Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι "περήφανοι" γονείς των ληστών της Κοζάνης


epang

Recommended Posts

Βάζω το θέμα γιατί με έχει προβληματίσει αρκετά ότι τόσο νέα παιδιά, γόνοι ευκατάστατων οικογενειών, έφτασαν σε αυτό το τόσο προχωρημένο σημείο αντίδρασης. Κυρίως λόγω της δήλωση της επώνυμης μάνας του ενός ληστή (...ίσως τρομοκράτη..) της Κοζάνης ότι είναι περήφανη για το γιο της που πολεμάει το σάπιο κράτος, καθώς και τη δήλωση του πατέρα του άλλου ληστή ότι "όλοι στο σπίτι είμαστε αναρχικοί".

Και δεν συζητάω το γεγονός του απαράδεκτου ξυλοδαρμού τους κατά την κράτησή τους από τους αστυνομικούς γιατί θεωρώ αυτονόητο ότι είναι καταδικαστέο.

Ο προβληματισμός μου λοιπόν είναι εκτός από τις ευθύνες μας ως γονείς για τον τρόπο που μεγαλώνουμε τα παιδιά μας ώστε να είναι χρήσιμοι άνθρωποι στην κοινωνία, αλλά και κατα πόσο με την αγανάκτησή μας προς το πολιτικό σύστημα και την κοινωνική αδικία τα ωθούμε οι ίδιοι σε παραβατικές συμπεριφορές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 426
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγώ εχθές προβληματίστηκα με αυτό. Οπως και να το δω εγώ συμφωνώ με την μητέρα του παιδιού. Μην ταράζεστε, δεν είμαι τρομοκράτης. Αλλά κι εγώ διαφωνώ με το σάπιο κράτος, τη διαφθορά, την ανομία και καλό είναι να εξεγείρεται ο κόσμος και να μην κοιμάται πια. Εχουμε φτάσει στο αμην. Μάλιστα ο άντρας μου σοκαρίστηκε που υποστήριξα τα παιδιά, με δεδομένο πως τουλάχιστον ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΟΛΟΦΟΝΗΣΕΙ αν έχω καταλάβει σωστά. Δεν έχουν πάρει ανθρώπινες ζωές δηλαδή, σε αντίθεση με τους πολιτικούς οι οποίοι ΑΜΕΣΑ κλέβουν και παρανομούν και ΕΜΜΕΣΑ καθημερινά ευθύνονται για αυτοκτονίες, για δολοφονίες λόγω εγκληματικότητας, για θανάτους λόγω προβλημάτων υγείας που ξεκινούν από την διαφθορά στην πολιτική και την υγεία, τις κλοπές στα δημόσια ταμεία αλλά και το άγχος που μας προκαλούν.

Αν υπήρχαν ανθρώπινες ψυχές που έχουν χαθεί εξαιτίας τους και αιωρούνταν επάνω από το κοινοβούλιο.... θα είχε σκοτεινιάσει όλο το κέντρο από τον συνωστισμό.

 

Ετσι λοιπόν που το σκέφτομαι, σίγουρα δεν θα μάθω στα παιδιά μου να είναι πρόβατα, αλλά να μάχονται για το δίκιο τους, ποντάροντας σε μία πιο δίκαιη κοινωνία. Τώρα ο τρόπος σίγουρα μπορεί να μην είναι ο παραπάνω (των τρομοκρατών δηλαδή), αλλά σαν γονιός δεν είσαι θεός να μπορείς να κινείς το παιδί σου σαν πιόνι. Από ένα σημείο και μετά δηλαδή δεν ελέγχεις τις κινήσεις του. Για όνομα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα ο άντρας μου σοκαρίστηκε που υποστήριξα τα παιδιά, με δεδομένο πως τουλάχιστον ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΟΛΟΦΟΝΗΣΕΙ αν έχω καταλάβει σωστά.

Αν αύριο οι "επαναστάτες" αυτοί μπουν με τα καλάσνικοφ και ληστέψουν μια τράπεζα ή ένα ταχυδρομείο την ώρα που είναι μέσα (ή περνάνε απέξω) η μάνα σου ή το παιδί σου, τι θα πεις; Μπράβο τους που αντιστέκονται; Και αν τους ξεφύγει καμιά σφαίρα; Τα όπλα γιατί τα έχουν νομίζεις; Για ομορφιά; Θέμα χρόνου είναι να δολοφονήσουν και να εύχεσαι να μην είσαι εσύ ή το δικό σου παιδί μπροστά στη σφαίρα του επαναστάτη αντάρτη της πορδής.

 

Μην ξεχνάτε ότι η τρομοκρατία ανθεί διεθνώς και σε περιόδους οικονομικής ευρωστίας. Μην αρχίσουμε να βλέπουμε τις παραβατικές συμπεριφορές ως αντίδραση στα κακώς κείμενα της κοινωνίας ή στο μνημόνιο ή στην οικονομική κρίση και αρχίσουμε να συγχωρούμε όλους τους κακοποιούς ως αντιστασιακούς. Στην τελική αν το πάρουμε έτσι, αντίσταση κάνει και ο κλέφτης, αντίσταση και ο φοροφυγάς, αντίσταση και ο παπάρας που έριξε τις μολότωφ και σκοτώθηκαν τα παιδιά στη Μαρφίν... Σε λίγο θα δικαιολογούνται και οι βιαστές ως αντιστασιακοί :rolleyes:

 

Προσωπικά στη θέση των γονιών των ληστών της Κοζάνης μόνο περήφανη δεν θα ήμουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν αύριο οι "επαναστάτες" αυτοί μπουν με τα καλάσνικοφ και ληστέψουν μια τράπεζα ή ένα ταχυδρομείο την ώρα που είναι μέσα (ή περνάνε απέξω) η μάνα σου ή το παιδί σου, τι θα πεις; Μπράβο τους που αντιστέκονται; Και αν τους ξεφύγει καμιά σφαίρα; Τα όπλα γιατί τα έχουν νομίζεις; Για ομορφιά; Θέμα χρόνου είναι να δολοφονήσουν και να εύχεσαι να μην είσαι εσύ ή το δικό σου παιδί μπροστά στη σφαίρα του επαναστάτη αντάρτη της πορδής.

 

Οι τραπεζίτες όμως έχουν καταφέρει να φέρουν εγκεφαλικό επεισόδιο με δραματικές συνέπειες για γείτονα μου 38 ετών ο οποίος έμεινε άνεργος και είχε 3 παιδιά και δεν δέχονταν να κατεβάσουν το στεγαστικό απ' τα 1200 στα 400. Να πω παραδείγματα ή έχεις ακουστά;;;

 

Οι πολιστικοί έχουν θερίσει κόσμο κορίτσι μου, το ίδιο και οι μεγαλοκαρχαρίες που υπερασπίζεσαι έμμεσα. Εχεις καταλάβει πως δεν υπάρχει σύνταγμα/νομοι/δικαιώματα πια;;;

Λες για το παιδί μου. Ναι να μην φάει σφαίρα, να το φάνε όμως ύπουλα οι παραπάνω;;;;; Σκεφτείτε βαθιά. Οχι ρηχά.

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις κι αν έχεις βιώσει τέτοιες καταστάσεις όπου πνίγεσαι στο δίκιο και σε πατάνε στον λαιμό για να δεις πως σε φέρνουν εκτός εαυτού.

Λένε πως ο χορτάτος δεν μπορεί να νιώσει τον πεινασμένο. Εχουν δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχουν γονείς που συμμερίζονται τις απόψεις τους, καταλήξανε έτσι τα παιδιά! Αν δεν είχαν την συγκατάθεση τους άμεση ή έμεση δεν θα έκαναν και εκείνα τέτοια πράγματα. Αν οι γονείς σου σου λένε και μπράβο για τέτοιες πράξεις, τότε τι να πω, μήπως έπρεπε να συλλάβουν εκείνους και όχι τα παιδιά?

Είναι αλλο το να διαφωνούμε με το κατεστημένο, το να είσαι απογοητευμένος από το σύστημα κτλ και αλλο να εγκληματώ, ληστεύω εις ένδειξη διαμαρτυρίας! Τότε κι εγώ να πάρω ένα πιστόλι και όποιον πάρει ο χάρος. Οι πολίτες που ήταν στην τράπεζα και οι υπάλληλοι που κινδύνευσαν έφταιγαν σε κάτι??? Όλα τα έχουμε ισοπεδώσει στον βωμό της κρίσης...!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λένε πως ο χορτάτος δεν μπορεί να νιώσει τον πεινασμένο. Εχουν δίκιο.

 

Κοίτα.. τα συγκεκριμένα παιδιά δεν τα λες και πεινασμένα. Επίσης είμαι σίγουρη ότι οι γονείς τους, όσο και να τους εξιτάρει η αναρχική φιλοσοφία, έχουν κάποιες περιουσίες και καταθέσεις ή νταραβέρια με τις τράπεζες .

Γενικά συμφωνώ μαζί σου ως προς το ποιός είναι ο ηθικός αυτουργός, και για το αδηφάγο σύστημα και το "σαρκοφάγο" κράτος που κατασπαράζει όσους δεν έχουν βρει τρόπο να το αποφύγουν.Αλλά από την άλλη φοβάμαι την τροπή που μπορούν να πάρουν τα πράγματα αν οπλίσουμε τα χέρια των παιδιών μας για να κάνουν την αντίσταση που εμείς δεν τολμάμε να κάνουμε, ενάντια σε μια σάπια κοινωνία που στην τελική και εμείς την έχουμε διαμορφώσει ως προς ένα σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αντίσταση κατά του πολιτικού συστήματος να ληστεύεις μια τράπεζα σε χωριό της Κοζάνης.

 

Επιπλέον σκεφτείτε λίγο πριν επικροτήσετε τέτοιες συμπεριφορές. Κι αυτοί που μπαίνουν σε σχολεία στην Αμερική και σκοτώνουν 5χρονα παιδάκια, με το "σύστημα" έχουν πρόβλημα, όχι με τα παιδάκια τα ίδια. Και ποτέ πριν δεν έχουν δολοφονήσει, τα όπλα τα έχουν για ομορφιά, άρα με τη λογική κάποιων δεν είναι τόσο κακοί. Αυτά αγαπητές μου να τα πείτε στους γονείς που κηδεύουν τα παιδάκια τους. Εκ του ασφαλούς μπορεί να λέει ο καθένας ό,τι θέλει. Δημοκρατία έχουμε άλλωστε...

 

Όταν το σύστημα μας έχει απογοητεύσει, δεν είναι λύση να παίρνουμε ένα όπλο και να βγαίνουμε στους δρόμους.

 

Προσέξτε τι σπέρνετε γιατί ΘΑ ΤΟ ΘΕΡΙΣΕΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το σύστημα μας έχει απογοητεύσει, δεν είναι λύση να παίρνουμε ένα όπλο και να βγαίνουμε στους δρόμους.

 

Προσέξτε τι σπέρνετε γιατί ΘΑ ΤΟ ΘΕΡΙΣΕΤΕ.

 

 

Πολύ σοφή κουβέντα! Μακάρι να την ενστερνιζόντουσαν κι άλλοι, γιατί βλέπω τα παιδιά μας να ζουν υπό καθεστώς φόβου για τη ζωή τους για πολλά χρόνια. Λες και δεν θα τους φτάνουν τα χρέη που θα τους κληρονομήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αντίσταση κατά του πολιτικού συστήματος να ληστεύεις μια τράπεζα σε χωριό της Κοζάνης.

 

Επιπλέον σκεφτείτε λίγο πριν επικροτήσετε τέτοιες συμπεριφορές. Κι αυτοί που μπαίνουν σε σχολεία στην Αμερική και σκοτώνουν 5χρονα παιδάκια, με το "σύστημα" έχουν πρόβλημα, όχι με τα παιδάκια τα ίδια. Και ποτέ πριν δεν έχουν δολοφονήσει, τα όπλα τα έχουν για ομορφιά, άρα με τη λογική κάποιων δεν είναι τόσο κακοί. Αυτά αγαπητές μου να τα πείτε στους γονείς που κηδεύουν τα παιδάκια τους. Εκ του ασφαλούς μπορεί να λέει ο καθένας ό,τι θέλει. Δημοκρατία έχουμε άλλωστε...

 

Όταν το σύστημα μας έχει απογοητεύσει, δεν είναι λύση να παίρνουμε ένα όπλο και να βγαίνουμε στους δρόμους.

 

Προσέξτε τι σπέρνετε γιατί ΘΑ ΤΟ ΘΕΡΙΣΕΤΕ.

 

Πόσο μα πόσο πολύ συμφωνώ μαζί σου!! Με κάλυψες ΑΠΟΛΥΤΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ρητό με τον πεινασμένο και τον χορτάτο βρε παιδιά είναι μεταφορικό. Εχει την ίδια σημασία με το άλλο που λένε ότι όποιος είναι έξω απ' τον χορό πολλά τραγούδια ξέρει.

 

geo δεν ξέρουμε εάν οι γονείς ήξεραν για τις πράξεις τους, απ' όσο εγώ είδα δεν είχαν ιδέα, αλλά υπερασπίζονται την ιδέα της αντίστασης των παιδιών τους καθώς και τα ίδια τα παιδιά τους. Και φυσικά πάντα οι γονείς υποστηρίζουν τα παιδιά τους, πράγμα που συνήθως δεν βγαίνει στην δημοσιότητα.

 

Εγώ επιμένω και πέστε πάλι να με φάτε ότι οι πολιτικοί, οι τραπεζίτες, οι μεγαλοβιομήχανοι κλπ είναι εντελώς διεφθαρμένοι, έχουν ασελγήσει σε πολίτες, σε οικογένειες, σε σύνταγμα, στα πάντα.

ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΑΥΤΟΙ ΣΠΕΡΝΟΥΝ και ΕΜΕΙΣ ΘΕΡΙΖΟΥΜΕ ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

Αποτέλεσμα των ενεργειών τους είναι η εγκληματικότητα που βιώνουμε, οι αυτοκτονίες και πάρα πολλοί θάνατοι αθώων ανθρώπων και ΠΑΙΔΙΩΝ (αν έχετε γνωστούς γιατρούς ρωτήστε, θα σας σοκάρουν όσα σας πουν).

Καρφάκι δεν τους καίγεται για τίποτα και όσο εμείς βελάζουμε αυτοί συνεχίζουν το φαγοπότι τους στις πλάτες μας ανενόχλητοι.

 

Πάντως για αυτούς δεν άκουσα να πείτε κάτι;;; Γενικότερα όλο διαβάζω για αντιδράσεις πολιτών που επικρίνετε και για τις μικρές "ανομίες" μας (πχ, φτάσαμε όπου φτάσαμε γιατί δεν παίρναμε απόδειξη κλπ τέτοια ωραία) και πραγματικά δεν ξέρω αν κοιμάστε ρε παιδιά και τι μπορεί να σας ταρακουνήσει.

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε και που ετοιμαζόμαστε να πληρώσουμε 3πλό φόρο για το σπίτι μας, η γερμανική χόχτιφ στο αεροδρόμιο συνεχίζει να μην αποδίδει το φπα στο δημοσιο (γιατί διαφωνεί), παρόλο που το εισπράτει από εμάς και το χρέος έχει ανέλθει στα 500 δισ. Κανείς δεν τιμωρείται.

Αλλά ετοιμάζονται να σας πάρουν το μηχανάκι για χρέη στο δημόσιο έως 3.000 ευρώ. Αντε γειά δηλαδή.

Δείτε πόσα σκάνδαλα, δεν τιμωρείται κανείς, δείτε πόσες παρανομίες και πόσα αντισυνταγματικά γίνονται και δεν τρέχει τίποτα!

Κλέβουν τους συνταξιούχους, υπηρεσίες που έχουν πληρωμένες τις καταργούν, αυτά που χρωστούν δεν τα αποδίδουν... εεε, για κάτσε! Το ένα φέρνει το άλλο. Δεν μπορεί όλος ο κόσμος να γυρνά το άλλο μάγουλο. Είναι φυσικό επόμενο να υπάρξουν αντιστάσεις κάθε μορφής.

Αντί να σας προβληματίσει η ρίζα του προβλήματος κοιτάτε αν εκείνη η μάνα υποστήριξε το παιδί της! και βέβαια το υποστήριξε. Και μην σας τύχει να είστε ποτέ στην θέση τους. Και ποτέ μην λέτε ποτέ.

 

Τελος πάντων, δεν κάνει να συγχίζομαι άλλο, αυτή είναι η απόψη μου και πείτε ότι θέλετε, άλλωστε δεν μπορεί να σκεφτόμαστε όλοι το ίδιο ούτε πείθομαι για το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μολις πρωτοβγηκε η ειδηση αμεσως σκεφτηκα τους γονεις και τους λυπηθηκα...αλλα μετα εμαθα οτι και οι γονεις ειναι 'αναρχικοι' οποτε τα παιδια μεγαλωσαν με αυτες τις ιδεες. Δεν ειναι κακο που προσπαθησαν αυτοι οι γονεις να μεγαλωσουν σκεφτομενα ατομα που αντιστεκονται στη σαπια κοινωνια αλλα μαλλον καπου ξεφυγε το πραγμα. Τί αντισταση ειναι αυτη να κλεβεις τραπεζα σε ενα χωριο με καλαζνικοφ;Τι θελουν να μας δηλωσουν δηλ; Καλα ολα τα αλλα, η οργη, η αγανακτηση που νιωθουν για την κοινωνια αλλα καπου χαθηκε η μπαλα.Βεβαια δεν νομιζω οτι εχουμε να κανουμε με τρομοκρατες. Απο οσο διαβασα και απο αυτα οπυ λενε τα ιδια τα παιδια αλλα και ο καθηγητης ενος απο αυτους επροκειτο για καλους μαθητες με υψηλο το αισθημα του δικαιου...κατι τετοιο θα ηθελαν να δηλωσουν αλλα με πολυ λαθος τροπο.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αλλά κι εγώ διαφωνώ με το σάπιο κράτος, τη διαφθορά, την ανομία και καλό είναι να εξεγείρεται ο κόσμος και να μην κοιμάται πια.

 

Μα καταπάτηση του νόμου δεν είναι και η ληστεία, και η τοποθέτηση βόμβας, και η τρομοκρατία; Μόνο ο φόνος δηλαδή είναι παράνομη πράξη; Αναφέρεις τους τραπεζίτες, πιστεύεις ειλικρινά πως με μία ληστεία θα τους δημιουργήσουν πρόβλημα ή θα τους ευαισθητοποιήσουν; Εξαντλήσανε όλους τους τρόπους δημοκρατικής και νόμιμης "επανάστασης" αυτά τα παιδάκια προτού πιάσουν τα όπλα;

Λυπάμαι άλλα το γεγονός οτι υπάρχουν διεφθαρμένοι πολιτικοί δεν μου δίνει άλλοθι να γίνω και εγώ διεφθαρμένη, πώς θα φτιάξουμε τη χώρα αν ο καθένας μας δεν λειτουργεί σωστά και νόμιμα; Αυτό είναι το πρόβλημά μας ότι δεν καταλαβαίνουμε ότι μόνο αν όλοι μαζί και ο καθένας ξεχωριστά αλλάξουμε συμπεριφορές και νοοτροπίες θα επέλθει ουσιαστική αλλαγή στη ζωή μας.

Τους γονείς τους εγώ δεν θέλω να τους κρίνω γιατί ενστικτωδώς προφανώς και θέλουν να υπερασπιστούν τα παιδιά τους και σίγουρα βρίσκονται σε πολύ δύσκολη θέση είτε είναι αναρχικοί είτε όχι.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα στήριζα το παιδί μου μία δύσκολη στιγμή του, θα ήμουν πάντα περήφανη γι αυτό. Δεν θα αισθανόμουν ποτέ ότι με ντροπιάζουν οι επιλογές του και έτσι πρέπει να κάνουν όλοι οι γονείς.

 

Προσωπικά δεν θα δικαιολογούσα την εγκληματικότητα. Τις εποχές που ζούμε, με τη βία που έχει ασκηθεί στον κόσμο, η απάντηση με βία είναι αναμενόμενη.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι αλλά αυτοί είμαστε εμείς οι Έλληνες.

 

Βιάζει ο γιός....φταίει η άλλη που φόραγε το μίνι.

Κλέβει ο γιός....ε τι να κάνει να είναι βλάκας.

Βρίζει ο γιός... ε άνδρας είναι να μην πει και μια κουβέντα.

 

Είναι η σάπια νοοτροπία του Έλληνα να υποστηρίζει το φίδι που υπάρχει μέσα στο ίδιο του το σπίτι. Αλίμονο είναι γονείς και πρέπει να σταθούν δίπλα στα παιδιά τους όχι όμως να υποστηρίξουν τις λαθεμένες πράξεις τους. Εάν θέλουν να πολεμήσουν το άδικο σύστημα να πάνε να δουλέψουν για 500 ευρώ και το απόγευμα να συμμετέχουν σε αγώνα διαμαρτυρίας πετώντας γιαούρτια και ντομάτες έξω από την βουλή (λέμε τώρα), μπορούν να κάνουν απεργία πείνας, να βρουν έναν πολιτικό κλέφτη και να τον σαπίσουν στο ξύλο (ακόμα και αυτό θα μου φαινόταν λογικό και τα δεινά που τραβάμε).

 

Λυπάμαι δεν τους λυπάμαι, δεν πιάστηκαν να βάζουν βόμβα στο σπίτι ενός αρχικλέφτη λοποδύτη πολιτικού αλλά έκλεβαν τράπεζες....και πιθανότατα έχουν σχέση με την ενέργεια στο The mall.

 

Και εγώ είμαι άνεργη για 2 έτη....και οι μισθοί πλέον είναι μισθοί πείνας, να πάω να κλέψω, τι λέτε;;; μια τράπεζα και να λέω ότι έχω ιδεολογία.

 

η μάνα και ο πατέρας ας στηρίξουν τα παιδιά τους σε προσωπικό επίπεδο, το οφείλουν στα παιδιά τους αλλά όχι και να κοκορεύονται κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Οι τραπεζίτες όμως έχουν καταφέρει να φέρουν εγκεφαλικό επεισόδιο με δραματικές συνέπειες για γείτονα μου 38 ετών ο οποίος έμεινε άνεργος και είχε 3 παιδιά και δεν δέχονταν να κατεβάσουν το στεγαστικό απ' τα 1200 στα 400. Να πω παραδείγματα ή έχεις ακουστά;;;

 

Οι πολιστικοί έχουν θερίσει κόσμο κορίτσι μου, το ίδιο και οι μεγαλοκαρχαρίες που υπερασπίζεσαι έμμεσα. Εχεις καταλάβει πως δεν υπάρχει σύνταγμα/νομοι/δικαιώματα πια;;;

Λες για το παιδί μου. Ναι να μην φάει σφαίρα, να το φάνε όμως ύπουλα οι παραπάνω;;;;; Σκεφτείτε βαθιά. Οχι ρηχά.

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις κι αν έχεις βιώσει τέτοιες καταστάσεις όπου πνίγεσαι στο δίκιο και σε πατάνε στον λαιμό για να δεις πως σε φέρνουν εκτός εαυτού.

Λένε πως ο χορτάτος δεν μπορεί να νιώσει τον πεινασμένο. Εχουν δίκιο.

 

τα παιδια αυτα ειναι πεινασμενα?

οι πολιτικοι εχουν θερισει κοσμο, οποτε ας θερισουν και οι νεοι μας, λες και δεν εχουν δημιουργικοτερα πραγματα να πουν η να πραξουν, κι ομως οι νεοι εχουν περισσοτερες επιλογες απο μια σαν κι αυτην αλλιως θα ηταν οολοι με τα μπαζουκας στα χερια, που δεν συμβαινει κατι τετοιο

 

εχουμε καλυτερα παραδειγματα ταλαιπωρημενω νεων, πραγματικα ταλαιπωρημενων, που επιβιωνουν με περισσοτερη χαρη,,,οπως θα ελεγε και ο φιλος μου ο τζουμας

 

σορρυ αλλα τα παιδια αυτα-τα συγκεκριμενα, ειναι θυματα των γονιων τους

 

καλα θα κανουμε εμεις οι γονεις να προσεχουμε τι λεμε και πως τα μεγαλωνουμε, το παραδειγμα μας εχει προφανως πολυ μεγαλο βαρος επανω τους

 

αυτα τα ταλαιπωρα παιδια που βγηκαν με τα καλασνικοφ στα χερια επραξαν ετσι γιατι με αυτον τον τροπο θα επαιρναν αξια στα ματια των γονιων τους..

 

ταυτιστηκαν απλως με την διαστροφη των γονιων τους και ειναι τα απολυτα θυματα τους,

δεν ειναι θυματα του καπιταλισμου ουτε του μνημονιου αλλα της ηλιθιας της μανας τους και του ανεγκεφαλου πατερα τους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να πω κι εγω κατι. Στα Τρικαλα, στην κεντρικη πλατεια μπορει να δει κανεις ενα γλυπτο που αναπαριστα καποιους νεαρους με υψωμενες γροθιες, ο πρωτος κρατα μια θηλια. Ο ενας απο αυτους τους νεαρους ειναι ο γιος μιας ξαδερφης της γιαγιας μου. Τον απαχγονισαν οι γερμανοι μαζι με τους αλλους νεαρους, όταν ηταν 19 χρονων- οσο και ο νικος ρωμανος- επειδη ηταν συνδεσμος των ανταρτων. Η μανα του την ωρα του παραδειγματικου απαγχονισμου περνουσε απο την πλατεια- δεν ηξερε οτι τον πιασαν- για να παει στον μπακαλη. Δεν ξαναπερασε απο την πλατεια μεχρι το τελος της ζωης της.

Να εξηγουμαστε τα παιδια δεν ηταν αθωα. Ήταν σύνδεσμοι των ανταρτων. Και –συγγνωμη που θα σας το χαλασω-αλλα ειχαν και οπλα. Όπως είπε και ο Ρουπακιωτης για να δικαιολογήσει τις φατσες –κιμα των παιδιων- οταν πας σε μια συμπλοκη και ο ενας κραταει οπλα, ο αλλος δε θα παει με λουλουδια. (Μόνο που αυτο ισχυει και την αλλη πλευρα ή μήπως όχι; Γιατί η βια δεν είναι τελικα και τοσο καταδικαστεα απʼ οπου κι αν προέρχεται;). Πισω στην ιστορια ομως. Και ειχαν λοιπον και οπλα. Τα βρκαν οι γερμανοι και με τη βοηθεια κάποιων νοικοκυραιων γειτονων εντοπισαν τους κατοχους τους. Φανταζομαι –γιατι δεν το ξερω με σιγουρια, οπως ουτε και στην περιπτωση των τεσσαρων αναρχικων το ξερω, πόσο μαλλον όταν το βιντεο της συλληψης τους δειχνει να παραδιδονται και, κατά την ομολογια του ομηρου τους, προσπαθησαν να τον προστατευσουν απο καμια αδεσποτη μπουνια ή εξοστρακισμενη σφαιρα της αστυνομιας- πως αν χρειαζοταν θα τα χρησιμοποιουσαν. Η μπορει και να τα χρησιμοποιησαν. ποιος ξερει. Παντως «για ομορφια δεν τα ειχαν».και ξερετε και κατι αλλο ενδιαφερον; Οι γερμανοι δεν ειπαν στο πληθος «τους σκοτωνουμε γιατι μας εμποδιζουν στο εργο μας να σας καταπιεζουμε και να σας καταδυναστευουμε» ειπαν «τους σκοτώνουμε γιατι ειναι εχθροι του λαου και της κοινωνικης ειρηνης και μαυραγοριτες» και αλλα τετοια.

Εγω, λοιπον, ειμαι περηφανη για τον μακρινο ξαδερφο μου, οπως και για καθε ανθρωπο που αγωνιζεται για ελευθερια και αξιοπρεπεια. Αν αγωνιζεται και για μενα, τοτε ειμαι και ευγνωμων. Και ας το παραδεχτουμε δεν ζουμε ακριβως σε συνθηκες ελευθεριας. Αναρρωτιεμαι αν μαθαινατε για καποια χωρα της ασιας (π.χ. βορεια κορεα) ή της Σ. αραβιας (πριν την αραβικη ανοιξη) ή για την τουρκια οτι κυβερνιεται τα τρια τελευταια χρονια απο ενα δικτυο διαφθορας και διαπλοκης αναμεσα σε πολιτικους- δημοσιογραφους – επιχειρηματιες, ότι αυτο το δικτυο προστατευεται με ομερτα και ξεπουλαει τον πλουτο των πολιτων, οτι ολες οι απεργιες κηρυσσονται παρανομες, οτι τα ματ ξυλοκοπουν ανθρωπους πεσμενους στο δρομο, οτι πνιγουν στο χημικο καθε πορεια –ειρηνικη ή οχι- , οτι οι δημοσιογραφοι ειναι σε λιστες με φοροφυγαδες, οτι οι συμβουλοι του πρωθυπουργου ειναι ταυτοχρονα δικηγοροι επιχειρηματιων σε παρανομο εμποριο πετρελαιου, οτι παιρνουν ανοικτα και απειλουν δημοσιογραφους που προσπαθουν να βγαλουν την αληθεια (βλ. υποθεση unfollow-μελισσανιδη αλλα που να το δειτε;, δεν το επαιξε το μεγκα.). ότι ανθρωποι χανουν τη δουλεια τους γιατι τολμησαν να υπερασπιστουν μεταναστη που τον ειχαν πεταξει κατω και τον χτυπουσαν τα ματ, οτι φοιτητες πεφτουν πανω σε ζαρντινιερες και κανεις δεν τιμωρειται, οτι οι πολιτικοι χρηματοδοτουν τραπεζες παρανομων (λαυρεντιαδης) και μετα ψηφιζουν νομους οπου τους απαλλασσουν απο ευθυνες (Μπενυ), οτι εχουν αυτοκτονησει 3000 ανθρωποι, ενω αλλοι αφηνουν τα παιδια τους σε ιδρυματα γιατι δεν μπορουν να τα θρεψουν , οτι στις διαδηλωσεις ανθρωποι χανουν τη ζωη τους απο χημικα, οτι περασαν νομο που λεει οτι αν δεν επιτευχθουν οι στοχοι τα επομενα μετρα δε χρειαζεται να περασουν απο τη βουλη, ότι, οτι, οτι, ότι. Και οτι μεσα σε όλο αυτο, τεσσερα παιδια εκλεψαν μια ΤΡΑΠΕΖΑ-χωρις να ανοιξει ρουθουνι, εκτος απο το δικο τους- που ειχε τα λεφτα κλεμμενα απο πριν, οχι για να τη βγαλουν στον αφρο οι ιδιοι αλλα για να χρησιμοποιησουν τα χρηματα για τον αγωνα τους- οπως τον εννοουν οι ιδιοι- για μια πιο δικαιη κοινωνια. Και οτι αυτα τα παιδια τα επιασαν και τα ελιωσαν στο ξυλο- ενω ειχαν παραδοθει- αυτοι που συχνα εμπλεκονται σε μαστρωπειες, εμποριο ναρκωτικων, οπλω, δικτυα τοκογλυφιας και κανουν πλατες σε ρατσιστες που επιτιθενται στους πιο φουκαραδες των φουκαραδων και μετα περιεφεραν τις λιωμενες φατσες τους στον δημοσιο χωρο, οπως ο αχιλλεας το νεκρο εκτορα. Και οτι αυτα τα παιδια δεν ικετεψαν, δεν ειπαν συγγνωμη παραστρατησα, βγηκαν και ειπαν «αυτο ειμαι, ειμαι αναρχικος και μαχομαι για μια αλλη κοινωνια και αναλαμβανω τις ευθυνες μου και θα υποστω τις συνεπειες». Τι θα λεγατε, αληθεια τοτε. Αν ολα αυτα συνεβαιναν στο μακρινο αφγανισταν ή στο ιραν και σας τα εφερνε κοντα καποιο ρεπορταζ; Τι θα ελεγαν οι διαφοροι πρετεντερηδες με τους οποιους εχετε συνδεσει on-line το μυαλο σας; Αληθεια τι ειπαν για τους ενοπλους ανταρτες στη συρια κα γιατί αυτοι ηταν καλοι?

Για να τελειωνω, οποιος μαχεται για το δικιο αξιζει το σεβασμο μου. Μπορω να του πω «δεν κανεις τιποτα ετσι», μπορω να του πω «εδω εκανες λαθος ή εγω θα το εκανα αλλιως» αλλά αλητη ποτε! Τρομοκρατη ποτε! Εμενα με τρομοκρατει η κυβερνηση, οι δημοσιογραφοι, τα ματ και τωρα τελευταια και καποιο συμπολιτες μου- κατα τα αλλα νοικοκυραιοι- που με τοση ευκολια αναπαραγουν τη γλωσσα της εξουσιας και απαιτουν «να κοπουν και αυτων οι μισθοι-βλ. εργαζομενοι μετρο- οι δικοι μας γιατι κοπηκαν» και ουτε καν περναει απο το μυαλο τους οτι αν μαχονταν και απεργουσαν και αυτοι δε θα ειχαν κομμενους μισθους. ΑΥΤΟ ειναι τρομοκρατια.

Και να σας πω και κατι αλλο; Και αν αυτα τα παιδια ειναι απο ευκαστατα στρωματα αυτο ειναι προς τιμην τους. Γιατι αλλα παιδια απο πολυ πιο πλουσιες οικογενειες το μονο που κανουν ειναι να επιδεικνυουν τους κωλους τους, να ρουφαν γραμμες και να σπαταλαν τον ιδρωτα των εργαζομενων του μπαμπα σε μπουζουκια. Εμενα ΑΥΤΟ θα με εκανε να ντρεπομαι ως μανα. Και το τελευταιο, οταν καθε μερα το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να κυνηγας την επιβιωση σου δε σου μενει ουτε μυαλο ουτε χρονος για τα παραπανω. εβλεπα ντοκυμαντερ του Αυγεροπουλου για το θεαρεστο εργο του ΔΝΤ σε καποια χωρα της Λατινικης Αμερικης και ο παιδιατρος ελεγε οτι αυτα τα παιδια δε θα μπορεσουν ποτε να ξεφυγουν απο τη μοιρα τους γιατι η κακη διατροφη τα εχει κανει χαζα! Τʼακουτε; ΧΑΖΑ. Δουλοι θα μεινουν για παντα.

Αυτα, με νοικοκυροσυνη και ειλικρινεια

Link to comment
Share on other sites

Πριν από την οικονομική κρίση έχει επέλθει νωρίτερα κρίση αξιών.Φυσικά και πολλοί πολιτικοί έκλεψαν και μπλέχτηκαν σε σκάνδαλα κπλ και φυσικά έχει μεγάλες ευθύνες το πολιτικό σύστημα για την σημερινή κατάντια της κοινωνίας.Όμως αυτοί οι πολιτικοί με την δική μας ψήφο ήρθαν στην εξουσία,εμείς τους επιλέξαμε και όσο κάναν ό,τι κάναν,αλλά ήμασταν και εμείς χορτασμένοι δεν μιλάγαμε,δεν μας ένοιζε.Τώρα που άλλαξαν τα πράγματα αρχίσαμε να φωνάζουμε.Τρώγανε αυτοί πολλά μας έδιναν και εμάς λίγα και όλα καλά έτσι?Κλείναμε τα μάτια.Και σε μια τέτοια κρίση πριν λίγο διάστημα που είχαμε εκλογές καταφέραμε να εκλέξουμε το χειρότερο-κατά την ταπεινή μου γνώμη-κοινοβούλιο της μεταπολίτευσης.Και όσοι πολιτικοί στο παρελθόν προσπάθησαν να κάνουν κάτι καλό για τη χώρα και να σταματήσουν την κατρακύλα της στον γκρεμό τους έφαγε η μαρμάγκα τόσο από το σύστημα που δεν θα έσπαγε τόσο εύκολα όσο και από εμάς τους πολίτες.Και στις τελευταίες εκλογές δεν είχαμε σαν πολίτες δικαιολογία να λέμε ότι δεν ξέραμε και μας κορόιδεψαν.Γι'αυτό ας αναλογιστούμε και εμείς τις ευθύνες μας και να μην πέρνουμε τόσο αψήφιστα την δύναμη της ψήφου που έχουμε.

Όσον αφορά στη βία,όποιος δεν βλέπει ότι η βία φέρνει βία απλά εθελοτυφλεί.Οι συγκεκριμένοι νεαροί δεν προέρχονται από φτωχές οικογένειες και δεν ανέχομαι να κάνουν ψευτοεπαναστάσεις στο όνομά μου.Οι ενέργειές τους είναι εγκληματικές και δεν θα περιμένουμε προφανώς να σκοτώσουν κάποιον αθώο μέχρι να τους συλλάβουν.Ο καθένας από εμάς φαντάζομαι θα είχε μια "δικαιολογία" να αρπάξει ένα όπλο και να κάνει ό,τι του γουστάρει,αλλά δεν το κάνει.Δεν είναι πολιτική άποψη η ληστεία τράπεζας πόσο μάλλον η ομηρία ενός αθώου πολίτη ή η έκρηξη στο mall που πάνε οικογένειες με παιδιά και μπορεί να προκύψει από λάθος ο οποιοσδήποτε τραυματισμός.Ψευτοεπαναστάσεις στο όνομα της κρίσης που αυτά τα παιδιά δεν έχουν βιώσει,αφού προέρχονται από εύπορες οικογένειες.Η μαμάδες των παιδιών να στηρίξουν τα παιδιά τους,αλλά όχι και να νιώθουν υπερήφανες,γιατί γι'αυτό έφτασαν τα παιδιά τους σ'συτό το σημείο.Γιατί ό,τι και να κάναν οι μαμάδες και ειδικά η συγκεκριμένη ένιωθε υπερήφανη,χωρίς να βάζει όρια στο ίδιο της το παιδί.Αναρωτιέμαι αν είναι υπερήφανη για τον εαυτό της.

Link to comment
Share on other sites

Izaki και Little Monkey με κάλυψαν απόλυτα.

 

Καλή μου xena οι μεγαλοβιομήχανοι θα δώσουν δουλειά και σε 500 οικογένειες που λέει ο λόγος. Το ίδιο κι οι τράπεζες κι οι πολυεθνικές κι οι μεγαλοεπιχειρήσεις γενικά... Φυσικά δεν σημαίνει πως δεν κατακρίνουμε τη σημερινή κατάντια, τουναντίον... Η απάντηση όμως στη βία ΔΕΝ είναι η βία.

 

Τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει ιδιαζόντως απεχθή εγκλήματα στη χώρα μας, είδες πουθενά να επέφερε αλλαγή προς το καλύτερο η δολοφονία των υπαλλήλων της Marfin ή του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου για παράδειγμα; Διότι εγώ το μόνο που είδα ήταν να χαθούν άνθρωποι άδικα και να κλείσουν σπίτια...

 

Η αναρχία δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με τη βία. Όσοι αυτοαποκαλούνται αναρχικοί και εις τ΄όνομα αυτής διαπράττουν εγκλήματα, στην πραγματικότητα δεν ξέρουν τι τους γίνεται και συμπαρασύρουν κι άλλους, επίσης αδαείς, στο λαιμό τους.

 

Ως γονείς είναι καθήκον μας να μεγαλώσουμε χρήσιμα άτομα στην κοινωνία. Όχι ανθρώπους με διεστραμμένες αντιλήψεις και παραβατικές συμπεριφορές.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι προβληματιζόμαστε και λογικό είναι. Με έναυσμα τα παρακάτω που είπατε, αναρωτιέμαι

 

... Και οτι μεσα σε όλο αυτο, τεσσερα παιδια εκλεψαν μια ΤΡΑΠΕΖΑ-χωρις να ανοιξει ρουθουνι, εκτος απο το δικο τους- που ειχε τα λεφτα κλεμμενα απο πριν, οχι για να τη βγαλουν στον αφρο οι ιδιοι αλλα για να χρησιμοποιησουν τα χρηματα για τον αγωνα τους- οπως τον εννοουν οι ιδιοι- για μια πιο δικαιη κοινωνια. Και οτι αυτα τα παιδια τα επιασαν και τα ελιωσαν στο ξυλο- ενω ειχαν παραδοθει- αυτοι που συχνα εμπλεκονται σε μαστρωπειες, εμποριο ναρκωτικων, οπλω, δικτυα τοκογλυφιας και κανουν πλατες σε ρατσιστες που επιτιθενται στους πιο φουκαραδες των φουκαραδων και μετα περιεφεραν τις λιωμενες φατσες τους στον δημοσιο χωρο, οπως ο αχιλλεας το νεκρο εκτορα. Και οτι αυτα τα παιδια δεν ικετεψαν, δεν ειπαν συγγνωμη παραστρατησα, βγηκαν και ειπαν «αυτο ειμαι, ειμαι αναρχικος και μαχομαι για μια αλλη κοινωνια και αναλαμβανω τις ευθυνες μου και θα υποστω τις συνεπειες». Τι θα λεγατε, αληθεια τοτε.

 

Υπάρχουν κατηγορίες παρανομιών? Με κάποιες παρανομίες είμαστε οκ και με κάποιες είμαστε κάθετα αντίθετοι? Η παρανομία των μπάτσων ήταν απαράδεκτη αλλά η παρανομία της ληστείας ήταν οκ? Επειδή ήταν σε τράπεζα? Αν η ληστεία γινόταν σπίτι μου, σε ποια κατηγορία θα εντασσόταν, στην απαράδεκτη ή στην οκ? Δεν θα έπρεπε οι αρχές μας να είναι ενιαίες? Η σχετικότητα πού βγάζει? Τι θα πει "ο αγώνας τους όπως τον εννοούν οι ίδιοι"? Στο μακελειό της Μαρφίν υπήρχε από πίσω κάποιος αγώνας, όπως τον εννοούσαν κάποιοι? Η αντίσταση και η διαμαρτυρία δεν έχει το χώρο της μέσα σε μια δημοκρατία? Γιατί στις διαδηλώσεις που κάνουμε, θέλουμε να διαχωριστούμε εμείς που πάμε ειρηνικά και τρώμε τα δακρυγόνα που ρίχνονται για εκείνους που πετάνε τις μολώτοφ?

 

σορρυ αλλα τα παιδια αυτα-τα συγκεκριμενα, ειναι θυματα των γονιων τους

 

Τι σημαίνει αυτό πρακτικά? Από ποια ηλικία και μετά μπορεί να κανείς να θεωρηθεί ο ίδιος υπεύθυνος για τις πράξεις του? Θα το πάμε όπως το λέει ο ποινικός κώδικας ή κάπως αλλιώς? Για τη διαμόρφωση όλων των ανθρώπων δεν παίζει ρόλο το dna τους, η οικογένεια και το κοινωνικοπολιτικό περιβάλλον?

Link to comment
Share on other sites

akridula αν αυτά τα λεφτά πήγαιναν για να συμπληρώσουν το νοίκι του απέναντί μου που τελικά θα μείνει στο αυτοκίνητό του με τα δύο του παιδιά, ή το φαγητό της γιαγιάς που είδα χτες να ψάχνει στα σκουπίδια ή τη σύνταξη του πατέρα μου που είναι 400 ευρώ και τα 3/4 πάνε σε φάρμακα, να τους δεχτώ ως επαναστάτες υπέρ του λαού.

 

Κακώς τους χτύπησαν, πολύ κακώς. Κακώς όμως έκλεψαν. Ας την έβγαζαν κάθε απόγευμα σε διαδηλώσεις...

 

Little monkey συμφωνώ μαζί σου. Skountoufla, έχεις δίκιο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για να εμπλουτίσω τον προβληματισμό, ορίστε τι έλεγε ένας από τους 4 "αναρχικούς"

 

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=190730&catid=4

 

Επιτρέψτε μου να εξακολουθώ να πιστεύω ότι η αναρχική ιδεολογία απέχει πολύ από την ένοπλη δράση αυτοαποκαλούμενων "αναρχικών" ομάδων (κάπου στο δρόμο το'χασαν το νόημα τα παιδάκια και έχουν εθιστεί στην καταδίωξη και στον πετροπόλεμο με τους αστυνομικούς).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχουν γονείς που συμμερίζονται τις απόψεις τους, καταλήξανε έτσι τα παιδιά! Αν δεν είχαν την συγκατάθεση τους άμεση ή έμεση δεν θα έκαναν και εκείνα τέτοια πράγματα. Αν οι γονείς σου σου λένε και μπράβο για τέτοιες πράξεις, τότε τι να πω, μήπως έπρεπε να συλλάβουν εκείνους και όχι τα παιδιά?

Είναι αλλο το να διαφωνούμε με το κατεστημένο, το να είσαι απογοητευμένος από το σύστημα κτλ και αλλο να εγκληματώ, ληστεύω εις ένδειξη διαμαρτυρίας! Τότε κι εγώ να πάρω ένα πιστόλι και όποιον πάρει ο χάρος. Οι πολίτες που ήταν στην τράπεζα και οι υπάλληλοι που κινδύνευσαν έφταιγαν σε κάτι??? Όλα τα έχουμε ισοπεδώσει στον βωμό της κρίσης...!

Συμφωνω 100%....και οι αστυνομικοι επισης, για 700 και 800 ευρω γιατι να προσπαθουν να πατάξουν την ανομία? Ας αφησουν ολο τον κοσμο να 'επανασταστει'. Δεν παει ετσι ομως και το ξερουμε ολοι. Οι παραβατικες συμπεριφορες μπορει να εχουν αιτια , σιγουρα ομως δεν πρεπει να εχουν δικαιολογια!

 

 

Επιπλέον σκεφτείτε λίγο πριν επικροτήσετε τέτοιες συμπεριφορές. Κι αυτοί που μπαίνουν σε σχολεία στην Αμερική και σκοτώνουν 5χρονα παιδάκια, με το "σύστημα" έχουν πρόβλημα, όχι με τα παιδάκια τα ίδια. Και ποτέ πριν δεν έχουν δολοφονήσει, τα όπλα τα έχουν για ομορφιά, άρα με τη λογική κάποιων δεν είναι τόσο κακοί. Αυτά αγαπητές μου να τα πείτε στους γονείς που κηδεύουν τα παιδάκια τους. Εκ του ασφαλούς μπορεί να λέει ο καθένας ό,τι θέλει. Δημοκρατία έχουμε άλλωστε...

 

Όταν το σύστημα μας έχει απογοητεύσει, δεν είναι λύση να παίρνουμε ένα όπλο και να βγαίνουμε στους δρόμους.

 

Προσέξτε τι σπέρνετε γιατί ΘΑ ΤΟ ΘΕΡΙΣΕΤΕ.

επισης συμφωνω. Ισως (ίσως λεω και μονο....θεωρητικο..σεναριο..ΟΚ??) η μανα του ενος και κορη αλλου καταδικου , λογω της στεναχωριας της για τον πατερα της να περασε λαθος μηνυματα στο παιδι της. Και απο άμυνα να δηλωσε οτι ειναι περηφανη γα το γιο της.

 

 

σορρυ αλλα τα παιδια αυτα-τα συγκεκριμενα, ειναι θυματα των γονιων τους

 

καλα θα κανουμε εμεις οι γονεις να προσεχουμε τι λεμε και πως τα μεγαλωνουμε, το παραδειγμα μας εχει προφανως πολυ μεγαλο βαρος επανω τους

 

αυτα τα ταλαιπωρα παιδια που βγηκαν με τα καλασνικοφ στα χερια επραξαν ετσι γιατι με αυτον τον τροπο θα επαιρναν αξια στα ματια των γονιων τους..

 

ταυτιστηκαν απλως με την διαστροφη των γονιων τους και ειναι τα απολυτα θυματα τους,

δεν ειναι θυματα του καπιταλισμου ουτε του μνημονιου αλλα της ηλιθιας της μανας τους και του ανεγκεφαλου πατερα τους

εεεεετσι μπραβο!!!!!!! :-D

Link to comment
Share on other sites

Xena, akridula συμφωνώ μαζί σας σε όσα λέτε! Από κάπου πρέπει να ξεκινήσει η επανάσταση όλων μας. Ήταν τυχαίο ότι ο Ρωμανός ήταν αυτόπτης μάρτυρας στην υπόθεση Γρηγορόπουλου? και βασικός μάρτυρας της υπόθεσης? και παρ' ολ' αυτά αρνήθηκε να καταθέσει κατά του αστυνομικού? Μου περνάει η σκέψη ότι η ασφάλεια είναι μπλεγμένη και σε αυτό! Είναι τυχαίο που τους έπιασαν αμέσως? Έχετε δει άλλο κρατούμενο να έχει φάει τοοοοοοόσο ξύλο?

Άλλωστε τι είδε αυτό το παιδί μπροστά στα μάτια του? οι αστυνομικοί των 700-800 ? να επιβάλουν τη τάξη τη δικαιοσύνη κλπ με τα όπλα.

 

Παιδιά μεγαλώνουμε και δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει σ' αυτή τη σάπια και άθλια κοινωνία που θα μεγαλώσουν. Ας είμαστε πιο συνετοί στους χαρακτηρισμούς μας!

Link to comment
Share on other sites

Xena, akridula συμφωνώ μαζί σας σε όσα λέτε! Από κάπου πρέπει να ξεκινήσει η επανάσταση όλων μας. Ήταν τυχαίο ότι ο Ρωμανός ήταν αυτόπτης μάρτυρας στην υπόθεση Γρηγορόπουλου? και βασικός μάρτυρας της υπόθεσης? και παρ' ολ' αυτά αρνήθηκε να καταθέσει κατά του αστυνομικού? Μου περνάει η σκέψη ότι η ασφάλεια είναι μπλεγμένη και σε αυτό! Είναι τυχαίο που τους έπιασαν αμέσως? Έχετε δει άλλο κρατούμενο να έχει φάει τοοοοοοόσο ξύλο?

Άλλωστε τι είδε αυτό το παιδί μπροστά στα μάτια του? οι αστυνομικοί των 700-800 ? να επιβάλουν τη τάξη τη δικαιοσύνη κλπ με τα όπλα.

 

Παιδιά μεγαλώνουμε και δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει σ' αυτή τη σάπια και άθλια κοινωνία που θα μεγαλώσουν. Ας είμαστε πιο συνετοί στους χαρακτηρισμούς μας!

τιποτα δεν ειναι τυχαιο και κατα την δικη μου γνωμη. Αυτα που ανεφερες αλλα και το γεγονος οτι 15χρονα παιδια βρεθηκαν ενα βραδυ στα Εξαρχεια να βριζουν και να πετανε μπουκαλια σε αστυνομικους.

Δεν το λεω ειρωνικα...απλα πιστευω οτι ολα αυτα συνδεονται

Αναρχικοι γονεις-αντιεξουσιαστικα αισθηματα-χανω τη μπαλα στην εφηβεια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...