Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξυπνάει το βράδυ ανα20λεπτο!!!βοηθεια!!


Elena@

Recommended Posts

Τρωει περιπου ανα 1.30 με 2.30 ωρες αναλογως..Πρωτα την θηλαζω περιπου 7 λεπτα στο καθε στηθος και μετα τις φτιαχνω 30ml ξενο και οσο πιει,αλλες φορες το πινει ολο και αλλες φορες καθολου..Συνηθως κοιμαται στα χερια μου και την ακουμπαω στο κρεβατι..Μερικες φορες κοιμαται με λιγο κουνημα στο καροτσι και μερικες φορες μονη της..Το προβλημα ειναι οτι οσο κουρασμενη και να ειναι δεν κοιμαται πανω απο 1 ωρα..

 

Εγω θα έδινα λίγο γαλα παραπάνω

Σε αυτή την ηλικια μονο τόσων ώρα στο στήθος και τόσο λίγο γαλα δεν ειναι αρκετό!

Επίσης πρέπει να την βάζεις ξύπνια κάτω έστω και λίγο ξύπνια, αλλα να καταλαβαίνει τι γίνεται

Οποιαδήποτε ηλικίας μωρακι αν το βάζεις κάτω κοιμισμενο η αν το κουνας για να κοιμηθεί του δίνεις βοήθημα για τον ύπνο και ξυπνάει και το ζητάει :-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα κοριτσια..Θελω απελπισμενα την βοηθεια και τις συμβουλες σας..Εχω ενα κοριτσακι 2,5 μηνων και εχουμε μεγαλο προβλημα με τον υπνο..Ξυπναει περιπου ανα μισαωρο ολη την μερα..Και το βραδυ ανα 1 ωρα..Το προβλημα μου δεν ειναι ο τροπος που θα την κοιμισω αλλα οτι δεν κοιμαται σχεδον καθολου..Υπαρχει λυση σε αυτο..??

 

Ειρήνη καλησπέρα.

Μακάρι να είχα διαβάσει για τον ύπνο των παιδιών όσο διάβασα για τον θηλασμό! Βλέπεις έπεσα στην παγίδα της έκφρασης :"κοιμάται σαν μωρο" και πίστευα οτι δεν θα έχω πρόβλημα αλλά όπως βλέπεις....

Όσο για τον θηλασμό σου σταματά και αυτά τα 30 ml συμπλήρωμα που δίνεις στο μωρο σου εκτός του οτι είναι ελάχιστη σαν ποσότητα δεν τα χρειαζεται!!! Το σωμα σου ειναι ικανό να ανταποκριθεί σε όλες τις αναγκες του μωρού για θρέψη. Και μένα μου έλεγαν μήπως δεν χορταινει και για αυτό ξυπναει, όμως το μωρο μου έπαιρνε βαρος μια χαρά! Αυτά τα 30 ml σου λιγοστεύουν το γαλατάκι σου μην τα δίνεις γλυκιά μου.

Στην ηλικία που είναι το μωρακι σου εμένα με βοηθούσε το φασκιωμα και ο απορροφητηρας. Είχα παραγγείλει κ κάτι κουβερτουλες απο Αμερική απο μπαμπού που είχαν υπεροχή αίσθηση. Μπορω αν θέλεις να σου στείλω πμ για να μην θεωρηθεί διαφήμιση ή μπορείς να το φασκιωσεις με ενα σεντονακι που να έχει την μυρωδια σου. Καλη δυναμη και καλώς ήρθες στην παρέα μας...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω πολυ..Τελικα μετα απο μια βδομαδα με ελαχιστο υπνο..Χθες το βραδυ κοιμηθηκε μια χαρα..Ξυπνουσε μονο να φαει και ξανακοιμοταν κατευθειαν..Το μονο που εκανα ομως ειναι να την βαλω στο καροτσι και ισως ενιωθε πιο ασφαλης..Οσο για το ταισμα αναπτυσσεται λιγο παραπανω απο τα φυσιολογικα..Pandoritsa μου το φασκιωμα δεν το δεχεται καθολου..Aλλα μαλλον κατι αλλο τις εφταιγε που το ξεπερασε..Ελπιζω να συνεχισει οπως χθες..Μωρακι ειναι μωρε αλλα χθες ειχα απελπιστει απο την κουραση..Παντως σας ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας...

Link to comment
Share on other sites

Melina22 ο συνδυασμός ύπνου με στήθος ή με μπιμπερό ή με κούνημα ή με οτιδήποτε δεν αποτελεί πρόβλημα από μόνος του. Πρόβλημα είναι όταν εξαιτίας της συσχέτισης αυτής το παιδί ξυπνάει πολλές φορές μέσα στη νύχτα και δεν μπορεί να ξανακοιμηθεί μόνο του γιατί χρειάζεται επανάληψη των παραπάνω. Μερικούς γονείς ούτε αυτό τους ενοχλεί....οπότε εξαρτάται από τις συνθήκες κάθε οικογένειας. Ο γιος μου για παράδειγμα μέχρι τον χρόνο αποκοιμιόταν με κούνημα στο ρηλάξ και μετά τον βάζαμε στην κούνια όπου ευτυχώς κοιμόταν μονορούφι όλο το βράδυ. Κάποια στιγμή δεν παλευόταν πια το ρηλάξ, το παιδί είχε βαρύνει πολύ, δεν βολευόταν και φτάναμε να τον κουνάμε 45' - 60' για να κοιμηθεί, ενώ πριν σε 10'-15' κοιμόταν. Παρόλο που και πάλι δεν ξυπνούσε τη νύχτα άπαξ και καταφέρναμε να τον κοιμίσουμε, η διαδικασία του κοιμίσματος είχε γίνει πια πολύ κουραστική, μας δημιουργούσε πρόβλημα, έτσι προσπαθήσαμε και την αλλάξαμε. Από τότε μέχρι τώρα τον κοιμίζαμε μαζί στο μονό κρεβάτι, όσο λειτουργούσε το κρατήσαμε, πρόσφατα άρχισε να γίνεται πολύ δύσκολο, εξ ου και αλλάζουμε πάλι μέθοδο.

 

Τίποτα δεν είναι πρόβλημα, μέχρι να αρχίσει να είναι πρόβλημα!!!

 

Να σου ζήσει!!!

 

Σ' ευχαριστώ! Συμφωνώ μαζί σου και για μένα δεν ήταν πρόβλημα ως κάποιο σημείο, το αντίθετο θα έλεγα ήταν πολύ βοηθητικό γιατί κοιμόταν αμέσως κ εύκολα. Αντιμετώπισε χωρίς καθόλου κλάμα δόντια κλπ Πρόβλημα το θεωρώ με την έννοια ότι με άγχωνε το θέμα ύπνος (και δεν το συνειδητοποιούσα καν αρχικά) κ σίγουρα του μετέδιδα αυτό το άγχος. ΚΑι γιατί εκτός των άλλων από ένα σημείο κ έπειτα έγινε πολύ κουραστικό το να ξυπνάω τη νύχτα ακόμα κ μία φορά κ πιστεύω ότι αν είχε μάθει διαφορετικά θα ένιωθα πολύ πιο καλά. Αν δηλ υποθετικά μιλάω το έκανα δεύτερη φορά από την αρχή θα προσπαθούσα περισσότερο έχοντας πλέον κ την πείρα, να τον βοηθήσω να μάθει να αποκοιμιέται χωρίς στήθος.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Μelina22 ποσο είναι το μωρακι σου; Και γω πίστευα οτι ο γιος μου δεν θα κοιμοταν εύκολα έτσι όμως χτες το προσπάθησα κ κατα το ήμισυ το πέτυχα... Πόσες Φόρε ξυπνάει την νύχτα;;

 

Pandoritsa εμένα δεν θεωρείται πλέον μωράκι, είναι νήπιο. :lol: Δες το τικερακι μου. Είναι δύο χρονών κ 5 μηνών. Είμαστε σε διαδικασία αποθηλασμού και ταυτόχρονα "απο-κοιμισμού" θα έλεγα :-D κ τα πάει πολύ καλά. Επειδή είχε μάθει να τον παίρνει ο ύπνος με το στήθος εδώ κ αρκετούς μήνες θήλαζε μόνο για να αποκοιμηθεί. Χθες για πρώτη φορά κοιμήθηκε μόνος του και όλο αυτό το κατάφερε χωρίς καθόλου κλάμα. Είχα κάνει μια πολύ μικρή προσπάθεια παλιότερα αλλά ένιωσα ότι δεν υπάρχει ετοιμότητα και από μένα κ από τον ίδιο και το άφησα για λίγο ακόμα ώστε να μπορώ κ εγώ να το στηρίξω αν είχαμε έντονα κλάματα. Εφαρμόσαμε όμως μια πατέντα καταπληκτική και όλα έγιναν πολύ εύκολα κ χωρίς καθόλου κλάμα. Σε αυτό βοήθησε το γεγονός ότι είναι μεγάλος και μιλάει οπότε μας έδωσε και ο ίδιος κατευθύνσεις. Έχω χαρεί πολύ που ήταν τόσο ανώδυνο. Α! Να σου πω ότι ξυπνάει ακόμα μια φορά μέσα στη νύχτα. Πιστεύω όμως ότι μόλις εδραιωθεί η νέα συνήθεια αποκοιμίσματος αυτό δεν θα συνεχιστεί.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια ευχαριστω πολυ..Τελικα μετα απο μια βδομαδα με ελαχιστο υπνο..Χθες το βραδυ κοιμηθηκε μια χαρα..Ξυπνουσε μονο να φαει και ξανακοιμοταν κατευθειαν..Το μονο που εκανα ομως ειναι να την βαλω στο καροτσι και ισως ενιωθε πιο ασφαλης..Οσο για το ταισμα αναπτυσσεται λιγο παραπανω απο τα φυσιολογικα..Pandoritsa μου το φασκιωμα δεν το δεχεται καθολου..Aλλα μαλλον κατι αλλο τις εφταιγε που το ξεπερασε..Ελπιζω να συνεχισει οπως χθες..Μωρακι ειναι μωρε αλλα χθες ειχα απελπιστει απο την κουραση..Παντως σας ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας...

 

Μπράβο Ειρήνη. Πολύ ωραία εύχομαι να συνεχίσετε έτσι και να έχετε ήρεμες νύχτες. Να σου ζησει το μωρακι σου και να το χαιρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Μelina22 είδα μετα το τικερακι σου αλλά ηταν αργά....

Ειλικρινά ζωγραφίζεται ενα τεράστιο χαμόγελο στα χείλη μου όταν διαβάζω οτι μια απο εσάς κατάφερε να κοιμηθεί το μωρακι της απο μονο του. Μάλλον φαντάζομαι την νύχτα που θα συμβεί στο μωρακι μου και θα ξυπνήσει μετα απο πολλές ώρες.... Deena ωραία μου το έγραψες σε άλλο ποστ μου άρεσε και το γράφω και στον εαυτό μου( κουράγιο pandoritsa!!!) κορίτσια αν δεν με πίεζε τόσο το θέμα της δουλειάς νομιζω οτι θα είχα λιγοτερο άγχος όσο αναφορά τον ύπνο του παιδιού. Δεν είναι μονο οτι ξυπναει συνεχεια την νύχτα και θα είμαι πτώμα είναι οτι θα πρεπει να τον κοιμιζουν οι γιαγιάδες όταν θα λειπω... Εκεί τι κάνουμε;

Η δική μας νύχτα ηταν μέτρια κοιμήθηκε ενα καλό τρίωρο αρχικα κ μετα ξυπνούσε ανα μιάμιση με δυο ώρες οπου 6-7 το πρωι κάθε τέταρτο 20λεπτο κτλ (μην ξεχνιομαστε!!!) ώσπου 7:30 ξύπνησε μέσα στοι κέφι!!!

Link to comment
Share on other sites

Μelina22 είδα μετα το τικερακι σου αλλά ηταν αργά....

Ειλικρινά ζωγραφίζεται ενα τεράστιο χαμόγελο στα χείλη μου όταν διαβάζω οτι μια απο εσάς κατάφερε να κοιμηθεί το μωρακι της απο μονο του. Μάλλον φαντάζομαι την νύχτα που θα συμβεί στο μωρακι μου και θα ξυπνήσει μετα απο πολλές ώρες.... Deena ωραία μου το έγραψες σε άλλο ποστ μου άρεσε και το γράφω και στον εαυτό μου( κουράγιο pandoritsa!!!) κορίτσια αν δεν με πίεζε τόσο το θέμα της δουλειάς νομιζω οτι θα είχα λιγοτερο άγχος όσο αναφορά τον ύπνο του παιδιού. Δεν είναι μονο οτι ξυπναει συνεχεια την νύχτα και θα είμαι πτώμα είναι οτι θα πρεπει να τον κοιμιζουν οι γιαγιάδες όταν θα λειπω... Εκεί τι κάνουμε;

Η δική μας νύχτα ηταν μέτρια κοιμήθηκε ενα καλό τρίωρο αρχικα κ μετα ξυπνούσε ανα μιάμιση με δυο ώρες οπου 6-7 το πρωι κάθε τέταρτο 20λεπτο κτλ (μην ξεχνιομαστε!!!) ώσπου 7:30 ξύπνησε μέσα στοι κέφι!!!

 

Pandoritsa ανετρεξα στην πρωτη σου αναρτηση σε αυτο το θεμα και σε συμβουλευω να το κανεις κι εσυ και θα καταλαβεις ποση προοδο εχετε κανει με τον γιο σου!!!! Αυτα για να παιρνεις κουραγιο!

 

Οσο για την επιστροφη στην δουλεια, μην αγχωνεσαι απο τωρα, εχεις χρονο ακομα...αν συνεχισεις την εκπαιδευση και εισαι σταθερη και συνεπης δεν υπαρχει περιπτωση να μην εχεις προοδο μεχρι τοτε! Ασε που το παιδι θα προσαρμοσθει, ολα προσαρμοζονται! Ασε επισης οτι με τις γιαγιαδες ετσι κι αλλιως τα παιδια δεν κοιμουνται καλα και αρκετα! Απο την λαχταρα και την χαρα τους που τα εχουν, μην νομιζεις οτι προτεραιοτητα τους ειναι να τα κοιμισουν!!!!:):):)

 

Τελος, οταν γυρισεις στην δουλεια λογικα το παιδι δεν θα κοιμαται τοσες φορες μεσα στην ημερα, αυτο θα τελειωσει σιγα σιγα και θα μεινει ενας υονος το πρωι και ενας το μεσημερι, στον οποιο μπορει και να εχεις γυρισει! Φροντισε εσυ να φερεις σε ενα καλο επιπεδο τον βραδυνο υπνο και μην σκας προς το παρον για τους ημερησιους!

 

Να σε ρωτησω και κατι αλλο....τι ωρα κοιμαται ο μικρος το βραδυ; Ειδα σε καποιο προηγουμενο μηνυμα οτι κοιμηθηκε 22.15, αυτη ειναι η συνηθισμενη ωρα; Νομιζω οτι ειναι λιγο αργα, προσπαθησε σιγα σιγα να το φερεις λιγο νωριτερα, θα βοηθησει στα ξυπνηματα!

Link to comment
Share on other sites

Deena κοιμάται ανα 3-4 ώρες μέσα στην ημερα οποτε αν για παράδειγμα ξυπνησε απο τον τελευταιο του ύπνο στις 18:30 το απόγευμα κοιμήθηκε εκείνη την ωρα για βράδυ. Τώρα για παράδειγμα κοιμάται απο τις 15:30 ξύπνησε στις 17:00 και έκλαιγε γιατί ήθελε κι άλλο. Τον ξανακοιμησα (με την γνωστη μεθοδο τραβηγματος θηλης)και έτσι οτι ωρα ξυπνήσει μετα απο 3- 4 ώρες (συνήθως 3-3,5) θα ξανά κοιμηθεί!!! Η αλήθεια είναι οτι έχουμε μεγάλη πρόοδο. Τον παίρνω και κοιμάται διπλα μου ,ξύπνησε αλλες 2 φορες πιο πριν αλλά μόλις με είδε ξανά κοιμήθηκε στις 17:00 τον κοιμησα με τον τροπο που ανεφερα και περιμένω να ξυπνήσει για να φαει και να παίξουμε. Αποφάσισα να μείνω λίγο ακόμα στην μαμά μου,νομιζω οτι βοηθάει... Μια λίγο άσχετη ερώτηση αλλά την θεωρώ σημαντικη . Τι φως να χρησιμοποιω το βράδυ; Φωτάκι νυχτος ή μικρο πορτατίφ;

Link to comment
Share on other sites

Deena κοιμάται ανα 3-4 ώρες μέσα στην ημερα οποτε αν για παράδειγμα ξυπνησε απο τον τελευταιο του ύπνο στις 18:30 το απόγευμα κοιμήθηκε εκείνη την ωρα για βράδυ. Τώρα για παράδειγμα κοιμάται απο τις 15:30 ξύπνησε στις 17:00 και έκλαιγε γιατί ήθελε κι άλλο. Τον ξανακοιμησα (με την γνωστη μεθοδο τραβηγματος θηλης)και έτσι οτι ωρα ξυπνήσει μετα απο 3- 4 ώρες (συνήθως 3-3,5) θα ξανά κοιμηθεί!!! Η αλήθεια είναι οτι έχουμε μεγάλη πρόοδο. Τον παίρνω και κοιμάται διπλα μου ,ξύπνησε αλλες 2 φορες πιο πριν αλλά μόλις με είδε ξανά κοιμήθηκε στις 17:00 τον κοιμησα με τον τροπο που ανεφερα και περιμένω να ξυπνήσει για να φαει και να παίξουμε. Αποφάσισα να μείνω λίγο ακόμα στην μαμά μου,νομιζω οτι βοηθάει... Μια λίγο άσχετη ερώτηση αλλά την θεωρώ σημαντικη . Τι φως να χρησιμοποιω το βράδυ; Φωτάκι νυχτος ή μικρο πορτατίφ;

 

 

ΟΚ, δεν εχει ακομα καθιερωσει τους 2 υπνους την ημερα αφου κοιμαται και το απογευμα, οποτε ειναι λογικο να τραβιεται αργα ο βαρδυνος! Μολις καθιερωθει ο μεσημεριανος ως ο τελευταιος υπνος θα μπορεσεις να τον βαζεις νωριτερα και το βραδυ.

 

Οσο για το φως...εγω θα προτεινα κατι που να βρισκεται κατω απο το επιπεδο της παντας ωστε να μην ειναι πολυ εντονο. Ετσι αν εχεις ενα χαμηλο κομοδινο μπορεις να βαλεις πορτατιφακι, αν ομως το μονο αλλο επιπλο πλην της κουνιας ειναι π.χ. συρταριερα-αλλαξιερα, προτιμησε φωτακι νυχτος σε μια χαμηλη πριζα. Εγω ειχα βρει ενα πολυ καλο μικρο πορτατιφακι στα notos home με τρεις σκαλες εντασης του φωτος...το εχω σε ενα χαμηλο επιπλο στο δωματιο του και μας εχει βολεψει πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο Ειρήνη. Πολύ ωραία εύχομαι να συνεχίσετε έτσι και να έχετε ήρεμες νύχτες. Να σου ζησει το μωρακι σου και να το χαιρεσαι.

 

Ευχαριστω πολυ να΄σαι καλα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Deena κοιμάται ανα 3-4 ώρες μέσα στην ημερα οποτε αν για παράδειγμα ξυπνησε απο τον τελευταιο του ύπνο στις 18:30 το απόγευμα κοιμήθηκε εκείνη την ωρα για βράδυ. Τώρα για παράδειγμα κοιμάται απο τις 15:30 ξύπνησε στις 17:00 και έκλαιγε γιατί ήθελε κι άλλο. Τον ξανακοιμησα (με την γνωστη μεθοδο τραβηγματος θηλης)και έτσι οτι ωρα ξυπνήσει μετα απο 3- 4 ώρες (συνήθως 3-3,5) θα ξανά κοιμηθεί!!! Η αλήθεια είναι οτι έχουμε μεγάλη πρόοδο. Τον παίρνω και κοιμάται διπλα μου ,ξύπνησε αλλες 2 φορες πιο πριν αλλά μόλις με είδε ξανά κοιμήθηκε στις 17:00 τον κοιμησα με τον τροπο που ανεφερα και περιμένω να ξυπνήσει για να φαει και να παίξουμε. Αποφάσισα να μείνω λίγο ακόμα στην μαμά μου,νομιζω οτι βοηθάει... Μια λίγο άσχετη ερώτηση αλλά την θεωρώ σημαντικη . Τι φως να χρησιμοποιω το βράδυ; Φωτάκι νυχτος ή μικρο πορτατίφ;

 

Εμεις κοψαμε ολους τους ενδιαμεσους (εκτος τον πρωινο) πριν χρονισουμε, και μετα τον χρονο κοψαμε και τον πρωινο ενδιαμεσο (11:00-12:00 μετα τα φρουτα) και μας εμειναν πλεον οι 2 κυριοι υπνοι, ο μεσημεριανος και ο βραδυνος.

Οποτε εσεις ακομα τους χρειαζεστε τους ενδιαμεσους, απο οτι αντιλαμβανομαι!!!

 

Τωρα οσο για φωτακι, εμεις απο την αρχη εχουμε ενα μικρο νυχτος με απαλο χρωμα (π.χ πορτοκαλι) και οχι εντονο και κουραστικο!!! Αν εχεις πορτατιφ με επιπεδα μπορεις να το θεσεις στο μικροτερο επιπεδο φωτισμου και κυριως χαμηλα στο δωματιο για να μην αναστατωνει το μωρο καθως χαλαρωνει!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!

Είμαι με πρησμένα ματια!!! Χθες το μωρακι μου κοιμήθηκε 40' το πρωι , 50' το μεσημέρι και το απόγευμα 17:30 κοιμήθηκε ξύπνησε στις 18:30 έκλαιγε γιατί ήθελε να κοιμηθεί ξανά ξύπνησε στις 20:00 έκλαιγε ήθελε να κοιμηθεί και όπως καταλαβαίνετε ουτε απογευματινό έφαγε ουτε μπάνιο έκανε το πηραμε σερι. Ώσπου στις 22:00 ξύπνησε κέφατος για παιχνιδι.Ξανά κοιμήθηκε στις 00:00 ξύπνησε στις 3:00 μετα στις 4:30 κ τέλος στις 6:00 οπου είχε πολύ γκρίνια εκεί που γελούσε εκλαιγε. Του έδωσα ντεπον(γιατί κάτω το δοντακι είναι πολύ πρισμενο) τον κράτησα στον χαμηλό φωτισμο και ξανά κοιμήθηκε στις 8:00.

Φανταζομαι τον απογευματινό ύπνο τον κόβει μονο του το παιδι όταν είναι έτοιμο έτσι; Συνήθως σε ποια ηλικία συμβαίνει αυτό; Σε μια εβδομαδα μπαίνουμε στον ένατο.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να δώσεις το Depon ΠΡΙΝ κοιμηθεί το μωρό για βράδυ, να δεις αν θα πάει καλύτερα. Ακόμη και εμένα που δεν είχα προβλήματα με τον ύπνο και κοιμόντουσαν μόνα τους από 40 ημερών, όταν έβγαζαν δόντια ήταν δύσκολα. Αν δεν καταλάβαινα τα δόντια, και δεν έδινα depon, με ξυπνούσαν ακόμη και 15 φορές μέσα στη νύχτα. Είναι πολύς ο πόνος. Φωτάκι εγώ είχα ένα με πολύ αχνό μπλε φως (ίσα να βλεπω, μην σκουντουφλίξω).

Επίσης θυμαμαι πως όσο και να κοιμόντουσαν μέσα στη μέρα είχα ένα όριο πέρα από το οποίο τα ξύπναγα. Δηλαδή στις 18.00 το απόγευμα αν κοιμόντουσαν, τα ξύπναγα για να παίξουν και κουραστούν αρκετά ΠΡΙΝ τον βραδυνό ύπνο. Αυτός ήταν 8.15 πιο μωρό και 9 περίπου στην ηλικία σας. Αν δηλ. κοιμόταν μέχρι τις 7.30, τι ελπίδες είχα να ξανακοιμηθεί στις 9?? Καμία!! Πέζαμε, κουραζόταν, μετά ρουτίνα ύπνου και νάνι.

Το ίδιο ίσχυε και για τον "δεκατιανό ύπνο", μέχρι νομίζω τις 12.00-12.30 ήταν το όριο, για να κοιμηθούν το μεσημέρι γύρω στις 2.30 με 3.30. Εμένα 9 μηνών δεν κοιμόντουσαν 3 φορές μέσα στην μέρα αλλά 2, μία μετά τα φρούτα (δεκατιανός ύπνος) και μία το μεσημέρι.

 

Επίσης το ΜΕΣΗΜΕΡΙ είχε πολύ περισσότερο κόπο το να κοιμηθούν. Το βράδυ, ήταν αυτόματο, ήταν ρουτίνα, τα έβαζα στην κούνια και πάταγα το off και αυτό ήταν. Το μεσημέρι πέρασε καιρός μέχρι να γίνει ρουτίνα on-off. Και ομολογώ πως με ντάλα φως και τρελή φασαρία δεν κοιμόντουσαν. Ενω το βράδυ κοιμόντουσαν...(έχω κάνει γιορτές και εμείς να φωνάζουμε 15 άτομα και αυτά μέσα να κοιμούνται). Δοκίμασε λοιπόν το μεσημέρι να του δώσεις την αίσθηση της νύχτας για να κοιμηθεί. (Ξέρω πως πρέπει αν διαχωρίσουν μέρα-νύχτα, αλλά αυτό σε εμάς έγινε αργότερα..ή ποτέ, γιατί ακόμη αν το δωμάτιο έχει πολύ φως το μεσημέρι δεν μπορούν να κοιμηθούν). Κλείσε παντζούρια, τράβα κουρτίνες, ή σκέπασε την κούνια με μία κουβέρτα φλις αφού κοιμηθεί. Θα σκοτεινιάσει, θα χουχουλιάσει και ίσως κοιμηθεί παραπάνω. Εγώ θυμάμαι εποχή να του ρίχνω την κουβέρτα στο ΠΡΟΣΩΠΟ για να χουχουλιάσει να μην βλέπει φως για να κοιμηθεί. ΚΑΙ ΝΑΙ δεν πνίγηκε!!! Αυτά όλα για το μεσημέρι που σε εμάς ήταν "πιο δύσκολος" ο ύπνος..

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!

Είμαι με πρησμένα ματια!!! Χθες το μωρακι μου κοιμήθηκε 40' το πρωι , 50' το μεσημέρι και το απόγευμα 17:30 κοιμήθηκε ξύπνησε στις 18:30 έκλαιγε γιατί ήθελε να κοιμηθεί ξανά ξύπνησε στις 20:00 έκλαιγε ήθελε να κοιμηθεί και όπως καταλαβαίνετε ουτε απογευματινό έφαγε ουτε μπάνιο έκανε το πηραμε σερι. Ώσπου στις 22:00 ξύπνησε κέφατος για παιχνιδι.Ξανά κοιμήθηκε στις 00:00 ξύπνησε στις 3:00 μετα στις 4:30 κ τέλος στις 6:00 οπου είχε πολύ γκρίνια εκεί που γελούσε εκλαιγε. Του έδωσα ντεπον(γιατί κάτω το δοντακι είναι πολύ πρισμενο) τον κράτησα στον χαμηλό φωτισμο και ξανά κοιμήθηκε στις 8:00.

Φανταζομαι τον απογευματινό ύπνο τον κόβει μονο του το παιδι όταν είναι έτοιμο έτσι; Συνήθως σε ποια ηλικία συμβαίνει αυτό; Σε μια εβδομαδα μπαίνουμε στον ένατο.

 

 

Καλημέρα!

 

Είστε λογικά σε μεταβατική περίοδο, στην ηλικία του μωρού σου συνήθως γίνεται η μετάβαση από τους 3 ύπνους στους 2, αλλά δεν γίνεται από την μία μέρα στην άλλη. Πάντως ο μικρός δείχνει όλα τα σημάδια, καθώς μια από τις ισχυρότερες ενδείξεις είναι ότι το πρόγραμμα γίνεται άνω - κάτω!

 

Όταν μπορείς περίγραψέ μου στο περίπου τις ώρες που κοιμάται μέσα στην ημέρα και πώς είναι η συμπεριφορά του πριν από κάθε ύπνο. Εννοώ δείχνει ότι όντως νυστάζει πολύ πριν από τον κάθε ύπνο ή τον βάζεις στο στήθος οπότε νανουρίζεται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω με οτι σου λενε τα κοριτσια! Εγω εχω θεμα με τη μικρη μου (7 μηνων) που δεν κοιμαται μονη της. Στους 7 μηνες της ζωης της και μαλιστα τωρα τελευταια εχει καταφερει να κοιμηθει μονη της μονο στο καροτσι σε βολτα μετα απο πολυυυυυυυ γκρινια και στο κρεβατι με πιπιλα που τη σιχαινεται 6-7 φορες. ΚΑΤΑ ΚΑΝΟΝΑ κοιμαται στην αγκαλια μου και την ακουμπαω στο κρεβατι. Οχι ομως τεζα κοιμησμενη. Μολις χαλαρωσει και κλεισει ματια σε 3-4' την αφηνω. Αυτο τελευταια το χουμε καταφερει. Αυτο που με εχει βοηθησει ειναι το προγραμμα στον υπνο που εχουμε (φυσικα εκτος απροοπτων που παντα θα υπαρχουν). Εχω καταλαβει οτι αντεχει ξυπνια max 3-4 ωρες. Οποτε το προγραμμα εχει διαμορφωθει ως εξης: (ολα +/- μιση ωρα) 9:00 ξυπναει, 12:30 κοιμαται για 30-45' max! Μετα για μεσημεριανο υπνο γυρω στις 16:00 για 2 ωριτσες - αυτες τις χρειαζεται και 18:00 τηνξυπναω οπωσδηποτε ετσι ωστε 10 παρα που θα πιει το γαλα και θα την κοιμισω να ειναι κουρασμενη και να κοιμηθει. Μετα ξυπναει παλι κατα τις 06:30 για γαλα και ξανακοιμαται σχεδον αμεσως. Για σκεψου λιγο αυτο προγραμμα. Στη δικια μου που ειναι πολυ απαιτητικη δουλεψε. Να μην κοιμουνται μετα τις 18:00 με τιποτα! και συνολο μεσα στην ημερα οχι πανω απο 3 ωρες!

Good luck!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είχαμε μια αρκετά δυσκολη μέρα με αρκετή γκρινια. Τελικά τώρα το βράδυ μετα το μπανακι του έβαλα κρεμουλα στα ούλα και έπιασα το πρωτο μας δοντακι!!!!!

G. Geo ακόμα κ αν κοιμηθεί στις 17:30 θεωρείς οτι θα πρεπει στις 18:00 να έχει σηκωθεί; γιατί αν δεν ξυπνήσει μόνος του θα έχει γκρίνια. Το ρωταω γιατί εμείς δεν έχουμε πρόγραμμα και κοιμάται απλα κάθε 3-4 ώρες. Και έχω λιγες μερες που το κάνω αυτό το μεσημέρι. Κλείνω τα παντζούρια και του έχω το περιβάλλον που έχουμε την νυχτα για να χαλαρώνει και πιο γρήγορα.

Deena αν ξυπνησει στις 6:00 το πρωι θα ξανά κοιμηθεί στις 9-9:30.

6:00 ξύπνημα θηλασμός

9-9:30θηλάζει λίγο για να κοιμηθεί (5'') ύπνος για 45' με 1ωρα

11:00 φρούτα

12:30 -13:00 θηλάζει λίγο(5')ύπνος 45' με 1 ωρα

14:30-15:00 μεσημεριανό

16:00 θηλάζει λίγο (5') ύπνος για καμια ωρα (και αν ξυπνήσει σε αυτους τους υπνους

κ κλαιει σημαίνει οτι θέλει να ξανά κοιμηθεί, αν κοιμηθεί παλι ο ύπνος του κρατάει αλλη μια ωρα περιπου)

17:30 - 18:00 απογευματινό

19:00 μπάνιο

19:45 θηλασμός ύπνος

Μόλις ξυπνήσει μετα απο κάθε ύπνο αρχίζει υστερα απο μια ωρα να τρίβει τα ματάκια του. Τον πρωτο καιρό μόλις έβλεπα να τρίβει ματια τον έπαιρνα να τον κοιμησω αμέσως όμως δεν επιανε. Με το χαρτί κ το μολύβι άρχισα να σημειώνω ποτε κοιμάται πόσες ώρες περνάνε κ έτσι κατέληξα πως κοιμάται κάθε 3-4 ώρες ανεξάρτητα απο την ωρα που θα αρχίσει να τρίβει τα ματια του. (Όλη μέρα τρίβει τα ματια του κ την μουριτσα του). Όμως εκεί πριν το τρίωρο τα τρίβει όλο κ πιο πολύ κ τον πιάνει μια γκρινιτσα. Έτσι τον παίρνω τον θηλάζω αυτο το 5λεπτο κ κοιμάται. Παρ' όλο τρίβει την μουριτσα συνεχεια όλη μέρα δεν έχει γκρίνια γελάει παιζει κτλ. Η γκρίνια ξεκινάει στο τρίωρο.

Smak το πρόγραμμα που μου γραφείς είναι πολύ καλό όμως οι ώρες που ξυπνάει για μέρα δεν είναι στάνταρ. Μια μέρα μπορεί να ξυπνησει στις 6:00 μια στις 7:00 στις 8:00 και να ανάλογα διαμορφωνεται το παραπανω προγραμμα. Μπορεί κάποιος ύπνος να διαρκέσει λιγοτερο ή περισσότερο και αυτό τα αλλάζει όλα έτσι δεν μπορω να ακολουθησω κάτι στάνταρ δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Smak το πρόγραμμα που μου γραφείς είναι πολύ καλό όμως οι ώρες που ξυπνάει για μέρα δεν είναι στάνταρ. Μια μέρα μπορεί να ξυπνησει στις 6:00 μια στις 7:00 στις 8:00 και να ανάλογα διαμορφωνεται το παραπανω προγραμμα. Μπορεί κάποιος ύπνος να διαρκέσει λιγοτερο ή περισσότερο και αυτό τα αλλάζει όλα έτσι δεν μπορω να ακολουθησω κάτι στάνταρ δυστυχώς...

 

Συμφωνοι! Μα κ εμενα δεν ειναι στανταρ! Παιζει συν πλην μιση ωρα με 40'.

Αλλα θελει προσπαθεια το προγραμμα. Κ μεγαλη σημασια να μαθει τη διαφορα μερας-νυχτας και οτι τη νυχτα κοιμομαστε πιο πολυ. Κ εμενα ξυπναει 06:00-07:00 για γαλα απο τις 22:00 περιπου που εχει κοιμηθει (εχουμε φυσικα και ενδοιαμεσα ξυπνηματα στα οποια απλα παω και ξανανανουριζω) αλλα επειδη ξερω οτι αν δεν συμπληρωσει πανω απο 10+ ωρες βραδυνου υπνου θα κουτουλαει ολη μερα, την ταϊζω στα σκοτεινα, στα μουγκα και την ξανακοιμιζω παση θυσια! Και κατα τη διαρκεια της ημερας παιζω με βαση αυτα που σου ειπα. Υπνος καθε 3-4 ωρες και οχι πανω απο 3 ωρες ημερησιου υπνου. Παιχνιδι και απασχοληση, βολτες, επισκεψεις...οτι θελεις! Οχι ομως ξανα υπνος μετα τις 18:00.

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνοι! Μα κ εμενα δεν ειναι στανταρ! Παιζει συν πλην μιση ωρα με 40'.

Αλλα θελει προσπαθεια το προγραμμα. Κ μεγαλη σημασια να μαθει τη διαφορα μερας-νυχτας και οτι τη νυχτα κοιμομαστε πιο πολυ. Κ εμενα ξυπναει 06:00-07:00 για γαλα απο τις 22:00 περιπου που εχει κοιμηθει (εχουμε φυσικα και ενδοιαμεσα ξυπνηματα στα οποια απλα παω και ξανανανουριζω) αλλα επειδη ξερω οτι αν δεν συμπληρωσει πανω απο 10+ ωρες βραδυνου υπνου θα κουτουλαει ολη μερα, την ταϊζω στα σκοτεινα, στα μουγκα και την ξανακοιμιζω παση θυσια! Και κατα τη διαρκεια της ημερας παιζω με βαση αυτα που σου ειπα. Υπνος καθε 3-4 ωρες και οχι πανω απο 3 ωρες ημερησιου υπνου. Παιχνιδι και απασχοληση, βολτες, επισκεψεις...οτι θελεις! Οχι ομως ξανα υπνος μετα τις 18:00.

 

Ακριβως, τη νυχτα κοιμομαστε πιο πολυ ΑΛΛΑ και αν ξυπνησουμε ενδιαμεσα ΠΡΕΠΕΙ παλι να κοιμηθουμε, κατι που στους ημερησιους υπνους δεν ειναι ΚΑΝΟΝΑΣ!!!

 

Συμφωνω, τα μωρα θελουν ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ καθ' ολη τη διαρκεια της ημερας, ουτως ωστε να τα "επεξεργαζονται" και να κουραζονται, με συνεπεια να πεφτουν σε βαθυ υπνο, οσο αυτο ειναι εφικτο (αναφερομαι στα μωρακια που εχουν ηδη αναπτυξει-ολοκληρωσει το νευρικο τους συστημα).

 

Τελος μην ξεχνατε να "ρυθμιζετε" το βιολογικο τους ρολοι. ΤΑ ΒΟΗΘΑΤΕ οσο δεν φανταζεστε!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια

Διαβασα σε κάποιο σάιτ οτι για να φτιαξω τον ύπνο του παιδιού πρεπει να ξυπνάει κάθε μέρα το πρωι την ίδια ωρα.

Αρα αν ξυπνάει νωρίτερα να τον κοιμιζω πάλι και αν ξεφυγει απο εκείνη την ωρα να τον ξυπναω.

Επίσης στο βιβλιο που διάβαζα λέει οτι οι ημερησιοι υπνοι θα πρεπει να συμπληρώνουν την μια ωρα σε διαρκεια. Οποιαδήποτε ύπνος μικρότερης διάρκειας δεν εξυπηρετεί οποτε αν το παιδι ξυπνήσει πριν την ολοκλήρωση της ώρας πρεπει πάση θυσια να το ξανακοιμησουμε.

Η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες "δεν έχουμε πρόγραμμα" είναι το μεγαλύτερο σου πρόβλημα. Πρέπει να κάνετε πρόγραμμα ύπνου-φαγητού, ΤΟ ΠΑΙΔΙ θα βοηθηθεί, να ξέρει πότε πρέπει να κοιμηθεί, να φάει, να παίξει. Το πρόγραμμα στα παιδιά και η ρουτίνα, δημιουργεί ασφάλεια.

Συμφωνώ ότι το παιδί είδικά το βράδυ πρέπει να κοιμάται την ίδια ώρα και το πρωί να ξυπνάει την ίδια ώρα. Αν ξυπνήσει πιο νωρίς, το βοηθάμε να κοιμηθεί πάλι, ότι κάνουμε δηλ και όταν ξυπνάει μέσα στην νύχτα. Η διαφορά που εφάρμοσα εγώ στους βραδυνούς με τους ημερήσιους ύπνους ήταν ότι στους βραδυνούς, ΔΕΝ ανάβουμε φώτα, δεν δίνουμε ερεθίσματα, δεν μιλάμε, λέμε μόνο νάνι τώρα. Ακόμη και αν δεν αποκοιμηθεί, ας μείνει ξαπλωμένος στην κούνια να χαλαρώσει. Για να σηκωθεί την ίδια ώρα κάθε μέρα και να μην σου χαλάει το πρόγραμμα. Δεν μιλάμε για 30 λεπτά πάνω-κάτω, αυτό είναι επιτρεπτή αποκλιση, αλλά όχι την μία μέρα να ξυπνάει στις 6 και την άλλη στις 8. Επίσης από αυτά που έγραψες μου φαίνεται ο "δεκατιανός" ύπνος ότι είναι πολύ αργά (12:30 -13:00 θηλάζει λίγο(5')ύπνος 45' με 1 ωρα ) με αποτελεσμα να σου πηγαίνει πολύ αργά (φτάνει 14.00 και μόλις έχει ξυπνήσει) και τον μεσημεριανό ύπνο. Δοκίμασε να τον κοιμήσεις μετά τα φρούτα 11.30-12.45 το πολύ (μέχρι 12.30), ώστε στις 3-3.5 περίπου να κοιμηθεί πάλι (εχει περάσει 3ωρο) και να ξυπνήσει στις 18. Εγώ τους ξύπναγα ότι ώρα και να είχαν κοιμηθεί. Μπορεί να κοιμόντουσαν μόνο 20 λεπτά αν ΟΛΑ πήγαιναν πολύ στραβά. Αλλά γενικά κατάφερνα να μην αποκλινω από το πρόγραμμα τους και μου έβγαινε μια χαρά.

Δεκατιανος ύπνος 11.30-12.30 το πολύ

Μεσημεριανός ύπνος 3.00-3.30 με 18.00 το αργότερο

21.00-21.15 ύπνος βραδυνος

Το βράδυ τι ώρα κοιμάται γιατί λές (19:45 θηλασμός ύπνος), αλλά μετά αναφέρεις ότι κοιμάται στις 10.00.

Πως πάτε με τα βραδυνά ξυπνήματα? Depon του έδωσες κανένα βράδυ, βοήθησε? Για πες μας, γιατί να που το παιδί έβγαλε δόντι τελικά. Μην παιδεύεσαι τσάμπα αν έχει δόντια, χωρίς depon.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες "δεν έχουμε πρόγραμμα" είναι το μεγαλύτερο σου πρόβλημα. Πρέπει να κάνετε πρόγραμμα ύπνου-φαγητού, ΤΟ ΠΑΙΔΙ θα βοηθηθεί, να ξέρει πότε πρέπει να κοιμηθεί, να φάει, να παίξει. Το πρόγραμμα στα παιδιά και η ρουτίνα, δημιουργεί ασφάλεια.

Συμφωνώ ότι το παιδί είδικά το βράδυ πρέπει να κοιμάται την ίδια ώρα και το πρωί να ξυπνάει την ίδια ώρα. Αν ξυπνήσει πιο νωρίς, το βοηθάμε να κοιμηθεί πάλι, ότι κάνουμε δηλ και όταν ξυπνάει μέσα στην νύχτα. Η διαφορά που εφάρμοσα εγώ στους βραδυνούς με τους ημερήσιους ύπνους ήταν ότι στους βραδυνούς, ΔΕΝ ανάβουμε φώτα, δεν δίνουμε ερεθίσματα, δεν μιλάμε, λέμε μόνο νάνι τώρα. Ακόμη και αν δεν αποκοιμηθεί, ας μείνει ξαπλωμένος στην κούνια να χαλαρώσει. Για να σηκωθεί την ίδια ώρα κάθε μέρα και να μην σου χαλάει το πρόγραμμα. Δεν μιλάμε για 30 λεπτά πάνω-κάτω, αυτό είναι επιτρεπτή αποκλιση, αλλά όχι την μία μέρα να ξυπνάει στις 6 και την άλλη στις 8. Επίσης από αυτά που έγραψες μου φαίνεται ο "δεκατιανός" ύπνος ότι είναι πολύ αργά (12:30 -13:00 θηλάζει λίγο(5')ύπνος 45' με 1 ωρα ) με αποτελεσμα να σου πηγαίνει πολύ αργά (φτάνει 14.00 και μόλις έχει ξυπνήσει) και τον μεσημεριανό ύπνο. Δοκίμασε να τον κοιμήσεις μετά τα φρούτα 11.30-12.45 το πολύ (μέχρι 12.30), ώστε στις 3-3.5 περίπου να κοιμηθεί πάλι (εχει περάσει 3ωρο) και να ξυπνήσει στις 18. Εγώ τους ξύπναγα ότι ώρα και να είχαν κοιμηθεί. Μπορεί να κοιμόντουσαν μόνο 20 λεπτά αν ΟΛΑ πήγαιναν πολύ στραβά. Αλλά γενικά κατάφερνα να μην αποκλινω από το πρόγραμμα τους και μου έβγαινε μια χαρά.

Δεκατιανος ύπνος 11.30-12.30 το πολύ

Μεσημεριανός ύπνος 3.00-3.30 με 18.00 το αργότερο

21.00-21.15 ύπνος βραδυνος

Το βράδυ τι ώρα κοιμάται γιατί λές (19:45 θηλασμός ύπνος), αλλά μετά αναφέρεις ότι κοιμάται στις 10.00.

Πως πάτε με τα βραδυνά ξυπνήματα? Depon του έδωσες κανένα βράδυ, βοήθησε? Για πες μας, γιατί να που το παιδί έβγαλε δόντι τελικά. Μην παιδεύεσαι τσάμπα αν έχει δόντια, χωρίς depon.

 

Το 19:45 είναι σύμφωνα με το πρόγραμμα εκείνης της μέρας που έγραψα θηλάζει εκείνη την ωρα κ κοιμάται. Το 22:00 έγινε σε μέρα που ειχε τελείως διαφορετικούς χρονους. Ακόμα και χθες που βγήκε το δοντακι κ 2 μέρες που έδωσα ντεπον συνεχόμενα δυστηχως ξυπνούσε ακαταστατα κάθε 2 ώρες μια μισή τέταρτο 20λεπτο. Αυτό που λες ισχυει οτι μια μέρα ξυπνάει στις 6 και την αλλη στις 8. Αν ξυπνήσει στις 6 δεν μπορω να τον κοίμησω παντα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Pandoritsa! Πώς τα πήγε ο μικρός χτες βράδυ? Με γεια και το δοντάκι!!!

 

Στα "πάση θυσία" δεν πολυπιστεύω, σε αυτό που πιστεύω είναι ότι ένα παιδάκι που ξυπνάει στα 30'-45' αξίζει να προσπαθήσεις να το ξανακοιμίσεις για να κοιμηθεί άλλο λίγο. Στην ηλικία των 9 μηνών, τα παιδιά χρειάζονται 11-12 ώρες τη νύχτα και 2-3 ώρες την ημέρα χωρισμένες σε 2-3 ύπνους. Οπότε όλα είναι θέμα μαθηματικών. Αν το παιδί κάνει ένα καλό ύπνο (πάνω από μία ώρα) μέσα στην ημέρα, οι άλλοι δύο μπορεί να είναι και πιο σύντομοι. Από την εμπειρία μου ο ύπνος που τείνει να γίνεται πολύ σύντομος σε διάρκεια είναι και αυτός που πρέπει να αντικατασταθεί. Τί έννοω : Ο γιος μου λίγο πριν φτάσει στην ηλικία του δικού σου κοιμόταν κατά τις 9.30 το πρωί, ύστερα μετά την φρουτόκρεμα (μετά τις 11.30 - 12.00) και μετά κατά τις 15.00 μετά το φαγητό. Κάποια στιγμή όταν ήταν περίπου 9 μηνών, ο πρώτος ύπνος άρχισε να μην ξεπερνά την μισή ώρα και σιγά - σιγά κόπηκε και ήρθε νωρίτερα η φρουτόκρεμα και ο ύπνος μετά από αυτήν ή αν θες ο πρώτος ύπνος πήγε σταδιακά πιο αργά. Κάπως έτσι στους 9 μήνες το πρόγραμμα ήταν ως εξής : Ξύπνημα στις 7.30', ύπνος κατά τις 11.00 - 11.30 μετά τα φρούτα, φαγητό στις 14.00, ύπνος στις 15.00, γιαούρτι στις 17.00, γάλα και ύπνος στις 20.00'.

 

Κάνω ένα διάλειμμα στην "αφήγηση" για να πω το εξής : Παιδιά προσαρμόσιμα όπως ο γιος μου κάνουν την μετάβαση από τους 3 στους 2 ύπνους μόνα του (όχι όμως και την επόμενη από τους 2 στον 1 που είναι πολύ δύσκολη, βλ. παρακάτω). Παιδάκια όπως ο δικός σου χρειάζονται βοήθεια, οπότε σου προτείνω να κάνεις τα εξής : Άρχισε σιγά τον πρώτο ύπνο να τον μεταθέτεις κατά 15' την ημέρα, με τελικό σκοπό να κοιμάται κατά τις 10.30 - 11.00. Την φρουτόκρεμα μπορείς να την δίνεις και κατά τις 10.00, μετά λίγο παιχνίδι (ή και καθόλου) και μετά ύπνος. Με αυτό τον τρόπο ο πρώτος και ο δεύτερος ύπνος θα γίνουν ένα και θα έχετε κάνει την μετάβαση.

 

Από μόνη την ένωση αυτή μπορεί να δεις και την διάρκεια του ύπνου να μεγαλώνει, σε κάθε περίπτωση όμως είναι απαραίτητο να σταματήσεις να τον θηλάζεις για να κοιμηθεί, τουλάχιστον την ημέρα. Από το πρόγραμμα που μου περιέγραψες παρατήρησα ότι μεταξύ του τέλους κάθε γεύματος (πλην του βραδυνού) και της αρχής του ημερήσιου ύπνου μεσολαβεί αρκετή ώρα, προφανώς επειδή ο μικρός χρειάζεται στήθος για να κοιμηθεί και δεν μπορείς να τον βάζεις στο στήθος αμέσως μετά το γεύμα του (φρουτόκρεμα ή μεσημεριανό). Ξέρω ότι θες να το πας μαλακά και το καταλαβαίνω και όσον αφορά στο βραδυνό κοίμισμα το υποστηρίζω κιόλας. Νομίζω όμως ότι για τους ημερήσιους ύπνους έχει έρθει η ώρα να προσπαθήσεις να κόψεις αυτά τα 5' θηλασμού πριν κάθε ύπνο και να τολμήσεις να τον κοιμίσεις αλλιώς. Το μόνο που κάνουν είναι να ενισχύουν την συσχέτιση του θηλασμού με τον ύπνο στο μυαλό του μωρού, ακόμα κι αν τον απομακρύνεις από το στήθος λίγο πριν κοιμηθεί. Προσωπικά θεωρώ ότι ακόμα και να τον κουνάς ή να τον κοιμίζεις στην κουζίνα κάτω από τον απορροφητήρα στο ρηλάξ είναι καλύτερο από το να έχεις σταθερά τον θηλασμό στην ρουτίνα των ημερήσιων ύπνων. Εξάλλου οι ύπνοι αυτοί είναι κατά κανόνα πιο "εύκολοι" από τον βραδυνό, οπότε το παιδί μπορεί και να σε εκπλήξει.

 

Για το υπόλοιπο πρόγραμμα της ημέρας και εφόσον καθιερώσετε έναν ύπνο το πρωί, μπορείς να τον ταϊζεις μεσημεριανό κατά τις 14.00 και να τον κοιμίζεις κατά τις 14.30-15.00. Αν ξυπνάει κατά τις 16.30 - 17.00 δεν πειράζει να τρώει αμέσως απογευματινό και κατά τις 19.30-20.00 μπάνιο και ύπνος. Αν νυστάζει πριν τις 19.30, τόλμησε να του κάνεις ρουτίνα βραδυνού ύπνου νωρίτερα...υπάρχουν παιδιά που κοιμούνται για βράδυ στις 18.30 και στις 19.00! Το ιδανικό στην ηλικία σας είναι να διαρκεί ο κάθε ύπνος γύρω στη 1,5 ώρα, χωρίς να είναι ο κανόνας. Αυτό που θα ήταν χρήσιμο να κάνεις είναι να βάλεις στο μυαλό σου τον κανόνα ότι θα παίρνεις το παιδί από το κρεβάτι όχι αμέσως, αλλά 10-15 λεπτά αφού ξυπνήσει. Η συνήθεια είναι πολύ ισχυρό πράγμα στα μικρά παιδιά, με αυτό τον τρόπο το πιθανότερο είναι ότι από μόνος του θα αρχίσει να σε "ζητάει" όλο και αργότερα, δεν αποκλείεται δε να ξανακοιμηθεί και μόνος του αφού θα καταλαβαίνει ότι δεν έχει έρθει η ώρα ακόμα να σηκωθεί από το κρεβάτι.

 

Με τον ίδιο τρόπο μπορείς να επιμηκύνεις και τον πρωινό ύπνο. Βάλε έναν στόχο π.χ. το παιδί να μην σηκώνεται από το κρεβάτι πριν τις 7.30 και αν ξυπνήσει νωρίτερα, προσπάθησε να τον ξανακοιμίσεις ή καθήστε και παίξτε στην κούνια κ.λπ. Είναι εξίσου σημαντικό με τον ύπνο το παιδί να έχει συνηθίσει το κρεβάτι του ως έναν ωραίο και ευχάριστο χώρο εξ ου και πολλοί προτείνουν να περνούν τα παιδιά χρόνο στην κούνια και κατά την διάρκεια της ημέρας.

 

Και συνεχίζω την αφήγηση : Γύρω στους 14-15 μήνες ο γιος μου κοιμόταν ακόμα 2 φορές μέσα στην ημέρα, είχε αρχίσει όμως το εξής πρόβλημα : Λάτρευε τον πρωινό ύπνο, αν τον άφηνες μπορούσε να κοιμηθεί και 2 ώρες. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ότι ο μεσημεριανός ύπνος είχε γίνει κουλουβάχατα. Το παιδί δεν νύσταζε μετά το μεσημεριανό φαγητό και δεν μπορούσα να τον κοιμίσω με τίποτα, από την άλλη όμως δεν άντεχε μέχρι το βράδυ χωρίς δεύτερο ύπνο, "κλάταρε" κατά τις 16.00' και ενώ κοιμόταν πολύ λίγο (κάτω από 45') έφτανε μετά να κοιμάται με ΠΟΛΥ κόπο μετά τις 21.00. Μπορεί να είμαι υπερβολική αλλά το 21.00 - 21.30 για μένα ήταν πολύ αργά και με κούραζε, καθώς αρχίζαμε ρουτίνα ύπνου στις 20.00 (και αυτό γιατί νύσταζε και γκρίνιαζε), μας έπαιρνε πάνω από 1 ώρα για να κοιμηθεί, με αποτέλεσμα να βγαίνουμε πια από το δωμάτιο στις 21.30' και μέχρι να κάνουμε κι εμείς μπάνιο, να φάμε, να πούμε μια κουβέντα κ.λπ. πέφταμε κι εμείς για ύπνο. Υπήρχαν μέρες (εκεί γύρω στον 15ο μήνα) που πολεμούσε τόσο πολύ τον μεσημεριανό ύπνο που τον παρέλειπε τελείως και τότε έπεφτε ξερός στις 19.30' - 20.00', αλλά ούτε αυτό το ήθελα γιατί περνούσε όλο το απόγευμα με γκρίνια και κακή διάθεση.

 

Εκεί ήταν που ζήτησα επαγγελματική βοήθεια και τελικά η λύση ήταν απλούστατη, αλλά τόσο έξω από τα ελληνικά δεδομένα που δεν θα μπορούσα να την φανταστώ : Το παιδί θα κοιμάται για μεσημέρι πριν το μεσημεριανό φαγητό!!!! Σταδιακά, ακολουθώντας το πλάνο που μου δώσανε, άρχισα να μεταθέτω τον πρωινό ύπνο κατά 15' την ημέρα και σταμάτησα τον ύπνο μετά το φαγητό. Το παιδί ανταποκρίθηκε πολύ καλά και πολύ πιο γρήγορα από ό,τι υπολογίζαμε και μέσα σε μια εβδομάδα το 11.00 είχε γίνει 12.30. Εφόσον κοιμόταν τουλάχιστον 1 ώρα, τον έβαζα για ύπνο το βράδυ κατά τις 19.30, αν δεν έφτανε την 1 ώρα, τον έβαζα νωρίτερα. Στην αρχή χρειαζόταν γύρω στις 5 ώρες ξύπνιος για να κοιμηθεί εύκολα, τώρα το πρωί αντέχει και παραπάνω, πλέον κοιμάται 13.00 - 15.00, τρώει μετά (άκουσον, άκουσον!!!) και κοιμάται για βράδυ κατά τις 20.00'.

 

Ακόμα και προσαρμόσιμα και εύκολο παιδιά σαν το δικό μου χρειάζονται μερικές φορές "ρύθμιση" και πατέντες για να κοιμηθούν. Νομίζω ότι ο γιος σου είναι πια αρκετά μεγάλος για να ακολουθείς εσύ πλήρως τον δικό του ρυθμό, έχεις την δυνατότητα και θα είναι προς όφελός του να τον βοηθήσεις να "ρυθμιστεί".

 

Συνοψίζοντας (επειδή μάλλον σε καταμπέρδεψα!!!), προτείνω τα εξής :

 

Πρωινό ξύπνημα : 7.00- 7.30' (δεν σηκώνεστε από το κρεβάτι νωρίτερα)

Πρώτος ύπνος : 10.30' - 11.00 (μετά την φρουτόκρεμα). Επιθυμητή διάρκεια : 1-1,5 ώρα.

Δεύτερος ύπνος : 14.30 - 15.00 (μετά το μεσημεριανό φαγητό). Επιθυμητή διάρκεια : 1 - 1,5 ώρα (αν και συνήθως διαρκεί λιγότερο από τον πρωινό, ακόμα και 1 ώρα θα είναι εντάξει).

Βραδυνός ύπνος : 19.30' - 20.00'

 

Για τις ημέρες που το παιδί ξυπνάει πολύ νωρίς (π.χ. στις 6.00') και δεν καταφέρνεις να το ξανακοιμίσεις, μπορείς να του "επιτρέπεις" και ένα μισαωράκι κατά τις 8.30 - 9.00 και ας πάει και ο πρώτος ύπνος 30' - 40' αργότερα. Πάντως, να ξέρεις ότι όταν καταφέρεις να κοιμάται για βράδυ χωρίς στήθος και χωρίς πολύ μεγάλη βοήθεια εκ μέρους σου, αυτό θα μειώσει τα βραδυνά ξυπνήματα και λογικά το παιδί θα ξυπνάει μόνο μια φορά το ξημέρωμα για φαγητό (π.χ. στις 5.00'), οπότε θα είναι πιο εύκολο να κοιμάται μετά μέχρι τις 7.30'.

 

Ελπίζω να μην σε μπουρδούκλωσα τελείως! :):):)

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή δεν γίνεται να το παλεψω άλλο πήρα την απόφαση και τον έβαλα στο καρότσι μόλις γκρινιαξε. Τον κουνησα και κοιμήθηκε!!!!! Τον μετέφερα στο κρεβατακι του και μόλις τον ακουμπησα ξύπνησε κ αρχισε να κλαιει. Αρχισε να ψάχνει το στήθος. Τον πήρα τον ξαναεβαλα στο καρότσι του έδωσα την πιπιλα τον κουνησα κ κοιμήθηκε κ τον πήγα στο κρεβατακι του. Τώρα κοιμάται απο τις 14:00. Βρε κορίτσια μια ερώτηση ακομα. Να τον θηλάζω το βράδυ και να τον βάλω μετα στο καρότσι να τον κουνησω και πες οτι κοιμάται αν ξυπνήσει μετα (γιατί θα ξυπνήσει) τι κάνω; πως θα τον νανουρισω για να αποφεύγω το στήθος; Είδα και γω οτι με το να τραβαω την θηλή δεν εχει αποτέλεσμα πρεπει να βοηθήσω το παιδι μου να μην διακόπτει τον ύπνο του κ να ζητάει το στήθος. Θα τα εφάρμοσω κορίτσια. Οντως κάνω πολλά λάθη τον παίρνω αμέσως απο το κρεβάτι δεν τον αφήνω να παίξει να τον αγαπήσει μάλλον αυτον τον χώρο.

Deena το δοντακι είναι μικρο και ομορφο!!!!! Η νύχτα ηταν δυσκολη... Και νομιζω οτι αν δεν τον μάθω να κοιμάται αλλιως θα έχουμε κ αλλες τέτοιες...

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή δεν γίνεται να το παλεψω άλλο πήρα την απόφαση και τον έβαλα στο καρότσι μόλις γκρινιαξε. Τον κουνησα και κοιμήθηκε!!!!! Τον μετέφερα στο κρεβατακι του και μόλις τον ακουμπησα ξύπνησε κ αρχισε να κλαιει. Αρχισε να ψάχνει το στήθος. Τον πήρα τον ξαναεβαλα στο καρότσι του έδωσα την πιπιλα τον κουνησα κ κοιμήθηκε κ τον πήγα στο κρεβατακι του. Τώρα κοιμάται απο τις 14:00. Βρε κορίτσια μια ερώτηση ακομα. Να τον θηλάζω το βράδυ και να τον βάλω μετα στο καρότσι να τον κουνησω και πες οτι κοιμάται αν ξυπνήσει μετα (γιατί θα ξυπνήσει) τι κάνω; πως θα τον νανουρισω για να αποφεύγω το στήθος; Είδα και γω οτι με το να τραβαω την θηλή δεν εχει αποτέλεσμα πρεπει να βοηθήσω το παιδι μου να μην διακόπτει τον ύπνο του κ να ζητάει το στήθος. Θα τα εφάρμοσω κορίτσια. Οντως κάνω πολλά λάθη τον παίρνω αμέσως απο το κρεβάτι δεν τον αφήνω να παίξει να τον αγαπήσει μάλλον αυτον τον χώρο.

Deena το δοντακι είναι μικρο και ομορφο!!!!! Η νύχτα ηταν δυσκολη... Και νομιζω οτι αν δεν τον μάθω να κοιμάται αλλιως θα έχουμε κ αλλες τέτοιες...

 

Ψυχραιμια!!!! Εδω ειμαστε και θα το βρουμε!

 

Δεν ειναι κακη η σκεψη σου, αλλα αντι για καροτσι θα προτεινα ρηλαξ. Αν παρεις αυτο της fischer price χωραει ανετα και μεγαλυτερα παιδια, εγω ακομα στο δωματιο το εχω και στις πολυ δυσκολες στιγμες βαζω ακομα εκει και κοιμιζω τον μικρο (κοντευει 17 μηνων). Το ρηλαξ εχε το στο δωματιο του και κοιμιζε τον εκει, να συνδυασει τον χωρο του δωματιου του με τον υπνο! Μην τον θηλαζεις πια για να κοιμηθει την ημερα, μολις βλεπεις σημαδια κουρασης κατευθειαν ρηλαξ. Προτεινω επισης μαζι με το κουνημα να του τραγουδας κιολας, ετσι ωστε στο μελλον να κοψεις το κουνημα και να αφησεις το τραγουδι που θα του ειναι επισης γνωριμο και συνδυασμενο με τον υπνο.

 

Παρ΄ ολα αυτα προτεινω το βραδυ να προσπαθησεις λιγο ακομα να τον κοιμιζεις κατευθειαν στην κουνια του, εστω κι αν εχεις λιγο κλαματακι. Δεν θα κρατησει πανω απο 10 μερες. Απαξ ομως και τον βγαζεις απο το στηθος, τελος μην τον ξαναβαζεις εστω και αν ξυπνησει. Στα ενδιαμεσα ξυπνηματα ρηλαξ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...