Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εισαγωγή στερεών, επιστροφή στη δουλειά, μείωση παραγωγής;


Recommended Posts

Πλέον αυτό το έμαθα, νομίζω:rolleyes: ήταν και ο λόγος που έκοψα τον θηλασμός στο γιο μου από τον τρίτο μήνα. Δεν επαναπαύομαι σε καμία περίπτωση αλλά πάντα ανησυχώ.

 

Και το συμπέρασμα είναι όσα παιδιά και να κάνω όσους μήνες και να θηλάσω πάντα θα ανησυχώ γι' αυτά τα βρωμόml:lol:

 

Έχω απαντήσει με Bold

 

Εννοώ οτι τις ζεστές μέρες και νύχτες τα μωρά που δεν ξυπνούν το βραδυ για να θηλάσουν έχουν στην πρώτη τους πρωινή πάνα σημάδια ελαφριάς αφυδάτωσης (στεγνη σχεδόν πάνα με χρωματισμένα ούρα). Τα μωρά αυτα συνήθως ιδρώνουν στον ύπνο τους.

 

5 πάνες βρεγμένες, όχι ασήκωτες. Δηλαδή να εχει ουρήσει τουλάχιστον 5 φορες.

 

Μην αγχώνεσαι με τα μλ! Εμπιστέψου απλα το σωμα σου και το μωρό σου!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πάντως κανονικά η άντληση δεν πονάει! Μήπως γίνεται κατι λάθος; Η χοάνη σου ειναι μεσαίου μεγέθους; Το στήθος σου ειναι μικρό ή μεγαλο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κανονικά η άντληση δεν πονάει! Μήπως γίνεται κατι λάθος; Η χοάνη σου ειναι μεσαίου μεγέθους; Το στήθος σου ειναι μικρό ή μεγαλο;

Το θήλαστρο είναι της αδερφής μου (που έχουμε σχεδόν το ίδιο στήθος, κανονικό, ούτε μικρό ούτε μεγάλο), δεν ξέρω από θήλαστρα οπότε δεν γνωρίζω τι μέγεθος έχει η χοάνη. Η αδερφή μου πάντως έβγαζε 200 ml στην καθησιά της:lol: Το γνωρίζω ότι δεν πρέπει να πονάει αλλά σκέφτομαι σε συνδυασμό με το δαγκωμα ίσως γι΄αυτο και ο θηλασμος με πονάει τις τελευταιες μέρες.

 

Σε ότι αφορά τις πάνες σίγουρα βρέχουμε πάνω από 5. Μια χαρά γάλα έχω, εγώ τρώγομαι με τα ρούχα μου! Αλλά και πάλι φύλαγε τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά:D

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ οτι τις ζεστές μέρες και νύχτες τα μωρά που δεν ξυπνούν το βραδυ για να θηλάσουν έχουν στην πρώτη τους πρωινή πάνα σημάδια ελαφριάς αφυδάτωσης (στεγνη σχεδόν πάνα με χρωματισμένα ούρα). Τα μωρά αυτα συνήθως ιδρώνουν στον ύπνο τους.

 

Μμμμ κατάλαβα, της δικιάς μου τελειώς στεγνή δεν είναι σίγουρα έχει ουρήσει 2 φορές και χρωματισμένα τι εννοείς? και έμενα έχει μια ελαφρά κιτρινάδα... Την Δευτέρα έχω ραντεβού με τον παιδιάτρό της σίγουρα θα του πω να της κάνουμε μια εξέταση έτσι για να μου φύγει η ιδέα. ΟΥΦ

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να σημειώσω ότι έχω της Medela το MiniElectric (κάπως έτσι).

Χθες λοιπόν έκανα το εξής . Ξεκίνησα την άντληση, έβγαλα 20 ml τα πρώτα δέκα λεπτά και από τα δύο στήθη, μετά δεν είχε ροή, έβαλα το μωρό να θηλάσει για ένα λεπτό από το κάθε στήθος, ξαναέβαλα το θήλαστρο για 10 λεπτά και έβγαλα άλλα 10 ml με συχνές εναλλαγές. Ο λόγος που δεν έβαλα το μωρό να θηλάσει εξ' αρχής είναι ότι δεν ήθελε, και όταν δεν θέλει (έχουν σκάσει 4 δόντια, 2 πάνω 2 κάτω) νευριάζει, κλείνει το στόμα πιάνοντας τις θηλές και ΔΑΓΚΩΝΕΙ. Το δάγκωμα σε συνδυασμό μάλλον με το θήλαστρο είναι να με έχει πληγώσει και να πονάω σε κάθε θηλασμό και γενικά βασανίζομαι.

 

Την/τις αντλήσεις λέω να μην τις κόψω γιατί τσούκου τσούκου θέλω να βγάλω 1-2 γεύματα μήπως τα χρειαστώ, εκτός και να πιστεύετε ότι με το συγκεκριμένο θήλαστρο μπορεί να κάνω την "όποια" ζημιά στην "οποια" παραγωγή μου:oops:

Καλησπέρα και απο εμένα.. Για να μην παιδεύεσαι βάλε βγάλε το μωρο και την αντλία για 10 μλ δοκίμασε (αν τελικά θα το συνεχίσεις) να έχεις στο ενα στηθος το μωρο και στο άλλο την αντλία. Λογικά θα κατεβαςει πιο πολύ, την ωρα που θα πίνει το μωρο θα σου βγάζει απο το άλλο..λογικά χωρις κόπο. Πάρε την ποσότητα που θέλεις και σταματά το. Λέω λογικά γιατι η αντλία που έχεις αν έχεις "δύσκολο" στηθος σε παιδεύει για λίγο γαλα... Η νύφη μου έβγαζε 200 μλ με αυτή την αντλία και εχω ούτε 25 σε μισή ωρα... Λογικά θα δουλέψει ομως.. Δοκίμασε το. Καλη συνεχεια ( πολλα λογικά μαζεύτηκαν...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και απο εμένα.. Για να μην παιδεύεσαι βάλε βγάλε το μωρο και την αντλία για 10 μλ δοκίμασε (αν τελικά θα το συνεχίσεις) να έχεις στο ενα στηθος το μωρο και στο άλλο την αντλία. Λογικά θα κατεβαςει πιο πολύ, την ωρα που θα πίνει το μωρο θα σου βγάζει απο το άλλο..λογικά χωρις κόπο. Πάρε την ποσότητα που θέλεις και σταματά το. Λέω λογικά γιατι η αντλία που έχεις αν έχεις "δύσκολο" στηθος σε παιδεύει για λίγο γαλα... Η νύφη μου έβγαζε 200 μλ με αυτή την αντλία και εχω ούτε 25 σε μισή ωρα... Λογικά θα δουλέψει ομως.. Δοκίμασε το. Καλη συνεχεια ( πολλα λογικά μαζεύτηκαν...)

 

Η αλήθεια είναι ότι έχει μια ΛΟΓΙΚΗ :D αυτό που μου λες, το πρόβλημα μου είναι το εξής. Όταν κάνω άντληση ή θηλάζω, με το ελεύθερό μου χέρι κάνω μαλάξεις στο στήθος που αντλώ/θηλάζω για να κατέβει το γάλα. Πιάνω δηλαδή το στήθος μου.... πως να στο πω..... σαν τις αγελάδες. (Ελπίζω να κατάλαβες). Αυτό σημαίνει ότι μου λείπουν 2 χέρια για να το κάνω και άντε πες βάλω τον άντρα μου, (άλλο που δεν θέλει) η μπέμπα 11 μηνών με όλο αυτό του σούσουρο και με όλους πάνω από το κεφάλι της και με ένα πράγμα που κάνει βζουβζου και με εύκολη πρόσβαση προς αυτό, θα κάτσει?

 

Η αλήθεια είναι ότι το έκανα εικόνα και γέλασα λίγο, αλλά μην νομίζεις ότι δεν θα το κάνω.

Σε ευχαριστώ ήταν κάτι που δεν το είχα σκεφτεί.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγω γελάω τώρα με όλη αυτή την περιγραφή.. Κατάλαβα με τις μαλάξεις τι κανεις το κανω και εγω... Το προβλημα σε αυτό ειναι αν θα κάτσει υσηχα η Μπέμπα η θα θελει να παίξει το παιχνίδι της μαμάς.. Τον δικο μου τον είχα καταφέρει μια φορά τον είχα ξαπλώσει σε μαξιλάρι σαν να κοιμάται πλαγιά και δεν χρειαζόταν να τον κρατάω. Αν ειναι να κανει ο άντρας σου κάτι να κανει αυτό.. Το είχα καταφέρει μονο μια φορά... Δεν καθετε ούτε με σφαίρες....

Αλλα..αν κάτσει μπορείς με το ενα χέρι να κρατάς το θυλαστρο και να κανεις και μαλάξεις, εγω εχω διπλής άντλησης και κανω και μαλάξεις.. Αν χρειαστεί να ελευθερώσω το χέρι το κρατάω με το πόδι...(lol να το, το τρίτο χέρι) άσε που αν το κανεις αυτό μπορει να μην χρειάζεται να κανεις μαλάξεις... Το ενα στηθος βοηθάει το άλλο.

Κάτι άλλο που σκέφτηκα ειναι... Όταν θυλαζεις απο το ενα στηθος δεν τρέχει μονο του το άλλο? 10 μλ στα βγάζει άνετα... Το μαζεύεις σε ποτηράκι... Το εχω κανει και αυτό.. Και μετα αν πιέσεις λίγο με το χέρι θα τρέξει και άλλο... Να μια ακόμη δουλειά για τον άντρα σου...να χαρεί και αυτός...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που σκέφτηκα ειναι... Όταν θυλαζεις απο το ενα στηθος δεν τρέχει μονο του το άλλο? 10 μλ στα βγάζει άνετα... Το μαζεύεις σε ποτηράκι... Το εχω κανει και αυτό.. Και μετα αν πιέσεις λίγο με το χέρι θα τρέξει και άλλο... Να μια ακόμη δουλειά για τον άντρα σου...να χαρεί και αυτός...

 

Ναι ε? Έτσι πρέπει να είναι? Σε 11 μηνών παιδί? Όχι όταν θηλάζω από το ένα δεν τρέχει από το άλλο, αλλά η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν έτρεχε εκτός από το πρώτο 40 ήμερο, μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός. Και πόσο μάλλον 10ml, εγώ για να βγάλω 10 πρέπει να πάρω τρόμπα, πραγματικά.

 

Κοίτα από την μια σκέφτομαι ότι ποτέ μα πότε δεν πρήστηκε το στήθος, (εκτός του πρώτου 40ήμερου) ποτέ μα ποτέ δεν έτρεξε το στήθος μου βρύση (εκτός από κάτι σταγόνες πάλι το πρώτο 40ήμερο) σκέφτομαι λοιπόν μπας και δεν είχα ποτέ πολύ γάλα, αλλά πως μεγάλωσε η μπέμπα? με αέρα κοπανιστό? Ουφ πάλι αγχώθηκα!

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα να σε αγχωσω..σε καμία περίπτωση...

Έχεις άγχος μετα απο 11 μήνες θηλασμού? καλα τα λεει η scratee. Βάλτο στον αυτόματο.εδωσα εναλλακτικές..προσπάθησα τουλάχιστον.. Κάθε στηθος ειναι διαφορετικό και κάθε στηθος αποτελεσματικό προφανώς..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικά και δεν με αγχώνεται εσείς, ίσα ίσα, με βοηθάτε πολύ. Mariagal θα δοκιμάσω αυτό που μου είπες όπως και την στάση νομίζω ότι θα αρέσει σε όλους μας:wink:

 

Scratee αυτό μου είπε και ο παιδίατρός μου μήπως σε λένε Γιάννη:lol:

 

Νομίζω και εγώ ότι σιγά σιγά πρέπει να αποβληθεί το άγχος που κουτά έχω μετά από τόσο καιρό. Έχω δεν έχω πολύ γάλα, το μωρό μου χορταίνει, γι' αυτό τουλάχιστον είμαι σίγουρη.

 

Δεν πειράζει γι' αυτή την αγχώδες περίοδο. Μ' έκανε να θηλάζω τουλάχιστον 4 φορές την ημέρα, έστω και από λίγο. Ουδέν κακόν αμιγές καλού λοιπόν;)

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...