Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΡΑΝΙΟΣΥΝΟΣΤΕΩΣΗ τελος!-ΤΕΤΑΡΤΗ χειρουργειο!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


ουφ! ολα καλα. μετα απο εκτενη εξεταση το παιδακι μας ειναι αριστο, υπαρχει μια πλαγιοκεφαλια θεσεως που θα βελτιωθει με το καιρο, αφου απο εδω κ περα ο μικρος τις περισσοτερες ωρες καθεται κ δεν ειναι ξαπλωμενος, δεν υπαρχει τιποτα ανησυχητικο κ σιγουρα μας τονισε δεν χρειαζεται καποια επεμβαση. ας ειναι καλα ο κος Γιουρουκος, ειναι εξαιρετικοσ επιστημονας κ σιγουρα ανθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο κοπελα μου!!!!

πολυ χαιρομαι!!!!!

ειδικα που δε χρειαζεται να περασετε απο μια επεμβαση..ποσο μαλλον απο μια τετοια...

ναστε καλα παντα και γεροι να χαιρεστε την οικογενεια σας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Είστε πολύ τυχεροί που δεν θα μπείτε σε αυτή την ψυχοφθόρα διαδικασία του χειρουργείου. Εμείς που την περάσαμε χρειαστήκαμε αρκετό χρόνο για να το ξεπεράσουμε. Θα ήθελα να ευχαριστήσω την ΕΥΗ Γ μέσα απο τα βάθη της καρδιάς μου γιατί τις πέντε μέρες που μεσολάβησαν μεταξύ διάγνωσης και χειρουργείου διάβαζα και ξαναδιάβαζα τα μηνύματά της και έπαιρνα θάρρος. ΕΥΗ Γ σε ευχαριστώ. Μου έδωσες δύναμη και κουράγιο ότι όλα θα πήγαιναν κατ΄ευχήν, όπως και πήγαν.

Link to comment
Share on other sites

Είστε πολύ τυχεροί που δεν θα μπείτε σε αυτή την ψυχοφθόρα διαδικασία του χειρουργείου. Εμείς που την περάσαμε χρειαστήκαμε αρκετό χρόνο για να το ξεπεράσουμε. Θα ήθελα να ευχαριστήσω την ΕΥΗ Γ μέσα απο τα βάθη της καρδιάς μου γιατί τις πέντε μέρες που μεσολάβησαν μεταξύ διάγνωσης και χειρουργείου διάβαζα και ξαναδιάβαζα τα μηνύματά της και έπαιρνα θάρρος. ΕΥΗ Γ σε ευχαριστώ. Μου έδωσες δύναμη και κουράγιο ότι όλα θα πήγαιναν κατ΄ευχήν, όπως και πήγαν.

 

geokats

 

χαιρομαι παρα πολυ που βοηθησα με τα μυνηματα μου κοσμο που το ειχε ανγκη..

οταν εψαχνα εγω για το γιο μου δυστυχως για μενα κι ευτυχως για ολο τον υπολοιπο κοσμο δεν υπηρχε καποιο ποστ που να με διαφωτισει εκτενεστερα...

ανοιξα λοιπον ενα και ευτυχως καποιο με κατατοπισαν..και περισσοτερο καποιος φιλος-ναναι καλα,καλη του ωρα..οπου και να βρισκεται τωρα..-κι ετσι βρηκαμε μια ακρη μετα απο πολυ ψαξιμο...

 

χαιρομαι που ολα πηγαν καλα και θα ηθελα πολυ να διαβασω και τη δικη σας ιστορια..αν θελεις στειλε πμ..η μπορεις να ποσταρεις..να μεγαλωσουν οι εμπειριες και να βοηθηθει περισσοτερος κοσμος..

 

ναναι καλα το παιδακι σου !!!!

παντα γερο και τυχερο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου είναι 8 μηνών έχει μετωπική συνοστέωση (σύγκλιση μετωπιαίας ραφής -όλες οι άλλες ραφές του κρανίου είναι ανοικτές). Ακόμα συμβουλευόμαστε γιατρούς, για να εκτιμήσουμε αν είναι σκόπιμη χειρουργική αντιμετώπιση.

Απευθύνομαι στους γονείς που το μωράκι τους υποβλήθηκε σε επέμβαση αποκατάστασης μετωπικής συνοστέωσης; Πως είναι το παιδί μετά το χειρουργείο; Πως είναι η περίοδος της ανάρρωσης για το παιδί;

Επίσης αν γνωρίζετε κάποιον παιδονευροχειρούργο ή κρανιοπροσωπικό χειρούργο με εξειδίκευση σε κρανιοσυνοστεώσεις (σε Θεσ/νίκη ή Αθήνα), θα εκτιμούσα πολύ τα στοιχεία τους. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανταπόκρισή σας!

Link to comment
Share on other sites

Η δική μας εμπειρία από Θεσσαλονίκη ήταν μάλλον τραυματική, καθώς άλλοι μας είπανε πως είχαμε ήδη αργήσει και άλλοι πως έπρεπε να περιμένουμε κάνα-δυο μήνες ακόμη για να κάνουμε την επέμβαση για "προληπτικούς και αισθητικούς λόγους". Όταν ψάχνεσαι να μάθεις αν είναι σκόπιμη η χειρουργική αντιμετώπιση, οι αντικρουόμενες πληροφορίες δεν είναι ότι καλύτερο, και είχαμε απευθυνθεί υποτίθεται στις κορυφές της Θεσσαλονίκης.

Στην Αθήνα, πήγαμε στων Παίδων, στον διευθυντή της Παιδονευροχειρουργικής, τον κο Προδρόμου, που μας έδωσε οριστική και σίγουρη απάντηση. Θα σας πρότεινα να αποφύγετε την ταλαιπωρία και να απευθυνθείτε εξαρχής στον πλέον ειδικό, για μια τεκμηριωμένη απάντηση.

hY5fp3.pngfNqvp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κόρη μου είναι 8 μηνών έχει μετωπική συνοστέωση (σύγκλιση μετωπιαίας ραφής -όλες οι άλλες ραφές του κρανίου είναι ανοικτές). Ακόμα συμβουλευόμαστε γιατρούς, για να εκτιμήσουμε αν είναι σκόπιμη χειρουργική αντιμετώπιση.

Απευθύνομαι στους γονείς που το μωράκι τους υποβλήθηκε σε επέμβαση αποκατάστασης μετωπικής συνοστέωσης; Πως είναι το παιδί μετά το χειρουργείο; Πως είναι η περίοδος της ανάρρωσης για το παιδί;

[Επίσης αν γνωρίζετε κάποιον παιδονευροχειρούργο ή κρανιοπροσωπικό χειρούργο με εξειδίκευση σε κρανιοσυνοστεώσεις (σε Θεσ/νίκη ή Αθήνα), θα εκτιμούσα πολύ τα στοιχεία τους. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανταπόκρισή σας![/font][/color]

 

καλησπερα εχουμε κανει χειρουργειο κρανιοσυνοστεωση οταν το παικακι μου ηταν 5 μηνων.χειρουργηθηκαμε στη θεσ/νικη γιατι δν ηθελα να ταλαιπωρηθει ο μικρος μου στην αθηνα.βεβαια,στην αθηνα πηγαιναμε μια φορα το χρονο για να μας βλεπει ο κος Προδρομου.αν θελεις μπορω να σου στειλω το ονομα του γιατρου που μας χειρουργησε.εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενη απο ολα τα θεματα που με απασχολουσαν.η περιοδος αναρρωσης για εμας ηταν σχετικα δυσκολη.εχω ακουσει ομως περιπτωσεις που δν αντιμετωπισαν καποιο προβλημα.οτι χρειαστεις ................

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

Annat29 ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκρισή σου!

Ναι θα ήθελα πολύ πληροφορίες για τον νευροχειρούργο που σας ανέλαβε.

Πόσο καιρό κράτησε η αποθεραπία του παιδιού? Πως ήταν? Τι επρεπε να προσέξετε? Κάθε πληροφορία είναι πολύτιμη σ'αυτή τη φάση.

Φαντάζομαι ότι το παιδάκι σου είναι πλέον καλά μετά την επέμβαση. Εύχομαι ό,τι καλύτερο για την υγεία και το μέλλον του!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας! είμαι η Ματούλα και !ήθελα να γράψω γιατί το έχω περάσει και εγώ με τον γιο μου οταν ήταν 3 χρονών ( 1988 ).Οταν ο θείος μου που ήταν γιατρός στο νοσοκομείο Παίδων μας είπε για το συνδρομο αυτό παγώσαμε.Δεν ξέραμε τι ακριβως είναι.Οταν τελικά καταλάβαμε μας εξήγησε πως πρέπει να γίνει εγχείριση.Νομίσαμε πως ήταν κάτι απλό.Δυστιχώς ομως ήταν πολύ δυσκολο.Εδώ στην Ελλάδα τότε δεν είχαν πείρα σε τέτοιες επεμβάσεις.Έπρεπε να πάμε στην Αγγλία.Ενας μονο γιατρος έκανε αυτην την επέμβαση!Ο νευροχειρούργος Barry Jones επικοινωνήσαμε μαζί του και η πρώτη επέμβαση εγινε το 1988 στο κεφάλι διαρκειας 7 ωρών και η δεύτερη το 1992 στο πρόσωπο διάρκειας 11 ωρών. εχουν περάσει απο τοτε 19 χρονια και το παιδί δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα! Αν θα ήθελέ να ρωτήσει κανείς οτιδηποτε άλλο θα χαρώ να βοηθήσω!!!

Link to comment
Share on other sites

πωπω..τι δυσκολο που θα ηταν για σας....σκεφτομαι πως ειχα το παιδι μου 3 ωρες στο χειρουργειο και μου φαινονταν αιωνες....ποσο μαλλον εσεις με τοσες πολλες ωρες...μπραβο σας που το παλεψατε και το αντεξατε!!!!και χαιρομαι πολυ και για το παιδακι σας!!!!!

ευχομαι και ολα τα παιδακια λοιπον που χειρουργουνται να περναν τα χρονια και να μην αφηνει κανενα σημαδι αυτη η περιπετεια στη ζωη τους!!!!!

ναναι γερα ολα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα. Διαβαζω τώρα τις ιστορίες σας κι έχω πάθει σοκ! Στο μωρό μου από 3 μηνών διαγνώστηκε πλαγιοκεφαλία λόγω θέσης (?). Βασικά το μωρό όταν ηταν 7 εβδομάδων ο γιατρός διέγνωσε συγγενές εξάρθρημα αριστερού ισχίου κι έτσι τα ποδαράκια και η λεκάνη του μπήκαν σε νάρθηκα για 2 μήνες. Συνεπώς, το μωρό κοιμόταν πάντα ανάσκελα και το κεφάλι του πάντα το έγερνε στη δεξιά του πλευρά. Ετσι η πλευρά αυτή του κεφαλιού της είναι πλακουτσωτή και η αριστερή πλευρά λίγο πιο εξογκωμένη. Ολοι οι γιατροί που την είδαν (παιδίατρος, παιδορθοπεδικός, ορθοπεδικός, φυσιοθεραπεύτρια) μας είπαν πως δεν είναι τίποτα και πως με τον καιρό θα φτιάξει (τώρα το μωρό είναι 7 μηνών και το κεφάλι του δεν έφτιαξε καθόλου). Χτες όμως στα καλά καθούμενα αποφασισα να ψαξω λίγο τι είναι η πλαγιοκεφαλία κι έπεσα πάνω στις σελίδες του φόρουμ. Περιττό να σας πω πως έχω πανικοβληθει! Τελικά το μωρό μου έχει πλαγιοκεφαλία θέσης ή κρανιοσυνοστέωση??? Εχω διαβάσει και για το κράνος που χρησιμοποιεἰται για διορθωση της δυσμορφίας αλλά είναι αυτό αρκετό? Στην Αγγλία και στην Ισπανία υπάρχουν κάποια Κέντρα τα οποία ειδικεύονται στις περιπτώσεις που χρειάζεται να μπει κράνος. Αν τελικά πάμε Αγγλία για το κράνος, ποιος είναι ο κατάλληλος νευροχειρούργος για να μας δει και πού βρίσκεται? Στην Ελλάδα πόσο εύκολο είναι να μας δει κάποιος ειδικός? Ειμαστε από Κύπρο και δεν γνωρίζουμε κανέναν!

 

Σας παρακαλώ βοηθήστε μας!!!

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα ειμαι και εγω νεα στο Forum και τελος της εβδομαδας θα κλεισουμε ραντεβου για χειρουργειο στο παιδων με το σφακιανο για την μικρη μου μας ειπαν εχει πλαγιοκεφαλια θα ειθελα να μου πει καποιος για το μετα τουτ χειρουργειου πως ειναι το παιδι για ποσο καιρο ειναι πρισμενο,αν θα εχει παραμορφωθει το κεφαλακι της ,αν θα βγαλκει μ,αλλακια εχω ανχωθει πρωτα απο ολα να πανε ολα καλα και μετα τι γινεται εχω κανωνηση και βαπτιση μετα απο 1 1/2 μηνα θα μπορει το κοριτσακι μου?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα. Διαβαζω τώρα τις ιστορίες σας κι έχω πάθει σοκ! Στο μωρό μου από 3 μηνών διαγνώστηκε πλαγιοκεφαλία λόγω θέσης (?). Βασικά το μωρό όταν ηταν 7 εβδομάδων ο γιατρός διέγνωσε συγγενές εξάρθρημα αριστερού ισχίου κι έτσι τα ποδαράκια και η λεκάνη του μπήκαν σε νάρθηκα για 2 μήνες. Συνεπώς, το μωρό κοιμόταν πάντα ανάσκελα και το κεφάλι του πάντα το έγερνε στη δεξιά του πλευρά. Ετσι η πλευρά αυτή του κεφαλιού της είναι πλακουτσωτή και η αριστερή πλευρά λίγο πιο εξογκωμένη. Ολοι οι γιατροί που την είδαν (παιδίατρος, παιδορθοπεδικός, ορθοπεδικός, φυσιοθεραπεύτρια) μας είπαν πως δεν είναι τίποτα και πως με τον καιρό θα φτιάξει (τώρα το μωρό είναι 7 μηνών και το κεφάλι του δεν έφτιαξε καθόλου). Χτες όμως στα καλά καθούμενα αποφασισα να ψαξω λίγο τι είναι η πλαγιοκεφαλία κι έπεσα πάνω στις σελίδες του φόρουμ. Περιττό να σας πω πως έχω πανικοβληθει! Τελικά το μωρό μου έχει πλαγιοκεφαλία θέσης ή κρανιοσυνοστέωση??? Εχω διαβάσει και για το κράνος που χρησιμοποιεἰται για διορθωση της δυσμορφίας αλλά είναι αυτό αρκετό? Στην Αγγλία και στην Ισπανία υπάρχουν κάποια Κέντρα τα οποία ειδικεύονται στις περιπτώσεις που χρειάζεται να μπει κράνος. Αν τελικά πάμε Αγγλία για το κράνος, ποιος είναι ο κατάλληλος νευροχειρούργος για να μας δει και πού βρίσκεται? Στην Ελλάδα πόσο εύκολο είναι να μας δει κάποιος ειδικός? Ειμαστε από Κύπρο και δεν γνωρίζουμε κανέναν!

 

Σας παρακαλώ βοηθήστε μας!!!

 

Καλημέρα. Καταρχήν μην σε πιάνει πανικός και μένα ο γιος μου είχε πλαγιοκεφαλία θέσεως όταν ήταν 6-7 μηνών. Πήγαμε στο παίδων, μας είπαν αρχικά χειρουργείο τελικά μέσω forum βρήκαμε τον εξαιρετικό για μένα παιδονευρολόγο κο Γιουρούκο στον οποίο απευθυνθήκαμε και μας είπε ότι δεν χρειάζεται καμία επέμβαση στο παιδί, οι ραφές του κρανίου είναι ανοικτές και το κεφαλάκι θα φτίαξει σιγά-σιγά μέχρι την ηλικία των 2-3 χρόνων.Σήμερα το παιδί είναι 20 μηνών και δεν φαίνεται τίποτα απολύτως.Χρειάζεται υπομονή και σωστούς γιατρούς -προσοχή στους γιατρούς που θα απευθυνθείς γιατί υπάρχει η τάση να παραπέμπουν σε χειρουργείο πολύ έυκολα. Πάντως όπως το περιγράφεις φαίνεται να είναι κάτι απλό που θα φτιάξει με τον καιρό!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα. Διαβαζω τώρα τις ιστορίες σας κι έχω πάθει σοκ! Στο μωρό μου από 3 μηνών διαγνώστηκε πλαγιοκεφαλία λόγω θέσης (?). Βασικά το μωρό όταν ηταν 7 εβδομάδων ο γιατρός διέγνωσε συγγενές εξάρθρημα αριστερού ισχίου κι έτσι τα ποδαράκια και η λεκάνη του μπήκαν σε νάρθηκα για 2 μήνες. Συνεπώς, το μωρό κοιμόταν πάντα ανάσκελα και το κεφάλι του πάντα το έγερνε στη δεξιά του πλευρά. Ετσι η πλευρά αυτή του κεφαλιού της είναι πλακουτσωτή και η αριστερή πλευρά λίγο πιο εξογκωμένη. Ολοι οι γιατροί που την είδαν (παιδίατρος, παιδορθοπεδικός, ορθοπεδικός, φυσιοθεραπεύτρια) μας είπαν πως δεν είναι τίποτα και πως με τον καιρό θα φτιάξει (τώρα το μωρό είναι 7 μηνών και το κεφάλι του δεν έφτιαξε καθόλου). Χτες όμως στα καλά καθούμενα αποφασισα να ψαξω λίγο τι είναι η πλαγιοκεφαλία κι έπεσα πάνω στις σελίδες του φόρουμ. Περιττό να σας πω πως έχω πανικοβληθει! Τελικά το μωρό μου έχει πλαγιοκεφαλία θέσης ή κρανιοσυνοστέωση??? Εχω διαβάσει και για το κράνος που χρησιμοποιεἰται για διορθωση της δυσμορφίας αλλά είναι αυτό αρκετό? Στην Αγγλία και στην Ισπανία υπάρχουν κάποια Κέντρα τα οποία ειδικεύονται στις περιπτώσεις που χρειάζεται να μπει κράνος. Αν τελικά πάμε Αγγλία για το κράνος, ποιος είναι ο κατάλληλος νευροχειρούργος για να μας δει και πού βρίσκεται? Στην Ελλάδα πόσο εύκολο είναι να μας δει κάποιος ειδικός? Ειμαστε από Κύπρο και δεν γνωρίζουμε κανέναν!

 

Σας παρακαλώ βοηθήστε μας!!!

οσον αφορα στο εξωτερικο δεν μπορω να εκφερω γνωμη γιατι δεν εφτασα μεχρι εκει..εδειξα εμπιστοσυνη στο γιατρο που μας ειδε στο παιδων και εκει καταληξαμε....καποιες αλλες κοπελες ομως αν ψαξεις στα θεματα που αφορουν αυτην την παθηση βγηκαν στο εξωτερικο..αυτες ειναι οι καταλληλες για να σε ενημερωσουν....οσο για τον αν θα το ψαξεις επισκεψου και τους γιατρους στο παιδων για να σου φυγει η αμφιβολια..

 

ευχομαι τελικα να μην ειναι απολυτως τιποτα!!!!!

 

 

οσο για σενα ΔΙΔΥΜΑ ολα θα πανε καλα!!!

το κεφαλακι θα ειναι λιγο πρησμενο για καποιο διαστημα...αναλογα στον οργανισμο..το δικο μας ηταν κανα διμηνο και αναλογα την περιπτωση βεβαια..μαλλακια δεν θα βγαλει στο σημειο...θα περασει πολυς καιρος και αν βγαλει...τη βαπτιση μπορεις να την κανεις ανετα,ενα αλλο μελος που χειρουργησε το κοριτσακι της τη βαφτισε μετα απο λιγο καιρο και δεν υπηρχχε κανενα προβλημα...μονο που φαινεται λιγο η τομη..ειναι καθαρα ψυοχολγικο δικο μας το θεμα....

 

ολα θα πανε καλα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τα διάφορα posts στο φόρουμ είδα ότι μερικές κοπέλες ανέφεραν πως ορισμένοι γιατροί έχουν την τάση να θεωρούν πως όλα τα παιδιά χρειάζονται χειρουργείο κι αυτό με τρόμαξε. Μπορείτε να μου στείλετε π.μ. και να με ενημερώσετε για τα ονόματα αυτών των γιατρών ώστε να τους αποφύγω? Δεν θέλω να πανικοβλήθώ άδικα γιατί έχω ταλαιπωρηθεί ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ τα τελευταία 8 χρόνια με διάφορα και σπάνια! Σας ευχαριστώ.

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τα διάφορα posts στο φόρουμ είδα ότι μερικές κοπέλες ανέφεραν πως ορισμένοι γιατροί έχουν την τάση να θεωρούν πως όλα τα παιδιά χρειάζονται χειρουργείο κι αυτό με τρόμαξε. Μπορείτε να μου στείλετε π.μ. και να με ενημερώσετε για τα ονόματα αυτών των γιατρών ώστε να τους αποφύγω? Δεν θέλω να πανικοβλήθώ άδικα γιατί έχω ταλαιπωρηθεί ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ τα τελευταία 8 χρόνια με διάφορα και σπάνια! Σας ευχαριστώ.

 

σου ευχομαι ολοψυχα απο δω και περα να μην ταλαιπωρηθεις για τιποτα στη ζωη σου..κανενας απο την οικογενεια σου..

οσο για τα ονοματα....το οτι καποιοι γιατροι εχουν την ταση να δειχνουν το χειρουργειο ειναι αληθεια...το πως το αντιλαμβανεται ομως ο καθενας μας,ειναι τελειως υποκειμενικο....

πηγα σε "γιατρο" που θεωρειται απο τις "κορυφες",και ενω μου ειχαν πει μην πας σε αυτον....πηγα ομως να δω κι απο μονη μου με τι ατομο ειχα να κανω....ειχαν δικιο..αλλα επρεπε να το δω και μονη μου..

 

εγω μπορω να σου μιλησω για το δικο μας γιατρο,για τον οποιο ξερω αρκετες περιπτωσεις που τελικα δεν τους χειρουργησε...γιατι ηταν κατι που θα διορθωνοταν μονο του...ειμαι σιγουρη οτι δεν βαζει σε διαδικασια καποιο παιδακι χωρις να ειναι ακρως απαραιτητο...

 

αν και τοχω ξαναπει,το αναφερω κ παλι,λεγεται σφακιανος γεωργιος και ειναι στο αγια σοφια,στον 3ο οροφο..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα!

Ήθελα απλά να αναφέρω ότι ο δικός μου ο γιός όταν ήταν σε ηλικία 4 μηνών ο παιδίατρος μας ανέφερε ότι οι πηγές του κλείνουν σχετικά νωρίς… τρελάθηκα… όλη μέρα ήμουν μπροστά στον υπολογιστή και διάβαζα… έστειλα αρκετά μηνύματα σε μανούλες από το Forum που είχαν περιγράψει και είχαν περάσει παρόμοιες καταστάσεις… τελικά όμως καμιά δεν είναι το ίδιο. Αφού ο γιατρός με άγχωσε κανονικά και μου είπε ότι αν δεν μεγαλώνει άλλο θα πρέπει να κάνει χειρουργείο, εύκολη λέξη για τους γιατρούς, μετά άρχισε να μου λέει ότι θα το παρακολουθούμε… μετρώντας το κάθε 15 μέρες. Επίσης μου είχε πει ότι θα πρέπει στην χειρότερη τν περιπτώσεων να κλείσει σε ηλικία 8 μηνών, ενώ στα περισσότερα παιδιά κλείνει πάνω στο χρόνο.

Περιττό να σας πω ότι κοίταζα συνέχεια το κεφάλι του παιδιού… συνέχεια… κάθε ώρα. Είχα πάθει πανικό. Τελικά η μπροστινή πηγή του κεφαλιού έκλεισε σε ηλικία 13 μηνών. Μήπως τελικά οι γιατροί πολλές φορές μας αγχώνουν χωρίς λόγο ή πρέπει να ακούμε και μια δεύτερη γνώμη;;; μάλλον και τα δύο. Εύχομαι σε όλες τις μανούλες τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα. ηθελα να σας κανω μια ερωτηση σχετικα με το θεμα της κρανιοσυνοστεωσης. ανησυχω για το παιδακι της κολλητης μου γιατι βλεπω οτι το κεφαλακι απο πανω δεν ειναι ανοιχτο. θυμαμαι του μικρου μου που το χα και προσφατο οτι ειχε αρκετα μεγαλη "τρυπα" και ακομα και τωρα που ειναι 1 ετους αν τον ακουμπησω εκει πανω ειναι λιγο ακομα ανοιχτο. το κοριτσακι της φιλης μου το πηρα προχθες αγκαλια και μου φανηκε περιεργο γιατι ηταν πολυ σκληρο πανω λες και ειναι κλειστο. ειναι μολις 3 μηνων αλλα δεν ειπα τπτ γιατι δε θελω να πω καμια βλακεια και να την ανησυχησω τσαμπα. σαν σχημα το κεφαλι δε φαινεται παραξενο αν και ειναι λιγο μακρουλο προς τα πισω αλλα δε θα με ανησυχουσε ουτε θα το προσεχα το σχημα αν δεν ειχα πιασει το πανω μερος του κεφαλιου και δεν εψαχνα να βρω στο ιντερνετ αν γινεται να κλεισει τοσο νωρις το κεφαλι. ρωτησα διακριτικα αν μετραει και το κεφαλακι η παιδιατρος τους οταν την πηγαινουνε και γενικα αν την εξεταζει παντου και μου παν οτι την εξεταζει και οτι το κεφαλι παιρνει μεχρι τωρα 1 ποντο καθε μηνα. εσεις που εχετε προσωπικη εμπειρια αλλα και οσες εχετε μωρακια ειναι δυνατον να ειναι απλα πιο σκληρο το δερμα του παιδιου απο καμια ξηροδερμια και να ειναι ολα αυτα ιδεα μου? (δεν εχει και πολλα μαλλια το παιδακι-σχεδον καθολου θα ελεγα). η' ειναι υποπτο να ειναι σκληρο σε εκεινο το σημειο το κεφαλι? και παλι βεβαια ειναι λεπτη η θεση μου δε θα θελα να ειμαι εγω αυτη που θα τους βαλει ιδεες και μαλιστα ισως τσαμπα!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα. ηθελα να σας κανω μια ερωτηση σχετικα με το θεμα της κρανιοσυνοστεωσης. ανησυχω για το παιδακι της κολλητης μου γιατι βλεπω οτι το κεφαλακι απο πανω δεν ειναι ανοιχτο. θυμαμαι του μικρου μου που το χα και προσφατο οτι ειχε αρκετα μεγαλη "τρυπα" και ακομα και τωρα που ειναι 1 ετους αν τον ακουμπησω εκει πανω ειναι λιγο ακομα ανοιχτο. το κοριτσακι της φιλης μου το πηρα προχθες αγκαλια και μου φανηκε περιεργο γιατι ηταν πολυ σκληρο πανω λες και ειναι κλειστο. ειναι μολις 3 μηνων αλλα δεν ειπα τπτ γιατι δε θελω να πω καμια βλακεια και να την ανησυχησω τσαμπα. σαν σχημα το κεφαλι δε φαινεται παραξενο αν και ειναι λιγο μακρουλο προς τα πισω αλλα δε θα με ανησυχουσε ουτε θα το προσεχα το σχημα αν δεν ειχα πιασει το πανω μερος του κεφαλιου και δεν εψαχνα να βρω στο ιντερνετ αν γινεται να κλεισει τοσο νωρις το κεφαλι. ρωτησα διακριτικα αν μετραει και το κεφαλακι η παιδιατρος τους οταν την πηγαινουνε και γενικα αν την εξεταζει παντου και μου παν οτι την εξεταζει και οτι το κεφαλι παιρνει μεχρι τωρα 1 ποντο καθε μηνα. εσεις που εχετε προσωπικη εμπειρια αλλα και οσες εχετε μωρακια ειναι δυνατον να ειναι απλα πιο σκληρο το δερμα του παιδιου απο καμια ξηροδερμια και να ειναι ολα αυτα ιδεα μου? (δεν εχει και πολλα μαλλια το παιδακι-σχεδον καθολου θα ελεγα). η' ειναι υποπτο να ειναι σκληρο σε εκεινο το σημειο το κεφαλι? και παλι βεβαια ειναι λεπτη η θεση μου δε θα θελα να ειμαι εγω αυτη που θα τους βαλει ιδεες και μαλιστα ισως τσαμπα!

 

η θεση σου ειναι λιγο οντως περιεργη...

πραγματικα ειναι κριμα να αγχωνουμε μανουλες χωρις να υπαρχει λογος...

αλλα για σκεψου να χρειαζεται οντως να το δει και καποιο πιο εμπειρο ματι?...

εγω απο την εμπειρια μας και απο οσες περιπετειες εχω ακουσει,και βασει των οσων μουπε ο γιατρος μας..η πηγη στο μπροστινο μερος του κεφαλιου ειτε ειναι μικρουλα ειτε μεγαλη ΠΡΕΠΕΙ να ειναι ανοιχτη μεχρι τους 12-18 μηνες....του γιου μου 8 μηνων ειχε σχεδον κλεισει..χειρουργηθηκε φυσικα...

αλλων μωρων ετυχε να κλεισει πιο νωρις..της κορης μου εκλεισε γυρω στο χρονο..που δεν ειχε προβλημα...

η περιμετρος σε σχεση με το σχημα δινουν την καλυτερη αποψη...για παραδειγμα,ο γιος μου ειχε κανονικη αυξηση στην περιμετρο...αλλα το κεφαλι του μεγαλωνε ασυμετρα...ειχαν κλεισει η πηγη και οι ραφες επανω στηνν κορυφη..και φυσικα μια ασυμετρη αυξηση στο κρανιο-που ειναι φτιαγμενο για να ειναι οβαλ-θα μπορουσε να προκαλεσει πιεσεις στον εγκεφαλο...

 

τι θελω να σου πω....αν ειναι τοσο φιλη σου καλο ειναι να της κανεις μια ενημερωτικη συζητηση...δε χανει τιποτα να ρωτησει τον παιδιατρο της και να της πει την αποψη του επι του θεματος...

η βαφτισιμια μου μου φαινοταν οταν γεννηθηκε και μεχρι να χρονισει οτι ειχε πλαγιοκεφαλια...φυσικα το ειπα στη μαμα της...κι εκεινη ρωτησε το γιατρο,που ηξερε 5 πραγματα...και της ειπε οτι δεν ειναι κατι και θα φτιαξει με τον καιρο..οπως και εφτιαξε...

 

ευχομαι να μην εχει τιποτα τελικα το παιδακι της φιλης σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια , να σας βοηθησει ο Θεος να πανε ολα καλα , να δωσει δυναμη σε σας να σταθειτε διπλα στο μωρακι σας και στο αγγελουδι σας να δωσει δυναμη και υπομονη για καλη αναρωση...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΗΣ ΝΑΝΑΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΗ Γ. ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΗΣ.

ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΨΗΛΑΦΗΤΗ ΚΡΑΝΙΑΚΗ ΠΗΓΗ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΣΚΛΗΡΟ ΣΕ ΈΝΑ ΣΗΜΕΙΟ. ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ. ΚΑΘΩΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΑΠΟΚΤΟΥΣΕ ΕΝΑ ΜΑΚΡΟΥΛΟ ΣΧΗΜΑ. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΟΛΥΛΟΓΟ... ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΑΜΕ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 4 ΜΗΝΩΝ ΠΑΡΑ 2 ΗΜΕΡΩΝ. ΤΩΡΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ 2 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...