraki, μιας και ζήτησες το λινκ της, είναι αυτό:

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=230621265790&ssPageName=ADME:L:COSI:GB:1123

 

Τελεια, χε χε νικήσαμεεεεεεεε

 

την αχρηστη....:evil:

 

 

εγω εκανα ψιλοπατατα///πηρα χτεσ το καθισμα απο το αμαζον το αγγλικο....39 λιρεσ +μεταφορικακαι φπα=68 ευρω...καλη τιμη βεβαια...αλλα ειδα σημερα στο γερμανικο...το ιδιο!39ν ευρω...! ολα μαζι βγαινουνε 54 ευρω:evil:

ασ προσεχα...ενω παντα παραγγελνω απο το γερμανικο....ζουσα και γερμανια και ξερω και την γλωσσα.....:mad:

 

Κουλα στο ξαναλεω και χτες αν εβαζες πωλητη το αμαζον τοσο θα σου εβγαινε και απο το αγγλικο....αλλα διαλεξες καταλαθος πωλητη αλλο και για αυτο πληρωσες τα μεταφορικα και σου βγηκε τοσο.

 

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα μηνυμα και στο paypal ,δλδ έκανα απαντηση στο μηνυμα που μου ειχε στειλε οτι ειχε γινει η πληρωμη....ελπίζω να τα βρούν ..μην καταντήσω και γω σαν τον Παπανδρεου "που πήγαν αυτά τα λεφτά.."

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ηρθαν τα παπουτσακια τα Timberland (kalamaraki ακουςςςς) ολα μια χαρα παρα πολυ ωραια ελπιζω να του κανουν κιολας!!!!!!!!

 

Επισης χθες παρελαβα το buggyboard απο αμαζον αλα τελειο!!!!!

9newp3.png8dIOp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα ψιλοπατατα///πηρα χτεσ το καθισμα απο το αμαζον το αγγλικο....39 λιρεσ +μεταφορικακαι φπα=68 ευρω...καλη τιμη βεβαια...αλλα ειδα σημερα στο γερμανικο...το ιδιο!39ν ευρω...! ολα μαζι βγαινουνε 54 ευρω:evil:

ασ προσεχα...ενω παντα παραγγελνω απο το γερμανικο....ζουσα και γερμανια και ξερω και την γλωσσα.....:mad:

Μηπως προλαβαινεις να ακυρωσεις?Πηγαινε στο my account και δες σε τι φαση βρισκεται η παραγγελια σου...

q1kup2.pngza5op2.png
Link to comment
Share on other sites

Kalamaraki αυτά τα παπούτσια ασφαλεία πήρα, αλλά ήταν από τα φτηνά, έιχε πολύ καλύτερα ακόμα!

http://cgi.ebay.co.uk/MENS-WORK-SAFETY-SHOES-STEEL-TOE-CAP-BOOTS-SIZE-/150551163905?pt=UK_Men_s_Shoes&var=&hash=item68c72fc154.

Τα ίδιας μάρκας, αλλά με μία μικρή διαφορά στο χρώμα, αυτός τα είχε με 32 λίρες μεταφορικά:http://cgi.ebay.co.uk/LITE-Steel-Toe-SIZE-7-8-9-10-11-12-TAN-SAND-Safety-Boot-/230620513893?pt=UK_Men_s_Shoes&var=&hash=item7b6813d6e2

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ηρθαν τα παπουτσακια τα Timberland (kalamaraki ακουςςςς) ολα μια χαρα παρα πολυ ωραια ελπιζω να του κανουν κιολας!!!!!!!!

 

Επισης χθες παρελαβα το buggyboard απο αμαζον αλα τελειο!!!!!

Μεγια σας..

δε μου λες το μπαγκι τελικα μπορει να μπει σε ολα τα καροτσια?

q1kup2.pngza5op2.png
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα μηνυμα και στο paypal ,δλδ έκανα απαντηση στο μηνυμα που μου ειχε στειλε οτι ειχε γινει η πληρωμη....ελπίζω να τα βρούν ..μην καταντήσω και γω σαν τον Παπανδρεου "που πήγαν αυτά τα λεφτά.."

 

Το σαιτ τελικα ποιο ειναι?

 

Σημερα ηρθαν τα παπουτσακια τα Timberland (kalamaraki ακουςςςς) ολα μια χαρα παρα πολυ ωραια ελπιζω να του κανουν κιολας!!!!!!!!

 

Επισης χθες παρελαβα το buggyboard απο αμαζον αλα τελειο!!!!!

 

ακουω ακουω!!! μπραβο μπραβο!!

 

ριξε ξανα το λινκ .....:oops: το εχασα χαχαχαχαχα

 

Link to comment
Share on other sites

Kalamaraki αυτά τα παπούτσια ασφαλεία πήρα, αλλά ήταν από τα φτηνά, έιχε πολύ καλύτερα ακόμα!

http://cgi.ebay.co.uk/MENS-WORK-SAFETY-SHOES-STEEL-TOE-CAP-BOOTS-SIZE-/150551163905?pt=UK_Men_s_Shoes&var=&hash=item68c72fc154.

Τα ίδιας μάρκας, αλλά με μία μικρή διαφορά στο χρώμα, αυτός τα είχε με 32 λίρες μεταφορικά:http://cgi.ebay.co.uk/LITE-Steel-Toe-SIZE-7-8-9-10-11-12-TAN-SAND-Safety-Boot-/230620513893?pt=UK_Men_s_Shoes&var=&hash=item7b6813d6e2

 

Ευχαριστω πολυ, θα πεσω σε μελέτη χε χε :-D

 

 

ριξε ξανα το λινκ .....:oops: το εχασα χαχαχαχαχα

 

Αν το λες εμένα: http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=150551163905&var=450018394451&ssPageName=STRK:MEWNX:IT.

 

Εσενα εσενα το ειπα , ευχαριστω πολυ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...