Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ποσο ειναι το μικρουλι?θηλαστρο εχεις?μην κανεις αποτομο αποθηλασμο,πρωτον δε ξερω αν μπορεις κ δευτερον..δεν ειναι κριμα να εχεις κανει οπως ολες μας τοσο κοπο να εδραιωσεις το θηλασμο κ να τον σταματησεις για ενα απροοπτο τριημερο?ποτε φευγεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια το μωρακι μου ειναι 6 μηνων και κατι,εγω θα φυγω στις 20 του μηνα,τοτε θα ειναι ακριβως 7.Εγω απο δευτερα ξεκιναω λαχανικα,επισης βλεπω οτι το γαλα μου πλεον δεν ειναι αρκετο.Μονο το πρωι το παιδι μου χορταινει,και το βραδυ οπου γενικοτερα τρωει λιγο.Επισης σε 1 μηνα θα παω για δουλεια και θα εχω μεγαλυτερο προβλημα,γιατι θα λειπω για πολλες ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω το γάλα σου ξαφνικά να μην είναι αρκετό, αφού μια χαρά φτάσατε μέχρι 6 μηνών.

 

Όταν πας για δουλειά μπορείς να αντλείς μια δυό φορές στη δουλειά, και να θηλάζεις στο σπίτι. Υπάρχει τρόπος να τα συνδιάσεις. Δε χρειάζεται να αποθηλάσεις αν δε θέλεις.

 

Όσο για το ταξίδι, μπορεί να απορρίψει το στήθος όταν γυρίσεις μπορεί και όχι. Αν μπορείς να αποφύγεις το ταξίδι, ή να την πάρεις μαζί σου θα ’ναι σίγουρα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια το μωρακι μου ειναι 6 μηνων και κατι,εγω θα φυγω στις 20 του μηνα,τοτε θα ειναι ακριβως 7.Εγω απο δευτερα ξεκιναω λαχανικα,επισης βλεπω οτι το γαλα μου πλεον δεν ειναι αρκετο.Μονο το πρωι το παιδι μου χορταινει,και το βραδυ οπου γενικοτερα τρωει λιγο.Επισης σε 1 μηνα θα παω για δουλεια και θα εχω μεγαλυτερο προβλημα,γιατι θα λειπω για πολλες ωρες.

 

Θηλάζει λίγο γι αυτό το γάλα σου λιγόστεψε, αν θηλάζεις περισσότερο θα αυξηθεί. Αν περιμένεις να γεμίσει το στήθος για να θηλάσεις, ουσιαστικά κάνεις αποθηλασμό. Το γεμάτο στήθος δίνει μύνημα στα περιοριστεί η παραγωγή του γάλακτος. Αν βάζεις το μωρό στο στήθος όποτε σου ζητάει δεν θα αντιμετωπίζεις προβλήματα.

 

Όσες ώρες και να λείπεις στη δουλειά, θα είσαι άλλες τόσες και περισσότερες ώρες στο σπίτι για να θηλάζεις το μωρό. Όσες ώρες λείπεις το μωρό θα τρώει στερεές τροφές.

 

Μάλλον έχεις μπερδευτεί με κάποιες λάθος πληροφορίες και εφαρμόζεις πρακτικές αποθηλασμού χωρίς να το ξέρεις....

Link to comment
Share on other sites

Ανεξάρτητα από το αν το μωρό θηλάζει ή όχι, καλύτερα θα ήταν να μη χάσει τη μαμά του για 3 24ωρα... Ο θηλασμός δεν έχει τόση σημασία όσο η απώλεια της μαμάς. Το παιδί δεν μπορεί να καταλάβει ότι θα γυρίσεις, είναι πολύ μικρό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ανεξάρτητα από το αν το μωρό θηλάζει ή όχι, καλύτερα θα ήταν να μη χάσει τη μαμά του για 3 24ωρα... Ο θηλασμός δεν έχει τόση σημασία όσο η απώλεια της μαμάς. Το παιδί δεν μπορεί να καταλάβει ότι θα γυρίσεις, είναι πολύ μικρό...

κυρια αγλαια μου φενεται απιστευτο αυτο που λετε.δεν νομιζω οτι η μπεμπουλα μου ειναι τοσο εξαρτημενη απο μενα.Εγω ναι απο αυτην.Ισως γιατι δεν την εχω αφησει ποτε μεχρι τωρα παρα πανω απο 4 ωρες!για να μπορω να δω καποια αντιδραση!

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό ακόμα και μια βραδιά να το αφήσεις π.χ. με γάλα δικό σου σε γνωστό πρόσωπο υποφέρει;

 

το γάλα δεν έχει σχέση με την αίσθηση της απώλειας του προσώπου...

Η αίσθηση της απώλειας υπάρχει και στα μωρά που θηλάζουν και σε αυτά που δεν θηλάζουν.

 

Οι ψυχολόγοι λένε ότι στην ηλικία αυτή το παιδί όχι μόνο είναι ανίκανο να αντιληφθεί το χρόνο και συνεπώς η απουσία του γονιού τού φαίνεται ατέλειωτη αλλά δεν αντιλαμβάνεται ότι ο γονιός θα επιστρέψει κάποτε. Η μακρά απουσία των γονιών δημιουργεί στο παιδί πολλή αβεβαιότητα και άγχος.

Το αντιγράφω από το βιβλίο της Λουκίας Δημητρίου - Χατζηνεοφύτου, Τα 6 πρώτα χρόνια της ζωής, εκδόσεις ελληνικά γράμματα.

 

Για περισσότερη ανάλυση σίγουρα θα πρέπει να ρωτήσετε κάποιον ειδικό.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όντως μπορεί να μην θέλει να ξαναθηλάσει μετά...

'Οταν ο μπέμπης μου ήταν 4,5 μηνών έπαθα γαστρεντερίτιδα και παθολόγος και παιδίατρος δεν μου επέτρεψαν να θηλάζω με την αντιβίωση που έπαιρνα. Αντλούσα επί 5 ημέρες και πετούσα το γάλα μου στο νεροχύτη. :cry:

Μετά ο μπέμπης δεν δεχόταν στήθος, συνέχισα τις αντλήσεις και του έδινα το γάλα με το μπουκάλι, αλλά σύντομα οι θηλές μου έγιναν χάλια (είχα επιστρέψει το νοσοκομειακό θήλαστρο 1 μέρα πριν από την γαστρεντερίτιδα και είχα μείνει να αντλώ με το mini!) και αναγκάστηκα να μειώσω αντλήσεις. Ώσπου το γάλα κόπηκε... :cry::cry::cry:

Αν το αποφασίσεις τελικά, έχε υπόψη σου ότι δεν είναι τόσο απλό (επιστρέφω-και-συνεχίζω-θηλασμό-σαν-να-μην-τρέχει-τίποτα). Μπορεί να βάλεις σε κίνδυνο το θηλασμό σου...

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

'Οταν ο μπέμπης μου ήταν 4,5 μηνών έπαθα γαστρεντερίτιδα και παθολόγος και παιδίατρος δεν μου επέτρεψαν να θηλάζω με την αντιβίωση που έπαιρνα.

 

H γαστρεντερίτιδα είναι μια ασθένει που μπορεί να την περάσει κι ένα μωρό και σίγουρα υπάρχει αντιβιοτικό κατάλληλο για μωρά (υποθέτω ότι ήταν κάποια μικροβιακή λοίμωξη για να σου χορηγήσουν αντιβιοτικό). Αν δε σου χορήγησαν αυτό και σου χορήγησαν κάτι άλλο που δεν είναι συμβατό με το θηλασμό είναι απαράδεκτοι και ανήθικοι. Αν σου χορήγησαν φάρμακο συμβατό με το θηλασμό και δεν σου επέτρεψαν να θηλάσεις είναι και ανεύθυνοι...

 

 

Λυπάμαι για την ταλαιπωρία που περάσατε εσύ και το μωρό σου, λυπάμαι διπλά που ήταν χωρίς λόγο...

 

 

Δυστυχώς η άρνηση του μωρού να θηλάσει μετά από κάτι τέτοιο δεν είναι σπάνια και γι αυτό όλοι όσοι υποστηρίζουν το θηλασμό προσπαθούν να βρούνε μια λύση που να μη περιλαμβάνει τη διακοπή του θηλασμού. Γι αυτό έχει γίνει και τόση έρευνα για τα φάρμακα στο μητρικό γάλα... κι όμως οι περισσότεροι γιατροί είναι εντελώς αδιάφοροι... Δεν είναι κόπος γι αυτούς ούτε έξοδα, είναι μόλις ένα βιβλίο, έχουν λεφτά να το αγοράσουν και αν τους τύχει μια μητέρα που θηλάζει, χρειάζεται να ξοδέψουν λιγότερο από 5 λεπτά για να βρούνε αν το φάρμακο που προτείνουν είναι συμβατό με το θηλασμό ή να διαλέξουν ένα συμβατό. Δεν το κάνουν όμως εμείς τους πληρώνουμε αδρά σε κάθε επίσκεψη... :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:cry::cry::cry:

Και με είδε πόσο στεναχωρήθηκα που δεν θα θήλαζα...

Και τον ρώτησα μήπως υπάρχει κάποιο αντιβιωτικό που δεν θα επηρέαζε το θηλασμό...

Έχω πει "κρίμα" χίλιες φορές από τότε μου μου συνέβη, αλλά τι να κάνουμε;;;

Προς γνώσιν και συμμόρφωσιν των υπόλοιπων μαμάδων!

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

:cry::cry::cry:

Και με είδε πόσο στεναχωρήθηκα που δεν θα θήλαζα...

Και τον ρώτησα μήπως υπάρχει κάποιο αντιβιωτικό που δεν θα επηρέαζε το θηλασμό...

 

Οι γιατροί αυτοί έχουν την εξουσία και τα χρήματα που εμείς τους δίνουμε... και τα απολαμβάνουν...

 

Η κάθε μητέρα μπορεί πολύ απλά να ελέγξει αν τα φάρμακα είναι συμβατά με το θηλασμό ή να βρει εναλλακτικά στο

 

http://www.e-lactancia.org

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια ειμαι η Χρύσα και θελω να ρωτήσω την Αγλαϊα ή οποια απο εσας γνωριζει.

Εχω μια μπεμπα 3 μηνων και κατι την θηλαζα απο την γεννα όχι αποκλειστικα όμως λογω γαστροφαγικης που έχει το αγγελουδι μου.

Αρχισε σταδιακα να μου κόβεται το πολυ γαλα με αποτέλεσμ τώρα να μην έχω ουτε 20γρ.!Νοίκιασα ένα νοσοκομειακο θήλαστρο και προσπαθω να βζάζω γάλα σήμερα ειναι η πρώτη μέρα βέβαια και δεν έκανα και τίποτα το σοβαρο δεν εβγαλα ούτε 20γρ!να σύνεχίσω τις προσπάθειες ΄τελος με το δικο μου γάλα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια μπεμπα 3 μηνων και κατι την θηλαζα απο την γεννα όχι αποκλειστικα όμως λογω γαστροφαγικης που έχει το αγγελουδι μου.

 

Γεια σου Χρύσα και να σου ζήσει!

Λυπάμαι πολύ που σου έδωσαν τόσο λανθασμένες πληροφορίες για το ΓΟΠ και σε οδήγησαν στη μείωση του γάλακτος... :?

 

επανέφερα ένα θέμα που είχαμε συζητήσει παλαιότερα:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9762

 

Αρχισε σταδιακα να μου κόβεται το πολυ γαλα με αποτέλεσμ τώρα να μην έχω ουτε 20γρ.!Νοίκιασα ένα νοσοκομειακο θήλαστρο και προσπαθω να βζάζω γάλα σήμερα ειναι η πρώτη μέρα βέβαια και δεν έκανα και τίποτα το σοβαρο δεν εβγαλα ούτε 20γρ!να σύνεχίσω τις προσπάθειες ΄τελος με το δικο μου γάλα?
Εδώ θα βρεις αρκετές πληροφορίες για τον επαναναλακτισμό, αν χρειάζεσαι κάτι επιπλέον, στη διάθεσή σου! :)http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853
Link to comment
Share on other sites

 

Εδώ θα βρεις αρκετές πληροφορίες για τον επαναναλακτισμό, αν χρειάζεσαι κάτι επιπλέον, στη διάθεσή σου! :)edit admin άκυρο link

 

Ακολουθησε τις αν θελεις...εμενα με βοηθησαν πολυ!!

Καλη σου επιτυχια :P

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα μόλις έγραψα και στο θέμα για την ΓΟΠ, ότι στη δική μου περίπτωση το μητρικό γάλα προκαλούσε πολύ λιγότερα προβλήματα σε σχέση με τα ειδικά για ΓΟΠ. Όπως και η Ηλιάννα, κι εγώ ακολουθώντας τις οδηγίες για επαναφορά της γαλουχίας, έκοψα το συμπλήρωμα στην κόρη μου μέσα σε 2 περίπου εβδομάδες. Τουλάχιστον εάν δεν θέλεις ή δεν μπορείς να επαναφέρεις αποκλειστικό θηλασμό, να τον διατηρήσεις μαζί με το συμπλήρωμα, γιατί πραγματικά θα βοηθήσει το μωράκι σου.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπέρα και ευχαριστω πολυ και για τις πληροφοριες σας αλλα και για την συμπαρασταση σας!

Άργησα να ξαναμπω στο forum διοτι η μικρούλα μου είχε πρόβλημα απο την Δευτέρα με κλάμα και απιστευτη γκρίνια σημειώνω όμως μονο στο βραδυνό της γευμα, και όλη την ημερα τρομερή ανορεξία εκει που έπινε 210-240γρ. δεν μου έπινε πυτε 150γρ. και αυτο κάθε 5 ώρες. Επικοινώνησα με τον γιατρο και του είπα τα συμπτώματα. Μου είπε λοιπόν πως επαθε οισοφαγίτιδα, και ότι πρέπει να αυξήσω σε 3 δόσεις των 0,70ml το σιροπι που της δίνω ήδη εδω και 2 μήνες το EPADOREN ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ.Ευτυχως τωρα παει αρκετα καλυτερα το μωρακι μου,αλλα το αποτέλεσμα Αγλαϊα μου ήταν απο την στεναχώρια μου και το αγχος να μην βγάζει το στήθος μου ούτε 1ml γάλα!!!!Βέβαια η αλήθεια είναι πως δεν μπορούσα 8 φορες την ημερα να βγάζω γάλα λογω οτι δεν εχω ανθρωπο κανεναν να προσεχει το μωρο δυστηχως μονο εγω και ο αντρας μου ειμαστε οι γονεις μου επαρχια!Πάντως ευχαριστω για όλα

Link to comment
Share on other sites

,αλλα το αποτέλεσμα Αγλαϊα μου ήταν απο την στεναχώρια μου και το αγχος να μην βγάζει το στήθος μου ούτε 1ml γάλα!!!!

 

Γειά σου ikas - να σου ζήσει το μωράκι σου :)

 

Μια μικρή παρέμβαση από μένα μόνο: η συναισθηματική μας κατάσταση δεν επηρεάζει με κανέναν τρόπο την ποσότητα του γάλακτος - η παραγωγή μειώνεται μόνο αν μειωθούν οι θηλασμοί.

 

Η Αγλαία έχει αναφέρει σε άλλο ποστ οτι ο θηλασμός όχι μόνο δεν επηρεάζεται, αλλά ακόμα και σε μαμάδες που βιώνουν τραγικές οδύνες (απώλεια αγαπημένου προσώπου, απώλεια ενός από τα 2 δίδυμα, κλπ) ο θηλασμός εξακολουθεί κανονικά και παρέχει ευεργετικά αποτελέσματα στη διάθεση της μαμάς.

 

Όταν νιώθες στεναχωρημένη, η δική σου διάθεση μπορεί να επηρεάσει το μωρό - όχι όμως το γάλα.

 

Όλα να πάνε καλά εύχομαι!

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Aν και εχω ηδη ζητήσει "βοηθεια" απ την Αγλαϊα στο θέμα του Απογαλακτισμου, θα ηθελα να θέσω σε οσους διαβαζουν τη συγκεκριμένη ενότητα στο φόρουμ ένα απλό ερώτημα:

Η σύζυγος μου έχει αποφασίσει, σε συννενόηση με την παιδίατρο μας, να αρχίσει να μειώνει τους θηλασμούς με σκοπό κάποια στιγμή να τους "μηδενίσει"

Ο μικρός (6 μηνών) ο οποίος δεν έχει ακκόμη ουτε σταθερές ώρες ύπνου, όυτε σταθερά γεύματα, "λειτουργεί" εδώ και 3 μέρες που ξεκινήσαμε τη σκόνη γάλακτος ως εξής

1η μέρα (βράδυ, τον ξυπνήσαμε στις 11.30 με εντολή γιατρού ώστε να αρχίσει να αλλάζει ωράριο ύπνου) : Δεν άνοιγε με τπτ το στομα του και τελικα ήπιε 5 ml και μέτα θήλασε

2η μερά : Το μεσημέρι ήπιε περίπου 50 ml και το βράδυ (ίδια ώρα και πάλι μετά απο ξύπνημα) ήπιε 90 ml

3η μέρα (χθες), ήπιε λιγο πριν κοιμηθει (στις 9 το βραδυ) περίπου 30 ml και στις 11.30 άλλα 55 ml

 

To συμπέρασμα : Ο μικρός απ τη μία χάνει τον ύπνο του και απ την αλλη επειδη μόλις έχει ξυπνησει, δεν μπορεί να πιεί την ποσότητα που θα έπινε υπό άλλες συνθήκες

 

Θέλω τη γνώμη σας, πως να προχωρήσουμε?

Συζητάμε με το μωρό μου (το μεγάλο) 1ον να μην τον ξαναξυπνησουμε, ώστε οταν ξυπνησει (αργα το βράδυ) να φάει με περισσότερη ορεξη

Θα παρακαλούσα, εάν υπάρχει κάποια άποψη στο συγκεκριμένο θέμα να μου την πείτε, λαμβάνοντας υπόψη την ηλικία του μικρού, το ότι δεν τρώει και δεν κοιμάται σε σταθερές ωρες

Ειδικά το βράδυ ξυπνάει (μέχρι σήμερα) τουλάχιστον 2-3 φορες!

 

Επίσης θερμή παράκληση, να μην υπάρξουν ερωτήματα όπως "γιατι θέλετε να σταματήσετε τον θηλασμό".

Ελπιζω να μην "ακουγομαι" επιθετικος, αλλα γενικα μ αρεσουν οι απαντήσεις που αφορούν συγκεκριμένες ερωτήσεις και όχι "ασχετες"

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων οσους(ες) απαντήσουν

 

(ξεχασα κάτι τελευταίο : εδώ και 4 μέρες έχουε ξεκινήσει τις κρέμες)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

Καταρχήν, εγώ δεν θα προσπαθούσα να κάνω δύο αλλαγές με τη μια.

Και αποθηλασμός και αλλαγή ωραρίου μου φαίνεται αρκετά βαρύ.

Μπορώ να σου πω τι έκανα εγώ στην αντίστοιχη φάση

Ξεκίνησα προσπαθώντας να αντικαταστήσω 1 γεύμα την ημέρα. Ώστε η αλλαγή να είναι σταδιακή και για τους δυο μας.

Χρειάστηκε να δοκιμάσουμε περισσότερα από 1 γάλατα για να δεχτεί να πιεί έστω λίγο. Ο γιατρός μας είχε πει ότι διατροφικά είναι όλα τα ίδια και είναι θέμα γευστικό του παιδιού.

Για δοκιμή μπορείτε να του δώσετε και μητρικό σε μπουκάλι για να δείτε αν το πίνει πιο εύκολα. Τις δύο φορές που το έκανα έβγαλα με το χέρι (δεν είχα θήλαστρο) όσο άντεχα, δλδ πολύ λίγο, αλλά έτσι πείστικα ότι το βασικό πρόβλημα ήταν γευστικό.

Μου πήρε περίπου 1 μήνα να αντικαταστήσω 1 γεύμα.

Μετά μπήκαν και οι στερεές, τις οποίες ο Κωστής δέχτηκε με μεγάλη ευκολία και έτσι ο αποθηλασμός έγινε πολύ εύκολα και τελικά πιο γρήγορα απ'ότι ήθελα.

Θα παρακαλούσα, εάν υπάρχει κάποια άποψη στο συγκεκριμένο θέμα να μου την πείτε, λαμβάνοντας υπόψη την ηλικία του μικρού, το ότι δεν τρώει και δεν κοιμάται σε σταθερές ωρες Ειδικά το βράδυ ξυπνάει (μέχρι σήμερα) τουλάχιστον 2-3 φορες!

Αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό για την ηλικία του και τίποτα δεν μας λέει ότι θα σταματήσει με τον αποθηλασμό :?

(Απλά προειδοποιώ, δεν σχολιάζω)

 

Άσχετο -τι έγινε με τα δοντάκια σας?

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Tα δοντακια μας, ζουν, βασιλευουν...και δυνατα δαγκωνουν! :lol:

Δυο εχουν βγει κατω, ενα ηδη εχει βγει πανω και ετοιμαζεται και για 2ο!!!

Απ οτι φαινεται προσπαθει να "κλεισει" τις εισοδους προς το στομα του με δοντια!!!! :wink:

Ευχαριστω για την απαντηση. Απλα ο μικρος μας δεν εχει καθολου μα καθολου σταθερα γευματα, για να μπορουμε να μιλαμε για αντικατασταση εντος γευματος με σκονη γαλακτος

Ετρωγε οποτε ηθελε και πολυ καλα εκανε (εννοειται!)

Απλα αυτη τη στιγμη προσπαθουμε να βαλουμε σε ταξη αυτα τα ακανονιστα γευματα...με πιο συγκεκριμενα γευματα σκονης γαλακτος

Α και μια λεπτομερια επειδη λαμβανω και καποια pm...ειμαι ΑΝΤΡΑΣ και οχι γυναικα

Το λεω, γιατι διαβαζω κατι "χρυση μου" και "καλη μου"...και ψιλοπαθαινω!!! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...