Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αρρυθμία εμβρύου 18η εβδομαδα


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Εχει καποια παρομοια εμπειρια;

 

 

Δεν έχω παρόμοια εμπειρία, αλλά στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου χρειάστηκε να κάνω υπέρηχο καρδιάς εμβρύου. Τον έκανα στο Έλενα με την κα Κομνού (γίνεται μετά την 24η εβδομάδα, εγώ τον έκανα στην 27η), έγινε διεξοδικότατη εξέταση (κράτησε πάνω από 20 λεπτά) και μου δόθηκε πλήρης έκθεση των ευρημάτων.

Φακελάκι δεν μου ζητήθηκε, η εξέταση κόστισε 75 ευρώ τα οποία πήρα πίσω από το ταμείο μου (δεν έχω ΙΚΑ, λογικά με το ΙΚΑ θα σου την συνταγογραφήσουν και δεν θα πληρώσεις τίποτα).

Νομίζω κάνουν και στο Ωνάσειο αυτή την εξέταση, είναι εξειδικευμένη και χρειάζεται έμπειρο γιατρό και καλό μηχάνημα (φαντάζεσαι τι μέγεθος έχει η καρδιά σε ένα έμβρυο 2ου τριμήνου)

Θα σου συνιστούσα ανεπιφύλακτα να κάνεις την εξέταση (συνιστώ βέβαια και την συγκεκριμένη γιατρό προσωπικά), ώστε να γνωρίζεις αν χρειαστεί κάτι το μωρό με το που θα γεννηθεί, ώστε να ληφθούν τα αντίστοιχα μέτρα.

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Εχει καποια παρομοια εμπειρια;

 

Το μωρακι μιας γνωστης μου (κοριτσακι) εμφανισε αρρυθμιες πριν ακομα γεννηθει, ο γυναικολογος της συνεστησε να παει σε εμβρυοκαρδιολογο (τον οποιο εχω επισκεφθει και εγω) και αφου πηγε και την εξετασε της ειπε οτι ναι μεν εχει το εμβρυο αρρυθμιες αλλα παραολαυτα ειναι ελεγχομενο. Της εδωσε καποιες οδηγιες και μολις η γυναικα γεννησε και παλι το μωρο παρουσιασε αρρυθμιες ενω ο τοκετος ηταν καλος, κρατηθηκε το μωρο για 1-2 24ωρα στην εντατικη νεογνων και τωρα χαιρει ακρας υγειας χωρις κανενα προβλημα.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας

Μου ειπαν οτι ειναι κατι που μπορει να ειναι φυσιολογικο ..πρεπει να περιμενω μεχρι τη β επιπεδου..

Απλα ειναι λογικο να ειμαι μην μπορω να ηρεμησω μεχρι τοτε

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας

Μου ειπαν οτι ειναι κατι που μπορει να ειναι φυσιολογικο ..πρεπει να περιμενω μεχρι τη β επιπεδου..

Απλα ειναι λογικο να ειμαι μην μπορω να ηρεμησω μεχρι τοτε

 

Από ότι έχω διαβάσει εμφανίζεται συχνά χωρίς όμως να είναι πρόβλημα. Εγώ θα σε συμβούλευα να κάνεις μια εξέταση απλά και μόνο για να ηρεμήσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Η συνεχεια ειναι πολυ καλη! Εχθες εκανα β επιπεδου και ολα σουπερ η καρδια κανενα προβλημα καμια αρυθμια...Ο γιατρος μου εξηγησε οτι σαν ενας μη τελειοποιημενος οργανισμος η καρδια του εμβρυου δινει συχνα βραδυκαρδιες ταχυκαρδιες (αρυθμιες δηλαδη) κατι για το οποιο δεν ειναι αναγκη να ενημερωνουμε την εγκυο και να την ανυσηχουμε ..με την προυποθεση οτι ο φυσιολ ρυθμος επανερχεται..

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Η συνεχεια ειναι πολυ καλη! Εχθες εκανα β επιπεδου και ολα σουπερ η καρδια κανενα προβλημα καμια αρυθμια...Ο γιατρος μου εξηγησε οτι σαν ενας μη τελειοποιημενος οργανισμος η καρδια του εμβρυου δινει συχνα βραδυκαρδιες ταχυκαρδιες (αρυθμιες δηλαδη) κατι για το οποιο δεν ειναι αναγκη να ενημερωνουμε την εγκυο και να την ανυσηχουμε ..με την προυποθεση οτι ο φυσιολ ρυθμος επανερχεται..

Μπράβο!:PΚαλή συνέχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Η συνεχεια ειναι πολυ καλη! Εχθες εκανα β επιπεδου και ολα σουπερ η καρδια κανενα προβλημα καμια αρυθμια...Ο γιατρος μου εξηγησε οτι σαν ενας μη τελειοποιημενος οργανισμος η καρδια του εμβρυου δινει συχνα βραδυκαρδιες ταχυκαρδιες (αρυθμιες δηλαδη) κατι για το οποιο δεν ειναι αναγκη να ενημερωνουμε την εγκυο και να την ανυσηχουμε ..με την προυποθεση οτι ο φυσιολ ρυθμος επανερχεται..

 

Όλα καλά!!!!! ξέχασέτο και καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...