Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε την ειδικό: Χριστίνα Βάντζου Μαιευτήρας/Γυναικολόγο


Recommended Posts

Σωστά, ώστε να ξέρετε που βρίσκεστε.

 

Χριστίνα Βάντζου

 

 

 

 

Γιατρέ καλησπέρα ευχαριστώ για την απάντηση σας άλλα θα χρειαστώ πάλι τη γνώμη σας μετά από επίσκεψη σε γιατρό οπού μου έκανε κολπικό υπέρηχο 16 μέρα του κύκλου είπε ότι όλα είναι φυσιολογικά μονό ότι έχω πολλά ωοθικοφιλακια στις ωοθήκες μου και μου είπε ότι έχω μια ήπια διαταραχή κύκλου με παρέπεμψε σε ορμονολογικες εξετάσεις FSH LH E2.Βγηκαν τα αποτελέσματα και μου είπε ότι είναι ποιο χαμηλές λίγο από τις φυσιολογικές για τη μέρα που τις έκανα 17 μέρα του κύκλου δεν μου έκανε β χοριακή άλλα είπε ότι Μαλών δεν είμαι εγγυος,και θα το ξαναδούμε σε δυο εβδομαδες.θα μπορούσα να έχω και τη δικιά σας γνώμη η εξετάσεις έδειξαν

FSH9.04

LH 6.01

E2 35.00

 

ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα γιατρέ!!! Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

Αρχές Γενάρη έβγαλα υστεροσκοπικά ένα πολύποδα 5 χιλιοστων όλα πήγαν μια χαρά. Πριν την υστεροσκόπηση είχα ουρεόπλασμα. Η γιατρός μου είπε ότι δεν χρειάζομαι θεραπεία απο την στιγμή που κάναμε αυτή την επέμβαση έφυγε κι αυτό. Εγώ αναρωτιέμαι ο άντρας μου δεν το έχει κολλήσει;;;; Δεν έπρεπε να του δώσει κάποια θεραπεία;;; Ειναι αρνητικός παράγοντας τώρα που προσπαθούμε για μωρό;;; Ευχαριστώ πολύ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας. Είμαι 33 ετών χωρίς γυναικολογικά ή άλλα προβλήματα υγείας. Και στις 2 εγκυμοσύνες μου παρουσίασα προεκλαμψία, στην πρώτη γέννησα εσπευσμένα στις 35w, ενώ την δεύτερη φορά παρουσιάστηκε την 19w και με αυστηρή διατροφή και έλεγχο κατάφερα να φτάσω τις 36w και 5d. Θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι απαγορευτική μία επόμενη εγκυμοσύνη και αν θα μπορούσα να κάνω κάποιες εξετάσεις ώστε να εντοπίσουμε τι μπορεί να φταίει. Να σημειώσω ότι και οι δύο γέννες είναι με καισαρική και στην πρώτη η ακριβής διάγνωση είναι σύνδρομο help. Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι.:-D

age.png

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας. Είμαι 33 ετών χωρίς γυναικολογικά ή άλλα προβλήματα υγείας. Και στις 2 εγκυμοσύνες μου παρουσίασα προεκλαμψία, στην πρώτη γέννησα εσπευσμένα στις 35w, ενώ την δεύτερη φορά παρουσιάστηκε την 19w και με αυστηρή διατροφή και έλεγχο κατάφερα να φτάσω τις 36w και 5d. Θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι απαγορευτική μία επόμενη εγκυμοσύνη και αν θα μπορούσα να κάνω κάποιες εξετάσεις ώστε να εντοπίσουμε τι μπορεί να φταίει. Να σημειώσω ότι και οι δύο γέννες είναι με καισαρική και στην πρώτη η ακριβής διάγνωση είναι σύνδρομο help. Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι.:-D

 

Καλησπέρα, με σωστή παρακολούθηση δεν θα έχετε πρόβλημα σε μία επόμενη εγκυμοσύνη. Εάν δεν έχετε κάνει, σωστό είναι να κάνετε εξετάσεις θρομβοφιλίας.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
geia sas kai apo mena proti fora grafo se forum kai den ksero an to kano kai kala.

 

tha ithela na rotiso kapia pragmata gia to spiral. to evala telos oktovriou tou 2013 kai mexri kai simera exo polla kafe ugra prin tin periodo diladi sunolo kafe ugra kai periodos 10-12 meres. kai genika eixa polla ugra se olo to mina diavges. evala kapia upotheta gia na ftiaksei to ph tou kolpou estrosa ligo alla tora pali exo. mipos prepei na to vgalo telika;

 

Καλησπέρα, πρέπει να κάνετε μία καλλιέργεια κολπικού και τραχηλικού υγρού και μετά να αποφασίσετε αν θα το βγάλετε.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Γιατρέ καλησπέρα ευχαριστώ για την απάντηση σας άλλα θα χρειαστώ πάλι τη γνώμη σας μετά από επίσκεψη σε γιατρό οπού μου έκανε κολπικό υπέρηχο 16 μέρα του κύκλου είπε ότι όλα είναι φυσιολογικά μονό ότι έχω πολλά ωοθικοφιλακια στις ωοθήκες μου και μου είπε ότι έχω μια ήπια διαταραχή κύκλου με παρέπεμψε σε ορμονολογικες εξετάσεις FSH LH E2.Βγηκαν τα αποτελέσματα και μου είπε ότι είναι ποιο χαμηλές λίγο από τις φυσιολογικές για τη μέρα που τις έκανα 17 μέρα του κύκλου δεν μου έκανε β χοριακή άλλα είπε ότι Μαλών δεν είμαι εγγυος,και θα το ξαναδούμε σε δυο εβδομαδες.θα μπορούσα να έχω και τη δικιά σας γνώμη η εξετάσεις έδειξαν

FSH9.04

LH 6.01

E2 35.00

 

ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

 

Καλησπέρα, από τις εξετάσεις δεν βλέπω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Το σωστό θα ήταν να κάνατε ένα υπερηχογράφημα περίπου την ένατη με δέκατη μέρα του κύκλου για τον αποκλεισμό κάποιας παθολογίας από τη μήτρα.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλημέρα σας, είμαι 33 χρονων και μέσα στο 2013 είχα δυο αποβολες. Έμεινα εγκυος την πρώτη φορά στις αρχές του έτους αλλά στην 11η εβδομάδα έκανα αποξεση γιατί στον υπέρηχο φάνηκε ότι η ανάπτυξη του εμβρύου είχε σταματήσει στην 9η. Οι γιατροί του νοσοκομείου μου συνέστησαν να προσπαθήσω ξανά μετα απο 2-3 κύκλους. Όντως, έμεινα ξανά εγκυος μετα τον τρίτο κύκλο απο την αποβολη. Δυστυχώς, απέβαλα στο τέλος του τέταρτου μήνα. Έμεινα δέκα μέρες στο νοσοκομείο γιατί ο τράχηλος ήταν 1 εκ. Όλες οι εξετάσεις ήταν αρνητικές σε αερόβια, αναερόβια, μυκοπλάσμα, ουρεοπλασμα κτλ. Όπως και η crp όμως μια μέρα ο σάκος άνοιξε λίγο (αισθάνθηκα υγρασία) και κατέβηκε ο μίσος στον κόλπο. Όπως καταλαβαίνετε αν και το μωρό ήταν ζωντανό οι γιατροί έκαναν πρόκληση τοκετού και απέβαλα. Απο την καλλιέργεια του αμνυακου υγρού βρέθηκε έντεροκοκος. Ένα μήνα μετα έκανα όλες τις κολπικες και τραχηλικες εξετάσεις και βγήκαν αρνητικές. Έκανα επίσης και μια υστεροσκοπηση για να αφερεθουν υπολείμματα της αποξεσης και απο τον μοριακο έλεγχο βρέθηκε ουρεοπλασμα για το οποίο πήρα αντιβίωση και εγώ και ο σύζυγος μου. Ήθελα να σας ρωτήσω αν κατα την άποψη σας η αποβολη μου οφείλεται στον τραχηλο η στη χοριοαμνιονιτιδα (όπως έγραφε η ιστολογική εξέταση). Σας ρωτώ γιατί όσο ο τράχηλος ήταν ένα εκατοστό και με παρακολουθούσαν στο νοσοκομείο όλες οι εξετάσεις ήταν αρνητικές και η crp ανέβηκε ελάχιστα (ήταν 0,53) την μέρα που γέννησα. Αν είχα μικρόβιο δεν θα φαινόταν με τις εξετάσεις;

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε ποτέ μπορώ να ξεκινήσω πάλι τις προσπαθείες για μια νέα εγκυμοσύνη(έχουν περάσει 4 μήνες απο την αποβολη και δυο απο την υστεροσκοπηση με αποξεση).

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που μου διαθέσατε.

 

Καλησπέρα, από αυτά που μου παραθέσατε πιστεύω ότι το αίτιο της δεύτερης αποβολής ήταν η χοριοαμνιονίτιδα, δηλαδή η φλεγμονή του αμνιακού σάκου από τον εντερόκοκκο. Αυτό προκάλεσε και το κόντεμα του τραχήλου. Από τη στιγμή που οι εξετάσεις σας τώρα είναι καλές, μπορείτε άμεσα να προσπαθήσετε για εγκυμοσύνη. Πρέπει οπωσδήποτε να κάνετε εξετάσεις για θρομβοφιλία και στη διάρκεια μιας νέας κύησης συχνές καλλιέργειες και εξετάσεις για παράγοντες φλεγμονής. Επίσης καλό θα ήταν να κάνετε και προληπτικά περίδεση τραχήλου.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Είμαι 5 μηνών έγκυος στο πρωτο μου παιδάκι.

Στην αυχενική διαγνώστηκε επιπωματικος πλακούντας ο οποίος αραιά και που μου κανει καποιες μικροαιμορραγίες (μονο στο σκούπισμα ποτε στο εσώρουχο) φυσικά προσέχουμε δεν έχουμε επαφες και δε σηκώνω βάρη.

 

Στη Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ αγωνιωντας αν έχει υπάρξει εστω κάποια άνοδος του πλακούντα διαπιστώθηκε οτι έχει αρχίσει να ανεβαίνει -αν και ακομα χαρακτηριζεται ως χαμηλος-αλλά επισης χωρίζεται σε 2 κομματια! Ο δεξιος είναι το κύριο κομματι και ο αριστερός είναι πιο μικρός...αυτό που με ανησυχεί είναι το γεγονος οτι ο ομφάλιος λώρος ξεκινά απο τη γέφυρα που ενώνει τα δυο αυτά κομματια η οποία είναι πολύ λεπτή...

 

Πιστεύετε οτι είναι επικίνδυνο αυτό, ή θα μπορούσε να έχει καποια αρνητικη εξέλιξη η εγκυμοσύνη;;; προς το παρόν όλα δείχνουν οτι το μωρά κι τρέφεται σωστα στην 21η εβδομαδα ηταν 460 γρ. Αλλά μελλοντικά θα μπορούσε να επιφέρει προβλήματα η θέση του ομφάλιου λώρου και η ιδιατερη μορφολογία του πλακούντα;;;

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Είμαι 29 εβδομάδων και στις 10 Φεβρουαρίου έκανα τη β επιπέδου.

Η γιατρος μου είπε να κάνω μεταξυ 24ης και 32ης εβδομάδας το εμβόλιο boostrix για τον κοκκύτη και οτι έτσι θα περάσω αντισώματα και στο μωρό. Επειδή ήμουν λίγο διστακτική, μου είπε πως αν αποφασίσω να μην το κάνω, θα μου το κάνουν ουτως ή άλλως στο νοσοκομείο μόλις γεννησω. Σημειωτέον, ζω στο Βέλγιο και εδώ θα γεννησω.

 

Το ίδιο εμβόλιο πρέπει να κάνει και ο μπαμπάς του μωρού καθώς και στενοί συγγενείς που θα βλέπουν το μωρό στην αρχή.

 

Είμαι γενικά σκεπτική όσον αφορά τα εμβόλια αλλά πραγματικά θα ήθελα να ξέρω αν είναι ασφαλές ενα τέτοιο εμβόλιο κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης. Ποια είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρχικό μήνυμα απο ΛΟΥΛ Εμφάνιση μηνυμάτων

καλημερα δεν ξερω αν γραφω στο σωστο ποστ αλλα ηθελα να κανω μια ερωτηση μηπως εχει παθει καποια κατι παρομοιο, γεννησα πριν 4 μηνες, με τον αντρα μου ειχαμε καιρο να ερθουμε σε επαφη, ετυχε να να εχουμε επαφη 2 φορες, την δευτερη φορα τελειωσε μεσα μου υπαρει περιπτωση για νεα εγκυμοσυνη; να σας πω οτι θυλαζα πριν απο μερικες μερες μετα δυστυχως μου κοπηκε, κυκλο πριν την γεννα ειχα στις 27 με 28 μερες (αλλαζει μετα την εγκυμοσυνηκοιταξα ποτε ειναι η γονιμες μερες και ηταν ακριβως την ημερα που ειχαμε επαφη,ποτε πρεπει να κανω τεστ; επαφη 04/04 ημερομηνια που περιμενω περιοδο 20 απριλιου ευχαριστω περιμενω για απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γνωρίζω ότι η ερώτηση μου είναι κάπως προκλητική αφού κοιτώντας άλλες συζητήσεις υπάρχουν κατά κύριο λόγο και σε μεγάλο αριθμό γυναίκες και κοπέλες που προσπαθούν και θέλουν πολύ να κάνουν ένα παιδάκι και το σέβομαι απόλυτα. Είμαι 24 χρονών και φέτος τα χριστούγεννα είχα την ατυχία μιας ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης, την οποία και διέκοψα. Από τότε με το αγόρι μου εννοείται παίρνουμε τις απαραίτητες προφυλάξεις, με εξαίρεση μια φορά κατά τη διάρκεια της τελευταίας μου περιόδου (περίπου στη μέση), που απ'οσο ξέρω δεν υπάρχει μεγάλος κίνδυνος, αλλά δεν παύει να είναι πολύ ανεύθυνο και το γνωρίζω. Τώρα έχω αγχωθεί πάρα πολύ γιατί πλησιάζει η μέρα για την επόμενη περίοδο και σε περίπτωση που κάτι πήγε στραβά θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να κάνω πάλι διακοπή μετά από τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Προφανώς δεν είμαι σε καμία περίπτωση σε θέση να κρατήσω ένα μωρό γι'αυτό και είμαι τόσο απόλυτη ως προς τη διακοπή. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα. Γνωρίζω ότι η ερώτηση μου είναι κάπως προκλητική αφού κοιτώντας άλλες συζητήσεις υπάρχουν κατά κύριο λόγο και σε μεγάλο αριθμό γυναίκες και κοπέλες που προσπαθούν και θέλουν πολύ να κάνουν ένα παιδάκι και το σέβομαι απόλυτα. Είμαι 24 χρονών και φέτος τα χριστούγεννα είχα την ατυχία μιας ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης, την οποία και διέκοψα. Από τότε με το αγόρι μου εννοείται παίρνουμε τις απαραίτητες προφυλάξεις, με εξαίρεση μια φορά κατά τη διάρκεια της τελευταίας μου περιόδου (περίπου στη μέση), που απ'οσο ξέρω δεν υπάρχει μεγάλος κίνδυνος, αλλά δεν παύει να είναι πολύ ανεύθυνο και το γνωρίζω. Τώρα έχω αγχωθεί πάρα πολύ γιατί πλησιάζει η μέρα για την επόμενη περίοδο και σε περίπτωση που κάτι πήγε στραβά θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να κάνω πάλι διακοπή μετά από τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Προφανώς δεν είμαι σε καμία περίπτωση σε θέση να κρατήσω ένα μωρό γι'αυτό και είμαι τόσο απόλυτη ως προς τη διακοπή. Ευχαριστώ πολύ.

Δεν υπάρχει περιορισμός, όσον αφορά στο πόσο σύντομα μπορεί να ξαναγίνει μια απόξεση. Φυσικά δεν πρόκειται για μέθοδο αντισύλληψης, αλλά για χειρουργική πράξη, η οποία θα πρέπει να γίνεται με σύνεση. Μήπως πρέπει να σκεφτείτε κάποια άλλη μέθοδο αντισύλληψης πιο ασφαλής;

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Αρχικό μήνυμα απο ΛΟΥΛ Εμφάνιση μηνυμάτων

καλημερα δεν ξερω αν γραφω στο σωστο ποστ αλλα ηθελα να κανω μια ερωτηση μηπως εχει παθει καποια κατι παρομοιο, γεννησα πριν 4 μηνες, με τον αντρα μου ειχαμε καιρο να ερθουμε σε επαφη, ετυχε να να εχουμε επαφη 2 φορες, την δευτερη φορα τελειωσε μεσα μου υπαρει περιπτωση για νεα εγκυμοσυνη; να σας πω οτι θυλαζα πριν απο μερικες μερες μετα δυστυχως μου κοπηκε, κυκλο πριν την γεννα ειχα στις 27 με 28 μερες (αλλαζει μετα την εγκυμοσυνηκοιταξα ποτε ειναι η γονιμες μερες και ηταν ακριβως την ημερα που ειχαμε επαφη,ποτε πρεπει να κανω τεστ; επαφη 04/04 ημερομηνια που περιμενω περιοδο 20 απριλιου ευχαριστω περιμενω για απαντηση

 

Από τη στιγμή που θυλάζατε μέχρι πρόσφατα, ο κίνδυνος είναι μικρός. Θα πρέπει να το ελέγξετε μετά την πρώτη μέρα της καθυστέρησης

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατρέ γεια σας,

ειμαι στην 18 εβδομαδα εγκυμοσυνης και εχω θεμα με την ΤΟΥΑΛΕΤΑ σχεδον απο την αρχη,πηγαινω καθε πρωι αλλα ειναι πολυ σφιχτα και χρειαζετε να σφιγγομαι !Παίρνω και φυτικες ινες σε σκονη οπως μου εχει πει η γιατρος μου και τρωω και δαμασκηνα και λαχανικα!(παίρνω και 2 αμπουλες σιδηρο την ημερα) Η λυση ειναι το πρωι σχεδον 1 κεφες και 1 τσιγαρο που το κανω με πολλες τυψεις και με τη συμφωνη γνωμη της γιατρου πως δεν πειραζει!Εσεις τι πιστευετε?Θα ήθελα να μαθω αν απο αυτο το σφιξιμο στην τουαλετα υπαρχει θεμα στην εγκυμοσυνη!Ειχα και αιμοραγιες στο 1 τριμηνο και εχω φοβηθει αρκετα οπως καταλαβαινετε!Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...είμαι 34 ετών κι ο άντρας μου 38. Θέλουμε να αρχίσουμε προσπάθειες για μωράκι. Μέχρι στιγμής χρησιμοποιούμε ως μέθοδο αντισύλληψης τη μέθοδο του τραβήγματος, επειδή δε μας νοιάζει αν γίνει κάποιο ατύχημα και προκύψει εγκυμοσύνη. Αυτό τα δύο χρόνια που είμαστε παντρεμένοι. Ο αντρας μου έχει μια ελαφριά νεφρική ανεπάρκεια, ο νεφρολόγος όμως λέει ότι αυτή δεν επηρεάζει τη γονιμότητά του (είναι σε πολύ αρχικό στάδιο). Κάποιος γυναικολόγος που πήγα για να ελέγξω ένα ινομύωμα που έχω εγώ, μου έδωσε στο τέλος της επίσκεψης κι ένα χαρτί για να κάνει ο άντρας μου σπερμοδιάγραμμα. Κρίνετε ότι αυτό είναι αναγκαίο; ή συστήνετε να γίνει αφού αρχίσουμε προσπάθειες και εφόσον μετά από κάποιο διάστημα δεν υπάρξει σύλληψη;Επίσης θα έπρεπε να κάνω κι εγώ κάποιες προγεννητικές εξετάσεις πέρα από έλεγχο για στίγμα που έχω κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα θα ήθελα τη βοήθεια σαs !!

Στιs 17 μάρτη ανακάλυψα ότι είμαι εγκυοs αλλα δυστυχόs ήταν εξωμήτριο κύηση στη δεξια σάλπιγγα .

Στιs 25 μάρτη με λύγο πόνο και αίμα πήγα στα έκτακτα σε νοσοκομείο όπου με κράτησαν , και στιs 26 του μήνα μου έκαναν μονύρηs σχήμα μεθοτρεξατηs (αν το λέω καλά) το οποίο και πέτυχε . Έμεινα μέσα για παρακολούθηση 7 μέρεs .

Οι τιμέs τηs χοριακήs αν θυμάμαι καλά ήταν

26/3 1200

28/3 1200

30/3 800

2/4 500

5/4 200

Το εξωμήτριο πωs θα φύγει αφού όλο αυτό το διάστημα δεν είχα αιμα

Περίοδοs θα μου έρθει όταν μηδενιστή η χοριακή ??

Δεν έπρεπε να πάρω κάποια αγωγή ταυτόχρονα ??? πχ αντιβίωση

Πότε μπορώ να αρχίσω προσπάθεια για άλλο bebe

Ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλημέρα και από μένα θα ήθελα τη βοήθεια σαs !!

Στιs 17 μάρτη ανακάλυψα ότι είμαι εγκυοs αλλα δυστυχόs ήταν εξωμήτριο κύηση στη δεξια σάλπιγγα .

Στιs 25 μάρτη με λύγο πόνο και αίμα πήγα στα έκτακτα σε νοσοκομείο όπου με κράτησαν , και στιs 26 του μήνα μου έκαναν μονύρηs σχήμα μεθοτρεξατηs (αν το λέω καλά) το οποίο και πέτυχε . Έμεινα μέσα για παρακολούθηση 7 μέρεs .

Οι τιμέs τηs χοριακήs αν θυμάμαι καλά ήταν

26/3 1200

28/3 1200

30/3 800

2/4 500

5/4 200

Το εξωμήτριο πωs θα φύγει αφού όλο αυτό το διάστημα δεν είχα αιμα

Περίοδοs θα μου έρθει όταν μηδενιστή η χοριακή ??

Δεν έπρεπε να πάρω κάποια αγωγή ταυτόχρονα ??? πχ αντιβίωση

Πότε μπορώ να αρχίσω προσπάθεια για άλλο bebe

Ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωωω

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Περίοδος θα σας έρθει αφού μηδενιστεί η β χοριακή. Θα πρέπει να την ελέγξετε. Το κύημα της εξωμητρίου απορροφάται από τον οργανισμό και δεν αποβάλλεται από τη μήτρα, αφού δεν βρίσκεται εκεί. Καλό είναι να παίρνετε και φυλλικό οξύ αυτό το διάστημα εάν δεν παίρνατε μέχρι τώρα.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα...είμαι 34 ετών κι ο άντρας μου 38. Θέλουμε να αρχίσουμε προσπάθειες για μωράκι. Μέχρι στιγμής χρησιμοποιούμε ως μέθοδο αντισύλληψης τη μέθοδο του τραβήγματος, επειδή δε μας νοιάζει αν γίνει κάποιο ατύχημα και προκύψει εγκυμοσύνη. Αυτό τα δύο χρόνια που είμαστε παντρεμένοι. Ο αντρας μου έχει μια ελαφριά νεφρική ανεπάρκεια, ο νεφρολόγος όμως λέει ότι αυτή δεν επηρεάζει τη γονιμότητά του (είναι σε πολύ αρχικό στάδιο). Κάποιος γυναικολόγος που πήγα για να ελέγξω ένα ινομύωμα που έχω εγώ, μου έδωσε στο τέλος της επίσκεψης κι ένα χαρτί για να κάνει ο άντρας μου σπερμοδιάγραμμα. Κρίνετε ότι αυτό είναι αναγκαίο; ή συστήνετε να γίνει αφού αρχίσουμε προσπάθειες και εφόσον μετά από κάποιο διάστημα δεν υπάρξει σύλληψη;Επίσης θα έπρεπε να κάνω κι εγώ κάποιες προγεννητικές εξετάσεις πέρα από έλεγχο για στίγμα που έχω κάνει;

 

Καλησπέρα, θα πρέπει πρώτα να ξεκινήσετε τις προσπάθειες και σε περίπτωση αρνητικού αποτελέσματος μετά από κάποιους μήνες, τότε να προχωρήσετε σε εξετάσεις. Καλό θα ήταν επίσης να παίρνατε και φυλλικό οξύ από τώρα. Αυτό είναι μία βιταμίνη που βοηθά στο καλώς έχειν του μωρού και καλό είναι να το παίρνει η γυναίκα και πριν τη σύλληψη.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Γιατρέ γεια σας,

ειμαι στην 18 εβδομαδα εγκυμοσυνης και εχω θεμα με την ΤΟΥΑΛΕΤΑ σχεδον απο την αρχη,πηγαινω καθε πρωι αλλα ειναι πολυ σφιχτα και χρειαζετε να σφιγγομαι !Παίρνω και φυτικες ινες σε σκονη οπως μου εχει πει η γιατρος μου και τρωω και δαμασκηνα και λαχανικα!(παίρνω και 2 αμπουλες σιδηρο την ημερα) Η λυση ειναι το πρωι σχεδον 1 κεφες και 1 τσιγαρο που το κανω με πολλες τυψεις και με τη συμφωνη γνωμη της γιατρου πως δεν πειραζει!Εσεις τι πιστευετε?Θα ήθελα να μαθω αν απο αυτο το σφιξιμο στην τουαλετα υπαρχει θεμα στην εγκυμοσυνη!Ειχα και αιμοραγιες στο 1 τριμηνο και εχω φοβηθει αρκετα οπως καταλαβαινετε!Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!

 

Καλησπέρα, μέχρι 2 καφέδες την ημέρα δεν πειράζει. Το θέμα της δυσκοιλιότητας το μόνο που μπορεί να σας επιφέρει είναι πρόβλημα με αιμορροίδες. Μην ανησυχείτε για αυτό.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα,

Είμαι 5 μηνών έγκυος στο πρωτο μου παιδάκι.

Στην αυχενική διαγνώστηκε επιπωματικος πλακούντας ο οποίος αραιά και που μου κανει καποιες μικροαιμορραγίες (μονο στο σκούπισμα ποτε στο εσώρουχο) φυσικά προσέχουμε δεν έχουμε επαφες και δε σηκώνω βάρη.

 

Στη Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ αγωνιωντας αν έχει υπάρξει εστω κάποια άνοδος του πλακούντα διαπιστώθηκε οτι έχει αρχίσει να ανεβαίνει -αν και ακομα χαρακτηριζεται ως χαμηλος-αλλά επισης χωρίζεται σε 2 κομματια! Ο δεξιος είναι το κύριο κομματι και ο αριστερός είναι πιο μικρός...αυτό που με ανησυχεί είναι το γεγονος οτι ο ομφάλιος λώρος ξεκινά απο τη γέφυρα που ενώνει τα δυο αυτά κομματια η οποία είναι πολύ λεπτή...

 

Πιστεύετε οτι είναι επικίνδυνο αυτό, ή θα μπορούσε να έχει καποια αρνητικη εξέλιξη η εγκυμοσύνη;;; προς το παρόν όλα δείχνουν οτι το μωρά κι τρέφεται σωστα στην 21η εβδομαδα ηταν 460 γρ. Αλλά μελλοντικά θα μπορούσε να επιφέρει προβλήματα η θέση του ομφάλιου λώρου και η ιδιατερη μορφολογία του πλακούντα;;;

Σας ευχαριστω

Καλησπέρα, το πιθανότερο είναι να μην προκαλέσει το παραμικρό πρόβλημα, αλλά είναι μία πληροφορία πολύτιμη για το γιατρό σας να την έχει υπόψιν του στην παρακολούθηση της κύησης και στον τοκετό.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα γιατρέ!!! Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

Αρχές Γενάρη έβγαλα υστεροσκοπικά ένα πολύποδα 5 χιλιοστων όλα πήγαν μια χαρά. Πριν την υστεροσκόπηση είχα ουρεόπλασμα. Η γιατρός μου είπε ότι δεν χρειάζομαι θεραπεία απο την στιγμή που κάναμε αυτή την επέμβαση έφυγε κι αυτό. Εγώ αναρωτιέμαι ο άντρας μου δεν το έχει κολλήσει;;;; Δεν έπρεπε να του δώσει κάποια θεραπεία;;; Ειναι αρνητικός παράγοντας τώρα που προσπαθούμε για μωρό;;; Ευχαριστώ πολύ!!!!!

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Λυπάμαι για την καθυστέρηση στην επικοινωνία. Το θέμα του ουρεοπλάσματος δεν έχει ακόμα λυθεί από τους γυναικολόγους. Οι περισσότεροι πάντως, και εγώ ανάμεσά τους, το θεωρούμε κομμάτι της φυσιολογικής χλωρίδας του οργανισμού και δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι για αυτό.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρονια πολλά ειμαι 40 και εχω ενα παιδι έξι ετών. Τον τελευταίο χρονο είχα δυο ανεμβρυικες ( οι ιστόλογικες έδειξαν πιθανή χρωμοσωμικη ανωμαλία ) και μια παλλινδρομη( ο καρυοτυπος έδειξε τρισωμια 22). Ολες οι εξετασεις προγεννητικος έλεγχος,καρυοτυπος ζευγους,σπερμοδιαγραμμα ηταν καλές. Τι με συμβουλεύετε να κανω απο εδω και πέρα να ξαναπροσπαθησω φυσιολογικά; Να σκεφτώ για εξωσωματικη με προεμφυτευτικο αν και εχω ινοαδενωματα και στους δυο μαστούς το μεγαλύτερο τώρα ειναι 3,2 εκ. Τελος να συμπληρώσω οτι σήμερα έκανα εξετασεις για θρόμβοφιλια και ανοσολογικό έλεγχο μετα απο δική μου επιμονή γιατι ο γιατρός μου πιστεύει οτι για ολα ευθύνονται τα κακής ποιότητας ωάρια μου λογω ηλικίας. Ευχαριστώ και θα αναμένω την απάντηση σας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...