Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γαμος-βαφτιση ραφηνα-νεα μακρη-λουτσα


Recommended Posts

καλησπερα! μενω ραφηνα με τον αντρα μου τους τελευταιους μηνες... θελουμε να κανουμε γαμο κ βαφτιση μαζι τον ιουλιο πρωτα ο θεος! θα ηθελα τα ''φωτα'' σας για τις περιοχες ραφηνα, νεα μακρη, αρτεμιδα αν εχετε υποψην σας κανενα ωραιο εκκλησακι ή εκκλησια που να υπαρχει κ η δυνατοτητα για catering μετα το μυστηριο... οπως επισης για κτηματα στις περιοχες αυτες ή αν ξερετε καποιο χωρο εκδηλωσεων που να ειναι ''δοκιμασμενος''... κ με τιμες οσο γινεται προσιτες... ειμαι καινουργια βλεπετε στην περιοχη αυτη κ εχω πελαγωσει δεν ξερω απο που να αρχισω κ που να ψαξω! ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα! μενω ραφηνα με τον αντρα μου τους τελευταιους μηνες... θελουμε να κανουμε γαμο κ βαφτιση μαζι τον ιουλιο πρωτα ο θεος! θα ηθελα τα ''φωτα'' σας για τις περιοχες ραφηνα, νεα μακρη, αρτεμιδα αν εχετε υποψην σας κανενα ωραιο εκκλησακι ή εκκλησια που να υπαρχει κ η δυνατοτητα για catering μετα το μυστηριο... οπως επισης για κτηματα στις περιοχες αυτες ή αν ξερετε καποιο χωρο εκδηλωσεων που να ειναι ''δοκιμασμενος''... κ με τιμες οσο γινεται προσιτες... ειμαι καινουργια βλεπετε στην περιοχη αυτη κ εχω πελαγωσει δεν ξερω απο που να αρχισω κ που να ψαξω! ευχαριστω εκ των προτερων!
καλησπερα πολυ ωραια εκκλησια στη λουτσα ειναι η κωνσταντινου κ ελενης.ειναι ακριβως πανω στη θαλασσα με μεγαλο προαυλιο χωρο πολυ καλο παπα,αν κ σε ορισμενα ειναι πολυυυυυ τυπικος κ καθετος.δεν γνωριζω αν μπορεις για catering,εχω παει σε γαμο κ βαφτιση κ ηταν ωραια,ειναι μικρο εκκλησακι ομως.αν μπεις στο ιντερνετ θα το βρεις.με το καλο...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πολυ ωραια εκκλησια στη λουτσα ειναι η κωνσταντινου κ ελενης.ειναι ακριβως πανω στη θαλασσα με μεγαλο προαυλιο χωρο πολυ καλο παπα,αν κ σε ορισμενα ειναι πολυυυυυ τυπικος κ καθετος.δεν γνωριζω αν μπορεις για catering,εχω παει σε γαμο κ βαφτιση κ ηταν ωραια,ειναι μικρο εκκλησακι ομως.αν μπεις στο ιντερνετ θα το βρεις.με το καλο...

 

ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση! μπηκα στο ιντερνετ κ το ειδα ειναι οντως πολυ ομορφο! θα το εχω στα υποψην! κ φυσικα θα το δω κ απο κοντα! αν εχεις να μου προτεινεις κ οτιδηποτε αλλο καλοδεχουμενο! βλεπεις θα γεννησω πρωτα ο θεος τον ιανουαριο για αυτο κ ψαχνομαι απο τωρα γιατι με μωρο παιδι θα ειναι λιγο δυσκολο το ''ψαξιμο'' κ χειμωνα κιολας.. τουλαχιστον να εχω ενα πλανο...:-D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Σου στελνω με λινκ το εκκλησάκι του Αγ. Ιωάννη στη Λούτσα που είναι πανέμορφο!! Κι εγω ομοιοπαθούσα είμαι!! Γέννησα τον Ιούνιο και σκεφτόμαστε να κάνουμε γαμο και βάφτιση μαζί κατα τον Σεπτέμβριο μεριά, με catering στην εκκλησία( κι αυτη έχει ιδανική αυλή..) Το μόνο πρόβλημα που προκύπτει είναι το θέμα της τουαλέτας... κ δυστυχώς υπάρχουν μόνο θάμνοι... Αν βρεις λύση πες μου κι εμένα..

foxfoxsbu20130611_-31_our+baby+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Σου στελνω με λινκ το εκκλησάκι του Αγ. Ιωάννη στη Λούτσα που είναι πανέμορφο!! Κι εγω ομοιοπαθούσα είμαι!! Γέννησα τον Ιούνιο και σκεφτόμαστε να κάνουμε γαμο και βάφτιση μαζί κατα τον Σεπτέμβριο μεριά, με catering στην εκκλησία( κι αυτη έχει ιδανική αυλή..) Το μόνο πρόβλημα που προκύπτει είναι το θέμα της τουαλέτας... κ δυστυχώς υπάρχουν μόνο θάμνοι... Αν βρεις λύση πες μου κι εμένα..

 

ειναι οντως ωραιο κ αυτο! πω πω ρε συ αυτο με την τουαλετα δεν το χα σκεφτει η αληθεια ειναι :D αυτες οι χημικες του δημου?? δεν γινεται να μην υπαρχει τουαλετα ειναι οντως θεμα αυτο γιατι βαλε οτι θα ειναι 2 τα μυστηρια οσο να ναι το 2ωρο θα το φαμε... μετα μεχρι να τσιμπισουν κ τπτ 3ωρο κ βαλε... μα ενα αναψυκτικο να πιεις ενα νερο βρε αδερφε θα θες να πας τουαλετα... :-( με κετεριν ειχαμε σκεφτει κ εμεις... σαν πιο οικονομικη λυση... βεβαια θα ψαξω κ για καμια αιθουσα να δω τι παιζει με τιμες (τουλαχιστον αν βρεθει κατι το θεμα τουαλετας θα εχει λυθει) αααχ κοριτσια βοηθειαααα! το εκκλησακι το κλεισατε? ή ψαχνεις μηπως βρεις κ τπτ αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Στην Ραφήνα υπάρχει το κολυμβητήριο που είχαμε πάει σε βάφτιση καλεσμένοι & ήταν υπέροχα, μεσα στο πράσινο (είχε & τουαλέτα), πολύ ωραίο φαγητό...περάσαμε τέλεια.!!!!!!!!!! ;)http://www.rafina.gr. Eπίσης υπάρχει στην Βραυβρώνα 10 στάση, η κοίμηση της Θεοτόκου,πάνω στο κύμα, όπου ακριβώς δίπλα,είναι το Κοράλι, το εστιατόριο, που έχει πολύ καλές τιμές & δέχεται εκδηλώσεις. Εχουμε φάει πολλές φορές εκεί. Υπάρχει & το Μare Nostrum,http://www.mare-nostrum.gr το ξενοδοχείο που είναι Τελειο. Εχουμε το εξοχικό μας, εκει & τα γνωρίζω όλα αυτά...ότι άλλο θέλεις από την περιοχή ευχαρίστως :)

Link to comment
Share on other sites

Στην Ραφήνα υπάρχει το κολυμβητήριο που είχαμε πάει σε βάφτιση καλεσμένοι & ήταν υπέροχα, μεσα στο πράσινο (είχε & τουαλέτα), πολύ ωραίο φαγητό...περάσαμε τέλεια.!!!!!!!!!! ;)http://www.rafina.gr. Eπίσης υπάρχει στην Βραυβρώνα 10 στάση, η κοίμηση της Θεοτόκου,πάνω στο κύμα, όπου ακριβώς δίπλα,είναι το Κοράλι, το εστιατόριο, που έχει πολύ καλές τιμές & δέχεται εκδηλώσεις. Εχουμε φάει πολλές φορές εκεί. Υπάρχει & το Μare Nostrum,http://www.mare-nostrum.gr το ξενοδοχείο που είναι Τελειο. Εχουμε το εξοχικό μας, εκει & τα γνωρίζω όλα αυτά...ότι άλλο θέλεις από την περιοχή ευχαρίστως :)

 

θα το επισκεφτω κ αυτο στο κολυμβητηριο να το δω... το καλο ειναι οτι υπαρχει τουαλετα! :) το φαγητο εκει ηταν απο κετεριν???? ή εχει καποιο εστιατοριο μεσα εκει που αναλαμβανει τετοιου ειδους εκδηλωσεις? το ξενοδοχειο ειναι οντως πολυ ωραιο... θα παρω προσφορες...

Link to comment
Share on other sites

θα το επισκεφτω κ αυτο στο κολυμβητηριο να το δω... το καλο ειναι οτι υπαρχει τουαλετα! :) το φαγητο εκει ηταν απο κετεριν???? ή εχει καποιο εστιατοριο μεσα εκει που αναλαμβανει τετοιου ειδους εκδηλωσεις? το ξενοδοχειο ειναι οντως πολυ ωραιο... θα παρω προσφορες...

Νομίζω ότι ήταν από catering αλλά δεν είμαι & σίγουρη. Τώρα αυτοί μπορεί να έχουν & κάτι δικό τους ή να συνεργάζονται...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Στην Ραφήνα υπάρχει το κολυμβητήριο που είχαμε πάει σε βάφτιση καλεσμένοι & ήταν υπέροχα, μεσα στο πράσινο (είχε & τουαλέτα), πολύ ωραίο φαγητό...περάσαμε τέλεια.!!!!!!!!!! ;)http://www.rafina.gr. Eπίσης υπάρχει στην Βραυβρώνα 10 στάση, η κοίμηση της Θεοτόκου,πάνω στο κύμα, όπου ακριβώς δίπλα,είναι το Κοράλι, το εστιατόριο, που έχει πολύ καλές τιμές & δέχεται εκδηλώσεις. Εχουμε φάει πολλές φορές εκεί. Υπάρχει & το Μare Nostrum,http://www.mare-nostrum.gr το ξενοδοχείο που είναι Τελειο. Εχουμε το εξοχικό μας, εκει & τα γνωρίζω όλα αυτά...ότι άλλο θέλεις από την περιοχή ευχαρίστως :)

 

 

Μπορείς να μου πεις εσύ ή κάποια άλλη κοπέλα τιμές...;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ βάφτισα τα μωρά μου τον Οκτώβριο και τα έψαξα όλα:

 

Λοιπόν στην Ραφήνα πραγματικά ειναι πολυ ωραίος ο χώρος και τον κλείνεις μέσω του premier catering. Ξέρω και το κόστος γιατί είχα πάρει προσφορά, δεν είναι ακριβό κι έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια, αλλά καλύτερα μίλησε μαζί τους γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς θέλεις να κάνεις. Το εκκλησάκι πάντως μαζί με τον χώρο τον πληρώνεις εξτρά (αν θυμάμαι καλά 140). Θα σου τα πουν.

 

Στο Άγιο Γιάννη παντρεύτηκα κι έκανα ένα μικρό κέρασμα έξω απ' την εκκλησία. Εμάς μας έδωσαν και τραπεζάκια και είχαμε πάει γλυκά, αναψυκτικά και κοκτέιλ και φυσικά τραπεζομάντηλα και στολισμό και ήταν ένα όνειρο. Η εκκλησία παίρνει για το μυστήριο και τον χώρο 120 ευρώ (αν ισχύουν τα ίδια). Εγώ βρήκα ημερομηνία που είχε πανσέληνο και κανόνισα ώρα (7) που έδυε ο ήλιος. Στο τέλος δεν έφευγαν, χάζευαν το φεγγάρι που άρχιζε να βγαίνει απ' τη θάλασσα.

 

Το παραπάνω catering θα σε κατατοπίσει, μου είχαν πει και για 2-3 εκκλησάκια πολύ όμορφα στην περιοχή που ζητάς, που θα μπορούσε να γίνει όπως το περιγράφεις. Μίλησε μαζί τους θα έλεγα.

 

Επιπλέον μία καλή λύση είναι η εκκλησία της Παναγίτσας όπου γίνονται τα μυστήρια και μετά πας κατευθείαν στην ταβέρνα που βρίσκεται εκεί και έχει και κούνιες για τα παιδιά εμπρός της, το Κοράλι.

Ομορφες ταβέρνες, με καλές προσφορές και πολύ συνενοήσιμους ιδιοκτήτες που έχουν να σου δώσουν καλές προτάσεις για την Λούτσα πάντα που ξέρω, είναι στο Κοράλι, ο Κάβος (μακράν το καλύτερο και σε ποιότητα αλλά και σε εμφάνιση) και η Παλιά ιστορία.

 

Οι τιμές σε όλα αυτά είναι σχετικά ίδιες: ~16/άτομο κομπλέ. Στο ρίχνουν αν ζητήσεις λιγότερο φαγητό ή ανεβαίνει αν θές κατι παραπάνω.

 

Ελπίζω να βοήθησα. Η ώρα η καλή!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πολυ ωραια εκκλησια στη λουτσα ειναι η κωνσταντινου κ ελενης.ειναι ακριβως πανω στη θαλασσα με μεγαλο προαυλιο χωρο πολυ καλο παπα,αν κ σε ορισμενα ειναι πολυυυυυ τυπικος κ καθετος.δεν γνωριζω αν μπορεις για catering,εχω παει σε γαμο κ βαφτιση κ ηταν ωραια,ειναι μικρο εκκλησακι ομως.αν μπεις στο ιντερνετ θα το βρεις.με το καλο...

 

Σε αυτο εκκλησακι βαφτισα το γιο μου, πολυ ομορφο αλλα μικρο αν εχεις κοσμο, εμεις ημασταν σε πολυ στενο κυκλο και ηταν μια χαρα.. Ο παπας ειναι πολυ καλος αλλα λιγο αυστηρος στο θεμα στολισμου, κετερινγκ κτλ., οποτε μαλλον πρεπει να ρωτησεις...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς εκεί βαφτιστήκαμε. Ο παπάς είναι όντως αυστηρός αλλά όχι αδίκως - δεν θέλει πολλά φρουφρού και όχι στολισμό της κολυμπήθρας. Είναι πολύ καλός ιερέας και όχι της παλαιολιθικής εποχής.

Επιτρέπει το catering παιδιά αλλά θα σας το πει και ο ίδιος: Στο σημείο προς τη θάλασσα γίνονται έργα αυτή την περιοδο και μόνο προς την αριστερή πλευρά της εκκλησίας όπως την βλέπεις υπάρχει χώρος. Αν φυσάει εκείνη την ημέρα σου καταστρέφονται όλα. Γιαυτό και το αποφεύγουν όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς εκεί βαφτιστήκαμε. Ο παπάς είναι όντως αυστηρός αλλά όχι αδίκως - δεν θέλει πολλά φρουφρού και όχι στολισμό της κολυμπήθρας. Είναι πολύ καλός ιερέας και όχι της παλαιολιθικής εποχής.

Επιτρέπει το catering παιδιά αλλά θα σας το πει και ο ίδιος: Στο σημείο προς τη θάλασσα γίνονται έργα αυτή την περιοδο και μόνο προς την αριστερή πλευρά της εκκλησίας όπως την βλέπεις υπάρχει χώρος. Αν φυσάει εκείνη την ημέρα σου καταστρέφονται όλα. Γιαυτό και το αποφεύγουν όλοι.

 

Κι εμενα μου εκανε αριστη εντυπωση μιας και ειναι νεος ανθρωπος και με πολυ λογικες ιδεες (α, και χωρις ταριφα!)...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια χθες μιλησε η κουνιαδα μου για βαφτιση στον αγ.κων/νο και μετα για catering,τα νεα εχουν ως εξης απαγορευεται το catering και τα σαββατα του ηταν κλεισμενα....η εκλησια που επιτρεπει catering ειναι ο αγ.ιωαννης, επειδη το μυστηριο θα γινει κυριακη απογευμα και επειδη θα υπαρχει και catering μετα, σου κλεινει ολο το απογευμα πληρωνεις κατι παραπανω γιατι υποτιθεται οτι κλεινεις και το αλλο μυστηριο (δεν μπορει να βαλει μετα κατι αλλο), εγω παντως μενω αρτεμιδα και τα δυο μου παιδια τα εχω βαφτισει στον αγ.ιωαννη και οσο για τα μαγαζια που ανεφερε η xena (τα δυο απο αυτα ο καβος και η παληα ιστορια ειναι πολυ καλες μου φιλες) οτιδηποτε χρειαστειτε μπορω να μεσολαβησω....αν και με την xena εχουμε ξαναμιλησει οταν ψαχναμε για τα δικα μας μυστηρια.....οσο για το θεμα της τουαλετας ειναι λιγο προβλημα, βεβαια και οι χημικες δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα στην αναγκη θα τις βαλεις τι θα κανεις?

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια,ηθελα να μαθω τι παιζει αυτο το διαστιμα απο τιμες στα νυφικα.Αν παντρεφτικε καποια προσφατα ας μου πει οσα γνωριζει.ευχαριστω:-)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια,ηθελα να μαθω τι παιζει αυτο το διαστιμα απο τιμες στα νυφικα.Αν παντρεφτικε καποια προσφατα ας μου πει οσα γνωριζει.ευχαριστω:-)

 

νομιζω οτι το θεμα σου πρεπει να το βαλεις σε αλλη ενοτητα.....παρ΄ολα αυτα ομως μπορεις να επισκεφτεις τις εκθεσεις "γαμος-βαφτιση" που ειναι σε εξελιξη και να παρεις τις πληροφοριες που θελεις......

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια χθες μιλησε η κουνιαδα μου για βαφτιση στον αγ.κων/νο και μετα για catering,τα νεα εχουν ως εξης απαγορευεται το catering και τα σαββατα του ηταν κλεισμενα....η εκλησια που επιτρεπει catering ειναι ο αγ.ιωαννης, επειδη το μυστηριο θα γινει κυριακη απογευμα και επειδη θα υπαρχει και catering μετα, σου κλεινει ολο το απογευμα πληρωνεις κατι παραπανω γιατι υποτιθεται οτι κλεινεις και το αλλο μυστηριο (δεν μπορει να βαλει μετα κατι αλλο), εγω παντως μενω αρτεμιδα και τα δυο μου παιδια τα εχω βαφτισει στον αγ.ιωαννη και οσο για τα μαγαζια που ανεφερε η xena (τα δυο απο αυτα ο καβος και η παληα ιστορια ειναι πολυ καλες μου φιλες) οτιδηποτε χρειαστειτε μπορω να μεσολαβησω....αν και με την xena εχουμε ξαναμιλησει οταν ψαχναμε για τα δικα μας μυστηρια.....οσο για το θεμα της τουαλετας ειναι λιγο προβλημα, βεβαια και οι χημικες δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα στην αναγκη θα τις βαλεις τι θα κανεις?

 

Εμένα μου αρέσει περισσότερο η Κοίμηση Θεοτόκου στην 10η στάση Βραυβρώνας, όπου & πολύ χώρο έχει γιατί την επεκτείναν & ο παππάς είναι πολύ καλός & επιτρέπει catering, στολισμό...επίσης μπροστά από την εκκλησία υπάρχει το Κοράλλι ,όπου το έχουν πολύ καλά παιδιά με πλούσιο φαγητό σε καλές τιμές, με κούνιες μπροστά!!!:D;):roll:

Link to comment
Share on other sites

kathi μου εγώ τελικά κατέληξα (έκανα το λάθος δηλαδή) να το κάνω σπίτι. Τελικά μετά από τρελό ψάξιμο έπρεπε να έχω αποφασίσει ένα απ' τα δύο μαγαζιά που λες κι εσύ.

Το catering αν τα βάλεις κάτω σου έρχεται περίπου 2-3 ευρώ το άτομο οικονομικότερα και δεν αξίζει τον κόπο αφού ο κόσμος δεν θα καθίσει παρα θα πάρει δυο μπουκιές και θα φύγει αναγκαστικά. Κι ύστερα έχεις και τους ηλικιωμένους που δεν μπορούν την ορθοστασία, έχεις την τουαλέτα κλπ. Οπότε κορίτσια ψηφίζω μαγαζί αν έχετε την ευχαίρια.

 

Εμένα στο σπίτι μου ήρθε περίπου όσο το catering, μαγείρευα 1 εβδομάδα, ξεπατώθηκα εντελώς, το σπίτι μου έγινε μην πω, δεν το φχαριστήθηκα γιατί ήμουν κουρασμένη, άϋπνη και τα παιδιά εκνευρισμένα από εμένα που ήμουν έτσι τόσες μέρες... εντάξει, πήρα μάθημα και δεν το ξανακάνω.

 

Ασχετο μιας και το'φερε η κουβέντα: έχω εγώ το νυφικό μου, είναι πανέμορφο, σούπερ μπούστο - κρατιέται χωρίς εσώρουχο σαν wonderbra, τι το κάνω; εσείς τι το κάνατε; έλεγα να το πουλήσω με μικρό αντίτιμο, ξέρετε που;

Link to comment
Share on other sites

εγω επελεξα catering γιατι οπως σου ειχα πει συνεργαζομαι απο το 2005(γαμο μου) με αυτους και μου κανουν αλλες τιμες.....το σπιτι ειναι σκοτωμα αλλα τι να κανεις αν δεν εχεις την ευκολια....οσο για το νυφικο μπες στο parents cafe εκει εχει αγγελιες για αγοροπωλησιες σε διαφορα πραγματα μπορει να βρεις κατι εκει......

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

Καλημερα!

Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα στο φορουμ άτομα από την περιοχή. Κανονίζουμε βάφτιση και είμαστε ανάμεσα στις ταβέρνες "κοράλλι" στη Νέα Μάκρη (όχι στη Λούτσα), "το μαγέρικο της Σεβαστής" στο Ζούμπερι και "τα πατητήρια του Μπαϊρακτάρη" στις αρχές του Μαραθώνα. Εκκλησίες είτε τη Μεταμόρφωση στο Ζούμπερι είτε τους Αγίους Κωνσταντίνο και Ελένη στη Νέα Μάκρη. Έχει κάνει κάποιος κάτι σε κάποιο από αυτά τα μέρη;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...