Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Αντικατάσταση εννοώ την ώρα που θα έτρωγε -όποια ώρα- αντί θηλασμός σκόνη. :wink:

Μπορείτε να διαλέξετε μια σχετική ώρα γι' αυτό, πχ το μεσημέρι (από τις 12 ως τις 4, λέμε τώρα) ή το βράδυ (από τις 19.00 και μετά)

Πάντως το γάλα σκόνη, δεν βάζει από μόνο του σε τάξη ένα μωρό που δεν γουστάρει το πρόγραμμα :?

Δεν μπορείς ούτε να πιέσεις να πιει περισσότερο για να του κρατήσει περισσότερες ώρες, ούτε λιγότερο για να ξαναφάει όταν εσύ νομίζεις :roll:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ChocolatePuma ξερω περιπτωσεις μωρών που αντικατεστησαν το μητρικο θηλασμο με ξενο γαλα-μπιμπερο πιο ευκολα και αλλα που δυσκολευτηκαν (και δυσκολεψαν) πολύ επειδη δεν το ηθελαν!

δεν μπορώ να σε βοηθησω στο συγκεκριμενο θεμα, αλλα θα σου πω οτι στη δικη μου περιπτωση για ο,τι αφορά το μωρό μου, τις κατευθυνσεις και τις αποφάσεις τις έχει παρει κυρίως εκεινο. :lol:

 

2 παραδειγματα. 1 στερεές τροφές. Μεγάλη δυσκολια οταν ξεκινησαμε. οσο και αν επεμενα, και αν προσπαθουσα, τιποτα. Αν δεν ηθελε να φάει, δεν μπορουσε κανεις να τον ταισει. Ξαφνικα, μια μερα αρχισε να τρώει,χωρις πιεση ξεκινησε να ανοιγει το στομα του αι η κατασταση ειναι σαφως πιο ευκολη σημερα.(εχουμε δρομο ακομα...)

2. υπνος. Παντα κοιμοταν πολύ αργά (γυρω στις 11-11μιση) οσες φορές προσάθησα να του επιβαλλω υπνο νωριτερα , δεν τα καταφερα. (κλάματα, γρινια..και τελικα δεν κοιματαν). Ξαφνικα, απο τοτε που αρχισε να μποσουλάει και να σηκώνεται (και προφανώς να κουράζεται) αρχισε να νυσταζει στις 9 και να κοιμάται 9 μιση! Δηλαδή μονος του κανονιζει και ικανοποιει τις αναγκες του..

 

Νομιζω πως το μωρο έχει αναγκη το θηλασμο και γι αυτο έχει αυτη τη συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Chocopuma,

νομίζω ότι προσπαθείτε πολλά πράγματα με την μία...

Υπομονή.

Οι γενικές οδηγίες για αποθηλασμό είναι οι εξής: Ξεκινάς αντικαθιστώντας ένα γεύμα την ημέρα. πχ στις 11 το πρωί ή στις 5 το απόγευμα... Μετά από 3 μέρες μπορείς να αντικαταστήσεις και άλλο γεύμα. Δηλαδή αν κάνει 5 γεύματα έχεις ΜΘ - ξένο - ΜΘ - ξένο - ΜΘ.

Μετά αντικαθιστάς και άλλο και θηλάζεις πρωί - βράδυ μόνο, ωσπου να αντικαταστήσεις και τα υπόλοιπα. Κάθε γεύμα που αντικαθιστάς πρέπει να περάσουν 3 μέρες τουλάχιστον για να συνηθίσει το στήθος.

Αυτές είναι οδηγίες για την μητέρα, για να μην υπάρξει πρόβλημα με το στήθος...

 

Αν περιμένετε λίγο τις στερεές θα είναι ίσως πιο εύκολα. Επίσης, δηλαδή πόσα γεύματα κάνει την ημέρα;;;; Κάποιος τυφλοσούρτης θα υπάρχει...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το μωράκι είναι μικρό και η γαλουχία πλήρης, ίσως χρειαστεί περισσότερες από 3 μέρες πριν γίνει η αντικατάσταση του επόμενου γεύματος. Δηλαδή 4-7 μέρες. Είναι καλό η μητέρα να μη νιώθει βάρος στο στήθος όταν θα κάνει την επόμενη αντικατάσταση.

 

Επίσης σε κάποιο στάδιο μπορεί να χρειάζεται η μαμά ή το μωρό να μείνουν λίγο περισσότερο ανεξάρτητα από το θέμα της ρύθμισης της παραγωγής.

 

Αν το μωρό έχει ανάγκη ή αν η μητέρα μετανιώσει και θέλει να αυξήσει πάλι τους θηλασμούς, μπορεί να το κάνει.

 

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αν και εχω αρκετα πανω απ το μεσο IQ, :shock: δεν πολυκαταλαβαινω αυτα που μου λετε

Τι εννοω?

Ο μικρος μεχρι τωρα θηλαζε οποτε ηθελε για οση ηθελε και εννοειται πως "επινε" οση ποσοτητα ηθελε

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως μιλαμε για αντικατασταση ενος γευματος, οταν στην πραξη δεν υπαρχουν γευματα

 

Συγνωμη αν γινομαι κουραστικος, αλλα πραγματικα θελω να ειμαι διπλα στο μωρο μου (το μεγαλο) και θελω να κανουμε το καλυτερο για τον μπεμπη μας

 

Απλα δεν εχω πολυκαταλαβει τη διαδικασια

Η γιατρος μας ειπε να του δινουμε κρεμουλα περιπου στις 6 καθε απογευμα και μετα να θηλαζει μεχρι να φτασουμε να τρωει 200 ml (νερο)

 

Απο εκει και περα ομως, ο μικρος συνεχιζει να θηλαζει ατακτα.

 

(Δεν μιλαω για τη χθεσινη βραδια!!! Ξυπνουσαμε καθε μιση ωρα :cry: χωρις να υπαρχει προφανης λογος :roll: Δοκιμασαμε συμπληρωμα, δεν ηπιε καθολου και ηταν συνεχως στο στηθος, το οποιο τον ηρεμει)

 

Με λενε ******, και ΕΧΩ ΚΑΤΑΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ!!!!!!! :?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε σοκολατενιο πουμα,φανταζομαι οτι τα κοριτσια εννοουσαν απλα οτι την ωρα που ειναι να θηλασει το μωρο,αρα αυτο θα ηταν εναν γευμα θηλασμου,οσο κι αν κρατουσε,αντι να θηλασει να δωσετε το μπουκαλι. Την αλλη μερα την ιδια ωρα πανω κατω και ουτω καθεξης. Διορθωστε με αν κανω λαθος...

 

(για την ιστορια,εγω παλι δεν ξερω καθολου που βρισκεται το IQ μου-γιατρε μου ν'ανησυχω? :lol: )

Link to comment
Share on other sites

:D Αυτο το καταλαβα.

Αλλα το ερωτημα ειναι, αν εκεινη τη στιγμη ο μικρος θελει να πιει απ το στηθος πχ 30 ml...και μετα απο 20 λεπτα θελει και παλι, αυτο πως αντιμετωπιζεται?

Με γαλα σκονη την πρωτη φορα...και επισης γαλα σκονη τη δευτερη....και τα βαφτιζουμε "ενα γευμα"...και το κλεισαμε???? :?

Αν εβλεπα πως τα γευματα του ειναι πιο ξεκαθαρα, οκ, τοτε μπορεις να κανεις και αντικαταστασεις

Αλλα τωρα?

(Οποιον κουραζω να μου το πει! :oops: )

Link to comment
Share on other sites

ουχ δεν ειμαι σιγουρη...φανταζομαι οτι αν δωσεις μπουκαλι και τελικα πιει,θα πιει αρκετουτσικο και ως πιο βαρυ θα το κρατησει και παραπάνω... :roll: δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

τσοκολετ πούμα, αν και δεν έχω εμπειρία από αποθηλασμό και ίσως παραβλέπω κάποια λεπτομέρεια, αυτό που μου φαίνεται πιο πρακτικό είναι να δίνετε στο μωρό λίγες (2-5) φορές την ημέρα, μια μικρή ποσότητα με το μπιμπερό, κοντά σε αυτή που καταφέρνει να πιει συνήθως πχ 50μλ (νερό). Διαλέξτε ώρες που το μωρό μόλις ξυπνάει ή είναι ήδη ξύπνιο και δεν γκρινιάζει πολύ (δηλαδή να μην έχει φτάσει να πεινάει τρομερά και ζητάει οπωσδήποτε το οικείο στήθος).

 

Εφόσον πίνει τα 50μλ, κάποια στιγμή θα αρχίσει να πίνει λιγότερο από το στήθος, θα μειώνεται η παραγωγή (μάλλον ομαλά, αφού η διαδικασία γίνεται πολύ σταδιακά, οπότε δεν θα ταλαιπωρηθεί το στήθος της μαμάς), το μωρό θα πίνει περισσότερο από το μπουκάλι και θα αυξήσετε την ποσότητα του ξένου.

Αν σε κάποιο γεύμα το μωρό πίνει με λαιμαργία από το μπιμπερό, ο έτερος γονιός θα ετοιμάσει καλού-κακού ακόμη λίγα πχ 30μλ και ίσως το μωρό πιεί περισσότερο (για να μην πετάτε τσάμπα γάλα). Σταδιακά θα φτάσετε να έχετε πάρει ένα ολόκληρο γεύμα γάλακτος μέσα στην ημέρα και αργότερα τα 2 (τόσα δεν πρέπει να είναι συνολικά για αυτή την ηλικία σε ένα παιδί που παίρνει μόνο ξένο; ). Παράλληλα, μια φορά την ημέρα θα κάνετε αυτό που είπε η γιατρός για την κρέμα και λίγο αργότερα θα ξεκινήσετε και άλλα στερεά σύμφωνα με τις οδηγίες της παιδιάτρου.

 

Το πρόγραμμα θα έρθει "από μόνο του" (θα το ρυθμίσετε), όταν το μωρό αρχίσει πια να παίρνει το μεγαλύτερο μέρος της τροφής εκτός του στήθους και νομίζω ότι δεν πρέπει να σας απασχολεί αυτή τη στιγμή. Ίσως θέλετε να δοκιμάζετε 4 γάλα + 1 κρέμα φορές την ημέρα, στις ώρες που τελικά θα δίνετε 2 γάλα + 3 γεύματα. Θα απέφευγα τα νυχτερινά γεύματα, για να μην καθιερωθεί η συνήθεια ταυτόχρονα με τον νυχτερινό αποθηλασμό.

 

Δεν ξέρω αν αυτές είναι ενδεδειγμένες συμβουλές αλλά έτσι φαντάζομαι να συνηθίζει πιο εύκολα ένα μωρό που είχε την τύχη να θηλάζει όποτε και όσο ήθελε.

 

Εύχομαι καλή συνέχεια!

 

ΥΓ: Ωστόσο πιστεύω ότι θα ήταν πολύ πιο εύκολα τα πράγματα, αν είχατε τον χρόνο πρώτα να καθιερώσετε τις στερεές τροφές, αφού είστε σε τέτοια ηλικία. Έτσι, η παραγωγή θα μειωνόταν χωρίς να δοκιμάζετε συνεχώς με το μπιμπερό, τα 3 στερεά γεύματα θα διαμόρφωναν κάπως ένα πρόγραμμα και ίσως να είχατε πιο "ξεκάθαρους" θηλασμούς να χειριστείτε.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν εβλεπα πως τα γευματα του ειναι πιο ξεκαθαρα, οκ, τοτε μπορεις να κανεις και αντικαταστασεις

Αλλα τωρα?

Τώρα για να καταλάβω κι εγώ, σε όλη τη διάρκεια της μέρας τρώει ανά 20'-30' ή κάνει και κάποια μεγαλύτερα γεύματα ?-άσχετα αν τα κάνει σε σταθερές ώρες ή όχι

:D

Αλλα το ερωτημα ειναι, αν εκεινη τη στιγμη ο μικρος θελει να πιει απ το στηθος πχ 30 ml...και μετα απο 20 λεπτα θελει και παλι, αυτο πως αντιμετωπιζεται?

Με γαλα σκονη την πρωτη φορα...και επισης γαλα σκονη τη δευτερη....και τα βαφτιζουμε "ενα γευμα"...και το κλεισαμε???? :?

Εγώ θα έλεγα ναι! Μπορείς ίσως να πεις ότι το γάλα που θα καταναλώσει σε 1 περίπου ώρα το ονομάζεις 1 γεύμα και τέλος.

Φαντάζομαι ότι σιγά-σιγά θα στρώσει μόνος του....:roll:

Όσο για τα βραδυνά ξυπνήματα, θα έλεγα να αναζητήσετε αλλού την αιτία και όχι στο θηλασμό...

 

(Οποιον κουραζω να μου το πει! :oops: )

Γι'αυτό είμαστε εδώ. Για να μας κουράζεις :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οχι, ο μικρος τρωει περιπου καθε 3 ωρες, απλα καποιες φορες τρωει 5 λεπτα, αλλες 10 κλπ

Το μεγαλο θεμα ειναι κυριως το βραδυ, ξυπναει και επειδη δεν ηρεμει, καταληγει στο στηθος...ε οταν ξυπναει 2-3 ΚΑΘΕ μα ΚΑΘΕ βραδυ, τι να ρυθμισεις και τι να αντικαταστησεις?

Ειναι ηδη καπως η κατασταση το βραδυ

Το θεμα ειναι πως τα βραδια ειναι καθαρος, χορτατος (θεωρητικα) και δεν κρυωνει ουτε ζεσταινεται!Αλλα το ξυπνημα ξυπνημα..το στηθος στηθος...ε και αυτα μονο 1 γευμα δεν θεωρουνται :roll:

Link to comment
Share on other sites

Οχι, ο μικρος τρωει περιπου καθε 3 ωρες, απλα καποιες φορες τρωει 5 λεπτα, αλλες 10 κλπ

αρα δεν είναι το πλήθος των γευμάτων που σε απασχολεί, αλλά η διάρκεια.

Η οποία τελικά, δε πρέπει να σε απασχολεί καθόλου, γιατί είναι τυπική των γευμάτων θηλασμού: άλλες φορές πεινάει και τρώει γρήγορα, άλλες φορές το απολαμβάνει..όπως του κάτσει.

Το μεγαλο θεμα ειναι κυριως το βραδυ, ξυπναει και επειδη δεν ηρεμει, καταληγει στο στηθος...ε οταν ξυπναει 2-3 ΚΑΘΕ μα ΚΑΘΕ βραδυ, τι να ρυθμισεις και τι να αντικαταστησεις?

Ειναι ηδη καπως η κατασταση το βραδυ

Το θεμα ειναι πως τα βραδια ειναι καθαρος, χορτατος (θεωρητικα) και δεν κρυωνει ουτε ζεσταινεται!Αλλα το ξυπνημα ξυπνημα..το στηθος στηθος...ε και αυτα μονο 1 γευμα δεν θεωρουνται :roll:

προφανώς και δεν είναι ένα γεύμα. Πριν 3 μέρες η δικιά μου έκανε 7-8 ξυπνήματα. Και σε όλα έτρωγε από 5 λεπτά. Τα τελευταία 2 βράδια, ξύπνησε μόνο 5 φορές, τουτέστιν 5 5λεπτα γεύματα.

Το ότι ξυπνάει τα βράδια είναι ένα μεγάλο ζήτημα, το οποίο έχει πολλές πλευρές. Το ότι έχεις απορρίψει 2 από αυτές (δε πεινάει και δε ζεσταίνεται/κρυώνει), δε σημαίνει κάτι...υπάρχουν τόσες άλλες αιτίες.

 

Κι εγώ θα σου έλεγα να δουλέψετε καταρχάς τα πρωινά γεύματα και να κάνετε λίγο υπομονή για το βράδυ. Είναι πολύ πιο περίπλοκο και ίσως δεν έχεις τα αναμενόμενα αποτελέσματα, αν αρχίσεις να δίνεις μπουκάλι από τώρα (μπορεί να ξυπνάει για το μπουκάλι π.χ.).

Link to comment
Share on other sites

Οχι, ο μικρος τρωει περιπου καθε 3 ωρες, απλα καποιες φορες τρωει 5 λεπτα, αλλες 10 κλπ

Το μεγαλο θεμα ειναι κυριως το βραδυ, ξυπναει και επειδη δεν ηρεμει, καταληγει στο στηθος...ε οταν ξυπναει 2-3 ΚΑΘΕ μα ΚΑΘΕ βραδυ, τι να ρυθμισεις και τι να αντικαταστησεις?

Ειναι ηδη καπως η κατασταση το βραδυ

Το θεμα ειναι πως τα βραδια ειναι καθαρος, χορτατος (θεωρητικα) και δεν κρυωνει ουτε ζεσταινεται!Αλλα το ξυπνημα ξυπνημα..το στηθος στηθος...ε και αυτα μονο 1 γευμα δεν θεωρουνται :roll:

 

Οκ δηλαδή η αταξία, ας πούμε, περιορίζεται το βράδυ... Προς το παρόν θα αγνοούσα το βράδυ (δηλ την νύχτα) και θα επικεντρωνόμουν στο να του αντικαταστήσω 1 (ένα) γεύμα μέσα στην ημέρα....

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα του νυχτερινού ύπνου, μήπως να έριχνες μια ματιά στο

 

"The no-cry sleep solution"

 

Μπορείς να το 'κατεβάσεις' δωρεάν εδώ

http://rapidshare.com/files/37612570/The_No-Cry_Sleep_Solution.pdf

 

ή να το παραγγείλεις από το Amazon (14,50? με τα ταχυδρομικά).

 

Κατά τη γνώμη μου αξίζει τον κόπο....

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το θέμα του νυχτερινού ύπνου, μήπως να έριχνες μια ματιά στο

 

"The no-cry sleep solution"

 

Μπορείς να το 'κατεβάσεις' δωρεάν εδώ

http://rapidshare.com/files/37612570/The_No-Cry_Sleep_Solution.pdf

 

ή να το παραγγείλεις από το Amazon (14,50? με τα ταχυδρομικά).

 

Κατά τη γνώμη μου αξίζει τον κόπο....

 

 

Νομίζω ότι δεν έχει νόημα να προσπαθήσουν αυτή τη στιγμή κάτι τέτοιο, αφού επίκεινται αλλαγές = εισαγωγή στερεών + αποθηλασμός. Πιθανώς να ανατρέπεται συνεχώς όποιο αποτέλεσμα πετύχουν. Αυτές οι αλλαγές από μόνες τους μάλλον θα διαμορφώσουν νέα ρουτίνα στο μωρό και πάνω σε αυτήν θα γίνουν τροποποιήσεις, μια και καλή.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Πωπω τι μου θυμισατε τωρα! :shock:

Για αυτο το θεμα, περασαμε ωρες επι ωρων λεγοντας τις αποψεις μας, σε αλλη ενοτητα του φορουμ

Εμεις πηραμε το ακριβως αντιθετο βιβλιο! Οσοι καταλαβαν καταλαβαν :wink:

Τελικα ο μικρος κοιμαται με μουσικουλα, χωρις χοροπηδητα, χωρις βολτες με καροτσια, χωρις να κανουμε τους κλοουν

Κοιμαται σχετικα ευκολα

 

Απλα ξυπναει παρα πολυ συχνα. Ειτε επειδη πειναει (αλλα οταν ξυπναει δυσκολολευεται να πιει συμπληρωμα) ειτε επειδη συμβαινει κατι αλλο

 

:roll:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που στο no-cry, υπάρχει αναφορά και στην περίπτωση που εξακολουθεί να ξυπνάει το βράδυ, και στο νυχτερινό αποθηλασμό. Όχι μόνο στο πως θα το μάθεις να κοιμάται μόνο του χωρίς 'καραγκιοζιλίκια' :wink:

Επίσης ρίξε μια ματιά εδώ (περί νυχτερινού αποθηλασμού)

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=296396&highlight=%ED%F5%F7%F4%E5%F1%E9%ED%EF%FD+%E1%F0%EF%E8%E7%EB%E1%F3%EC%EF%FD#296396

 

Απ' την αλλη πάλι ίσως η amaretto να έχει δίκιο....Με την εισαγωγή των στερεών και το σταδιακό αποθηλασμό (ξεκινείστε με τη μέρα κι έχει ο θεός) ίσως τα πράγματα αλλάξουν δραματικά, χωρίς άλλες ταυτόχρονες προσπάθειες.

:roll::roll:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αναφορά Σ/Κ!

Ο μικρος εχει συναχι και βηχα (απορω που κρυωσε?????)

Επίσης βγαζει αλλα δυο δοντακια (ενα πανω και ενα κατω)

Με την κρεμα τα παμε ιδιαιτερα καλα! Καθε μερα, περιπου στις 6 τρωει την ποσοτητα που μας εχει πει η γιατρος με σκοπο την 10 μερα να τρωει συνολικα την ποσοτητα που πρεπει

Καθε μεσημερι προσπαθουμε να του δωσουμε να πιει συμπληρωμα και εκει επικρατει Ο ΧΑΜΟΣ! Τη μια μερα πινει 120, την αλλη 150, την αλλη 60...!

Επισης χθες το βραδυ ξυπνουσε καθε 2 ωρες (στην κυριολεξια)

Τελος εχουν αρχισει τα παρατραγουδα της ΠΕΘΕΡΑΣ : "Α δεν ειναι δυνατον ενα μωρο εξι μηνων να μην κοιμαται από τις 9 μεχρι τις 8 το αλλο πρωι!Κατι κανετε λαθος...κλπ", τα οποια εμενα με φουντωνουν και το μωρο μου το ριχνουν ψυχολογικα!

 

Το συμπέρασμα : Για πρωτη φορα νομιζω πως δεν μπορω να βγαλω ακρη σε οσα μου (μας) συμβαινουν!!!!! :cry::cry::cry:

 

Μ' ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?????? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Σε ακουμε σοκολατενιο πουμα!

 

Λοιπον, ακου σχεδον ολα τα μωρά αρρωστησαν αυτη την εβδομάδα, ειναι ιωση (η αδερφη μου ειναι φαρμακοποιος και μου ορκιστηκε οτι ολη μερα δινει ορτισαλιν και μονο ορτισαλιν). επισης κι εμεις οι μεγαλοι ειμαστε ολοι για κρεβατωμα. Μην ανχωνεσαι, περαστικο ειναι. (ο δικος μου βαφτιστηκε το σαββατο και εδινα μαχες να μην φαινεται η μυξα σε οοολες τις φωτο)

 

Επισης πες στο μεγαλο μωρο να μην ανχωνεται με τον υπνο του μικρου μωρού (διαβασε και κανενα αλλο τοπικ) , θα δεις οτι ειμαστε ομοιοπαθεις οι περισσοτεροι τοσο στα σχολια των πεθερικών, φιλων, οικειων, επι παντος επιστητου οσο και σε μωρα που κανουν τα παντα εκτος απο το να κοιμουνται 11ωρα σερι.

 

ψυχραιμια πουμα!

Link to comment
Share on other sites

ChocolatePuma, σε ακούμε! Όλα αυτά που γράφεις είναι φυσιολογικά και αναμενόμενα και τίποτε δεν πάει λάθος με το μωρό σας! Τα δόντια και το συνάχι φέρνουν τακτικά ξυπνήματα, αφού το μωρό ζορίζεται.

Φυσιολογική θεωρείται ακόμη και η πεθεροπαρέμβαση, αλλιώς χαλάει η τάξη του σύμπαντος!!! :lol:

Την επόμενη φορά που θα πει για τον ύπνο "9-8", πεστης ότι το μωρό δυσκολεύεται, γιατί θέλει να του πάρει η γιαγιά δικό του διαμέρισμα!

 

Τσεκάρετε πόσο λογικές είναι οι προσδοκίες που έχετε από το μωρό σας και κλείστε τα αυτιά σας ερμητικά προς τους άλλους ή καλύτερα, ανοίξτε τα διάπλατα, να μπαίνουν από το ένα και να βγαίνουν από το άλλο!!!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω την ενοτητα για τον νυχτερινο αποθηλασμο, αλλα δεν θελω να τα μπλεξουμε κι αλλο τα πραγματα

Αλλωστε εχουμε πει (ετσι δεν ειναι??????) πως προσπαθουμε να αντικαταστησουμε ενα γευμα καθε 3 μερες (σχεδον)

Αρα ο νυχτερινος αποθηλασμος θα ερθει αργοτερα

 

Ξερω πως φαινεται οτι τα εχω "παιξει" και τα εχω μπερδεψει, αλλα πραγματικα προσπαθω και επειδη το μωρο μου (το μεγαλο) το λατρευω, θελω να το βοηθησω οπου μπορω

Οταν τη βλεπω εδω και μηνες να μην κοιμαται τα βρδια, να σηκωνεται για να θηλασει τον μικρο καθε 2 ωρες σχεδον, ε λογικο ειναι να μου στοιχιζει... :?

Απλα περιμενα πως καποια στιγμη ο μικρος θα αρχιζε να κοιμαται περισσοτερο

Η αληθεια ειναι πως ειχε φτασει να κοιμαται 6-6.30 ωρες, οταν ηταν περιπου 4 μηνων

Αλλα αυτες οι εποχες....πανε....χαθηκαν.... :roll:

Link to comment
Share on other sites

ChocolatePuma θα σου γραψω και αργοτερα τωρα δεν μπορω .

Να σου επιστήσω την προσοχη μονο σε κατι . Μην περιμενετε (εσυ και το μεγαλο μωρο σου) οτι το μωρακι σας θα κοιμαται σερί αν αρχισει το μπουκάλι .

(τι φωτο γιατι την εβγαλες? :D )

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Την εβγαλα, γιατι εχω "πεσει" :cry: πραγματικα πολυ!

Το θεμα ειναι πως ακους 1002 διαφορετικα πραγματα, υπαρχουν 1002 διαφορετικες αποψεις, 1002 διαφορετικες μεθοδοι, η κουραση της γυναικας μου εχει πλεον συσσωρευτει, και παρολο που τη βοηθαω οσο μπορω, ολα καταληγουν στο ιδιο

Να μην κοιμαται πανω απο 2-3 ωρες συνεχομενες καθε βραδυ

 

Η αληθεια ειναι πως τωρα με επιασαν τα "χαζα" μου και σκεφτομαι να μην ξαναγραψω. Εχει τοσα πολλα εδω μεσα που στ αληθεια χανομαι

Διαβαζω το ενα, γεννιουνται 300 αποριες σε καθε ενοτητα

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το μωρο σου στο πισι και κρατα για λιγο τον μπεμπη . Πες της να μπει στο καφε μας ...να δει εκει τι αυπνιες τραβαμε ολες ! :D

 

Εγω ειμαι μονη ολη νυχτα ο αντρας μου δουλευει νυχτες ...χτες βραδυ ξυπνουσα καθε 45 λεπτα ! Κυριολεκτικα !!!

Εμενα η μικρουλινα 2 μηνων κοιμοταν απο τις 9 μεχρι τις 8 το πρωι με σταση εναν θηλασμο στις 3-4 το πρωι . Πανε αυτα ομως απο 3ων μηνων (που εκανε το μεγαλο αλμα) ξυπναμε στην καλυτερη περιπτωση καθε 2 ωρες .

 

Τωρα την εχω και κοιμαται πανω μου !!!

 

Μην απελπιζόσαστε λε , φασεις ειναι θα περασουν ολα . Να προσπαθεις να ξεκουράζεις με αλλα πραγματα την συντροφο σου . Να δεις τι αλλο θελει , να την βοηθάς και να την υποστηρίζεις .

 

Η φιλη μου ταιζει με μπουκάλι τις δίδυμες της . Η μια κοιμαται σερι 7 ωρες η άλλη ξυπναει συνέχεια και θελει μαμ !! Ειναι αναλογα το παιδακι :D

 

Χαλαρώστε γιατι το μωρο σας νιωθει . Ξερει οτι θελετε να του στερησετε κατι και αντιδρα . Ηρεμηστε και ενα βημα τι φορα . Μικρα βηματακια για να μην πιεζεται ουτε το μεγαλο μωρο ουτε το μικρουλη :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...