Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΡΑΝΙΟΣΥΝΟΣΤΕΩΣΗ τελος!-ΤΕΤΑΡΤΗ χειρουργειο!


Recommended Posts

παρακολουθω το θεμα γιατι και ο δικος μου ο μεγαλος ειχε πλαγιοκεφαλια θεσης, ευτυχως οχι ιδιαιτερα αισθητη. Ο παιδιατρος μας ειχε πει οτι εγχειριση κανουμε μονο σε περιπτωσεις που ειτε εχουν κλεισει οι ραφες-πηγες (οχι μιση και 1/3 που λενε καμια φορα οι χειρουργοι), η σε περιπτωσεις που το κεφαλακι δεν αναπτυσσεται, η σε περιπτωσεις 'σκαφοκεφαλιας'.

Ευτυχως του ειχα εμπιστοσυνη και δεν το εψαξα περαιτερω, φυσικα το παιδι ειναι μια χαρα και απο τα δυο του χρονια και μετα δεν φαινεται τιποτα.

Ενα χειρουργειο, οσο ευκολο και ρουτινας και αν ειναι, δεν ειναι ευκολο για το παιδι και φυσικα δεν ειναι ακινδυνο. Πολλες φορες δεν σου εξασφαλιζει και απολυτη επιτυχια.

Στην Ελλαδα γινονται παρα πολλα χειρουργεια σε σχεση με το εξωτερικο....

Καλο θα ειναι, μανουλες, να παιρνετε και δευτερη και τριτη γνωμη...όσο καλος και αν ειναι ο χειρουργος....

Να ειναι καλα ολα τα μωρακια, και οσα προκειται να χειρουργηθουν αμεσα, να εχουν ΚΑΛΗ αναρρωση.

 

Συμφωνώ απόλυτα με ότι έχεις γραψει.

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μα δε μπορω να μη συμμετεχω στη συζητηση...

 

καταρχην να πω οτι ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ......ΚΑΝΕΝΑΣ.....

 

το οτι πολλες φορες μια διαγνωση μπορει να ειναι λανθασμενη η να μας οδηγει σε καταστασεις που δεν ειναι απαραιτητες-οπως ενα χειρουργειο-γνωριζετε φανταζομαι οτι συμβαινει αρκετα συχνα....κακως μεν αλλα δυστυχως συμβαινει....

 

να ξεκαθαρισω οτι εμπιστευτηκα το γιατρο που μας χειρουργησε γιατι εκτος του οτι ηταν προβλημα που φαινοταν καθαρα με το ματι,και στην ακτινογραφια που βγαλαμε μια μερ πριν το χειρουργειο φαινοταν πολλες ραφες κλειστες....χωρια που πηγα και σε αλλους γιατρους....

 

το αν μπορουμε να λεμε διαφορα και να κατηγορουμε η να χειροκροτουμε γιατρους τη στιγμη που καποιος ειναι προ των πυλων του χειρουργειου,ειλικρινα δεν ξερω αν ειναι σωστο η λαθος....ειναι σαν αυτο που λεμε μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.....

 

kathrine εσυ εχεις αναφερει την ιστορια σου!τη θυμαμαι και τωρα ηθελα να τα ξαναθυμηθω..αλλα αποτι ειδα δεν αναφερεις πουθενα να σας εστειλε για ακτινογραφια η αξονικη..αρα εκανε κι αυτος μια απλή εξεταση?εκτος κι αν κανατε και δεν το ανεφερες..και φυσικα ΕΥΤΥΧΩΣ που δεν χρειαστηκε να κανετε εγχειρηση.ειναι κριμα να μπαινουν παιδακια και γονεις σε τετοια διαδικασια αν δεν συντρεχει σοβαρος λογος...

 

επισης χαιρομαι πολυ που και το παιδακι της νικουδακι ειναι καλα χωρις να περασει αυτο το γολγοθα!ομως νομιζω νικουδακι μου οτι εφοσον ειχες παρει τοτε καποιες πληροφοριες απο το φορουμ κι εφοσον συμμετεχεις ενεργα,οπως ενημερωνεσαι θαπρεπε να ενημερωνεις κιολας...θαταν καλο να γραψεις την ιστορια σου σε ενα ποστ να βλεπουν οι μανουλες και να μπορουν να βρουν λυσεις στο εκαστοτε προβλημα απο εμπειριες αλλων...ετσι κι αλλιως την ανωνυμια μας την εχουμε ..δεν νομιζω να υπαρχει θεμα αναγνωρισιμοτητας...αλλωστε οταν προκειται για την υγεια των παιδιων μας και των παιδιων γενικα,για μενα δεν υπαρχει αυτο....

οταν εψαχνα για το παιδι μου ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ..τουλαχιστον κατι αναλογο....ευτυχως βρεθηκε καποιος γονιος και μου στειλε πμ...και στην πορεια και αφου εφτιαξα καποια θεματα αρχισαν και αλλοι γονεις να ρωτανε και εμενα αλλα και να ανοιγουν δικα τους για κατι που τους απασχολει...και τοτε αρχισαν να απαντανε κ καποιοι που ισως το ειχαν περασει νωριτερα απο μας αλλα μαλλον ηταν ισως ενα θεμα που δεν ηθελαν να πολυσυζητανε και γιαυτο δεν ειχαν αναφερθει ποτε στην περιπετεια τους....

θα ηταν πολυ καλο λοιπον να λεμε τις εμπειριες μας εδω μεσα...για να βοηθαμε και κοσμο που το εχει αναγκη....

 

τωρα στο θεμα της balena...

ευτυχως για αυτην υπαρχουν πλεον πολλες ιστοριες στο φορουμ...προφανως τις διαβασε..ισως να μην ειχε και το χρονο....μπορει να πηγε μονο στον κο σφακιανο αλλα ισως να πηγε και σε αλλους κ να μην το ανεφερε...δεν μπορω να ξερω....

εκεινο που ξερω ειναι οτι σιγουρα δεν ειναι καλο να ταλαιπωριουνται τα παιδια μας...

 

balena μου ευχομαι να γινει καλα το παιδακι σου και να κανετε οτι σας φωτισει ο θεος..οτι νομιζετε εσεις οτι ειναι καλυτερο για το παιδακι σας.....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις τους. Προς το παρόν λόγω πυρετού του μικρού, η επέμβαση αναβάλλεται μέχρι να αναρρώσει. Έχω μπει σε σκέψεις σχετικά με το αν πρέπει ή όχι να γίνει το χειρουργείο. Βέβαια, ο Σφακιανός κάνοντας την απλή εξέταση μας έδειξε ότι η μια πλευρά του κεφαλιού είναι εντελώς "πλακέ", πράγμα που σημαίνει ότι δεν έχει ανοίξει σωστά η ραφή.

Θα ξαναμιλήσουμε μαζί του την ερχόμενη εβδομάδα. Εύχομαι γρήγορα όλο αυτό να είναι απλά ανάμνηση, που θα αφήσουμε πίσω μας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις τους. Προς το παρόν λόγω πυρετού του μικρού, η επέμβαση αναβάλλεται μέχρι να αναρρώσει. Έχω μπει σε σκέψεις σχετικά με το αν πρέπει ή όχι να γίνει το χειρουργείο. Βέβαια, ο Σφακιανός κάνοντας την απλή εξέταση μας έδειξε ότι η μια πλευρά του κεφαλιού είναι εντελώς "πλακέ", πράγμα που σημαίνει ότι δεν έχει ανοίξει σωστά η ραφή.

Θα ξαναμιλήσουμε μαζί του την ερχόμενη εβδομάδα. Εύχομαι γρήγορα όλο αυτό να είναι απλά ανάμνηση, που θα αφήσουμε πίσω μας.

 

περαστικα λοιπον στο μικρουλη σου!!!

και εφοσον εχεις τις αμφιβολιες σου συζητα του το θεμα της ακτινογραφιας για να ειστε ακομη πιο σιγουροι...

 

αναμνηση θα ειναι ετσι κι αλλιως....ολα γινονται....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους και όλες! Μόλις χθες επιστρέψαμε στο σπίτι μετά από μία εβδομάδα παραμονής στο Αγ. Σοφία. Η επέμβαση στο μικρούλη μου έγινε την προηγούμενη Τετάρτη και όλα πήγαν πολύ καλά.

Αύριο θα πάμε στο Σφακιανό να κάνουμε αλλαγή και από Δευτέρα θα βγάλουμε και τις γάζες. Θέλω να ευχαριστήσω όλους για τις συμβουλές που μου έδωσαν και τις εμπειρίες που μοιράστηκαν, ήταν πολύ χρήσιμες, καθώς και οι οδηγίες προς "ναυτιλλομένους" για τα πράγματα που έπρεπε να έχω μαζί μου στο νοσοκομείο.

Ευτυχώς οι γιαγιάδες και οι παππούδες έδωσαν δυναμικά παρών ώστε κάποιες φορές να πεταχτώ σπίτι για μπάνιο και ευτυχώς που μένω Αθήνα, γιατί όταν είσαι από αλλού είναι πραγματικά πολύ δύσκολο, πρέπει να κουβαλήσεις τα πάντα μαζί σου.

Όπως είχα πει και πριν από την εγχείριση, θέλω όλο αυτό να είναι μια κακή ανάμνηση που θα αφήσω πίσω, αλλά πραγματικά η ώρα που περιμένεις έξω από το χειρουργείο δεν πρόκειται ποτέ να φύγει από το μυαλό μου.

Μέσα στο νοσοκομείο γνώρισα μπαμπάδες και μαμάδες και πολλά παιδάκια και μωράκια και εύχομαι σε όλους να είναι πάντα καλά και όλα να είναι περαστικά. Ειδικά στο θάλαμο 362 με τα 6 boxάκια που φιλοξενούσε τα αγγελούδια μας έγιναν γερές φιλίες.

Εκεί συνειδητοποιεί κανείς ακόμα περισσότερο πόσο ασήμαντα είναι κάποια πράγματα μπροστά στην υγεία του παιδιού του και ότι όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα.

Να είναι καλά όλα τα παιδάκια του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους και όλες! Μόλις χθες επιστρέψαμε στο σπίτι μετά από μία εβδομάδα παραμονής στο Αγ. Σοφία. Η επέμβαση στο μικρούλη μου έγινε την προηγούμενη Τετάρτη και όλα πήγαν πολύ καλά.

Αύριο θα πάμε στο Σφακιανό να κάνουμε αλλαγή και από Δευτέρα θα βγάλουμε και τις γάζες. Θέλω να ευχαριστήσω όλους για τις συμβουλές που μου έδωσαν και τις εμπειρίες που μοιράστηκαν, ήταν πολύ χρήσιμες, καθώς και οι οδηγίες προς "ναυτιλλομένους" για τα πράγματα που έπρεπε να έχω μαζί μου στο νοσοκομείο.

Ευτυχώς οι γιαγιάδες και οι παππούδες έδωσαν δυναμικά παρών ώστε κάποιες φορές να πεταχτώ σπίτι για μπάνιο και ευτυχώς που μένω Αθήνα, γιατί όταν είσαι από αλλού είναι πραγματικά πολύ δύσκολο, πρέπει να κουβαλήσεις τα πάντα μαζί σου.

Όπως είχα πει και πριν από την εγχείριση, θέλω όλο αυτό να είναι μια κακή ανάμνηση που θα αφήσω πίσω, αλλά πραγματικά η ώρα που περιμένεις έξω από το χειρουργείο δεν πρόκειται ποτέ να φύγει από το μυαλό μου.

Μέσα στο νοσοκομείο γνώρισα μπαμπάδες και μαμάδες και πολλά παιδάκια και μωράκια και εύχομαι σε όλους να είναι πάντα καλά και όλα να είναι περαστικά. Ειδικά στο θάλαμο 362 με τα 6 boxάκια που φιλοξενούσε τα αγγελούδια μας έγιναν γερές φιλίες.

Εκεί συνειδητοποιεί κανείς ακόμα περισσότερο πόσο ασήμαντα είναι κάποια πράγματα μπροστά στην υγεία του παιδιού του και ότι όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα.

Να είναι καλά όλα τα παιδάκια του κόσμου.

 

δεν μπορεις να φανταστεις ποσο με συγκινησες....

και ποσο ακριβως με εφερες πισω κι εμενα σε εκεινες τις δυσκολες ωρες και μερες....

ναναι καλα το αγγελουδι σου κοπελα μου και απο δω και στο εξης να μην εχει καμια επαφη με νοσοκομεια....

αλλα δες το αλλιως....οχι σαν μια κακη αναμνηση...σαν μια απλη αλλα πολυ δυσκολη αναμνηση....

στο αλμπουμ που φτιαχνω για το γιο μου εχω βαλει και μια φωτογραφια απο το νοσοκομειο που ηταν με τις γαζες και το διχτακι...για να βλεπει κι αυτος αυριο μεθαυριο πως ακομη κι εκει ηταν τοσο χαμογελαστος και ευτυχισμενος!!!!!

σιδερενιο το παιδακι σου!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

balena σιδερένιο το αγοράκι σου!

 

αχ!αυτά τα boxaκια!!!τι δύσκολες ανάμνησεις! είναι πολύ πρόσφατο όλο αυτό!με τον καιρό θ'αρχίσει να ξεθωριάζει αλλά η αλήθεια είναι πως κάποιες στιγμές δεν φεύγουν ποτέ... ίσως και να είναι καλό όμως ,κάποιες στιγμές που ξεφεύγουμε, έρχεται μια τέτοια ανάμνηση και μας κάνει να συνηδητοποιούμε πως τίποτα άλλο δεν έχει σημασία πέρα απ'την υγεία!

δεν μπορεις να φανταστεις ποσο με συγκινησες....

και ποσο ακριβως με εφερες πισω κι εμενα σε εκεινες τις δυσκολες ωρες και μερες....

ναναι καλα το αγγελουδι σου κοπελα μου και απο δω και στο εξης να μην εχει καμια επαφη με νοσοκομεια....

αλλα δες το αλλιως....οχι σαν μια κακη αναμνηση...σαν μια απλη αλλα πολυ δυσκολη αναμνηση....

στο αλμπουμ που φτιαχνω για το γιο μου εχω βαλει και μια φωτογραφια απο το νοσοκομειο που ηταν με τις γαζες και το διχτακι...για να βλεπει κι αυτος αυριο μεθαυριο πως ακομη κι εκει ηταν τοσο χαμογελαστος και ευτυχισμενος!!!!!

σιδερενιο το παιδακι σου!!!!!!!

 

βρε Ευη μου μ'έκανες να δακρύσω! Είναι αλήθεια, όσα παιδάκια συνάντησα εκείνες τις μέρες της παραμονής μας στο νοσοκομείο ήταν γελαστά παρ'όλη την ταλαιπωρία τους...και μου είχε κάνει τόση εντυπωση!

Link to comment
Share on other sites

balena σιδερένιο το αγοράκι σου!

 

αχ!αυτά τα boxaκια!!!τι δύσκολες ανάμνησεις! είναι πολύ πρόσφατο όλο αυτό!με τον καιρό θ'αρχίσει να ξεθωριάζει αλλά η αλήθεια είναι πως κάποιες στιγμές δεν φεύγουν ποτέ... ίσως και να είναι καλό όμως ,κάποιες στιγμές που ξεφεύγουμε, έρχεται μια τέτοια ανάμνηση και μας κάνει να συνηδητοποιούμε πως τίποτα άλλο δεν έχει σημασία πέρα απ'την υγεία!

 

 

βρε Ευη μου μ'έκανες να δακρύσω! Είναι αλήθεια, όσα παιδάκια συνάντησα εκείνες τις μέρες της παραμονής μας στο νοσοκομείο ήταν γελαστά παρ'όλη την ταλαιπωρία τους...και μου είχε κάνει τόση εντυπωση!

 

παιδακια!!!!!

γιατι να μην γελασουν?

οκ λιγο ταλαιπωριουνται αλλα η ψυχουλα τους ειναι τοσο αθωα και εχουν και το μυαλο τους στο παιχνιδι,οποτε το χαμογελο ειναι αυτοματο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδακια!!!!!

γιατι να μην γελασουν?

οκ λιγο ταλαιπωριουνται αλλα η ψυχουλα τους ειναι τοσο αθωα και εχουν και το μυαλο τους στο παιχνιδι,οποτε το χαμογελο ειναι αυτοματο!!!!!

 

πόσο δίκιο έχεις! αλλά όταν τα έβλεπα μια σταλίτσα να έχουν περάσει τόσα, πιανόταν η ψυχή μου,απελπιζόμουν και ξαφνικά έσκαγαν ένα χαμόγελο κι απορούσα που τη βρίσκουν τόση δύναμη...εμείς με το παραμικρό κλαιγόμαστε, τα παιδάκια είναι μαχητές!

 

Μακάρι όλα τα παιδάκια του κόσμου να είναι υγιέστατα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πόσο δίκιο έχεις! αλλά όταν τα έβλεπα μια σταλίτσα να έχουν περάσει τόσα, πιανόταν η ψυχή μου,απελπιζόμουν και ξαφνικά έσκαγαν ένα χαμόγελο κι απορούσα που τη βρίσκουν τόση δύναμη...εμείς με το παραμικρό κλαιγόμαστε, τα παιδάκια είναι μαχητές!

 

Μακάρι όλα τα παιδάκια του κόσμου να είναι υγιέστατα!

 

ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΜΩΣ οπως το ειπες...

τα παιδια ειναι οντως μαχητες..καλυτεροι απο μας..πιο δυνατοι....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

παιδια ειμαι 17 χρονων και νομιζω πως εχω πλαγιοκεφαλια...Θελω να ρωτησω αν γινεται με καποια χειρουργικη επεμβαση να βελτιωθει???Δεν ειναι ακραια αλλα δεν μου αρεσει αισθητικα!Μπορει καποιος να μου προτεινει λυση ή ειναι μονιμη?

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι 17 χρονων και νομιζω πως εχω πλαγιοκεφαλια...Θελω να ρωτησω αν γινεται με καποια χειρουργικη επεμβαση να βελτιωθει???Δεν ειναι ακραια αλλα δεν μου αρεσει αισθητικα!Μπορει καποιος να μου προτεινει λυση ή ειναι μονιμη?

 

νομιζω πως εισαι λιγο μεγαλος για τετοια επεμβαση!!!!!!!!!!!!!!!!!

αλλα δεν εχεις τιποτα να χασεις...μπορεις να πας να ρωτησεις στο παιδων τους νευροχειρουργους στον 3ο οροφο...η σε καποιον που ειναι κρανιοπροσωπικος πλαστικος χειρουργος στο μητερα για λογους αισθητικης αποκαταστασης...αν και εγω προσωπικα δε θα σου το συνιστουσα...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι 17 χρονων και νομιζω πως εχω πλαγιοκεφαλια...Θελω να ρωτησω αν γινεται με καποια χειρουργικη επεμβαση να βελτιωθει???Δεν ειναι ακραια αλλα δεν μου αρεσει αισθητικα!Μπορει καποιος να μου προτεινει λυση ή ειναι μονιμη?

 

θα συμφωνησω και εγω με την ευη εχεις ξεπερασει το οριο ηλικιας για τετοια επεμβαση.εαν σε ενοχλει βεβαια δν εχεις να χασεις αν επισκεφθεις καποιον νευροχειρουργο.στο παιδων δν ξερω αν θα μπορεσεις να πας γιατι εισαι 17 χρονων.εχω μια απορια ομως....πως σου μπηκε η ιδεα οτι εχεις πλαγιοκεφαλια??-sorry για την ερωτηση-συνηθως αυτες οι περιπτωσεις γινονται αντιληπτες σε βρεφικη ηλικια απο τους γιατρους...

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπερα σε ολες τις μαμαδες,δεν ξερω αν υπαρχει ακομα αυτη η συζητηση,αλλα πριν λιγες ωρες γυρισαμε απο το Μητερα και ειμαι τοσο μα τοσο νευριασμενη,επισκεφθηκαμε τον Κ Στρατουδακη,μετα απο παροτρυνση του παιδιατρου μας, ο εν λογω κυριος με το που ειδε την μικρη μας που ειναι 6 μηνων εκανε αμεσως διαγνωση κρανοσυνοστεωση και αρχισε αμεσως να μας μιλαει για χειρουργικη επεμβαση,εμεις οπως ηταν φυσικο πεσαμε απο τα συννεφα,εγω ως ευαισθητη εβελα τα κλάμματα ,αυτος αρχισε να μου λεει πως δεν τον παρακολουθω ,και φωναξε την γραμματεα του να παρει την μικρη.αρχισε αμεσως να μας δειχνει φωτογραφιες απο αλλα παιδακια σε πολλη χειροτερη κατασταση απο την δικια μας,εγω να κλαιω,και ειπε πως πρεπει οπωσδηποτε να κανουμε χειρουργειο,αφου πρωτα πρεπει να βγαλουμε αξονικη και μαγνητικη για να δουμε σε τι βαθμο ειναι,φευγοντας ειπε 120 ευρω δινετε σε μενα,αμεσως επικοινωνησα και με το ΑΓ.ΣΟΦΙΑ και εκλεισα ραντεβου για αυριο το απογευμα με τον Προδρομου που εχω ακουσει τα καλυτερα απο φιλη μου.

ειμαι απελπισμενη απο την ωρα που γυρισαμε προσπαθω να ειμαι καλα για το μωρακι μου,σας παρακαλω στειλτε μου οσες γνωριζετε και πμ να μου πειτε, η να μου προτεινετε καποιον γιατρο,απο τον Στρατουδακη απογοητευτηκα τελειως και θα ψαξω να βρω και νεο παιδιατρο .σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
καλησπερα σε ολες τις μαμαδες,δεν ξερω αν υπαρχει ακομα αυτη η συζητηση,αλλα πριν λιγες ωρες γυρισαμε απο το Μητερα και ειμαι τοσο μα τοσο νευριασμενη,επισκεφθηκαμε τον Κ Στρατουδακη,μετα απο παροτρυνση του παιδιατρου μας, ο εν λογω κυριος με το που ειδε την μικρη μας που ειναι 6 μηνων εκανε αμεσως διαγνωση κρανοσυνοστεωση και αρχισε αμεσως να μας μιλαει για χειρουργικη επεμβαση,εμεις οπως ηταν φυσικο πεσαμε απο τα συννεφα,εγω ως ευαισθητη εβελα τα κλάμματα ,αυτος αρχισε να μου λεει πως δεν τον παρακολουθω ,και φωναξε την γραμματεα του να παρει την μικρη.αρχισε αμεσως να μας δειχνει φωτογραφιες απο αλλα παιδακια σε πολλη χειροτερη κατασταση απο την δικια μας,εγω να κλαιω,και ειπε πως πρεπει οπωσδηποτε να κανουμε χειρουργειο,αφου πρωτα πρεπει να βγαλουμε αξονικη και μαγνητικη για να δουμε σε τι βαθμο ειναι,φευγοντας ειπε 120 ευρω δινετε σε μενα,αμεσως επικοινωνησα και με το ΑΓ.ΣΟΦΙΑ και εκλεισα ραντεβου για αυριο το απογευμα με τον Προδρομου που εχω ακουσει τα καλυτερα απο φιλη μου.

ειμαι απελπισμενη απο την ωρα που γυρισαμε προσπαθω να ειμαι καλα για το μωρακι μου,σας παρακαλω στειλτε μου οσες γνωριζετε και πμ να μου πειτε, η να μου προτεινετε καποιον γιατρο,απο τον Στρατουδακη απογοητευτηκα τελειως και θα ψαξω να βρω και νεο παιδιατρο .σας ευχαριστω

 

σιμελα σου εχω στειλει μηνυμα..αν και αργησα να δω το ποστ σου ελπιζω ολα να ειναι καλα με το παιδακι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα με λενε μαρια και ειμαι 24 χρονων διαβασα για το μωρακι σας που εχει κρανιοσυνοστενωση και ειχα και εγω το ιδιο προβλημα χειρουργιθηκα σε ηλικια 4 μηνων και οφειλω να σε ενοιμερωσω οτι δεν ειναι τιποτα η συγκεκριμενη περιπτωση βεβαια εαν βρεις καλο γιατρο.....σου γραφω για να σου πω οτι το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας το παιδι στο παιδων αγιας σοφιας ο γιατρος που με χειρουργισε ειναι ηδικευμενος ειδικα για την παθηση αυτη ονομαζετε σφακιανος εαν θελεις περισοτερες πληροφοριες στηλε μου μηνυμα επεισης και εγω απο επαρχια ειμαι ευχομαι περαστικα στο μωρακι σας.....:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας. είμαι καινουργιά στο site΄. Το μωράκι μου είναι 10 μηνών και διαγνωσθήκε με μετωπική κρανιοσυνοστεωση απο 15 ημερών. Η μετωπιαία ραφή έκλεισε κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Τώρα μας είπαν πως πρέπει να χειρουργηθεί. Απο την κύπρο είμαι και έχουμε συνάντηση με τον Αλεξάνδρου ( συνεργάτης του Στρατουδάκη). έχετε ακούσει τιποτα? Σας έχει τύχει η περίπτωση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. είμαι καινουργιά στο site΄. Το μωράκι μου είναι 10 μηνών και διαγνωσθήκε με μετωπική κρανιοσυνοστεωση απο 15 ημερών. Η μετωπιαία ραφή έκλεισε κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Τώρα μας είπαν πως πρέπει να χειρουργηθεί. Απο την κύπρο είμαι και έχουμε συνάντηση με τον Αλεξάνδρου ( συνεργάτης του Στρατουδάκη). έχετε ακούσει τιποτα? Σας έχει τύχει η περίπτωση αυτή.

 

Καλημέρα και να σου ζήσει το μωρό σου!

 

Τον γιατρό που λες δεν τον ξέρω, είχα όμως παλιά εμπειρία με τον εκλιπόντα κο Στρατουδάκη και δεν διαμόρφωσα καθόλου καλή εικόνα. Ο γιος μου είχε (και έχει) μια κλασική πλαγιοκεφαλία θέσεως (καμία σχέση με την κρανιοσυνοστέωση) και στο κέντρο του Στρατουδάκη που απευθύνθηκα προσπαθούσαν επίμονα να μας πείσουν για επέμβαση. Δεν ξέρω πώς να το πω ακριβώς...αισθάνθηκα ως προϊόν! Επαναλαμβάνω όμως τον Αλεξάνδρου δεν τον ξέρω, δεν ξέρω καν τί έχει γίνει με το κέντρο μετά τον θάνατο του Στρατουδάκη. Εάν θέλεις και δεύτερη γνώμη (και γιατί όχι άλλωστε!) θα σου πρότεινα να επισκεφθείς και τον πλαστικό - κρανιοπροσωπικό χειρουργό κο Σπύρο Λαζάρου, αν ψάξεις στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ θα βρεις τα στοιχεία του. Μου τον είχε συστήσει ο παιδίατρός μου και η αντιμετώπισή του ήταν σαφώς πιο ανθρώπινη και ψύχραιμη. Εν τέλει ο γιος μου δεν χειρουργήθηκε, κάτι που μου είχε πει και εξαρχής ο κ. Λαζάρου και όπως μου επιβεβαίωσε στη συνέχεια και ο καταπληκτικός παιδονευρολόγος κ. Γιουρούκος.

 

Η περίπτωσή σας προφανώς χρήζει εγχείρησης, αλλά ψάξε το αρκετά πριν καταλήξεις. Εγώ είχα ρωτήσει και τον κ. Γιουρούκο για χειρουργούς στα δημόσια παιδιατρικά νοσοκομεία, αλλά με είχε αποτρέψει κατηγορηματικά.

 

Καλή τύχη και όλα με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Επειδή και εμένα η μικρή μου είχε παρόμοιο πρόβλημα αλλά τελικά δεν χειρουργήθηκε.

Συμφωνώ και εγώ ότι ο Γιουρούκος είναι πολύ καλός νευρολόγος.

Όσον αφορά για νευροχειρουργό, εμάς μας παρακολουθούσε ο κ. Σφακιανός στο Παίδων Αγία Σοφία και πήραμε και γνώμη και από την Σγουρο (χειρουργεί στο Μητέρα). Και οι δύο συμφωνήσανε στην συντηρητική προσέγγιση.

 

Η επιλογή του γιατρού είναι πολύ προσωπική υπόθεση. Θα σε συμβούλευα όμως όποιον και αν επιλέξεις και ζητήσεις και δεύτερη γνώμη.

 

Μην αγχώνεσαι για όλα υπάρχει λύση!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σε ευχαριστώ για την απαντήση σου.Επειδή μου λες οτι και η κόρη σου είχε παρόμοιο πρόβλημα αλλα δεν χειρουργηθηκέ (είναι μια επιλογή που εξετάζουμε) εμφανισιακά΄πως εξελίχτηκε; φαίνεται, είναι αντιληπτό απο τρίτους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους!

έχω ενα αγοράκι 2 μηνων και όταν 40σε μας είπε η παιδίατρος ότι έκλεισε η πηγη στο κεφαλάκι του καθως και η οβελιαία ραφή και έχουμε κρανιοσυνοστέωση. (όντως το κατάλαβα και εγώ με την ψηλάφηση) πήγαμε στο ΠΑΙΔΩΝ στον Σφακιανό και επιβεβαιώθηκαν τα παραπάνω και μας είπε ότι θα πρέπει να χειρουργηθεί όταν κλείσει τον 4ο μήνα. πήγαμε για 2η γνώμη και στον Κουμτζόγλου στο ΠΑΙΔΩΝ και μας είπε ακριβώς τα ίδια. Σκεφτόμαστε να πάμε και στον Σγούρο (3η γνώμη) που έχουμε μάθει ότι είναι και αυτός πολύ καλός και μετά να αποφασίσουμε σε ποιόν θα κάνουμε την επέμβαση.

Απο αυτά που ακούσαμε και εχουμε διαβάσει αυτό τον καιρό, φαίνεται ότι η επέμβαση είναι σίγουρη.

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν κάνει αυτή την επέμβαση στο παιδάκι τους τα παρακάτω:

- ποσο καιρό φαίνεται η τομή/ες? (πλαστικά απορροφούμενα ράμματα μας είπαν)

- βγαίνουν μαλλιά στα σημεία που εχει γίνει τομή και μετά απο πόσο καιρό?

- πρέπει να προσέχουμε κάτι και για πόσο καιρό μετά το χειρουγείο?

εχω αποδεχτεί ότι θα κάνουμε την επέμβαση και περιμένω να περάσουν οι 2 μήνες για να τελειώνουμε με αυτό! αναμένω τα σχόλια σας!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα!!!κι ευχομαι στο νινι σας τα καλυτερα!!!

αποτι θα εχεις ηδη διαβασει εμεις την επεμβαση την καναμε στο αγια σοφια στο σφακιανο,οταν ηταν ο γιος μου 9 μηνων,ειχαμε σκοπο να παμε και στον κο σγουρο αλλα τελικα δεν χρειαστηκε...

εχουν περασει 6 χρονια απο τοτε!!!!εννοειται οτι η τομη υπαρχει ακομη,δεν εχουν βγει μαλλακια σε εκεινο το σημειο,γιαυτο και του τα κουρευω ελαφρως λιγοτερο τα πανω!!!!ακομη υπαρχουν λακουβιτσες λογω της τομης που κανουν,τα εμφυτευματα αργουν να δεσουν και να κλεισουν τελειως το κενο...ολα καλα κατα τα αλλα!!!

τον πρωτο καιρο θα ειναι λιγο φουσκωμενο το κεφαλακι του απο πανω..απλα θα προσεχετε να μην χτυπησει...βεβαια στην περιπτωση σας θα ειναι πολυ μικρο,οποτε ουτε θεμα μπουσουληματος θα εχεις ουτε με παιχνιδια βαρια θαχει να κανει...για σας θαναι παιχνιδακι!!!!τροπος του λεγειν φυσικα...

ολα θα πανε καλα!!!!!!σημειωτεον οτι κι εμεις δολιχοκεφαλια ειχαμε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ....ΕΧΕΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΕΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΒΛΕΠΩ ΟΜΩΣ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΤΟΥ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΠΑΛΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟΥ?ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...