Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Το πρόβλημα είναι ότι το έχει βρεί σαν πιπίλα καθότι δεν πήρε πιπίλα ποτέ.

Κανένα μωρό δεν ξέρει την πιπίλα όταν γεννιέται και δεν κάνει κάτι πιπίλα.

Θηλάζει γιατί το έχει ανάγκη όπως και κάθε παιδί στην ηλικία της.

 

Οπότε γίνεται μάχη κάθε φορά επειδή θέλει βυζάκι.

Θέλει να θηλάσει, δεν θέλει στο στήθος για άλλο λόγο. Αν η κουνιάδα σου δεν θέλει άλλο να θηλάσει θα πρέπει να αγοράσει τον πρώτο τόμο από το βιβλίο της κ. Πατσούρου, θηλασμός, μια υπέροχη σχέση, εκδ. σύγχρονοι ορίζοντες. Εκεί περιγράφονται διάφοροι τρόποι αποθηλασμού κατάλληλοι για κάθε ηλικία.

 

Το σημαντικότερο όμως είναι να καταλάβει η μαμά τις ανάγκες του παιδιού για να μπορέσει να αντοποκριθεί σε αυτές με άλλον τρόπο εκτός θηλασμού. Είναι βασικό για τη μητέρα να καταλάβει ότι ο θηλασμός είναι μια θεμελιώδης ανάγκη για την υγεία του παιδιού σε αυτή την ηλικία, δεν είναι παιχνίδι και σίγουρα δεν είναι πιπίλα. Μάλλον υπάρχει μεγάλη παρανόηση στο όλο θέμα. Θεωρώ ότι το βιβλίο είναι απαραίτητο τόσο για να καταλάβει η μητέρα τις ανάγκες του παιδιού όσο και για να κατανοήσει το θηλασμό σε αυτή την ηλικία.

 

Πολύ φοβάμαι ότι το περιβάλλον γύρω της είναι αρνητικό και ίσως επιθετικό στο θηλασμό σε αυτή την ηλικία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και μένα η μικρή μου είναι 23 μηνών, και θηλάζει ακόμα πολύ συχνά. Είτε είναι γιατί το εχει ανάγκη σαν τροφή ή για παρηγοριά, για μένα είναι εξίσου σημαντικό. Και τη θηλάζω όποτε το ζητήσει, εκτός αν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος, πχ, τηγανίζω.

 

Αν όμως την κουνιάδα σου την έχει κουράσει αυτό, και θέλει να μειώσει τους θηλασμούς, δεν είναι κακό. Αρκεί όπως είπε η Αγλαία, να βρει άλλους τρόπους να ανταποκριθεί στις ανάγκες της. Δε χρειάζεται να αποθηλάσει τελείως. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και από μένα!

Ο μικρός μου κλείνει τους 18 μήνες σε 10 μέρες και θηλάζουμε ακόμα βράδυ-πρωί. Την τελευταία εβδομάδα έχω αρχίσει να του κόβω το βραδυνό θηλασμό γιατί σκέφτομαι σιγά σιγά να αποθηλάσω -θέλω να κάνω μια εγχείρηση στα μάτια μου και η οφθαλμίατρος μου είπε ότι καλό θα ήταν να έχω σταματήσει το θηλασμό για να ισορροπήσουν οι ορμόνες.

Δεν έχει πρόβλημα με το γάλα σκόνη (του δίνω ένα βιολογικό της Ηιpp) αλλά πίνει λίγο, 70-150 ml το πολύ. Όταν του λέω να πιει κι άλλο επιμένει για νάνι και μάλιστα κοιμάται σερί 10-11 ώρες.

Το θέμα είναι: αυτή είναι η σωστή διαδικασία για να αποθηλάσω τελικά, σιγά σιγά και από το πρωινό ή θα πρέπει να πάρω και τα περίφημα χάπια??

Επίσης, μπορώ μόλις κλείσει τους 18 μήνες να του δίνω γάλα από αυτό που πίνουμε κι εμείς??

Ευχαριστώ για κάθε απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

θέλω να κάνω μια εγχείρηση στα μάτια μου και η οφθαλμίατρος μου είπε ότι καλό θα ήταν να έχω σταματήσει το θηλασμό για να ισορροπήσουν οι ορμόνες.

Οι δυο θηλασμοί δεν επηρεάζουν την ισορροπία των ορμονών! δεν έχουν καμία επίδραση. Άλλωστε μπορείς να τις μετρήσεις! :wink:

 

Το θέμα είναι: αυτή είναι η σωστή διαδικασία για να αποθηλάσω τελικά, σιγά σιγά και από το πρωινό ή θα πρέπει να πάρω και τα περίφημα χάπια??

Δεν έχεις κανένα λόγο να πάρεις τα χάπια που έχουν πολύ σοβαρές παρενέργειες και εδώ και δεκαετίες υπάρχουν οδηγίες που λένε να μη χορηγούνται για διακοπή γαλουχίας...

 

Τα κατάφερες πολύ καλά μέχρι εδώ, δεν έχεις λόγο να ανησυχείς! :)

 

 

Επίσης, μπορώ μόλις κλείσει τους 18 μήνες να του δίνω γάλα από αυτό που πίνουμε κι εμείς??

συνήθως ναι, καλό είναι να το συζητήσεις με τον παιδίατρο που παρακολουθεί το παιδί

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα! Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Θηλάζω ακόμη , 3 φορές την ημέρα μπορεί και παραπάνω ανάλογα πόσο θέλει το μωρό. Θέλω να σταματήσω το θηλασμό γιατί η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ άλλο, κουράστηκα. Μη με κατακρίνετε σας παρακαλώ. Έχω συνηθίσει την αϋπνία, θέλω να προσπαθήσω να μείνω έγκυος πάλι και όπως θα ξέρετε δεν μένω εύκολα γιατί έχουμε πρόβλημα , δεν έχω αδιαθετήσει ακόμα κανονικά, παρά μια φορά τον προηγούμενο μήνα και έχουν περάσει ήδη 30 μέρες . Η μπεμπούλα μου δεν θέλει άλλο γάλα πέρα απ'το δικό μου. Έχω δοκιμάσει Frisolac, Frisomel, Almiron 2, Neslac, Noulac, Almiron Goodnight.

Θα ήθελα να μου πείτε κι άλλα είδη να ψάξω να τα βρώ για να δοκιμάσει μήπως κάποιο της αρέσει επιτέλους και το δεχτεί.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Θηλάζω ακόμη , 3 φορές την ημέρα μπορεί και παραπάνω ανάλογα πόσο θέλει το μωρό. Θέλω να σταματήσω το θηλασμό γιατί η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ άλλο, κουράστηκα. Μη με κατακρίνετε σας παρακαλώ. Έχω συνηθίσει την αϋπνία, θέλω να προσπαθήσω να μείνω έγκυος πάλι και όπως θα ξέρετε δεν μένω εύκολα γιατί έχουμε πρόβλημα , δεν έχω αδιαθετήσει ακόμα κανονικά, παρά μια φορά τον προηγούμενο μήνα και έχουν περάσει ήδη 30 μέρες . Η μπεμπούλα μου δεν θέλει άλλο γάλα πέρα απ'το δικό μου. Έχω δοκιμάσει Frisolac, Frisomel, Almiron 2, Neslac, Noulac, Almiron Goodnight.

Θα ήθελα να μου πείτε κι άλλα είδη να ψάξω να τα βρώ για να δοκιμάσει μήπως κάποιο της αρέσει επιτέλους και το δεχτεί.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

VassoP, δεν ξέρω για τα γάλατα, πάντως να σου πω ότι η περίοδος σου μπορεί να κάνει 2-3 μήνες να επανέλθει κανονικά, οπότε αν βιάζεσαι, μπορείς να περιμένεις για την ωορρηξία παρακολουθώντας με θερμομέτρηση, τεστ, υπερηχογραφικά ή άλλο τρόπο ή απλά να ακολουθήσεις την επιτυχημένη συνταγή συμφορουμίτισσας μας (δηλαδή σεχ κάθε μέρα).

Δεν ξέρω για το πρόβλημα που αναφέρεις αλλά εφόσον επέστρεψε η περίοδος και δεν αυξάνονται οι θηλασμοί, ο θηλασμός δεν σε εμποδίζει να μείνεις έγκυος. Η κούραση και τα άλλα είναι θεμιτοί λόγοι και δεν σε κατακρίνει κανείς, αν μπορούμε να σε βοηθήσουμε, θα το κάνουμε. :wink:

 

Τα γάλατα που δοκίμασες τα δοκίμασες σκέτα; Συνήθως, χρησιμοποιείται αντλημένο γάλα με λίγο ξένο ανακατεμένα τις πρώτες μέρες, για να συνηθίσει το μωρό τη γεύση και τη μυρωδιά και σταδιακά αυξάνεται η ποσότητα του ξένου.

Επίσης, μπορείς να δοκιμάσεις διάφορα μπιμπερό και ποτήρια, μήπως σε κάποιο είναι πιο δεκτικό στο μωρό σου.

Με τις στερεές τροφές πώς τα πάτε; Ίσως σε κάποια κρέμα μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο από τα γάλατα, ώστε το μωρό να συνηθίσει τη γεύση και τη μυρωδιά σε ένα πιάτο που ήδη του αρέσει.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τα φωτα σας !!

ειμαι ασχετη απο γαλατα γιατι τον γιο μου τον θηλαζω -τωρα ειναι 7 μηνων-αλλα επιειδη σκεφτομαι να σταματησω το θηλασμό σε κανα μήνα θελω να μου προτεινεται ενα γαλα που να μην βαρη καθως το μητρικό ειναι πολυ ελαφρύ!!βεβαια ολο σκεφτομαι να σταμησω τον θηλασμό αλλα τελικα δεν τον κανω γιατι οταν τον θηλαζω ειναι υπέροχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Η μπέμπα τρώει φρουτόκρεμα και φαγητό. Ρυζάλευρο δεν τρώει , ούτε κρέμα βανίλια, ούτε φαρίν λακτέ. Από μπιμπερό πίνει αλλά μόνο το δικό μου γάλα. Θα προσπαθήσω να κάνω αυτό που μου είπες με μια κουταλιά ξένο γάλα στο μητρικό.

Αν κάποια έχει να μου προτείνει και κάποιο άλλο γάλα να δοκιμάσω ... ή είναι όλα τα ίδια σε γεύση????

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τα φωτα σας !!

ειμαι ασχετη απο γαλατα γιατι τον γιο μου τον θηλαζω -τωρα ειναι 7 μηνων-αλλα επιειδη σκεφτομαι να σταματησω το θηλασμό σε κανα μήνα θελω να μου προτεινεται ενα γαλα που να μην βαρη καθως το μητρικό ειναι πολυ ελαφρύ!!

 

Το γάλα μπορεί να σου το προτείνει μόνο ο παιδίατρος, αυτός μόνο είναι αρμόδιος.

 

Πάντως είναι όλα αγελαδινά και δεν υπάρχουν ελαφριά και βαριά.

 

βεβαια ολο σκεφτομαι να σταμησω τον θηλασμό αλλα τελικα δεν τον κανω γιατι οταν τον θηλαζω ειναι υπέροχα!!!

Είναι πολύ κρίμα για το μωρό σου να το σταματήσεις τόσο νωρίς αφού εξακολουθείς να το βρίσκεις υπέροχο. Και για τη δική σου υγεία είναι κρίμα. Αν σε έχει κουράσει το καταλαβαίνω, αλλά να το βρίσκεις υπέροχο και να θέλεις να το σταματήσεις με ένα τόσο μικρό μωρό, δεν το καταλαβαίνω... :?

Link to comment
Share on other sites

Η μπέμπα τρώει φρουτόκρεμα και φαγητό. Ρυζάλευρο δεν τρώει , ούτε κρέμα βανίλια, ούτε φαρίν λακτέ. Από μπιμπερό πίνει αλλά μόνο το δικό μου γάλα. Θα προσπαθήσω να κάνω αυτό που μου είπες με μια κουταλιά ξένο γάλα στο μητρικό.

Αν κάποια έχει να μου προτείνει και κάποιο άλλο γάλα να δοκιμάσω ... ή είναι όλα τα ίδια σε γεύση????

 

Δεν έχουν όλα τα γάλατα την ίδια γεύση. Κάποιο μπορεί να της αρέσει καλύτερα. Γούστα είναι αυτά :lol:

(βέβαια είναι όλα απαίσια και είναι απορίας άξιο πως τα μωρά τα πίνουν :shock: )

Ο παιδίατρος, στην αντίστοιχη φάση, μας είχε πει ότι δεν έχει και μεγάλη σημασία ποιο γάλα θα δώσουμε. Διατροφικά είναι όλα σχεδόν ίδια και είναι θέμα γεύσης-προτίμησης του μωρού. Οπότε δεν προτείνω κάτι συγκεκριμένο.

Αν έχεις φίλες με παιδία αντίστοιχης ηλικίας που δεν θηλάζουν μπορείς να ζητήσεις 'δείγμα δωρεάν' από διαφορετικές μάρκες :wink:

Πάντως με την ανάμειξη με μητρικό, φαίνεται πως τελικά γίνεται το πέρασμα πιο εύκολα -δεν το έχω κάνει, ανακάλυψα το forum αργότερα.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορει να το βρισκω υπεροχο εκεινη την ωρα που το θηλαζω αλλα γενικα΄με εχει κουρασει ο θηλασμός ....λεω να τον θηλασω κανα μηνα ακόμα...βλεποντας και κανοντας..

Link to comment
Share on other sites

μπορει να το βρισκω υπεροχο εκεινη την ωρα που το θηλαζω αλλα γενικα΄με εχει κουρασει ο θηλασμός ....λεω να τον θηλασω κανα μηνα ακόμα...βλεποντας και κανοντας..
]

 

Ίσως φανεί ότι προσπαθώ να σε μεταπείσω (και μπορεί να είναι κι έτσι :lol:

αλλά πάνω στο καλύτερο θες να το κόψεις :lol:

Νομίζω ότι το βλέποντας και κάνοντας είναι καλή τακτική. :wink:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γειά σας διαβασα με προσοχή όλες τις συζητήσεις για τον αποθηλασμό αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω πως θα το κάνω.Εχω ένα αγόρι στον 7 μήνα αυτή την στιγμή τον θηλάζω πρωί και δυο φορές το βράδυ στις 9 και στις 12.Ο Λόγος που θέλω να το κόψω είναι γιατί ο άντρας μου δεν μπορεί να έρθει σε επαφή μαζί μου γιατί νιώθει παράξενα αυτό βέβαια σήμερα μου το είπαι για να είμαι λοιπόν και με τον άντρα μου μαζί θα το κόψω μπορειται να μου πείται πως? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 15 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΘΗΛΑΖΕΙ ΤΟΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ.ΛΟΓΩ ΑΛΛΕΡΓΙΑΣ ΣΤΟ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ 10ο ΜΗΝΑ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΤΡΩΕΙ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΥΠΟΑΛΛΕΡΓΙΚΟ ΓΑΛΑ.ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ,ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ Ο,ΤΙ ΘΗΛΑΖΕΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΛΛΑΒΕΙ. ΤΟ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΑΜΗΛΟ ΚΑΙ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΕΙ ΣΥΧΝΑ ΑΠΟ ΙΩΣΕΙΣ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΩΖΕΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 15 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΘΗΛΑΖΕΙ ΤΟΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ.ΛΟΓΩ ΑΛΛΕΡΓΙΑΣ ΣΤΟ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ 10ο ΜΗΝΑ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΤΡΩΕΙ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΥΠΟΑΛΛΕΡΓΙΚΟ ΓΑΛΑ.ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ,ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ Ο,ΤΙ ΘΗΛΑΖΕΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΛΛΑΒΕΙ.

 

Είστε σίγουρη ότι το θηλασμός εμποδίζει τη σύλληψη. Σε αυτή την ηλικία και με το συμπλήρωμα μου φαίνεται κάπως δύσκολο αν και όχι απίθανο. Έχετε μετρήσει την προλακτίνη; Αν όχι μια εξέταση θα σας ξεκαθαρίσει το τοπίο.

 

 

ΤΟ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΑΜΗΛΟ ΚΑΙ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΕΙ ΣΥΧΝΑ ΑΠΟ ΙΩΣΕΙΣ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΩΖΕΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΕΙ?

:? Για το παιδί θα ήταν καλύτερο να μην παίρνει συμπλήρωμα και να θηλάζει περισσότερο. Νομίζω ότι καλό θα ήταν να δώσετε προτεραιότητα στην υγεία που υπάρχοντος παιδιού αν δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος να σας πιέζει για το δεύτερο παιδί. Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας συνιστά για την υγεία της μητέρας και την καλή ανάπτυξη του παιδιού να υπάρχει μια απόσταση 3-4 χρόνων μεταξύ των γεννήσεων.

 

Υπάρχει και η μικρή πιθανότητα να αποθηλάσετε το μεγάλο παιδί για να κάνετε δεύτερο παιδί και να μην έρθει ποτέ το δεύτερο αλλά να έχει δοκιμαστεί η υγεία του ενός και μοναδικού παιδιού.

 

Σκεφτείτε λίγο τις παραμέτρους και αξιολογήστε τις καταστάσεις πριν πάρετε βιαστικές αποφάσεις.

 

Μη διστάσετε να μου στείλετε και πμ αν νομίζετε ότι χρειάζετε.

 

Να σας ζήσει και καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν μπόρεσα να καταλάβω πως θα το κάνω.Εχω ένα αγόρι στον 7 μήνα αυτή την στιγμή τον θηλάζω πρωί και δυο φορές το βράδυ στις 9 και στις 12.

 

Μπορείς να 3 γεύματα να τα κάνεις 2 και να τα κρατήσεις έτσι για μία εβδομάδα

 

Την επόμενη εβδομάδα κρατάς μόνο ένα γεύμα

 

Μετά θηλάζεις μόνο λίγο και μόνο αν νιώθεις δυσφορία.

 

Ο Λόγος που θέλω να το κόψω είναι γιατί ο άντρας μου δεν μπορεί να έρθει σε επαφή μαζί μου γιατί νιώθει παράξενα αυτό βέβαια σήμερα μου το είπαι για να είμαι λοιπόν και με τον άντρα μου μαζί θα το κόψω μπορειται να μου πείται πως?

Θα μπορούσε ο σύζυγος να ζητήσει υποστήριξη από κάποιον ειδικό για να ξεπεράσει το πρόβλημα. Η υγεία του παιδιού έχει προτεραιότητα σε σχέση με τις ιδιοτροπίες ενός ενήλικα που μπορούν εύκολα να ξεπεραστούν με λίγη καλή θέληση και ελάχιστη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Είμαι καινούριο μέλος. Καταρχήν θα ήθελα να σας συγχαρώ για τις συζητήσεις που κάνετε.Πιστεύω πως πολύς κόσμος βρίσκει απαντήσεις σε ζητήματα που τον απασχολούν.

Έχω έναν γιό τον Νικόλα 14 μηνών. Ο μικρός θηλάζει μέχρι σήμερα (πρωί, βράδυ και 2 με 3 φορές την νύχτα) χωρίς να παίρνει ξένο γάλα

Το πρόβλημα είναι ότι θέλω να ξεκινήσω προσπάθεια για δεύτερη εγκυμοσύνη (πιέζομαι λόγω ηλικίας, είμαι 41). Θα ήθελα να αποθηλάσω πριν μείνω έγκυος γιατί νομίζω πως δε θα μπορέσω να ανταποκριθώ (πολύ κούραση με την δουλειά, αϋπνία..), όπως επίσης να μειώσω την πιθανότητα μιας αποβολής (λόγω οξυτοκίνης, νοιώθω πολύ έντονα το γάλα να «κατεβαίνει»..)

Θα ήθελα ο απογαλακτισμός να γίνει σταδιακά με τον πιο ανώδυνο τρόπο, χωρίς να νοιώσει ο μικρός απόρριψη. Έχετε να μου προτείνετε κάποια μέθοδο? Να σημειώσω ότι ο μπαμπάς δε μπορεί να συνεισφέρει στην διαδικασία γιατί φεύγει στην δουλειά στις 5:30 το πρωί γυρνάει πολύ αργά και δεν τον παίρνει να ξενυχτήσει. Πρέπει να τα καταφέρω μόνη μου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου sazy!

εχει επανέλθει η περιοδος σου η οχι ακομα;

αν ναι, μπορεις να ξεκινησεις προσπαθειες για νεα εγκυμοσυνη. η οκυτοκινη δεν επηρεαζει τις συσπασεις της μητρας περιπου μεχρι τον 4ο μηνα αν δεν κανω λάθος..

επισης, σκεψου οτι ισως αν δεν θηλαζεις και μεινεις εγκυος, μπορει να κουραζεσαι περισσοτερο (κυριως τη νυχτα) και οτι ο Νικολας μπορει να συνεχισει να ξυπναει το βραδυ... :shock:

 

εαν επιμενεις να αποθηλασεις πριν μενεις εγκυος, μια μεθοδος ομαλου αποθηλασμου ειναι η "δεν προσφερω, δεν αρνουμαι" (φανταζομαι καταλαβαινεις πως εφαρμοζεται).

για να μην νιωσει απορριψη, φροντισε επισης να περνατε πολύ χρονο μαζι, και να κανετε ομορφα πραγματα στο χρονο που θα θηλάζατε.

:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Eve,

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Η περίοδος μου έχει επανέλθει τον δεύτερο μήνα μετά την γέννα του Νικόλα και ο κύκλος της είναι πολύ σταθερός.

Φοβάμαι πως αν μείνω έγκυος και δεν έχω αποθηλάσει ίσως χρειαστεί να πάρω κάποιο από τα χάπια που δίνουν για να σου κοπεί το γάλα, το οποίο υποθέτω δεν επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη. Ο μικρός κι εγώ είμαστε κολλημένοι με τον θηλασμό.

Είναι ότι ομορφότερο μου έχει συμβεί στην ζωή μου. Πιο πολύ φοβάμαι την αστάθεια του χαρακτήρα μου σ’αυτήν την απόφαση και δε θα ήθελα να είναι περιορισμένα τα χρονικά περιθώρια του αποθηλασμού (σε περίπτωση εγκυμοσύνης).

Όσο για το ξενύχτι, ναι το έχω σκεφτεί ότι μπορεί ο Νικόλας να ξυπνάει το ίδιο συχνά, αλλά αν ο λόγος που ξυπνάει είναι η επαφή μαζί μου μέσω του θηλασμού ίσως δε θα ξυπνάει (ή κάνω λάθος;;;;)

Είμαι πολύ μπερδεμένη. Είναι και το περιβάλλον που με επηρεάζει αρκετά. Για το μόνο που είμαι σίγουρη είναι ότι δεν κάνω κακό στον μικρούλη μου.

 

Αυτή η μέθοδος ‘δεν αρνούμαι, δεν προσφέρω ‘ μάλλον δεν μπορεί να εφαρμοστεί για βραδινό απογαλακτισμό , έτσι δεν είναι;

Όσο για τον χρόνο που περνάω με το μωρό μου είναι πολύς.

Link to comment
Share on other sites

Sazy,

καλώς ήρθες να χαίρεσαι το γιο σου!

 

Μπορείς να δεις εδώ για νυχτερινό απογαλακτισμό

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=8591&postdays=0&postorder=asc&start=15

 

Η δική μου εμπειρία λέει ότι είναι πολύ δύσκολο να κόψεις το θηλασμό. Δεν έχω κάνει εντατικές προσπάθειες βέβαια αλλά αυτό που πιάνει για να μην θηλάζει τις φορές που βαριέται, για 5 λεπτά κτλ είναι να του μιλάω. Ότι τώρα το γαλατάκ ιετοιμάζεται και δεν έχει και του αποσπάω την προσοχή με κάτι άλλο. Βέβαια δεν πιάνει πάντα...Και αυτό κάνω και τις τελευταίες νύχτες για το βραδινό. Του λέω από το βράδυ ότι θα πιει γάλα τώρα και μετά πάλι το πρωί. Και όταν ξυπνάει μέσα στη νύχτα του λέω ότι κοιμάται το μεμέ και δεν έχει γάλα... Βέβαι έχει μάθει και κοιμάται χωρίς το στήθος και συνήθως είναι στο κρεβάτι μου.

 

Θέλει υπομονή και να το βάλεις πρόγραμμα. Και να αντικαταστήσεις πρώτα το λιγότερο επιθυμητό γεύμα...

 

Όσο για θηλασμό κατά την εγκυμοσύνη δεν είναι αδύνατον. Μπορεί να γίνει και επίσης μπορεί να γίνει και θαύμα και να μη θέλει το γάλα σου αν μείνεις έγκυος...

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός κι εγώ είμαστε κολλημένοι με τον θηλασμό.

Είναι ότι ομορφότερο μου έχει συμβεί στην ζωή μου. Πιο πολύ φοβάμαι την αστάθεια του χαρακτήρα μου σ’αυτήν την απόφαση και δε θα ήθελα να είναι περιορισμένα τα χρονικά περιθώρια του αποθηλασμού (σε περίπτωση εγκυμοσύνης).

Όσο για το ξενύχτι, ναι το έχω σκεφτεί ότι μπορεί ο Νικόλας να ξυπνάει το ίδιο συχνά, αλλά αν ο λόγος που ξυπνάει είναι η επαφή μαζί μου μέσω του θηλασμού ίσως δε θα ξυπνάει (ή κάνω λάθος;;;;)

Είμαι πολύ μπερδεμένη. Είναι και το περιβάλλον που με επηρεάζει αρκετά. Για το μόνο που είμαι σίγουρη είναι ότι δεν κάνω κακό στον μικρούλη μου.

 

sazy μου, έκοψα το θηλασμό στον 2ο γιο μου όταν ήταν 9 μηνών, γιατί ξύπναγε σχεδόν κάθε 1 ώρα τη νύχτα (δεν βολευόμουνα τότε να θηλάσω και ξαπλωμένη, σε αντίθεση με τώρα που ρίχνω απίστευτους ύπνους και η κόρη μου θηλάζει :lol: ). Πίστευα πως θα σταματήσει να ξυπνάει μόλις κόψουμε το θηλασμό. Την ημέρα έτρωγε πάρα πολύ καλά και είχε αντικαταστήσει όλα τα γεύματα με στερεές, όμως τη νύχτα συνέχεια θήλαζε (λογικό!) Τελικά, δεν σταμάτησε καθόλου να ξυπνάει, σηκωνόμουν να του φτιάχνω μπιμπερό, ξύπναγε τουλάχιστον 1-2 φορές ακόμα και όταν ήταν πια 2 ετών κι εγώ ήμουν έγκυος στον 3ο μου γιο και πήγαινα και στη δουλειά και συνέχισε να ξυπνάει μέχρι 4 (κάποια στιγμή βέβαια, μετά τα 2,5-3 όχι κάθε νύχτα ή μόνο μια φορά τη νύχτα, μην απελπίζεσαι! :lol: ) Σου τα γράφω αυτά γιατί απ' αυτά που γράφεις διαισθάνομαι πως μέσα σου δεν είσαι ακόμα έτοιμη να κόψεις το θηλασμό.

Εάν υπάρξει άμεση ιατρική ένδειξη για διακοπή σε τυχόν εγκυμοσύνη, η Αγλαΐα μπορεί να σου πει τρόπους να κόψεις το θηλασμό χωρίς χάπι. Εντωμεταξύ, έχουν αναφέρει εδώ τα κορίτσια ένα βιβλίο νομίζω λέγεται no cry sleep solution ή κάτι τέτοιο και πολλές έχουν ξεκινήσει να εφαρμόζουν αυτά που λέει για να κόψουν ή να μειώσουν τους νυχτερινούς θηλασμούς με μωρά λίγο μεγαλύτερα από το χρόνο, όπως ο δικός σου!

Μήπως να δοκίμαζες αρχικά κάτι τέτοιο;

Σου εύχομαι καλή συνέχεια και καλή επιτυχία σε ότι κι αν αποφασίσεις τελικά να κάνεις! :)

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η μέθοδος ‘δεν αρνούμαι, δεν προσφέρω ‘ μάλλον δεν μπορεί να εφαρμοστεί για βραδινό απογαλακτισμό , έτσι δεν είναι;

Όσο για τον χρόνο που περνάω με το μωρό μου είναι πολύς.

 

προσπαθω κι εγω να μειωσω τους νυχτερινους θηλασμους. δεν ειναι ευκολο... Αυτο που κανω προς το παρον, ειναι να προσφερω μονο το ενα στηθος οταν ξυπναει (καποτε τον εβαζα και στα 2) και να τον βγαλω σχετικά γρηγορά. επισης, καμια φορά (αλλα σπάνια, και οταν ειμαι πραγματικά ΠΟΛΥ κουρασμενη) του δινω πιπιλα. δεν την παιρνει παντα, αλλα καποιες φορες ναι. .

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου χθες δεν με αφησε καθολου να κοιμηθω........ΟΛΗ νυχτα ηθελε να θηλαζει............δεν ξερω πως θα αποθηλασει πριν παει φανταρος!!!! :lol:

 

Κι αυτο που με τρελλαινει εσχατως ειναι η μανια του να πινει εναλλαξ μια απο το ενα και μια απο το αλλο.........τωρα το κανει και στον υπνο....πινει ενω ειμαστε ξαπλα απο το ενα και σε λιγο αρχιζει να με σπρωχνει με μανια να γυρισω και να του δωσω το αλλο.........τι ναι τουτο???? :shock:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις συμβουλές. Είναι πολύ καθησυχαστικό πράγμα να ξέρεις ότι υπάρχουν άνθρωποι που βιώνουν τα ίδια πράγματα με σένα.

 

Elenikat υπομονή έχω (χρόνο δεν ξέρω αν έχω) και όσο για το πρόγραμμα δεν ξέρω πως θα το βάλω. Ο μικρός άλλοτε θα ξυπνήσει στη μία το πρωϊ, άλλοτε τρεις άλλοτε τέσσερις και συχνά όλες αυτές τις φορές μαζί.

 

Πάντως θα κάνω προσπάθεια να δω τα πράγματα πιο ψύχραιμα (εντάξει δεν είμαι έγκυος ακόμη)

Θα μπω στο site που μου προτείνεις Elenikat, και θα ψάξω για αυτό το βιβλίο (no cry sleep solution) sofuka. Μήπως καμιά σας ξέρει περισσότερες πληροφορίες γιαυτό το βιβλίο και αν κυκλοφορεί στα ελληνικά (ή κάποιο άλλο αντίστοιχο).

 

Αλήθεια οι σύζυγοι πως αντιμετωπίζουν το θέμα του θηλασμού. Ο δικός μου πιστεύει πως υπέρβαλα το μέτρο. Βέβαια δεν μου έχει ποτέ να αποθηλάσω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...