Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τα λόχεια


ευδοκία

Recommended Posts

Εγώ είχα γύρω στις 50 μ'ερες. Σταμάτησαν γύρω στις 30 και μετά ξανά. Ανησύχησα μάλιστα και μίλησα με τη γιατρό μου που μου είπε οτι είναι φυσιολογικό. Θήλαζα αποκλειστικά και θηλάζω οπότε δεν θεωρήθηκε περίοδος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 175
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου dimitroula 2012 ! Είμαι νέα μαμά εδώ και 25 ημέρες. Τις πρώτες 10 μέρες είχα αίμα και μετά μειώθηκε για τις επόμενες 13 μέρες. Εδώ και 2 μέρες έχω πολύ αίμα. Μήπως γνωρίζει καμιά κοπέλα πότε σταματάει αυτό:

 

τελικά σε μένα κράτησαν 50 μέρες!κάθε φορά που έλεγα ότι σταματάνε ξαναρχίζανε!είχε καταντήσει κουραστικό!:P:p

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Επαναφέρω το θέμα γιατί προέκυψε απορία: η ποσότητα/διάρκεια των λοχείων εξαρτάται απ' το είδος του τοκετού; Δηλαδή παίζει ρόλο αν γεννάς με καισαρική ή φυσιολογικά..; Επειδή στην καισαρική σε "καθαρίζει" ο γιατρός εσωτερικά.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά νομίζω πως όχι. Εξαρταται και από τον οργανισμό, ξέρω κοπέλες που γεννησαν φυσιολογικά και σε 10 μέρες είχαν "καθαρίσει" εμένα μου πήρε πάνω από μήνα. (κι εγώ φυσιολογικά γέννησα). Και μια φίλη μου που γεννησε με καισαρική της κράτησαν περίπου 20 μέρες... Τι να πει κανείς! μπλεγμένη υπόθεση!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά νομίζω πως όχι. Εξαρταται και από τον οργανισμό, ξέρω κοπέλες που γεννησαν φυσιολογικά και σε 10 μέρες είχαν "καθαρίσει" εμένα μου πήρε πάνω από μήνα. (κι εγώ φυσιολογικά γέννησα). Και μια φίλη μου που γεννησε με καισαρική της κράτησαν περίπου 20 μέρες... Τι να πει κανείς! μπλεγμένη υπόθεση!!!

 

Μάλιστα.. για να δούμε.. :)

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Supergirl77 γεννησες κοριτσακι μου;;

Ή ρωτας εκ των προτερων γιατι μετα δε θα προλαβαινεις;;;:P

Εγω ειχα λοχεια(ΦΤ) , γυρω στις 40 μερες.Οχι αιμα . κιτρινα υγρα αρκετα δυσοσμα ...

Περιοδος κανονικη δε μου εχει ερθει.Πριν 15 μερες, ειχα λιγο αιμα για δυο μερες και αυτο ηταν σταματησε.Βεβαια , πριν κατεβει αυτο το αιμα ειχα πολυ πονο στη μεση και στην κοιλια!

Link to comment
Share on other sites

Supergirl77 γεννησες κοριτσακι μου;;

Ή ρωτας εκ των προτερων γιατι μετα δε θα προλαβαινεις;;;:P

Εγω ειχα λοχεια(ΦΤ) , γυρω στις 40 μερες.Οχι αιμα . κιτρινα υγρα αρκετα δυσοσμα ...

Περιοδος κανονικη δε μου εχει ερθει.Πριν 15 μερες, ειχα λιγο αιμα για δυο μερες και αυτο ηταν σταματησε.Βεβαια , πριν κατεβει αυτο το αιμα ειχα πολυ πονο στη μεση και στην κοιλια!

 

Χαρούλα μου τη Δευτέρα μπαίνω προγραμματισμένα για καισαρική. Τώρα που έχω χρόνο προκύπτουν απορίες κι είπα να λύσω όσες περισσότερες μπορώ.. :P

 

Να σου ζήσει το μωράκι σου -με καισαρική γέννησες; Απ' ό,τι κατάλαβα πάντως γενικά είναι θέμα γυναίκας, όχι διαδικασίας.

 

Άλλο ερώτημα: αν δεν υπάρχει διαστολή, πώς θα βγουν τα λόχεια...; όπως η περίοδος υποθέτω..

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

τη Δευτέρα μπαίνω προγραμματισμένα για καισαρική.

Με το καλό!!!! Να πάνε όλα καλά εύχομαι!!!! Μην ανησυχεις για τα λόχεια, θα βγούνε! Εμένα μου έμοιαζε για περίοδος με μεγάλη ροή στην αρχή, και μετα με πολύ μικρή ροή και για πολλές μέρες! Θα έχεις τόσα να σχοληθεις εκείνες τις μέρες που τα λόχεια δε σε απασχολουν καν! Το μόνο που πρέπει να σε ανησυχησει είναι εαν μετα απο κάποιες μέρες γίνονται δύσοσμα.. Αλλά θα στα πει και ο γυναικολόγος σου αυτά! Καλή επιτυχία τη Δευτέρα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό!!!! Να πάνε όλα καλά εύχομαι!!!! Μην ανησυχεις για τα λόχεια, θα βγούνε! Εμένα μου έμοιαζε για περίοδος με μεγάλη ροή στην αρχή, και μετα με πολύ μικρή ροή και για πολλές μέρες! Θα έχεις τόσα να σχοληθεις εκείνες τις μέρες που τα λόχεια δε σε απασχολουν καν! Το μόνο που πρέπει να σε ανησυχησει είναι εαν μετα απο κάποιες μέρες γίνονται δύσοσμα.. Αλλά θα στα πει και ο γυναικολόγος σου αυτά! Καλή επιτυχία τη Δευτέρα!!!!!!!

 

Σ' ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι τόσο για τις πληροφορίες όσο και για τη θετική σκέψη, να 'σαι καλά, κι εσύ ό,τι επιθυμείς!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό το μωράκι σου.

Εγώ πάντως μέχρι και το τέλος των λοχίων (40 μέρες με ΦΤ) φορούσα τις τεράστιες τενα. Και μετά όοοοοοταν μου ήρθε περίοδος, για περίπου 1,5 χρόνο γινόταν χαμός, ειδικά τις 2 πρώτες μέρες, τη 2η δε πάντα λερωνόμουν...:oops: όσο συχνά κι αν άλλαζα σερβιέτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Soupergirl γιατι κανεις καισαρικη?προσωπικη ερωτηση το ξερω αν θες απαντας απο απορια ρωταω..θυμαμαι πως μου ειχες πει πως εχουμε την ιδια πιθανη ημερομηνια 17 ιουλιου..εγω περιμενω!! Εχθες πηγα στον γιατρο κ ολα καλα!

Συγνωμη για το ασχετο!!

Στην πρωτη μου γεννα το αιμα κρατησε 40 μερες παντως. Τον πρωτο μηνα πολυ εβαζα τις σερβιετες every day xxl πολυ βολικες κ με 4 φτερα!! Τωρα ρε κοριτσια οσες εχετε γεννησει δυο φορες τα λοχεια κρατανε λιγοτερο?η δεν εχει σχεση?

Link to comment
Share on other sites

Χαρούλα μου τη Δευτέρα μπαίνω προγραμματισμένα για καισαρική. Τώρα που έχω χρόνο προκύπτουν απορίες κι είπα να λύσω όσες περισσότερες μπορώ.. :P

 

Να σου ζήσει το μωράκι σου -με καισαρική γέννησες; Απ' ό,τι κατάλαβα πάντως γενικά είναι θέμα γυναίκας, όχι διαδικασίας.

 

Άλλο ερώτημα: αν δεν υπάρχει διαστολή, πώς θα βγουν τα λόχεια...; όπως η περίοδος υποθέτω..

 

Οχι ,αγαπη , φυσιολογικα γεννησα!

Καλε , πρωτη φορα το ακουω αυτο με τη διαστολη!

Στο ειπε καποιος;

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά, κορίτσια, και σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Με το καλό κι εσείς. Χαρούλα, η καισαρική θα γίνει γιατί έχω εγώ κάποια θεματάκια (τα έχω αναφέρει κι αλλού στο φόρουμ) που την έκαναν απαραίτητη για λόγους ασφαλείας.

 

Να πάνε όλα καλά και θα τα πούμε κι όταν γυρίσω απ' το μαιευτήριο..:)

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά, κορίτσια, και σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Με το καλό κι εσείς. Χαρούλα, η καισαρική θα γίνει γιατί έχω εγώ κάποια θεματάκια (τα έχω αναφέρει κι αλλού στο φόρουμ) που την έκαναν απαραίτητη για λόγους ασφαλείας.

 

Να πάνε όλα καλά και θα τα πούμε κι όταν γυρίσω απ' το μαιευτήριο..:)

 

Με το καλο να δεχτειτε το μωρακι σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Με το καλο να δεχτειτε το μωρακι σας!

 

Όλα πήγαν καλά, έχουμε έναν κούκλο! Άντε με το καλό κι εσυ!

 

Ερώτηση: έχουν περάσει 8 μέρες απ' την καισαρική, αίμα είχα λίγο στην αρχή - σαν 2-3η μέρα περιόδου κι από χτες το πρωί καθόλου! Τίποτα, ούτε σερβιετάκι δεν έβαλα σήμερα να πάρω κ λίγο αέρα. Έχει τύχει σε καμία;;;; :confused:

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλα πήγαν καλά, έχουμε έναν κούκλο! Άντε με το καλό κι εσυ!

 

Ερώτηση: έχουν περάσει 8 μέρες απ' την καισαρική, αίμα είχα λίγο στην αρχή - σαν 2-3η μέρα περιόδου κι από χτες το πρωί καθόλου! Τίποτα, ούτε σερβιετάκι δεν έβαλα σήμερα να πάρω κ λίγο αέρα. Έχει τύχει σε καμία;;;; :confused:

 

Να χαιρεσαι το νινι σου! Μην ανησυχεις, μπορει να εχεις αιμα σε μερικεςμερες, μπορει και να σταματησαν τα λοχεια. Οταν πας στο γιατρο σουμετα τις 40 μερες θα σε κατατοπισει καλυτερα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αντε να σας ζησει καλη μου!

Σε σκεφτομουν αυτες τις μερες!

Εγω δεν ειμαι εγκυος βρε!:mrgreen:

 

Σ' ευχαριστούμε πολύ - το μυαλό μου είναι εντελώς φευγάτο, καταλαβαίνεις.. :P

 

Bouba (ευχαριστώ για τις ευχές) στον γιατρό θα πάω αύριο, στις 10 μερες δλδ για να με δει. Είχε πει ότι μετά από την αυριανή εξέταση θα ξαναπάω όποτε τα λόχεια γίνουν διάφανες βλέννες, ασχέτως χρονικού διαστήματος. Για να δούμε...

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου! Όσο για τα λόχεια, στην πρώτη γέννα μου κράτησαν περίπου 10 μέρες. Στις άλλες δύο γέννες κράτησαν 5-6 μέρες μόνο. Βέβαια η μαία μου, μου πάτησε πάρα πολύ καλά την κοιλιά μετά τον τοκετό ώστε να επανέρθει γρηγορότερα η μήτρα. Είναι όμως και θέμα οργανισμού και απ' ότι φαίνεται είσαι από τις "τυχερές"!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου! Όσο για τα λόχεια, στην πρώτη γέννα μου κράτησαν περίπου 10 μέρες. Στις άλλες δύο γέννες κράτησαν 5-6 μέρες μόνο. Βέβαια η μαία μου, μου πάτησε πάρα πολύ καλά την κοιλιά μετά τον τοκετό ώστε να επανέρθει γρηγορότερα η μήτρα. Είναι όμως και θέμα οργανισμού και απ' ότι φαίνεται είσαι από τις "τυχερές"!

 

Να 'σαι καλά, σ' ευχαριστώ! :D:D

 

Ο μαιευτήρας είπε πως σίγουρα θα είναι μειωμένα λόγω καισαρικής, αφού "καθαρίζεται" εσωτερικά η μήτρα και μένουν πολύ λιγότερα που πρέπει να βγουν. Για να δουμε...;)

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Supergirl77 να σου ζησει ο μπεμπακος!!!!!:)Οσο για τα λοχεια μαλλον εισαι απο τις τυχερες διοτι και εγω ειχα πολλες μερες αιμα!Τουλαχιστον 20!Απολαυσε το λοιπον!

''When life gets hard and you feel all alone,remember....you mean the world to someone..!And that someone...calls you MOM!!!!!''

Link to comment
Share on other sites

Supergirl77 να σου ζησει ο μπεμπακος!!!!!:)Οσο για τα λοχεια μαλλον εισαι απο τις τυχερες διοτι και εγω ειχα πολλες μερες αιμα!Τουλαχιστον 20!Απολαυσε το λοιπον!

 

Να 'σαι καλά, σ' ευχαριστώ! Ο γιατρός βέβαια χτες μου 'πε να μη χαιρομαι πολυ, γιατί λογικά θα ξαναεμφανιστούν, αλλά ό,τι γλιτώνεις καλό είναι.. :P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι ενώ δεν έχω θέμα με τα λόχεια, έχω απίστευτη φαγούρα εξωτερικά! :oops: Λέτε να τσίμπησα τίποτα στην τουαλέτα του μαιευτηρίου; Σκέφτομαι ότι ίσως να με ενόχλησε κι ο αντισηπτικός αφρός που μας έδωσαν (vaginelle), τον έκοψα κανα δυο μέρες αφού γύρισα, αλλά ίσως πείραξε αυτός τη χλωρίδα της περιοχής - μέχρι και το ... τριχωτό το νιώθω σκληρό! Έχει τύχει σε καμιά σας...; :oops:

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...