Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοντός τράχηλος, χοανοειδής, ακινησία 2ο τρίμηνο


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!

 

Είμαι στην 15 εβδομάδα της πρώτης μου εγκυμοσύνης μετά απο εξωσωματική και ήλπιζα οι περιπέτειες να τελειώσουν αλλά σήμερα στον υπέρηχο η γιατρός μέτρησε τον τράχηλο στα 2 εκατοστά. Στην αρχή έπαθα σοκ δεν ήξερα ακριβώς τι σημαίνει. Μετά από δύο ώρες ψάξιμο έχω τρελαθεί στο άγχος γιατί διάβασα ότι ο κοντός τράχηλος οδηγεί σε πρόωρο τοκετό η ακόμα και αποβολή.

 

Η γιατρός με έστειλε άμεσα ξανά σε ακινησία (λόγω αποκόλλησης ήμουν ήδη 1 μήνα ξάπλα και μόλις που σηκώθηκα) και θα με ξαναεξετάσει σε λίγες μέρες, εάν δει μείωση του μήκους μου μίλησε για περίδεση. 

 

'Εχει συμβεί και σε άλλη κοπέλα τέτοια περίπτωση από τόσο νωρίς? Βλέπω τα περισσότερα κορίτσια το ανακάλύπτουν στην β επιπέδου, αλλά εμένα από την αυχενική είχα ήδη μικρη απόσταση μόλις 3.1 εκ. Με έχει καταβάλει το άγχος γιατί αυτή η εγκυμοσύνη ήρθε με πολύ κόπο και δεν μπορώ να το διαχειριστώ. Οπότε εστώ και συμβουλή για το πως να μειώσω το αγχος μου δέχομαι!

 

Ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


22 hours ago, Kate34 said:

Καλησπέρα κορίτσια!

 

Είμαι στην 15 εβδομάδα της πρώτης μου εγκυμοσύνης μετά απο εξωσωματική και ήλπιζα οι περιπέτειες να τελειώσουν αλλά σήμερα στον υπέρηχο η γιατρός μέτρησε τον τράχηλο στα 2 εκατοστά. Στην αρχή έπαθα σοκ δεν ήξερα ακριβώς τι σημαίνει. Μετά από δύο ώρες ψάξιμο έχω τρελαθεί στο άγχος γιατί διάβασα ότι ο κοντός τράχηλος οδηγεί σε πρόωρο τοκετό η ακόμα και αποβολή.

 

Η γιατρός με έστειλε άμεσα ξανά σε ακινησία (λόγω αποκόλλησης ήμουν ήδη 1 μήνα ξάπλα και μόλις που σηκώθηκα) και θα με ξαναεξετάσει σε λίγες μέρες, εάν δει μείωση του μήκους μου μίλησε για περίδεση. 

 

'Εχει συμβεί και σε άλλη κοπέλα τέτοια περίπτωση από τόσο νωρίς? Βλέπω τα περισσότερα κορίτσια το ανακάλύπτουν στην β επιπέδου, αλλά εμένα από την αυχενική είχα ήδη μικρη απόσταση μόλις 3.1 εκ. Με έχει καταβάλει το άγχος γιατί αυτή η εγκυμοσύνη ήρθε με πολύ κόπο και δεν μπορώ να το διαχειριστώ. Οπότε εστώ και συμβουλή για το πως να μειώσω το αγχος μου δέχομαι!

 

Ευχαριστώ!

 

Καλησπερα,

Ναι έιμαι κι εγώ τέτοια περίπτωση βέβαια το έμαθα με το δυσκολό τρόπο καθώς είχα αποβολή στην 17 εβδομάδα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου

οποτε σε αυτή έκανα περίδεση την 15 λόγω ιστορικου.εννοειται φουλ ξαπλα.Ξεκινησα με τράχηλο 2.7 και είχα μια ραγδαία μείωση που είδαμε στην β επιπέδου στα 2. Συνεχίζω ξαπλα κι έχω φτάσει αισίως 30 εβδομάδα τώρα.

Απαυτα που έχω ψάξει υπάρχουν δύο σχολές αυτοί που συνιστούν ξαπλα και προγεστερόνη και η σχολή με περίδεση,ξαπλα, προγεστερόνη. Προσωπικά η περίδεση με έκανε να νιώθω πολύ καλύτερα ψυχολογικα και τελικά ευτυχώς που την κάναμε κρίνοντας απτην ραγδαία μείωση χωρίς κάποιο προφανή λόγο. πιστεύω ότι ξαπλα κι ακινησία βοηθούν σημαντικά οπότε εφάρμοσε ευλαβικά ο.τι σου πει η γιατρός σου και θα πάνε όλα καλά. Μιλαμε και με άλλες κοπέλες που έχουν παρόμοιο θέμα αυτήν την περίοδο σε ένα thread ανεπάρκειας τραχήλου αν σε ενδιαφέρει για συμπαράσταση. Σε κάθε περίπτωση θετική ενεργεια και κρατά γερα όπως βλέπεις υπάρχουν αρκετές κοπέλες που περνάνε κάτι παρόμοιο δεν είσαι μόνη!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 12/10/2021 at 2:03 ΠΜ, Kate34 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

 

Είμαι στην 15 εβδομάδα της πρώτης μου εγκυμοσύνης μετά απο εξωσωματική και ήλπιζα οι περιπέτειες να τελειώσουν αλλά σήμερα στον υπέρηχο η γιατρός μέτρησε τον τράχηλο στα 2 εκατοστά. Στην αρχή έπαθα σοκ δεν ήξερα ακριβώς τι σημαίνει. Μετά από δύο ώρες ψάξιμο έχω τρελαθεί στο άγχος γιατί διάβασα ότι ο κοντός τράχηλος οδηγεί σε πρόωρο τοκετό η ακόμα και αποβολή.

 

Η γιατρός με έστειλε άμεσα ξανά σε ακινησία (λόγω αποκόλλησης ήμουν ήδη 1 μήνα ξάπλα και μόλις που σηκώθηκα) και θα με ξαναεξετάσει σε λίγες μέρες, εάν δει μείωση του μήκους μου μίλησε για περίδεση. 

 

'Εχει συμβεί και σε άλλη κοπέλα τέτοια περίπτωση από τόσο νωρίς? Βλέπω τα περισσότερα κορίτσια το ανακάλύπτουν στην β επιπέδου, αλλά εμένα από την αυχενική είχα ήδη μικρη απόσταση μόλις 3.1 εκ. Με έχει καταβάλει το άγχος γιατί αυτή η εγκυμοσύνη ήρθε με πολύ κόπο και δεν μπορώ να το διαχειριστώ. Οπότε εστώ και συμβουλή για το πως να μειώσω το αγχος μου δέχομαι!

 

Ευχαριστώ!

 

Εδω «συναδελφος»

ολα καλα θα πανε, κ μενα ετσιι μου ελεγαν κ ελεγα απο μεσα μου αχ κανεις δε με καταλαβαινει.

σε καταλαβαινω ομως βαθια. Ειχα τραχηλο 11 χιλιοστα στη β επιπεδου

Μπηκα για εκτακτη περιδεση και γεννησα στην 37η 

Λογω αιμοραγιων στην αρχη της εγκυμοσυνης μου, εκατσα συνολο στο κρεβατι 7 μηνες! Το κοριτσι μου ηταν βιαστικο αλλα ειναι τοσο τεραστια η αγκαλια που μου δινει που ολα φαινονται τοσο μακρινα!

σου στελνω θετικη ενεργεια, με το καλο να παρεις αγκαλια το μωρο σου την ωρα που πρεπει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...