Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξυπνάει το βράδυ ανα20λεπτο!!!βοηθεια!!


Elena@

Recommended Posts

Η Deena περιγραφει με λιγες παραγραφους την επιτομη του no cry solution. Δεν θα μπορουσα να τα γραψω καλυτερα. Ο βασικος λογος που ξυπνανε ολα τα μωρα ειναι γιατι οι συνθηκες με τις οποιες αποκοιμηθηκαν ειναι διαφορετικες απο αυτες στις οποιες βρισκονται οταν ξυπνανε στη μεση της νυχτας.

 

Pandoritsa sorry Ο τιτλος του κεφαλαιου δεν ηταν ακριβως οπως τον εγραψα αλλα αυτο που εκανα με τη 16μηνη κορη μου που ξυπναγε ανα 20λεπτα επι 16 μηνες,ηταν να την βαζω στην κουνια της και εγω να κοιμαμαι διπλα της σε στρωμα στο πατωμα (ουσα εγκυος στον 9ο παρακαλω...τρελη ταλαιπωρια αλλα αξιζε) κρατωντας της το χερακι. Αυτο νομιζω τα 2 πρωτα βραδια. Το τριτο αφαιρεσα το κρατημα του χεριου αλλα παλι κοιμομουν διπλα της. Τεταρτο απομακρυνα το στρωμα μου στην αλλη ακρη του δωματιου ετσι ωστε οταν ξυπναει να ειμαι εκει,αλλα να μην εχει συνδεσει τον υπνο με την αφη μου αλλα με την εικονα μου. Πεμπτο απλα στεκομουν στην πορτα υπομονετικα μεχρι να την παρει ο υπνος και οταν ξυπνησε μεσα στη νυχτα παλι απο την πορτα την καθησυχασα,δεν εκλαιγε εννοειται,απλα μ εψαχνε ελαφρως. Εκτο δεν υπηρξε ξυπνουσε και απλα αλλαζε πλευρο,γιατι ειχε κοιμηθει μονη της σε ενα κρεβατι χωρις τη μαμα και ετσι ακριβως ηταν οι συνθηκες καθε φορα που ξυπνουσε.

 

Στη μικροτερη τωρα που γεννηθηκε αμεσως μολις εμαθε η μεγαλη να κοιμαται μονη της και συγκεκριμενα την επομενη μερα (για ολα φροντιζει ο παναγαθος Θεος ναι...) δεν την αφησα ποτε να συνδεσει τον υπνο με εμενα,το στηθος,το καροτσι,το ρηλαξ,με τιποτα γενικως. Τη θηλαζα πολυ πριν κοιμηθει και την εβαζα στην καλαθουν της απλα την κουνουσα απο πισω παρα πολυ ελαφρα χωρις να με βλεπει ομως.Ξυπνουσε μια φορα μεσα στη νυχτα σαν μωρο τη θηλαζα και ξανακοιμοταν,δεν την αφηνα ομως να αποκοιμηθει στο στηθος γιατι μετα θα ξυπνουσε και θα το εψαχνε. Στα τελευταια λεπτα και μολις εβλεπα οτι γλαρωνε...εβαζα το δαχτυλο μου αναμεσα στο στομα της και το στηθος ωστε να μην κοιμηθει με τη θηλη στο στομα και την ψαχνει μετα ολη νυχτα. Την ξαναβαζα στην καλαθουνα και ξανακοιμοταν εκει.

 

Μια βδομαδα θα σου παρει οποια συνταγη και να ακολουθησεις απλα κρατα στο μυαλο σου οτι δεν θελει να κανεις πισωγυρισματα και δοκιμες. Αυτο που θα επιλεξεις θα το εφαρμοσεις σταθερα.

 

Καλη επιτυχια.

 

Franklin όταν εβαζες την κορούλα σου στην κούνια σε τι κατασταση ηταν; Θηλαζες; Ηταν ξύπνια εντελώς; Είχε νανουριστει; Γιατί εγω αν τον βάλω στο κρεβάτι ξύπνιο αφού τον έχω θηλάσει αρχίζει τα ακροβατικά ,ενω αν είναι ενα βήμα πριν τον ύπνο αρχίζει και κλαιει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Koalaki με τοσα προβλήματα στον ύπνο απλα κοιμήθηκε μια νύχτα απο μονο του το παιδάκι σου;;; Χωρίς καμια μέθοδο, προσπαθεια ή κλάμα;;;

 

Δεν ακολουθησα καμια μεθοδο, απλα τη συγκεκριμενη νυχτα ειπα ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ ΗΤΑΝ!!! Την εβαλα στην κουνια, την σκεπασα και μεχρι να επιστρεψω στο σαλονι σηκωθηκε και αρχισε να κλαιει, ξαναπηγα μεσα εκανα ακριβως την ιδια διαδικασια και αυτο ηταν, κοιμηθηκε για ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΟΝΗ ΤΗΣ!!! Δεν ακουλουθησα καμια μεθοδο κατα γραμμα, ισως υιοθετησα ορισμενα στοιχεια εντελως ενστικτωδως ομως και χωρις να εχω διαβασει κατι. Το θεμα ειναι οτι πετυχε και το καλυτερο υιοθετηθηκε και οπως φαινεται καλα κρατει...;)

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Franklin όταν εβαζες την κορούλα σου στην κούνια σε τι κατασταση ηταν; Θηλαζες; Ηταν ξύπνια εντελώς; Είχε νανουριστει; Γιατί εγω αν τον βάλω στο κρεβάτι ξύπνιο αφού τον έχω θηλάσει αρχίζει τα ακροβατικά ,ενω αν είναι ενα βήμα πριν τον ύπνο αρχίζει και κλαιει.

 

Το καλύτερο είναι να τον βάλεις στην κούνια νανουρισμένο, δηλαδή γλαρωμένο αλλά ξύπνιο. Το λογικό είναι ότι στην αρχή θα κλάψει με το που καταλάβει ότι είναι μόνος του στο κρεβάτι, οπότε και προσπάθησε να τον ηρεμήσεις ενώ είναι μέσα στην κούνια. Στην αρχή θα αργήσει να κοιμηθεί, μέρα με την μέρα όμως θα συνηθίσει, οπότε και κάποια στιγμή θα μπορέσεις να τον βάζεις κατευθείαν στην κουνια μετά το φαγητό.

 

Εγώ από αύριο ξεκινάω διαδικασία "κατευθείαν στην κουνια". Μέχρι τώρα τον νανουρίζω σε ένα μονό κρεβάτι που έχουμε στο δωμάτιό του όπου ξαπλώνουμε μαζί και μετά τον βάζω στην κούνια αφού έχει γλαρώσει και κοιμάται μόνος του. Μέχρι πρότινος δεν είχα κανένα πρόβλημα, έλεγα κιόλας στον εαυτό μου : "Καλά τα έχουμε καταφέρει, το παιδί έμαθε να κοιμάται μόνο του!". Τώρα τελευταία όμως έχει αρχίσει να μην βολεύεται στο κρεβάτι...άγνωστο γιατί....στριφογυρνάει συνέχεια κλαίγοντας, ενώ στην κούνια ηρεμεί....στην αρχή βέβαια γιατί μετα καταλαβαινει ότι δεν είναι και η μαμά μέσα στην κούνια και τότε αρχίζουμε τα μέσα - έξω, μέχρι πια να είναι πολύ νυσταγμένος. Σκέφτομαι λοιπόν από αύριο να τον βάζω κατευθείαν κούνια και να του τραγουδάω κρατώντας του το χέρι, μετά χάδια κ.λπ....για να δούμε...Χτες έκανε 50 λεπτά να κοιμηθεί, στριφογύριζε με μισόκλειστα μάτια στο κρεβάτι και όταν τον έβαζα στην κούνια...γαρίδα το μάτι, γραπωνόταν από τα κάγκελα, έκλαιγε κ.λπ. Κάποια στιγμή είχα διψάσει πολύ και του λέω "Μια στιγμή αγόρι μου, πάω να πιω λίγο νερό και έρχομαι να κάνουμε αγκαλίτσα". Εννοείται ότι με το που γύρισα την πλάτη μου άρχισε το κλάμα (τί κλάμα δηλαδή....φωνές ήταν, δάκρυ πουθενά!!!), αλλά μέχρι να πάω στην κουζίνα, να βάλω ένα ποτήρι νερό, να απαντήσω και στο τηλέφωνο που έτυχε να χτυπήσει γυρνάω και είχε αποκοιμηθεί!!! Έτσι λέω από αύριο να αρχίσω την προσπάθεια να τον κοιμίζω κατευθείαν στην κούνια.

 

Πάντως εντάξει, μην έχω και παράπονο, μπορεί να με παιδεύει στο κοίμισμα αλλά ευτυχώς μετά κοιμάται μονορούφι όλη νύχτα, απλά ο εχθρός του καλού είναι πάντα το καλύτερο!!!! Είναι επίσης απόδειξη ότι στον ύπνο υπάρχουν συνεχώς πισογυρίσματα, ακόμα κι όταν νομίζεις ότι τα έχεις καταφέρει!

 

Σημειωτέον ότι όλα τα παραπάνω τα αντιμετωπίζουμε το βράδυ!!! Στον μεσημεριανό ύπνο, ως δια μαγείας, κοιμάται μέσα σε 10' μόνος του χωρίς κλάμα! Άντε βγάλε άκρη!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα όταν είναι κρυωμένος ή απλά έχει μπουκομένη μυτούλα, κοιμάται μόνο με ανασηκωμένο κεφαλάκι (με μαξιλάρι) , αλλιώς "κατεβαίνουν" οι μύξες στον λαιμό και τον πνίγουν. Πλέον έχει μαθει μόνος του και το βάζει, γιατί καταλαβαίνει πως κοιμάται καλύτερα έτσι!. Επίσης για τα δύσκολα μωρά που δεν θέλουν την πιπίλα, αυτή της nuk είναι θαυματουργή και κατά προτίμηση η λαστιχένια και όχι η σιλικόνη (είναι πιο κοντά στην υφή του στήθους), είναι μεγάλη και εφαρμόζει τέλεια. Εμένα με αυτήν έμαθε, το κόλπο μου το είπε η παιδίατρος.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ από αύριο ξεκινάω διαδικασία "κατευθείαν στην κουνια".

 

Τελικά πήρα την απόφαση και το δοκίμασα από απόψε...η πρώτη απόπειρα στέφθηκε με σχετική επιτυχία, βασανίστηκε λίγο, αλλά σε 30' είχε κοιμηθεί!

Link to comment
Share on other sites

Franklin όταν εβαζες την κορούλα σου στην κούνια σε τι κατασταση ηταν; Θηλαζες; Ηταν ξύπνια εντελώς; Είχε νανουριστει; Γιατί εγω αν τον βάλω στο κρεβάτι ξύπνιο αφού τον έχω θηλάσει αρχίζει τα ακροβατικά ,ενω αν είναι ενα βήμα πριν τον ύπνο αρχίζει και κλαιει.

 

Αχ πανε και πολλα χρόνια και δεν θυμαμαι...Παντως ο,τι και αν εκανε εγω ημουν διπλα της αυτο το θυμαμαι οπότε δεν εκλαιγε ισως να γκρινιαζε για να τη βγαλωαλλα ως εκει. Επισης το τρικ "φευγω για λιγο και θα ξαναρθω" πιανει το εκανα κι εγω,δεν εκλαιγε γιατι ηξερε πως θα ξαναγυρισω διπλα της.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια!!!!!!!!!! Σήμερα ήμουν αποφασισμένη!!!! Μου δώσατε κουράγιο και είπα οτι πρεπει να κάνω την αρχή. Και τα κατάφερα!!!!! Δεν ξέρω για ποσο και πως θα παει η νύχτα ,το πρωι θα σας έχω νέα, όμως κατάφερα όχι μονο να μην το κοιμησω στο στήθος αλλά στο κρεβατι. Να τα πάρω με την σειρα... Ήρθα στην μαμά μου για λιγες μέρες ( μένει σε αλλη πόλη) και σκέφτηκα πως είναι μια καλη ευκαιρία αν κοιμηθώ λιγάκι παραπανω να έχω δυνάμεις να προσπαθήσω πολύ δυναμικά. Έτσι λοιπον σήμερα αφού τον θηλασα την ωρα που είδα τα ματάκια του να κλείνουν του βγάζω την θηλή απο το στόμα και τον ακουμπαω στο κρεβάτι πανω στον υπνοσακο του που τον είχα ανοίξει απο πριν. Την ωρα που τον έβαλα στο κρεβάτι ξύπνησε κ αρχισε να κλαιει. Εγώ εκείνη την ωρα άρχισα να του τραγουδάω με ήρεμη κ σταθερή φωνη σαν να μην συμβαίνει τίποτα το νανούρισμα του κ άρχισα να του κλείνω τον υπνοσακο. Ο μικρόυλης μου σαστισε μάλλον και για μια στιγμη σταμάτησε να κλαιει. Μετα αρχισε να παιζει με την παντα του( του πήρα την δικιά του απο το σπίτι μας) κ μετα ξανά λίγο κλάμα αλλά χωρίς δάκρυ πιο πολύ παράπονο. Εγώ τον χαιδευα κ του τραγουδούσα κ όταν έκλαιγε πιο δυνατά εσκιβα απο πάνω του τον αγκαλιαζα κ μόλις σταματούσα σηκωνομουν κ συνέχιζαν με χάδια κ τραγουδι. Ώσπου στο τελευταιο κλαματακι την ωρα που τον αγκαλιαζα κ τον φιλουσα κοιμήθηκε!!! Δεν τον σήκωσαν καθόλου απο το κρεβάτι και κοιμάται τώρα μισή ωρα. Θα κοιμηθώ δίπλα του ακριβως γιατί εδώ στην μαμά μου το κρεβατακι είναι στο ίδιο δωμάτιο με το κρεβάτι μας. Όμως κ στο σπίτι μας έχω μια πολυθρόνα που γίνεται κρεβάτι στο δωμάτιο του. Δεν ξέρω πως θα παει η νύχτα εγώ όμως είμαι αποφασισμένη να συνεχίσω έτσι το μωρακι μου καθόλου δεν έκλαψε δεν έφυγα καθόλου απο κοντά του κ μόλις ξυπνήσει θα είμαι εδώ δίπλα του.. Το μονο που δεν ξέρω είναι αν θα αντέξει όλη νύχτα χωρίς γάλα ή αν θα πρεπει να τον θηλάσω... Γιατί κάθε φορά που τον έβαζα στο στήθος όταν ξυπνούσε την νύχτα ρουφούσε κ απο λίγο... Θα σας ενημέρωσω κορίτσια για την σημερινή μας νύχτα αύριο....καλό ξημέρωμα σε όλες σας...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Pandoritsa..τώρα που είσαι ξεκούραστη και έχεις άλλες αντοχές, μπορείς να τα καταφέρεις! Πές μας νεότερα, πως πήγε η νύχτα?

Να σου πω κι εγώ τι έκανα..

Από ημερών και τα δύο παιδιά κοιμόντουσαν στο καλαθάκι και μετά στο καλαθάκι μέσα στην κούνια και μετά στην κούνια μόνα τους. Ποτέ δεν συνέδεσα τον ύπνο με την αγκαλιά και τον θηλασμό (παρόλο που θήλαζα και τα δύο αποκλειστικά). Αν κοιμόντουσαν στο στήθος, απευθείας στο κρεββάτι τους, αν ξεξυπνούσαν κατά την τοποθέτηση, έβαζα μουσική από ένα κουρδιστό που είχα και επαναλάμβανα μέχρι να αποκοιμηθούν. Κάποιες φορές χρειάστηκε να κουνήσω το μωρό ή την κούνια ή το στρώμα, αλλά πάντα με το παιδί στο κρεββάτι του, ποτέ στα χέρια ή αγκαλιά για να κοιμηθεί. Όσο πέρναγε ο καιρός αυτό πετύχαινε πιο "γρήγορα", με λιγότερο κόπο. Έμαθαν να κοιμούνται στο κρεββάτι τους, με εμένα απλά παρούσα. Στις 40-50 μέρες έμαθαν να κοιμούνται και χωρίς εμένα. Τα έβαλα αγκαλίτσα στην κούνια πλέον και έφυγα από το δωμάτιο. Ήταν ζήτημα 2 ημερών και για τους δύο να μάθουν ότι κοιμούνται μόνοι τους και στο κρεββάτι τους, χωρίς την μαμά κοντά. Όποτε ξυπνούσαν για θηλασμό, τα τάιζα ξαπλωτή (την νύχτα) και πάλι στην κούνια τους (στο δωμάτιο τους), δεν γκρίνιαζαν, δεν φώναζαν, είχαν μάθει πως έτσι κοιμόμαστε από ημερών. Σε κάποιες περιόδους έντονης ανησυχίας, λόγω δοντιών ή άγχος αποχωρισμού, χρειάστηκε όταν ξύπναγαν να πάω, να τα καθησηχάσω, να κρατήσω το χεράκι τους, η να καθίσω απλά δίπλα τους στο πάτωμα για να ηρεμήσουν και να αποκοιμηθούν. Ποτέ δεν τα σήκωνα αγκαλιά για να κοιμηθούν ή να ξανα-κοιμηθούν μέσα στην νύχτα μετά από ξύπνημα. Έκανα ότι άλλο διάβαζα από το forum, ότι τρικ, άκουγα από μαμάδες, εκτός από το να τα πάρω αγκαλιά ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΟΙΜΗΣΩ. Τις αγκαλιές τις είχαμε για την μέρα :-)

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια!!!!!!!!!! Σήμερα ήμουν αποφασισμένη!!!! Μου δώσατε κουράγιο και είπα οτι πρεπει να κάνω την αρχή. Και τα κατάφερα!!!!! Δεν ξέρω για ποσο και πως θα παει η νύχτα ,το πρωι θα σας έχω νέα, όμως κατάφερα όχι μονο να μην το κοιμησω στο στήθος αλλά στο κρεβατι. Να τα πάρω με την σειρα... Ήρθα στην μαμά μου για λιγες μέρες ( μένει σε αλλη πόλη) και σκέφτηκα πως είναι μια καλη ευκαιρία αν κοιμηθώ λιγάκι παραπανω να έχω δυνάμεις να προσπαθήσω πολύ δυναμικά. Έτσι λοιπον σήμερα αφού τον θηλασα την ωρα που είδα τα ματάκια του να κλείνουν του βγάζω την θηλή απο το στόμα και τον ακουμπαω στο κρεβάτι πανω στον υπνοσακο του που τον είχα ανοίξει απο πριν. Την ωρα που τον έβαλα στο κρεβάτι ξύπνησε κ αρχισε να κλαιει. Εγώ εκείνη την ωρα άρχισα να του τραγουδάω με ήρεμη κ σταθερή φωνη σαν να μην συμβαίνει τίποτα το νανούρισμα του κ άρχισα να του κλείνω τον υπνοσακο. Ο μικρόυλης μου σαστισε μάλλον και για μια στιγμη σταμάτησε να κλαιει. Μετα αρχισε να παιζει με την παντα του( του πήρα την δικιά του απο το σπίτι μας) κ μετα ξανά λίγο κλάμα αλλά χωρίς δάκρυ πιο πολύ παράπονο. Εγώ τον χαιδευα κ του τραγουδούσα κ όταν έκλαιγε πιο δυνατά εσκιβα απο πάνω του τον αγκαλιαζα κ μόλις σταματούσα σηκωνομουν κ συνέχιζαν με χάδια κ τραγουδι. Ώσπου στο τελευταιο κλαματακι την ωρα που τον αγκαλιαζα κ τον φιλουσα κοιμήθηκε!!! Δεν τον σήκωσαν καθόλου απο το κρεβάτι και κοιμάται τώρα μισή ωρα. Θα κοιμηθώ δίπλα του ακριβως γιατί εδώ στην μαμά μου το κρεβατακι είναι στο ίδιο δωμάτιο με το κρεβάτι μας. Όμως κ στο σπίτι μας έχω μια πολυθρόνα που γίνεται κρεβάτι στο δωμάτιο του. Δεν ξέρω πως θα παει η νύχτα εγώ όμως είμαι αποφασισμένη να συνεχίσω έτσι το μωρακι μου καθόλου δεν έκλαψε δεν έφυγα καθόλου απο κοντά του κ μόλις ξυπνήσει θα είμαι εδώ δίπλα του.. Το μονο που δεν ξέρω είναι αν θα αντέξει όλη νύχτα χωρίς γάλα ή αν θα πρεπει να τον θηλάσω... Γιατί κάθε φορά που τον έβαζα στο στήθος όταν ξυπνούσε την νύχτα ρουφούσε κ απο λίγο... Θα σας ενημέρωσω κορίτσια για την σημερινή μας νύχτα αύριο....καλό ξημέρωμα σε όλες σας...

 

:-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D

 

Μπράβο Pandoritsa!!!!

 

Όλα είναι θέμα αποφασιστικότητας, αυτοπεποίθησης και εμπιστοσύνης στην μέθοδο που ακολουθείς! Ανεξαρτήτως του πώς πήγε η νύχτα σας, από μόνο του το γεγονός ότι κοιμήθηκε χωρίς στήθος είναι άξιο πανηγυρισμού (μα να μην υπάρχει κατάλληλο smilie!!!!).

 

Όσο για το φαγητό μέσα στη νύχτα, θα το βρεις σιγά-σιγά, ακολούθησε το ένστιγκτό σου! Εφόσον εγκαθιδρύσεις την μέθοδο, λογικά ο μικρός θα σταματήσει να ξυπνάει τόσες φορές, οπότε λογικά αυτές που θα ξυπνάει θα είναι όντως γιατί πείνασε! Μην αποκλείεις βέβαια να σταματήσει να ξυπνάει και τελείως, οπότε και θα σημαίνει ότι ξυπνούσε όχι από πείνα, αλλά γιατί δεν μπορούσε να ξανακοιμηθεί χωρίς στήθος! Πάντως σημαντικό είναι και τις φορές που τον θηλάζεις μέσα στη νύχτα μετά να ακολουθείς την ίδια διαδικασία!

 

Κι εμάς η νύχτα μας πήγε πολύ καλά, ο μικρός κοιμήθηκε για δεύτερη συνεχόμενη βραδιά στην κούνια μόνος του και μάλιστα μείωσε τον χρόνο στα 20' (από μισή ώρα την πρώτη νύχτα). Μάλιστα χτες, επειδή καταλάβαινα ότι νύσταζε αλλά βλέποντάς με στο δωμάτιο αναστατωνόταν και ήθελε να σηκωθεί και να έρθει σε μένα, πήρα το ρίσκο και βγήκα από το δωμάτιο στα 15'. Ενώ περίμενα ότι τουλάχιστον θα διαμαρτυρηθεί λίγο και θα κλάψει, οπότε και θα επέστρεφα στο δωμάτιο, αυτός ανακάθισε, κοίταξε γύρω-γύρω (τον έβλεπα στην κάμερα της ενδοεπικοινωνίας), μετά πήρε αγκαλιά τον Georgie το αρκουδάκι του (τον γιο μου τον λένε Γιώργο και έχουμε βγάλει το αρκουδάκι συνονόματο:-P:-P:-P) και κοιμήθηκε μετά από 5'!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια πολύ ενδιαφέροντα όσα λέτε κ πολύ ενθαρρυντικά τα νέα σας. Εγώ μάλλον δεν τα πήγα τόσο καλά στο θέμα του ύπνου μιας και ο γιος μου από πολύ νωρίς συνδύασε το στήθος με τον ύπνο. Έγινε εντελώς φυσικά κ επειδή ήμουν άπειρη ως νέα μαμά κ είχα και άγχος με το συγκεκριμένο θέμα καταλαβαίνετε...

Αν κάνω κ δεύτερο θα ακολουθήσω όσο γίνεται τακτικές όπως αυτές που περιγράφετε όπως απομάκρυνση του στήθους λίγο πριν τον ύπνο. Πλέον έχω κ την εμπειρία κ είναι διαφορετικά. Απ' την άλλη μου φαίνεται κ λίγο δύσκολο γιατί εμένα μέσα στην νύχτα ξυπνούσε κοιμισμένος σχεδόν, δεν άνοιγε τα μάτια καν, έπινε κ συνέχιζε. Τι θα μπορούσα να έχω κάνει διαφορετικά πάνω σε αυτό; Αναρωτιέμαι...Με βόλευε γιατί είχα την κούνια δίπλα κολλητά κ δεν ξυπνούσα τελείως κ εγώ. Πάντως κ εγώ είμαι φαν των ήπιων μεθόδων μετάβασης χωρίς κλάμα (όπως αυτές που περιγράφετε) γιατί θεωρώ ότι σέβονται τις ανάγκες του παιδιού.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πολύ ενδιαφέροντα όσα λέτε κ πολύ ενθαρρυντικά τα νέα σας. Εγώ μάλλον δεν τα πήγα τόσο καλά στο θέμα του ύπνου μιας και ο γιος μου από πολύ νωρίς συνδύασε το στήθος με τον ύπνο. Έγινε εντελώς φυσικά κ επειδή ήμουν άπειρη ως νέα μαμά κ είχα και άγχος με το συγκεκριμένο θέμα καταλαβαίνετε...

Αν κάνω κ δεύτερο θα ακολουθήσω όσο γίνεται τακτικές όπως αυτές που περιγράφετε όπως απομάκρυνση του στήθους λίγο πριν τον ύπνο. Πλέον έχω κ την εμπειρία κ είναι διαφορετικά. Απ' την άλλη μου φαίνεται κ λίγο δύσκολο γιατί εμένα μέσα στην νύχτα ξυπνούσε κοιμισμένος σχεδόν, δεν άνοιγε τα μάτια καν, έπινε κ συνέχιζε. Τι θα μπορούσα να έχω κάνει διαφορετικά πάνω σε αυτό; Αναρωτιέμαι...Με βόλευε γιατί είχα την κούνια δίπλα κολλητά κ δεν ξυπνούσα τελείως κ εγώ. Πάντως κ εγώ είμαι φαν των ήπιων μεθόδων μετάβασης χωρίς κλάμα (όπως αυτές που περιγράφετε) γιατί θεωρώ ότι σέβονται τις ανάγκες του παιδιού.

 

Melina22 ο συνδυασμός ύπνου με στήθος ή με μπιμπερό ή με κούνημα ή με οτιδήποτε δεν αποτελεί πρόβλημα από μόνος του. Πρόβλημα είναι όταν εξαιτίας της συσχέτισης αυτής το παιδί ξυπνάει πολλές φορές μέσα στη νύχτα και δεν μπορεί να ξανακοιμηθεί μόνο του γιατί χρειάζεται επανάληψη των παραπάνω. Μερικούς γονείς ούτε αυτό τους ενοχλεί....οπότε εξαρτάται από τις συνθήκες κάθε οικογένειας. Ο γιος μου για παράδειγμα μέχρι τον χρόνο αποκοιμιόταν με κούνημα στο ρηλάξ και μετά τον βάζαμε στην κούνια όπου ευτυχώς κοιμόταν μονορούφι όλο το βράδυ. Κάποια στιγμή δεν παλευόταν πια το ρηλάξ, το παιδί είχε βαρύνει πολύ, δεν βολευόταν και φτάναμε να τον κουνάμε 45' - 60' για να κοιμηθεί, ενώ πριν σε 10'-15' κοιμόταν. Παρόλο που και πάλι δεν ξυπνούσε τη νύχτα άπαξ και καταφέρναμε να τον κοιμίσουμε, η διαδικασία του κοιμίσματος είχε γίνει πια πολύ κουραστική, μας δημιουργούσε πρόβλημα, έτσι προσπαθήσαμε και την αλλάξαμε. Από τότε μέχρι τώρα τον κοιμίζαμε μαζί στο μονό κρεβάτι, όσο λειτουργούσε το κρατήσαμε, πρόσφατα άρχισε να γίνεται πολύ δύσκολο, εξ ου και αλλάζουμε πάλι μέθοδο.

 

Τίποτα δεν είναι πρόβλημα, μέχρι να αρχίσει να είναι πρόβλημα!!!

 

Να σου ζήσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Και ξεκινά απο κει που σας άφησα.... Τον κοιμησα λοιπον στις 22:15.... 00:15 τα μεσάνυχτα ξύπνησε όμως αυτή την φορά δεν μπορουσα να τον ηρεμησω με χάδια και φιλια έκλαιγε... Τον σήκωσα κ προσπάθησα αλλά μάταια... Τελικά τον θηλασα και του έβγαζα την θηλή απο το στόμα κ τον αφηνα στο κρεβατακι. Όμως εκείνος συνέχιζε να κλαιει γοερα. Αυτή την επανάληψη στήθος -θηλη-κρεβατι- κλάμα μπορεί να την κάναμε 5-6 φορες μέχρι που την τελευταια φορά τον άφησα διπλα μου στο κρεβάτι κ κοιμήθηκε. Απο τις 00:30 μέχρι τις............... 4:45!!!!!! Πρωτη φορά κορίτσια τόσες ώρες!!! Όμως τοτε τα χαλαρά όλα γιατί ξύπνησε κ τον θηλασα γιατί πονουσε κ το στήθος μου κ με πήρε ο ύπνος όπως τον θηλαζα κ κοιμήθηκε στο στήθος. Τον έβγαλα μόλις ξυπνησα αλλά ηταν αργά είχε ηδη κοιμηθεί με την θηλή στο στόμα.... Ξύπνησε στις 6 κ απο τις 6 έως τις 7 ξυπνούσε κάθε τέταρτο 20λεπτο ώσπου 7 κοιμήθηκε μέχρι τις 8 που ξύπνησε μέσα στο κέφι. Το πρωι κορίτσια είδα επίσης μια μικρή άσπρη κουκίδα στο ουλο του αλλά ακόμα δεν γρατζουναει το δάχτυλο μου.. Λέτε το πρωτο μας δοντακι;;;; Χτες βράδυ ήμουν πανευτυχής σήμερα δεν ξέρω ανν τελικά κατάφερα κάτι καλό ή αν μπερδεψα το παιδι πιο πολύ... Θα συνεχίσω πάντως....

G GEO αυτή την πιπιλα του έχω ενα διαστημα λίγο ξεγιελιοταν τώρα την φτύνει κ εκνευρίζεται πολύ. Εμενα απο νεογέννητο κοιμόταν στο μαξιλάρι θηλασμού λόγω κολικων κτλ κ έτσι άργησα πολύ να τον βάλω στο κρεβατακι του...

Deena μου χαίρομαι που τα καταφερατε τόσο καλά.... Και το πιο ωραίο είναι οτι τα καταφερατε πολύ γρήγορα!!!!!

Μelina22 ποσο είναι το μωρακι σου; Και γω πίστευα οτι ο γιος μου δεν θα κοιμοταν εύκολα έτσι όμως χτες το προσπάθησα κ κατα το ήμισυ το πέτυχα... Πόσες Φόρε ξυπνάει την νύχτα;;

Link to comment
Share on other sites

Και ξεκινά απο κει που σας άφησα.... Τον κοιμησα λοιπον στις 22:15.... 00:15 τα μεσάνυχτα ξύπνησε όμως αυτή την φορά δεν μπορουσα να τον ηρεμησω με χάδια και φιλια έκλαιγε... Τον σήκωσα κ προσπάθησα αλλά μάταια... Τελικά τον θηλασα και του έβγαζα την θηλή απο το στόμα κ τον αφηνα στο κρεβατακι. Όμως εκείνος συνέχιζε να κλαιει γοερα. Αυτή την επανάληψη στήθος -θηλη-κρεβατι- κλάμα μπορεί να την κάναμε 5-6 φορες μέχρι που την τελευταια φορά τον άφησα διπλα μου στο κρεβάτι κ κοιμήθηκε. Απο τις 00:30 μέχρι τις............... 4:45!!!!!! Πρωτη φορά κορίτσια τόσες ώρες!!! Όμως τοτε τα χαλαρά όλα γιατί ξύπνησε κ τον θηλασα γιατί πονουσε κ το στήθος μου κ με πήρε ο ύπνος όπως τον θηλαζα κ κοιμήθηκε στο στήθος. Τον έβγαλα μόλις ξυπνησα αλλά ηταν αργά είχε ηδη κοιμηθεί με την θηλή στο στόμα.... Ξύπνησε στις 6 κ απο τις 6 έως τις 7 ξυπνούσε κάθε τέταρτο 20λεπτο ώσπου 7 κοιμήθηκε μέχρι τις 8 που ξύπνησε μέσα στο κέφι. Το πρωι κορίτσια είδα επίσης μια μικρή άσπρη κουκίδα στο ουλο του αλλά ακόμα δεν γρατζουναει το δάχτυλο μου.. Λέτε το πρωτο μας δοντακι;;;; Χτες βράδυ ήμουν πανευτυχής σήμερα δεν ξέρω ανν τελικά κατάφερα κάτι καλό ή αν μπερδεψα το παιδι πιο πολύ... Θα συνεχίσω πάντως....

G GEO αυτή την πιπιλα του έχω ενα διαστημα λίγο ξεγιελιοταν τώρα την φτύνει κ εκνευρίζεται πολύ. Εμενα απο νεογέννητο κοιμόταν στο μαξιλάρι θηλασμού λόγω κολικων κτλ κ έτσι άργησα πολύ να τον βάλω στο κρεβατακι του...

Deena μου χαίρομαι που τα καταφερατε τόσο καλά.... Και το πιο ωραίο είναι οτι τα καταφερατε πολύ γρήγορα!!!!!

Μelina22 ποσο είναι το μωρακι σου; Και γω πίστευα οτι ο γιος μου δεν θα κοιμοταν εύκολα έτσι όμως χτες το προσπάθησα κ κατα το ήμισυ το πέτυχα... Πόσες Φόρε ξυπνάει την νύχτα;;

Link to comment
Share on other sites

Και ξεκινά απο κει που σας άφησα.... Τον κοιμησα λοιπον στις 22:15.... 00:15 τα μεσάνυχτα ξύπνησε όμως αυτή την φορά δεν μπορουσα να τον ηρεμησω με χάδια και φιλια έκλαιγε... Τον σήκωσα κ προσπάθησα αλλά μάταια... Τελικά τον θηλασα και του έβγαζα την θηλή απο το στόμα κ τον αφηνα στο κρεβατακι. Όμως εκείνος συνέχιζε να κλαιει γοερα. Αυτή την επανάληψη στήθος -θηλη-κρεβατι- κλάμα μπορεί να την κάναμε 5-6 φορες μέχρι που την τελευταια φορά τον άφησα διπλα μου στο κρεβάτι κ κοιμήθηκε. Απο τις 00:30 μέχρι τις............... 4:45!!!!!! Πρωτη φορά κορίτσια τόσες ώρες!!! Όμως τοτε τα χαλαρά όλα γιατί ξύπνησε κ τον θηλασα γιατί πονουσε κ το στήθος μου κ με πήρε ο ύπνος όπως τον θηλαζα κ κοιμήθηκε στο στήθος. Τον έβγαλα μόλις ξυπνησα αλλά ηταν αργά είχε ηδη κοιμηθεί με την θηλή στο στόμα.... Ξύπνησε στις 6 κ απο τις 6 έως τις 7 ξυπνούσε κάθε τέταρτο 20λεπτο ώσπου 7 κοιμήθηκε μέχρι τις 8 που ξύπνησε μέσα στο κέφι. Το πρωι κορίτσια είδα επίσης μια μικρή άσπρη κουκίδα στο ουλο του αλλά ακόμα δεν γρατζουναει το δάχτυλο μου.. Λέτε το πρωτο μας δοντακι;;;; Χτες βράδυ ήμουν πανευτυχής σήμερα δεν ξέρω ανν τελικά κατάφερα κάτι καλό ή αν μπερδεψα το παιδι πιο πολύ... Θα συνεχίσω πάντως....

G GEO αυτή την πιπιλα του έχω ενα διαστημα λίγο ξεγιελιοταν τώρα την φτύνει κ εκνευρίζεται πολύ. Εμενα απο νεογέννητο κοιμόταν στο μαξιλάρι θηλασμού λόγω κολικων κτλ κ έτσι άργησα πολύ να τον βάλω στο κρεβατακι του...

Deena μου χαίρομαι που τα καταφερατε τόσο καλά.... Και το πιο ωραίο είναι οτι τα καταφερατε πολύ γρήγορα!!!!!

Μelina22 ποσο είναι το μωρακι σου; Και γω πίστευα οτι ο γιος μου δεν θα κοιμοταν εύκολα έτσι όμως χτες το προσπάθησα κ κατα το ήμισυ το πέτυχα... Πόσες Φόρε ξυπνάει την νύχτα;;

 

Δεν βλεπω να χαλασες τιποτα ουτε να εκανες κατι λαθος!!! Εγω βλεπω ενα παιδι που κοιμηθηκε 6,5 ωρες με μονο ενα διαλειμα 15 λεπτων!!! Ετσι πρεπει να σκεφτεσαι και να κρατας την αυτοπεποιθηση σου! Οπως λες ποτε δεν εχει κοιμηθει τοσες ωρες! Συνεχισε τα ιδια βηματα, μερα με την μερα θα τα πηγαινετε ολο και καλυτερα! Γνωμη μου ειναι οτι δεν πειραζει να τον θηλαζεις τη νυχτα τωρα στην αρχη αρκει να φροντιζεις να μην αποικοιμιεται στο στηθος! Με αυτο τον τροπο το πιθανοτερο ειναι οτι θα κοψει αρκετα ξυπνηματα και θα κρατησει μονο αυτα που πραγματικα χρειαζεται για φαγητο.

 

Πρεπει να εισαι προετοιμασμενη για πισογυρισματα, ειναι αναποφευκτα! Οσο για μενα, ναι ευτυχως τα παμε ολο και καλυτερα καθε μερα (σημερα κοιμηθηκε σε 10'!!!!) αλλα μην νομιζεις οτι εγινε γρηγορα οπως λες! Απο τοτε που εγινε ενος ετους (πριν 4 μηνες δηλαδη) εχουμε αρχισει την διαδικασια "απαγκιστρωσης" απο το ρηλαξ με τελικο στοχο να τοποθετειται απο την αρχη στην κουνια και να αποκοιμιεται εκει μονος του χωρις να εχει προηγηθει κουνημα, αγκαλια κ.λπ. και οπως βλεπεις πριν 3 μερες το καταφεραμε για πρωτη φορα!!! Ολα αυτα φυσικα επειδη επελεξα να μην επιχειρησω μεθοδο με πολυ κλαμα...χωρις να ειμαι απαραιτητως εναντιον, απλα προσωπικα -σε αυτο παιδι τουλαχιστον- δεν αντεχα να το κανω!

 

Περιμενουμε νεοτερα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η χθεσινή νύχτα δεν πήγε κ τόσο καλά... Προσπαθώ να μην απογοητεύτω... Έκλαιγε το μωρακι μου με λιγμους ιδρωνε κ δεν ηρεμουσε. Καταφερνα να τον κοιμησω στα χέρια βγάζοντας παντα την θηλή απο το στόμα. Ξυπνούσε ανα 2,5 περιπου ώρες. Τώρα που τον κοιμησα τα κατάφερα με πιπιλα. Έκλαιγε συνεχεια ,ειχα βδιαβασει εδώ στο forum οτι κάποια μανούλα βουτουσε την πιπιλα σε ενα ποτήρι νερό κ μόλις έβγαζε το μωρακι της απο το στήθος έβαζε την βρεγμενη πιπιλα. Αυτό εκανα και κοιμήθηκε με την πιπιλα. Τυχαίο να ηταν, ίσως κουράστηκε κιόλας αλλά κοιμήθηκε πριν 5 λεπτα. Να σας πω βέβαια οτι όλο το πρωι ηταν ανήσυχος και δαγκώνει τα ούλα του ίσως να έχει πολύ ζόρι με το δοντακι που ετοιμάζεται. Πάντως κορίτσια δεν το αντεχω να κλαιει... Καλημέρα σε όλες...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δόντια όμως καλό είναι να δοκιμάσεις να τον ανακουφίσεις όμως με κάτι. Εγώ μόνο με την πιπίλα της NUK βρήκα άκρη, είναι μεγαλη και εφαρμόζει πολύ καλά στο στόμα. Δοκιμασε την, μου είχε πει η παιδίατρος ότι τα δύσκολα μωρά πιάνουν μόνο αυτήν. Επίσης σε οριζόντια θέση στα χέρια βάλε το παιδί και στην θέση του στήθους σου, βάλε την πιπίλα. Αν την μάθει μετά θα σε διευκολύνει πολύ, γιατί αν τον ανησυχούν τα δόντια, θα πιπιλάει και θα αναφουφίζεται μόνο του! Επίσης αν όντως είναι δόντια δοκίμασε μία μέρα να του δώσεις depon. Εϊναι μεγάλος πόνος τα δόντια. Καν' το ένα βράδυ να δεις, αν έχει διαφορά στα ξυπνήματα.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δόντια όμως καλό είναι να δοκιμάσεις να τον ανακουφίσεις όμως με κάτι. Εγώ μόνο με την πιπίλα της NUK βρήκα άκρη, είναι μεγαλη και εφαρμόζει πολύ καλά στο στόμα. Δοκιμασε την, μου είχε πει η παιδίατρος ότι τα δύσκολα μωρά πιάνουν μόνο αυτήν. Επίσης σε οριζόντια θέση στα χέρια βάλε το παιδί και στην θέση του στήθους σου, βάλε την πιπίλα. Αν την μάθει μετά θα σε διευκολύνει πολύ, γιατί αν τον ανησυχούν τα δόντια, θα πιπιλάει και θα αναφουφίζεται μόνο του! Επίσης αν όντως είναι δόντια δοκίμασε μία μέρα να του δώσεις depon. Εϊναι μεγάλος πόνος τα δόντια. Καν' το ένα βράδυ να δεις, αν έχει διαφορά στα ξυπνήματα.

 

Καλημέρα G. Geo της nuk έχω κ γω την λαστιχένια. Είναι αυτή που φωσφοριζει στο σκοτάδι. Εκτός αν υπάρχει αλλη να την πάρω. Είναι φαρδιά αρκετά κ μεγάλη. Πριν απο λίγο την έβγαλε μόνος του κ συνεχίζει να κοιμάται. Του βάζω στα δοντακια της frezyderm μια φυτική κρεμουλα που είναι ο μόνος λογος να ανοίξει το στόμα του διαφορετικά το έχει σφραγισμένο κ τρίβει τα πανω ούλα με τα κάτω. Επίσης τον ανακουφιζει το κρύο μασητηρι από το ψυγείο κ τα μπισκοτάκια οδοντοφυιας για λίγο. Ναι θα δω πως θα είναι όταν ξυπνήσει κ αν θα φαει -γιατί μονο να θηλάζει ήθελε το πρωι- κ θα του δώσω λίγο depon. Πες μου για την πιπιλα σε παρακαλώ αν είναι αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή είναι η λαστιχένια, που δεν έχει πιάσιμο στρογγιλό. Συνέχισε να δοκιμάζεις. Μην απογοητεύεσαι, κι εμένα αργησε να την πιάσει, αλλά επέμενα γιατί το πιπίλισμα τα βοηθάει πολύ στην οδοντοφιία και ο μεγάλος έτρωγε δάχτυλο, οπότε η γιατρός με επέπληξε να μην μάθει και ο δεύτερος δάχτυλο. Στην στάση που σου είπα, έτσι την έμαθε εμένα. Και το depon πριν τον βραδυνό ύπνο να το δοκιμάσεις οπωσδήποτε, γιατί σίγουρα είναι δόντια, αφού τρίβει τα ούλα του, πονάει και είναι λογικό να ξυπνάει συχνά!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η χθεσινή νύχτα δεν πήγε κ τόσο καλά... Προσπαθώ να μην απογοητεύτω... Έκλαιγε το μωρακι μου με λιγμους ιδρωνε κ δεν ηρεμουσε. Καταφερνα να τον κοιμησω στα χέρια βγάζοντας παντα την θηλή απο το στόμα. Ξυπνούσε ανα 2,5 περιπου ώρες. Τώρα που τον κοιμησα τα κατάφερα με πιπιλα. Έκλαιγε συνεχεια ,ειχα βδιαβασει εδώ στο forum οτι κάποια μανούλα βουτουσε την πιπιλα σε ενα ποτήρι νερό κ μόλις έβγαζε το μωρακι της απο το στήθος έβαζε την βρεγμενη πιπιλα. Αυτό εκανα και κοιμήθηκε με την πιπιλα. Τυχαίο να ηταν, ίσως κουράστηκε κιόλας αλλά κοιμήθηκε πριν 5 λεπτα. Να σας πω βέβαια οτι όλο το πρωι ηταν ανήσυχος και δαγκώνει τα ούλα του ίσως να έχει πολύ ζόρι με το δοντακι που ετοιμάζεται. Πάντως κορίτσια δεν το αντεχω να κλαιει... Καλημέρα σε όλες...

 

Pandoritsa ψυχραιμία και μην απογοητεύεσαι!! Είναι επόμενο ότι το παιδί θα αντιδράσει, του αλλάζεις κάτι στο οποίο έχει συνηθίσει, εννοείται ότι θα διαμαρτυρηθεί! Με συνέπεια και υπομονή θα τα καταφέρετε, αξίζει να σφίξεις τα δόντια για λίγες ημέρες, μετά το κέρδος θα είναι πολλαπλάσιο! Πολύ καλή κρέμα είναι και η PANSORAL (επίσης φυτική). Βάζε την ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ του ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ όταν πας να του βάλεις πιπίλα, ο δικός μου έτσι έμαθε την πιπίλα, αλλιώς και αυτός την έφτυνε συνέχεια. Έχω ρωτήσει ξαδέρφη μου οδοντίατρο αν βλάπτει να την χρησιμοποιώ τόσο συχνά και μου έδωσε το ΟΚ...και ο δικός της γιος έχει φάει σωληνάρια επί σωληναρίων!!! Ακόμα και σήμερα στον γιο μου που έχει 7 δόντια του βάζω κρέμα στην πιπίλα κάθε βράδυ!

 

Επίσης, δεν είναι ανάγκη να προσπαθήσεις απευθείας κοίμισμα στην κούνια. Προσπάθησε αρχικά να αποκοιμηθεί αγκαλιά ή στο κρεβάτι μαζί σου, απλά ΧΩΡΙΣ ΣΤΗΘΟΣ και μετά σταδιακά το κόβεις και αυτό! Έτσι θα ζοριστεί λιγότερο!

 

Καλή συνέχεια, εμείς σε σκεφτόμαστε και είμαστε εδώ να δίνουμε κουράγιο!:):):)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βάζω κάτω κορίτσια...

Τώρα τον κοιμησα αγκαλιτσα χωρίς στήθος . Τον έβαλα στην αρχή θήλασε λίγο του το εβγαλα ,του έβαλα την πιπιλα και όταν την έφτυσε κ πήγε να ψάξει το στήθος σηκωθηκα τον κούνησα λίγο κ κοιμήθηκε χωρίς στήθος κ πιπιλα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια..Θελω απελπισμενα την βοηθεια και τις συμβουλες σας..Εχω ενα κοριτσακι 2,5 μηνων και εχουμε μεγαλο προβλημα με τον υπνο..Ξυπναει περιπου ανα μισαωρο ολη την μερα..Και το βραδυ ανα 1 ωρα..Το προβλημα μου δεν ειναι ο τροπος που θα την κοιμισω αλλα οτι δεν κοιμαται σχεδον καθολου..Υπαρχει λυση σε αυτο..??

Link to comment
Share on other sites

Τρωει καλα την ημερα;

Την βάζεις στο κρεβάτι ξύπνια και μετα αποκοιμιεται μονη της;

 

Υπομονή

 

Τρωει περιπου ανα 1.30 με 2.30 ωρες αναλογως..Πρωτα την θηλαζω περιπου 7 λεπτα στο καθε στηθος και μετα τις φτιαχνω 30ml ξενο και οσο πιει,αλλες φορες το πινει ολο και αλλες φορες καθολου..Συνηθως κοιμαται στα χερια μου και την ακουμπαω στο κρεβατι..Μερικες φορες κοιμαται με λιγο κουνημα στο καροτσι και μερικες φορες μονη της..Το προβλημα ειναι οτι οσο κουρασμενη και να ειναι δεν κοιμαται πανω απο 1 ωρα..

Link to comment
Share on other sites

Τρωει περιπου ανα 1.30 με 2.30 ωρες αναλογως..Πρωτα την θηλαζω περιπου 7 λεπτα στο καθε στηθος και μετα τις φτιαχνω 30ml ξενο και οσο πιει,αλλες φορες το πινει ολο και αλλες φορες καθολου..Συνηθως κοιμαται στα χερια μου και την ακουμπαω στο κρεβατι..Μερικες φορες κοιμαται με λιγο κουνημα στο καροτσι και μερικες φορες μονη της..Το προβλημα ειναι οτι οσο κουρασμενη και να ειναι δεν κοιμαται πανω απο 1 ωρα..

 

Ειναι πολυ μικρουλα ακομα για εκπαιδευση, σε αυτη την ηλικια το μονο που θα προτεινα σε πρωτη φαση ειναι white noise και κοιμισμα στο ρηλαξ μεσα στην ημερα, εχω την αισθηση οτι αισθανονται πιο χουχουλιαρικα και ασφαλη στο ρηλαξ τοσο μικρα μωρακια παρα σε μια μεγαλη κουνια! Σβησε και κανενα φως και μην εχεις και πολυ θορυβο, ο,τι και να λενε οι περισσοτεροι τα παιδια δεν μπορουν να μαθουν να κοιμουνται με θορυβο ουτε χρειαζεται αλλωστε, σε λιγους μηνες θα κοιμαται μονο μεσημερι στο κρεβατι της! Ο γιος μου μεχρι 7-8 μηνων κοιμοταν μεσα στην ημερα στο ρηλαξ διπλα στον απορροφητηρα με κλειστα παντζουρια!

 

Να σου ζησει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...