Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε την ειδικό: Χριστίνα Βάντζου Μαιευτήρας/Γυναικολόγο


Recommended Posts

Καλησπέρα και χρονια πολλά ειμαι 40 και εχω ενα παιδι έξι ετών. Τον τελευταίο χρονο είχα δυο ανεμβρυικες ( οι ιστόλογικες έδειξαν πιθανή χρωμοσωμικη ανωμαλία ) και μια παλλινδρομη( ο καρυοτυπος έδειξε τρισωμια 22). Ολες οι εξετασεις προγεννητικος έλεγχος,καρυοτυπος ζευγους,σπερμοδιαγραμμα ηταν καλές. Τι με συμβουλεύετε να κανω απο εδω και πέρα να ξαναπροσπαθησω φυσιολογικά; Να σκεφτώ για εξωσωματικη με προεμφυτευτικο αν και εχω ινοαδενωματα και στους δυο μαστούς το μεγαλύτερο τώρα ειναι 3,2 εκ. Τελος να συμπληρώσω οτι σήμερα έκανα εξετασεις για θρόμβοφιλια και ανοσολογικό έλεγχο μετα απο δική μου επιμονή γιατι ο γιατρός μου πιστεύει οτι για ολα ευθύνονται τα κακής ποιότητας ωάρια μου λογω ηλικίας. Ευχαριστώ και θα αναμένω την απάντηση σας.

 

Να συμπληρώσω οτι οι εξετασεις των καθ'εξιν αποβολων βγήκαν καλές εκτός απο τα ΑΝΑ που ειναι 1/320. Επηρεάζει αυτό κάποια επόμενη εγκυμοσυνη; Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σας,

 

Και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την πολύτιμη βοήθειά σας!!

Διανύω την 23εβδομάδα της 2ης κύησής μου (23 +1) & 12 ημέρες πριν που πραγματοποιήθηκε η β' επιπέδου η μέτρηση του μήκους του τραχήλου ήταν 28χιλιοστά. Δεν έχω καμία ενόχληση από συσπάσεις παρά μόνο ένα βάρος κάποιες φορές έντονο χαμηλά καθώς & πριν 2 μέρες λίγο αιματάκι που λέρωσα το εσώρουχό μου, έτσι ξαφνικά το πρωί. Οπότε & σε επικοινωνία με τη γυναικολόγο μου, μου σύστησε μαγνήσιο & χαλαρή προσέγγιση των δραστηριοτήτων καθώς & της συχνής αγκαλιάς της 19μηνης κορούλας μου.

Για να είμαι όμως απόλυτα ειλικρινής όμως σήμερα όντας στη δουλειά μου έχω μια ανησυχία γενικότερη, πόσο μάλιστα μετά από τα τόσα που διάβασα περί περίδεσης & ξάπλας.

Μήπως θα είχατε την καλοσύνη να μου δώσετε & τα δικά σας φώτα καθώς & τις συμβουλές σας!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, εχω μια ερωτηση μπορει να φανει λιγο χαζη αλλα θα την κανω, γεννησα πριν 5 μηνες και δεν εχω ακομα σταθερο κυκλο,μου ηρθε περιοδο 19/04 και ειχα επαφη με τον αντρα μου στις 30/04, στις 02/05 ειχα ραντεβου στην γυναικολογο για τεστ ΠΑΠ, εαν υπηρχε εγκυμοσυνη θα μπορουσε να το δει η γυναικολογος η ειναι παρα πολυ νωρις; επισης μου ειπε οτι σε 10μερες θα μου ερθει περιοδος,αλλα δεν μου εχει ερθει ακομα τιποτα ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. εχω μια ερωτηση που δεν μπορεσε να απαντησει κανενας γιατρος μεχρι τωρα.

στις 3 αποτυχιμενες εξωσωματικες μου καποιες μερες μετα την ΕΤ ξεκινουσαν εντονα συμπτωματα εγκυμοσυνης και σχεδον ταυτοχρονα - συμπτωματα γριππης - μπουκωμα, δεκατα, κοπωση. μετα απο καποιες μερες σταματουσαν ολα μαζι. σαν αποτελεσμα - χαμηλη χοριακη, αν και θετικη (15) και καθυστερημενη περιοδος.

το περιεργο ειναι οτι και στους μηνες που ειχαμε επαφες στις γονιμες μερες, 3 φορες επαθα το ιδιο ακριβως. περιπου 5 μερες μετα την ωορρηξια - ιδια συμπτωματα, καθυστεριση περιοδου μεχρι και μια εβδομαδα (ποτε δεν καθυστερει, ειναι παντα 28 μερες), χοριακη 11,5.

απο εξετασεις που εχω κανει εχω στιγμα μ.αναιμιας, θρομβοφιλια τυπου v-leiden, αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο και συνδρομο ζιλμπερ.

υποψιαζομαι οτι τα συμπτωματα γριππης ευθυνονται για αποτυχια εμφυτευσης, αλλα γιατι?

η αιματολογος που μιλησα μου ειπε οτι για ολα φταιει το ΑΦΣ, και μου προτεινε κορτιζονη στην επομενη προσπαθεια μου, χωρις να ειναι σιγουρη 100%.

ποια ειναι η γνωμη σας γι'αυτο? ποιες αλλες εξετασεις η θεραπειες η αγωγες θα μου προτεινατε?

σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.ήθελα να ρωτήσω είχα μις παλινδρομη τον Δεκέμβρη η αποξεση έγινε 23/12.από τότε ο κύκλος μου έχει αλλάξει.μιΑ έρχεται στις 30 μέρες μια στις 26 Μια στιΣ 29 και εχει και η διάρκεια της περιοδού μου από 5μέρες έχει γίνει 7-8μέρες.πριν την αποξεση είχα πάντα σταθερό κύκλο 28 ημερών.γιατί μου συμβαίνει αυτό είναι ανησυχητικό και αν είναι φυσιολογικό ποτέ θα στρώσει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Γεια σας.ήθελα να ρωτήσω είχα μις παλινδρομη τον Δεκέμβρη η αποξεση έγινε 23/12.από τότε ο κύκλος μου έχει αλλάξει.μιΑ έρχεται στις 30 μέρες μια στις 26 Μια στιΣ 29 και εχει και η διάρκεια της περιοδού μου από 5μέρες έχει γίνει 7-8μέρες.πριν την αποξεση είχα πάντα σταθερό κύκλο 28 ημερών.γιατί μου συμβαίνει αυτό είναι ανησυχητικό και αν είναι φυσιολογικό ποτέ θα στρώσει?

 

Καλησπέρα, η απόκλιση 2-3 ημερών που περιγράφετε δεν είναι κάτι ανησυχητικό, όμως καλό θα είναι να κάνετε εξετάσεις ορμονικές για να βεβαιωθείτε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
καλημερα, εχω μια ερωτηση μπορει να φανει λιγο χαζη αλλα θα την κανω, γεννησα πριν 5 μηνες και δεν εχω ακομα σταθερο κυκλο,μου ηρθε περιοδο 19/04 και ειχα επαφη με τον αντρα μου στις 30/04, στις 02/05 ειχα ραντεβου στην γυναικολογο για τεστ ΠΑΠ, εαν υπηρχε εγκυμοσυνη θα μπορουσε να το δει η γυναικολογος η ειναι παρα πολυ νωρις; επισης μου ειπε οτι σε 10μερες θα μου ερθει περιοδος,αλλα δεν μου εχει ερθει ακομα τιποτα ευχαριστω

 

Καλησπέρα. Το χρονικό διάστημα μετά την επαφή και μέχρι την επίσκεψη ήταν πολύ μικρό για τη διαπίστωση τυχόν εγκυμοσύνης. Εάν έχετε καθυστέρηση θα πρέπει να κάνετε εξέταση β χοριακής αίματος.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλημέρα σας,

 

Και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την πολύτιμη βοήθειά σας!!

Διανύω την 23εβδομάδα της 2ης κύησής μου (23 +1) & 12 ημέρες πριν που πραγματοποιήθηκε η β' επιπέδου η μέτρηση του μήκους του τραχήλου ήταν 28χιλιοστά. Δεν έχω καμία ενόχληση από συσπάσεις παρά μόνο ένα βάρος κάποιες φορές έντονο χαμηλά καθώς & πριν 2 μέρες λίγο αιματάκι που λέρωσα το εσώρουχό μου, έτσι ξαφνικά το πρωί. Οπότε & σε επικοινωνία με τη γυναικολόγο μου, μου σύστησε μαγνήσιο & χαλαρή προσέγγιση των δραστηριοτήτων καθώς & της συχνής αγκαλιάς της 19μηνης κορούλας μου.

Για να είμαι όμως απόλυτα ειλικρινής όμως σήμερα όντας στη δουλειά μου έχω μια ανησυχία γενικότερη, πόσο μάλιστα μετά από τα τόσα που διάβασα περί περίδεσης & ξάπλας.

Μήπως θα είχατε την καλοσύνη να μου δώσετε & τα δικά σας φώτα καθώς & τις συμβουλές σας!!!

 

Καλησπέρα. Η κολπική αιμόρροια στην κύηση μπορεί να οφείλεται σε πολλούς λόγους, αλλά συνήθως είναι κάτι τυχαίο. Θεωρώ, όμως ότι θα πρέπει να αποκλείσετε τους πιο επικίνδυνους, όπως ανεπάρκεια τραχήλου, χαμηλή πρόσφυση πλακούντα, αποκόλληση πλακούντα κ.α.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Να συμπληρώσω οτι οι εξετασεις των καθ'εξιν αποβολων βγήκαν καλές εκτός απο τα ΑΝΑ που ειναι 1/320. Επηρεάζει αυτό κάποια επόμενη εγκυμοσυνη; Ευχαριστω

 

Καλησπέρα. Σίγουρα η ηλικία επηρεάζει την ποιότητα των ωαρίων, κάτι που ισχύει και για την εξωσωματική. Φυσικά με την προεμφυτευτική εξέταση μπορείτε να ελέγξετε την ποιότητα των εμβρύων. Η γνώμη μου είναι πως μπορείτε να προσπαθήσετε τουλάχιστον για ένα χρόνο ακόμα και να προχωρήσετε μετά σε εξωσωματική. Το γεγονός ότι είχατε αυτές τις εγκυμοσύνες είναι θετικό. Από τη στιγμή που ο καρυότυπος είναι καλός, έχετε καλές πιθανότητες να τα καταφέρετε.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κα. Βάντζου καλησπέρα κι από εμένα.

Μέτα από την εξέταση της προγεστερόνης την 22η ημέρα του κύκλου (γιατί η 21η ήταν Κυριακή) τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

 

Τιμή/ Μονάδες Tιμές αναφοράς

0,45 ng/ml 0,14-1,5 Ωοθηλακιη φάση

2,5-29,0 Ωχρινική φάση

ng/ml

 

Θα ήθελα να μου πείτε αν είναι πολύ άσχημα τα αποτελέσματα (για την Ωχρινική φάση) και αν η τίμη μπορεί να ανέβει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σας ειμαι 24 ετων και τους τελευταιους 10 μηνες περιπου εχω παρατηρησει πως ενω η περιοδος που κραταει 5-6 μερες για ακομα 3-4 μερες εχω πολυ λιγες εκκρισεις καφε που φαινονται ισα ισα στο εσωρουχο μου ή εαν σκουπιστω μετα την τουαλετα. Αρχικα δεν εδωσα σημασια αλλα τελευταια το σκεφτομαι κ ανησυχω γτ συνεχιζεται. ειναι στα πλαισια του φυσιολογικου αυτο?? τι θα μπορουσε να ειναι? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπερα σας ειμαι 24 ετων και τους τελευταιους 10 μηνες περιπου εχω παρατηρησει πως ενω η περιοδος που κραταει 5-6 μερες για ακομα 3-4 μερες εχω πολυ λιγες εκκρισεις καφε που φαινονται ισα ισα στο εσωρουχο μου ή εαν σκουπιστω μετα την τουαλετα. Αρχικα δεν εδωσα σημασια αλλα τελευταια το σκεφτομαι κ ανησυχω γτ συνεχιζεται. ειναι στα πλαισια του φυσιολογικου αυτο?? τι θα μπορουσε να ειναι? ευχαριστω

 

Καλησπέρα, οι καφεοειδείς εκκρίσεις μετά το τέλος της περιόδου θα μπορούσαν να οφείλονται σε ορμονική διαταραχή ή σε κάποια παθολογία του ενδομητρίου ή και του τραχήλου, όπως π.χ. σε κάποιο πολύποδα. Φυσικά θα πρέπει να επισκεφτείτε το γυναικολόγο σας για να σας εξετάσει.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας. Μπορείτε να μου δώσετε κάποιο μπούσουλα για τις τιμές του σπερμοδιαγράμματος; Αργεί η μέρα που θα πάμε στο γιατρό να το τσεκάρει, και θα ήθελα να μάθω πού βαδίζουμε. Το παραθέτω:

 

ΦΥΣΙΚΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ:

 


  • Όγκος: 5.0ml
  • Πήξη: Κ.Φ. (:confused:)
  • Ρευστοποίηση: Κ.Φ. (:confused:)
  • Γλοιότητα: Ελαττωμένη (:confused:)
  • Χροιά: Γκριζόλευκη
  • pH: 7,7

ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ:

 

 

 


  • Αριθμός σπερματοζωαρίων: 53.600.000ml (άνω των 15 εκ.)
  • Απόλυτος αριθμός σπερματοζωαρίων: 268.000.000ml (άνω των 39 εκ.)
  • Σπερματίδες: (-)
  • Πυοσφαίρια: (-)
  • Ερυθρά: (-)
  • Συγκολήσεις σπερματοζωαρίων: (-)
  • Ζωντανά σπερματοζωάρια: 91% (Φ.Τ. >58%)

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ:

1Η ΏΡΑ

 

 


  • Με προωθητική κίνηση: 64% (Φ.Τ. >32%) (Α)
  • Κινούμενα επί τόπου: 12% (Φ.Τ. Α+Β>40% ) (Β)
  • Ακίνητα: 24% (Φ.Τ. <60%) (Γ)

(Η κινητικότητα παρατηρείται μόνο την πρώτη ώρα)

 

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ:

 

 


  • Φυσιολ. μορφές: 10% (Φ.Τ. >4%)
  • Ανώμαλες μορφές: 90% :confused:(Δεν έχει δίπλα τις φυσιολ. τιμές...)
  • Ανώμαλες κεφαλές: 57%
  • Ανωμαλία ουράς: 10%
  • Δείκτης τερατοσπερμίας: 1,0% (Φ.Τ. <1,6%)
  • Ανωμαλία αυχένα - ενδιάμεσου τμήματος: 27%
  • Κυτταροπλασματικά σταγονίδια: 4%

ΤΥΠΟΣ ΑΝΩΜΑΛΩΝ ΚΕΦΑΛΩΝ:

 

 


  • Ατρακτόμορφες: 2%
  • Ακανόνιστες: 11%
  • Σφαιρικές: 1%
  • Διπλές: 0%
  • Επιμήκεις: 16%
  • Μικρές: 21%
  • Κενοτοπιώδεις: 6%
  • Απιοειδείς: 4%
  • Μεγάλες: 0%
  • Ακροσώματος: 1%

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιατρε,ειμαι 27 χρονων και εγγυος 30 εβδομαδων στο πρωτο μου μωρακι.εμφανισα διαβητη κυησης.θα πρεπει να γεννησω νωριτερα με προκληση η ακομη και καισαρικη?

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω πάλι το θέμα μου εδώ, απευθυνόμενη σε εσάς, γιατί δεν απαντήθηκε στη γενική ανάρτηση (είμαι βέβαια ανυπόμονη). Είμαι στον πρώτο κύκλο προσπαθειών για το δεύτερο μωράκι μας. Τελευταία περίοδος ήταν 12/06 με κύκλο (22 - 28 μέρες, δεν το παρακολουθούσα το τελευταίο διάστημα, οπότε μαντεύω απ' όσο θυμάμαι). Ελεύθερες επαφές είχαμε μέρα παρά μέρα σχεδόν από τις 17/06 έως και 27/06.

Χθες, επειδή ένιωθα τα στήθη μου πολύ πρισμένα και σκληρά, τα πίεσα και βγήκε μια ποσότητα υγρού σαν πρωτόγαλα και από τους δύο μαστούς όχι μόνο μια φορά, αλλά όποτε κι αν πίεζα και σήμερα επίσης. Επίσης, νιώθω τις τελευταίες μέρες έντονη κόπωση και υπνηλία (πράγμα που μπορεί βέβαια να οφείλεται στη ζέστη).

Θεωρώντας, ότι είναι νωρίς να παρουσιαστούν συμπτώματα εγκυμοσύνης και με δεδομένο ότι έχω ήδη αποθηλάσει κοντά στα 2 χρόνια, θα ήθελα μήπως μπορούσατε να με διαφωτίσετε τι μπορεί να είναι αυτό και αν χρειάζεται να ανησυχήσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κα Βάντζου καλησπέρα,

πριν 3 μήνες πήγα σε έναν γυναικολόγο για έναν τυπικό έλεγχο και μου ανέφερε οτι εσωτερικά της καισαρικής μου (από το 1ο μου παιδάκι) υπάρχει μια ουλή αρκετά μεγάλη, πριν λίγες ημέρες πήγα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη και μου είπε και ο 2ος γυναικολόγος το ίδιο. η ερώτησή μου ήταν αν θα ήταν εφικτό σε μελλοντική εγκυμοσύνη να γεννήσω με φ.τ. και μου απάντησε ότι όχι μόνο κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό, αλλά και ότι σε μελλοντική εγκυμοσύνη υπάρχει μεγάλο ρίσκο για ρήξη μήτρας.

μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε έαν μπορώ να κάνω κάτι ? κάποια ίσως επέμβαση ή τι να προσέξω ?

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

Ειμαι στο δευτερο μηνα περιπου της κυησης. Το σ/κ που μας περασε λογω προσωπικων θεματων στεναχωρεθηκα υπερβολικα με αποτελεσμα να κλαψω πολυ και τις 2 μερες. Σημερα εχω μεγαλη ανησυχια και φοβο μηπως αυτο επηρεασε την εγκυμοσυνη με πιθανοτητα να εχω αποβαλει. Υπαρχει τετοια περιπτωση; Ειναι αιτια αποβολης; Δεν μπορω να ησυχασω και το σκεφτομαι συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, βρίσκομαι στην 15 εβδομάδα κυήσεως,στην 12η εβδομάδα κυήσεως οπού πήγα για αυχενική βρέθηκε στην αριστερή πλευρά της μήτρας (καθώς έχω καρδιόσχημο μήτρα με οπίσθια κλίση και κάμψη) μια κύστη 30.2mm που ο γιατρός μου την χαρακτήρισε ως παραπλακουντα,η οποία κύστη μου προκάλεσε αιμορραγία περίπου 15 ήμερων,

όταν στην 13η εβδομάδα επισκέφθηκα τον ιατρό μου για υπερηχογραφικό ελεγχο η κύστη συνέχιζε να υπάρχει με ελαφρώς μεγαλύτερο μέγεθος. Μετά από μια εβδομάδα βρέθηκα πάλι στη μαιευτική κλινική που έκανα την αυχενική για ένα επανέλεγχο καθώς ξέχασα να αναφέρω ότι το ρινικό οστό είχε φανεί υποπλαστικό. Ήμουν 14w&4d είδαμε το ρινικό οστό και από τις μετρήσεις φαίνεται ότι το έμβρυο αναπτύσσεται κανονικά. σε αυτό τον έλεγχο όμως δεν φάνηκε η κύστη στη μήτρα αλλά ένα υποχοριονικό αιμάτωμα δίχωρο επί εδάφους πιθανώς αιματοκολπου (σας το αναφέρω όπως είναι στα σχόλια του υπερηχογραφηματος) με διαστάσεις 52χ20 mm. και ο προσωπικός μου γιατρός και ο γιατρός που πραγματοποιησε τον υπέρηχο μου είπαν ότι είναι μια αρκετά σπάνια περίπτωση που δεν μπορούμε να ξέρουμε την έκβαση του. θα ήθελα να σας ρωτήσω κατα πόσο θεωρείται κι εσείς σπάνια τη περίπτωση μου, και κατά πόσο κινδυνεύει το έμβρυο αν το αιμάτωμα αιμορραγήσει, μου ανέφεραν οτι μπορεί να δημιουργήσει μια εσωτερική αιμορραγία που προφανώς δεν θα αντιληφθώ, άλλα σε καμιά περίπτωση δεν γνωρίζουμε αν θα έχει κλινικό ενδιαφέρον. επίσης θεωρείται ότι η κύστη που είχαμε δει στην αρχή μπορεί να σχετίζεται με το αιμάτωμα? απλά να σας αναφέρω ότι έχω και συσπάσεις από την αιμορραγία και μετά, και παίρνω 3 χαπάκια μαγνησίου(trofocart), 3 χαπάκια utrogestan, 1 χάπι filicine kai 1 χάπι calcioral

και απλά για το ιστορικό είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου, στην πρώτη δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα (εκτός από μικρή αποκόλληση) που έφτασε ως την 41 εβδομάδα που μετά από ένα δύσκολο 13ωρο τοκετό γέννησα φυσιολογικά ένα υγιές αγόρι βάρους 3560gr.

Θα εκτιμούσα πολύ να μου αναφέρατε κι εσείς την άποψη σας καθώς θεωρώ ότι είστε μια υπέροχη επιστήμων με αγάπη και γνώση για το λειτούργημα σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγνώμη για το πολύ μεγάλο μήνυμα.

syV5p2.png

Jn0Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
καλημέρα σας. Μπορείτε να μου δώσετε κάποιο μπούσουλα για τις τιμές του σπερμοδιαγράμματος; Αργεί η μέρα που θα πάμε στο γιατρό να το τσεκάρει, και θα ήθελα να μάθω πού βαδίζουμε. Το παραθέτω:

 

ΦΥΣΙΚΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ:

 


  • Όγκος: 5.0ml
  • Πήξη: Κ.Φ. (:confused:)
  • Ρευστοποίηση: Κ.Φ. (:confused:)
  • Γλοιότητα: Ελαττωμένη (:confused:)
  • Χροιά: Γκριζόλευκη
  • pH: 7,7

ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ:

 

 

 


  • Αριθμός σπερματοζωαρίων: 53.600.000ml (άνω των 15 εκ.)
  • Απόλυτος αριθμός σπερματοζωαρίων: 268.000.000ml (άνω των 39 εκ.)
  • Σπερματίδες: (-)
  • Πυοσφαίρια: (-)
  • Ερυθρά: (-)
  • Συγκολήσεις σπερματοζωαρίων: (-)
  • Ζωντανά σπερματοζωάρια: 91% (Φ.Τ. >58%)

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ:

1Η ΏΡΑ

 

 


  • Με προωθητική κίνηση: 64% (Φ.Τ. >32%) (Α)
  • Κινούμενα επί τόπου: 12% (Φ.Τ. Α+Β>40% ) (Β)
  • Ακίνητα: 24% (Φ.Τ. <60%) (Γ)

(Η κινητικότητα παρατηρείται μόνο την πρώτη ώρα)

 

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ:

 

 


  • Φυσιολ. μορφές: 10% (Φ.Τ. >4%)
  • Ανώμαλες μορφές: 90% :confused:(Δεν έχει δίπλα τις φυσιολ. τιμές...)
  • Ανώμαλες κεφαλές: 57%
  • Ανωμαλία ουράς: 10%
  • Δείκτης τερατοσπερμίας: 1,0% (Φ.Τ. <1,6%)
  • Ανωμαλία αυχένα - ενδιάμεσου τμήματος: 27%
  • Κυτταροπλασματικά σταγονίδια: 4%

ΤΥΠΟΣ ΑΝΩΜΑΛΩΝ ΚΕΦΑΛΩΝ:

 

 


  • Ατρακτόμορφες: 2%
  • Ακανόνιστες: 11%
  • Σφαιρικές: 1%
  • Διπλές: 0%
  • Επιμήκεις: 16%
  • Μικρές: 21%
  • Κενοτοπιώδεις: 6%
  • Απιοειδείς: 4%
  • Μεγάλες: 0%
  • Ακροσώματος: 1%

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Καλημέρα, το σπερμοδιάγραμμα, όπως το παραθέτετε φαίνεται φυσιολογικό.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
καλησπερα γιατρε,ειμαι 27 χρονων και εγγυος 30 εβδομαδων στο πρωτο μου μωρακι.εμφανισα διαβητη κυησης.θα πρεπει να γεννησω νωριτερα με προκληση η ακομη και καισαρικη?

 

Καλημέρα, έχει σημασία εάν λαμβάνετε ινσουλίνη για τον έλεγχο του σακχάρου ή απλά ακολουθείτε κάποια δίαιτα. Στη δεύτερη περίπτωση μπορείτε με ασφάλεια να γεννήσετε φυσιολογικά. Διαφορετικά, ίσως χρειαστεί να γίνει πρόκληση τοκετού μετά τις 38 εβδομάδες. Με το καλό!

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπερα σας,

Ειμαι στο δευτερο μηνα περιπου της κυησης. Το σ/κ που μας περασε λογω προσωπικων θεματων στεναχωρεθηκα υπερβολικα με αποτελεσμα να κλαψω πολυ και τις 2 μερες. Σημερα εχω μεγαλη ανησυχια και φοβο μηπως αυτο επηρεασε την εγκυμοσυνη με πιθανοτητα να εχω αποβαλει. Υπαρχει τετοια περιπτωση; Ειναι αιτια αποβολης; Δεν μπορω να ησυχασω και το σκεφτομαι συνεχεια

 

Καλημέρα, το άγχος και η στεναχώρια μπορούν να επηρεάσουν το έμβρυο, αλλά ποτέ να προκαλέσουν αποβολή. Προσπαθείστε να είστε ήρεμη για τη δική σας υγεία και του μωρού σας.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Θα βάλω πάλι το θέμα μου εδώ, απευθυνόμενη σε εσάς, γιατί δεν απαντήθηκε στη γενική ανάρτηση (είμαι βέβαια ανυπόμονη). Είμαι στον πρώτο κύκλο προσπαθειών για το δεύτερο μωράκι μας. Τελευταία περίοδος ήταν 12/06 με κύκλο (22 - 28 μέρες, δεν το παρακολουθούσα το τελευταίο διάστημα, οπότε μαντεύω απ' όσο θυμάμαι). Ελεύθερες επαφές είχαμε μέρα παρά μέρα σχεδόν από τις 17/06 έως και 27/06.

Χθες, επειδή ένιωθα τα στήθη μου πολύ πρισμένα και σκληρά, τα πίεσα και βγήκε μια ποσότητα υγρού σαν πρωτόγαλα και από τους δύο μαστούς όχι μόνο μια φορά, αλλά όποτε κι αν πίεζα και σήμερα επίσης. Επίσης, νιώθω τις τελευταίες μέρες έντονη κόπωση και υπνηλία (πράγμα που μπορεί βέβαια να οφείλεται στη ζέστη).

Θεωρώντας, ότι είναι νωρίς να παρουσιαστούν συμπτώματα εγκυμοσύνης και με δεδομένο ότι έχω ήδη αποθηλάσει κοντά στα 2 χρόνια, θα ήθελα μήπως μπορούσατε να με διαφωτίσετε τι μπορεί να είναι αυτό και αν χρειάζεται να ανησυχήσω.

 

Καλημέρα, σωστά σκέφτεστε ότι είναι νωρίς να έχετε σημεία κύησης. Καλό θα ήταν να κάνετε μια εξέταση προλακτίνης αίματος.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
κα Βάντζου καλησπέρα,

πριν 3 μήνες πήγα σε έναν γυναικολόγο για έναν τυπικό έλεγχο και μου ανέφερε οτι εσωτερικά της καισαρικής μου (από το 1ο μου παιδάκι) υπάρχει μια ουλή αρκετά μεγάλη, πριν λίγες ημέρες πήγα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη και μου είπε και ο 2ος γυναικολόγος το ίδιο. η ερώτησή μου ήταν αν θα ήταν εφικτό σε μελλοντική εγκυμοσύνη να γεννήσω με φ.τ. και μου απάντησε ότι όχι μόνο κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό, αλλά και ότι σε μελλοντική εγκυμοσύνη υπάρχει μεγάλο ρίσκο για ρήξη μήτρας.

μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε έαν μπορώ να κάνω κάτι ? κάποια ίσως επέμβαση ή τι να προσέξω ?

ευχαριστώ πολύ

 

Καλησπέρα, γενικά πρέπει να γνωρίζετε ότι μετά από κάθε επέμβαση υπάρχει ουλή, η οποία κανείς δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα πώς θα συμπεριφερθεί σε ενδεχόμενη πίεση. Φυσικά όσο μεγαλύτερο το χρονικό διάστημα από την πρώτη επέμβαση, τόσο ο κίνδυνος ρήξης μειώνεται. Αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι να προσπαθήσετε για εγκυμοσύνη τουλάχιστον 6 μήνες μετά την πρώτη καισαρική σας και να εμπιστεύεστε το γιατρό σας. Μην φοβάστε γιατί η ρήξη μήτρας δίνει σημεία αναγνωρίσιμα από έναν έμπειρο μαιευτήρα. Φυσικά οι συνάδελφοι που σας εξέτασαν είχαν και το ιστορικό σας και σχημάτισαν πιο εμπεριστατωμένη άποψη μετά και από την κλινική εξέταση. Μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου και πάλι για ό,τι σας απασχολήσει.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα.Η ερώτηση μου έχει να κάνει με το μπάνιο στη θάλασσα τις μέρες που μια γυναίκα έχει περίοδο.Ειναι σωστό να κάνουμε μπάνιο ΄οταν έχουμε περίοδο ή κάτι τέτοιο δημιουργεί γυναικολογικά προβλήματα που επηρέαζουν τη γονιμότητα;;;τι κίνδυνοι υπάρχουν;;;ακόμη δεν έχω τεκνοποιήσει και επειδή όταν θα πάω διακοπές ενδέχεται να έχω περίοδο γι αυτό ρωτάω....ευχαριστώ εκδότη των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...