Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβληματισμός για δημόσιο θηλασμό?


Recommended Posts

Αρχικά θα ήθελα να πω πως το θέμα που έθιξα δεν ήταν ο θηλασμός πάνω από κάποια ηλικία(που και με αυτό διαφωνώ…) αλλά ο δημόσιος θηλασμός.

Γιατί ένα τρίχρονο παιδί δεν μπορεί να καταλάβει ότι δεν χρειάζεται να θηλάσει ανάμεσα στο κέικ, τον χυμό και το παιχνίδι .

Όπως γιατί μια μαμά που είναι με την παρέα της και πίνει καφέ πρέπει να θηλάσει ένα τόσο μεγάλο παιδί….

Τι προσφέρει στο παιδί?

Τι είδους ανασφάλειες μπορεί να καλύπτει αυτό στην μητέρα?

Γιατί πρέπει να «επιδεικνύεται»| κάτι τέτοιο σε ένα χώρο γεμάτο μαμάδες και παιδάκια?

 

κοιτα ως προς το αρχικο σου ερωτημα το τι θα ελεγες στο παιδι αν σε ρωτουσε τι κανει το παιδακι(που θηλαζει) οπως και οι αλλες οι κοπελες σου ειπαν θα του ελεγες αυτο που ακριβως κανει οτι θηλαζει,δε νομιζω να ειναι τοσο τραγικο.οσο για τα αλλα ειναι εντελως υποκειμενικα.εσυ μπορει να το βλεπεις ανασφαλεια απο την πλευρα της μητερας συμφωνα με τα δικα σου πιστευω και συμφωνα μ αυτα που εσυ εχεις διαβασει και ενημερωθει και απο την αλλη η αλλη η μανουλα πιστευει οτι προσφερει στην υγεια του παιδιου της συμφωνα μ αυτα που εχει διαβασει και ενημερωθει.οσα αρθρα υπαρχουν που λενε οτι ο μακροχρονιος θηλασμος κανει το ταδε κακο ή δεν προσφερει τιποτα αλλη τοση βιβλιογραφια υπαρχει οτι ο μακροχρονιος θηλασμος κανει καλο και στην σωματικη και στην ψυχικη υγεια.η καθεμια μας ακολουθει αυτο που θεωρει καλυτερο και αναλαμβανει και τις ευθυνες της.εμενα η μπουμπου μου ειναι 10 μηνων και εχουμε θηλασει παντου.εμενα ειναι μωρακι και οποτε πεινασει πρεπει να της δωσω.δεν γνωριζω για μεγαλυτερες ηλικιες πως θα το χειριζομουν και δεν ξερω ακομα ποσο θα θηλασω.και τελος επειδη ρωτας γιατι πρεπει να επιδεικνυεται κατι τετοιο σε ενα χωρο γεματο μαμαδες και παιδακια θεωρεις οτι προσεβαλλε καποιον ή δημιουργησε ψυχικα τραυματα σε καποιο παιδακι?θεωρω οτι ολα μπορουμε να τα εξηγησουμε στα παιδια με ωραιο και ηρεμο τροπο.εγω πιστευω οτι δεν χρειαζεται να μπαινουμε στο τρυπακι "α γιατι θηλαζει αυτη ή γιατι δινει μπιμπερο η αλλη"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


+++++++1 για αυτό το άρθρο. Δεν έχω τίποτα να προσθέσω, εκτός του ότι όλοι οι ψυχολόγοι και ψυχοθεραπευτές με τους οποίους έχω συζητήσει το θέμα του θηλασμού προτείνουν 6 μήνες ή το πολύ μέχρι 1 χρόνο.

 

υπαρχουν και ψυχολογοι και ψυχοθεραπευτες που υποστηριζουν και το ακριβως αντιθετο.η ψυχολογια και η ψυχιατρικη ειναι πολυ ρευστες επιστημες.δεν ειναι μαθηματικα που 1+1=2.καποτε οι ψυχοθεραπευτες προτειναν λοβοτομη και μεχρι πριν λιγα χρονια εκανα και ηλεκτροσοκ στους ψυχικα αρρωστους γιατι αυτο πιστευαν ως σωστο,το λεω γιατι και αυτοι οι ανθρωποι δεν ειναι φωτεινοι παντογνωστες.

 

 

Οι γενιές αυτές, από ψυχολογικά άλλο τίποτα. Ειδικά οι άντρες.

 

Αν και πολύ αμφιβάλλω ότι θήλαζαν 3,4,5 χρόνια μιας που η μέση μάνα της δεκαετίας του 30 μέσα σε 5 χρόνια είχε μείνει τρεις φορές έγκυος. Από συζητήσεις ανθρώπων της εποχής αυτής, το συμπέρασμα είναι ότι μάλλον έπαιζε πολύ το υποκατάστατο - ζαχαρόνερο, ζουμί σύκων, γάλα γαϊδούρας κλπ.

 

δεν λεω οτι κανενας ανθρωπος δεν ειχε ψυχολογικα.σε ολες τις γενιες υπηρχαν και παιδοφιλοι και ανωμαλοι και μαμακηδες και λογιων λογιων ανθρωποι.επισης υποκαταστατα,γαλα γαιδουρας κτλ και σκευη σιτισης για νεογεννητα υπαρχουν και απο την αρχαιοτητα.εγω απλα ειπα οτι ο θηλασμος ειναι μια φυσικη κατασταση που μεχρι πριν καποια χρονια αυτο που ονομαζουμε"μακροχρονιος" θηλασμος ηταν κατι φυσιολογικο και μια εικονα απολυτως αποδεκτη.επισης φυσικα και θηλαζαν τα μεγαλυτερα παιδια απο το γαλα του νεογεννητου.ηταν πολυ συνηθισμενη πρακτικη τα παλια τα χρονια που εκαναν το ενα παιδι μετα το αλλο

Link to comment
Share on other sites

Ας εστιάσουμε στο ζήτημα του δημόσιου θηλασμού (το 6 μήνες θηλασμού το μέγιστο κάνω πως δεν το είδα).

 

Σκεφτείτε να άνοιγα το εξής θέμα: είδα τις προάλλες στο πάρκο ένα μωράκι ούτε 2 μηνών, με χωμένο το μπουκάλι στο στόμα. Αναρωτιέμαι, τι ανάγκη ικανοποιούσε η μητέρα του και δεν το θηλασε; Δεν μπορούσε να υπομείνει λίγο ξενύχτι/ κούραση/ πόνους στις θηλές; Στην ηλικία αυτή το ξένο γάλα μόνο κακό του κάνει και η μάνα του θέλει τη βολή της.

 

Φανταστείτε τι θα γινόταν...

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μου για το τι θα έλεγα στο παιδί μου είναι γιατί θηλάζει ένα παιδάκι τόσο μεγάλο την ώρα που παίζει με τους φίλους του.

Abebablom η κορούλα σου είναι μόλις 10 μηνών. Πολύ καλά κανείς και την θηλάζεις όταν πιστεύεις ότι πεινάει.

Στην περίπτωση που ανέφερα εγώ ο θηλασμός δεν καλύπτει την ανάγκη της πεινάς.

Κάποια κοπέλα ανάφερε τα κατσικάκια και τα ανθρωπάκια λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να τα συγκρίνω.

Εγώ προσπαθώ να μάθω στον μικρό μου ποτέ είναι ώρα που θα φάμε, ποτέ είναι η ώρα που θα παίξουμε, ποτέ θα κοιμηθούμε κτλ έτσι ώστε να μπορεί να προσαρμόζετε και να ξεχωρίζει τι κάνουμε και που….

Αυτή είναι η ένσταση μου ότι ένα παιδί 3μιση χρόνων θα έπρεπε να ξεχωρίζει την ώρα του παιχνιδιού από την ώρα του θηλασμού, ανεξάρτητα από τα οφέλη που μπορεί να του προσφέρει.

Link to comment
Share on other sites

....Εγώ προσπαθώ να μάθω στον μικρό μου ποτέ είναι ώρα που θα φάμε, ποτέ είναι η ώρα που θα παίξουμε, ποτέ θα κοιμηθούμε κτλ έτσι ώστε να μπορεί να προσαρμόζετε και να ξεχωρίζει τι κάνουμε και που….

Αυτή είναι η ένσταση μου ότι ένα παιδί 3μιση χρόνων θα έπρεπε να ξεχωρίζει την ώρα του παιχνιδιού από την ώρα του θηλασμού, ανεξάρτητα από τα οφέλη που μπορεί να του προσφέρει.

 

Αυτό ακριβώς!

Έτσι -όπως το τοποθέτησες- συμφωνώ απόλυτα!

 

Το "λάθος" της συγκεκριμένης μαμάς ΔΕΝ είναι ότι θηλάζει. Είναι ότι δεν έχει δώσει στο μωράκι της να καταλάβει ότι ορισμένα πράγματα τα κάνουμε μόνο σε ορισμένους τόπους και χρόνους.

Ένα παιδάκι σε ηλικία 3μισι χρονών μπορεί να καταλάβει 2-3 πράγματα: δεν ξεγυμνωνόμαστε μπροστά σε όλο τον κόσμο όταν θέλουμε τσίσα, τρώμε ό,τι είναι ώρα να φάμε, θηλάζουμε στο σπίτι πριν κοιμηθούμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ας εστιάσουμε στο ζήτημα του δημόσιου θηλασμού (το 6 μήνες θηλασμού το μέγιστο κάνω πως δεν το είδα).

 

Σκεφτείτε να άνοιγα το εξής θέμα: είδα τις προάλλες στο πάρκο ένα μωράκι ούτε 2 μηνών' date=' με χωμένο το μπουκάλι στο στόμα. [b']Αναρωτιέμαι, τι ανάγκη ικανοποιούσε η μητέρα του και δεν το θηλασε;[/b] Δεν μπορούσε να υπομείνει λίγο ξενύχτι/ κούραση/ πόνους στις θηλές; Στην ηλικία αυτή το ξένο γάλα μόνο κακό του κάνει και η μάνα του θέλει τη βολή της.

 

Φανταστείτε τι θα γινόταν...

 

 

Ε ναι... ΑΝ δεν υπήρχε ιατρικός λόγος (και άραγε σε τι ποσοστό υφίστανται αυτοί οι ιατρικοί λόγοι;), και ΑΝ δεν ήταν ανενημέρωτη, η μητέρα κατά πάσα πιθανότητα ικανοποιούσε την ανάγκη για προσωπική ξεκούραση.

 

Τέτοια συμπεράσματα, από τη μια ή από την άλλη κατεύθυνση, πολύ εύκολα μπορούμε να βγάλουμε όλοι. Και να απευθύνουμε τους αντίστοιχους χαρακτηρισμούς.

Ή τουλάχιστον να τους απευθύνουν όσοι από εμάς θεωρούν τον εαυτό τους τόσο τέλειο (που πρέπει να το πουν παντού) ή τόσο ανεπαρκή (που προσπαθούν να τον δικαιολογήσουν).

 

Προσωπικά, ως "μέση" μαμά, ούτε τέλεια ούτε ανεπαρκή, προτιμώ να μην κρίνω...

Link to comment
Share on other sites

scratee

Θα σου απαντήσω εγώ τι ανάγκες καλύπτει το μπιμπερό σε ένα μωρό 2 μηνών όπως ήταν και ο γιος μου.

Καλύπτει την ανάγκη να ζήσει μιας και η μαμά του μπήκε άρον στο νοσοκομείο και νοσηλεύτηκε εκεί 20 μέρες και βγήκε αφού είχε κάνει 2 χειρουργεία….

Το να πίνει ένα μωρό γάλα σκόνη δεν είναι πάντα επειδή η μαμά του βαριόταν…

Μπορεί κάποια γυναίκα να μην μπορεί ψυχολογικά να θηλάσει, μπορεί να μην μπορεί πρακτικά( επιστροφή στην εργασία) μπορεί για χίλιους δυο λόγους ….

Link to comment
Share on other sites

Έχω απομονώσει κάποιες φράσεις. Εάν θέλετε διαβάστε το ολόκληρο.

 

 

http://www.tovima.gr/science/article/?aid=458498

 

«Ανταποκρίνομαι στις ανάγκες του παιδιού δεν σημαίνει πως κάνω ό,τι μου ζητήσει. Ο θηλασμός-πιπίλα δεν προσφέρει την ασφάλεια των ξεκάθαρων ορίων στο χάος της ψυχικής ανωριμότητας του παιδιού. Η μητέρα δεν εξυπηρετεί τις αναπτυξιακές ανάγκες του παιδιού της με το να τροφοδοτεί (για τους δικούς της λόγους) μια εικόνα του εαυτού της "πανταχού παρούσα και τα πάντα πληρούσα". Με τον παρατεταμένο θηλασμό δεν του προσφέρει πλαίσιο για να αναπτυχθεί και δεν προετοιμάζει το παιδί της να είναι ανθεκτικό στις ματαιώσεις, στις απογοητεύσεις και στις αντιξοότητες της ζωής».

 

Κατά την κυρία Παπανικολάου από το τρίτο έτος της ζωής του παιδιού, και εφόσον έχει υπάρξει επαρκής κάλυψη των αναγκών του για ασφάλεια, η βασική ανάγκη του είναι η αυτονομία. «Η παράταση της προσκόλλησης ίσως καλύπτει ανάγκες της ίδιας της μητέρας για ασφάλεια και επαφή, ανάγκες που δεν έχουν επαρκώς καλυφθεί. Ο αποθηλασμός είναι ένας αποχωρισμός τόσο για το βρέφος όσο και για τη μητέρα. Η μητέρα θα στηρίξει το μωρό της σε αυτή τη διαδικασία, αλλά ίσως χρειαστεί να πάρει και αυτή στήριξη από κάποιον άλλον».

 

Την ίδια στιγμή όμως η φανατική εμμονή στον θηλασμό λειτουργεί εις βάρος της συναισθηματικής ανάπτυξης του παιδιού και δημιουργεί καθηλώσεις επικίνδυνες για την προσωπικότητά του στη συνέχεια της ζωής του. Η προσφορά του μητρικού στήθους σε οποιαδήποτε δυσφορία του παιδιού το εκπαιδεύει στη συνέχεια της ζωής του να αναζητεί στην τροφή την αδιαφοροποίητη ικανοποίηση (καθήλωση στο στοματικό στάδιο εξέλιξης)».

Ο κ. Καραγιάννης σημειώνει ότι καθημερινά στην κλινική εμπειρία καταγράφονται επώδυνα περιστατικά ανάπτυξης φοβιών, αγχωδών αντιδράσεων, ακόμη και βαρύτερων ψυχικών διαταραχών που σχετίζονται με την αδιαφοροποίητη συγκυτιακή σχέση μητέρας - παιδιού. «Η αποκλειστικότητα της σχέσης μητέρας - βρέφους δεν μπορεί να διαρκεί αιώνια, γιατί τότε δεν αφορά τη φροντίδα του παιδιού αλλά την κάλυψη άλλων συναισθηματικών αναγκών της μητέρας, η οποία απομυζεί το παιδί της, απομακρύνοντας ή περιθωριοποιώντας τον πατέρα. Συνεπώς εδώ έχουμε μια αντιστροφή της κατανόησης του οιδιποδείου συμπλέγματος σε ιοκάστειο σύμπλεγμα, όπου η μητέρα καθηλώνεται στο παιδί της και επομένως εμποδίζει την αυτονόμησή του».

 

Απομονώνω κι εγώ κάποιες φράσεις.

Τι συμπεράσματα βγαίνουν;

 

1) Μιλάμε για αποθηλασμό μετά το τρίτο έτος της ζωής του παιδιού. Να λοιπόν που ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ δεν μιλούν για 6 μήνες ή 1 έτος το πολύ... Μήπως λοιπόν ταυτίζονται με τον ΠΟΥ που θεωρεί υποχρεωτικό τον θηλασμό τα 2 πρώτα χρόνια; :rolleyes: (Ο ΠΟΥ έχει και ψυχ-ιάτρους. Όχι μόνο παιδιάτρους.)

 

2) Τίθεται η παράμετρος της επαρκούς κάλυψης των αναγκών του παιδιού για ασφάλεια.

Όπως γίνεται λόγος για ιατρικούς λόγους που εμποδίζουν τον θηλασμό, και για αυτό δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι, μήπως πρέπει να σκεφτούμε ότι ίσως το συγκεκριμένο παιδάκι -που τόλμησε να θηλάσει στον παιδότοπο- περνά μια φάση στρες στη ζωή του; Ίσως να χωρίζουν οι γονείς του, ίσως να είναι άρρωστο κάποιο μέλος της οικογένειάς του, ίσως και το ίδιο...

Ενώ με ευκολία και με ταχύτητα δικαιολογούμε όποια μητέρα δεν θηλάζει (και καλά κάνουμε γιατί δεν ξέρουμε τι συμβαίνει...) αναρωτιέμαι για ποιον λόγο δεν σκέφτηκε κανείς ότι μπορεί να υπάρχει πραγματική αιτία για αυτήν τη συμπεριφορά του παιδιού αλλά σπεύσατε να κατηγορήσετε τη μητέρα του ότι δήθεν καλύπτει τις δικές της ανάγκες και ότι προκαλεί ψυχολογικά στο παιδί της.

 

3) Η προσφορά του στήθους δεν πρέπει να γίνεται οποτεδήποτε, στην παραμικρή δυσφορία του παιδιού.

Λέει τίποτα το άρθρο για το παιδί που θηλάζει 1-2 φορές τη μέρα, πρωί ή/και βράδυ, στο σπίτι του;

 

4) Η αποκλειστικότητα της σχέσης μητέρας-βρέφους είναι λάθος ... από το μαιευτήριο ακόμη. Τόσες έρευνες έχουν γίνει που δείχνουν ότι ο μπαμπάς πρέπει να είναι ενεργός και να συμμετέχει σε ίση βάση σε όλα τα θέματα. Αν αυτό δεν λειτουργεί σε κάποιες οικογένειες, δεν φταίει ο θηλασμός αλλά το ζευγάρι που δεν έχει βρει την ισορροπία.

 

Πολλές και διαφορετικές αναγνώσεις του ίδιου άρθρου...

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μου για το τι θα έλεγα στο παιδί μου είναι γιατί θηλάζει ένα παιδάκι τόσο μεγάλο την ώρα που παίζει με τους φίλους του.

Abebablom η κορούλα σου είναι μόλις 10 μηνών. Πολύ καλά κανείς και την θηλάζεις όταν πιστεύεις ότι πεινάει.

Στην περίπτωση που ανέφερα εγώ ο θηλασμός δεν καλύπτει την ανάγκη της πεινάς.

Κάποια κοπέλα ανάφερε τα κατσικάκια και τα ανθρωπάκια λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να τα συγκρίνω.

Εγώ προσπαθώ να μάθω στον μικρό μου ποτέ είναι ώρα που θα φάμε, ποτέ είναι η ώρα που θα παίξουμε, ποτέ θα κοιμηθούμε κτλ έτσι ώστε να μπορεί να προσαρμόζετε και να ξεχωρίζει τι κάνουμε και που….

Αυτή είναι η ένσταση μου ότι ένα παιδί 3μιση χρόνων θα έπρεπε να ξεχωρίζει την ώρα του παιχνιδιού από την ώρα του θηλασμού, ανεξάρτητα από τα οφέλη που μπορεί να του προσφέρει.

 

και εγω απο τοτε που εχουμε ξεκινησει στερεες προσπαθω να της εχω ενα προγραμμα ως προς τις στερεες πχ τρωμε στην κουζινα,περιπου ιδιες ωρες την ημερα κτλ.τωρα αν κανουμε περα το θεμα του μακροχρονιου θηλασμου γιατι ετσι κ αλλιως ειναι υποκειμενικο εγω θα φερω ενα παραδειγμα για τον ποιον λογο μπορει να εξυπηρετει το παιδι.εαν ενα παιδι 3 χρονων ζητουσε μια σοκοφρετα που ειναι γενικα κατι που το τρωμε μικροι μεγαλοι χωρις να μας προσφερει τιποτα απολυτως(περισσοτερο κακο μας κανει που λεει ο λογος,παχαινουμε χαλανε τα δοντια κτλ)παρολα αυτα μας αρεσει και την τρωμε και μας το ζητησει την ωρα που παιζει σε εναν παιδοτοπο,αλλες μανουλες θα την δωσουν ειτε γιατι σκεφτονται οτι δεν εγινε και τιποτα μια στο τοσο,ειτε γιατι δεν τις νοιαζει να τρωνε συνεχεια γλυκα ειτε ειτε ειτε και αλλες μανουλες δεν θα την δωσουν ειτε γιατι θεωρουν οτι δεν ειναι ωρα να την δωσουν ειτε γιατι δεν δινουν καθολου γλυκα στα παιδια τους ειτε ειτε ειτε.μπορει και το παιδακι εκεινη την ωρα να μην πεινασε ή να μην διψασε και απλα να ηθελε να θηλασει επειδη ετσι ενιωσε εκεινη την στιγμη.δεν ειναι πααντα ολα τοσα περιπλοκα.ε αυτη η μανουλα διαλεξε να δωσει κατι που ηθελε το παιδι της.μονη της αναλαμβανει και τις ευθυνες της αν κανει καλο ή κακο.γενικα θεωρω οτι δεν πρεπει να κατακρινουμε τις επιλογες των αλλων ποσο μαλλον ανθρωπων που ουτε καν γνωριζουμε.οπως και εσυ λογω ιατρικων λογων εδωσες μπιμπερο γιατι αυτο επρεπε να κανεις ποια ειμαι εγω να σε κρινω?

Link to comment
Share on other sites

Οι ψυχολόγοι δεν ειναι θεοί! Πόσες χαζομάρες έχουν ακουστεί κατά καιρούς από επιστήμονες! Παλιά συνταγογραφούσαν τη θαλιδομίδη...

Άλλος ένας λόγος να μην παίρνουμε σοβαρά τις οδηγίες του ΠΟΥ, της Αμερικάνικης Παιδιατρικής Εταιρείας και γενικώς των γιατρών :rolleyes:

 

Σοβαρά, ποιος έχει αναμνήσεις απο 3-4 ετών; Θέλω να τον συναντήσω!

Πολλοί άνθρωποι έχουν συνειδητές μνήμες από 3 χρονών, σχεδόν όλοι από 4. Ασυνείδητες έχουμε όλοι και από μικρότερη ηλικία. Αν θες πάντως να συναντήσεις κάποιον που έχει μνήμες πριν τα 3, έλα να πιούμε καφέ να με γνωρίσεις.

 

Ο Φρόυντ έζησε σε μια εποχή που τις δεσποσύνες τις στένευαν οι κορσέδες και έψαχναν να βρουν επιστημονικά τι φταίει που σε κάποιες τους σάλευε και ανακάλυψαν τότε την "υστερία"... Και επειδή εκείνος ασχολήθηκε εκτός των άλλων και με το θηλασμό, σου λέει ο θηλασμός είναι κάτι για το οποίο οφείλουν να έχουν άποψη οι ψυχολόγοι, γιατί κάτι σημαίνει, δεν μπορεί!

Δεν ασχολήθηκε μόνο ο Freud με το θηλασμό. Μάλιστα τα περί μη συνέχισης του θηλασμού μετά τους 6/12 μήνες τα λένε ψυχολόγοι και ψυχοθεραπευτές άσχετοι με την ψυχανάλυση.

 

Εγώ ξέρω ότι τα κατσικάκια τα αφήνουν ήσυχα και δεν τους επιβάλλει τίποτα σχετικά με το θηλασμό τους κανείς! Πιο τυχερά είναι από τα ανθρωπάκια τελικά...

Τα κατσικάκια δεν έχουν ψυχοσεξουαλική εξέλιξη. Τα ανθρωπάκια έχουν. Αν μεθαύριο ο γιος σου δεν διεγείρεται στη θέα του γυμνού στήθους γιατί την έχει συνδέσει με τη θαλπωρή της αγκαλιάς της μαμάς, θα έχει πρόβλημα. Το κατσικάκι όχι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκεφτείτε να άνοιγα το εξής θέμα: είδα τις προάλλες στο πάρκο ένα μωράκι ούτε 2 μηνών' date=' με χωμένο το μπουκάλι στο στόμα. Αναρωτιέμαι, τι ανάγκη ικανοποιούσε η μητέρα του και δεν το θηλασε; Δεν μπορούσε να υπομείνει λίγο ξενύχτι/ κούραση/ πόνους στις θηλές; Στην ηλικία αυτή το ξένο γάλα μόνο κακό του κάνει και η μάνα του θέλει τη βολή της.[/quote']

Δεν νομίζω να σκανδαλίζεται καμιά μας με τη θέα μιας μαμάς που θηλάζει το 2 μηνών μωράκι της στο πάρκο. Αλλά αν έβλεπες την ίδια μαμά με ένα 5χρονο να του λέει "Γιαννάκηηηηηη έλα να πιεις το γάλα σουυυυυυυ" και μόλις ερχόταν ο Γιαννάκης να του δίνει μπιμπερό..... ε όπως και να έχει μια εντύπωση θα σου την έκανε.

 

Εγώ μια φορά είδα 5χρονο να έχει πιπίλα στο στόμα και ακόμα δεν μπορώ να βγάλω την εικόνα από το μυαλό μου. Όχι να το έβλεπα να θηλάζει κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

1) Μιλάμε για αποθηλασμό μετά το τρίτο έτος της ζωής του παιδιού. Να λοιπόν που ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ δεν μιλούν για 6 μήνες ή 1 έτος το πολύ... Μήπως λοιπόν ταυτίζονται με τον ΠΟΥ που θεωρεί υποχρεωτικό τον θηλασμό τα 2 πρώτα χρόνια; :rolleyes: (Ο ΠΟΥ έχει και ψυχ-ιάτρους. Όχι μόνο παιδιάτρους.)

Οι ψυχίατροι δεν ασχολούνται με θέματα ψυχοσεξουαλικής ανάπτυξης εκτός αν παράλληλα είναι και ψυχαναλυτές ή ψυχοθεραπευτές, πράγμα που προϋποθέτει επιπλέον εκπαίδευση και γνώσεις από αυτές που παίρνουν στις ιατρικές σχολές.

 

Οι ψυχοθεραπευτές και οι ψυχολόγοι γενικότερα συμφωνούν λίγο-πολύ ως προς τα προβλήματα που δημιουργεί ο μακροχρόνιος θηλασμός, αλλά γνωρίζοντας ότι υπάρχει κίνημα υπέρ του θηλασμού, δεν μιλάνε δημοσίως (γιατί ιδιωτικά μια χαρά σου λένε "6 μήνες και πολλοί είναι"). Για μένα κακώς δεν μιλάνε και αφήνουν τους γιατρούς να λένε πράγματα που μπορούν εύκολα να παρεξηγηθούν όπως η οδηγία για θηλασμό όσο θέλει η μαμά και το παιδί :rolleyes:

 

Στην τελική, ο ΠΟΥ δίνει μια οδηγία για όλες τις φυλές του πλανήτη αλλά αυτό που είναι σωτήριο για τα παιδιά μιας κοινωνίας μπορεί να μην ενδείκνυται για τα παιδιά μιας άλλης. Συγκεκριμένα σε μια κοινωνία που το στήθος δεν έχει σεξουαλική υπόσταση, είναι σε δημόσια θέα και η κάθε οικογένεια έχει 10 παιδιά (οπότε εκ των πραγμάτων κανένα παιδί δεν έχει τη δυνατότητα να δημιουργήσει αποκλειστικό δεσμό με τη μαμά) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να θηλάζεις και μέχρι τα 18 (που λέει ο λόγος...) αλλά τα δεδομένα είναι διαφορετικά σε μια κοινωνία που το γυναικείο στήθος είναι αντικείμενο πόθου και η κάθε μαμά έχει ένα ή δύο παιδάκια.

 

Σκεφτείτε το λίγο. Ρωτήστε και τους άντρες σας τι νομίζουν. Όταν ήταν έφηβοι τι ονειρεύονταν να αγγίξουν; Γυναικείο στήθος ή γυναικείες πατούσες; Ως γυναίκες, θέλετε οι άντρες σας να διεγείρονται όταν σας βλέπουν γυμνές στο υπνοδωμάτιο ή προτιμάτε να σας αγκαλιάζουν και να κοιμούνται ονειρευόμενοι όνειρα με γαλάζια συννεφάκια;

Link to comment
Share on other sites

Οι ψυχολόγοι δεν ειναι θεοί! Πόσες χαζομάρες έχουν ακουστεί κατά καιρούς από επιστήμονες! Παλιά συνταγογραφούσαν τη θαλιδομίδη... Τώρα κάποιοι σου γράφουν ενυδατικές για τα νεογέννητα χωρίς κανένα ιδιαίτερο λόγο και τα βρέφη βγάζουν εκζέματα, που ήταν άγνωστα παλιότερα... Ε και οι ψυχολόγοι προσπαθούν να ερμηνεύσουν πράγματα που ήταν φυσικά και πάνε να πουν τι θα γίνει και πότε, ενώ υπάρχει και το παιδί που αν το αφήσεις, ξέρει πότε θα αποθηλάσει. Το ότι γίνεται να αποθηλασει και στους 6 μήνες και στον 1 χρόνο και στη μία μέρα, δεν λέει ότι αυτά τα διαστήματα είναι τα πρέποντα και ότι κάποιο άλλο διάστημα έχει ολέθριες συνέπειες.

 

Σοβαρά, ποιος έχει αναμνήσεις απο 3-4 ετών; Θέλω να τον συναντήσω! Ή οι ψυχολογοι πιστεύουν τόσο πια στις μαγικές ιδιότητες του θηλασμού που πιστεύουν ότι αυτό ειδικά θα το θυμούνται τα παιδιά! Ο Φρόυντ έζησε σε μια εποχή που τις δεσποσύνες τις στένευαν οι κορσέδες και έψαχναν να βρουν επιστημονικά τι φταίει που σε κάποιες τους σάλευε και ανακάλυψαν τότε την "υστερία"... Και επειδή εκείνος ασχολήθηκε εκτός των άλλων και με το θηλασμό, σου λέει ο θηλασμός είναι κάτι για το οποίο οφείλουν να έχουν άποψη οι ψυχολόγοι, γιατί κάτι σημαίνει, δεν μπορεί!

 

Αν ο μπαμπάς καταλήξει να κοιμάται στον καναπέ και το αγόρι με τη μαμά μέχρι να πάει Γυμνάσιο, αυτό είναι ένα θέμα, αλλά που δεν έχει άμεση σχέση με το θηλασμό... Αν και ξέρω ένα τέτοιο αγόρι και μια χαρά τα πάει με τα κορίτσια! Ενώ στην ίδια οικογένεια άλλοι που μεγάλωσαν στα σέβεντις μόνοι τους στην κούνια, δεν έδειξαν τέτοια κλίση! Οπότε;

 

Εγώ ξέρω ότι τα κατσικάκια τα αφήνουν ήσυχα και δεν τους επιβάλλει τίποτα σχετικά με το θηλασμό τους κανείς! Πιο τυχερά είναι από τα ανθρωπάκια τελικά... Και δεν ανησυχεί ο βοσκός για την επίδραση που θα έχει ο θηλασμός στη σεξουαλικότητά τους να τρεχει να τα κυνηγάει με το μπιμπερό!

 

Τώρα για το ότι το θέαμα του θηλασμού είναι ενοχλητικό ή δημιουργεί αμηχανία σε κάποιους, για λόγους ευγένειας, όπως είναι το τσιγάρο, προσωπικά προτιμούσα να μην εκθέτω το παιδί μου κυρίως στα σχόλια του καθένα ή να υπάρχει η υποψία ότι ο θηλασμός είναι η σημαία μου, είχα άλλα πράγματα που με ενδιέφεραν... Και εγώ δεν ξέρω τι να υποθέσω για μια μαμά που θηλάζει δημόσια μεγάλο παιδί. Ίσως ελπίζει ότι η κοινωνία θα αλλαξει σε αυτό το θέμα.

 

Σχετικά με το άρθρο, εμένα ρε παιδί μου δεν μου κάθεται καλά να αποκαλείται "παράταση" του θηλασμού ο θηλασμός μετά τους 6 μήνες ή το χρόνο, που με διαφορες συναφείς λέξεις έτσι τον αποκαλούν διάσπαρτα στο άρθρο. Λες και κάποιος κυνηγάει το παιδί που δεν θέλει να θηλάσει, με το στήθος στη φόρα. Αν πρέπει κανείς να χαρακτηρίσει καλά και σώνει κάπως τα διαστήματα θηλασμού, θα αποκαλούσα συντόμευση του θηλασμού, το να επιβάλει κανείς σε ένα μωρό να αποθηλασει στο 6μηνο ή στο χρόνο. Με αυτά που λέει στο άρθρο η Εφη Λάγιου-Λιγνού θα συμφωνούσα, όχι όμως και με τις ερμηνείες για τη διάρκεια του θηλασμού, εκείνη δεν πήρε θέση σε αυτό το θέμα.

 

Παντως τελικά δεν ξέρω ποιο είναι το "φυσικό" διάστημα τελικά, έψαχνα σε πηγές του 19ου αρχές 20ου αιώνα και φαινόταν ότι εκεί γύρω στην εποχή με τα πολλά ξυπνήματα, πριν το χρόνο, οι γυναίκες σε μεγάλο βαθμό αποθήλαζαν, έπαιζαν και τα συμπληρώματα της εποχής... Και ο θηλασμός ξαπλωτά αναφερόταν σαν ένα αξιοπερίεργο που έκαναν γυναίκες σε μια συγκεκριμένη εξωτική χώρα! Οπότε παίζουν πολλά θέματα κουλτούρας γύρω από αυτό...

 

 

AthinaP οπως καταλαβαινεις ολα αυτα που λες ,μπορουν να ερμηνευθουν και ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ...αφου οι ψυχολογοι δεν ξερουν τιποτε τι καθομαστε και ασχολουμαστε με ερευνες? Αφου τα παιδια δεν θυμουνται τιποτε απο την ηλικα των 3-4 γιατι προβληματιζομαστε τοσο πολυ με τα βιωματα τους μεχρι τοτε και φοβοαμστε πως αν τα πληγωσουμε σε μικρη ηλικια τοτε θα ειναι ανεπαρκεις, προβληματικοι ενηλικες κλπ κλπ?

 

Οπως καταλαβες καθε νομισμα εχει 2 οψεις, η αλλιως οτι θελουμε ερμηνευουμε:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Little monkey τωρα προσεξα πως σχολιασες πριν απο μενα!

 

"...Οι ψυχοθεραπευτές και οι ψυχολόγοι γενικότερα συμφωνούν λίγο-πολύ ως προς τα προβλήματα που δημιουργεί ο μακροχρόνιος θηλασμός, αλλά γνωρίζοντας ότι υπάρχει κίνημα υπέρ του θηλασμού, δεν μιλάνε δημοσίως (γιατί ιδιωτικά μια χαρά σου λένε "6 μήνες και πολλοί είναι")...."

 

ΑΥΤΟ ακριβως που εγραψα για την ψυχολογο που βγηκε στην τηλεοραση;)

Link to comment
Share on other sites

scratee

Θα σου απαντήσω εγώ τι ανάγκες καλύπτει το μπιμπερό σε ένα μωρό 2 μηνών όπως ήταν και ο γιος μου.

Καλύπτει την ανάγκη να ζήσει μιας και η μαμά του μπήκε άρον στο νοσοκομείο και νοσηλεύτηκε εκεί 20 μέρες και βγήκε αφού είχε κάνει 2 χειρουργεία….

Το να πίνει ένα μωρό γάλα σκόνη δεν είναι πάντα επειδή η μαμά του βαριόταν…

Μπορεί κάποια γυναίκα να μην μπορεί ψυχολογικά να θηλάσει, μπορεί να μην μπορεί πρακτικά( επιστροφή στην εργασία) μπορεί για χίλιους δυο λόγους ….

 

 

Και γιατι να φοβομαστε να πουμε οτι βαριοταν? Βαριοταν διοτι δεν ειχε δωσει τοση αξια στο θηλασμο απο μια χρονικη στιγμη και επειτα...βαριοταν , βαριοταν, βαριοταν;):-D:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να πω μόνο ότι ποτέ-ποτέ-ποτέ-ποτέ δεν κατακρίνω μία γυναίκα που δε θηλάζει (το περιβάλλον της και τους επαγγελματίες υγείας ναι).

 

Το παράδειγμα το έθεσα για να δείξω ότι είναι άδικο να στοχοποιείται μία γυναίκα που θηλάζει δημοσίως το τρίχρονο (για το οποίο, επαναλαμβάνω, ούτε εγώ συμφωνώ) και όχι μία γυναίκα στην άλλη πλευρά. Και όσο αν όλες λέτε οτι θα εντυπωσιαζόσασταν εξίσου από το τρίχρονο με πιπίλα, ουδέποτε υπήρξε τέτοιο θέμα στο φόρουμ, και, αν υπάρξει ποτέ, σιγά μη γραφτούν σελίδες επί σελίδων (όπως προμηνύεται με αυτό το θέμα).

 

Αλλά, να το ξαναπώ: η μητέρα που δε θηλάζει δε μου φταίει σε τίποτα. Ειλικρινά και με το χέρι στην καρδιά!

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ακριβως που εγραψα για την ψυχολογο που βγηκε στην τηλεοραση ;)

Ναι, γιατί τι να πει η έρμη η ψυχολόγος όταν την αντιπαραβάλεις με μια ...μαμά? Σκέφτεσαι ποτέ να καλέσουν γιατρό στην τηλεόραση να μιλήσει για κάποιο θέμα λίγο αμφισβητούμενο και να του αντιπαραθέσουν μια μαμά; Ποια είναι η γνώμη σας για τη συνάρτηση μεταξύ περιοδοντίτιδας και IUGR; Μάλιστα, ενδιαφέρουσα η άποψή σας Δόκτωρ, για να δούμε τι έχει να πει η τάδε μαμά; Α διαφωνεί! Μάλιστα, τώρα τι έχετε να πείτε κύριε γιατρέ; Ε; Ε;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ένα τρίχρονο παιδί δεν μπορεί να καταλάβει ότι δεν χρειάζεται να θηλάσει ανάμεσα στο κέικ, τον χυμό και το παιχνίδι .

 

Έτσι είναι. Πέραν του αν θα έπρεπε να θηλάζει το τρίχρονο ή όχι, σίγουρα δεν θα έπρεπε να το κάνει την ώρα του παιδότοπου... Δεν ξέρω, μου φαίνεται τελείως άτοπο... Εντωμεταξύ μιλάμε για ένα παιδί που σε αυτή την ηλικία τρέφεται με κανονικό φαγητό. Ποιο το νόημα του να θηλάσει μέσα στον παιδότοπο και να μην πιει ας πούμε έναν χυμό εάν διψάσει;

 

 

Εκαβη , σορυ αλλα μπορω να φανταστω 3426578976 λογους , για τους οποιους καποιος γραφει ενα τετοιο αρθρο.Ειναι πολλα τα λεφτα Αρη.

 

Το άρθρο μου φάνηκε ότι ισορροπούσε και επιπλέον αυτά που έγραφε περί αυτονομίας ή περί ορίων τα βρίσκω απολύτως λογικά!

Link to comment
Share on other sites

Να πω μόνο ότι ποτέ-ποτέ-ποτέ-ποτέ δεν κατακρίνω μία γυναίκα που δε θηλάζει (το περιβάλλον της και τους επαγγελματίες υγείας ναι).

 

Το παράδειγμα το έθεσα για να δείξω ότι είναι άδικο να στοχοποιείται μία γυναίκα που θηλάζει δημοσίως το τρίχρονο (για το οποίο' date=' επαναλαμβάνω, ούτε εγώ συμφωνώ) και όχι μία γυναίκα στην άλλη πλευρά. Και όσο αν όλες λέτε οτι θα εντυπωσιαζόσασταν εξίσου από το τρίχρονο με πιπίλα, ουδέποτε υπήρξε τέτοιο θέμα στο φόρουμ, και, αν υπάρξει ποτέ, σιγά μη γραφτούν σελίδες επί σελίδων (όπως προμηνύεται με αυτό το θέμα).

 

[b']Αλλά, να το ξαναπώ: η μητέρα που δε θηλάζει δε μου φταίει σε τίποτα. Ειλικρινά και με το χέρι στην καρδιά![[/b]/QUOTE]

 

Τωρα μιλας σωστα...και δημοκρατικα;)

Link to comment
Share on other sites

Το παράδειγμα το έθεσα για να δείξω ότι είναι άδικο να στοχοποιείται μία γυναίκα που θηλάζει δημοσίως το τρίχρονο (για το οποίο' date=' επαναλαμβάνω, ούτε εγώ συμφωνώ) και όχι μία γυναίκα στην άλλη πλευρά. Και όσο αν όλες λέτε οτι θα εντυπωσιαζόσασταν εξίσου από το τρίχρονο με πιπίλα, ουδέποτε υπήρξε τέτοιο θέμα στο φόρουμ, και, αν υπάρξει ποτέ, σιγά μη γραφτούν σελίδες επί σελίδων (όπως προμηνύεται με αυτό το θέμα).[/quote']

Scratée εγώ κατάλαβα πώς το είπες (αν και χρειάστηκε να διαβάσω δύο φορές τα λόγια σου για να πιάσω το νόημα) αλλά το παράδειγμα που έφερες με το 2 μηνών μωράκι δεν είναι "η άλλη πλευρά".

 

Επίσης παρόλο που και το τρίχρονο με πιπίλα είναι ένα θεματάκι, από πλευράς ψυχοσεξουαλικής ανάπτυξης δεν υπάρχει πρόβλημα, ούτε υποψία ότι η μαμά κερδίζει κάτι εις βάρος του παιδιού (ασυνείδητα βεβαίως) όταν του επιτρέπει να χρησιμοποιεί πιπίλα δημόσια.

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ μιλάμε για ένα παιδί που σε αυτή την ηλικία τρέφεται με κανονικό φαγητό. Ποιο το νόημα του να θηλάσει μέσα στον παιδότοπο και να μην πιει ας πούμε έναν χυμό εάν διψάσει;

Δεν θηλάζει επειδή διψάει. Θηλάζει για παρηγοριά ή επειδή έτσι έχει μάθει. Και εκεί είναι το πρόβλημα.

 

Βασικά για το 3χρονο είναι πρόβλημα ο θηλασμός γενικώς, όχι απλά ο θηλασμός στον παιδότοπο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατί τι να πει η έρμη η ψυχολόγος όταν την αντιπαραβάλεις με μια ...μαμά? Σκέφτεσαι ποτέ να καλέσουν γιατρό στην τηλεόραση να μιλήσει για κάποιο θέμα λίγο αμφισβητούμενο και να του αντιπαραθέσουν μια μαμά; Ποια είναι η γνώμη σας για τη συνάρτηση μεταξύ περιοδοντίτιδας και IUGR; Μάλιστα, ενδιαφέρουσα η άποψή σας Δόκτωρ, για να δούμε τι έχει να πει η τάδε μαμά; Α διαφωνεί! Μάλιστα, τώρα τι έχετε να πείτε κύριε γιατρέ; Ε; Ε;

 

χαχαχα!!!

Και να μη μιλησουμε για το ποσες ερευνες εχει μελετησει η μαμα...πως της παει κοντρα ενα ψωροδοκτορακος χωρις να ερθει να μιλησει και αυτος κρατωντας τις ερευνες ανα χειρας???? Απο το κεφαλι του τα βγαζει ολα?:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Με τον δημόσιο θηλασμό δεν έχω κανένα θέμα,είναι απλά φυσιολογικό. Τώρα για το θέμα με το τρίχρονο στον παιδότοπο κι εγώ θεωρώ οτι δεν είναι απαραίτητο να θηλάσει εν μέσω παιχνιδιού, παρολα αυτά η μαμα του τι να έκανε? Να έλεγε οχι? Δεν ξέρω, δεν έχω βρεθεί σε παρόμοια θέση, μπορεί το παιδάκι να περνάει κάποια περίοδο της ζωής του που να χρειάζεται αυτού του είδους την παρηγοριά, μπορεί να ήρθε στη ζωή του ένα αδελφάκι ή απλά όπως τα άλλα παιδάκια πηγαίνουν στη μαμα τους για μια αγκαλιά αυτό να πηγαίνει για θηλασμό γιατί έτσι το έχει συνδυάσει. Σε εμάς έχει τύχει πολλές φορές να δούμε βρέφη να θηλάζουν δημόσια και όταν η κόρη μου με ρώτησε της είπα οτι το μωρό πίνει γαλατάκι. Βέβαια μετά ήθελε να πάει ακριβώς επάνω στο στήθος της άλλης να δεί καλά πώς πίνει το γαλατάκι κι εκεί ένιωθα λίγο άβολα εγώ φοβούμενη μην ενοχλεί αλλά οκ αυτό είναι δικό μου πρόβλημα.

 

Εμένα πιο πολύ με ξενίζουν εικόνες όπως 4χρονα με πιπίλα ή πάνω σε καρότσι...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσπαθώ να μάθω στον μικρό μου ποτέ είναι ώρα που θα φάμε, ποτέ είναι η ώρα που θα παίξουμε, ποτέ θα κοιμηθούμε κτλ έτσι ώστε να μπορεί να προσαρμόζετε και να ξεχωρίζει τι κάνουμε και που….

Αυτή είναι η ένσταση μου ότι ένα παιδί 3μιση χρόνων θα έπρεπε να ξεχωρίζει την ώρα του παιχνιδιού από την ώρα του θηλασμού, ανεξάρτητα από τα οφέλη που μπορεί να του προσφέρει.

 

Συμφωνώ!

 

Aimee, όλα τα παιδάκια περνάνε περιόδους στρες για διάφορους λόγους. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να προσφέρει η μαμά το στήθος ανά πάσα ώρα και στιγμή; Του το δίνει άραγε εκείνη την ώρα (στον παιδότοπο) σαν παρηγοριά; Επειδή πεινάει; Επειδή θέλει να είναι πάντα διαθέσιμη για το παιδί; Θα ήθελα πολύ να ακούσω την πλευρά της.

 

 

Για μένα κακώς δεν μιλάνε και αφήνουν τους γιατρούς να λένε πράγματα που μπορούν εύκολα να παρεξηγηθούν όπως η οδηγία για θηλασμό όσο θέλει η μαμά και το παιδί :rolleyes:

 

Στην τελική, ο ΠΟΥ δίνει μια οδηγία για όλες τις φυλές του πλανήτη αλλά αυτό που είναι σωτήριο για τα παιδιά μιας κοινωνίας μπορεί να μην ενδείκνυται για τα παιδιά μιας άλλης.

 

Εμένα πάντως ο γιατρός μου, μου είπε να θηλάσω μέχρι το 6μηνο. Δεν εννοούσε ότι στους 7 μήνες πρέπει να αποθηλάσω απαραιτήτως, αλλά το 6μηνο είναι ικανοποιητικό.

 

Όσο για τον ΠΟΥ, δίνει απλώς μια σύσταση, όπως λες σε όλες τις φυλές του πλανήτη, κρίνοντας μόνο από καθαρά ιατρικής πλευράς (τι είναι ωφέλιμο για τη σωματική υγεία). Δεν εξετάζει άλλους παράγοντες (ψυχολογικούς, κοινωνικούς, πολιτισμικούς κτλ).

 

Προσωπική μου γνώμη, από τη στιγμή που το παιδί βάζει στερεά τροφή στη διατροφή του και αρχίζει να καταναλώνει διάφορες τροφές, αρχίζει να μειώνεται η ευεργετική δράση του θηλασμού, ακριβώς γιατί δεν είναι ποια η αποκλειστική διατροφή του.

 

Επίσης, (προσωπική γνώμη), όπως οριοθετείς ένα 2χρονο σε άλλα θέματα, πρέπει να το οριοθετήσεις και στο θέμα του θηλασμού εάν ακόμα θηλάζει (πως, που και πότε θηλάζουμε). Προφανώς και θα αντιδράσει, όπως θα αντιδράσει και σε άλλα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης παρόλο που και το τρίχρονο με πιπίλα είναι ένα θεματάκι, από πλευράς ψυχοσεξουαλικής ανάπτυξης δεν υπάρχει πρόβλημα, ούτε υποψία ότι η μαμά κερδίζει κάτι εις βάρος του παιδιού (ασυνείδητα βεβαίως) όταν του επιτρέπει να χρησιμοποιεί πιπίλα δημόσια.

 

Συμφωνώ.

 

Δεν θηλάζει επειδή διψάει. Θηλάζει για παρηγοριά ή επειδή έτσι έχει μάθει. Και εκεί είναι το πρόβλημα.

 

Βασικά για το 3χρονο είναι πρόβλημα ο θηλασμός γενικώς, όχι απλά ο θηλασμός στον παιδότοπο.

 

Το φαντάζομαι (ότι το κάνει λόγω παρηγοριάς ή συνήθειας). Άρα δεν παίζει το επιχείρημα ότι εκείνη την ώρα "τρέφεται".

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...