Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδιωτικό σχολείο...


Recommended Posts

Κ αυτό πάλι είναι μεγάλη συζήτηση. Το ότι απαιτούνται ώρες ιδιαίτερων όχι μόνο για ξενογλωσσα αλλά κ για τα βασικά μαθήματα, ακόμα κ στα ιδιωτικά σχολ ειναι απαράδεκτο. Εμ δίνουμε ένα σκασμό λεφτά για τα πάντα -από στολές, μέχρι βιβλία), δίνουμε κ εξτρα για να μπουν στο πανεπιστήμιο! Οπότε όλα τα ιδιωτικά δυστυχώς πάνω κάτω τα ιδια ειναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κ αυτό πάλι είναι μεγάλη συζήτηση. Το ότι απαιτούνται ώρες ιδιαίτερων όχι μόνο για ξενογλωσσα αλλά κ για τα βασικά μαθήματα, ακόμα κ στα ιδιωτικά σχολ ειναι απαράδεκτο. Εμ δίνουμε ένα σκασμό λεφτά για τα πάντα -από στολές, μέχρι βιβλία), δίνουμε κ εξτρα για να μπουν στο πανεπιστήμιο! Οπότε όλα τα ιδιωτικά δυστυχώς πάνω κάτω τα ιδια ειναι.

 

 

Εγώ δεν αναφέρθηκα στα φροντιστήρια για τα βασικά μαθήματα. Αυτά τά κάνουν παιδιά που έχουν ιδιαίτερες ανάγκες και δεν καλύπτονται ούτε καν από τους δασκάλους ενός ιδιωτικού, παρόλο που αυτοί δείχνουν απίστευτο ζήλο και προσπαθούν να είναι πολύ κοντά στο παιδί. Το θέμα των παν/νιων είναι εντελώς άλλο θέμα. Μην τα μπερδεύεις με το ιδιωτικό σχολείο. Εκεί είναι ιδιαίτερη κατηγορία και απαιτούνται ειδικές τεχνικές που δεν αρκεί το απλό μάθημα ενός σχολείου που γίνεται για να δώσει στο παιδί γνώσεις και όχι στείρες τεχνικές για εξετάσεις.

Αφού πας σε ιδιωτικό θα έχεις καταλάβει γιατί επιλέγουμε ιδιωτικό αυτοί που το επιλέγουμε. Είναι άλλοι οι λόγοι προφανώς και όχι τα ελάχιστα ιδιαίτερα στις γλώσσες ή η προετοιμασία για παν/νιες.

Link to comment
Share on other sites

Bobonela ειλικρινά....για ποιά ΕΛΑΧΙΣΤΑ ιδιαίτερα μιλάς;;;;

Εγώ προσωπικά δεν επέλεξα ιδιωτικά σχολ. Με σκοπό να μπουν σε πανεπιστήμιο, αλλά πολλοί γονείς τα επιλέγουν κ γι αυτό. Αν τοπαιδί έχει όρεξη κ εξυπνάδα θα τα καταφερει κ σε ένα δημόσιο μια χαρά. Εμένα βασικό μου μέλημα είναι να βρισκονται τα παιδιά μου σε ένα πιο ασφαλές κ προστατευμένο περιβάλλον. Πάντως να ξερεις ότι σε πολλά ιδιωτικά τα τμήματα είναι υπεραρηθμα. Μην νομιζεις ότι γίνεται η τεκειοτερη δουλειά πάντα. ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΝ. ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ ΟΤΙ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ Κ ΜΑΣ ΑΓΑΠΟΥΝ. ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ

Link to comment
Share on other sites

Bobonela ειλικρινά....για ποιά ΕΛΑΧΙΣΤΑ ιδιαίτερα μιλάς;;;;

Εγώ προσωπικά δεν επέλεξα ιδιωτικά σχολ. Με σκοπό να μπουν σε πανεπιστήμιο, αλλά πολλοί γονείς τα επιλέγουν κ γι αυτό. Αν τοπαιδί έχει όρεξη κ εξυπνάδα θα τα καταφερει κ σε ένα δημόσιο μια χαρά. Εμένα βασικό μου μέλημα είναι να βρισκονται τα παιδιά μου σε ένα πιο ασφαλές κ προστατευμένο περιβάλλον. Πάντως να ξερεις ότι σε πολλά ιδιωτικά τα τμήματα είναι υπεραρηθμα. Μην νομιζεις ότι γίνεται η τεκειοτερη δουλειά πάντα. ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΝ. ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ ΟΤΙ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ Κ ΜΑΣ ΑΓΑΠΟΥΝ. ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ

 

 

Είναι επιχειρήσεις με επαγγελματισμό (τουλάχιστον οι περισσότερες). Τα παιδιά το εκλαμβάνουν ως αγάπη, εμείς ως σωστή τοποθέτηση των χρημάτων μας και με βέβαιη μελλοντική απόδοση. Αυτό με ενδιαφέρει σε ένα δάσκαλο, να είναι αγαπητός στο παιδί, να σέβεται την προσωπικότητά του, να το βοηθάει να καλλιεργηθεί, να το προσέχει, να ενημερώνει, να το μορφώνει, να δείχνει το ανθρώπινο πρόσωπο και όχι το δημοσιοϋπαλληλικό..... (αν με εννοείς) που περιμένει να πάει 2.00 για να σχολάσει.

Τα τμήματα είναι εντός των ορίων του νόμου υποχρεωτικά. Ο νόμος ορίζει μέχρι 27 παιδιά. Η πλειοψηφία έχει 25 παιδιά στις τάξεις. Σε πληροφορώ ότι σε μας τουλάχιστον είναι όλα σούζα! Κανένα σχολείο δεν είναι υπεράριθμο. Απαγορεύεται. Μη συγκρίνεις με τα δημόσια που μπορεί να βρεις τμήμα με 15 παιδιά και τα 10 να έχουν σοβαρά μαθησιακά προβλήματα..... οπότε δεν γίνεται μάθημα, παρά το μικρό αριθμό παιδιών. Αυτό είναι ένας από τους λόγους που επιλέγεις ιδιωτικό επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Υποτιμάς πολύ το δημόσιο σχολείο. Θεωρείς ότι δεν υπάρχουν ιδιωτικά με παιδια που έχουν μαθησιακές δυσκολίες;;; επίσης στην Λεόντειο Πατησίων υπάρχουν υπεράριθμα τμήματα. Οπότε μην εθσαι κ τόσο σίγουρη για το τί τηρείται!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υποτιμάς πολύ το δημόσιο σχολείο. Θεωρείς ότι δεν υπάρχουν ιδιωτικά με παιδια που έχουν μαθησιακές δυσκολίες;;; επίσης στην Λεόντειο Πατησίων υπάρχουν υπεράριθμα τμήματα. Οπότε μην εθσαι κ τόσο σίγουρη για το τί τηρείται!

 

 

Δεν μιλώ συλλήβδην για όλους τους δασκάλους, αλλά δυστυχώς η πλειοψηφία είναι έτσι και μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά.

Στα ιδιωτικά οι μαθησιακές που μπορεί να υπάρχουν αντιμετωπίζονται με σωστό τρόπο και οπωσδήποτε δεν χαλάνε το τμήμα ούτε καθυστερούν την τάξη. Δεν αναγκάζεται η δασκάλα να μένει στα ίδια και να μην προχωράει. Ολα αντιμετωπίζονται εκεί διαφορετικά, κάτι που δεν μπορείς να υποχρεωσεις τον άνεργο ή αλλοδαπό γονιό στο δημόσιο.

 

Δεν μπορώ να πω για ένα σχολειο που δεν γνωρίζω. Γνωρίζω τι λέει ο νόμος. Αν κάποιος το ξέρει ότι γίνεται αυτό , ας κάνει καταγγελία.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Για μανεση εκπαιδευτηρια θα ήθελα λίγες περισσότερες πληροφορίες. Καλύπτει ένα καλό μαθητή η χρειάζεται ενίσχυση στα μαθήματα. Αγγλικά γίνονται ώστε να πάρουν τα παιδιά πτυχίο η πάλι χρειάζονται επιπλέον μαθήματα σπίτι? 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, ninika84 said:

Δυστυχώς και σε οποίο ιδιωτικό σχολείο και να πας η ενίσχυση είναι αναπόφευκτη είτε είναι ιδιαίτερα είτε Φροντιστηριο 

Δεν είναι ακριβώς έτσι, υπάρχουν πολλά σχολεία διγλωσσα (πχ το pierce, οι ουρσουλινες) που γίνεται καταπληκτική δουλειά στη γλώσσα και δεν συγκρίνεται το εύρος και το βάθος που μαθαίνεις τη γλώσσα σε ένα τέτοιο σχολείο ούτε με τα ιδιαίτερα ούτε με το φροντιστήριο.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, ninika84 said:

Δυστυχώς και σε οποίο ιδιωτικό σχολείο και να πας η ενίσχυση είναι αναπόφευκτη είτε είναι ιδιαίτερα είτε Φροντιστηριο 

Για ποια βαθμίδα μιλάς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Δεν είναι ακριβώς έτσι, υπάρχουν πολλά σχολεία διγλωσσα (πχ το pierce, οι ουρσουλινες) που γίνεται καταπληκτική δουλειά στη γλώσσα και δεν συγκρίνεται το εύρος και το βάθος που μαθαίνεις τη γλώσσα σε ένα τέτοιο σχολείο ούτε με τα ιδιαίτερα ούτε με το φροντιστήριο.

 

Για το pierce επιβεβαιώνω και εγώ, η μεγάλη μας ουδέποτε χρειάστηκε κάτι έξτρα πέρα από τα αγγλικά του σχολείου και έχοντας προέλθει από μόνο δύο χρόνια αγγλικών σε φροντιστήριο. Τελείωσε παίρνοντας profieciency εν μέσω πανελλαδικών, έτσι για τη πλάκα, χωρίς κανένα ιδιαίτερο ή έξτρα ενίσχυση. Βοηθά σίγουρα και ότι οι ώρες αγγλικών είναι αυξημένες και ότι κάποια μαθήματα γίνονται αποκλειστικά στα αγγλικά αλλά και ότι μέρος συμμαθητών έχουν τα αγγλικά ως μητρική γλώσσα. Ειδικά το pierce δίνει και δικό του πιστοποιητικό γλωσσομάθειας.

Επίσης ένας μέσος ή καλός μαθητής γενικά δεν χρειάζεται έξτρα ενίσχυση πηγαίνοντας σε ένα μέσο προς καλό ιδιωτικό σχολείο.

Για πανελλαδικές ωστόσο, είναι άλλη ιστορία, το φροντιστήριο δεν αποκλείεται από κανένα ιδιωτικό σχολείο (δυστυχώς) με εξαιρέσεις κάποιους πραγματικά άριστους και προσωπικά δουλεμένους μαθητές.

Τα παραπάνω ισχύουν για γυμνάσιο-λύκειο. Αν μιλάμε για δημοτικό, το θεωρώ κοροϊδία ένας καλός μαθητής να χρειάζεται ενίσχυση στα βασικά μαθήματα. Αν μιλάμε για ξένες γλώσσες, προσωπικά η άποψή μου είναι ότι είτε ξεκινάς την επαφή από προνηπιακή ηλικία (και όχι με τις σαχλαμάρες τύπου A-junior) με άνθρωπο που τα αγγλικά είναι η μητρική του, είτε κάνεις πολύ αργότερα ιδιαίτερα και ξεμπερδεύεις σε ελάχιστο χρόνο. Είμαι εντελώς κατά του συστήματος των ελληνικών φροντιστηρίων που κρατάνε χρόνια και τα παιδιά δίνουν εξετάσεις επιπέδου proficiency σε εντελώς ανώριμες ηλικίες (για να μην πέσουν μαζί με άλλες εξετάσεις ή σημαντικές υποχρεώσεις των παιδιών).

Link to comment
Share on other sites

Just now, g1g1 είπε:

Για ποια βαθμίδα μιλάς;

Το αν το παιδί θέλει ενίσχυση, εξαρτάται από τη φιλοσοφία του γονιού και μόνο.

Yπάρχουν παιδιά σε ιδιωτικά σχολεία που κάνουν ιδιαίτερα μαθήματα ή πηγαίνουν σε φροντιστήρια από το Δημοτικό, παιδιά σε Δημόσιο που φτάνουν στο τέλος του Λυκείου χωρίς ενίσχυση, και όλα τα ενδιάμεσα.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...