Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΡΑΝΙΟΣΥΝΟΣΤΕΩΣΗ τελος!-ΤΕΤΑΡΤΗ χειρουργειο!


Recommended Posts

Ρίξε μια ματιά κι εδώ!!!! Επίσης υπάρχει γονιός που χειρούργησε στο Μητέρα και έμεινε πολύ ευχαριστημένη. Αλλά δεν θυμάμαι ποια!!!

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=31250

Ξέρω ...διάβασα όλα τα σχετικά θέματα.

Και σας ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ απο καρδιάς που μπάινετε στον κόπο και μου απαντάτε.

Αλλά όπως πολύ καλά κατανοείτε και εσείς μου είναι πολύ δύσκολο να σκεφτώ κάτι τέτοιο....πώς να πάρω μία τέτοια απόφαση το ποιός είναι ο ιδανικότερος να ανοίξει το κρανίο του παιδιού....μόνο και με τη σκέψη παθαίνω φρίκη!!

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


....πώς να πάρω μία τέτοια απόφαση το ποιός είναι ο ιδανικότερος να ανοίξει το κρανίο του παιδιού....μόνο και με τη σκέψη παθαίνω φρίκη!!

 

Αν πας στο Αγ.Σοφία και δεις τα περιστατικά που υπάρχουν στα δωμάτια, η κρανιοσυνοστέωση θα σου φανεί ...βγάλσιμο ελιάς!!!!

 

Για το μόνο που θα σε συμβουλέψω, όπου αποφασίσεις να την κάνεις, είναι να έχεις μαζί σου μια ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ

 

Να είσαι σίγουρη πως όλα θα πάνε καλά

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Αν πας στο Αγ.Σοφία και δεις τα περιστατικά που υπάρχουν στα δωμάτια, η κρανιοσυνοστέωση θα σου φανεί ...βγάλσιμο ελιάς!!!!

 

Για το μόνο που θα σε συμβουλέψω, όπου αποφασίσεις να την κάνεις, είναι να έχεις μαζί σου μια ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ

 

Να είσαι σίγουρη πως όλα θα πάνε καλά

 

Μακάρι μωρέ...μακάρι όλα να μας πάνε καλά.

Ότι θα πάω και στο Αγ.Σοφία είναι το μόνο σίγουρο!!

Μακάρι....να σας γράφω εδώ στο μέλλον ότι πήγαν όλα καλά.

Το καλό με εμάς είναι ότι το πετύχαμε στην αρχή του...είναι μόνο 3 μηνών το μωρό μας.

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

Όλα θα πάνε καλά και θα συμφωνήσω με την underage ότι αν μπεις στη νευροχειρουργική του Παίδων θα νοιώσεις πολύ τυχερή που το παιδάκι σου έχει ένα πρόβλημα σπάνιο μεν πολύ καλά αντιμετωπίσιμο δε. Και είναι πολύ θετικό ότι ο μικρός είναι 3 μηνών για τη μετεγχειρητική του πορεία και επίβλεψη (δεν περπατάει άρα δεν θα πέφτει, όπου τον βάζεις εκεί θα μένει... πολύ σημαντικό). Να είστε όλοι καλά!!! Σε λίγο θα είναι απλά μια περιπέτεια που πέρασε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Τελικα μετα απο 3 παιδιατρους,εναν παιδονευρολογο,2 νευροχειρουργους,εναν παιδοχειρουργο κ εναν πλαστικο χειρουργο,καταληξαμε οτι η εγχειρηση πρεπει να γινει γιατι αν δεν γινει υπαρχει 50% πιθανοτητα μελλοντικα να πιεστει ο εγκεφαλος και να υπαρχουν προβληματα ομιλιας,μαθησιακες δυσκολιες και ποιος ξερει τι αλλο....οποτε πηραμε την αποφαση και την τεταρτη θα χειρουργηθουμε στο αγιας σοφιας παιδων. Ελπιζω να πανε ολα καλα!!!Και να μην εχουμε πλεον μακροστενο κεφαλακι!!!

 

Εγω ειχα υποψιες για το κεφαλακι του μωρου μου απο τοτε που γεννηθηκε..Οποτε μανουλες που αναρωτιεστε για το σχημα του κεφαλιου του παιδιου σας δεν εχετε παρα να ρωτησετε για την κρανιοσυνοστεωση τον παιδιατρο σας!...

 

Ευχαριστω οσους απαντησαν στο μηνυμα μου και φυσικα οσους το διαβασαν και δεν ηξεραν να μου απαντησουν.

 

Κι ενα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στο φιλο μας πλεον το Σταματη που μας βοηθησε πραγματικα με τις γνωσεις του και μας ανοιξε τα ματια!!...

 

Οταν θα τελειωσουν ολα αυτα,ελπιζω να μπορεσω να σας αφηγηθω κι εγω

την περιπετεια μας...

καλησπέρα,

 

ευχομαι πραγματικά να πηγαν ολα καλα. Κι εμείς αυτήν την Τετάρτη 10/2 μπαίνουμε χειρουργείο. Ήμασταν υπό παρακολούθηση από 4 μηνών και τώρα, 9 μηνών πλέον μπαίνουμε χειρουργείο γιατ'ι οι μπροστά ραφές εμποδίζουν την ανάπτυξη του κρανιόυ.

μπορε'ις να μου δώσεις μερικές πληροφορίες, όπως πόσες μέρες καθήσατε στο Παίδων, πώς ήταν το παιδί και τι επακόλουθα έχει στο σπίτι όσον αφορά τις προφυλάξεις?

κάθε συμβουλή και πληροφορία είναι ιδιαίτερα πολύτιμη...

 

Χαρά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και περαστικά!

 

Εμείς κάτσαμε 8 ημέρες και από την τρίτη μέρα μετά το χειρουργείο, ήταν όλα καλά στη διάθεση της μικρής. Το προσωπάκι της ήταν πολύ πρησμένο για 3-4 ημέρες. Τη δεύτερη μέρα, προς το βράδυ, κατάφερε να ανοίξει και το δεύτερο ματάκι.

Στο σπίτι απλά προσέχαμε να μην χτυπήσει, όσο αυτό ήταν δυνατόν, μιας και μόλις ξεκινούσε να περπατάει. Τελικά δεν αποφύγαμε μερικά χτυπηματάκια εντός του τριμήνου που έπρεπε να προσέχουμε πολύ, αλλά ήταν όλα πολύ μικρά και άνευ σημασίας.

Στην αρχή το κεφαλάκι ήταν πολύ ανώμαλο (στο σημείο γύρω από τη ραφή και πάνω από το μέτωπο) όταν το ακουμπούσες με το χέρι π.χ. στο λούσιμο, αλλά σε περίπου ένα χρόνο ήταν πια κανονικότατο.

Ότιδηποτε άλλο θες να ρωτήσεις feel free...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια! Δεν είμαι καινούργια μαμά, αλλά προσπαθώντας να βρω περισσότερα για την κρανιοσυνοστέωση, έτυχε να μπω στην ιστοσελίδα και δεν μπορούσα να μην απαντήσω. Γεννήθηκα στις 19/04/1991 περίπου ένα μήνα προώρα μαζί με ένα δίδυμο αδερφάκι στην Κύπρο και οι γιατροί κατάλαβαν αμέσως ότι είχα κρανιοσυνοστέωση. Ο αδερφός μου ήταν μια χαρά:-) Ετσι εγώ και οι γονείς μου ταξιδέψαμε μέχρι την αγία σοφία, ενώ εγώ ήμουν 3 μηνών. Ο άνθρωπος που με χειρουργησε είναι ο Προδρόμου. Απ' τους γονείς μου άκουσα τα καλύτερα γι αυτόν!! Και για να είμαι εδώ περίπου 18,5 χρόνια αργότερα, σημαίνει ότι όλα πήγαν μια χαρα! Είχα μια επιπλοκή με την νάρκωση δεν ξέρω ακριβώς τι, αλλά έχει σχέση με την κάτω γνάθο και την αναπνοή, ευτυχώς οι γιατροί-αναισθησιολόγοι το χειρίστικαν άψογα!! Εχω και δύο σημάδια στο κεφάλι μου να μου θυμίζουν το πόσο τυχερή είμαι!!! Ελπίζω λέγωντας την δική μου ιστορία, να ανακούφισα και να βοήθησα κάποιους ανθρώπους. Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα σε ολες.

Ειμαι και εγω μια μητερα που εχει πλαγιοκεφαλια ο γιος μου σε ηπια μορφη.Πηγα και στο μητερα αλλα και στο Παιδων Αγια Σοφια για να το δουν.

Τα πορισματα των γιατρων ηταν διαφορετικα.

Ο Πρωτος μου ειπε φυσιοθεραπειες , ενω ο δεύτερος χειρουργειο.Οπως καταλαβαινεται, εχω μπερδευτει, φυσικα και δεν θελω το χειρουργειο με τιποτα, αλλα εαν περασει ο καιρος και δεν γινει τιποτα με τις φυσιοθεραπειες θα εχω χρονο για το χειρουργειο ή θα ειναι ηδη αργα? και εαν γινει χειρουργειο θα εχει 100% αποτελεσματα? η τομη αυτη που γινεται στο κεφαλι , το σημαδι που αφηνει εαν μεγαλωσει το παιδι θα φαινεται? ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες.

Ειμαι και εγω μια μητερα που εχει πλαγιοκεφαλια ο γιος μου σε ηπια μορφη.Πηγα και στο μητερα αλλα και στο Παιδων Αγια Σοφια για να το δουν.

Τα πορισματα των γιατρων ηταν διαφορετικα.

Ο Πρωτος μου ειπε φυσιοθεραπειες , ενω ο δεύτερος χειρουργειο.Οπως καταλαβαινεται, εχω μπερδευτει, φυσικα και δεν θελω το χειρουργειο με τιποτα, αλλα εαν περασει ο καιρος και δεν γινει τιποτα με τις φυσιοθεραπειες θα εχω χρονο για το χειρουργειο ή θα ειναι ηδη αργα? και εαν γινει χειρουργειο θα εχει 100% αποτελεσματα? η τομη αυτη που γινεται στο κεφαλι , το σημαδι που αφηνει εαν μεγαλωσει το παιδι θα φαινεται? ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις.

 

αθηνα ο δικος μου εκανε για δολιχοκεφαλια...το σημαδι ειναι σαν στεκα απο αυτι σε αυτι περιπου και αν το προσεξεις φαινεται αρκετα..οσο μεγαλωνει το δερμα ανοιγει κ η τομη..κ δεν βγαζει τριχες εκει πανω..σημασια εχει ομως να γινει καλα το παιδι..αυτους εκει στο μητερα εγω δεν τους εμπιστευτηκα..ειδα στο παιδων περιπτωσεις πλαγιοκεφαλιας,ειναι πισω στο πλαι η τομη και πιο μικρη απο τη δικη μας..αλλα δεν μπορω να σου πω τι να κανεις...φυσιοθεραπειες στο κεφαλι??δεν ξερω...στο αγια σοφια ποιος σε ειδε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα που είχε μετωπιαία πλαγιοκεφαλία το σημάδι είναι μπροστά, αρχίζει από το τέλος του μετώπου (σχεδόν στη μέση του ματιου) εννοείται μέσα στο τριχωτό και καταλήγει σαν στέκα πίσω στο αυτί. Η τομή φαίνεται, ιδίως αν είναι βρεγμένα τα μαλλιά, αλλά από το να έχω το παιδί μου σε αναπηρικό με πολλά προβλήματα, προτιμώ την τομή!!!!!!!

 

Αλήθεια όπως ρωτάει και η Εύη, όταν λες φυσικοθεραπεία πως ακριβώς θα γίνεται???

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Για οσα κοριτσια ψαχνουν πληροφοριες για τον Προδρομου στο Παιδων θελω απλα να καταθεσω την εμπειρια που εχω απο την οικογενεια μου. Ο αδερφος μου οταν ηταν 3 μιση χρονων περιπου ανακαλυφθηκε οτι ειχε ογκο στον εγκεφαλο. Αυτο εγινε το 1983 αν θυμαμαι καλα. Τοτε στην Ελλαδα μετα απο πολυ ψαξιμο που εκανε η μανα μου κανεις δεν αναλαμβανε να τον χειρουργησει. Ο μονος που πηρε το ρισκο και της εδωσε ελπιδες ηταν ενας νεος γιατρος που ειχε ερθει τοτε στο Παιδων. Αυτος ηταν ο κυριος Προδρομου. Εβαλε τον αδερφο μου στο χειρουργειο του ανοιξε το κρανιο και μετα απο παρα πολλες ωρες χειρουργειο καταφερε και τον εβγαλε ζωντανο χωρις να πειραχτει ο εγκεφαλος καθολου. Παροτι ειχαν προειδοποιησει την μητερα μου οτι μπορει να ζησει το παιδι αλλα να μην μπορει να μιλησει η να περπατησει η να ειναι μην ειναι καλα διανοητικα γιατι ο ογκος ηταν στο πιο δυσκολο σημειο.

 

Ο Προδρομου εκανε ενα τελειο χειρουργειο και ο αδερφος μου βγηκε απο εκει μεσα ζωντανος και μια χαρα σε ολα. Ο ογκος βγηκε και τωρα ειναι μια χαρα παληκαρι. Τοτε το περιστατικο του αδερφου μου ηταν απο τα πρωτα χειρουργια εγκεφαλου μικρων παιδιων στην Ελλαδα. Δεν ζητησε ενα καρο λεφτα και ηταν διπλα στην μητερα μου και ολα τα επομενα χρονια που επρεπε να παρακολουθει τον αδερφο μου.

 

Ο Προδρομου ξερει τι παει να παει χειρουργειο σε κρανιο παιδιου και εχει τεραστια εμπειρια. Αυτο ηθελα απλα να καταθεσω για να βοηθηθουν ολες οι μανουλες που ψαχνουν καταλληλους γιατρους.

Link to comment
Share on other sites

φυσικοθεραπειες μου ειπαν στο μητερα, γιατι το παιδι εχει την ταση να γυρναει το κεφαλι του σε μια μερια (απο κει που εχει την πλαγιοκεφαλεια) και πρεπει με τις υποδειξεις που μας ειπε η φυσιοθεραπευτρια γαι το σπιτι να προσπαθουμε να του κανουμε καποιες μικρες ασκησεις αλλα και να εχουμε τα παιχνιδια απο την αντιθετη μερια ωστε αυτος να γυρναει το κεφαλι του.

οσο για το παιδων αυτο δεν το ειχε παρατηρησει ο γιατρος , μας ειπε ελατε μετα απο 2 μηνες και αν δεν γινει απο μονο του τοτε χειρουργειο, ενω στο μητερα το εξετασαν λεπτομερως και μου βρηκαν οτι γυρναει απο την μια μερα περισσοτερο το κεφαλι του και χρειαζεται φυσιοθεραπειες (φυσικοθεραπειες μην φανταστειτε οτι κανουμε επισκεψεις σε ιατρειο , μια φορα πηγαμε και μας εδειξε τι να κανουμε στο σπιτι) και παλι να παμε σε 2 μηνες.

δεν ξερω απλα παρατηρησα στο μητερα εδειξαν περισσοτερο προσοχη, ενω στο παιδων το κοιταξε για 2 λεπτα και μου ειπε οτι σε 2 μηνες ισως χρειαστει χειρουργειο και οτι και να του κανουμε εμεις δεν αλλαζει κατι.

Link to comment
Share on other sites

φυσικοθεραπειες μου ειπαν στο μητερα, γιατι το παιδι εχει την ταση να γυρναει το κεφαλι του σε μια μερια (απο κει που εχει την πλαγιοκεφαλεια) και πρεπει με τις υποδειξεις που μας ειπε η φυσιοθεραπευτρια γαι το σπιτι να προσπαθουμε να του κανουμε καποιες μικρες ασκησεις αλλα και να εχουμε τα παιχνιδια απο την αντιθετη μερια ωστε αυτος να γυρναει το κεφαλι του.

οσο για το παιδων αυτο δεν το ειχε παρατηρησει ο γιατρος , μας ειπε ελατε μετα απο 2 μηνες και αν δεν γινει απο μονο του τοτε χειρουργειο, ενω στο μητερα το εξετασαν λεπτομερως και μου βρηκαν οτι γυρναει απο την μια μερα περισσοτερο το κεφαλι του και χρειαζεται φυσιοθεραπειες (φυσικοθεραπειες μην φανταστειτε οτι κανουμε επισκεψεις σε ιατρειο , μια φορα πηγαμε και μας εδειξε τι να κανουμε στο σπιτι) και παλι να παμε σε 2 μηνες.

δεν ξερω απλα παρατηρησα στο μητερα εδειξαν περισσοτερο προσοχη, ενω στο παιδων το κοιταξε για 2 λεπτα και μου ειπε οτι σε 2 μηνες ισως χρειαστει χειρουργειο και οτι και να του κανουμε εμεις δεν αλλαζει κατι.

 

ευχομαι πραγματικα οτι καλυτερο για το παιδακι σας!!!!εσεις ξερετε καλυτερα..μακαρι με τις φυσικοθεραπειες να στρωσει..παντως φανταζομαι οτι δεν θα αλλαξει σχημα το κεφαλι,απλα δε θα γυρνα τοσο πολυ απο τη μια πλευρα μονο..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, απλα μας ειπαν απο το μητερα να παμε παλι μετα απο 2 μηνες για επανεξεταση, γιατι ο εγκεφαλος ειναι αυτος που διαμορφωνει το κρανιο και ενα μεγαλο ποσοστο παιδιων διορθωνεται απο μονο του, μας ειπαν ακομα οτι εχουμε περιθωριο σε περιπτωση που δεν διορθωθει εως 12 μηνων για χειρουργειο. απλα θα εξαντησουμε ολα τα περιθωρεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλες και όλους σας!Σας γράφω γιατί είμαι σε απόγνωση!Διάβασα όλων σας τις ιστορίες και πραγματικά σας καταλαβαίνω γιατί στην ίδια κατάσταση είμαι κι εγώ.Έχω ένα αγοράκι 6 μηνών σήμερα,πήγα σε 2 νευροχηρούργους κι ένα πλαστικό(στους γιατρούς που διάβασα εδώ),και οι 3 μου είπαν διαφορετικά πράγματα.Ο κ. Σ στο Παίδων το είδε το Φεβρουάριο μας είπε 50-50 να το δει τέλος Μάρτη ξανά,ο δεύτερος στο Μητέρα δεν θα χρειαστεί παρά μόνο φυσιοθεραπίες και επιμονή να το κοιμίζουμε από την αντίθετη μεριά,ο τρίτος κ. Π στο Παίδων μας είπε χειρουργείο προλαβαίνουμε δεν προλαβαίνουμε μέχρι τον άλλο μήνα.Ο πρώτος και ο τρίτος μας είπαν ότι έχουν κλείσει οι ραφές χωρίς αξονική μόνο με ψιλάφιση.Δεν ξέρω τί να κάνω...Ο μόνος που εμπιστεύτηκα ήταν ο δεύτερος,γιατί ήταν ο μόνος που τον εξέτασε κανονικά.Ο συζηγός μου επιμένει να πάμε για χειρουργείο για μελλοντικά μην έχουμε πρόβλημα.Ο μικρός έχει βελτιωθεί αρκετά,στην κορυφή του κεφαλιού είναι επίπεδο ακόμα πιστεύω να φτιάξει.Δεν ξέρω τί να κάνω,έχω μπερδευτεί.Να πάω και σε τέταρτο?Ας μου πει κάποιος αν είχε το ίδιο δίλημμα!!!Ευχαριστώ...

 

Υ.Σ. Μπορείτε να μου πείτε πόσο σας στοίχισε η όλη διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος που εμπιστεύτηκα ήταν ο δεύτερος,γιατί ήταν ο μόνος που τον εξέτασε κανονικά.Ο συζηγός μου επιμένει να πάμε για χειρουργείο για μελλοντικά μην έχουμε πρόβλημα.Ο μικρός έχει βελτιωθεί αρκετά,στην κορυφή του κεφαλιού είναι επίπεδο ακόμα πιστεύω να φτιάξει.Δεν ξέρω τί να κάνω,έχω μπερδευτεί.Να πάω και σε τέταρτο?Ας μου πει κάποιος αν είχε το ίδιο δίλημμα!!!Ευχαριστώ...

 

Υ.Σ. Μπορείτε να μου πείτε πόσο σας στοίχισε η όλη διαδικασία?

 

Ο δεύτερος υποστηρίζει δυστυχώς ιδιωτικά συμφέροντα, όταν θα χειρουργήσει το παιδί σου θα σε "γδάρει" γιατί .....θα είναι προχωρημένη κατάσταση!!

 

Ο σύζυγος σου έχει απόλυτο δίκιο

 

Βελτιώνεται το κεφάλι γιατί μεγαλώνει το παιδί, τα μαλλιά και σου δίνει μια ψεύτικη εικόνα (περάσαμε ακριβώς το ίδιο).

 

Πήγαινε αν θέλεις σε γιατρούς άλλων ειδικοτήτων, όχι όμως ιδιωτικών συμφερόντων, που μόλις πεις "Προδρόμου" θα σου πουν "Ακούσε τον".

 

Μην υποτιμάς την ψηλάφιση, έχει δει χιλιάδες παιδιά, από την ματιά που θα του ρίξει ξέρει τι έχει!!!!!!!!!!!!!!

 

Πόσο μας στοίχισε: καλή ερώτηση

1. έξοδα μετακίνησης, βενζίνη (ανάλογα την απόσταση), πάρκινγκ (αν είσαι άτυχος και αναγκαστείς να το βάλεις στο ιδιωτικό).

2. 15 ευρώ το ενοίκιο της ξαπλώστρας για μια εβδομάδα, τηλεόραση απαγορεύεται.

3. γάλα/ καφέ, γεύματα (καθώς δεν φεύγαμε) περίπου στα 20 ευρώ την ημέρα, γιατί κάποιες μέρες μας φέρνανε μπολάκι οι επισκέπτες μας.

4. κανά μπαλόνι, παιχνιδάκι για το μωρό, περιοδικά.

5. 30 ευρώ έβγαλα φωτοτυπία/ φωτογραφία την αξονική του μωρού, καθώς η πρωτότυπη μένει στο νοσοκομείο.

 

Δηλ. πρέπει να χαλάσαμε περίπου στα 300 - 400 ευρώ, στην οκταήμερη διαμονή μας στο Παίδων!!!!!!!!!!

 

Τέλος αν έχεις ιδιωτική ασφάλεια ΔΕΝ σε καλύπτει, γιατί η κρανιοσυνοστέωση είναι εκ γενετής και στα ψηλά γράμματα τα εκ γενετής δεν καλύπτονται

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Χρήματα ο γιατρός δεν ζήτησε?το νοσοκομείο?

 

Ασφαλιστικό φορέα (ΙΚΑ, ΝΑΤ, ΤΕΒΕ, κλπ δεν έχετε?) καλύπτουν όλα τα έξοδα της εισαγωγής/ χειρουργείου και της εκεί παραμονής σας (κρεβάτι, αντιβίωση, ορό, παυσίπονα, γάζες, γάλα, αλεσμένο του μωρού κλπ).

 

Όχι οι συγκεκριμένοι γιατροί δεν ζητάνε φακελάκι, αν αυτό εννοείς.

 

ΑΑΑΑΑΑΑΑ το μόνο που θα σας ζητήσουν είναι αίμα, καθώς την μετάγγιση δεν την γλυτώνετε την ώρα του χειρουργείου.

 

Συμβουλή: να έχετε μαζί σας μια ΠΑΝΤΑ για την κούνια και ένα μεγάλο σεντόνι για την ξαπλώστρα

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας ζήτησε χρήματα απλά και μόνο για την όλη ιστορία δεν πρέπει να του δώσουμε κάτι?Εσείς δεν δώσατε κάτι από μόνοι σας?Δεν ξέρω μην μας περάσουν και γοα τσαμπατζήδες,καταλαβαίνεις τώρα.Στην Ελλάδα είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Να παραθέσω και εγώ την εμπειρία μου.

Εχω εναν γιο 9 μηνών περίπου. Όταν ηταν 3 μηνών μας είχε μπεί η ιδέα ότι έχει λίγο στραβό κεφάλι. Η παιδιάτρος μας δεν το είχε αναφέρει ποτέ σαν πρόβλημα αλλά μας καθησύχαζε ότι θα στρώσει μόνο του.

 

Για να μας φύγει η ιδέα αποφασίσαμε να επισκεφτούμε το Παίδων και ιδιαίτερα τον Διευθυντή (παιδονευροχειρούργο) που τόσα είχαμε ακούσει. Και εκεί που περιμέναμε να μας πεί να μην ανησυχούμε και ότι θα στρώσει ακούμε τα χειρότερα.Με πολύ απλή ψηλάφιση είπε ότι έχει πλαγιοκεφαλία και πρέπει να μπεί γρήγορα για χειρουργείο γιατι δεν πρόκειται να έρθει το κεφάλι μόνο του. Ανέφερε κι όλας οτι ήταν και κληρονομική η πλαγιοκεφαλία (κανένας ,ουτε απο το σοι μου ούτε απο της γυναίκα μου, δεν είχε ποτε πλαγιοκεφαλία). Χάσαμε την μπάλα. Πολύ στεναχώρια για το ζόρι που θα έπρεπε να τραβήξει το παιδί.

 

Αφού τα σκεφτήκαμε ξανά και με την βοήθεια και των δικών μας , μας είπαν να πάρουμε δεύτερη γνώμη. Το ειπαμε και στην παιδίατρο μας και μας πρότεινε μια παιδονευρολόγο για να εξετάσει το παιδί. Μια ώρα εξέταση και στο τέλος μας είπε ότι δεν έχει δεί πιο υγιή μωρό σε αυτήν την ηλικία. Ειχε αρχίσει ήδη να γυρνάει απο μπρούμητα ανάσκελα. Το πιο σημαντικό ήταν ότι μας έδωσε και χαρτί , με την υπογραφή της κι'ολας, ότι το παιδί έχει πλαγιοκεφαλία θέσης και θα έρθει απο μόνο του. Στο Παίδων δεν μας έδωσαν ούτε ενα χαρτί απο την γνωμάτευση,Τελικά δεν την κάναμε την επέμβαση , αν και μας πήρε την επομένη απο το Παίδων να το κλείσουμε σε 2 ημέρες για να γίνει η εισαγωγή.

 

Τώρα το κεφαλάκι του παιδιού έχει έρθει κατα +90% και δεν φαίνεται σχεδόν καθόλου. Νευρολογικά ειναι άριστο, αφού έχει ήδη αρχίσει να στέκεται μόνο του και να κάνει και τα πρώτα βήματα του. απο αντίληψη όλα πολύ καλά χωρίς κανενα πρόβλημα.

 

Δεν θέλω να μειώσω κανέναν γιατρό, απλώς οι γονείς να προσέχουν και να πέρνουν και δεύτερη γνώμη στα σοβαρά θέματα. Ναι στο Παίδων είναι καλοί και πολύ εμπειροι αλλά αυτό δεν σημαίνει να ακούμε αυτούς χωρίς δευτερη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν σας ειδαν ο Προδρομου ή ο Σφακιανος παντως χωρις να θελω να μειωσω το "προβλημα" σας ή τον παιδιατρο σας να το ψαξετε λιγο παραπανω.παιδονευρολογοι και παιδονευροχειρουργοι δεν υπαρχουν καλυτεροι στην Ελλαδα απο αυτους που εχει στο Παιδων.εμας το προβλημα διαγνωστηκε στον 2 μηνα και το χειρουργειο εγινε στον 5 μηνα.δεν νομιζω οτι βαλανε στο χειρουργειο ενα βρεφος αδικα.

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

να πω κι εγω με τη σειρα μου οτι το κεφαλι του γιου μου δεν εχει ερθει ακριβως,να γινει οβαλ δηλαδη.....ειναι ακομη μακροστενο αν το δεις απο πανω....και φυσικα το ειδε ο γιατρος ξανα που τον χειρουργησε και μου ειπε οτι μεχρι τα 4-5(τωρα πια ειναι 3!!)θα συνεχιζει να ακοιγει...αλλα και να μη στρογγυλεψει εντελως δεν ειναι κατι που μας ανυσυχει...οι ραφες εχουν ακομη ανοιγματα αλλα απο κατω εχει δημιουργηθει οστεινη πλακα κι ετσι δεν ανυσηχουμε...ολα ειναι τελεια.....κι εγω μπηκα στο τριπακι του να αναρωτηθω μηπως αν δεν εκανα το χειρουργειο ολα ηταν μια χαρα ετσι κι αλλιως....αλλα και μονο που με αυτον τον τροπο εφυγε απο πανω μου το αγχος μην εμφανισει προβληματα το παιδι μου μεταγενεστερα,το εβγαλα απο το μυαλο μου κατευθειαν.....

 

τα διδυμα τα ειδε και αυτα!!!τωρα χρονιζουμε!!!ο κωστας εχει κι αυτος πολυ μεγαλο κεφαλι αλλα οβαλ και ανοιχτη πηγη ακομη...η δομνα εχει πιο μικρη περιμετρο και η πηγη της εχει σχεδον κλεισει...και γι αυτα αγχωνομουν γιαυτο και του τα πηγα να τα δει.....μια χαρα μου λεει ειναι...δε σημαινει πως επειδη εκανε το πρωτο μου κρανιοσυνοστεωση θα εχουν και τα αλλα....νομιζω οτι ειναι αξιεπαινοι γιατροι και δε βαζουν μαχαιρι ετσι απλα...για την εμπειρια η για χρηματισμο η για οτιδηποτε αλλο....

Link to comment
Share on other sites

κ εμεις ειχαμε ιδιο προβλημα πλαγιοκεφαλειας κ καναμε εγχειρηση οταν η μπεμπα ηταν 5.5 μηνων .μαλιστα αγνοησα την παιδιατρο μας που ηθελε να περιμενουμε κ ακουσα τον ιατρο του ΠΑΙΔΩΝ.δεν το μετανιωσαμε αλλα φυσικα κ σκεφτηκα αν εκανα καλα,τωρα που το κεφαλακι της φτιαχνει πιστευω οτι εκανα το σωστο..να πω οτι με βοηθησε ψυχολογικα κ σε πρακτικα θεματα η φιλη μου ΕΥΗ Γ, η οποια το ειχε περασει το ολο θεματακι νωριτερα..οι γιατροι του ΠΑΙΔΩΝ δεν εχουν καμμια διαθεση να παιξουν με τον πονο κ την αγωνια των γονιων,δυστυχως δεν μπορω να παω το ιδιο για μεγαλο ιδιωτικο νοσοκομειο.

επισης αν κ οφ τοπικ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΦΙΛΕΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΝΤΣ Κ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΜΟΥ ΣΤΑΘΗΚΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ....

συγνωμη κ παλι για το οφ τοπικ

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...