Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είναι εξαπάτηση οι ψεύτικες δημοσιεύσεις;


Είναι εξαπάτηση οι ψεύτικες δημοσιεύσεις;  

58

  1. 1. Είναι εξαπάτηση οι ψεύτικες δημοσιεύσεις;

    • Όχι δεν είναι εξαπάτηση
      7
    • Δεν ξέρω/δε μπορώ να πω αν είναι εξαπάτηση
      20
    • Ναι είναι εξαπάτηση
      58


Recommended Posts

Αγαπητά μέλη,

θα θέλαμε να ρωτήσουμε την άποψή σας σχετικά με τις ψεύτικες δημοσιεύσεις

που παρατηρούμε εδώ και χρόνια να πραγματοποιούνται απευθείας απο φυσικά ή νομικά πρόσωπα σε όλες τις κατηγορίες υπηρεσιών/προιόντων,

στο ΄φορουμ της ΕΕΕΓ.

 

Είναι γνωστοί οι αυστηροί κανόνες του φόρουμ για αποκλειστική χρήση απο μή επαγγελματίες (δεν επιτρέπεται διαφήμιση απο τα μέλη),

και πολλές εταιρείες/επαγγελματίες δεν τηρούν τους όρους και μάλιστα προβαίνουν σε κατάχρηση του φόρουμ με παράλληλους λογαριασμούς μελών που μιλούν ο ένας με τον άλλο για σκοπό διαφήμισης.

Κάτι τέτοιο έχει συμβεί αρκετές φορές, όπως θα δείτε απο την ενότητα που δημιουργήσαμε για να τοποθετούμε αυτές τις δημοσιεύσεις.

 

Στόχος των κινήσεών μας είναι να ευαισθητοποιηθούν οι αναγνώστες και να κοιτούν τις δημοσιεύσεις με πολύ προσοχή για να αποφύγουν τυχόν τέτοιες προσπάθειες.

 

Οι επωνυμίες πάντα απομακρύνονται για νομικούς λόγους, καθώς δεν είναι εφικτό με το υπάρχον νομικό πλαίσιο που αφορά την άρση απορρήτου, να αποδεικνύεται σύνδεση με τους συγκεκριμένους επαγγελματίες ή επωνυμίες.

 

 

τοποθετούμε εδώ κάποιες περιγραφές/ετυμολογίες της λέξης απάτη - εξαπάτηση

 

 

παραπλανητική πράξη με σκοπό την δυσανάλογη ωφέλεια

ψευδαίσθηση, λανθασμένη εντύπωση

 

(νομικός όρος) ποινικό αδίκημα κατά το οποίο κάποιος αποσπά ξένη περιουσία για να ωφεληθεί ο ίδιος ή τρίτοι

 

(μεταφορικά) ψέμα, πλάνη

 

(συνεκδοχικά) αυτός που κάνει απάτες, ο απατεώνας

 

εξαπάτηση, απάτη |τέχνασμα, στρατήγημα στον πόλεμο για την εξαπάτηση του εχθρού δόλος, δολοπλοκία

 

 

 

 

Είναι για εσάς οι ψεύτικες δημοσιεύσεις απο εταιρείες ή επαγγελματίες, προσπάθεια εξαπάτησης ;

 

Παράδειγμα τέτοιων δημοσιεύσεων μπορείτε να δείτε σε αυτή την ενότητα

 

http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=255 (υπο κατασκευή)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Προσπάθεια εξαπάτησης ίσως μπορούν να θεωρηθούν για την εταιρεία σας, εφ' όσον αποσπούν δωρεάν διαφήμιση.

Για τα μέλη του φόρουμ, πολύ σημαντικότερη εξαπάτηση ασκούν οι διάφοροι κακόβουλοι χρήστες (trolls) που δημιουργούν ψεύτικα θέματα και διασκεδάζουν με την αγωνία και την καλη θέληση των χρηστών, συχνά δημιουργώντας φόβο σε μέλη που αντιμετωπίζουν στην πραγματικότητα παρόμοιες καταστάσεις. Να σημειώσω ότι συχνότατα οι αναρτήσεις τους είναι εμφανέστατα ψεύτικες, και θα έπρεπε να μπλοκάρονται άμεσα από τη διαχείρηση.

 

Το θέμα λοιπόν για εμένα είναι για ποιού το όφελος θα επιλέξετε να κινηθείτε. Για το συμφέρον του parents.gr, κινηθείτε ενάντια της γκρίζας διαφήμισης.

Για την προστασία των μελών, παραπάνω προσοχή στις κακόβουλες ενέργειες.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθεια εξαπάτησης ίσως μπορούν να θεωρηθούν για την εταιρεία σας, εφ' όσον αποσπούν δωρεάν διαφήμιση.

Για τα μέλη του φόρουμ, πολύ σημαντικότερη εξαπάτηση ασκούν οι διάφοροι κακόβουλοι χρήστες (trolls) που δημιουργούν ψεύτικα θέματα και διασκεδάζουν με την αγωνία και την καλη θέληση των χρηστών, συχνά δημιουργώντας φόβο σε μέλη που αντιμετωπίζουν στην πραγματικότητα παρόμοιες καταστάσεις. Να σημειώσω ότι συχνότατα οι αναρτήσεις τους είναι εμφανέστατα ψεύτικες, και θα έπρεπε να μπλοκάρονται άμεσα από τη διαχείρηση.

 

Το θέμα λοιπόν για εμένα είναι για ποιού το όφελος θα επιλέξετε να κινηθείτε. Για το συμφέρον του parents.gr, κινηθείτε ενάντια της γκρίζας διαφήμισης.

Για την προστασία των μελών, παραπάνω προσοχή στις κακόβουλες ενέργειες.

 

συμφωνω απολυτως

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται. Αν ένα μέλος έχει πχ μια καλή εμπειρία από έναν γιατρό και το πει, δεν έχει όφελος το ίδιο, και πολλές φορές έχω βρει καταπληκτικούς γιατρούς μέσω του φόρουμ. Αν όμως βλέπετε εγγραφή με ελάχιστα μηνύματα, 2-3 , και να αναμασώνται διαφημιστικά σχόλια, χωρίς το άτομο να συμμετέχει στο φόρουμ, εκεί ναι, είναι ολοφάνερη κοροϊδία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εξαρτάται. Αν ένα μέλος έχει πχ μια καλή εμπειρία από έναν γιατρό και το πει, δεν έχει όφελος το ίδιο, και πολλές φορές έχω βρει καταπληκτικούς γιατρούς μέσω του φόρουμ. Αν όμως βλέπετε εγγραφή με ελάχιστα μηνύματα, 2-3 , και να αναμασώνται διαφημιστικά σχόλια, χωρίς το άτομο να συμμετέχει στο φόρουμ, εκεί ναι, είναι ολοφάνερη κοροϊδία.

 

Συμφωνώ! Και εγώ τον γυναικολόγο μου μέσω του parents τον βρήκα, από σχόλια κοριτσιών και τελικά ήταν αυτό ακριβώς που έψαχνα! Τα κακόβουλα/διαφημιστικά/παραπλανητικά μηνύματα ανιχνεύονται πολύ εύκολα, οι χρήστες είναι συνήθως "περαστικοί" και το περιεχόμενο κάνει μπαμ!

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και είναι. Μία άποψη δήθεν γονέα για μία εταιρία ή υπηρεσία που στην πραγματικότητα κατέχει. Παραπλάνηση.

 

Τελευταία έχω δει κι εγώ να διαφημίζει κάποιος την εταιρία του ως δήθεν γονέας που έχει λάβει τις τέλειες υπηρεσίες της τέλειας εταιρίας και έχει εντοπιστεί δις.

 

Κι αυτό που λέει η λατίνα το έχω δει καθαρά κι εγώ όπου ρωτάμε για επαγγελματίες ή και σταθμούς. Ξαφνικά μπαίνει κάποιος και απαντά πως είναι κατευχαριστημένος από έναν γιατρό ή έναν σταθμό. Και είναι η πρώτη του και μόνη δημοσίευση. Ε, ναι, δεν είναι αληθινή άποψη - καθαρά συμφέροντα στη μέση και σίγουρα είναι παραπλάνηση για εμάς που αγωνιούμε και ρωτάμε.

 

Σχετικά με τους κανόνες του φόρουμ που αναφέρθηκαν; Εγώ έχω κάνει μία μικρή συλλογή από κάρτες για αστείους λόγους. Πραγματικά αστείους και έχω διαφωνήσει μα δεν έχει υπάρξει καμία απάντηση. Σαν να μην υπάρχω.

Δεν ξέρω που να το θέσω αυτό το θέμα προς συζήτηση πια.

 

Από την αλλη παλι, ως προς τους κακόβουλους χρήστες, δεν είναι αυστηροί οι συντελεστές εάν δεν το αναφέρει ένας χρήστης. Αυτό έχω διαπιστώσει προσωπικά μέσα απ' την μεγάλη (επιτρέψτε μου) εμπειρία μου εδώ.

 

Με λίγα λόγια πιστεύω πως κανείς συντονιστής ή admin δεν παρακολουθεί το φόρουμ, δεν ελέγχει τι γράφεται, απλά εφόσον υπάρξει αναφορά δίνουν μία κάρτα προς συμμόρφωση, έχεις δεν έχεις δίκιο. Και κάπως έτσι λογικά πιάνονται και οι κακόβουλοι χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθεια εξαπάτησης ίσως μπορούν να θεωρηθούν για την εταιρεία σας, εφ' όσον αποσπούν δωρεάν διαφήμιση.

Για τα μέλη του φόρουμ, πολύ σημαντικότερη εξαπάτηση ασκούν οι διάφοροι κακόβουλοι χρήστες (trolls) που δημιουργούν ψεύτικα θέματα και διασκεδάζουν με την αγωνία και την καλη θέληση των χρηστών, συχνά δημιουργώντας φόβο σε μέλη που αντιμετωπίζουν στην πραγματικότητα παρόμοιες καταστάσεις. Να σημειώσω ότι συχνότατα οι αναρτήσεις τους είναι εμφανέστατα ψεύτικες, και θα έπρεπε να μπλοκάρονται άμεσα από τη διαχείρηση.

 

Το θέμα λοιπόν για εμένα είναι για ποιού το όφελος θα επιλέξετε να κινηθείτε. Για το συμφέρον του parents.gr, κινηθείτε ενάντια της γκρίζας διαφήμισης.

Για την προστασία των μελών, παραπάνω προσοχή στις κακόβουλες ενέργειες.

Συμφωνώ

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και ειναι εξαπατηση!

Πλεον οι περισσοτεροι εχουν μαθει και δεν κανουν ολα τα ποστ διαφημιστικα, γραφουν διαφορα ασχετα για να φαινεται οτι ειναι απλα μελη και κανουν διαφημιση μια φορα στο τοσο. Ετσι ειναι δυσκολο να εντοπισεις την απατη, βλεπεις οτι ειναι μελος καιρο και οτι εχει γραψει σε διαφορα θεματα, αντε να μυρισεις τα νυχια σου.

Μερικοι ειναι χαζοι βεβαια, βγαζουν τετοιον ενθουσιασμο που κανει μπαμ, ομως καποιοι ειναι καλοι και δυσκολο να τους καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εννοείται οτι το να γράφεις ως μαμά, ενώ δεν είσαι, απλώς και μόνο για να διαφημίσεις την επιχείρησή σου είναι εξαπάτηση, τουλάχιστον ηθική. Αλλά νομίζω οτι θα έπρεπε να υπάρχει στο φόρουμ μια ενότητα που μαμάδες θα μπορούσαν να παρουσιάσουν τη δουλειά τους, γιατί σε καιρούς κρίσης πολλές μαμάδες, για να βοηθήσουν στο οικογενειακό εισόδημα, έχουν καταφύγει σε διάφορες δουλειές από το σπίτι μέσω ίντερνετ. Και, για να σας πω την αλήθεια, μια από αυτές είμαι και εγώ. Καταλαβαίνω οτι οι ιδιοκτήτες του φόρουμ ζουν και από τις διαφημίσεις που υπάρχουν παντού εδώ αλλά ένα βήμα σε μαμάδες να παρουσιάσουν τη δουλειά τους, ίσως μείωνε όλες αυτές τις ψεύτικες δημοσιεύσεις.

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Αλλά νομίζω οτι θα έπρεπε να υπάρχει στο φόρουμ μια ενότητα που μαμάδες θα μπορούσαν να παρουσιάσουν τη δουλειά τους, γιατί σε καιρούς κρίσης πολλές μαμάδες, για να βοηθήσουν στο οικογενειακό εισόδημα, έχουν καταφύγει σε διάφορες δουλειές από το σπίτι μέσω ίντερνετ. Και, για να σας πω την αλήθεια, μια από αυτές είμαι και εγώ. Καταλαβαίνω οτι οι ιδιοκτήτες του φόρουμ ζουν και από τις διαφημίσεις που υπάρχουν παντού εδώ αλλά ένα βήμα σε μαμάδες να παρουσιάσουν τη δουλειά τους, ίσως μείωνε όλες αυτές τις ψεύτικες δημοσιεύσεις.

 

Να συμπληρώσω οτι στα περισσότερα φόρουμ υπάρχει τέτοια ενότητα.

Έτσι αποφεύγεις και τις ψεύτικες δημοσιεύσεις απο επαγγελματίες γιατί τους προτρέπεις να είναι ειλικρινής.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

απομακρύνθηκαν offtopic δημοσιεύσεις, αύριο θα τοποθετηθεί νέα ανακοίνωση/απάντηση απο την διαχείριση

το θέμα κλειδώνεται προσωρινά.

 

edit admin 15/7 η ψηφοφορία μεταφέρθηκε σε ενότητα κλειστή προς σχολιασμό,

δεν είναι δυνατή η παράθεση σχολίων.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τις δημοσιεύσεις σας,

το ερώτημα της ψηφοφορίας έχει να κάνει με δημοσιεύσεις που προέρχονται απο usernames που δεν κάνουν χρήση του φόρουμ ως μελλοντικοί γονείς/γονείς αλλά αποκλειστικά για την προώθηση των συμφερόντων τους ή του εργοδότη τους, με συστηματικό τρόπο όχι μεμονωμένα.

 

Μια ψηφοφορία είναι μια σφυγμομέτρηση και όχι αναζήτηση νομικών συμβουλών.

Δεν αναζητούμε νομική συμβουλή απο τους αναγνώστες (υπάρχει νομικό τμήμα που παρακολουθεί τυχόν υποθέσεις) απλώς αναδεικνύουμε και σφυγμομετρούμε το θέμα της συστηματικής κατάχρησης του φόρουμ.

 

Η αντιμετώπιση κακόβουλων δημοσιεύσεων είτε αυτές αφορούν διαφήμιση είτε οποιαδήποτε άλλη παραπλάνηση, είναι ίδια, δεν διαφέρει. Υπάρχει απομάκρυνση δημοσιεύσεων, ή χρηστών. Οτιδήποτε παραβαίνει τους κανονισμούς του φόρουμ, απομακρύνεται, εφόσον παρατηρηθεί απο τους συντονιστές.

 

Οι συντονιστές και διαχειριστές δεν λειτουργούν κατα παραγγελία. Οι αναφορές υποστηρίζουν το έργο της διαχείρισης να εντοπίσει πιθανές παραβάσεις κανονισμών ανάμεσα στις δεκάδες χιλιάδες δημοσιεύσεις που πραγματοποιούνται - και αν και όταν κρίνεται απαραίτητο να υπάρξει παρέμβαση .

 

Εάν σε οποιαδήποτε περίπτωση έχετε παρατηρήσει κάτι διαφορετικό παρακαλούμε ειδοποιήστε μας συγκεκριμένα στο administrator(at)parents.gr.

 

Αναφέρθηκαν κάποιοι όροι

Γκρίζα διαφήμιση (ή αλλιώς συγκεκαλυμμένη διαφήμιση). Προς αποφυγή σύγχυσης παραθέτουμε τα εξής:

Παράθεση:

Η νομοθεσία προβλέπει πως η συγκεκαλυμμένη διαφήμιση ορίζεται ως «η προφορική ή οπτική παρουσίαση σε προγράμματα α) εμπορευμάτων, β) υπηρεσιών, γ) της επωνυμίας, του σήματος ή των δραστηριοτήτων ενός παραγωγού, εμπορευμάτων ή ενός προσώπου που παρέχει υπηρεσίες, όταν η παρουσίαση αυτή γίνεται σκοπίμως από τον ραδιοτηλεοπτικό φορέα με διαφημιστικό σκοπό και ενδέχεται να παραπλανήσει το κοινό όσον αφορά τον χαρακτήρα αυτής της παρουσίασης.

Πηγή: http://www.typologies.gr/

 

Πιστεύουμε ότι οι δημοσιεύσεις στις οποίες αναφερόμαστε δεν ανήκουν σε αυτή την κατηγορία - της συγκεκαλυμμένης διαφήμισης. Δεν αφορούν παρουσίαση ("διαφήμιση") σκόπιμη απο τον φορέα, (δηλαδή την ΕΕΕΓ) δηλαδή δεν αφορούν παραπλάνηση του κοινού απο τον ίδιο τον φορέα ή από δημόσιο πρόσωπο.

 

Αφορούν προσπάθεια "διαφήμισης" απο υπαλλήλους απευθείας (ή ιδιοκτήτες ή τους ίδιους τους επαγγελματίες) που υποδύονται τους γονείς.

 

Θεωρούμε ότι είναι κάτι διαφορετικό (και πιο κακόβουλο) από απλώς μια αναφορά προιόντος σε μια εκπομπή, απο τον παρουσιαστή της ή ακόμα και κάποιο μέλος. Αναφερόμαστε σε συστηματική κατάχρηση.

 

Παρακαλούμε στην περίπτωση που δεν καταλάβατε το ερώτημα δείτε την ενότητα

http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=255

η οποία ενδεικτικά περιέχει μαζεμένες τις δημοσιεύσεις τέτοιων μελών, απο διάφορες συζητήσεις.

Προφανώς και είναι αδύνατη η διερεύνηση των δημοσιεύσεων αυτών εάν δεν γίνονται αναφορές απο τα μέλη, μιας και

αρκετές φορές οι χρήστες αυτοί, επιδέξια μοιράζουν τις δημοσιεύσεις "δεξιά και αριστερά" έτσι ώστε να μην είναι ορατή η προσπάθεια εξαπάτησης των αναγνωστών, εκτός και εάν δούν όλες αυτές τις συζητήσεις μαζί.

 

Παράλληλα: Όπως και στα περισσότερα social media δεν μπορεί να υπάρχει έλεγχος παντού, ενώ είναι απαραίτητη η συμμετοχή των χρηστών:

 

Σε περίπτωση που βλέπετε δημοσιεύσεις που σας κινούν υποψίες, μπορείτε να κάνετε αναφορά δημοσίευσης ή να στείλετε κάποιο email administrator(at)parents.gr .

 

Σκοπός της ψηφοφορίας και της δράσης μας είναι να αναδειχτεί το θέμα αυτό και σε μέλη τα οποία δεν έχει ξανατύχει να συναντήσουν τόσο συστηματικές προσπάθειες.

 

Δημοσιεύσεις που ήταν offtopic ή σχετίζονταν με προσωπικές διαφορές μελών με την διαχείριση/σχολιασμό διαχείρισης μεταφέρθηκαν στο αρχείο.

-------------------

 

Οι δημοσιεύσεις στις οποίες αναφερόμαστε και βρίσκονται σε αυτή την ενότητα:

http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=255 με μια γρήγορη ματιά, μπορείτε να δείτε ότι ΔΕΝ αφορούν μαμάδες που αναδεικνύουν αυτά που παράγουν, κάτι τέτοιο ούτως ή άλλως επιτρέπεται στην ενότητα Bloggers Parentscafe.gr όπου και θα παρατηρήσετε σε αυτό το θέμα http://parentscafe.gr/showthread.php?t=716 πάρα πολλά ενδιαφέρον Blog τα οποία βλέπουν οι αναγνώστες (το θέμα έχει πάνω απο 40.000 θεάσεις).

 

Επίσης υπάρχει η Κοιν.Σ.Επ.ΜΥΡΤΙΑ στην οποία μπορούν να απευθυνθούν οι γονείς που παράγουν οι ίδιοι προϊόντα. http://parentscafe.gr/showthread.php?t=23028

 

------------------

 

Σημείωση: κανόνας αυτού του φόρουμ απο το 2005 είναι συμμετοχή ΜΟΝΟ απο μελλοντικούς γονείς/γονείς, γιαγιάδες παπούδες, νηπιαγωγούς, εκπαιδευτικούς κλπ.

Ο κανονισμός αυτός δεν θα αλλάξει για να εξυπηρετήσει τις ανάγκες διαφήμισης όποιων ειδικοτήτων, καθώς έχει να κάνει και με τον χαρακτήρα της ιστοσελίδας.

Το σημαντικότερο είναι ότι η πρόσθεση μιας τέτοιας ενότητας πάλι δεν θα εμπόδιζε τις κακόβουλες αυτές προσπάθειες οι οποίες είναι ξεκάθαρα οργανωμένες και συστηματικές και όχι απλώς μεμονωμένες δημοσιεύσεις συνδέσμων.

Είναι τεχνικές που δεν έχουν σχέση απλώς με διαφήμιση, αλλά όπως αναφέραμε πιο πάνω εσκεμμένη προσπάθεια παραπλάνησης της κρίσης των αναγνωστών και πολλές φορές και σε βάθος χρόνου.

 

Η ψηφοφορία όπως και η ενότητα εδώ http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=255 αναδεικνύει συγκεκριμένα αυτές τις προσπάθειες, και αυτές αφορά το ερώτημα της ψηφοφορίας. Όχι τις απλές αναφορές σε εργασία μελών ή απλές διαφημίσεις.

 

Η ψηφοφορία μεταφέρθηκε σε ενότητα κλειστή για δημοσιεύσεις - έτσι ώστε να ψηφίσουν όσοι γνωρίζουν τις περιπτώσεις αυτές - και όσοι δεν τις γνωρίζουν, να μπορέσουν να διαβάσουν σε αυτές τις ενότητες τα θέματα αυτά για να αποκτήσουν άποψη συγκεκριμένα για αυτο στο οποίο αναφερόμαστε.

 

 

edit admin update

 

Θα θέλαμε να παραθέσουμε επίσης, ότι στις περιπτώσεις όπου στο παρελθόν παρατηρήσαμε απο συγκεκριμένες επωνυμίες ή επαγγελματίες κατάχρηση του φόρουμ της ΕΕΕΓ δεν προχωρήσαμε στην προβολή τους (με banner ή αγγελίες κ.ο.κ.) στην ιστοσελίδα της ΕΕΕΓ ακόμα και μετά από σχετικά αιτήματά που λάβαμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...