Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συσπασεις 28η εβδομαδα...συμπαρασταση!


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Καλημερα κοπελα μ με το καλο το μπουμπουκι σου!!!! Εγω ειχα συσπασεις με πολυ πονο απο την 25η εβδομαδα ο γιατρος μου μ συστησε trofocard 4 την ημερα μ ειχαν μετρησει τον τραχηλο στην β επιπεδου(22η εβδομαδα κ ηταν καλος 3εκ) το μαγνησιο εμενα δεν μ εκανε τπτ,,τοτε ειχα την ημερα 25συσπασεις σκλυραινε ολοκληρη η κοιλια κ πονουσα σαν να εχω περιοδο.....εκει ακαθεκτες καθε μερα ειχα κ παραπανω εφτασα να παιρνω 8μαγνησια την ημερα τα max:shock: και να μην με κανουν τπτ 34η εβδομαδα ακριβως μπηκα στο νοσοκομειο με συσπασεις τοκετου δηλαδη ανα 2λεπτα στην κλιμακα 100 κ πλεον κοντο τραχηλο απο 3εκ εφτασε 1.3εκ μ βαζουν ενδοφλεβιο μαγνησιο τπτ μ βαζουν ενδοφλεβιο θειικο μαγνησιο παλι τπτ μ δινουν απο το στομα adalat με τον ορο ταυτοχρονα παλι τπτ μ δινουν ταυτοχρονα με ολα αυτα outrogestan κολπικο παλι τπτ καρδιοτοκογραφο μ εφερναν στο δωματιο να κανω να φανταστεις..μ κανουν 2 ενεσεις κορτιζονης για τα πνευμονια του μωρου κ με στελνουν πακετο στην θεσσαλονικη ιπποκρατειο γτ εδω κατερινη δεν εχουμε νεογνικη μοναδα παω εκει 35η εβδομαδα μ κανουν τα ιδια ορους κλπ κλπ οι συσπασεις σταθερες ποτε ανα 5λεπτα ποτε ανα 3 ποτε ανα 2.....35κ3 με στελνουν σπιτι μ με συσπασεις εφοσον δεν υπηρχε ιαση ουτε καν καλυτερευση με διαγνωση περαν των συσπασεων και πλεον τραχηλο 0.6χιλιοστα γιατι συνεχιζε κ μικρυνε με εναν γερασμενο πλακουντα grade III κ ολιγοαμνιο π χρειαζεται συνεχη παρακολουθηση....εννοειται παραταω τον γιατρο μ π ενω επεμενα οτι εχω συσπασεις να μ μετρησει τον τραχηλο αυτος επεμενε δεν εχεις τπτ ολα ειναι στο μυαλο σου! Κ μ λενε απο το νοσοκομειο πας σπιτι κ αν σπασουν τα νερα σ ή δεις αιματακι ερχεσαι εδω γτ πριν τις 37θεωρειται προωρο κ δεν σε αναλαμβανουν κατερινη....ερχομαι σπιτι κ καθομαι στο κρεβατι π λεει ο λογος δηλαδη δεν μπορουσα να κατσω με τπτ κ εβαζα κολπικα 2φορες την ημερα outrogestan κ παρακαλω να φτασω τις 37. Ειχα 700συσπαεις την ημερα..1-2 φορες την εβδομαδα πηγαινα για παρακολουθηση στο δικο μας νοσοκομειο μιας κ ειχα αποφασισει να γεννησω εκει κ οχι στην κλινικη φτανω 36εβδομαδες μ λενε διαστολη 1 φτανω τις 37 δοξα τω Θεω γλιτωνω την προωροτητα διαστολη 2 κοβω τα κολπικα χαπια εεεε κ για να μην μακρυγορησω αλλο με στενη παρακολουθηση απο κει κ περα δηλ μερα παρα μερα γιατι ειχα λιγο αμνιακο δεν εχανα απλα λιγοστευε γεννησα με τους πονους μ 39κ3:lol: και κοιμαται διπλα μ αυτην την στιγμη η 3μηνων κορουλα μ! οι συσπασεις δεν σταματησαν ΠΟΤΕ αλλα κ δεν γεννησα τελικα προωρα,,, σε εσενα μπορει να σταματησουν δεν ειμαστε ολες το ιδιο.....μην ανχωνεσαι ολα θα πανε καλα να μην κουραζεσαι κ αν γινεται οσο πιο πολλη μπορεις ξαπλα εγω νομιζω αυτο χειροτερεψε τα πραγματα σε εμενα γτ διχως βοηθεια στο σπιτι τα εκανα ολα μονη μ κ ολη μερα ημουν στο ποδι! Να ακους τον γιατρο σου κ ολα θα πανε κατ'ευχην!

Πω πω Χριστέ μου τι πέρασες!!! Να το χαίρεσαι  το Μπουμπουκακι σου !! Και εγώ κοριτσάκι περιμένω!! Μόλις κουραστώ ελάχιστα ή σηκωθώ να κάνω δέκα βήματα αμέσως με πιάνει ρε συ! Παίρνω ήδη 3 trofocard max Και τίποτα άλλο...Ο γιατρός δεν μου μέτρησε το τράχηλο ακόμα και μου κάνει  εντύπωση! Το prepar μέσω όρου που έπαιρνα  με βοήθησε καπως Αλλά μόλις ήρθα σπίτι ξανά τα ίδια! Ανα 2 λεπτά 30 δευτ  συσπάσεις! Πέτρα η κοιλιά...Είμαι μόνη και εγώ οπότε δεν βοηθάει πολύ η κατάσταση!χαρά συ Ο κουράγιο σου , σε θαυμάζω..! Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να αντέξουμε μέχρι τέλους!

10 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Εγώ είχα έντονες συσπάσεις στον πέμπτο αν θυμάμαι καλά. Ένιωθα την κοιλιά να σκληραίνει και να τεντώνεται και πονουσα όπως στην περίοδο. Μετά από καθοδήγηση γιατρού πήρα μαγνήσιο για λίγες μέρες και δεν είχα ξανά τόσο μεγάλη ενόχληση.

Οτιδήποτε σε ανησυχεί επικοινώνησε άμεσα με τον ιατρό σου.

  Με το καλο!

Ευχαριστώ πολύ! Βρίσκομαι σε συνεχή επικοινωνία με τον γιατρό για το οτιδήποτε.  Ας ελπίσουμε ότι θα χαλαρώσω με τον καιρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Χριστίνα92 είπε:

Πω πω Χριστέ μου τι πέρασες!!! Να το χαίρεσαι  το Μπουμπουκακι σου !! Και εγώ κοριτσάκι περιμένω!! Μόλις κουραστώ ελάχιστα ή σηκωθώ να κάνω δέκα βήματα αμέσως με πιάνει ρε συ! Παίρνω ήδη 3 trofocard max Και τίποτα άλλο...Ο γιατρός δεν μου μέτρησε το τράχηλο ακόμα και μου κάνει  εντύπωση! Το prepar μέσω όρου που έπαιρνα  με βοήθησε καπως Αλλά μόλις ήρθα σπίτι ξανά τα ίδια! Ανα 2 λεπτά 30 δευτ  συσπάσεις! Πέτρα η κοιλιά...Είμαι μόνη και εγώ οπότε δεν βοηθάει πολύ η κατάσταση!χαρά συ Ο κουράγιο σου , σε θαυμάζω..! Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να αντέξουμε μέχρι τέλους!

Ευχαριστώ πολύ! Βρίσκομαι σε συνεχή επικοινωνία με τον γιατρό για το οτιδήποτε.  Ας ελπίσουμε ότι θα χαλαρώσω με τον καιρο

Και εγω πηρα ενδοφλεβιο πρε παρ μετα το θειικο μαγνησιο δεν μ εκανε τπτ ουτε αυτο....Λεω δοξα τω Θεω γιατι υπαρχουν γυναικες π ειναι κλινιρης σε ολη τους την εγκυμοσυνη εγω αυτες θαυμαζω.... εγω ουσιαστικα μονο στον 7ο π επεσε ο αιματοκριτης μ απο 34 στο 24....κ με σιδηρο κ διατροφη τον εφτασα 29 αλλα δυστηχως οταν νοσηλευτηκα ξαναεπεσε κ δεν γλυτωσα ουτε την μεταγγιση αιματος κατα τ'αλλα απο 34η εβδομαδα μεχρι το τελος ταλαιπωρηθηκα λιγο....οι δικες μ συσπασεις κρατουσαν 1μιση λεπτο! Σε παρακαλω επεμεινε να στον μετρησει! Τι εννοεις δεν τον εχεις μετρησει ποτε; ουτε στην β; οσο μπορεις να καθεσαι δεν αξιζει να διακυνδηνεψεις για το οτιδηποτε την εγκυμοσυνη σου ασε το σπιτι δεν παθαινει κατι! Ολα καλα θα πανε πολυ ξεκουραση κ πολυ υπομονη....

Εγω επειδη πιστευω πολυ ειχα βαλει την ζωνη της Παναγιας σαν ζωνη στην κοιλιτσα μ απο την 28η εβδομαδα μεχρι το τελος! 

Σε ευχαριστω για τις ευχες σου! Με το καλο το κοριτσακι σου!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Και γω είχα συσπάσεις από τον 7 μήνα χωρίς πόνο αλλά επηρέασαν τον τράχηλο. Τον 8 μήνα ο τράχηλος μου έφτασε τα 1,1 εκατοστά. Βέβαια σε όλη την εγκυμοσύνη είχα θέμα με τον τράχηλο αλλά ποτέ δεν είχε μειωθεί τόσο πολύ. Γύρω στο 2,5 ήταν τον περισσότερο καιρό. Βάζω 2 ουτρο κολπικά την ημέρα, πίνω 2 μαγνήσιο και είμαι στο κρεβάτι. Οι συσπάσεις θέλουν ξεκούραση. Ο γιατρός μου είχε πει όταν έχω έντονες συσπάσεις να πίνω μπουσκοπαν. Για κάποιο λόγο οι συσπάσεις τώρα έχουν μειωθεί. Την Δευτέρα μπαίνω στον μήνα μου. Να πεις στον γιατρό σου να σου μετρήσει τον τράχηλο. 

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα με τη βαλεντινα γεννησαμε κοντα.την ξερω πολυ καλα την ιστορια της.Δυσκολευτηκε πολύ ομως ειδες ολα καλα πηγαν.και εγω 39+4 με προκληση κι ας ειχα απο νωρος συσπασεις.δες τα χαρτια της β επιπεδου.λεει ποσο  ήταν τοτε ο τραχηλος.στο μετραει με τον υπερυχο. Να υπολογιζεις οτι παντα το νουμερο ειναι πιο μεγαλο απο οτι στο βγαζει σρον υπερυχο..

Nv4ip3.pngZt1x.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Loyloy είπε:

Χριστινα με τη βαλεντινα γεννησαμε κοντα.την ξερω πολυ καλα την ιστορια της.Δυσκολευτηκε πολύ ομως ειδες ολα καλα πηγαν.και εγω 39+4 με προκληση κι ας ειχα απο νωρος συσπασεις.δες τα χαρτια της β επιπεδου.λεει ποσο  ήταν τοτε ο τραχηλος.στο μετραει με τον υπερυχο. Να υπολογιζεις οτι παντα το νουμερο ειναι πιο μεγαλο απο οτι στο βγαζει σρον υπερυχο..

Ναι @Loyloy μου πωω κριμα τοσες κοπελες με συσπασεις εν το μεταξυ ασχετο αλλα στo cafe κατι εχει παθει απο το πρωι κ δεν μπορω να απαντησω πουθενα μονο λικε μ αφηνει να κανω εστειλα μνμ στον υπευθυνο να κανει κατι! ... @maria_tweety υπομονη κοπελα μου ολα καλα θα πανε δεν ξερω αν εχεις αλλα παιδακια αλλα ετσι ξεκουραση κ ξαπλα τωρα π μπορεις γιατι μετα με το μωρακι ουτε τουαλετα δεν προλαβαινεις να πας....τουλαχιστον εγω!:lol:

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Loyloy είπε:

Χριστινα με τη βαλεντινα γεννησαμε κοντα.την ξερω πολυ καλα την ιστορια της.Δυσκολευτηκε πολύ ομως ειδες ολα καλα πηγαν.και εγω 39+4 με προκληση κι ας ειχα απο νωρος συσπασεις.δες τα χαρτια της β επιπεδου.λεει ποσο  ήταν τοτε ο τραχηλος.στο μετραει με τον υπερυχο. Να υπολογιζεις οτι παντα το νουμερο ειναι πιο μεγαλο απο οτι στο βγαζει σρον υπερυχο..

Μου βγάζει 3.2 cm στον β επιπέδου...Δεν έχω ιδέα είναι καλό ;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! μ το καλο σ ευχομαι! ειχα συσπασεις απο την 10η εβδομαδα...στο δευτερο τριμηνο εγιναν περισσοτερες.. και κπ φορες ειχα και πονο...επερνα πολυ μαγνησιο αλλα δεν σταματουσαν...λιγο ηρεμησα οταν μπηκα στον 8ο μηνα που σταματησα την δουλεια..δεν ξερω αν εφταιγε οτι ανεβαινα πολλες σκαλες κατα την διαρκεια της εργασιας μου και η ορθοστασια..(ανεβαινα μεχρι και 5 οροφους ). εγω το αποδιδω εκει διοτι σταματησαν λιγο οταν σταματησα και την δουλεια...τελικα γεννησα 39 και 2!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Χριστίνα92 είπε:

Μου βγάζει 3.2 cm στον β επιπέδου...Δεν έχω ιδέα είναι καλό ;

Ειναι πολυ καλο αλλα πες του να σε ξαναμετρησει γτ οι συσπασεις απο οτι λες ναση εβδομαδας ξεκινησαν μετα την β επιπεδου! Να ξερεις π βρισκεσε!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσι μου! Χαίρομαι  μου δίνετε κουράγιο!Εγώ δεν δουλεύω,μόνο δουλειές  στο σπίτι και βόλτες πολλές...Από ότι φαίνεται και αυτά με δυσκολεύουν όμως! Να είναι γερό το παιδάκι σου !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλησπέρα!

Εγώ αγχωθεί από εχθές το βράδυ έχω συσπάσεις Όχι συγχρονισμένα (άρα δεν είναι πρόωρος τοκετός ) και όταν ακουμπάω την κοιλιά μου κατά την σύσπαση είναι σαν να πετρονει και μετά επανέρχεται επίσης νιώθω έντονα τραβήγματα χαμηλά στην λεκάνη δεν έχω επικοινωνήσει νε τον γιατρό μου γιατί έχω προγραμματισμένο ραντεβού αύριο!

Είναι κάτι σοβαρό,?είχε καμία παρόμοια έμπειρια (φοβάμαι πολύ)

Ξέχασα να πω ότι είμαι στο τέλος της 26η εβδομάδας 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, magdalene_slj είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Εγώ αγχωθεί από εχθές το βράδυ έχω συσπάσεις Όχι συγχρονισμένα (άρα δεν είναι πρόωρος τοκετός ) και όταν ακουμπάω την κοιλιά μου κατά την σύσπαση είναι σαν να πετρονει και μετά επανέρχεται επίσης νιώθω έντονα τραβήγματα χαμηλά στην λεκάνη δεν έχω επικοινωνήσει νε τον γιατρό μου γιατί έχω προγραμματισμένο ραντεβού αύριο!

Είναι κάτι σοβαρό,?είχε καμία παρόμοια έμπειρια (φοβάμαι πολύ)

Ξέχασα να πω ότι είμαι στο τέλος της 26η εβδομάδας 

 

 

Γεια σου γλυκιά μου και όλα με το καλό! Κρίμα που δεν είδα και πιο νωρίς την ανάρτηση σου. Στην εγκυμοσύνη με το παραμικρό σύμπτωμα που μας ανησυχεί, παίρνουμε τον γιατρό μας. Είναι η δουλειά του και αν δεν του άρεσε να τον ενοχλούν μέσα στη νύχτα ή όταν παίζει με τα παιδιά του στο πάρκο, θα γινόταν ακτινολόγος και όχι μαιευτήρας...;) Παρ᾽ τον και τώρα αν είναι. Καλό είναι να μην πανικοβάλλεται κανείς με το παραμικρό αλλά στην εγκυμοσύνη, όπως έχω ξαναπεί, οτιδήποτε ξεφεύγει από το συνηθισμένο κάλο είναι να μας κάνει να έχουμε το νου μας. Καλή επιτυχία και να μη φοβάσαι να "ενοχλείς" τον γιατρό σου οποιαδήποτε στιγμή τον χρειάζεσαι ακόμα και αν θεωρείς την ανησυχία σου υπερβολική.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , magdalene_slj είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Εγώ αγχωθεί από εχθές το βράδυ έχω συσπάσεις Όχι συγχρονισμένα (άρα δεν είναι πρόωρος τοκετός ) και όταν ακουμπάω την κοιλιά μου κατά την σύσπαση είναι σαν να πετρονει και μετά επανέρχεται επίσης νιώθω έντονα τραβήγματα χαμηλά στην λεκάνη δεν έχω επικοινωνήσει νε τον γιατρό μου γιατί έχω προγραμματισμένο ραντεβού αύριο!

Είναι κάτι σοβαρό,?είχε καμία παρόμοια έμπειρια (φοβάμαι πολύ)

Ξέχασα να πω ότι είμαι στο τέλος της 26η εβδομάδας 

 

 

Αν έχεις μεμονωμένες συσπάσεις, ξέρω γω 2-3 αν αφυδατώθηκες και μετά από πολλές ώρες κάποιες ακόμη κλπ, δεν είναι επείγον και περιμένεις. Αν έχεις αρκετές συσπάσεις, και να μην είναι περιοδικές, παίρνεις άμεσα τηλέφωνο το γιατρό σου. Καλό είναι να μην πανικοβαλόμαστε με το παραμικρό αλλά συσπάσεις μαζεμένες τόσο νωρίς, δεν κάθεσαι να μαντεύεις, και ας τον ενοχλήσεις χωρίς λόγο τελικά.

Βασικά επειδή λες και για ενόχληση στη λεκάνη, στη θέση σου θα πήγαινα στο μαιευτήριο να με κοιτάξουν, τώρα, όχι το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , magdalene_slj είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Εγώ αγχωθεί από εχθές το βράδυ έχω συσπάσεις Όχι συγχρονισμένα (άρα δεν είναι πρόωρος τοκετός ) και όταν ακουμπάω την κοιλιά μου κατά την σύσπαση είναι σαν να πετρονει και μετά επανέρχεται επίσης νιώθω έντονα τραβήγματα χαμηλά στην λεκάνη δεν έχω επικοινωνήσει νε τον γιατρό μου γιατί έχω προγραμματισμένο ραντεβού αύριο!

Είναι κάτι σοβαρό,?είχε καμία παρόμοια έμπειρια (φοβάμαι πολύ)

Ξέχασα να πω ότι είμαι στο τέλος της 26η εβδομάδας 

 

Αν φοβασαι δεν χανεις κατι να επικοινωνησεις μαζι του. Το πιο πιθανο ειναι να σου πει να ξεκουραστεις και να τα πειτε αυριο απο κοντα. Γενικως, αυτη την εποχη ξεκινανε να γινονται πιο εντονες οι προπαρασκευστικες συσπασεις (Braxton Hicks) και καποιες μερες μπορει να εχεις περισσοτερες απο αλλες. Αν δεν ειναι πανω απο 9-10/ωρα για τρεις ωρες λογικα δεν χρειαζεται να ανησυχεις αλλα δεδομενου οτι εισαι σε διδυμη κυηση αλλα και οτι συνδυαστικα εχεις ενοχληση χαμηλα στη λεκανη τοτε παρε καλυτερα τον γιατρο σου. Μηπως κουραστηκες παραπανω απο το συνηθισμενο; Μηπως δεν ηπιες πολυ νερο; Γενικως θα τα εχεις αυτα απο εδω και περα απλα ρωτα τον γιατρο σου σε ποια συχνοτητα θεωρει οτι πρεπει να επικοινωνεις μαζι του ωστε να μην ανησυχεις αδικα. Χαλαρωσε με αναπνοες, κανε ενα ζεστο ντουζακι, ξαπλωσε στην αριστερη πλευρα (γενικως δοκιμασε διαφορες στασεις) και λογικα θα περασουν :)

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Indyla είπε:

 

Γεια σου γλυκιά μου και όλα με το καλό! Κρίμα που δεν είδα και πιο νωρίς την ανάρτηση σου. Στην εγκυμοσύνη με το παραμικρό σύμπτωμα που μας ανησυχεί, παίρνουμε τον γιατρό μας. Είναι η δουλειά του και αν δεν του άρεσε να τον ενοχλούν μέσα στη νύχτα ή όταν παίζει με τα παιδιά του στο πάρκο, θα γινόταν ακτινολόγος και όχι μαιευτήρας...;) Παρ᾽ τον και τώρα αν είναι. Καλό είναι να μην πανικοβάλλεται κανείς με το παραμικρό αλλά στην εγκυμοσύνη, όπως έχω ξαναπεί, οτιδήποτε ξεφεύγει από το συνηθισμένο κάλο είναι να μας κάνει να έχουμε το νου μας. Καλή επιτυχία και να μη φοβάσαι να "ενοχλείς" τον γιατρό σου οποιαδήποτε στιγμή τον χρειάζεσαι ακόμα και αν θεωρείς την ανησυχία σου υπερβολική.

Απλά επειδή έχω αύριο το ραντεβού είπα να μην τον ενοχλήσω τελικά όμως τον πήρα τηλέφωνο και πήγα να με δει τη είχα αγχωθεί υπερβολικά ευτυχώς δεν ήταν τίποτα μου αύξησε την ποσότητα μαγνησίου μου είπε αρκετό νερό γτ πολύ πιθανόν να είναι αφυδάτωση και ξεκούραση. Αυτές τις μέρες πεδευομαι να φτιάξω το δωμάτιο τους οπότε μπορεί να κουράστηκα υπερβολικά!Ευχαριστώ πολύ άλλη φορά θα τον παίρνω τηλέφωνο έχεις δίκαιο!  

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Αν έχεις μεμονωμένες συσπάσεις, ξέρω γω 2-3 αν αφυδατώθηκες και μετά από πολλές ώρες κάποιες ακόμη κλπ, δεν είναι επείγον και περιμένεις. Αν έχεις αρκετές συσπάσεις, και να μην είναι περιοδικές, παίρνεις άμεσα τηλέφωνο το γιατρό σου. Καλό είναι να μην πανικοβαλόμαστε με το παραμικρό αλλά συσπάσεις μαζεμένες τόσο νωρίς, δεν κάθεσαι να μαντεύεις, και ας τον ενοχλήσεις χωρίς λόγο τελικά.

Βασικά επειδή λες και για ενόχληση στη λεκάνη, στη θέση σου θα πήγαινα στο μαιευτήριο να με κοιτάξουν, τώρα, όχι το πρωί.

Τελικά επικοινώνησα με τον γιατρό μου γτ αγχώθηκα αρκετά το ότι ήταν λίγες οι συσπάσεις ηρέμησε το γιατρό μου και έτσι μου πρότεινε τα κλασικά ξεκούραση, μαγνήσιο και νερό !Ευχαριστώ πολύ 

Just now, Sentir...natureza είπε:

Αν φοβασαι δεν χανεις κατι να επικοινωνησεις μαζι του. Το πιο πιθανο ειναι να σου πει να ξεκουραστεις και να τα πειτε αυριο απο κοντα. Γενικως, αυτη την εποχη ξεκινανε να γινονται πιο εντονες οι προπαρασκευστικες συσπασεις (Braxton Hicks) και καποιες μερες μπορει να εχεις περισσοτερες απο αλλες. Αν δεν ειναι πανω απο 9-10/ωρα για τρεις ωρες λογικα δεν χρειαζεται να ανησυχεις αλλα δεδομενου οτι εισαι σε διδυμη κυηση αλλα και οτι συνδυαστικα εχεις ενοχληση χαμηλα στη λεκανη τοτε παρε καλυτερα τον γιατρο σου. Μηπως κουραστηκες παραπανω απο το συνηθισμενο; Μηπως δεν ηπιες πολυ νερο; Γενικως θα τα εχεις αυτα απο εδω και περα απλα ρωτα τον γιατρο σου σε ποια συχνοτητα θεωρει οτι πρεπει να επικοινωνεις μαζι του ωστε να μην ανησυχεις αδικα. Χαλαρωσε με αναπνοες, κανε ενα ζεστο ντουζακι, ξαπλωσε στην αριστερη πλευρα (γενικως δοκιμασε διαφορες στασεις) και λογικα θα περασουν 

Ήταν περίπου 9 την ώρα έννοω δεν ήταν πολλές και όταν άλλαζα στάση αυτές σταματούσαν απλά αγχώθηκα υπερβολικά γτ μου συνεβει πρώτη φορά και το πρώτο πράγμα που έβαλα στο μυαλό  ήταν τα χειρότερα. Τον πήρα τον γιατρό και μου είπε ότι και εσύ νερο ξεκούραση και μαγνήσιο. Εγώ λόγω μαθημάτων και πανελληνίων και τέτοια τώρα ξεκίνησα να φτιάχνω το δωμάτιο και έτσι μου έπεσαν όλα μαζί και ίσως κουράστηκα υπερβολικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νοσηλευτηκα στα διδυμα μου στις 30 εβδομάδες με προωρες συσπασεις και τοκολυτικα για μια εβδομάδα στο νοσοκομείο.Το αστείο είναι ότι νόμιζα πως έχω γαστρεντεριτιδα και τελικά ήταν συσπασεις. Μέσα σε 16 ώρες ο τράχηλος πήγε από τα 4 εκατοστά σχεδόν στα 2 με χοάνη Ήμουν σε ακινησια σε όλο το διάστημα της νοσηλείας και μετά απλά ξεκούραση και στο σπίτι. Την κοιλιά μου συνέχισα να την χαϊδεύω και κοιμόμουν ανάσκελα,μου ήταν αδύνατο στο πλάι. Πιθανότατα θα έφτανα στις 36 εβδομάδες ή και παραπάνω αν δεν εμφανιζόταν το πρόβλημα με τον ομφάλιο λώρο, έτσι έγινε καισαρική στις 35 εβδομάδες. Μην το βάζετε κάτω! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nurse1985 είπε:

Νοσηλευτηκα στα διδυμα μου στις 30 εβδομάδες με προωρες συσπασεις και τοκολυτικα για μια εβδομάδα στο νοσοκομείο.Το αστείο είναι ότι νόμιζα πως έχω γαστρεντεριτιδα και τελικά ήταν συσπασεις. Μέσα σε 16 ώρες ο τράχηλος πήγε από τα 4 εκατοστά σχεδόν στα 2 με χοάνη Ήμουν σε ακινησια σε όλο το διάστημα της νοσηλείας και μετά απλά ξεκούραση και στο σπίτι. Την κοιλιά μου συνέχισα να την χαϊδεύω και κοιμόμουν ανάσκελα,μου ήταν αδύνατο στο πλάι. Πιθανότατα θα έφτανα στις 36 εβδομάδες ή και παραπάνω αν δεν εμφανιζόταν το πρόβλημα με τον ομφάλιο λώρο, έτσι έγινε καισαρική στις 35 εβδομάδες. Μην το βάζετε κάτω! 

Αρχικά να σου ζήσουν τα παιδάκια σου σου ! Σημασία έχει ότι όλα πήγαν καλά!

Εγώ τώρα ευτυχώς είμαι καλά πήγα και στον γιατρό μου τελικά με κοίταξε και δεν ήταν τίποτα σοβαρό απλά λόγω δίδυμης κύησης έχω συσπάσεις Braxton hicks 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Αν έχεις μεμονωμένες συσπάσεις, ξέρω γω 2-3 αν αφυδατώθηκες και μετά από πολλές ώρες κάποιες ακόμη κλπ, δεν είναι επείγον και περιμένεις. 


Απλά να διευκρινίσουμε ότι αυτός δεν είναι γενικός κανόνας. Γιατί ως μη γιατροί δεν πρέπει να δίνουμε συμβουλές/οδηγίες που μπορεί σε κάποιες ειδικές περιπτώσεις να είναι επικίνδυνες. Π.χ. μία γυναίκα που θα το διαβάσει και ενώ πρέπει να ενημερώσει τον γιατρό της δεν το κάνει. Μόνο ο μαιευτήρας είναι υπεύθυνος για να εκτιμήσει την κατάσταση κάθε γυναίκας και να δώσει τις απαραίτητες οδηγίες (δεν αναφέρομαι στη @magdalene_slj αλλά σε κάθε γυναίκα που μπορεί να διαβάζει τις αναρτήσεις μας πάνω στο θέμα).

Επεξεργάστηκαν by Indyla
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Nurse1985 είπε:

Την κοιλιά μου συνέχισα να την χαϊδεύω

Kι αυτο προκαλει συσπασεις λογω της οξυτοκινης που παραγεται με τα χαδια.

5 ώρες πρίν, magdalene_slj είπε:

απλά λόγω δίδυμης κύησης έχω συσπάσεις Braxton hicks 

Αυτες τις προπαρασκευαστικες συσπασεις τις εχουν ολες οι γυναικες, ανεξαρτητα αν κουβαλανε ενα ή δυο μωρα στην κοιλιτσα, απλα αλλες τις νιωθουν λιγοτερο αλλες περισσοτερο. Ειναι ο τροπος του σωματος να προετοιμασει την μητρα για τον τοκετο και να "προϊδεασει" τα μωρακια για το τι θα νιωσουν οταν ερθει η ωρα να γεννηθουν, ειναι απαραιτητες συσπασεις που καλο ειναι να μην προσπαθουμε να τις σταματησουμε ή να τις αποφυγουμε (ενας απο τους λογους που δεν πηρα ποτε μαγνησιο). Εφ'οσον δεν υπαρχει καποιος παραγοντας προωροτητας και σε παρακολουθει ο γιατρος σου τοτε δεν ειναι κατι ανησυχητικο, να χαιρεσαι που τις νιωθεις! Απλα προσπαθησε να μην κουραζεσαι πολυ, ξερεις το σωμα σου και τις αντοχες του, οταν δεις να ζοριζεσαι σταματα, δεν ειναι καιρος να ξεπερνας τα ορια σου. 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Kι αυτο προκαλει συσπασεις λογω της οξυτοκινης που παραγεται με τα χαδια.

Αυτες τις προπαρασκευαστικες συσπασεις τις εχουν ολες οι γυναικες, ανεξαρτητα αν κουβαλανε ενα ή δυο μωρα στην κοιλιτσα, απλα αλλες τις νιωθουν λιγοτερο αλλες περισσοτερο. Ειναι ο τροπος του σωματος να προετοιμασει την μητρα για τον τοκετο και να "προϊδεασει" τα μωρακια για το τι θα νιωσουν οταν ερθει η ωρα να γεννηθουν, ειναι απαραιτητες συσπασεις που καλο ειναι να μην προσπαθουμε να τις σταματησουμε ή να τις αποφυγουμε (ενας απο τους λογους που δεν πηρα ποτε μαγνησιο). Εφ'οσον δεν υπαρχει καποιος παραγοντας προωροτητας και σε παρακολουθει ο γιατρος σου τοτε δεν ειναι κατι ανησυχητικο, να χαιρεσαι που τις νιωθεις! Απλα προσπαθησε να μην κουραζεσαι πολυ, ξερεις το σωμα σου και τις αντοχες του, οταν δεις να ζοριζεσαι σταματα, δεν ειναι καιρος να ξεπερνας τα ορια σου. 

Απλά μου είπε ότι λόγω διδύμων ήρθαν ποιο νωρίς από ότι περίμενε!

Ναι σίγουρα δεν πρέπει να ζορίζομαι και συ τα απλά ήθελα να τελειώσει το δωμάτιο του γτ λέω θα παω να γεννήσω και αυτό θα είναι ακόμα αφτιαχτω!

Τώρα δεν κάνω τίποτα θα δίνω μόνο εντολές για λίγες μέρες!

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, magdalene_slj είπε:

Απλά μου είπε ότι λόγω διδύμων ήρθαν ποιο νωρίς από ότι περίμενε!

 

Χωρις να θελω να υποβαθμισω τις γνωσεις του, οι συσπασεις braxton hicks πιστευεται οτι ξεκινανε απο τo 1ο τριμηνο(γυρω στην 6η εβδομαδα) απλα δεν ειναι τοσο εντονες ωστε να τις νιωθει η γυναικα. Επισης, με την εισοδο στο 2ο τριμηνο (20η εβδομαδα) ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα αρχισουν οι αισθητες braxton hicks οποτε δεν ξερω γιατι θεωρει οτι ειναι γρηγορα και σιγουρα το οτι ειναι διδυμη κυηση δεν παιζει καποιο ρολο σε αυτο. Οπως και να 'χει εκανες καλα που επικοινωνησες μαζι του και αφου σε ειδε και ειναι ολα καλα μπορεις να χαλαρωσεις και να δινεις εντολες :)

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Χωρις να θελω να υποβαθμισω τις γνωσεις του, οι συσπασεις braxton hicks πιστευεται οτι ξεκινανε απο τo 1ο τριμηνο(γυρω στην 6η εβδομαδα) απλα δεν ειναι τοσο εντονες ωστε να τις νιωθει η γυναικα. Επισης, με την εισοδο στο 2ο τριμηνο (20η εβδομαδα) ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα αρχισουν οι αισθητες braxton hicks οποτε δεν ξερω γιατι θεωρει οτι ειναι γρηγορα και σιγουρα το οτι ειναι διδυμη κυηση δεν παιζει καποιο ρολο σε αυτο. Οπως και να 'χει εκανες καλα που επικοινωνησες μαζι του και αφου σε ειδε και ειναι ολα καλα μπορεις να χαλαρωσεις και να δινεις εντολες :)

Δεν ξερω μου είπε ότι στη  εγκυμοσύνη την δικιά μου απλά το περίμενε λίγο αργότερα τώρα δεν ξέρω γτ ,απλά αυτό μου είπε δεν ξέρω μήπως έβλεπε κάτι  που να το δείχνει  Δεν έχω πολλές γνώσεις δεν γνωρίζω!

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Χωρις να θελω να υποβαθμισω τις γνωσεις του, οι συσπασεις braxton hicks πιστευεται οτι ξεκινανε απο τo 1ο τριμηνο(γυρω στην 6η εβδομαδα) απλα δεν ειναι τοσο εντονες ωστε να τις νιωθει η γυναικα. Επισης, με την εισοδο στο 2ο τριμηνο (20η εβδομαδα) ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα αρχισουν οι αισθητες braxton hicks οποτε δεν ξερω γιατι θεωρει οτι ειναι γρηγορα και σιγουρα το οτι ειναι διδυμη κυηση δεν παιζει καποιο ρολο σε αυτο. 

 

Ελπίζω να υπάρχει επίγνωση ότι το να αμφισβητούμε αυτά που λέει ο γιατρός άλλου μέλους ενέχει σοβαρότατους κινδύνους καθώς το μέλος μπορεί να επηρεαστεί και να παρακούσει τις εντολές του γιατρού του. Ακόμη και γιατρός να είναι το μέλος που αμφισβητεί τον γιατρό του μέλους, δεν είναι γιατρός της συγκεκριμένης κοπέλας που κάνει μία ανάρτηση για να ξέρει τις λεπτομέρειες της περίπτωσης της. Γενικά θεωρώ ότι σε φόρουμ όπως αυτό, οι χρήστες δεν θα πρέπει ούτε να αναζητούν απαντήσεις σε αμιγώς ιατρικά θέματα ούτε να δίνουν οι ίδιοι απαντήσεις σε ερωτήσεις άλλων. Και οι @administrator θα πρέπει να τα προσέχουν αυτά για την ασφάλεια του ίδιου του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

On 15/7/2020 at 3:59 ΜΜ, Indyla είπε:

 

Ελπίζω να υπάρχει επίγνωση ότι το να αμφισβητούμε αυτά που λέει ο γιατρός άλλου μέλους ενέχει σοβαρότατους κινδύνους καθώς το μέλος μπορεί να επηρεαστεί και να παρακούσει τις εντολές του γιατρού του. Ακόμη και γιατρός να είναι το μέλος που αμφισβητεί τον γιατρό του μέλους, δεν είναι γιατρός της συγκεκριμένης κοπέλας που κάνει μία ανάρτηση για να ξέρει τις λεπτομέρειες της περίπτωσης της. Γενικά θεωρώ ότι σε φόρουμ όπως αυτό, οι χρήστες δεν θα πρέπει ούτε να αναζητούν απαντήσεις σε αμιγώς ιατρικά θέματα ούτε να δίνουν οι ίδιοι απαντήσεις σε ερωτήσεις άλλων. Και οι @administrator θα πρέπει να τα προσέχουν αυτά για την ασφάλεια του ίδιου του φόρουμ.

Συμφωνω. Δεν νομιζω οτι της ειπα να μην ακουσει αυτα που της λεει ο γιατρος της, ουτε την εφησυχασα (εξαλλου ημουν κι εγω απο αυτες που ειπαν να επικοινωνησει μαζι του). Δεν θελει πολλη λογικη για να αναρωτηθεις γιατι του γιατρου του φανηκε νωρις η 27η εβδομαδα ενω οι αισθητες συσπασεις ξεκινανε την 20η εβδομαδα (και ποσο μαλλον με διδυμη κυηση που οι κινησεις των 2 μωρων μπορουν να προκαλουν συχνοτερες συσπασεις μιας και η κινητικοτητα ειναι πιο αυξημενη). Εξαλλου, μπορει και η ιδια να το αντιληφθηκε διαφορετικα ή να το μετεφερε διαφορετικα εδω και δεν θεωρω οτι ειναι κακο να παραθετουμε αυτο που μας φαινεται περιεργο στα λεγομενα γιατρων εφ'οσον δεν ειναι επικινδυνες προτροπες. Δεν βλεπω πως μπορει να βλαψει την κοπελα αυτο που της ειπα, παρεθεσα γενικες γνωσεις που δεν χρειαζεται να εισαι εξειδικευμενος για να τις γνωριζεις και ειναι ευκολα προσβασιμες στο ευρυ κοινο και ο καθενας θα μπορουσε να αναρωτηθει.

 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ! Εχει νοσηλευτεί καμια με πρόωρες συσπασεις (για ενδοφλέβια αγωγη) στο ΜΗΤΕΡΑ ; Σε ποιά εβδομάδα ;  Πόσες ημέρες ήταν η αγωγή και ποιο το κόστος για κάθε ημέρα ; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...