Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε την ειδικό: Χριστίνα Βάντζου Μαιευτήρας/Γυναικολόγο


Recommended Posts

Καλημέρα, οι τιμές των ορμονών είναι καλές. Ένα χειρουργείο για ινομυώματα από ένα έμπειρο χειρουργό δεν δημιουργεί προβλήματα, απλά μετά χρειάζεται ένα διάστημα 6 μηνών πριν ξεκινήσετε προσπάθειες για εγκυμοσύνη. Εύχομαι το καλύτερο.

Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά δεν μπαίνω συχνά στο φόρουμ. Ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση! Τις ορμονολογικες τις έκανα γιατί κάποιος γιατρός στην επαρχία μου είπε ότι είδε στον υπέρηχο ότι μάλλον δεν έχω και πολλά ωάρια και μήπως έχω πωα στο μέλλον ( π.χ σε 5 χρόνια) ! Θα μπορούσε από τις παραπανω ορμονολογικες ή με άλλες να προβλεφθεί κάτι τέτοιο; Έχω κάτι συγγενείς( θειες) από την πλευρά του πατέρα μου όμως που μπήκαν νωρίς στην εμμηνοπαυση...ή μητέρα μου άργησε πολύ να μπει...θεωρείται ότι έχω ιστορικό πρόωρης εμμηνοπαυσης; Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει κάποιος λόγος που δεν μπορώ να κάνω παιδί σύντομα...και πάλι ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα! Θα ήθελα αν μπορείτε να μου πειτε πως σας φαίνονται αυτά; ειναι φυσιολογικά για την ηλικία μου; η fsh είναι λίγο υψηλή;

amh :17,3

e2: 34

fsh:8,8

lh:8,9

Η ηλικία μου είναι 31,5.

Επίσης, οσον αφορα τα ινομυώματα που είναι μέσα στη μήτρα, αν αφαιρεθούν με ανοικτό χειρουργίο, αυτό μπορεί να βλάψει τη μήτρα; είναι πολύ πιθανό να συμβεί αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αυτό εννοώ! Συγνώμη που το στελνω έτσι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κ. Βαντζου καλησπέρα!!!!! Θα ήθελα την γνώμη σας στο εξης:

Θα κάνω την πρωτη μου σπερματεγχυση και ο γιατρός μου είπε ότι έχω πιθανότητες στο να πετύχει γιατί έχω ήδη μια παλλινδρομη (Το 2015) και μια βιοχημικη (Το 2016). Τις ημερομηνίες σας τις γράφω πληροφοριακά...

Εσείς πιστεύετε ότι αυτή του η δήλωση έχει κάποια βάση ή αποτελεί παρηγοριά. Θα εκτιμούσα πολύ την ειλικρινή σας άποψη. Σας ευχαριστώ πολύ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα γιατρέ! Είμαι 35 ετών και βρίσκομαι στην 17η εβδομάδα κύησης (έχει προηγηθεί μια παλίνδρομη κύηση στην 6η εβδομάδα). Σε αυτή την εγκυμοσύνη όλα πάνε καλά, με εξαίρεση μια αποκόλληση στην 6η βδομάδα. Αυτό που με προβληματίζει είναι το εξής: στα αποτελέσματα της αυχενικής διαφάνειας το μήκος ενδοτραχήλου, κατόπιν υπερηχογραφικού ελέγχου, ήταν 29,9mm, με πιθανότητα αυτόματου τοκετού πριν τις 34 βδομάδες 1/70, περιορισμό της εμβρυϊκής ανάπτυξης πριν τις 37 βδομάδες 1/80 και προεκλαμψία πριν τις 34 βδομάδες 1/130. Αγχώνομαι για το μήκος του τραχήλου και σε συζήτηση με τον γιατρό μου, μου ανέφερε ότι δεν θα κάνουμε τίποτα αν δεν δούμε ροζ. Όμως, έχω διαβάσει για αγωγή με utrogestan ή περίδεση τραχήλου ή ακινησία ως μέτρα προστασίας και πρόληψης. Θα πρέπει να περιμένω να δω ροζ ή να γίνει κάτι άλλο για να λάβω μέτρα? Είμαι πολύ ανήσυχη και φοβάμαι για αποβολή. Παρακαλώ πολύ θα ήθελα τη γνώμη σας. Ανυπομονώ να λάβω μήνυμά σας!

Καλησπέρα, λυπάμαι για την καθυστέρηση στην επικοινωνία. Μήκος τραχήλου 3 εκατοστά είναι αποδεκτό και δεν χρήζει αγωγής. Αυτό που πρέπει να κάνετε και φυσικά το κάνει ο γιατρός σας είναι να ελέγχετε συχνά το μήκος του τραχήλου. Σας εύχομαι το καλύτερο.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Κυρία Βάντζου καλησπέρα σας...τελικά η εγκυμοσύνη που σας είχα αναφέρει δεν προχώρησε,λιγες μέρες μετά δυστυχώς ήρθε αίμα,(περίοδος).από τότε έχω αδιαθετησει κανονικά και χωρίς καθυστέρηση,αυτο που με προβληματίζει είναι ότι μετά την ας την πούμε περίοδο πού τερμάτισε η εγκυμοσύνη, είναι ότι την 14 μέρα είχα ροζ υγρά μετά την επαφή και αυτό τον μήνα είμαι στην 12 μέρα κ έχω μπεζ/καφε ανοιχτά υγρά πάλι μετά από επαφή και μόνο στο εσώρουχο!η μαία μου είπε πως μάλλον είναι από τις γόνιμες μέρες και μου πρότεινε να πάω από εβδομάδα να το ελέγξω...μια άλλη μαία μίλησε για τραχηλιτιδα! Είμαι φοβισμένη....ποια η δική σας άποψη? Είναι από την αποβολή? Είναι τραχηλιτιδα? Ή είναι από τις γόνιμες μέρες?και κάτι τελευταίο πιστεύετε πως όλο αυτό θα μπορούσε να μηδενίσει τις πιθανότητες σύλληψης?ευχαριστω εκ των προτέρων!

Καλησπέρα, εάν έχετε καφέ-ροζ υγρά μόνο στο μέσον του κύκλου, μάλλον σχετίζεται με τις γόνιμες μέρες. Θα πρέπει όμως να σας εξετάσει ο γιατρός σας.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα γιατρέ! Σας ευχαριστούμε για τη βοήθεια σας! Η γιατρός μου μου συνέστησε να χρησιμοποιήσω τα κολπικά υπόθετα ecovag balance για να αποκατασταθεί το ph του κόλπου μετά από θεραπεία για μύκητες που έκανα. Ανοίγοντας τη συσκευασία τους είδα πως το υπόθετο είναι σαν πλαστικό και μπορεί να ανοίξει και μέσα έχει κάποια σκόνη. Έχω απορία ως προς τη χρήση του γιατί στο παρελθόν είχα χρησιμοποιήσει μόνο μαλακά καψάκια ως υπόθετα. Θα πρέπει να τοποθετήσω το υπόθετο ως έχει ή να ανοίξω το καψάκι?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας γιατρε.ειμαι 27 χρονων και ο αντρας μου 35.μετα απο ενα χρονο ελευθερων επαφων χωρις αποτελεσμα,ξεκινησα σερπαφαρ 6 κυκλους χωρις αποτελεσμα.καναμε σαλπιγγογραφια ηταν καλη και σπερμοδιαγραμμα το οποιο ειχε πολυ καλη κινητικοτητα αλλα μονο 3% φυσιολογικες μορφες.ο γιατρος μου προτεινει σπερματεγχυση με σερπαφαρ και ενεση σε αυτο τον κυκλο γιατι ισχυριζεται οτι το προβλημα ειναι στο σπερμα και εαν υποστει την καταλληλη επεξεργασια θα εχουμε καλο αποτελεσμα.τι λετε,ποια η γνωμη σας?αξιζει?ευχαριστω εκ των υστερων!

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα γιατρέ! Σας ευχαριστούμε για τη βοήθεια σας! Η γιατρός μου μου συνέστησε να χρησιμοποιήσω τα κολπικά υπόθετα ecovag balance για να αποκατασταθεί το ph του κόλπου μετά από θεραπεία για μύκητες που έκανα. Ανοίγοντας τη συσκευασία τους είδα πως το υπόθετο είναι σαν πλαστικό και μπορεί να ανοίξει και μέσα έχει κάποια σκόνη. Έχω απορία ως προς τη χρήση του γιατί στο παρελθόν είχα χρησιμοποιήσει μόνο μαλακά καψάκια ως υπόθετα. Θα πρέπει να τοποθετήσω το υπόθετο ως έχει ή να ανοίξω το καψάκι?

Ευχαριστώ!

Τα χρησιμοποιείτε ως έχουν.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Κ. Βαντζου καλησπέρα!!!!! Θα ήθελα την γνώμη σας στο εξης:

Θα κάνω την πρωτη μου σπερματεγχυση και ο γιατρός μου είπε ότι έχω πιθανότητες στο να πετύχει γιατί έχω ήδη μια παλλινδρομη (Το 2015) και μια βιοχημικη (Το 2016). Τις ημερομηνίες σας τις γράφω πληροφοριακά...

Εσείς πιστεύετε ότι αυτή του η δήλωση έχει κάποια βάση ή αποτελεί παρηγοριά. Θα εκτιμούσα πολύ την ειλικρινή σας άποψη. Σας ευχαριστώ πολύ!!!!!

Είναι σημαντικό που έχετε 2 θετικές χοριακές. Φυσικά αυτό αυξάνει τα ποσοστά επιτυχίας. Καλό είναι να δείτε όμως, εάν δεν το έχετε ήδη κάνει, εάν υπάρχει κάποιος λόγος για τις προηγούμενες κυήσεις που δεν προχώρησαν. Σας εύχομαι το καλύτερο.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
γεια σας γιατρε.ειμαι 27 χρονων και ο αντρας μου 35.μετα απο ενα χρονο ελευθερων επαφων χωρις αποτελεσμα,ξεκινησα σερπαφαρ 6 κυκλους χωρις αποτελεσμα.καναμε σαλπιγγογραφια ηταν καλη και σπερμοδιαγραμμα το οποιο ειχε πολυ καλη κινητικοτητα αλλα μονο 3% φυσιολογικες μορφες.ο γιατρος μου προτεινει σπερματεγχυση με σερπαφαρ και ενεση σε αυτο τον κυκλο γιατι ισχυριζεται οτι το προβλημα ειναι στο σπερμα και εαν υποστει την καταλληλη επεξεργασια θα εχουμε καλο αποτελεσμα.τι λετε,ποια η γνωμη σας?αξιζει?ευχαριστω εκ των υστερων!

Φυσικά με τη σπερματέγχυση τα ποσοστά επιτυχίας αυξάνονται λόγω της επεξεργασίας του σπέρματος. Καλό θα ήταν όμως κατά τη γνώμη μου να επισκεφτεί ο σύζυγος και έναν ουρολόγο ανδρολόγο μήπως χρειάζεται βιταμίνες ή και επιπλέον εξετάσεις.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα! Έχω μία κύστη στη μία ωοθήκη 5,5 εκατοστά και. Ca125: 34! Αυτο σημαίνει ότι είναι κύστη ενδιμητριωσης?Ειναι αλήθεια οτι αυτό μπορεί να επηρεάσει τα ωάρια; Επίσης αν αφαιρεθει( είτε λαπαροσκοπική ή με άλλο τρόπο) αυτο μπορεί να επηρεάσει τα αποθέματα των ωαρίων? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα, για να πούμε ότι μία κύστη είναι ενδομητριωσική δεν αρκεί μια τιμή ca125, αλλά φαίνεται κυρίως στην απεικόνιση στον υπέρηχο. Η αφαίρεσή της φυσικά και δεν επηρρεάζει την υπόλοιπη ωοθήκη, εφόσον γίνει σωστά.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας κα,@Χριστίνα Βάντζου, θα ήθελα να σας ρωτήσω, το υπερηχογράφημα μήτρας ωοθηκών, δείχνει εξίσου τα ίδια με τον διακολπικό υπέρηχο μήτρας ωοηθηκών?? θα ήθελα να εντοπίσω τυχόν κύστες ή πολυκυστικές.. Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα σας. Έχω γράψει παντού και ψάχνω απαντήσεις.. πριν ενα μήνα χάσαμε το πρώτο μας μωρό, είχα συστολή και το γέννησα φυσιολογικά όπως και όλα τα υπόλοιπα, ήμουν 19 βδομάδων. Έχω δικερη μήτρα και η καμπύλη είναι ψηλά δεν πάει μέχρι κάτω.. το μωρό είχε απλωθεί σε όλη την μήτρα, έχω και μικρό τράχηλο. Οι γιατροί στο νοσοκομείο λένε να κάνω την επέμβαση στην μήτρα και μετά να γίνει περίδεση αλλά οι γυναικολόγοι δεν μου το προτείνουν, μου λένε να δοκιμάσω άλλη μια φορά και βλέπουμε.. θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας, μπορώ να κάνω παιδιά χωρίς την επέμβαση? είναι επικίνδυνη αυτή η επέμβαση? Τι μπορώ να κάνω? Να δοκιμάσω ξανά? Η να κάνω την επέμβαση με κίνδυνο να μην μπορώ να πιάσω παιδί? Επίσης μετά από πόσο καιρό είναι καλό να προσπαθήσουμε ξανά? Συγγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις αλλά θέλουμε να μάθουμε τι πρέπει να κάνουμε.. ευχαριστούμε για τον χρόνο σας και ελπίζουμε σε κάποια απάντηση σας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κυρία Βάντζου καλησπέρα κι από εμένα!

Είμαι 30 ετών χωρίς προηγούμενη ή τρέχουσα εγκυμοσύνη και χωρίς κανένα ιστορικό γυναικολογικών προβλημάτων. Πριν από χρόνια είχα ψηλαφίσει κάτι στο στήθος και η γυναικολόγος με παρέπεμψε για υπέρηχο μαστών. Όντως εντοπίστηκαν πολύ μικρές κύστεις, "καθόλου ανησυχητικές" σύμφωνα με την ίδια και τον ακτινολόγο. Φέτος η νέα γυναικολόγος μου στην τυπική ετήσια γυναικολογική εξέταση μου πρότεινε να κάνω και πάλι υπέρηχο μαστών. Φάνηκε ότι έχω πολλές μικρές κύστεις από 4,6mm έως 12,7mm και στους δυο μαστούς. Αν και ο ακτινολόγος με διαβεβαίωσε ότι δεν είναι συμπαγείς και δεν εμπνέουν ανησυχία,  είδα ότι στη διάγνωση με κατέτασσε ως BI-RADS 3 (κι ότι χρειάζομαι επανέξεταση σε ένα 6μηνο), ενώ έκανε λόγο για ενδείξεις μικρών πορεκτασιών χωρίς άλλα ευρήματα. Ομολογώ ότι ανησύχησα πολύ. Δεν είμαι κάπως μικρή ηλικιακά για πορεκτασίες; Και τι σημαίνει αυτό για τη γονιμότητά μου; Θα μπορούσε να σηματοδοτήσει σοβαρά προβλήματα;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα γιατρέ.ειμαι 39 χρονων με δυο παλλίνδρομες κυήσεις.μετα απο εξετασεις αιματος για θρομβοφιλια ο γιατρος μου μου προτεινε να κανουμε pcr περιοδου και τα αποτελεσματα εδειξαν οτι ειμαι θετικη κυταρομεγαλοοιο και σε χλαμυδια.δοθηκε αγωγη σε δυο κυκλους valtrex 10ημέρες και vibramicin 10ημερες και valtrex 10 ημερες και zitromax για 2 ημέρες.μπορείτε να μου εξηγησετε αν το καθε φαρμακο για ποια παθηση ειναι???ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...