Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμνιο και μοριακός καρυοτυπος (υψηλής ευκρίνειας)


Recommended Posts

Καλησπέρα. Ο μοριακός καρυότυπος ανιχνεύει πολύ περισσότερες χρωμοσωμικές ανωμαλίες σε σχέση με τον απλό (δηλαδη 120 σύνδρομα περιπου). Ο απλός εξετάζει τον αριθμο των χρωμοσωμάτων ενω ο μοριακός δείχνει εαν υπαρχουν ελλείμματα η διπλασιασμοι σε διάφορες περιοχές των χρωμοσωμάτων. Ο απλός δεν ξέρω πόσα σύνδρομα ανιχνεύει.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Aν ψάχνεις την αιτια πχ μιας παλίνδρομης νομιζω ο απλος καρυότυπος αρκει. Ο μοριακός ανιχνευει πχ μικροελλειψεις που συνηθως είναι συμβατες με την ζωη απλώς οδηγουν σε ασθενειες. Οποτε αν μια κυηση οδηγησε σε αποβολή στο πρωτο τριμηνο συνηθως αυτό οφείλεται σε μονοσωμιες, τρισωμιες δηλ σε βαριες βλαβες που είναι ορατες στον απλο καρυοτυπο.

Link to comment
Share on other sites

Aν ψάχνεις την αιτια πχ μιας παλίνδρομης νομιζω ο απλος καρυότυπος αρκει. Ο μοριακός ανιχνευει πχ μικροελλειψεις που συνηθως είναι συμβατες με την ζωη απλώς οδηγουν σε ασθενειες. Οποτε αν μια κυηση οδηγησε σε αποβολή στο πρωτο τριμηνο συνηθως αυτό οφείλεται σε μονοσωμιες, τρισωμιες δηλ σε βαριες βλαβες που είναι ορατες στον απλο καρυοτυπο.

 

Απο μια ερευνα που εκανα στο ιντερνετ αυτο καταλαβα οτι ο μοριακος καρυοτυπος ειναι καλος οταν συνεχιζεται η κυηση και απλα θες να καταλαβεις αν το παιδι ειναι καλα δηλαδη στην περιπτωση τροφοβλαστης και στην αμνιοπαρακεντηση. Αν η κυηση τερματιστει τοσο νωρις συνηθως φαινεται στον απλο. Αρα καλα εκανα και ζητησα τον απλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μήπως κάποια κοπέλα γνωρίζει αν υπάρχει κάποιο κέντρο γενετικής που να εξετάζει 240 σύνδρομα δηλαδή αν κάνει καρυοτυπο υψηλής ευκρίνειας γιατί θα κάνω αμνιοπαρακέντηση λόγω ηλικίας και κακής Papp a. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Eμες τα εξετασαμε ολα τα συνδρομα μεσω του "εμβρυο" στο κολωνακι πριν 2-3 χρονια...εκει εκανα την αμνιοπαρακεντηση και απο εκει δεν ξερω που τα εστειλαν αλλα παντως τα εξετασαν ΟΛΑ.

 

Ολα να πανε καλα σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σας κοριτσια!γραφω εδω συγνωμη αν κανω λαθος. σασ παρακαλω να μου πει καποια εαν εχει τυχει να σας βρει ποτε υπερηχογραφιστης , υποπλασια μεσης φαλλαγγας του μικρου δαχτυλου του χεριου του εμβρυου?????????????

με υποψια κλινοδαχτυλιας.

 

τυγχανει βεβαια το ιδιο να εχει και ο συζυγος μου , απολυτα φυσιολογικος και υγειης ανθρωπος χωρισ καν να το ξερει απλα το διαπιστωσε ο υπερηχογραφιστης μας.

εκανα αμνιο και ολα φυσιολογικα σε μοριακο καρυοτυπο.

 

τωρα σε μια εβδομαδα θα παμε να ξαναδουμε το χερακι!

ανξερετε κατι παρακαλω ενημερωστε με. σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα.Είμαι καινούρια εδώ κ να είμαι ειλικρινής διατηρώ τις επιφυλάξεις μου αν κάνω σωστά την όλη διαδικασία..

Όπως κ να χει είμαι στη 14η εβδομάδα κ μόλις εχθές έκανα λήψη τροφοβλάστη για έλεγχο μοριακού καρυότυπου.Τα αποτελέσματα μου είπαν σε επτά εργάσιμες κ κοντεύω να τρελαθώ..

Έχει καμία σας αντίστοιχη εμπειρία νε με καθυσηχάσει?το έχω πολύ ανάγκη...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...