Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Όλγα, η σωστή ηλικία είναι αυτή που θα επιλέξει το παιδί από μόνο του. Ο ΠΟΥ συνιστά τουλάχιστον 2 χρόνια, κι απο κει και πέρα, όσο θέλει το παιδί και η μαμά. Μαμάκιας δε γίνεται απ΄το θηλασμό, ίσα ίσα. Θα είναι πιο ανεξάρτητος, γιατί θα έχει πάρει αυτά που χρειάζεται απο σένα. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στέλα, αν ο μόνος λόγος που θέλεις να αποθηλάσεις είναι τα δοντάκια, υπάρχουν κι άλλες λύσεις.

Απλά όταν σε δαγκώνει, της λες "όχι",και της βγάζεις το στήθος κι ασ' κλάψει. Αν το κάνεις αυτό μερικές φορές, θα το καταλάβει.

 

Τα μωρά δεν μπορούν να θηλάσουν με τα δόντια. Όταν είναι έτοιμα να δαγκώσουν, συνήθως το καταλαβαίνεις, και μπορεις να το βγάλεις απ'το στήθος. Όλες οι μαμάδες έχουμε περάσει απ' αυτή τη φάση. :)

Link to comment
Share on other sites

.Ωστοσο θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να κοπει το γαλα απο τη μια μερα στην αλλη απο διαφορες αιτιες που εχω ακουσει οπως κουραση, 'ματιασμα' κτλ και επισης μεχρι ποια ηλικια ειναι ασφαλες για την ψυχικη υγεια του παιδιου....μην τον κανω και μαμακια.Ευχαριστω

 

Επίσης το γάλα δεν "ματιάζεται" :lol: Ούτε κόβετε απότομα... :lol:

Δεν υπάρχει άνω όριο του θηλασμού, υπάρχει μόνο επιθυμία του παιδιού και της μητέρας...

Δεν έχει βρεθεί καμιά "κακή" επίδραση του "παρατεταμένου" θηλασμού στην ψυχολογία του παιδιού, αντίθετα μόνο θετικές έχουν βρεθεί.

Αν κάποιος σου λέει τέτοια, να του ζητήσεις αν έχει επιστημονική τεκμηρίωση όσων λέει.

 

ΥΓ Κάνεις πολύ καλά που τον θηλάζεις. Χωρίς να το ξέρεις αυτή την στιγμή προλαμβάνεις πολλές ασθένεις του πεπτικου που μπορεί να εκδηλωθούν πολύ πολύ αργότερα (εφηβεία, ενήλικη ζωή). Τα αλλεργικά παιδιά έχουν πολύ ευαίσθητο επιθήλιο του γαστρεντερικού σωλήνα και η επίδραση των αλλεργιογόνων (γάλα κλπ) καταστρέφει μια πολύ λεπτή ισορροπία.

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι μήπως μου κόπηκε ξαφνικά το γάλα, θα ήθελα να αποθηλάσω φυσικά, να μη νιώσει ότι ξαφνικά της στερώ την πηγή της 7μηνης ευτυχίας μας... επίσης φοβάμαι τώρα με τα δόντια μήπως στην προσπάθειά της να φάει μου κόψει και κανένα κομμάτι...

 

Φυσικός αποθηλασμός είναι αυτός του μωρού που δεν θέλει να θηλάσει άλλο, είναι σπάνιο πριν κλείσει χρόνο....

Το να αποθηλάσεις σταδιακά είναι ο λιγότερο τραυματικός τρόπος για το παιδί.

1η ερώτηση: Μπιμπερό παίρνει; Αν ναι τότε είναι εύκολο!

Πρώτα θα αντικαταστήσεις τα μίνι γεύματα μεταξύ των στερεών με νερό ή γάλα (αν χρειάζεται) ώστε να σου μείνουν μόνο ο βραδινός και ο πρωινός θηλασμός. Κάθε αντικατάσταση γεύματος θέλει μία εβδομάδα πριν περάσεις στην επόμενη.

Για τον πρωινό: Όταν ξυπνάει θα του δίνεις μπιμπερό ή εσύ ή κάποιος άλλος.

Το βράδυ θα δημιουργήσεις μια ρουτίνα για να κοιμηθεί όχι γύρω από τον θηλασμό. Μπιμπερό και ύπνος στο καρότσι ή με μουσική ή με τραγούδι κλπ

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Η μείωση της παραγωγής οφειλόταν μάλλον σε "απεργία θηλασμού" που απ' ότι διάβασα σε σχετικό τόπικ προκαλείται από την αντίδρασή μου όταν με δάγκωσε.

Τί να σας πω βρε κορίτσια θέλω να αποθηλάσω, επειδή καπνίζω αρκετά και θέλω ακόμα περισσότερα και επειδή νιώθω ότι χρειάζομαι να ανεξαρτητοποιηθώ λίγο από το ζουμπουρλούδικο αλλά και αυτό μένα (δεν την έχω αφήσει ούτε 1 ώρα από τότε που γεννήθηκε! :shock: ) και λέω καλά φτάσαμε μέχρι εδώ κτλ. Από την άλλη, 2 μέρες που δεν είχα γάλα κι εκείνη θήλαζε ανόρεχτα αισθανόμουν σαν χαλασμένο μηχάνημα! Είμαι πολύ μπερδεμένη.

Τώρα επανήλθαμε, έληξε η απεργία :D αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα τί να κάνω.

 

Galat για την κρέμα των δημητριακών που είπες, από πού αλλού θα πάρει δημητριακά αν όχι από κει; με προβληματίζει βέβαια γιατί της αρέσει πολύ (πολύ νόστιμο=ανθυγιεινό). Εσύ της δίνεις μόνο φρούτα και κρεατοχορτόσουπα;

 

Felini, Χλόη και bebebo σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και την πολύτιμη βοήθειά σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι, εγώ δίνω μόνο φρούτα και κρεατοχορτόσουπα...ο γιατρός έλεγε και ρυζάλευρο, αλλα ότνα του είπα πως αντι για το γεύμα αυτό θα δίνω γάλα είπε ακόμα καλύτερα. Τουλάχιστον μέχρι να μπει το γιαούρτι δεν θέλω να αντικαταστήσω τον θηλασμό....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Stella36 καταλαβαινω οτι σε εχει κουρασει ο θηλασμος γιατι και εγω θηλαζω 1 χρονο και δεν τον εχω αφησει ουτε στιγμη αλλα πρεπει να ξερεις οτι τωρα που τρωει φαγητα και θα αυξανονται οι ποσοτητες δε θσ σε χρειαζεται τοσο αναμεσα στο μεσημερινο και το απογευματινο και θα μπορεις να βγεις λιγο.Το βραδυνο θα παραμεινει φυσικα αλλα δεν ειναι πια κουραστικο.Φαντασου οτι τωρα που γυρισα στη δουλεια δε θηλαζει ολο το πρωι ως το μεσημερι και απλως αναμεσα στη φρουτοκρεμα και το φαγητο ζηταει να φαει και του δινουν κανενα φρουτακι.Και εμενα με δαγκωνε στους 6-7 μηνες αλλα εκανα αυτο που σου ειπαν παραπανω, τον μαλωνα και του το επαιρνα και σταματησε.

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω καπνιζω και δε νιωθω περηφανη αλλα οπως εχουν γραψει και αλλου το καλυτερο ξενο δε φτανει τοχειροτερο μητρικο.Κανεις δεν ειναι τελειος και κανουμε ο,τι καλυτερο μπορουμε.Εμενα μου εχουν απαγορευσει ολα τα γαλακτοκομικα γιατι εχει αλλεργια στο γαλα και μεχρι πριν 2 μηνες κοιμομασταν αγκαλιτσα γιατι ετρωγε καθε 3 ωρες(οχι γιατι πεινουσε)ομως τωρα που βλεπω οτι τον βοηθησα χαιρομαι πολυ.Κανε λοιπον οπως σου λεει το ενστικτο σου οπως πιστευες οτι θα προσφερεις περισσοτερα στο παιδι σου

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και καλή επάνοδο για όσες επέστρεψαν από διακοπές.

 

Εγώ έχω άλλο πρόβλημα με το δικό μου ζουζουνάκι. Θηλάζουμε πολύ επιτυχημένα και αποκλειστικά μέχρι και τώρα, χάρη -σε πολύ μεγάλο βαθμό- στις σωστές συμβουλές του φόρουμ και της Αγλαίας. Είναι τώρα 7.5 μηνών και 9+ κιλά. Αλλά δεν μπορώ με ΤΙΠΟΤΑ να της εντάξω τις στερέες τροφές στο διαιτολόγιό της. Προσπαθώ εδώ και 1.5 μήνα με φρουτόκρεμα και χορτόσουπα, όλα αλεσμένα στο μούλτι, και αυτή αρνείται πεισματικά! Με το ζόρι στην καλύτερη περίπτωση να έχει φάει 3-4 κουταλιές. Τελευταία το πράγμα χεροτερεύει. Αρχίζει να κλαίει σπαραχτικά με το που θα δει το κουτάλι ή τη σαλιάρα, και νευριάζει κιόλας, τεντώνεται και κοντεύει να πέσει από την αγκαλιά μου. Φυσικά με βοηθάνε και οι έμπειρες γιαγιάδες, αλλά κι αυτές ακομα απορούν με την άρνησή της...

Έχω αρχίσει να ανησυχώ... Πότε θα αρχίσει να μαθαίνει να τρώει? Μήπως της στερώ έτσι θρεπτικές ουσίες/σίδηρο, κλπ ?

 

Θηλαζει 4-5 φορές την ημέρα και 2-3 φορές τη νύχτα και της α΄ρεσει πάρα πολύ. Δεν βια΄ζομαι να αποθηλάσω, αλλά ανησυχώ γενικότερα. Πείτε μου τι να κάνω, ίσως γράψω και πμ στην Αγλαία. Δεν έχω και πολύ χρόνο να ψάξω πολύ μες στο φόρουμ δυστυχω΄ς... ΄τρέχω και με τα της βάφτισης.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια και καλή επάνοδο για όσες επέστρεψαν από διακοπές.

 

Εγώ έχω άλλο πρόβλημα με το δικό μου ζουζουνάκι. Θηλάζουμε πολύ επιτυχημένα και αποκλειστικά μέχρι και τώρα, χάρη -σε πολύ μεγάλο βαθμό- στις σωστές συμβουλές του φόρουμ και της Αγλαίας. Είναι τώρα 7.5 μηνών και 9+ κιλά. Αλλά δεν μπορώ με ΤΙΠΟΤΑ να της εντάξω τις στερέες τροφές στο διαιτολόγιό της. Προσπαθώ εδώ και 1.5 μήνα με φρουτόκρεμα και χορτόσουπα, όλα αλεσμένα στο μούλτι, και αυτή αρνείται πεισματικά! Με το ζόρι στην καλύτερη περίπτωση να έχει φάει 3-4 κουταλιές. Τελευταία το πράγμα χεροτερεύει. Αρχίζει να κλαίει σπαραχτικά με το που θα δει το κουτάλι ή τη σαλιάρα, και νευριάζει κιόλας, τεντώνεται και κοντεύει να πέσει από την αγκαλιά μου. Φυσικά με βοηθάνε και οι έμπειρες γιαγιάδες, αλλά κι αυτές ακομα απορούν με την άρνησή της...

Έχω αρχίσει να ανησυχώ... Πότε θα αρχίσει να μαθαίνει να τρώει? Μήπως της στερώ έτσι θρεπτικές ουσίες/σίδηρο, κλπ ?

 

Θηλαζει 4-5 φορές την ημέρα και 2-3 φορές τη νύχτα και της α΄ρεσει πάρα πολύ. Δεν βια΄ζομαι να αποθηλάσω, αλλά ανησυχώ γενικότερα. Πείτε μου τι να κάνω, ίσως γράψω και πμ στην Αγλαία. Δεν έχω και πολύ χρόνο να ψάξω πολύ μες στο φόρουμ δυστυχω΄ς... ΄τρέχω και με τα της βάφτισης.

 

Ευχαριστώ

 

Ρίξε μια ματιά σε μια από τις κουβέντες μας εδώ:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=269029#269029

και άλλες μαμάδες θα θυμηθούν παλιότερα τοπικς.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

amaretto σε ευχαριστώ πολύ, το διάβασα το τόπικ και συμφωνώ σε αυτά που αναφέρονται σε γενικές γραμμές. Κι εγώ καταλαβαίνω ότι πιθανότατα το μητρικό γάλα είναι ότι το καλύτερο ως προς την θρεπτικότητά του, για τον 1ο χρόνο ζωής και ίσως και παραπάνω. Αλλά έχω ακούσει και την άποψη ότι όσο πιο πολύ καθυστερεί ένα μωρό να ξεκινήσει τις στερεές τροφές, τόσο πιο δύσκολο γίνεται. Αληθεύει άραγε? Πάντως ξεαγχώθηκα και λιγάκι με αυτά που διάβασα...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι, μόλις το παιδάκι είναι έτοιμο, δεν θα μπορείς να το σταματήσεις :wink:

Δεν ξέρω κανέναν που να μην έφαγε στερεές τροφές ποτέ :lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αλλά έχω ακούσει και την άποψη ότι όσο πιο πολύ καθυστερεί ένα μωρό να ξεκινήσει τις στερεές τροφές, τόσο πιο δύσκολο γίνεται. Αληθεύει άραγε? ...

 

Δεν αληθεύει. Αυτό όπως και πολλές άλλες ανοησίες κυκλοφορούν με ράδιο αρβύλα και δεν έχουν καμία βάση.

 

Σκέψου ότι μερικές τροφές αναγκαστικά το παιδί δεν θα τις συναντήσεις λόγω εποχής, αν γίνει 6 μηνών τον Οκτώβριο θα δει καρπούζια και πεπόνια στους 14 μήνες, αυτό τι σημαίνει ότι θα δυσκολευτεί να τα φάει επειδή δεν τα έφαγε στους 6 μήνες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστεύω ότι, μόλις το παιδάκι είναι έτοιμο, δεν θα μπορείς να το σταματήσεις :wink:

Δεν ξέρω κανέναν που να μην έφαγε στερεές τροφές ποτέ :lol:

 

:lol::lol::lol: Σωστό κι αυτό! Χαχα, πώς δεν το σκέφτηκα?!!! :oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και γω που δεν είμαι ειδικός, αντιλαμβάνομαι ότι αυτή η έρευνα είναι μια ...μπούρδα :wink:

 

Δεν έχει γίνει ποτέ τέτοια έρευνα! Η άποψη αυτή υποστηρίζεται χωρίς καμία επιστημονική τεκμηρίωση από μερικές ομάδες ψυχολόγων που εκπαιδεύτηκαν κυρίως στη Γαλλία, σε μια χώρα όπου το θηλασμός ήταν σε πολύ χαμηλά ποσοστά εδώ και πολλές δεκαετίες. Η άποψη υποστηρίζεται εντελώς αυθαίρετα. Πρόκειται για θεωρία που δεν έχει τεκμηριωθεί ποτέ... Δυστυχώς υπάρχουν πολλές παρόμοιες θεωρίες, όχι μόνο για το θηλασμό, που υποστηρίζονται από επαγγελματίες ως επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις ενώ δεν είναι...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

 

η μπεμπα μου τωρα ειναι 6.5 μηνων και την θηλαζω πρωι-βραδυ αφου τα υπολοιπα γευματα εγιναν κρεμες, φαγητο κλπ

 

το προβλημα ειναι οτι νομιζω οτι δεν χορταινει!! το στηθος μου δεν το αισθανομαι γεματο πια και η μικρη -ειδικα το πρωι- γκρινιαζει και θελει να αλλαζει στηθος. σημερα το πρωι ξεπαγωσα το τελευταιο γαλα μου των 100γρ και το καταβροχθισε 30 λεπτα μετα το θηλασμο κα ηθελε και αλλο!!

επισης μου εχουν πεσει τα μισα μαλλια και θα παω σε δερματολογο. αν θηλαζω ομως δεν θα κανω τη θεραπεια!!! εχω αγχωθει με αυτα τα θεματα. μπορει να κοπει το γαλα επειδη μειωθηκαν τα γευματα??

σκεφτομαι να ξεκινησω σιγα σιγα το συμπληρωμα!

ποια η γνωμη σας?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

 

η μπεμπα μου τωρα ειναι 6.5 μηνων και την θηλαζω πρωι-βραδυ αφου τα υπολοιπα γευματα εγιναν κρεμες, φαγητο κλπ

 

το προβλημα ειναι οτι νομιζω οτι δεν χορταινει!! το στηθος μου δεν το αισθανομαι γεματο πια και η μικρη -ειδικα το πρωι- γκρινιαζει και θελει να αλλαζει στηθος. σημερα το πρωι ξεπαγωσα το τελευταιο γαλα μου των 100γρ και το καταβροχθισε 30 λεπτα μετα το θηλασμο κα ηθελε και αλλο!!

επισης μου εχουν πεσει τα μισα μαλλια και θα παω σε δερματολογο. αν θηλαζω ομως δεν θα κανω τη θεραπεια!!! εχω αγχωθει με αυτα τα θεματα. μπορει να κοπει το γαλα επειδη μειωθηκαν τα γευματα??

σκεφτομαι να ξεκινησω σιγα σιγα το συμπληρωμα!

ποια η γνωμη σας?

Aναμεσα στα γευματα δεν την θηλαζεις καθολου;Ποσο καιρο εχει που θηλαζεις μονο πρωι βραδυ;

Τις στερεες ποτε τις ξεκινησατε και φτασατε κιολας στα 3 γευματα; :shock:

Τα μωρα που θηλαζουν αποκλειστικα ξεκινουν στερεες μετα τον 6ο μηνα!

φαντασου εμεις τρωμε μονο φρουτα τωρα και παλευουμε για την χορτοσουπα,χωρις αποτελεσμα μεχρι στιγμης.Εσενα τα δεχτηκε τοσο ευκολα που αντικατεστησε θηλασμους;

 

Τα μαλλια κι εμενα μου πεφτουν αλλά απο οσο διαβασα,συμβαινει μετα την εγκυμοσυνη...

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό σου μάλλον προσπαθεί να διατηρήσει την παραγωγή σου.

Για να διατηρήσεις την παραγωγή σου μάλλον θα πρέπει να προσθέσεις κάποιο γεύμα θηλασμού. Μπορείς πχ να αντικαταστήσεις την κρέμα ή απλά να προσφέρεις το στήθος σου αρκετές φορές μέσα στην ημέρα -ασχέτως γευμάτων. Αν νομίζεις ότι πεινάει μετά τον πρωινό θηλασμό βάλτην πάλι και πάλι στο στήθος. Μετά από 3-4 24ωρα το στήθος θα έχει λάβει το μύνημα και θα αρχίσει πάλι να παράγει περισσότερο. (Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα :? έτσι σταμάτησα να θηλάζω κι εγώ)

 

οσο για τα μαλλιά, μην κάνεις τον κόπο να πας στο δερματολόγο. Συμβαίνει το εξής:

Στη διάρκεια της εγκυμοσύνης λόγω ορμονών τα μαλλιά δεν πέφτουν με το ρυθμό που κανονικά θα έπεφταν. Έτσι γίνονται -φαίνονται πολύ πιο πλούσια. Μετά τη γέννα -περίπου από τον 3ο μήνα, αρχίζουν να πέφτουν όλα αυτά που επί 1 χρόνο δεν είχαν πέσει. Όταν το μαλλί σου ξαναέρθει στα φυσιολογικά του επίπεδα θα σταματήσει η πτώση :wink::cool:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

η μπεμπα μου τωρα ειναι 6.5 μηνων και την θηλαζω πρωι-βραδυ αφου τα υπολοιπα γευματα εγιναν κρεμες, φαγητο κλπ

 

το προβλημα ειναι οτι νομιζω οτι δεν χορταινει!! το στηθος μου δεν το αισθανομαι γεματο πια και η μικρη -ειδικα το πρωι- γκρινιαζει και θελει να αλλαζει στηθος. σημερα το πρωι ξεπαγωσα το τελευταιο γαλα μου των 100γρ και το καταβροχθισε 30 λεπτα μετα το θηλασμο κα ηθελε και αλλο!!

επισης μου εχουν πεσει τα μισα μαλλια και θα παω σε δερματολογο. αν θηλαζω ομως δεν θα κανω τη θεραπεια!!! εχω αγχωθει με αυτα τα θεματα. μπορει να κοπει το γαλα επειδη μειωθηκαν τα γευματα??

σκεφτομαι να ξεκινησω σιγα σιγα το συμπληρωμα!

ποια η γνωμη σας?

 

Αφού έφτασες ως εδώ χωρίς συμπλήρωμα, δε νομίζω οτι χρειάζεται τώρα. Μπορείς να προσφέρεις το στήθος ανάμεσα στα γεύματα. Θηλάζοντας περισσότερες φορές, θα αυξηθέι η παραγωγή σου, και το μωρό θα παίρνει το γάλα που χρειάζεται. Σ'αυτη την ηλικία, δεν υπάρχει λόγος για συμπλήρωμα. Μπορείς να δώσεις στέρεες. :wink:

 

Όσο για τα μαλλιά, στην εγκυμοσύνη, βγάζουμε πολλά περισσότερα, τα οποία πέφτουν μετά τη γέννα.

Αν έχεις κάποιο αλλο πρόβλημα και χρειαστείς αγωγή, υπάρχουν φάρμακα συμβατά με το θηλασμό. Ούτως η άλλως, η ποσότητα που περνάει στο γάλα, είναι πάρα πολύ μικρή.

Καλό είναι να μιλήσεις και με την Αγλαία γι΄αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

στερεες τροφες εβαλα σιγα σιγα απο τον 5.5 μηνα συμφωνα με τις οδηγιες του παιδιατρου. τις πρωτες μερες δεν πολυηθελε φαριν λακτε αλλα τωρα οκ. λιγο πριν κλεισει τον εκτο αρχισε να θηλαζει πρωι βραδυ. η αληθεια ειναι οτι ο γιατρος μου ειπε αν θελω να τη θηλαζω μετα το γευμα αλλα εμενα μου φανηκε υπερβολικο μετα το κρεας να της δωσω γαλα αφου χορταινε μια χαρα.

στην αρχη ειχα γαλα αλλα αυτες τις μερες αρχισε το προβλημα. προσπαθω να την κρατησω πιο πολυ στο στηθος το πρωι-το βραδυ την παιρνει ο υπνος-αλλα αφου αλλαξει 2 φορες μετα κλαιει και δεν θελει. ετσι, το να αυξησω την παραγωγη μου φαινεται βουνο!!!

 

οσο για τα μαλλια, μαδαω απο τον μαιο ασταματητα και εχουν μεινει πολυ λιγοτερα απο οτι ειχα παλια!και μου πεφτουν μονο τα πανω δηλαδη τον αλλο μηνα που ειναι η βαφτιση θα ειμαι σαν τον βεγγο!!! αν ομως υπαρχουν θεραπειες συμβατες τοτε κατι γινεται.

 

ελπιζω να απαντησα σε ολα τα ερωτηματα σας!

οπως βλεπετε εχω αγχωθει και βλεπω το συμπληρωμα σαν λυση!! οταν λες στερεες τροφες ομως αντι για συμπληρωμα τι εννοεις? πχ φαριν? θα παιρνει ομως ο,τι χρειαζεται απο το γαλα?

ευχαριστω για τη βοηθεια σας!!

Link to comment
Share on other sites

Αν απλά προσθέσεις άλους δύο θηλασμούς την ημέρα, ανάμεσα στα γεύματα, θα αυξηθεί η παραγωγή σου χωρίς κόπο.

Για τις στέρεες, ενοώ οτι, αφόυ έφτασε σε ηλικία που μπορεί να φάει στέρεες, δε χρειάζεται συμπλήρωμα γιατι μπορεί να φάει ένα γεύμα παραπάνω αν πεινάει. Μέχρι και τον πρώτο χρόνο, όμως, πρέπει να προσφέρουμε γάλα πρώτα. Και μετά στέρεες.

 

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα, απλά θέλω να πω οτι με το γάλα σου και τις στέρεες τροφές, δεν υπάρχει ανάγκη για συμπλήρωμα. Και το οτι την έφτασες ως εδώ μόνο με το γάλα σου, σημαίνει οτι δεν υπάρχει πρόβλημα παραγωγής. Απλά βάλε 1-2 θηλασμούς ακόμα την ημέρα.

 

Για τα μαλλιά δεν ξέρω τι να πω. Πάντως υπάρχουν συμβατά φάρμακα σχεδόν για όλες τις παθήσεις. Δες τι αγωγή θα σου δώσει ο γιατρός, και ρώτησε την Αγλαία.

 

Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό. Περαστικά, και να χαίρεσαι το παιδάκι σου. :D

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο γεύματα θηλασμού είναι δύσκολο να κρατήσουν την παραγωγή σε ικανοποιητικό επίπεδο. Αν θέλεις να συνεχίσεις το θηλασμό καλό θα ήταν να προσθέσεις θηλασμούς ανάμεσα στα γεύματα ή μετά το γεύμα. Το μητρικό γάλα πρέπει να είναι η κύρια τροφή του βρέφους και το 2ο εξάμηνο της ζωής του.

 

Όσο για τα μαλλιά, εξαιτίας των ορμονών της εγκυμοσύνης δεν πέφτουν στη διάρκειά της και φαίνεται ότι αυξάνονται. Μετά την εγκυμοσύνη αρχίζουν και πέφτουν. Δεν ξέρω αν συμβαίνει κάτι ιδιαίτερο, δηλαδή αν η τριχόπτωση είναι μεγαλύτερη από την αναμενόμενη. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο το πρώτο που θα πρέπει να εξετασθεί είναι ο σίδηρος και κάποια άλλα στοιχεία όπως ο ψευδάργυρος. Έλλειψη σιδήρου μπορεί να υπάρχει είτε γιατί η πρόσληψη δεν είναι επαρκής είτε γιατί λαμβάνεται μεγάλη ποσότητα ασβεστείου (πχ πολλά γαλακτοκομικά) που εμποδίζει την αφομοίωση σιδήρου είτε γιατί υπάρχει άλλο πρόβλημα αφομοίωσης.

 

Κάνε τις απαραίτητες εξετάσεις και όταν εντοπιστεί η αιτιολογία της απώλειας το ξανασυζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...