Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΡΑΝΙΟΣΥΝΟΣΤΕΩΣΗ τελος!-ΤΕΤΑΡΤΗ χειρουργειο!


Recommended Posts

μακαρι ολα τα παιδακια του κοσμου να ειναι παντα καλα και να μην χρειαζονται κανενα χειρουργειο!!!!κι εγω σαγαπαω κουκλα μου...κι ας ειμαστε οφ τοπικ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

Δεν μπορεί κανείς παρά να συμφωνήσει! Εμείς σταθήκαμε τυχεροί στο θέμα με το μικρό κεφαλάκι, καθώς παρά το ότι 3 γιατροί ακόνιζαν τα νυστέρια τους, στο τσακ γλυτώσαμε το χειρουργείο - ας είναι καλά ο Προδρόμου που με 2' εξέταση μας έστειλε σπίτι να ηρεμήσουμε από την απειλή. Ωστόσο, στο Παίδων είδα τέτοια περιστατικά, που πραγματικά όσο τρομερό κι αν μας φαίνεται, σε αυτούς είναι σαν να βγάζουν μια παρονυχίδα. Θέλει καλό ψάξιμο, ειδικά σε ότι αφορά τα παιδιά μας!

hY5fp3.pngfNqvp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

έχω ένα μωράκι 2 μηνων,ενα μηνα περιπου παρατηρησα οτι στο μετωπο του στη δεξια πλευρα εχει ενα καρουμπαλακι,εξογκωμα.

το κεφαλι του ειναι λιγο πλαγιαστο,αλλα τι σχεση εχει τωρα και το εξογκωμα;Τι μπορεί να είναι ; εχει καποια μαμα παρομοιο προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα μωράκι 2 μηνων.......

 

να σου ζήσει το μωράκι σου!!!!!!

 

 

1535 παίρνεις τηλ. και κλείνεις πρωινό ραντεβού για νευροχειρούργο στο Αγ.Σοφία (συνήθως μετά από 3 εβδομάδες είναι το ραντεβού), κοστος ραντεβού 3 ευρώ!!!!!

πας στην ώρα σου, κάθεσαι στη σειρά έξω από το γραφείο του Προδρόμου και θα κάνεις ακριβώς ότι θα σου πει!!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα. είμαι νέο μέλος και θέλω να μοιραστώ την αγώνια μου. ο μπέμπης μου είναι 7 μηνών και πριν απο 1 μήνα απο τυχαίο περιστατικο αλλάξαμε παιδιατρό. Η νέα μας παιδίατρος στην πρώτη επισκεψη της μας είπε οτι παρατηρει μια ελαφρια επιπέδωση στο πλαινο τμημα του κεφαλιου του μπέμπη μας και καλό είναι να το κοιτάξουμε. Η αναπτυξή του είναι κανονική χωρίς να μας ανησυχεί κάτι. Κλείσαμε ραντεβού στο αγία σοφία και ο πευδονευροχειρούργος μας είπε να το παρακολουθήσουμε και να ξαναπάμε σ' ένα μήνα. ετσι και έγινε,στο μεταξύ επισκεφθήκαμε την παιδιατρο για τα εμβόλια του και μας είπε οτι παρατηρει μια ήπια βελτιωση στο κεφαλάκι του, ξαναπήγαμε στο αγια σοφια στον ίδιο γιατρο να μας δει ο οποιος χωρις καμμια εξεταση μας ρώτησε πότε προτειμάμε χειρουργείο γιατι αυτες οι καταστασεις σεν εχουν βελτιωση. τρελαθήκαμε. φύγαμε φυσικα χωρις να κλείσουμε για επέμβαση για να παρουμε και άλλες γνώμες, τώρα θα πάμε στον Γιουρούκο να δουμε τι θα μας πει........ και σε τόσο ελαφριές περιπτώσεις χρειάζεται χειρουργείο και ποιά είνα η διαδικασία? νοσηλεύεται το παιδι για μέρες? έχει ράμματα? πονάει? τι να κάνουμε? είμαι πελαγωμένη

Link to comment
Share on other sites

καταρχην κοπελα μου μην αγχωνεσαι...εννοειται πως θα παρετε κι αλλες γνωμες..σε ποιο γιατρο πηγατε στο αγια σοφια???

τι ακριβως σας ειπε?μηπως ειναι πλαγιοκεφαλια θεσης που θα στρωσει με τον καιρο??χειρουργειο δεν ξερω αν χρειαζεται σε πολυ απλα προβληματακια...αλλα δεν ξερω και πως ακριβως ειναι το κεφαλακι του μικρου σας..

Link to comment
Share on other sites

προσπαθούμε να είμαστε ψύχραιμοι.... αν προσεξεις πολυ προσεκτικά βλεπείς μια επιπέδωση στη δεξιά πίσω μεριά στο κεφαλάκι του. στο αγ.σοφία μας είδε ο σφακιανός για τον οποιο ειχα ακούσει πολυ καλα λογια, αλλά έπεσα απο τα σύννεφα με αυτη την αντιμετώπιση

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..να μην πεφτεις απο τα συννεφα.τα ματια του σφακιανου κ του προδρομου εχουν δει χιλιαδες περιστατικα..μας χειρουργησε ο σφακιανος τον μαιο οταν ημασταν 5.5 μηνων.πλαγιοκεφαλια.στον ιδιο ειχε παει η ΕΥΗΓ κ αυτον μου προτεινε κ η παιδιατρος μας.δεν πηρα δευτερη γνωμη.τωρα παμε πολυ καλα κ ακομα βελτιωνομαστε δοξα το Θεω.μη στεναχωριεσαι..

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εύχομαι να πηγαίνουν ολα προς το καλύτερο. απλα τον ακουμπησε, χωρις κάποια άλλη εξέταση εβγαλε πόρισμα? ποσο μένει στο νοσοκομειο το παιδακι και μετα την επέμβαση τι?

Link to comment
Share on other sites

τεο10...να σου πω την αληθεια και μενα καπως θα μου φαινοταν αν ο γιατρος μουλεγε κατι διαφορετικο σε ενα μηνα...αλλα εγω τον πιστευω..ουτε λεφτα θελει να παρει...ουτε να ταλαιπωρησει το παιδακι σας..πιστευω οτι σας ειπε αυτο που πρεπει να γινει...για να ειναι τελειως καλα το μικρο..εσεις ξερετε...υποψιν οτι εμεις κατεβηκαμε απο θεσσαλονικη...πηγαμε σε γιατρους και εδω και στην αθηνα..και καταληξαμε σε αυτον...

ευχομαι να κανετε οτι πιστευετε καλυτερο για το παιδακι σας!

οτι χρειαστεις μπορεις να με ενοχλησεις οτι ωρα ναναι...

Link to comment
Share on other sites

εμας μας ζητουσαν αξονικη.....αυτος μονο το επιασε το κεφαλι του γιου μου..και καναμε μονο μια απλη ακτινογραφια...προληπτικα...βεβαια ειχαμε μεγαλουτσικο προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι (αν και δεν εχω καμια εμπειρια στο θεμα), η περιμετρος του κεφαλιου μεγαλωνει κανονικα?? ποσους ποντους ηταν το κεφαλι του οταν γεννηθηκε το μωρουλι και ποσο ειναι τωρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω. δεν ξέρω είμαι πολυ προβληματισμένη γιατι πραγματικά υπήρξε βελτιωση και δεν υπάρχει κάποια παραμορφωση όπωσ διάβασα για παρόμοιες περιπτώσεις. η παιδιατρός μου παντως μου είπε να παρούμε κ αλλες γνωμες γιατι και εκεινη ειδε βελτιωση και εχει δει χειροτερες καταστασεις που γλυτωσαν το χειρουργειο. δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

τεο ο γιουρουκος τι γιατρος ειναι?που ειναι?

μηπως να επαιρνες ενα τηλεφωνο το σφακιανο να τον ρωτησεις αν χρειαζεται να κανεις ακτινογραφια..

Link to comment
Share on other sites

κανονικοτατα, γεννηθηκε με33,5 και τωρα ειναι 43

μια χαρα μεγαλωνει, ανεβηκε και καμπυλη. Οταν ειχα ρωτησει παιδιατρο μου για αυτο το θεμα μου ειχε πει πως αν οι ραφες δεν εχουν κλεισει και αν μεγαλωνει κανονικα, δεν χρειαζεται χειρουργειο, φτιαχνει μονο του.

Απο την αλλη πλευρα και η KIMI και η ΕΥΗ Γ εχουν προσωπικη εμπειρια με Σφακιανο και λενε τα καλυτερα.

Και εμενα γνωμη μου ειναι να δεις και αλλους γιατρους....

Καλη συνεχεια και να ειναι παντα γερο.

Link to comment
Share on other sites

να πατε κοπελα μου να παρετε κι αλλη γνωμη τοτε... ομως ισως σας ζητησει αξονικη..και ξερεις τι ειναι η αξονικη..κριμα ειναι να τη φαει μωρο παιδακι ...ρωτα τον για ακτινογραφια..

η περιμετρος μπορει να μεγαλωνεισταθερα...αλλα το σχημα του κεφαλιου λογω εστω και μισης ραφης κλεισμενης να παραμενει το ιδιο....

με αποτελεσμα μεγαλωνοντας ο εγκεφαλος να πιεζεται σε εκεινο το σημειο ακριβως...η εγχειρηση κρινεται απαραιτητη για να ανοιχτει η ραφη γιατι μπορει να πιεστει ο εγκεφαλος σε σημεια και να χτυπησει ισως καποια στιγμη οπποιοδηποτε νευρο....

Link to comment
Share on other sites

μπαινεις μια μερα νωριτερα για απαραιτητες εξετασεις...την επομενη γιενται το χειρουργειο και καθεσαι πειρπου μια βδομαδα μεσα...

μπορει να μεινει και ο γονιος εννοειται μαζι...ειναι σχετικα καλα η κατασταση του νοσοκομειου...σαν εξυπηρετηση απο προσωπικο εννοω...τουλαχιστον πριν δυο χρονια ηταν...

 

αλλα αυτα δε σε ανδιαφερουν αμεσα....πανε παρε γνωμες και αν τελικα το κανετε θα σου πω ολες τις λεπτομερειες..μην αγχωνεσαι απο τωρα γι αυτα..

Link to comment
Share on other sites

εμεις τον μαιο την καναμε,...το προγραμμα ειναι αυτο που λεει η ΕΥΗΓ.το νοσοκομειο αψογο.ψαξου κ εδω ειμαστε αλλα ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ.

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...