Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Μπράβο NickyL, συγχαρητήρια! Όλα μπορούν να γίνουν οπουδήποτε κι αν βρίσκεσαι. Όσο για τα φρούτα, μια φορά στο τόσο μπορείς να δώσεις μόνο μπανάνα λιωμένη με το πηρούνι σ' ένα ταπεράκι. Αργότερα που θα μεγαλώσουν τα κορίτσια, δεν θα χρειάζεσαι καν πηρούνι, αλλά θα λιώνεις μικρά κομματάκια ανάμεσα στα δάχτυλά σου και θα τα δίνεις και πριν καλά καλά το καταλάβεις, θα μπορούν να τρώνε τα πάντα μόνες τους :)

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

διαβαζοντας την Nickyl ντρεπομαι που γκρινιαζω και παραπονιεμαι γιατι δεν τα καταφερνω με ενα παιδακι

Ασε Βασουλα μαλλον κατι δεν κανουμε καλα :(:(

Και πανε κ ολτιτσες μονο εμεις κλειστηκαμε μεσα σαν τα φιδια το χειμωνα

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

διαβαζοντας την Nickyl ντρεπομαι που γκρινιαζω και παραπονιεμαι γιατι δεν τα καταφερνω με ενα παιδακι

Ασε Βασουλα μαλλον κατι δεν κανουμε καλα :(:(

Και πανε κ ολτιτσες μονο εμεις κλειστηκαμε μεσα σαν τα φιδια το χειμωνα

σωστα!!

αν δεν ταιριαζαμε δεν θα συμπεθεριαζαμε :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε θηλάσει κι έχουμε φάει φρουτόκρεμα, χορτόσουπα, μακαρονάκια, σε όλα τα εστιατώρια και τις καφετέριες, σε σπίτια συγγενών, στο αυτοκίνητο, στην παραλία...

 

Όλα μια συνήθεια είναι. Δε μπορείς να κλείνεσαι μέσα. Η Νίκη ξέρει τι κάνει. Στην αρχή παιδεύεσαι λίγο, αλλά μετά βρίσκεις το ρυθμό σου, και όλα γίνονται πιό εύκολα.

 

Μπράβο σου Νίκη Λ με τα διδυμάκια σου!! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

διαβαζοντας την Nickyl ντρεπομαι που γκρινιαζω και παραπονιεμαι γιατι δεν τα καταφερνω με ενα παιδακι

Ασε Βασουλα μαλλον κατι δεν κανουμε καλα :(:(

Και πανε κ ολτιτσες μονο εμεις κλειστηκαμε μεσα σαν τα φιδια το χειμωνα

 

 

Η αλήθεια είναι πως με το φαγητό κλείνεσαι λίγο μέσα. Τόσα γεύματα την ημέρα, πότε να τα μαγειρέψεις. Εγώ που και που βάζω και κανα φαί στην κατάψυξη για τις δύσκολες μέρες, ή για να πάμε καμιά βολτίτσα. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια με κάνετε και ντρέπομαι... :oops: Δεν κάνω και κανένα θαύμα... Απλά δεν έχω βοήθεια στο σπίτι, όλοι οι φίλοι μας δουλεύουν, η αδερφή μου το ίδιο κι έτσι αν δεν βγω και λίγο έξω, θα κάθομαι στον καναπέ με δυο μωρά που κάθε τόσο θέλουν να θηλάσουν, να κλάψουν, να γκρινιάξουν, να παίξουν, να αλλάξουν πάνα, ναναναναναναννα ατελείωτα! Οπότε, εκτός του ότι με το να βγαίνουμε έξω κάνουμε και καμιά δουλίτσα, είναι ευκαιρία και για μένα να ξελαμπικάρω, το έχω ανάγκη αυτό... Βέβαια θεωρώ και τύχη το ότι έχω βολικά (σχεδόν πάντα)μωρά που τους αρέσει η βόλτα με το καρότσι και τις νανουρίζει.

Όπως λέει και η Χλόη, όλα μια συνήθεια είναι! :)

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια θεωρώ και τύχη το ότι έχω βολικά (σχεδόν πάντα)μωρά που τους αρέσει η βόλτα με το καρότσι και τις νανουρίζει.

 

Συχνά τα μωρά έξω είναι πολύ καλύτερα από ότι μέσα! Ο γιος μου ήταν το καλύτερο παιδί έξω, ενώ μέσα μας έβγαζε την ψυχή στη γκρίνια!!! Στις διακοπές (2,5 μηνών) που τον βγάζαμε κάθε μέρα έξω με τις ώρες ήταν το πιο ήσυχο μωρό...

Κι εμείς γκρινιάζουμε λιγότερο όταν είμαστε έξω! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια μπεμπα 5 μηνων και απο την γεννηση της, της δινω και μητρικο και μπουκαλι.Τον αλλο μηνα θα πρεπει να κοψω σιγα σιγα το γαλα μου.Ρωτησα τον γιατρο μου και μου ειπε στην αρχη να της δινω ανα 36ωρες και μετα ανα 2 μερες και θα κοπει μονο του (δεν θελω να παρω χαπι). Το προβλημα ειναι οτι αν και δεν εχω αρκετη ποσοτητα αν δεν θηλασω, μετα απο 12ωρες το στηθος μου πρηζεται και με ποναει.Πως θα τα καταφερω?Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δώσε μας μερικές λεπτομέρειες ακόμα. Πόσες φορές την ημέρα θηλάζει?

 

Αν κάνει αρκετά γεύματα την ημέρα, είναι λάθος να τα κόψεις απότομα, και να θηλάζεις κάθε μιάμιση μέρα. Συνήθως κόβουμε ένα γεύμα μόνο, και μετά από λίγες μέρες άλλο ένα. Με τον τρόπο που σου είπε ο γιατρός σου, μπορεί να πάθεις μαστίτιδα. Είναι και δύσκολο για το μωρό να το κόψει τόσο απότομα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια μπεμπα 5 μηνων

Να σου ζήσει!

 

 

Τον αλλο μηνα θα πρεπει να κοψω σιγα σιγα το γαλα μου.

Αν θέλεις να σταματήσεις το θηλασμό είναι εντάξει. Όμως δεν υπάρχει κάποιος λόγος που να σου επιβάλει να διακόψεις το θηλασμό.

 

Ρωτησα τον γιατρο μου και μου ειπε στην αρχη να της δινω ανα 36ωρες

:shock: Αποκλείεται να μπορείς να αντέξεις ξαφνικά 36 ώρες. Ο γιατρός σου δεν ξέρει τι του γίνεται, σου δίνει πολύ επικίνδυνες οδηγίες!

 

Το προβλημα ειναι οτι αν και δεν εχω αρκετη ποσοτητα αν δεν θηλασω, μετα απο 12ωρες το στηθος μου πρηζεται και με ποναει.

Εξαρτάται από το πόσο θήλαζες. 12 ώρες μπορείς να μείνεις όταν κάνεις 2 θηλασμούς το 24ωρο. Αν εσύ έκανες περισσότερους δεν μπορείς ξαφνικά να κάνεις μόνο 2 το 24ωρο.

 

Μπορείς με ασφάλεια να κόψεις 1 θηλασμό και να μείνεις έτσι για 4 ημέρες τουλάχιστον. Όταν νιώθεις ότι δεν έχεις πρόβλημα, τότε κόβεις ακόμη ένα γεύμα κλπ.

 

Πως θα τα καταφερω?Καμια ιδεα?

Είναι πολύ βασικό να ρωτάς ανθρώπους που είσαι σίγουρη ότι γνωρίζουν, αλλιώς είναι πολύ επικίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την θηλαζω 3 φορες την μερα ανα 8ωρες περιπου αλλα την θηλαζω οση ωρα θελει εκεινη που μπορει να ειναι και μισαωρο απο καθε στηθος.

 

Και από τα 8ωρα ο γιατρός σου πρότεινε να κάνεις 36ωρο;

 

Πραγματικά είναι επικίνδυνος! :shock::evil:

 

Δεν απάντησες στο γιατί ΠΡΕΠΕΙ να διακόψεις το θηλασμό. Αν είναι γιατί θέλεις να αποθηλάσεις είναι εντάξει. Σε ρωτώ γιατί φαίνεσαι πολύ μπερδεμένη και μάλλον έχεις πολλές λάθος πληροφορίες.

 

Τη μεικτή διατροφή την επέλεξες ή σου την επιβάλανε γιατί υποτίθεται ότι δεν είχες αρκετό γάλα;

 

Ξεκαθάρισε λίγο τι θέλεις να κάνεις και γιατί το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχιν aglaia μου πιστευω οτι οι γυναικολογοι γενικως δεν ειναι πολυ υπερ του θηλασμου.

Εγω ειμαι μπερδεμενη γιατι δεν ξερω τι ειναι σωστο και τι λαθος κυριως για το παιδι μου.Σε 4 μηνες θα επιστρεψω στην δουλεια μου σ'ενα περιβαλλον οχι και τοσο υγιεινο,περνω εδω και ενα μηνα ασβεστιο και σιδηρο,δεν ξερω αν κατι απ'αυτα κανει κακο στο μωρο μου και βασικα βαρεθηκα τα ΜΗ απο τοτε που ξεκινισα να θηλαζω,μη φας αυτο,μη κανεις διαιτα,μη βαψεις τα μαλλια σου κλπ.Θελω πολυ να θηλαζω το παιδι μου αλλα νιωθω λιγο εγκλωβισμενη λογω της αγνοιας μου.Οι γιατροι (παιδιατρος,γυναικολογος) λενε ο καθενας τα δικα του.

Δινω στο παιδι μου μικτη διατροφη γιατι οταν γεννησα δεν ειχα αμεσως γαλα παρα μετα απο 10 μερες περιπου.Στο μαιευτηριο με πιεσαν παρα πολυ,ποναγα(εχω μικρες θηλες)και εβλεπα τον θηλασμο με φοβο.Ετσι το παιδι τρεφονταν στην αρχη με ξενο γαλα.Οταν τελικα ξεπερασα τα προβληματα μου και πλεον ειχα γαλα δοκιμασα να της δινω μονο το δικο μου αλλα δεν χορτενε με τιποτα.Ετσι της δινω μικτη.

Τι με συμβουλευεις να κανω?

Αργοτερα με τα δοντακια τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Μαρισάκι, δυστυχώς είχες λάθος πληροφόρηση.

 

Μπορείς να φας ό,τι θέλεις, να βάψεις τα μαλλιά σου, να πάρεις φάρμακα όταν χρειάζεται, να πίνεις ένα ποτάκι που και που, ακόμα και να καπνίζεις.

 

Η μικρή μου ζητάει μαμ, θα επιστρέψω σε λίγο :wink:

Link to comment
Share on other sites

marisa, γεια κι από μένα. Ισχύει ο,τ ι είπε η Χλόη αν και προσωπικά απέφυγα και μαλλιά να ξαναβάψω και να ξανακαπνίσω. Επίσης, οι μικρές θηλές δεν είναι θέμα. Αν είναι να κόψεις τον θηλασμό λόγω άγνοιας, ενώ κατά τ'άλλα επιθυμείς να θηλάσεις, μάλλον το βρίσκω κρίμα. Πολύ πιθανό ύστερα να νίώθεις αβέβαιη για το άν έκανες το σωστό.

Εγώ απ΄τη μεριά μου (το δηλώνω για πρώτη φορά στο φόρουμ!) τον κόβω αυτό τον καιρό αλλά είναι επιλογή μου, επιθυμία μου παρά την ενημέρωση που έχω πάρει από το φόρουμ , τις εμπειρες μαμάδες αλλά φυσικά και την Αγλαία, τις οποίες και ευχαριστώ. Το καλό βέβαια είναι ότι και το μωρό δεν α θα το κουβαλάει ως τραυματική εμπειρία, μιας και έγινε πολύ σταδιακά (μου πήρε 1,5 με 2 μήνες ) και με "αμοιβαία κατανόηση-υποχώρηση" αν μπορώ να το πω έτσι.

resume:αν μια μαμά επιθυμεί για ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ λογο να αποθηλάσει, αισθανθεί πως ήρθε η ώρα να το κάνει, έχει κάθε δικαίωμα να το κάνει, φυσικά. Η σχετική όμως ενημέρωση θα την κάνει να πάρει την οριστική απόφαση και να είναι ΣΙΓΟΥΡΗ για αυτό που κάνει και για τον ΤΡΟΠΟ που θα το κάνει! :D

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι οι γυναικολογοι γενικως δεν ειναι πολυ υπερ του θηλασμου.

Έτσι είναι! για τους γυναικολόγους ο θηλασμός είναι μπελάς γιατί τους ενοχλείς και για τους παιδιάτρους σημαίνει μειωμένα κέρδη.

ούτε έναν αποθηλασμό της προκοπής μπορούν να προτείνουν

 

Εγω ειμαι μπερδεμενη γιατι δεν ξερω τι ειναι σωστο και τι λαθος κυριως για το παιδι μου.Σε 4 μηνες θα επιστρεψω στην δουλεια μου σ'ενα περιβαλλον οχι και τοσο υγιεινο,

Καταλαβαίνω τις αμφιβολίες σου αλλά αυτό που μας προβληματίζει κυρίως είναι να συγκρίνουμε το δεδομένα ανθυγιεινό αγελαδινό γάλα που δεν προσφέρει ένα πλήθος στοιχείων που προσφέρει το μητρικό με το όποιο επιβαρυμένο μητρικό.

 

Σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας και την Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής κανένας περιβαλλοντικός παράγοντας δεν είναι τόσο επιβαρυντικός για να προταθεί αποθηλασμός. Το μητρικό γάλα με τις όποιες επιβαρύνσεις είναι ασύγκριτα καλύτερο από οποιοδήποτε αγελαδινό.

 

 

 

περνω εδω και ενα μηνα ασβεστιο και σιδηρο,δεν ξερω αν κατι απ'αυτα κανει κακο στο μωρο μου

τίποτα από αυτά δεν κάνει κακό στο μωρό σου αν και μπορεί να κάνουν κακό σε σένα.

 

 

και βασικα βαρεθηκα τα ΜΗ απο τοτε που ξεκινισα να θηλαζω,μη φας αυτο,μη κανεις διαιτα,μη βαψεις τα μαλλια σου κλπ.

Λυπάμαι πολύ που σε ταλαιπωρεί τόσο η βλακεία των γύρω σου. Ευτυχώς τίποτα από αυτά δεν ισχύει. Και τα μαλλιά σου μπορείς να βάψεις, και ανταύγειες να κάνεις, μπορείς να φας τα πάντα και να πιεις τα πάντα.

 

Απαγορεύονται μόνο οι απαγορευμένες ουσίες (ναρκωτικά) και μερικά φάρμακα (κυρίως για τη θεραπεία του καρκίνου)

 

Θελω πολυ να θηλαζω το παιδι μου αλλα νιωθω λιγο εγκλωβισμενη λογω της αγνοιας μου.

Από τη στιγμή που έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο μπορεί πολύ εύκολα να ξεπεραστεί το θέμα της άγνοιας. Μόνο τη λέξη θηλασμός να βάλεις στο google, είναι αρκετό για να βγεις γρήγορα από αυτό που νιώθεις να σε εγκλωβίζει.

 

Αν θέλεις μπορεί να πάρεις και το πολύ ωραίο βιβλίο της Άννας Πατσούρου, παιδιάτρου και συμβούλου θηλασμού: "θηλασμός, μια υπέροχη σχέση" από τις εκδόσεις Σύγχρονοι Ορίζοντες.

 

Οι γιατροι (παιδιατρος,γυναικολογος) λενε ο καθενας τα δικα του.

Δυστυχώς η αδιαφορία τους και η υπονόμευση είναι η καθιερωμένη τακτική τους...

 

 

Δινω στο παιδι μου μικτη διατροφη γιατι οταν γεννησα δεν ειχα αμεσως γαλα παρα μετα απο 10 μερες περιπου.

Το γάλα κατεβαίνει το 3ο 24ωρο γιατί πριν το μωρό χρειάζεται μόνο το πρωτόγαλα, αν χρειαζόταν κάτι άλλο θα το είχε η μαμά.

Αν θήλαζες συνέχεια θα είχες περισσότερο γάλα πιο νωρίς από τη 10η μέρα.

Μάλλον θα είχες υπερπαραγωγή γιατί για να καταφέρεις να κάνεις μικτό θηλασμό τόσο καιρό σημαίνει ότι είχες πολύ γάλα. Αν δεν έχεις πολύ γάλα σε 3 εβδομάδες μεικτής διατροφής διακόπτεται η γαλουχία.

 

 

Στο μαιευτηριο με πιεσαν παρα πολυ,ποναγα(εχω μικρες θηλες)και εβλεπα τον θηλασμο με φοβο.

Δυστυχώς αυτό συμβαίνει πολύ συχνά. Οι μαίες είναι άγαρμπες και βάρβαρες και ταλαιπωρούν πάρα πολλές μητέρες. Δεν έπρεπε να τις επιτρέψεις ούτε να σε αγγίξουν!

Το μέγεθος των θηλών δεν παίζει κανένα ρόλο. Είνα εντελώς απαράδεκτες.

 

Πραγματικά λυπάμαι πολυ που σε ταλαιπώρησαν έτσι... Να μην επιτρέψεις να ξανασυμβεί κάτι τέτοιο ποτέ και για κανένα λόγο.

 

Οταν τελικα ξεπερασα τα προβληματα μου και πλεον ειχα γαλα δοκιμασα να της δινω μονο το δικο μου αλλα δεν χορτενε με τιποτα.

 

Δεν μπορείς από τη μεικτή διατροφή να περάσεις στον αποκλειστικό θηλασμό σε μία μέρα. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο σταδιακά. Από τη μια μέρα στην άλλη δεν μπορείς να μειώσεις το συμπλήρωμα περισσότερο από 180 ml. Αν μειώσεις την ποσότητα κατά τόσο, θα πρέπει να περιμένεις 4-7 μέρες πριν κάνεις νέα μείωση.

 

Σου τα έγραψα πολύ περιληπτικά, αν σε ενδιαφέρει να θηλάσεις αποκλειστικά μπορείς να το καταφέρεις σε 2-4 εβδομάδες και θα σου τα γράψω πιο αναλυτικά.

 

Αργοτερα με τα δοντακια τι γινεται?

τα περισσότερα θηλαστικά γεννιούνται με δόντια και θηλάζουν χωρίς κανένα πρόβλημα. Το ίδιο συμβαίνει και στον άνθρωπο, το μεγαλύτερο διάστημα θηλασμού γίνεται με δόντια! :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και η Αριάδνη, αν θέλεις να αποθηλάσεις είναι επιλογή σου, αρκεί να έχεις τις απαραίτητες πληροφορίες, και να ξέρεις γιατί το κάνεις.

 

Αν θέλεις να συνεχίσεις, μπορείς να αυξήσεις και πάλι την παραγωγή σου θηλάζωντας περισσότερες φορές,

 

Όταν γυρίσεις στη δουλειά, μπορείς να αντλείς μια δυό φορές στη δουλειά, ή να δίνεις ξένο μια δυό φορές την ημέρα. Αν πάλι είναι πάνω από 6 μηνών, μπορείς απλά να δίνεις στέρεες τις ώρες της δουλειάς, και να θηλάζεις στο σπίτι.

 

Για όλα υπάρχουν λύσεις αν θέλεις να συνεχίσεις. Κι εμείς είμαστε εδώ για να σε βοηθήσουμε. :wink:

 

Αν πάλι θέλεις να αποθηλάσεις, καλό είναι να μην κόψεις παραπάνω από ένα γεύμα καθε λίγες μέρες, για να μην ταλαιπωρηθείς ούτε εσύ με μαστίτιδες και πρηξίματα του στήθους, ούτε το μωράκι με τον απότομο αποθηλασμό.

 

Πες μας εσύ τι θέλεις, κι εμείς θα κάνουμε ό,τι μπορούμε να σε βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

resume:αν μια μαμά επιθυμεί για ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ λογο να αποθηλάσει, αισθανθεί πως ήρθε η ώρα να το κάνει, έχει κάθε δικαίωμα να το κάνει, φυσικά. Η σχετική όμως ενημέρωση θα την κάνει να πάρει την οριστική απόφαση και να είναι ΣΙΓΟΥΡΗ για αυτό που κάνει και για τον ΤΡΟΠΟ που θα το κάνει! :D

 

Επιπλέον ο αποθηλασμός μπορεί να γίνει ανώδυνα και για τη μαμά χωρίς χάπια που έχουν σοβαρές παρενέργειες και χωρίς τον κίνδυνο να πάθει κάποια μαστίτιδα από ανόητες συμβουλές άσχετων κι επικίνδυνων γυναικολόγων και παιδιάτρων...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και την συμπαρασταση! Θα συνεχιζω να θηλαζω το μωρακι μου με τον ρυθμο που κανω τωρα αφου οπως μου τα λετε θηλασμος δεν σημαινει καταπιεση.Ηδη νιωθω ανακουφισμενη!! Αglaia σ'ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και την συμπαρασταση! Θα συνεχιζω να θηλαζω το μωρακι μου με τον ρυθμο που κανω τωρα αφου οπως μου τα λετε θηλασμος δεν σημαινει καταπιεση.Ηδη νιωθω ανακουφισμενη!! Αglaia σ'ευχαριστω πολυ!!!

 

Μπορείς να πας στο κομωτήριο και να φας ότι θέλεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...