Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημόσια νηπιαγωγεία, πρωτόκολλα και παρεξηγήσεις


Recommended Posts

Καλημέρα Μανούλες!

12 Σεπτέμβρη χτυπάει το 1ο κουδούνι για το μικρό μου νηπιάκι!Γίνεται ο αγιασμός και μετά τι;Πρόγραμμα κανονικό;Λειτουργεί από την αρχή το ολοήμερο;Τα ρωτάω όλα αυτά γιατί εμείς θα λείπουμε την πρώτη εβδομάδα!Υπάρχει λόγος ανησυχίας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 495
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα Μανούλες!

12 Σεπτέμβρη χτυπάει το 1ο κουδούνι για το μικρό μου νηπιάκι!Γίνεται ο αγιασμός και μετά τι;Πρόγραμμα κανονικό;Λειτουργεί από την αρχή το ολοήμερο;Τα ρωτάω όλα αυτά γιατί εμείς θα λείπουμε την πρώτη εβδομάδα!Υπάρχει λόγος ανησυχίας;

 

Η απαντηση ειναι: εξαρταται!

Εξαρταται αν θα λειτουργησει απο την πρωτη μετα το ολοημερο (σε καποιες φασεις ακομα και το κλασσικο) απο το αν υπαρχουν εκπαιδευτικοι.

Εξαρταται ακομα απο τις αναγκεσωτων γονεων. Τι εννοω; Δουλευα σε νηπιαγωγειο, οπου οι γονεος δεν ηταν εργαζομενοι (οι μαμαδες βασικα), οποτε δεν ηταν αμεση η αναγκη ολοημερου. Ετσι, τις πρωτες μετες λειτουργουσαμε ως κλασσικο και με τις 2 νηπιαγωγους ωστε να γνωριστουμε και να προσαρμοστουν τα παιδια. Μετα απο λιγες μερες ξεκινησε η κανονικη λειτουργια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μανούλες!

12 Σεπτέμβρη χτυπάει το 1ο κουδούνι για το μικρό μου νηπιάκι!Γίνεται ο αγιασμός και μετά τι;Πρόγραμμα κανονικό;Λειτουργεί από την αρχή το ολοήμερο;Τα ρωτάω όλα αυτά γιατί εμείς θα λείπουμε την πρώτη εβδομάδα!Υπάρχει λόγος ανησυχίας;

 

Συνήθως μετά τον αγιασμό δεν γίνεται μάθημα, γίνεται όμως μία πολύ σημαντική ενημέρωση προς τους γονείς που κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει χάσει κανείς. Διότι εκεί θα αναφερθούν όλοι οι κανόνες του σχολείου, τι ακριβώς θα γίνεται στο νήπιο, θα μιλήσουν και οι γονείς αν διαφωνούν με κάτι, θα ανακοινωθούν κάποιες εργασίες, οι λίστες με τα αναλώσιμα που θα αγοράσετε κλπ. Ολα πολύ ενδιαφέροντα.

 

Επίσης τις πρώτες ημέρες ναι, με εξαίρεση τις 1-2 πρώτες ίσως, αναλόγως το νήπιο, το μάθημα γίνεται κανονικά εφόσον υπάρχουν εκπαιδευτικοί, όμως τα παιδιά εκεί πρωτογνωρίζονται, συμμετέχουν στην προσαρμογή που γινεται και αυτό είναι πολύ σημαντικό για να τους φύγει το άγχος.

Αν έχετε την ευχαίρεια και δεν είναι σημαντικοί οι λόγοι για τους οποίους θα λείπετε, νομίζω πως θα πρέπει να το ξανασκεφτείτε πολύ σοβαρά για το καλό του παιδιού σας :D

Θα μπορούσατε να λείψετε ίσως 2 εβδομάδες μετά! :D

 

Καλή σχολική χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

Μια ερωτηση: ειναι η δεν ειναι στις αρμοδιοτητες της νηπιαγωγου να βοηθα οσα παιδακια το εχουν αναγκη με την τουαλετα;

 

 

Δεν είναι!

Πρέπει τοπαιδί που πάει νηπιαγωγείο να έχει καθαρίσει και να είναι πλήρως αυτόνομο (με εξαίρεση φυσικά περιπτώσεις που υπάρχουν μαθησιακές δυσκολίςή αναπηρίες)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση: ειναι η δεν ειναι στις αρμοδιοτητες της νηπιαγωγου να βοηθα οσα παιδακια το εχουν αναγκη με την τουαλετα;

 

Δεν είναι, δε δικαιολογείται παιδί νηπιαγωγείου να χρειάζεται βοήθεια. Σε ιατρικό πρόβλημα, δε γνωρίζω, αλλά φαντάζομαι θα πρέπει να ζητηθεί έξτρα βοήθεια φαντάζομαι, είτε ιδιωτικά είτε ακολουθώντας τις προβλεπόμενες διαδικασίες μέσω σχολείου.

Για την περίπτωση ατυχήματος, το παιδί θα πρέπει να αλλάξει μόνο και να μαζέψει τα ρουχα του. Η δασκάλα σε καμία περίπτωση δεν είναι η δουλειά της και δεν επιτρέπεται κιόλας να ακολουθήσει το παιδί στην τουαλέτα, ή να το βοηθήσει να αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι, δε δικαιολογείται παιδί νηπιαγωγείου να χρειάζεται βοήθεια. Σε ιατρικό πρόβλημα, δε γνωρίζω, αλλά φαντάζομαι θα πρέπει να ζητηθεί έξτρα βοήθεια φαντάζομαι, είτε ιδιωτικά είτε ακολουθώντας τις προβλεπόμενες διαδικασίες μέσω σχολείου.

Για την περίπτωση ατυχήματος, το παιδί θα πρέπει να αλλάξει μόνο και να μαζέψει τα ρουχα του. Η δασκάλα σε καμία περίπτωση δεν είναι η δουλειά της και δεν επιτρέπεται κιόλας να ακολουθήσει το παιδί στην τουαλέτα, ή να το βοηθήσει να αλλάξει.

To ιδιο ισχυει και για τα προνηπια;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά το ίδιο ισχύει και για τα προνήπια!

Σε περίπτωση ''ατυχήματος'' του παιδιου στην τουαλετα προβλέπεται να καλεστει η μητέρα να το πάρει η να ερθει να το αλλαξει.

Link to comment
Share on other sites

Η δασκάλα σε καμία περίπτωση δεν είναι η δουλειά της και δεν επιτρέπεται κιόλας να ακολουθήσει το παιδί στην τουαλέτα, ή να το βοηθήσει να αλλάξει.

 

Δεν επιτρέπεται να το βοηθήσει να αλλάξει;; Από που προκύπτει αυτό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν επιτρέπεται να το βοηθήσει να αλλάξει;; Από που προκύπτει αυτό;

 

Προκύπτει για την ασφάλεια των άλλων παιδιών!

 

για να αλλάξει ένα παιδί πρέπει αυτό να γίνει στην τουαλέτα (δεν γίνεται να ξεβρακώνουμε ένα παιδί μπροστά στα υπόλοιπα, ε;). Για να γίνει στην τουαλέτα, σημαίνει ότι η νηπιαγωγός πρέπει να πάει μαζί του στην τουαλέτα. Αν πάει μαζί του θα αφήσει τα υπόλοιπα παιδιά μόνα τους στην τάξη........ Ξέρουμε όλοι, ή έστω μπορούμε να φανταστούμε, τι μπορεί να γίνει στα 5 λεπτά που θα διαρκέσει το άλλαγμα........

 

 

(Εδώ δεν πάμε 2 λεπτά για κατούρημα εμείς! Δεν υπάρχει αυτή η πολυτέλεια)

Link to comment
Share on other sites

Προκύπτει για την ασφάλεια των άλλων παιδιών!

 

για να αλλάξει ένα παιδί πρέπει αυτό να γίνει στην τουαλέτα (δεν γίνεται να ξεβρακώνουμε ένα παιδί μπροστά στα υπόλοιπα, ε;). Για να γίνει στην τουαλέτα, σημαίνει ότι η νηπιαγωγός πρέπει να πάει μαζί του στην τουαλέτα. Αν πάει μαζί του θα αφήσει τα υπόλοιπα παιδιά μόνα τους στην τάξη........ Ξέρουμε όλοι, ή έστω μπορούμε να φανταστούμε, τι μπορεί να γίνει στα 5 λεπτά που θα διαρκέσει το άλλαγμα........

 

 

(Εδώ δεν πάμε 2 λεπτά για κατούρημα εμείς! Δεν υπάρχει αυτή η πολυτέλεια)

 

Α, εσύ μιλάς για τέτοιο ατύχημα...:P Εμάς πάντως έχουν τύχει ατυχήματα του τύπου, έριξε νερό πάνω της ή έπεσε στις λάσπες και την είχαν βοηθήσει να αλλάξει χωρίς να μάθω εγώ τίποτα. Ή σε περίπτωση που είχε κάνει εμετό το παιδί. Εκεί με είχαν πάρει βέβαια τηλέφωνο να πάω να την πάρω, αλλά στο μεταξύ την είχαν αλλάξει. Πως τα βόλεψε η δασκάλα ακριβώς δεν ξέρω. Αλλά υπήρχε η καλή διάθεση. Ενώ σε άλλο σχολείο έχει τύχει να μας λέει η δασκάλα με το καλημέρα σας, ότι ούτε κουμπί δεν πρόκειται να βοηθήσει κάποιο παιδί να ξεκουμπώσει...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Α, εσύ μιλάς για τέτοιο ατύχημα...:P Εμάς πάντως έχουν τύχει ατυχήματα του τύπου, έριξε νερό πάνω της ή έπεσε στις λάσπες και την είχαν βοηθήσει να αλλάξει χωρίς να μάθω εγώ τίποτα. Ή σε περίπτωση που είχε κάνει εμετό το παιδί. Εκεί με είχαν πάρει βέβαια τηλέφωνο να πάω να την πάρω, αλλά στο μεταξύ την είχαν αλλάξει. Πως τα βόλεψε η δασκάλα ακριβώς δεν ξέρω. Αλλά υπήρχε η καλή διάθεση. Ενώ σε άλλο σχολείο έχει τύχει να μας λέει η δασκάλα με το καλημέρα σας, ότι ούτε κουμπί δεν πρόκειται να βοηθήσει κάποιο παιδί να ξεκουμπώσει...:rolleyes:

 

Για σκέψου.....

25 παιδάκια, τα 20 με κουμπιά που δεν μπορούν να ανοίξουν και με παπούτσια με κορδόνια..... Ποιός πρώτα;;;;

 

Όσο για τα ατυχήματα, ίδια είναι όλα! Δεν έχει σημασία αν είναι ατύχημα στην τουαλέτα ή ατύχημα με νερά. Η δράση που χρειάζεται είναι η ίδια (να αλλαχτεί το παιδί). Η διαδικασία αλλάγματος είναι επίσης η ίδια (βγάζεις τα ρούχα και βάζεις άλλα).

Από τη μια μαθαίνουμε στα παιδιά ότι δεν κάνει να τα βλέπουν οι άλλοι γυμνά ή έστω ημίγυμνα, και από την άλλη τα αλλάζουμε μπροστά σε όλους; Αν πάλι το αλλάξω στην τουαλέτα, αν το 5λεπτο εκέινο κάποιο άλλο αποφασίσει να δοκιμάσει πώς είναι να πέφτει από το τραπέζι με το κεφάλι, ή να κάνει την κομμώτρια με το ψαλιδάκι ή, ή, ή;

Τι γίνεται τότε, οέο! Εγώ γιατί δεν ήμουν στην τάξη; Πού παράτησα τα παιδιά; Ποιός είναι υπέυθυνος;

Link to comment
Share on other sites

Για σκέψου.....

25 παιδάκια, τα 20 με κουμπιά που δεν μπορούν να ανοίξουν και με παπούτσια με κορδόνια..... Ποιός πρώτα;;;;

 

 

 

Δεν έχεις άδικο. Αλλά δεν ξεκινάς λέγοντας "εγώ δεν πρόκειται να ξεκουμπώσω κανένα κουμπί" (πρώτη μέρα στο προνήπιο) μπροστά στα παιδιά (ανάμεσα σε ένα άλλο κατεβατό απαγορεύσεων).

Είναι και ο τρόπος που λες ή ζητάς κάτι και που δείχνει και ποια είναι η διάθεσή σου. Μπορείς να περιγράψεις την κατάσταση (στους γονείς) και να ζητήσεις τη συνεργασία τους (όχι κουμπιά, όχι κορδόνια κτλ).

 

Τα προβλήματα που λες σίγουρα τα αντιμετωπίζουν όλες οι νηπιαγωγοί. Διαφέρει όμως ο τρόπος που το διαχειρίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο. Αλλά δεν ξεκινάς λέγοντας "εγώ δεν πρόκειται να ξεκουμπώσω κανένα κουμπί" (πρώτη μέρα στο προνήπιο) μπροστά στα παιδιά (ανάμεσα σε ένα άλλο κατεβατό απαγορεύσεων).

Είναι και ο τρόπος που λες ή ζητάς κάτι και που δείχνει και ποια είναι η διάθεσή σου. Μπορείς να περιγράψεις την κατάσταση (στους γονείς) και να ζητήσεις τη συνεργασία τους (όχι κουμπιά, όχι κορδόνια κτλ).

 

Τα προβλήματα που λες σίγουρα τα αντιμετωπίζουν όλες οι νηπιαγωγοί. Διαφέρει όμως ο τρόπος που το διαχειρίζονται.

 

Δεν θα διαγ\φωνήσω σε αυτό!

Όλα τα πράγματα έχουν πολλούς τρόπους για να ειπωθούν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι, δε δικαιολογείται παιδί νηπιαγωγείου να χρειάζεται βοήθεια. Σε ιατρικό πρόβλημα, δε γνωρίζω, αλλά φαντάζομαι θα πρέπει να ζητηθεί έξτρα βοήθεια φαντάζομαι, είτε ιδιωτικά είτε ακολουθώντας τις προβλεπόμενες διαδικασίες μέσω σχολείου.

Για την περίπτωση ατυχήματος, το παιδί θα πρέπει να αλλάξει μόνο και να μαζέψει τα ρουχα του. Η δασκάλα σε καμία περίπτωση δεν είναι η δουλειά της και δεν επιτρέπεται κιόλας να ακολουθήσει το παιδί στην τουαλέτα, ή να το βοηθήσει να αλλάξει.

 

Το ίδιο σκεπτόμουν και εγω. Στο νήπιο το παιδί είναι πλήρως αυτοεξυπηρετούμενο στη τουαλέτα και στο ντυσιμο.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Eμάς μας το ειπε αυτο που λετε η νηπιαγωγός και μας ζητησε την αδεια να το αλλάζει σε καποια γωνια της αιθουσας χωρις προφανώς να το βλεπουν οι υπολοιποι γιατι διαφορετικα δεν γινεται.Αν θελετε μας ειπε διαφορετικα μαλλον θα πηγαιναμε εμεις .

Link to comment
Share on other sites

Eμάς μας το ειπε αυτο που λετε η νηπιαγωγός και μας ζητησε την αδεια να το αλλάζει σε καποια γωνια της αιθουσας χωρις προφανώς να το βλεπουν οι υπολοιποι γιατι διαφορετικα δεν γινεται.Αν θελετε μας ειπε διαφορετικα μαλλον θα πηγαιναμε εμεις .

 

Αυτ΄΄ο, όμως, δεν έρχεται σε πλήρη αντίθεση με όλα όσα μαθαίνουμε στα παιδιά; π.χ. ότι μπροστά σε άλλους δεν βγαζουμε τα ρούχα μας μπροστα σε άλλους, κανόνας εσωρούχου κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Αυτ΄΄ο, όμως, δεν έρχεται σε πλήρη αντίθεση με όλα όσα μαθαίνουμε στα παιδιά; π.χ. ότι μπροστά σε άλλους δεν βγαζουμε τα ρούχα μας μπροστα σε άλλους, κανόνας εσωρούχου κλπ κλπ

 

Και εμένα περίεργο, ως παράνομο μου ακούγεται.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα περίεργο, ως παράνομο μου ακούγεται.

 

Άσε το παράνομο! Ας πούμε ότι είναι το τελευταίο!

 

Στα πλαίσια της εξυπηρέτησης και της βοήθειας πορς τους γονείς, έχουμε δικαίωμα:

1) Να εκθέτουμε ένα παιδί στην υπόλοιπη τάξη (όσο "κρυμένο" και να είναι, τα άλλα παιδιά είναι εκεί);

2) Να μπερδεύουμε με διαφορετικές οδηγίες για ένα τόσο σημαντικό θέμα;

3) Να αφήνουμε άλλους να κάνουν κάτι στο παιδί μας το οποίο δεν θα κάναμε ποτέ εμείς (δεν νομίζω ότι κάποια μαμά αλλάζει ρούχα στο παιδί της στην καφετέρεια, π.χ., αλλά πηγαίνει στην τουαλέτα);

Link to comment
Share on other sites

Απ΄ο,τι καταλαβα μιλουσε για αλλαγή μπλούζας ή παντελονιου σε περιπτωση που βραχούν -λερωθούν πολύ ,δεν ετεθη θεμα να κατουρηθουν ή τουλαχιστον δεν το έθιξε καποια μαμα αυτό,οπότε δεν μιλαμε να ξεγυμνωθει το παιδι.Και δεν εννοούσε ενωπιον των παιδιων αλλα σε καποιο μέρος που δεν θα το έβλεπαν.Ζητησε την αδεια μας βέβαια κ οποια μαμα ήθελε διαφωνουσε.Αυτο θυμάμαι αν δεν κανω λάθος,πραγμα το οποιο βρήκα φυσιολογικο.Τι έπρεπε να γινει δηλαδη;Να φωνάξει τη μαμα στο νηπιαγωγειο ή να στειλει το παιδι σπιτι εφόσον η ιδια δεν μπορει να το παει καπου εκτος τάξης;Δεν παρακολουθησα απο την αρχή το θεμα κ δεν καταλαβα ,αυτο βρισκεται κακο;

Link to comment
Share on other sites

Απ΄ο,τι καταλαβα μιλουσε για αλλαγή μπλούζας ή παντελονιου σε περιπτωση που βραχούν -λερωθούν πολύ ,δεν ετεθη θεμα να κατουρηθουν ή τουλαχιστον δεν το έθιξε καποια μαμα αυτό,οπότε δεν μιλαμε να ξεγυμνωθει το παιδι.Και δεν εννοούσε ενωπιον των παιδιων αλλα σε καποιο μέρος που δεν θα το έβλεπαν.Ζητησε την αδεια μας βέβαια κ οποια μαμα ήθελε διαφωνουσε.Αυτο θυμάμαι αν δεν κανω λάθος,πραγμα το οποιο βρήκα φυσιολογικο.Τι έπρεπε να γινει δηλαδη;Να φωνάξει τη μαμα στο νηπιαγωγειο ή να στειλει το παιδι σπιτι εφόσον η ιδια δεν μπορει να το παει καπου εκτος τάξης;Δεν παρακολουθησα απο την αρχή το θεμα κ δεν καταλαβα ,αυτο βρισκεται κακο;

 

Θυμαμαι οτι σε όλα μου τα παιδιά σε προνήπιο και νήπιο οι κανόνες ήταν ότι το παιδι πρέπει να φορά ρούχα που μπορέι να αλλάξει μόνο του, και να έχει μία αλλαξιά μαζί του που επίσης μπορεί να βάλει μόνο του. Να πω την αλήθεια, δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται ένα 4χρονο ή 5χρονο να μην μπορεί να αλλάξει μόνο. Άντε να του πάρει μισή ώρα και να βάλει τη μπλούζα ανάποδα, αλλά σίγουρα μπορεί να το κάνει. Υποθέτοντας πάντα ότι μιλάμε για ρούχα όπως φόρμα, και δεν στέλνει κανείς το παιδί του στο προνήπιο με παπούτσια με κορδόνια, τζιν με κουμπιά και πουκάμισο, γιατί εκεί όντως δύσκολα τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι οτι σε όλα μου τα παιδιά σε προνήπιο και νήπιο οι κανόνες ήταν ότι το παιδι πρέπει να φορά ρούχα που μπορέι να αλλάξει μόνο του, και να έχει μία αλλαξιά μαζί του που επίσης μπορεί να βάλει μόνο του. Να πω την αλήθεια, δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται ένα 4χρονο ή 5χρονο να μην μπορεί να αλλάξει μόνο. Άντε να του πάρει μισή ώρα και να βάλει τη μπλούζα ανάποδα, αλλά σίγουρα μπορεί να το κάνει. Υποθέτοντας πάντα ότι μιλάμε για ρούχα όπως φόρμα, και δεν στέλνει κανείς το παιδί του στο προνήπιο με παπούτσια με κορδόνια, τζιν με κουμπιά και πουκάμισο, γιατί εκεί όντως δύσκολα τα πράγματα

 

Eμενα ο γιος μου δεν ειναι ακομη ούτε 4και ειτε το καταλαβαινεις ειτε όχι δεν μπορει να αλλάξει μονος του θέλει βοηθεια,οπως και πολυ συνομηλικοι μας από,τι ρώτησα.Αν αναλογιστω οτι μπορει να πηγαινε ακομη παιδικο σταθμό(δεν πηγε επειδη δεν τον πηραν)και οτι εκει θα τον βοηθουσαν σε αυτα ,δεν με πειράζει να τον βοηθούν και τώρα οι δασκάλες του.

Καταλαβαινω βέβαια τι λετε,μου τα εχει πει κ φιλη νηπιαγωγος αλλά να μη γινόμαστε και υπερβολικοι,δηλ στον παιδικο να τον βοηθανε ,στο νηπιαγωγειο όχι.Αν τα καταφερνε μονος του ενταξει ,τωρα δηλ τι πρεπει να γινει;Να τρεχω εγω ή κάθε μαμα να τα αλλάζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Αυτ΄΄ο, όμως, δεν έρχεται σε πλήρη αντίθεση με όλα όσα μαθαίνουμε στα παιδιά; π.χ. ότι μπροστά σε άλλους δεν βγαζουμε τα ρούχα μας μπροστα σε άλλους, κανόνας εσωρούχου κλπ κλπ

Με φρικάρετε.

 

Κολυμβητήριο έχετε υποψη πως αλλαζουν τα παιδιά; μετα τον στοίβο;. Δεν είπαμε να γίνει στριπτιζ στην αιθουσα, αλλα με μια μικρη προφυλαξη μπορει να αλλαξει το παιδι και μεσα στη ταξη.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Eμενα ο γιος μου δεν ειναι ακομη ούτε 4και ειτε το καταλαβαινεις ειτε όχι δεν μπορει να αλλάξει μονος του θέλει βοηθεια,οπως και πολυ συνομηλικοι μας από,τι ρώτησα.Αν αναλογιστω οτι μπορει να πηγαινε ακομη παιδικο σταθμό(δεν πηγε επειδη δεν τον πηραν)και οτι εκει θα τον βοηθουσαν σε αυτα ,δεν με πειράζει να τον βοηθούν και τώρα οι δασκάλες του.

Καταλαβαινω βέβαια τι λετε,μου τα εχει πει κ φιλη νηπιαγωγος αλλά να μη γινόμαστε και υπερβολικοι,δηλ στον παιδικο να τον βοηθανε ,στο νηπιαγωγειο όχι.Αν τα καταφερνε μονος του ενταξει ,τωρα δηλ τι πρεπει να γινει;Να τρεχω εγω ή κάθε μαμα να τα αλλάζουμε;

Στον παιδικο σταθμο τον ιδιωτικο υπαρχει πληθώρα προσωπικου. Στον δημοσιο τα αλλάζουν επι τοπου οι ιδιες οι παιδαγωγοι

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...