Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εκπαιδευτικο παγουρακι


Recommended Posts

Just now, Sentir...natureza είπε:

Eγω και τους 2 τους εδινα σε καθε ευκαιρια απο ανοιχτο ποτηρι απο 7 μηνων.

Να σου πω την αλήθεια δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Επειδή περίπου τότε έπαινε κανονικά το μπιμπερό του, του το έδινα έτσι, ήταν κ καλοκάιρι, το είχε μόνιμα δίπλα του, δεν ασχολήθηκα, εννοώ δεν το συνδύασα με μελλοντική αυτονομία, είδα την αυτονομία της στιγμής. Κ μου έκανε εντύπωση γιατί κ στην αδερφή μου η γιατρός είπε με ανοιχτό ποτήρι κ αναρωτιόμουν πώς θα πίνει το παιδί μόνο του όταν θελήσει, εννοώ ένα παιδί κάτω του έτους που δεν κινείται αυτόνομα για να το πιάσει. αλλά ο συνδυασμός των δύο μεθόδων έχει λογική. 

 

πάντως με το καλαμάκι το ανοιχτό ευχαριστιέται το παιδί να πίνει, όχι σαν τις βαλβίδες που ζορίζεται. Τώρα θε΄λω να του μάθω λίγο πιρούνι στα στέρεα τρόφιμα. όχι ότι δεν ξέρει την κίνηση, αλλά το θεωρεί περιττό. γιατι έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι αν θα πάει φαντάρος και θα τρώει με τα χέρια ακόμα όπως λένε οι γιαγιάδες που εκνευρίζονται όταν βλέπουν πώς τρώει!

 

πλαστικό σκεύος σπίτι μας δεν υπάρχει εκτός από τάπερ. μόνο ένα σέικερ. υποθετω ότι τα πλαστικα των βρεφικών μπουκαλιών είναι καλύτερης κατηγορίας, ή όχι; καλαμάκι θέλω να δω κι εγώ για πλενόμενο για να μην ππίνει από το πλαστικό και είναι καλή ευκαιρία να σταματήσουμε κ εμείς τα μιας χρήσης. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Έσπερος είπε:

 

πλαστικό σκεύος σπίτι μας δεν υπάρχει εκτός από τάπερ. μόνο ένα σέικερ. υποθετω ότι τα πλαστικα των βρεφικών μπουκαλιών είναι καλύτερης κατηγορίας, ή όχι; 

Εννοώ για κατανάλωση νερού της βρύσης, χυμό και γάλα μπορεί να πίνει σε πλαστικό. 

Just now, Έσπερος είπε:

γιατι έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι αν θα πάει φαντάρος και θα τρώει με τα χέρια ακόμα όπως λένε οι γιαγιάδες που εκνευρίζονται όταν βλέπουν πώς τρώει!

Tα 'χουμε ακουσει κι εμεις αυτα πολλακις :D

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Να σου πω την αλήθεια δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Επειδή περίπου τότε έπαινε κανονικά το μπιμπερό του, του το έδινα έτσι, ήταν κ καλοκάιρι, το είχε μόνιμα δίπλα του, δεν ασχολήθηκα, εννοώ δεν το συνδύασα με μελλοντική αυτονομία, είδα την αυτονομία της στιγμής. Κ μου έκανε εντύπωση γιατί κ στην αδερφή μου η γιατρός είπε με ανοιχτό ποτήρι κ αναρωτιόμουν πώς θα πίνει το παιδί μόνο του όταν θελήσει, εννοώ ένα παιδί κάτω του έτους που δεν κινείται αυτόνομα για να το πιάσει. αλλά ο συνδυασμός των δύο μεθόδων έχει λογική. 

 

πάντως με το καλαμάκι το ανοιχτό ευχαριστιέται το παιδί να πίνει, όχι σαν τις βαλβίδες που ζορίζεται. Τώρα θε΄λω να του μάθω λίγο πιρούνι στα στέρεα τρόφιμα. όχι ότι δεν ξέρει την κίνηση, αλλά το θεωρεί περιττό. γιατι έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι αν θα πάει φαντάρος και θα τρώει με τα χέρια ακόμα όπως λένε οι γιαγιάδες που εκνευρίζονται όταν βλέπουν πώς τρώει!

 

πλαστικό σκεύος σπίτι μας δεν υπάρχει εκτός από τάπερ. μόνο ένα σέικερ. υποθετω ότι τα πλαστικα των βρεφικών μπουκαλιών είναι καλύτερης κατηγορίας, ή όχι; καλαμάκι θέλω να δω κι εγώ για πλενόμενο για να μην ππίνει από το πλαστικό και είναι καλή ευκαιρία να σταματήσουμε κ εμείς τα μιας χρήσης. 

Για το φαγητό κ το πιρούνι αυτο που θα σου πω εγώ ο γιος μου πέρυσι που ξεκίνησε παιδικό σταθμό 1 μήνα πριν κλείσει τα τρία παρότι ήταν πίσω κινητικά κ φαγητο έτρωγε στο σπίτι τις ποιο πολλές φορές με τα χέρια το πρώτο πράγμα που μου είπε η δασκάλα του κ της έκανε κ εντύπωση ήταν πως έφαγε μόνος του χωρίς καμία βοήθεια χρησιμοποιοντας κανονικά του πιρούνι / κουτάλι ( δε ξέρω με τι τρωγανε ).. κ ακόμα κ τώρα κάποιες φορές πολύ σπάνιες βέβαια στο σπίτι θα χρησιμοποιησει τα χέρια για να φάει 

4 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

360 δεν χρησιμοποίησα, βασικά δεν χρησιμοποίησα κανένα εκπαιδευτικό ποτήρι παρά ότι μας βόλευε: μικρά ποτήρια για σφηνάκια για αρχή, αργότερα κρασοποτηρα, καλαμάκι με ποτήρι κανονικό, παγουρινο με καλαμάκι, μπουκάλι,

  Την νύχτα χρησιμοποιούμε παγουρινο με στόμιο για να μην γινεται μουσκεμα. Βολικό να πίνει οπότε θελει είναι κ τα παγουρινο με καλαμάκι! 

Το ότι θα "χάσει" για μία δυο φορές την ανεξαρτησία του στο να πίνει οπότε θελει νερό δεν το θεωρώ πισωγυρισμα! Μάλλον εξέλιξη το βλέπω εγώ γιατί θα μάθει κ άλλο τρόπο που όταν εξοικειωθεί κ με αυτόν θα πίνει ξανά μόνος του. Πλεον έχω μόνιμα ένα ποτήρι γεμισμένο με νερό στον πάγκο κ πηγαίνει κ πίνει. Κόντευει τα τρία κ τώρα αν θέλει νερό βγάζει κ το μπουκάλι απ το ψυγείο!

Κ ο μικρός μου βγάζει το μπουκάλι από το ψυγείο 19 μηνών το ξεβιδωνει κ προσπαθεί να πιει τις περισσότερες φορές το λούζεται βέβαια το νερό .. αλλά σε γενικές γραμμές  τα καταφέρνει μια χαρά ...!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Για το φαγητό κ το πιρούνι αυτο που θα σου πω εγώ ο γιος μου πέρυσι που ξεκίνησε παιδικό σταθμό 1 μήνα πριν κλείσει τα τρία παρότι ήταν πίσω κινητικά κ φαγητο έτρωγε στο σπίτι τις ποιο πολλές φορές με τα χέρια το πρώτο πράγμα που μου είπε η δασκάλα του κ της έκανε κ εντύπωση ήταν πως έφαγε μόνος του χωρίς καμία βοήθεια χρησιμοποιοντας κανονικά του πιρούνι / κουτάλι ( δε ξέρω με τι τρωγανε ).. κ ακόμα κ τώρα κάποιες φορές πολύ σπάνιες βέβαια στο σπίτι θα χρησιμοποιησει τα χέρια για να φάει 

Με κουτάλι τρωει ανετα εδω κ μηνες αλλα μονο το γιαουρτι που δεν μπορει με το χερι. ολα τα αλλα χερι. φακες, ρυζια, ολα. τουλαχιστον ξερω οτι κατέχει την κινηση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Για το φαγητό κ το πιρούνι αυτο που θα σου πω εγώ ο γιος μου πέρυσι που ξεκίνησε παιδικό σταθμό 1 μήνα πριν κλείσει τα τρία παρότι ήταν πίσω κινητικά κ φαγητο έτρωγε στο σπίτι τις ποιο πολλές φορές με τα χέρια το πρώτο πράγμα που μου είπε η δασκάλα του κ της έκανε κ εντύπωση ήταν πως έφαγε μόνος του χωρίς καμία βοήθεια χρησιμοποιοντας κανονικά του πιρούνι / κουτάλι ( δε ξέρω με τι τρωγανε ).. κ ακόμα κ τώρα κάποιες φορές πολύ σπάνιες βέβαια στο σπίτι θα χρησιμοποιησει τα χέρια για να φάει 

Κ ο μικρός μου βγάζει το μπουκάλι από το ψυγείο 19 μηνών το ξεβιδωνει κ προσπαθεί να πιει τις περισσότερες φορές το λούζεται βέβαια το νερό .. αλλά σε γενικές γραμμές  τα καταφέρνει μια χαρά ...!!!

 

Just now, xaroumenh mama είπε:

ο μικρός μου βγάζει το μπουκάλι από το ψυγείο 19 μηνών το ξεβιδωνει κ προσπαθεί να πιει τις περισσότερες φορές το λούζεται βέβαια το νερό .. αλλά σε γενικές γραμμές  τα καταφέρνει μια χαρά ...!!!

Μπράβο του! Έχουν πολύ φαση όταν βλέπεις μπομπιρες που είναι ίσα με την πόρτα του ψυγειου να τα καταφέρνουν! :D Ειναι γλύκες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Με κουτάλι τρωει ανετα εδω κ μηνες αλλα μονο το γιαουρτι που δεν μπορει με το χερι. ολα τα αλλα χερι. φακες, ρυζια, ολα. τουλαχιστον ξερω οτι κατέχει την κινηση. 

Δώσε πιρουνάκι, μπορεί να του αρέσει. Εγώ το έδωσα νωρίς, πολύ νωρίς τώρα που το σκέφτομαι (είχα άγνοια κινδύνου - ευτυχώς δεν είχαμε ατυχήματα) και το προτιμά σαφώς περισσότερο από το κουτάλι. Βέβαια εμείς το φαγητό με τα χέρια το κόψαμε νωρίς και απότομα, υποθέτω λόγω κολλήματος που απέκτησε ξαφνικά με τα καθαρά χέρια.

Σχετικά με το ποτήρι εγώ νερό με ανοιχτό ποτήρι δίνω συχνά αλλά δεν πίνει μόνη της εννοείται. Επειδή όμως δεν είναι ο τύπος που θα ζητήσει να πιεί νερό της αφήνω ακόμα το 360 δίπλα της όταν παίζει γιατί παρατηρώ ότι βλέποντάς το πίνει και καμία γουλιά μόνη. Έξω από το σπίτι έχω ένα κλειστό της munchkin με καλαμάκι. Η διαδικασία πάντως για να πιει με ανοιχτο ποτήρι έστω και με βοήθεια είναι και για μένα ένα βήμα προς την αυτονομία και σίγουρα όχι πισωγύρισμα. Είναι ένα στάδιο πριν το καταφέρει μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Δώσε πιρουνάκι, μπορεί να του αρέσει. Εγώ το έδωσα νωρίς, πολύ νωρίς τώρα που το σκέφτομαι (είχα άγνοια κινδύνου - ευτυχώς δεν είχαμε ατυχήματα) και το προτιμά σαφώς περισσότερο από το κουτάλι. Βέβαια εμείς το φαγητό με τα χέρια το κόψαμε νωρίς και απότομα, υποθέτω λόγω κολλήματος που απέκτησε ξαφνικά με τα καθαρά χέρια.

Του το δινω καθε μερα!! Το κοιταει περιφρονητικά κ το αφηνει διπλα. Αν βαλω χερι στο πιατο του θυμωνει γιατι νομιζει οτι θελει να τον ταΐσω, αν του δωσω κατι με πιρουνι απο το δικο μου πιατο το παιρνει με το χερι. Αλλα επιμενω. Με τα βρώμικα χερια θυμωνει οταν ειναι απο μαρκαδόρο, αλλιως δεν τον νοιαζει, το μονο κινητρο για το πλυσιμο ειναι οτι θα παιξει με τη βρυση. 

 

5 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Η διαδικασία πάντως για να πιει με ανοιχτο ποτήρι έστω και με βοήθεια είναι και για μένα ένα βήμα προς την αυτονομία και σίγουρα όχι πισωγύρισμα.

 

 

Τελικα δεν ηταν τοσο τραγικο οδο το φανταζομουν. ειχα το ποτήρι νε καλαμάκι σε σημειο που το εβλεπε αλλα δεν το εφτανε, κ με φωναζε οταν ηθελε. Μεχρι να ξεκοκκινίσει ο λαιμός του δεν του δινω ανοιχτο ποτήρι για να μη σταξει κατι αλλα εντωμεταξυ θα συνηθισει να κραταει σταθερα. Τωρα θυμηθηκα οτι περσι τον χειμωνα που επινε πορτοκαλάδες, κρατουσε απο τα χερουλακια μικρο ανοιχτο παιδικο ποτηρακι κ επινε μια χαρα μ εμενα διπλα βεβαια αλλα χωρις να το κραταω. Αλλα μετα σταματήσαμε τιυς χυμούς οταν αρχισε να του αρεσει το μανταρίνι σκετο κ ξεχάστηκε η προοδος. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...