Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε την ειδικό: Χριστίνα Βάντζου Μαιευτήρας/Γυναικολόγο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας...σκεφτόμαστε με τον άντρα μου τους επόμενους μήνες να ξεκινήσουμε προσπάθειες για μωράκι. Όμως εκείνος τους επόμενους μήνες θα κάνει μια βιοψία νεφρού λόγω ενός προβλήματος που έχει και μάλλον θα χρειαστεί θεραπεία με κορτιζόνη. Επηρεάζει η κορτιζόνη τη γονιμότητα και την εγκυμοσύνη; θα πρέπει να περιμένουμε να σταματήσει τη θεραπεία ή μπορώ να μείνω έγκυος ενώ κάνει θεραπεία με κορτιζόνη;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα γιατρέ! Ήθελα την γνώμη σας στο εξής.. Το 2010 έκανα λαπαροσκόπηση για αφαίρεση κύστης ενδομητρίωσης στα 3,5 εκ. στην δεξιά ωοθήκη, στην συνέχεια ακολούθησα 6μηνη θεραπεία με ενέσεις για την διακοπή της περιόδου μου και εφόσον τελείωσα την θεραπεία και ξεκίνησε η περίοδος μετά από 6 μήνες ελεύθερων επαφών έμεινα έγκυος φυσιολογικά και το 2012 γέννησα με καισαρική. Τώρα μετά από 16 μήνες από την καισαρική έχω πάλι κύστη στην δεξιά ωοθήκη στα 5 εκ. συγκεκριμένα στην αξονική και στον υπέρηχο που έκανα το αναγράφει ως συμπαγές κυστικό μόρφωμα. Ο ακτινολόγος που μου έκανε τον υπέρηχο μου είπε πως δεν υπάρχει αιμάτωση (αυτό σημαίνει πως δεν είναι καρκίνος, μου είπε), αλλά υποψία για ενδομητρίωση λόγω του ιστορικού μου, γνωρίζω πως η άμεση αντιμετώπιση είναι χειρουργικά αλλά η απορία μου είναι η εξής.. επειδή είχα μια ελεύθερη επαφή εάν τυχόν και έχω μείνει έγκυος υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα το έμβρυο λόγω της κύστης?? Υπάρχει περίπτωση να μεγαλώσει κ άλλο στην εγκυμοσύνη?? αλλά απ' ότι έχω καταλάβει η κύστη ενδομητρίωσης μεγαλώνει με την περίοδο! Έχω μπερδευτεί και αγχωθεί.. θα με ενδιέφερε πολύ η άποψη σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλημέρα γιατρέ! Ήθελα την γνώμη σας στο εξής.. Το 2010 έκανα λαπαροσκόπηση για αφαίρεση κύστης ενδομητρίωσης στα 3,5 εκ. στην δεξιά ωοθήκη, στην συνέχεια ακολούθησα 6μηνη θεραπεία με ενέσεις για την διακοπή της περιόδου μου και εφόσον τελείωσα την θεραπεία και ξεκίνησε η περίοδος μετά από 6 μήνες ελεύθερων επαφών έμεινα έγκυος φυσιολογικά και το 2012 γέννησα με καισαρική. Τώρα μετά από 16 μήνες από την καισαρική έχω πάλι κύστη στην δεξιά ωοθήκη στα 5 εκ. συγκεκριμένα στην αξονική και στον υπέρηχο που έκανα το αναγράφει ως συμπαγές κυστικό μόρφωμα. Ο ακτινολόγος που μου έκανε τον υπέρηχο μου είπε πως δεν υπάρχει αιμάτωση (αυτό σημαίνει πως δεν είναι καρκίνος, μου είπε), αλλά υποψία για ενδομητρίωση λόγω του ιστορικού μου, γνωρίζω πως η άμεση αντιμετώπιση είναι χειρουργικά αλλά η απορία μου είναι η εξής.. επειδή είχα μια ελεύθερη επαφή εάν τυχόν και έχω μείνει έγκυος υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα το έμβρυο λόγω της κύστης?? Υπάρχει περίπτωση να μεγαλώσει κ άλλο στην εγκυμοσύνη?? αλλά απ' ότι έχω καταλάβει η κύστη ενδομητρίωσης μεγαλώνει με την περίοδο! Έχω μπερδευτεί και αγχωθεί.. θα με ενδιέφερε πολύ η άποψη σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλησπέρα. Σε περίπτωση εγκυμοσύνης, δεν θα υπήρχε πρόβλημα με το έμβρυο λόγω της κύστης, ούτε και θα μεγάλωνε. Η περίοδος της εγκυμοσύνης λειτουργεί θεραπευτικά στην ενδομητρίωση, όπως και η αγωγή με τις ενέσεις.

 

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
καλησπέρα γιατρέ,

έχω ανχωθεί λίγο,δεν ξέρω αν υπάρχει και ιδιαίτερος λόγος βέβαια.σήμερα το πρωί 17.2.14 έκανα β χοριακή ,με τελευταία περίοδο 10.1.14 όμως κανένας γιατρός δεν ήταν εκεί να μου την αναλύσει. θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε σύμφωνα με τη τελευταία περίοδο είναι καλά τα αποτελέσματα? και κάτι ακόμα πόσο εβδομάδων εκτιμάται η κύηση συμφωνα με την εξής τιμή 12176.4 mLU/ml . θα με βοηθούσατε ιδιαίτερα με την απάντηση σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

 

Η τιμή της β χοριακής είναι πολύ καλή. Μπορείτε με αυτή την τιμή να δείτε υπερηχογραφικά την κύηση.

 

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα γιατρέ θα ήθελα τη βοήθεια σας ενώ είχα κανονικά περίοδο στις 25/2 μέχρι 2/3 ήρθα σε επαφή και μετά στις 4/3 εκεί που καθόμουνα είχα αίμα σταμάτησε και στις/3 μέχρι και τώρα έχω μια μικρή ροή ποτέ σκούρο κόκκινο και ποτέ ρόζε χρώμα και μικρούς πόνους στη κοιλιά χαμηλά επειδή δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πάω άμεσα στο γιατρό μονό με τα της 17 του μήνα μήπως μπορείτε να μου πείτε τη μπορεί να συμβενει.ξεχασα να σας πω ότι πριν τρία χρόνια κάνοντας εξετάσεις για υπογονιμότητα βρέθηκα να πάσχω από ουρεοπλασμα άλλα μετά λόγο μεγάλης οικονομικής καταστροφής δεν πήγα σε γιατρό τις εξετάσεις και δεν έκανα καμιά θεραπεία και φυσικά έχω αν κάνω τεστ παπ και υπέρηχο από τον Ιουνίου του 2011.ευχαριστω εκ τον πρότερων και θα περιμένω την απάντηση σας με αγωνιά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα γιατρέ θα ήθελα τη βοήθεια σας ενώ είχα κανονικά περίοδο στις 25/2 μέχρι 2/3 ήρθα σε επαφή και μετά στις 4/3 εκεί που καθόμουνα είχα αίμα σταμάτησε και στις6/3 μέχρι και τώρα έχω μια μικρή ροή ποτέ σκούρο κόκκινο και ποτέ ρόζε χρώμα και μικρούς πόνους στη κοιλιά χαμηλά επειδή δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πάω άμεσα στο γιατρό μονό με τα της 17 του μήνα μήπως μπορείτε να μου πείτε τη μπορεί να συμβενει.ξεχασα να σας πω ότι πριν τρία χρόνια κάνοντας εξετάσεις για υπογονιμότητα βρέθηκα να πάσχω από ουρεοπλασμα άλλα μετά λόγο μεγάλης οικονομικής καταστροφής δεν πήγα σε γιατρό τις εξετάσεις και δεν έκανα καμιά θεραπεία και φυσικά έχω αν κάνω τεστ παπ και υπέρηχο από τον Ιουνίου του 2011.ευχαριστω εκ τον πρότερων και θα περιμένω την απάντηση σας με αγωνιά!
32 χρονων
Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλημέρα σας, είμαι στην 27 εβδομάδα κύησης και τα λευκά μου έχουν μία σταθερά ανοδική πορεία απο την αρχή της εγκυμοσύνης μου, σήμερα βρίσκονται στις 22.000 και ύστερα απο 2 κουτιά ceclor 750 που μου έδωσε ο γιατρός μου. 'Εχω κάνει 2 crp τις τελευταίες 2 εβδομάδες, η πρώτη έδειξε 0,64 και η δεύτερη 0,5. Δέν έχω κάποιο κρύωμα, ούτε φλεγμονη σε δόντι, ουρολοίμωξη κτλ. Συνεχίζω με αντιβίωση Zinadol 500mg και αν δεν πέσουν η άποψη του γιατρού μου είναι να νοσηλευτώ για ενδοφλεβια. Πρέπει να ανησυχώ? Τι σημαίνει αυτή η άυξηση των λευκών για εμένα και το έμβρυο? Υπάρχει σοβαρός κίνδυνος? Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Καλησπέρα. Λυπάμαι πολύ για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά υπήρχε κάποιο τεχνικό πρόβλημα. Τα λευκά αιμοσφαίρια αυξάνονται στην εγκυμοσύνη σε μικρό ποσοστό. Φυσικά, η ανοδική πορεία είναι ανησυχητική σε μία κύηση για χοριοαμνιονίτιδα (δηλαδή φλεγμονή του σάκου). Από τη στιγμή που το παρακολουθείτε, μη φοβάστε.

 

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
32 χρονων

Καλησπέρα. Αν αποκλειστεί η περίπτωση εγκυμοσύνης, πρέπει να κάνετε μία καλλιέργεια κολπικού υγρού και έναν έλεγχο στο γυναικολόγο σας για αποκλεισμό κάποιας παθολογίας στη μήτρα.

 

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αν αποκλειστεί η περίπτωση εγκυμοσύνης, πρέπει να κάνετε μία καλλιέργεια κολπικού υγρού και έναν έλεγχο στο γυναικολόγο σας για αποκλεισμό κάποιας παθολογίας στη μήτρα.

 

Χριστίνα Βάντζου

ευχαριστω πολυ γιατρε αλλα πρωτα πρεπει να κανω μια β χοριακη ακι μετα να παω σε γυναικολογο εαν καταλαβα σωστα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κα.Βαντζου καλησπερα..Θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις..Λοιπον εγω στις 20/12/13 γεννησα με καισαρικη, στις 30/12 εκοψα τα ραμματα και 30/01 πηγα για μια απλη εξεταση στον γυναικολογο μου..Απο τοτε δεν εχω ξαναπαει..Μηπως πρεπει να κανω εξετασεις π.χ τεστ παπ. ή κατι τετοιο?? Ενω θηλαζω μπορω να ζητησω να μου γραψει αντισσυληπτικα??

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλησπερα σας!!θελω κ εγω να κανω μια ερωτηση που μπορει να ειναι "χαζη"αλλα φοβηθηκα κ αγχωθηκα κ γι'αυτο δεν ρωταω τον γιατρο μου μηπως με πει εντονα αγχωδη.ειμαι στην δεκατη εβδομαδα της κυησης μετα απο 4 εξωσωματικες και με Σ.Π.Ω εδω κ χρονια.πριν λιγο ειχα ενα δυνατο φτερνισμα που δεν προλαβα να "σταματησω"κ αμεσως μετα εντονο πονο για περιπου ενα λεπτο στο υψος κ των 2 ωοθηκων....μπορει να "εβλαψα" το εμβρυο μου? ή ο πονος ειναι φυσιολογικος λογω κ των επιβαρυμενων ωοθηκων?ευχαριστω πολυ για τον χρονο που θα διαθεσετε!!!!αλλα φοβαμαι κ τον "ισκιο μου"που λενε....

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Γεια σας γιατρέ!

 

Μπορεί η ταυτόχρονη πρόσληψη Ω3 λιπαρών και αντιπηκτικής αγωγής κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης να προκαλέσει αιμορραγία;

 

Είμαι έγκυος στο 4ο παιδάκι μου, κάνω ενέσεις clexane 0,2 μέρα παρά΄μέρα και παίρνω συμπληρώματα Ω3 λιπαρά κάθε μέρα 2 κάψουλες.

 

Σήμερα τυχαία διάβασα αυτό http://www.tga.gov.au/hp/msu-2010-02.htm#.UwfYWM6FW1g και θορυβήθηκα, δεδομένου ότι έχω επιπωματικό πλακούντα και φοβάμαι πολύ τις αιμορραγίες που μπορεί να δώσει. Ποια η γνώμη σας; Θα πρέπει να σταματήσω τα Ω3;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Καλησπέρα, λυπάμαι για την καθυστέρηση, αλλά υπήρχαν τεχνικά προβλήματα.

Τα τελευταία χρόνια έχουν αποδειχθεί τα οφέλη από τη λήψη των Ω3 λιπών, κυρίως κατά την εγκυμοσύνη, καθώς και η μικρή πιθανότητα αιμορραγίας. Πρέπει λοιπόν να σταθμιστεί ο κίνδυνος αιμορραγίας σε μια εγκυμοσύνη με επιπωματικό πλακούντα με τα οφέλη από τη λήψη τους. Αυτό μόνο ο γιατρός σας μπορεί να το κάνει δεδομένου του ιστορικού και της κλινικής εξέτασης.

 

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Γιατρε καλησπερα σας!!θελω κ εγω να κανω μια ερωτηση που μπορει να ειναι "χαζη"αλλα φοβηθηκα κ αγχωθηκα κ γι'αυτο δεν ρωταω τον γιατρο μου μηπως με πει εντονα αγχωδη.ειμαι στην δεκατη εβδομαδα της κυησης μετα απο 4 εξωσωματικες και με Σ.Π.Ω εδω κ χρονια.πριν λιγο ειχα ενα δυνατο φτερνισμα που δεν προλαβα να "σταματησω"κ αμεσως μετα εντονο πονο για περιπου ενα λεπτο στο υψος κ των 2 ωοθηκων....μπορει να "εβλαψα" το εμβρυο μου? ή ο πονος ειναι φυσιολογικος λογω κ των επιβαρυμενων ωοθηκων?ευχαριστω πολυ για τον χρονο που θα διαθεσετε!!!!αλλα φοβαμαι κ τον "ισκιο μου"που λενε....

 

Καλησπέρα, μην ανησυχείτε, είναι αδύνατο να βλάψετε το έμβρυο με αυτό τον τρόπο.

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
ευχαριστω πολυ γιατρε αλλα πρωτα πρεπει να κανω μια β χοριακη ακι μετα να παω σε γυναικολογο εαν καταλαβα σωστα?

 

Σωστά, ώστε να ξέρετε που βρίσκεστε.

 

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Κα.Βαντζου καλησπερα..Θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις..Λοιπον εγω στις 20/12/13 γεννησα με καισαρικη, στις 30/12 εκοψα τα ραμματα και 30/01 πηγα για μια απλη εξεταση στον γυναικολογο μου..Απο τοτε δεν εχω ξαναπαει..Μηπως πρεπει να κανω εξετασεις π.χ τεστ παπ. ή κατι τετοιο?? Ενω θηλαζω μπορω να ζητησω να μου γραψει αντισσυληπτικα??

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων..

 

Καλησπέρα, η παρακολούθηση μιας γυναίκας μετά τον τοκετό είναι σε συνάρτηση με το γιατρό. Συνήθως γίνεται ένα τεστ παπανικολάου στους 6 μήνες μετά τον τοκετό και μετά η γυναίκα εντάσσεται στον ετήσιο έλεγχο. Μπορείτε να πάρετε αντισυλληπτικά ενώ θηλάζετε, αλλά μόνο με προγεστερόνη για να μην επηρεάσουν το θηλασμό. Θα πρέπει να μιλήσετε με το γιατρό σας.

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, η παρακολούθηση μιας γυναίκας μετά τον τοκετό είναι σε συνάρτηση με το γιατρό. Συνήθως γίνεται ένα τεστ παπανικολάου στους 6 μήνες μετά τον τοκετό και μετά η γυναίκα εντάσσεται στον ετήσιο έλεγχο. Μπορείτε να πάρετε αντισυλληπτικά ενώ θηλάζετε, αλλά μόνο με προγεστερόνη για να μην επηρεάσουν το θηλασμό. Θα πρέπει να μιλήσετε με το γιατρό σας.

Χριστίνα Βάντζου

 

Σας ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα σας...σκεφτόμαστε με τον άντρα μου τους επόμενους μήνες να ξεκινήσουμε προσπάθειες για μωράκι. Όμως εκείνος τους επόμενους μήνες θα κάνει μια βιοψία νεφρού λόγω ενός προβλήματος που έχει και μάλλον θα χρειαστεί θεραπεία με κορτιζόνη. Επηρεάζει η κορτιζόνη τη γονιμότητα και την εγκυμοσύνη; θα πρέπει να περιμένουμε να σταματήσει τη θεραπεία ή μπορώ να μείνω έγκυος ενώ κάνει θεραπεία με κορτιζόνη;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας

 

Καλησπέρα, μπορείτε να ξεκινήσετε τις προσπάθειες και δεν θα υπάρξει πρόβλημα με το μελλοντικό μωρό, απλά η λήψη κορτιζόνης από τον άνδρα μειώνει τη δύναμη του σπέρματος και μπορεί να δυσκολευτείτε λίγο παραπάνω.

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΓΙΑ ΜΩΡΑΚΙ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΟΝΟ ΣΤΗΝ ΟΥΡΗΘΡΑ ΕΝΩ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΒΓΗΚΑΝ ΚΑΘΑΡΕΣ,ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΥΡΟΛΟΓΙΚΕΣ,ΑΠΛΑ ΦΑΝΗΚΕ ΕΡΑΙΘΗΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΟΥΡΗΘΡΑ ΚΑΙ ΠΙΝΩ ΠΟΛΛΑ ΝΕΡΑ!!!!!!ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ Ο ΕΡΑΙΘΗΣΜΟΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΡΑ ΠΟΥ ΠΙΝΩ????ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!!!!:-)

 

Καλησπέρα, μπορείτε να παίρνετε χυμό ή χάπια cranberry) που βοηθούν στις διαταραχές του ουροποιητικού. Αυτό δε πρέπει να σας αποτρέψει από τις προσπάθειες για μια νέα κύηση.

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλημέρα,

Το Δεκέμβρη του 2011 γέννησα με καισαρική τομή και ολική νάρκωση ένα κοριτσάκι μετά από 2παλίδρομες κυήσεις. Είχα δύσκολη κύηση και δύσκολη περίοδο στα οικογενειακά και στη λοχεία όπου έπαθα κατάθλιψη εμφάνισα και ευερέθιστο έντερο με διάρροιες. Αρχικά ήταν σπάνια τα επεισόδια τώρα έχουν γίνει πολύ συχνά. Μου λένε ότι είναι ψυχολογικό και να ηρεμήσω. Αναρωτιέμαι αν μπορεί να είναι και γυναικολογικό καθώς σε υστεροσκόπηση πριν την κύηση είχαν βρει και 3ινομυώματα.

 

Καλησπέρα, ο μόνος τρόπος τα ινομυώματα να επηρεάζουν το έντερο είναι να ακουμπάνε σε αυτό, κάτι που αν το συζητήσατε με το γυναικολόγο σας, θα το διευκρινήσετε.

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα σας,

ήθελα να ρωτήσω το tenormin είναι ασφαλές σε περίπτωση εγκυμοσύνης? Παίρνω 25 mg την ημέρα.

Σας ευχαριστώ

 

Καλησπέρα, λυπάμαι για την καθυστέρηση στην απάντηση, αλλά υπήρχε κάποιο τεχνικό ζήτημα. Η ατενολόλη θεωρείται φάρμακο επιβλαβές για το έμβρυο και πρέπει να λαμβάνεται όταν τα οφέλη είναι πολλαπλάσια των πιθανών επιπλοκών. Συνήθως οι καρδιολόγοι μετατρέπουν την αγωγή σε μεθυλντόπα, το οποίο είναι σχετικά ασφαλές

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

geia sas kai apo mena proti fora grafo se forum kai den ksero an to kano kai kala.

 

tha ithela na rotiso kapia pragmata gia to spiral. to evala telos oktovriou tou 2013 kai mexri kai simera exo polla kafe ugra prin tin periodo diladi sunolo kafe ugra kai periodos 10-12 meres. kai genika eixa polla ugra se olo to mina diavges. evala kapia upotheta gia na ftiaksei to ph tou kolpou estrosa ligo alla tora pali exo. mipos prepei na to vgalo telika;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, είμαι 33 χρονων και μέσα στο 2013 είχα δυο αποβολες. Έμεινα εγκυος την πρώτη φορά στις αρχές του έτους αλλά στην 11η εβδομάδα έκανα αποξεση γιατί στον υπέρηχο φάνηκε ότι η ανάπτυξη του εμβρύου είχε σταματήσει στην 9η. Οι γιατροί του νοσοκομείου μου συνέστησαν να προσπαθήσω ξανά μετα απο 2-3 κύκλους. Όντως, έμεινα ξανά εγκυος μετα τον τρίτο κύκλο απο την αποβολη. Δυστυχώς, απέβαλα στο τέλος του τέταρτου μήνα. Έμεινα δέκα μέρες στο νοσοκομείο γιατί ο τράχηλος ήταν 1 εκ. Όλες οι εξετάσεις ήταν αρνητικές σε αερόβια, αναερόβια, μυκοπλάσμα, ουρεοπλασμα κτλ. Όπως και η crp όμως μια μέρα ο σάκος άνοιξε λίγο (αισθάνθηκα υγρασία) και κατέβηκε ο μίσος στον κόλπο. Όπως καταλαβαίνετε αν και το μωρό ήταν ζωντανό οι γιατροί έκαναν πρόκληση τοκετού και απέβαλα. Απο την καλλιέργεια του αμνυακου υγρού βρέθηκε έντεροκοκος. Ένα μήνα μετα έκανα όλες τις κολπικες και τραχηλικες εξετάσεις και βγήκαν αρνητικές. Έκανα επίσης και μια υστεροσκοπηση για να αφερεθουν υπολείμματα της αποξεσης και απο τον μοριακο έλεγχο βρέθηκε ουρεοπλασμα για το οποίο πήρα αντιβίωση και εγώ και ο σύζυγος μου. Ήθελα να σας ρωτήσω αν κατα την άποψη σας η αποβολη μου οφείλεται στον τραχηλο η στη χοριοαμνιονιτιδα (όπως έγραφε η ιστολογική εξέταση). Σας ρωτώ γιατί όσο ο τράχηλος ήταν ένα εκατοστό και με παρακολουθούσαν στο νοσοκομείο όλες οι εξετάσεις ήταν αρνητικές και η crp ανέβηκε ελάχιστα (ήταν 0,53) την μέρα που γέννησα. Αν είχα μικρόβιο δεν θα φαινόταν με τις εξετάσεις;

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε ποτέ μπορώ να ξεκινήσω πάλι τις προσπαθείες για μια νέα εγκυμοσύνη(έχουν περάσει 4 μήνες απο την αποβολη και δυο απο την υστεροσκοπηση με αποξεση).

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που μου διαθέσατε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...