Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λήψη Τροφοβλάστη (CVS)


Recommended Posts

ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΜΗ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΧΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ, ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ.

 

Αμήν, Παναγία μου!

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πήγα σήμερα για αυχενική διαφάνεια και μου τα εξήγησε όλα αυτά πριν γίνει η εξέταση. Εαν θα έβγαινε αποτέλεσμα μεγαλύτερο του 1/300 πιθανότητα για σύνδρομο Down τότε αν θέλεις κάνεις βιοψία τροφοβλάστη, αλλά η πιθανότητα είναι πάλι πολύ μικρή το παιδί να έχει πρόβλημα τέτοιο. Περίπου μία στις 20 γυναίκες έχουν αυξημένες πιθανότητες (πάνω από 1 προς 300 που φυσικά δεν σημαίνει οτι έχουν μεγάλες πιθανότητες) να γεννήσουν παιδιά με αυτό το πρόβλημα.

 

Φυσικά μπορείς και αν είναι ακόμα μικρότερη η πιθανότητα να ζητήσεις να γίνει η βιοψία τροφοβλάστη (επι τόπου μετά την αυχενική) αλλά ακόμα και οι γιατροί δεν το προτείνουν γιατί είναι επεμβατική μέθοδος και υπάρχει η πιθανότητα αποβολής.

 

Το αποτέλεσμα της αυχενικής ήταν πιθανότητα 1 προς 1843 οπότε δεν μπήκα σ'αυτή τη διαδικασία

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έκανα λήψη τροφοβλάστης αντί της αμνιοπαρακέντησης λόγω του ότι είχα πρόσθιο πλακούντα και η γιατρός που θα μου την έκανε το πρότεινε γιατί θεώρησε ότι ήταν πιο ασφαλής μέθοδος στη δική μου περίπτωση λόγω της θέσης του πλακούντα.Η όλη διαδικασία κράτησε ούτε 5 λεπτά,δεν πόνεσα απλά φοβόμουν,προσπαθούσα να κάθομαι ακίνητη και δεν κοίταγα καθόλου την οθόνη του υπερηχογράφου.Ο άντρας μου μου κρατούσε το χέρι καθ όλη τη διάρκεια κι αυτό με έκανε να νοιώθω καλύτερα..

Ψυχοφθόρα διαδικασία αλλά θεωρώ απαραίτητη αν συντρέχουν λόγοι.Εγώ την έκανα λόγω ηλικίας-είμαι πάνω από 35-παρ ότι η αυχενική διαφάνεια μου είχε βγει πολύ καλή.Ήθελα να ήμουν σίγουρη.Βέβαια από τώρα σκέφτομαι ότι θα πρέπει να ξαναμπώ στην ίδια διαδικασία αν ξαναμείνω έγκυος και αυτό δεν με ευχαριστεί ιδιαίτερα, αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι θα πρέπει να χαίρομαι που η επιστήμη έχει τόσο προχωρήσει ώστε να προλαμβάνει δυσάρεστες καταστάσεις...άλλωστε δεν είναι υποχρεωτικό να την κάνει μια γυναίκα αν δε θέλει..μια γνωστή μου έμεινε έγκυος στα 40 και δεν την έκανε με τη λογική ότι θα κρατούσε το παιδί όπως και να χε..ήταν δώρο που της το στελνε ο θεός και είχε σκοπό να το κρατήσει..ευτυχώς όλα πήγαν καλά και το μωράκι της γεννήθηκε υγιέστατο..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα λήψη τροφοβλάστης πέρισι την 13η εβδομάδα γιατί κατά τον προγεννητικό έλεγχο δεν είχε δει ο γιατρός το ρινικό οστό, παράγοντας ο οποίος άυξανε κατά πολύ τις πιθανότητες για να γεννηθεί το μωράκι μου με σύνδρομο Ντοουν.Να φανταστείτε αν δεν είχε προσμετρηθεί ο παράγοντας αυτός στον όλο έλεγχο οι πιθανότητες ήταν 1:4500 και μόλις δήλωνε την απουσία ρινικού οστού η πιθανότητα γινόταν 1:70. Το όριο για τη λήψη ή όχι ήταν όντως το 1:300.. Η επέμβαση κράτησε 5 λεπτά, έγινε χρήση τοπικά ξυλοκαινης για αναισθησία στα ανώτερα στρώματα του δέρματος γιατί μόλις η βελόνα μπήκε στη μήτρα δεν υπήρχε όπως είναι φυσικό αναισθησία και το καταλάβαινες...ευτυχώς ο άντρας μου μου κρατούσε το χέρι μου και μου έδινε δύναμη...οι επόμενες ημέρες ήταν οι δυσκολότερες της ζωής μου.Ευτυχώς το Μαράκι μου είναι μια χαρά, έχει μια μυτούλα μικρούλα και ομορφούλα, και κάθε μέρα που την κοιτάζω σκέφτομαι ΄΄Αχ τι μας έκανες μυτούλα μου όμορφη!!΄΄. Το ποσοστόσ την τροφοβλάστη αποβολής είναι 2% ενώ στην αμνιοπαρακέντηση 1%. Έμεινα 3 μέρες σχεδόν σε ακινησία στο κρεββάτι, και μου έδωσαν και κάποια σπασμολυτικά, γιατί τη δεύτερη μέρα είχα έντονο πόνο λόγω των συσπάσεων που έκανε η μήτρα μου (φυσιολογική συνέπεια της επέμβασης). Οι συσπάσεις ήταν η αντίδραση της μήτρας στον εξωτερικό παράγοντα που εισχώρησε σε αυτή (βελόνα). απλά μου είπε ο γιατρός ότι αν οι πόνοι γίνουν ιδιαίτερα έντονοι τότε να πάω στο νοσοκομείο...επίσης μου έδωσαν και αντιβίωση για να αποφευχθεί ο κίνδυνος μόλυνσης..και μετά από μια βδομάδα πήγα για υπέρηχο για να δούνε αν έχει επηρεαστεί το έμβρυο που όμως ήταν πολύ χαρούμενο και δυνατό!!

Κάπου είχα διαβάσει ένα άρθρο με τον τίτλο: ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ: ευχή ή κατάρα??? Δεν ξέρω τι να απαντήσω...γιατί εάν λόγω της τροφοβλάστης έχανα το γερό μου μωράκι? είναι φοβερό δίλημμα..από την άλλη ο προγεννητικός έλεγχος δεν είναι θεραπεία...δεν είναι τόσο εύκολο να πεις,εντάξει είναι άρρωστο το έμβρυο το σκοτώνω...γι αυτό όπως και να έχει μια εγκυμοσύνη έχει ΠΑΡΑ πολλές δυσκολίες...γιατί ακόμη και αν όλες οι προγεννητικές εξετασεις βγούνε καλές δεν υπάρχει καμιά εγγύηση ότι το παιδί θα είναι απόλυτα υγιές...Κάνουμε τον σταυρό μας και προχωράμε! :o

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας!

Επειδή και εγώ έκανα αυτή την εξέταση ήθελα να πω σε όσες γυναίκες πρόκειται να την κάνουν οτι όντως σου δίνει τα αποτελέσματα που αναφέρθηκαν παραπάνω και οτι εγώ προσωπικά δεν πόνεσα καθόλου! Πιθανόν αυτό να μην ισχύει για όλες ή να εξαρτάται και από τον γιατρό που την κάνει. Να μην ανησυχείτε όμως, κρατάει ελάχιστα και δεν είναι τρομακτική εξέταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοντευω να τρελαθω...ενω η αυχενικη βγηκε πολυ καλη 1,4 mm ,και ποσοστο 1:10600,το papp-a βγηκε γιατρισωμια 21( συνδρομο down) 1:146 και για τρισωμιες 1:10639

 

ξερω οτι πολλες το pappa,βγαινει ασχετο,αλλα τωρα εχω πολυ αγωνια γιατι δεν θελω να κανω την ληψη τροφοβλαστης ,μηπως αποβαλο υγιες μωρο... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα χαζομάρα θα πω αλλά υπάρχει περίπτωση να λείπει από το 146 κανα μηδενικό? (1046,1460)Λέω..

Ο γιατρός σου τι είπε?

Το συνολικό ποσοστό, από αυχ.διαφάνεια και αιματολογικές ποιό είναι?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα χαζομάρα θα πω αλλά υπάρχει περίπτωση να λείπει από το 146 κανα μηδενικό? (1046,1460)Λέω..

Ο γιατρός σου τι είπε?

Το συνολικό ποσοστό, από αυχ.διαφάνεια και αιματολογικές ποιό είναι?

 

να σου πω και εγω αυτο σκεφτηκα πρωτα... :oops: μηπως κατι γραφτηκε λαθος αλλα δεν νομιζω γιατι η ελευθερη β-hCG ειναι 91,00IU/I και σε συγκριση με μιας φιλης μου ειναι αρκετα μεγαλυτερο.

ο γιατρος μου κανει το ΑΤΕΣΤ και οχι το pappa αλλα διαβαζοντας οτι γινεται και αυτο με την αυχενικη το εκανα απο μονη μου...

βεβαια ξαναπηγα και αλλου και εκανα την αιματος σημερα ,μετα απο 2 μερες δηλ απο την αυχενικη,μου ειπαν οτι δεν πειραζει,για να δω τι αποτελεσμα θα βγαλουν και αυτοι.

το συνολικο ποσοστο ειναι αυτο που γραφω 1:146 για συνδομο down και 1:10639 για τρισωμιες 18+13... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Κοντευω να τρελαθω...ενω η αυχενικη βγηκε πολυ καλη 1,4 mm ,και ποσοστο 1:10600,το papp-a βγηκε γιατρισωμια 21( συνδρομο down) 1:146 και για τρισωμιες 1:10639

 

ξερω οτι πολλες το pappa,βγαινει ασχετο,αλλα τωρα εχω πολυ αγωνια γιατι δεν θελω να κανω την ληψη τροφοβλαστης ,μηπως αποβαλο υγιες μωρο... :cry:

Aggeliki, μην ταράζεσαι και να σκέφτεσαι θετικά. Εγώ είχα 1/160. Έκανα αμνιοκέντηση και όλα ΟΚ. Και έχω ακούσει και για πιο κάτω 1/80 αλλά και 1/16 που τελικά όλα ήταν ΟΚ.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικά ισχύει αυτό που λέει η mam to be!! Μην αγχώνεσαι. Τώρα... επειδή το έχω περάσει αυτό το συναίσθημα όμως και ξέρω οτι τίποτα και κανένας δεν μπορεί να σε ηρεμήσει, μήπως να έκανες την εξέταση για να ηρεμήσεις?

Και μη σκέφτεσαι τα αρνητικά- μια χαρά θα πάει η εξέταση όπως γίνεται συνήθως. Εγώ προσωπικά τουλάχιστον δεν έχω ακούσει κάτι κακό.

Link to comment
Share on other sites

aggeliki δεν ειναι τιποτα η ληψη τροφοβλαστησης την εκανε και μια φιλη

και εγω εχω κανει αμνιο κατι παρομοιο.

Ολα καλα θα πανε απλα αν την κανεις σου φευγει το αγχος !!!

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική το ίδιο έγινε κα με εμένα μόνο στην τρισωμία 18 είχα 1/45. καταλαβαίνεις πως μου φάνηκε. Επέλεξα να κάνω την βιοψία γιατί δεν θα ήθελα να φτάσω 20 εβδομάδων+ και μετά αν κάτι δεν ήταν καλό να προχωρήσω σε διακοπή. Είχα πολύ αγχος αλλά ευτυχός τη λήψη μου την έκαν γιατρός που είναι καθηγητής και όλα πήγαν καλά. Πονάει λίγο σαν να σε σκαλίζουν εσωτερικά. Ευτυχώς τα αποτλέσματα βγήκαν σε δύο μέρες και ήταν όλα καλά.

Κάνε την μόνο βρές ένα πολύ καλό γιατρό!

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσια,σημερα περιμενω τις απαντησεις απο την εξεταση αιματος που εκανα παλι την παρασκευη.για να δουμε θα βγαλουν τα ιδια αποτελεσματα...

ξερετε να μου συστησετε κανενα καλο γιατρο?

 

δεν ξερω αν θα κανω τοφοβλαστη ή θα περιμενω την αμνιοπαρακεντηση και αν τελικα θα το κανω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια δεν θα το πιστεψετε,εχω μπερδευτει τωρα,πηρα τα αλλα αποτελεσματα απο το pappa που εκανα αλλου και οι πιθανοτητες βγηκαν 1:1133,τι γινεται??ποιος με κοροιδευει?? :shock:

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσι τι σου εχουν κανει??

Ο γιατρος τι σου λεει ???

στειλε νεα οταν εχεις και ελπιζω να εχουν κανει λαθος την πρωτη φορα.

:lol::lol:

 

:roll: αχ,ευτυχως εχω βρει μια πολυ καλη βιοπαθολογο και θα της παω και τις δυο εξετασεις αυριο ,μπας και βγαλει καμια ακρη,μετα θα μιλησω και με τον γιατρο.τι να πω?.... :roll:

Link to comment
Share on other sites

την έκανα κι εγώ τη συγκεκριμένη εξέταση λόγω ηλικίας (37) και μπορώ να πω ότι περισσότερος ήταν ο φόβος μου καθώς και το άγχος του να βγουν τα αποτελέσματα καλά παρά οτιδήποτε άλλο...

 

Προσωπικά δεν πόνεσα καθόλου μα καθόλου αλλά αυτό που ένιωσα θα το περιέγραφα σαν μια ενόχληση. Μια αίσθηση που δεν μου ήταν ιδιαίτερα ευχάριστη, αλλά σε καμία περίπτωση πόνος.

Από κει και πέρα το άγχος όπως είπα ήταν να βγουν τα αποτελέσματα καθώς και άγχος μην τύχει σε μένα και πέσω στην μικρή πιθανότητα που θα μου δημιουργούσε η εξέταση αποβολή. Πέντε μέρες ήμουν στο σπίτι μιμι κοκο απ τον καναπέ στο κρεβάτι και απ το κρεβάτι στον καναπέ κι όλα καλά :lol:

 

 

πάντως όταν τελικά σου λέει ο γιατρός σου ότι ΟΛΑ ΚΑΛΑ! και έχεις και την ευτυχία να ξέρεις το φύλο απ την 13 εβδομάδα, ε είναι η αποζημίωση για όλη την ταλαιπωρία :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας, είναι η πρώτη μου επικοινωνία στο site και θα πω τι γνωρίζω για την εξέταση γιατί αποφασισα να την κάνω πριν 2 εβδομάδες αλλά το έψαξα αρκετά πρώτα. Λοιπόν καταρχήν η απόφαση αν θα κάνεις την εξέταση βιοψίας τροφοβλάστη αφέθηκε τόσο από το Γιατρό όσο και από το Εργαστήριο στους γονείς γιατί πάντα υπάρχει αυτή η πιθατητα του 1% της αποβολής.

Η συγκεκριμένη εξέταση έχει το σοβαρό πλεονέκτημα σε σχέση με την αμνιοκέντηση ότι μπορεί να γίνει 11-13 εβδομάδα (όχι να περιμένεις μέχρι τη 16η) & αν κάτι στα αποτελέσματα δεν πάει καλά έχει περιθόριο να κάνεις και άλλες εξετάσεις. Επίσης αφορά κυρίως εγκυμοσύνες όπου η μητέρα είναι μεγαλύτερη των 35χρ. ή έχουν οι γονείς βεβαρυμένο οικογενειακό ιατρικό ιστορικό στις χρωμ/κές ανωμαλίες.

Η εξέταση ήταν πολύ γρήγορη και πόνεσε όσο θα πονούσε μία ένεση, τοπικά και έχει 99% ποσοστό έγκυρου αποτελέσματος.

Είναι πολύ σημαντικό όταν αποφασίσει κάποια να την κάνει να επιλέξει γιατρό με εμπειρία και πολλές παρόμοιες παρεμβατικές εξετάσεις.

Τα πρώτα αποτελέσματα βγαίνουν σε 3-4 μέρες (μαθάνεις και το φύλο αν θέλεις) και τα τελικά σε 20 ... οπότε σε λίγο περιμένω και τα δικά μου.

Αυτά ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είναι η πρώτη μου επικοινωνία στο site και θα πω τι γνωρίζω για την εξέταση γιατί αποφασισα να την κάνω πριν 2 εβδομάδες αλλά το έψαξα αρκετά πρώτα. Λοιπόν καταρχήν η απόφαση αν θα κάνεις την εξέταση βιοψίας τροφοβλάστη αφέθηκε τόσο από το Γιατρό όσο και από το Εργαστήριο στους γονείς γιατί πάντα υπάρχει αυτή η πιθατητα του 1% της αποβολής.

Η συγκεκριμένη εξέταση έχει το σοβαρό πλεονέκτημα σε σχέση με την αμνιοκέντηση ότι μπορεί να γίνει 11-13 εβδομάδα (όχι να περιμένεις μέχρι τη 16η) & αν κάτι στα αποτελέσματα δεν πάει καλά έχει περιθόριο να κάνεις και άλλες εξετάσεις. Επίσης αφορά κυρίως εγκυμοσύνες όπου η μητέρα είναι μεγαλύτερη των 35χρ. ή έχουν οι γονείς βεβαρυμένο οικογενειακό ιατρικό ιστορικό στις χρωμ/κές ανωμαλίες.

Η εξέταση ήταν πολύ γρήγορη και πόνεσε όσο θα πονούσε μία ένεση, τοπικά και έχει 99% ποσοστό έγκυρου αποτελέσματος.

Είναι πολύ σημαντικό όταν αποφασίσει κάποια να την κάνει να επιλέξει γιατρό με εμπειρία και πολλές παρόμοιες παρεμβατικές εξετάσεις.

Τα πρώτα αποτελέσματα βγαίνουν σε 3-4 μέρες (μαθάνεις και το φύλο αν θέλεις) και τα τελικά σε 20 ... οπότε σε λίγο περιμένω και τα δικά μου.

Αυτά ελπίζω να βοήθησα λίγο.

 

Kαλωσηρθες και να εχεις καλα αποτελεσματα απο την εξεταση!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είναι η πρώτη μου επικοινωνία στο site και θα πω τι γνωρίζω για την εξέταση γιατί αποφασισα να την κάνω πριν 2 εβδομάδες αλλά το έψαξα αρκετά πρώτα. Λοιπόν καταρχήν η απόφαση αν θα κάνεις την εξέταση βιοψίας τροφοβλάστη αφέθηκε τόσο από το Γιατρό όσο και από το Εργαστήριο στους γονείς γιατί πάντα υπάρχει αυτή η πιθατητα του 1% της αποβολής.

Η συγκεκριμένη εξέταση έχει το σοβαρό πλεονέκτημα σε σχέση με την αμνιοκέντηση ότι μπορεί να γίνει 11-13 εβδομάδα (όχι να περιμένεις μέχρι τη 16η) & αν κάτι στα αποτελέσματα δεν πάει καλά έχει περιθόριο να κάνεις και άλλες εξετάσεις. Επίσης αφορά κυρίως εγκυμοσύνες όπου η μητέρα είναι μεγαλύτερη των 35χρ. ή έχουν οι γονείς βεβαρυμένο οικογενειακό ιατρικό ιστορικό στις χρωμ/κές ανωμαλίες.

Η εξέταση ήταν πολύ γρήγορη και πόνεσε όσο θα πονούσε μία ένεση, τοπικά και έχει 99% ποσοστό έγκυρου αποτελέσματος.

Καλησπέρα. Θα μπορούσε να μου πεις που την έκανες; Και στα πρώτα αποτελέσματα που πέρνεις γιατί πράγμα σε ενημερώνουν; Και ποιά η διαφορά από τα δεύτερα;

Είναι πολύ σημαντικό όταν αποφασίσει κάποια να την κάνει να επιλέξει γιατρό με εμπειρία και πολλές παρόμοιες παρεμβατικές εξετάσεις.

Τα πρώτα αποτελέσματα βγαίνουν σε 3-4 μέρες (μαθάνεις και το φύλο αν θέλεις) και τα τελικά σε 20 ... οπότε σε λίγο περιμένω και τα δικά μου.

Αυτά ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Καλησπέρα θα μπορούσες να μου πεις που την έκανες και τα πρώτα αποτελέσματα γιατι ακριβώς σε ενημερώνουν; Ποια η διαφορά με αυτά που βγαίνουν μετά από 20 μέρες;

.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είναι η πρώτη μου επικοινωνία στο site και θα πω τι γνωρίζω για την εξέταση γιατί αποφασισα να την κάνω πριν 2 εβδομάδες αλλά το έψαξα αρκετά πρώτα. Λοιπόν καταρχήν η απόφαση αν θα κάνεις την εξέταση βιοψίας τροφοβλάστη αφέθηκε τόσο από το Γιατρό όσο και από το Εργαστήριο στους γονείς γιατί πάντα υπάρχει αυτή η πιθατητα του 1% της αποβολής.

Η συγκεκριμένη εξέταση έχει το σοβαρό πλεονέκτημα σε σχέση με την αμνιοκέντηση ότι μπορεί να γίνει 11-13 εβδομάδα (όχι να περιμένεις μέχρι τη 16η) & αν κάτι στα αποτελέσματα δεν πάει καλά έχει περιθόριο να κάνεις και άλλες εξετάσεις. Επίσης αφορά κυρίως εγκυμοσύνες όπου η μητέρα είναι μεγαλύτερη των 35χρ. ή έχουν οι γονείς βεβαρυμένο οικογενειακό ιατρικό ιστορικό στις χρωμ/κές ανωμαλίες.

Η εξέταση ήταν πολύ γρήγορη και πόνεσε όσο θα πονούσε μία ένεση, τοπικά και έχει 99% ποσοστό έγκυρου αποτελέσματος.

Είναι πολύ σημαντικό όταν αποφασίσει κάποια να την κάνει να επιλέξει γιατρό με εμπειρία και πολλές παρόμοιες παρεμβατικές εξετάσεις.

Τα πρώτα αποτελέσματα βγαίνουν σε 3-4 μέρες (μαθάνεις και το φύλο αν θέλεις) και τα τελικά σε 20 ... οπότε σε λίγο περιμένω και τα δικά μου.

Αυτά ελπίζω να βοήθησα λίγο.

 

ΓΕΙΑ ΣΟΥ...,

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ SITE.. ΕΓΩ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΛΗΨΗ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΟΣΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΖΟΥΝΕ ΜΙΑ ΒΕΛΟΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ, ΧΑΝΩ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΜΟΥ... ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΒΗΜΑ ΒΗΜΑ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΛΗΨΗ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗ? ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΥΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ?

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...