Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΣΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΚΑΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


Recommended Posts

Θα ηθελα τις γνωμες σας κατα ποσο μια εξωσωματικη μπορει να πετυχει εαν υπαρχει μικροβιο στο σπερμα?Εχω κανει τρεις εξωσωματικες σε διαστημα ενος ετους και πιθανοτατα υπηρχε μικροβιο στο σπερμα!!Ειναι δυνατον σπερμα με μικροβιο να δωσει βλαστοκυστες οι οποιες ομως πιθανοτατα μετα την εμβρυομεταφορα δεν εξελισσονται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν προχωραμε σε εξωσωματικη με μικροβιο στο σπερμα...υποθετεις οτι εχει μικροβιο ο αντρας σου ή το γνωριζετε με διαγνωση?? γιατι στην δευτερη περιπτωση ειναι απαραδεκτο αν σας επετρεψαν να προχωρησετε σε προσπαθεια πριν γινει θεραπεια...αν εχετε υποψιες,καλη εξεταση σπερματος σε καλο κεντρο να βρειτε ποιο και αν υπαρχει μικροβιο και θεραπεια,επαναληψη εξετασης σπερματος για επιβεβαιωση θεραπειας και μετα προσπαθεια...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Πινόκιο ξεκινώντας θελω να σου πω οτι ειναι απαράδεκτο να μη ζητούν οι εξωσωματικοι την βασικότερη εξέταση, την καλλιέργεια!!!! Και εγω εκανα εξωσωματικη χωρις να μου τη ζητήσουν. Δεν τα καταφέραμε και σε λίγες μερες πάμε σε εμβρυομεταφορα κατεψυγμενων βλαστοκυστεων. Λοιπόν, εκ των υστέρων , μετα απο εξετασεις το μονο που τελικά ΥΠΟΘΕΤΕΙ ο ανοσολογος που πήγαμε ηταν ιος στο σπερμα. Κάναμε κυτταρομεγαλοϊό κ ερπητιο κ ηταν αρνητικοί. Επειδή όμως είχαμε δυο βιοχημικες κ συνυπολογίζοντας αυξημένη οξύτητα ( αν το λέω σωστά) στο σπερμα , μας ειπε ίσως υπαρχει ιος, χωρις να γνωρίζουμε σιγουρα, διότι ειναι αδύνατο να ελέγχεις έναν προς ένας όλους τους ιούς. Τέλος πάντων, αν όντως ισχύει ,εχω κ εγω αυτη την απορία. Ειναι δυνατό ενα τέτοιο σπερμα να δώσει βλαστοκυστες; Αν ναι, μετα δεν μπορούν να εμφυτεύσουν για αυτο τον λόγο;

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι τα κεντρα κανουν σπερμοδιαγραμματα χωρις καλλιεργεια δυστυχως!Εμεις μετα την τριτη αποτυχημενη προσπαθεια απευθυνθηκαμε σε εναν ανοσολογο-βιοπαθολογο που απο ενα σπερμοδιαγραμμα προ εξωσωματικων που εδειχνε ανεβασμενο αριθμο πυοσφαιριων,καταλαβε πως υπηρχε μικροβιο στο σπερμα !!Μας εβαλε λοιπον μια σειρα απο εξετασεις οπως και σπερμοδιαγραμμα και καλλιεργεια οπου επιβεβαιωθηκε η υπαρξη μικροβιου στο σπερμα!

Μετα απο ολο αυτο εχω βασιμες υποψιες οτι και οι τρεις προσπαθειες μου εγιναν με μικροβιο στο σπερμα!Απλα η απορια μου ειναι αν τα εμβρυα που προκυπτουν απο ενα τετοιο σπερμα μπορουν να προχωρησουν??Να σημειωσω πως στη τελευταια προσπαθεια το τεστ ηταν θετικο με οριακη χοριακη(εγινε λοιπον εμφυτευση)που τις επομενες μερες μηδενιστηκε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Η αληθεια ειναι οτι τα κεντρα κανουν σπερμοδιαγραμματα χωρις καλλιεργεια δυστυχως!Εμεις μετα την τριτη αποτυχημενη προσπαθεια απευθυνθηκαμε σε εναν ανοσολογο-βιοπαθολογο που απο ενα σπερμοδιαγραμμα προ εξωσωματικων που εδειχνε ανεβασμενο αριθμο πυοσφαιριων,καταλαβε πως υπηρχε μικροβιο στο σπερμα !!Μας εβαλε λοιπον μια σειρα απο εξετασεις οπως και σπερμοδιαγραμμα και καλλιεργεια οπου επιβεβαιωθηκε η υπαρξη μικροβιου στο σπερμα!

Μετα απο ολο αυτο εχω βασιμες υποψιες οτι και οι τρεις προσπαθειες μου εγιναν με μικροβιο στο σπερμα!Απλα η απορια μου ειναι αν τα εμβρυα που προκυπτουν απο ενα τετοιο σπερμα μπορουν να προχωρησουν??Να σημειωσω πως στη τελευταια προσπαθεια το τεστ ηταν θετικο με οριακη χοριακη(εγινε λοιπον εμφυτευση)που τις επομενες μερες μηδενιστηκε!

 

θα μπορουσες να μου πεις σε ποιον ανοσολογο-βιοπαθολογο απευθυντηκατε? βλεπεις ολοι μας το ιδιο προβλημα εχουμε... και σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα μπορουσες να μου πεις σε ποιον ανοσολογο-βιοπαθολογο απευθυντηκατε? βλεπεις ολοι μας το ιδιο προβλημα εχουμε... και σε ευχαριστω

 

Ντιάνα εμένα ο συζυγος σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια έκανε πριν ενα μηνα περίπου στον Λυμπερόπουλο στους Αμπελοκήπους. Θεωρείται ενας από τους κορυφαίους στον τομέα αυτο. Το εργαστήριο του ασχολείται αποκλειστικά και μονο με εξετάσεις για το σπερμα. Και απο ότι μου είπε ο άντρας μου είναι και χαλαρός άνθρωπος!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Με πραγματική ακρίβεια ίσως ο μοναδικός: λυμπεροπουλος. Εμάς μας βρήκε οτι το σπερμα μας ζει μονο 7 ώρες. Που σημαίνει το μερα παρά μερα, άκυρο στην δική μας περίπτωση. Και πάντα το σπερμοδιαγραμμα με percol

Link to comment
Share on other sites

Με πραγματική ακρίβεια ίσως ο μοναδικός: λυμπεροπουλος. Εμάς μας βρήκε οτι το σπερμα μας ζει μονο 7 ώρες. Που σημαίνει το μερα παρά μερα, άκυρο στην δική μας περίπτωση. Και πάντα το σπερμοδιαγραμμα με percol

 

Κάντι εμένα ο γυναικολογος μου ειχε παραπέμψει το σύζυγο μου να κανει σπερμοδιαγραμμα κ καλλιέργεια στο Λυμπερόπουλο πολύ πριν αποφασίσουμε για εξωσωματικη! Είδε ο άνθρωπος πως είχαν περάσει κάποιοι μηνες και σου λέει για ψαχτείτε! Κι ευτυχώς γιατί μας άνοιξε τα μάτια! Πλάκα πλακα και σε εμας εξήγησε πως στη δική μας περίπτωση ότι είναι να γινει, θα γινει μέσα σε 12 ώρες γιατί μετα φθίνει η βιωσιμότητα! Πρέπει πάντα λοιπον να ελέγχεται και το σπερμα πόσο μάλλον όταν το ζευγάρι απευθυνεται σε υποβοηθούμενη αναπαραγωγή! Δίνουμε ένα σκασμό λεφτα. Γιατί να μην έχουμε κάνει όλες τις δυνατές εξετασεις εξ αρχής;

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...