Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε και πως κόβουμε την πιπίλα


Recommended Posts

Κι εμένα βρε κορίτσια βουνό μου φαίνεται να της κόψω την πιπίλα! Ειναι 20 μηνών και προσπαθώ να της τη δίνω μόνο στον ύπνο(δεν το καταφέρνω πάντα γιατί γκρινιάζει πάρα πολύ) αλλά το χειρότερο είναι πως ότι δεν της τη δινω για αρκετή ώρα ενώ τη ζητάει, πιπιλάει δάχτυλο!!!! Διαβάζω κι εσάς που την κόψατε τόσο ευκολα και πραγματικά ζηλεύω. Θέω να κόβουμε τώρα την πιπίλα για να προσπαθήσουμε μετά την πάνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω τελικά ότι πρέπει να ακολουθούμε τα παιδιά και πότε είναι εκείνα έτοιμα. Κ γω επειδή το έχω βάλει στο μυαλό μου να της κόψω την πιπίλα τώρα, θέλω να την κόψει!!!! Δεν είναι έτοιμη όμως, αυτό βλέπω. βγάζει ακόμα αρκετά δόντια (έχει 12 λίγα μου φαίνονται) και θέλει να την τρίβει στα ούλα της. Δεν μπορώ να την φανταστώ να ξεκολλήσει από την πιπίλα...Καλή υπομονή σε όλες μας

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τελικά ότι πρέπει να ακολουθούμε τα παιδιά και πότε είναι εκείνα έτοιμα. Κ γω επειδή το έχω βάλει στο μυαλό μου να της κόψω την πιπίλα τώρα, θέλω να την κόψει!!!! Δεν είναι έτοιμη όμως, αυτό βλέπω. βγάζει ακόμα αρκετά δόντια (έχει 12 λίγα μου φαίνονται) και θέλει να την τρίβει στα ούλα της. Δεν μπορώ να την φανταστώ να ξεκολλήσει από την πιπίλα...Καλή υπομονή σε όλες μας

εχεις απολυτο δικιο βιαστικα και τωρα δεν ξερω αν θα ξανακοιμηθει μονος.......:(:(

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια.γράφω πρώτη φορά στο forum όμως έχω διαβάσει πολλές φορές απόψεις και γνώμες σας οι οποίες με έχουν βοηθήσει πολύ μέχρι τώρα σην ανατροφή των 2 μικρών μου - της κόρης μου 26 μηνών και του γιου μου 15 μηνών. Στο θέμα της πιπίλας έχω και εγώμεγάλο πρόβλμα κυρίως με την μικρή.Δυστυχ΄βς δεν τη θέλει μονο στον ύπνο αλλά και πολλές φορές κατα τη διάρκεια της ημερας. εδω και 2 εβδομάδες έχουμε ανακαλύψει την ιστορία με ένα πουλάκι που μας παίρνει την πιπίλα μόλις ξυπνήσουμε και μας την φερνει μόλις πάμε για ύπνο και προς το παρόν το πιστεύει με μικρές βέβαια εξαιρέσεις. το κόψιμο τόσο απότομα το φοβάμαι...αλλά αγχώνομαι μήπως το σταδιακό που κάνω τώρα είναι χειρότερο!ευτυχώς πάμε πλεον τουαλέτα όποτε οδεύουμε προς το κόψιμο της πάνας τουλάχιστον...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια , είμαι καινούρια εδω και βρίσκομαι στο ίδο πρόβλημα με εσας. Θέλω να της κόψω την πιπίλα την παίρνουμε μόνο για ύπνο, για να είμαι ειλικρινής τις παίρνουμε γιατί θέλει μια στο στομα και μια στο χερι, και ενω αν της την βγαλω απο το στομα και δεν το καταλάβει δεν εχει προβλημα αν ξυπνήσει θέλει και τις 2 οπωσδήποτε. Δυστυχώς ο Αη Βασίλης εφυγε για φέτος οπότε πρεπει να βρώ κατι άλλο και συντομα. Τωρα είναι 2,5 και νομίζω ότι πρέπει να γίνει άμεσα. Καμία καλή πρόταση?

 

το συνηθες ειναι να ερθει η νεραιδα και να παρει την πιπιλα! η οποια νεραιδα θα αφησει και αυτη δωρο! εμενα βολεψε με τον αγιο βασιλη γιατι ειχα θεσει χρονικο οριο τα χριστουγεννα για να κοψουμε τις πιπιλες. βεβαια τους ειχα προετοιμασει οτι τα χριστουγεννα που θα ερθει ο αγιος βασιλης για να φερει δωρα θα παρει τις πιπιλες. κανε προετοιμασια οτι οταν μεγαλωνουν τα παιδακια ερχεται η νεραιδα και παιρνει τις πιπιλες και αφηνει δωρο στα παιδακια. και συ τωρα που μεγαλωσες μπλα μπλα μπλα.... εμενα εχει εναμιση μηνα που τις κοψανε και οι δυο και τωρα εχω το νεογεννητο στο σπιτι με πιπιλα και δεν τη ζητανε!

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε κολλημα και προβλημα....ο γιος μου 23 μηνων αποφασισα να την κοψω.....μεγαλη αλλαγη η οποια εφερε πανικο στο σπιτι.

πλεον 1 μηνα δεν κοιμαται μονος , θελει παρεα και μονο την μαμα.

τον βαζω στη κουνια τιποτα...δεν θελω νανι θελω τη μαμα....κλαιγοντας

και μολις τον παρω λεει "κεβατι μαμα" οπου πεφτουμε μαζι στο κρεβατι μου τον νανουριζω και κοιμαται.....μετα τον παω στην κουνια του.....πως κοβετε κοριτσια?:(:(

 

δοκιμασε να του παρετε μεγαλο κρεβατι κανονικο! για μεγαλα παιδια!!! εμεις ετσι την κοψαμε την αγκαλια στον υπνο. κοιμομασταν και οι τρεις μαζι αγκαλια (εγω και τα δυο πιτσιρικια). μεχρι που τους πηραμε απο ενα μεγαλο κρεβατι και εκτοτε κοιμαται ο καθενας μονος του. ουτε αγκαλιες ουτε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια.γράφω πρώτη φορά στο forum όμως έχω διαβάσει πολλές φορές απόψεις και γνώμες σας οι οποίες με έχουν βοηθήσει πολύ μέχρι τώρα σην ανατροφή των 2 μικρών μου - της κόρης μου 26 μηνών και του γιου μου 15 μηνών. Στο θέμα της πιπίλας έχω και εγώμεγάλο πρόβλμα κυρίως με την μικρή.Δυστυχ΄βς δεν τη θέλει μονο στον ύπνο αλλά και πολλές φορές κατα τη διάρκεια της ημερας. εδω και 2 εβδομάδες έχουμε ανακαλύψει την ιστορία με ένα πουλάκι που μας παίρνει την πιπίλα μόλις ξυπνήσουμε και μας την φερνει μόλις πάμε για ύπνο και προς το παρόν το πιστεύει με μικρές βέβαια εξαιρέσεις. το κόψιμο τόσο απότομα το φοβάμαι...αλλά αγχώνομαι μήπως το σταδιακό που κάνω τώρα είναι χειρότερο!ευτυχώς πάμε πλεον τουαλέτα όποτε οδεύουμε προς το κόψιμο της πάνας τουλάχιστον...

 

νομιζω ειναι λιγο μικρη για να της την κοψεις, εφοσον υπαρχει και μικροτερο αδερφακι στο σπιτι. πιστευω οτι αν περιμενεις να γινει 2,5 θα ειναι πιο καλα. και οχι δυο αλλαγες ταυτοχρονα (πανα και πιπιλα). εγω τον μεγαλο τον αφησα μεχρι τα τρια με πιπιλα. η μικρη μου ειναι λιγο αδικημενη γιατι την εκοψε 21 μηνων (εχουν 14 μηνες διαφορα με τον μεγαλο). αλλα επρεπε να την κοψω και απο τους δυο ταυτοχρονα γιατι ειχαν τις ιδιες και αν εκοβα του μεγαλου, πολυ απλα θα επαιρνε της μικρης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! εμενα η κορη μου την εκοψε λιγο μετα τα τρια.Ηταν πολυ μα παρα πολυ εξαρτημενη.Φαντασου τα 5 πρωτα βραδυα ετρεμε και εκλαιγε και βογκαγε λες και την εκοβαν πονοι.Κανονικο στερητικο συνδρομο επαθε το παιδι.Α ξεχασα ο αγιος Βασιλης μας την πηρε και την πηγε μακρια στο χωριο του στον βορειο πολο!(ερωτηση μαμα του χρονου να του γραψουμε γραμμα να μας την ξαναφερει??!!).Επισης σταματησε να αποκοιμιεται μονη της πανω που τα ειχαμε καταφερει,και με θελει διπλα της για να κοιμηθει μεχρι και σημερα.Βεβαια απαξ και η πιπιλα φυγει δεν πρεπει να κανεις το λαθος να ξαναεμφανιστει.ΠΟΛΥ βασικο.Οι πρωτες μερες θα ειναι δυσκολες σιγουρα υπομονη και πολλα χαδια, πραγματικα υποφερουν τα καημενα.Φιλια.

nlcIp2.png

 

uRUep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα βρε κορίτσια βουνό μου φαίνεται να της κόψω την πιπίλα! Ειναι 20 μηνών και προσπαθώ να της τη δίνω μόνο στον ύπνο(δεν το καταφέρνω πάντα γιατί γκρινιάζει πάρα πολύ) αλλά το χειρότερο είναι πως ότι δεν της τη δινω για αρκετή ώρα ενώ τη ζητάει, πιπιλάει δάχτυλο!!!! Διαβάζω κι εσάς που την κόψατε τόσο ευκολα και πραγματικά ζηλεύω. Θέω να κόβουμε τώρα την πιπίλα για να προσπαθήσουμε μετά την πάνα

 

ετσι μου φαινοταν κ εμενα:rolleyes: βουνο!

ειχα προσπαθησει οταν ηταν 19 μηνων αλλα τζιφος κ ξαναπροσπαθησα πριν 2 μηνες ηταν 22 μηνων. ειχε αρρωστησει κ ειχε παθει τρομερη εξαρτηση απο την πιπλα κ ξυπναγε καθε 3 κ λιγο ζητωντας την. οταν εγινε καλα λοιπον μου την εδωσε ενα βραδυ κ του λεω θα ερθει η νεραιδα να της δωσουμε τις πιπιλες να τις δωσει στα μωρα, εσυ εισαι αντρακι τωρα κ δεν τις χρειαζεσαι. ΝΑΙ! μου λεει κ με βοηθησε να τις μαζεψουμε. η ρουτινα μπανιο γαλα πιπιλα νανι, εγινε μπανιο γαλα νανι εκεινο το βραδυ. προς μεγαλη μου εκπληξη κοιμηθηκε χωρις να την ζητησει! κατα τις 3μιση ομως ξυπνησε με κλαμα κ την ζητουσε χαμος:? ο αντρας μου να μου τα χωνει βραδιατικα,(τον ξυπνησαμε κιολας, καταλαβες!:cool:) οτι το παιδι δεν ειναι ετοιμο επειδη μου την καρφωσε εμενα :rolleyes:κ να επιμενει να του την δωσουμε. εγω ως γνωστο μουλαρι δεν υπεκυψα σε κανεναν τους;) για μιση ωρα εκλαιγε γοερα ζητωντας την κ μετα κοιμηθηκε ως το πρωι. προς μεγαλη μου εκπληξη δεν την ξαναζητησε. εγω δεν την ειχα αναφερει καθολου κ οταν μετα απο μια εβδομαδα ,μη αναφορας σε αυτην,του ειπα να πει στην θεια του ποιος πηρε τις πιπιλες εβαλε κατι κλαμματα μεσα απο την ψυχουλα του σαν να τις θρηνησε ενα πραγμα(τοτε τον λυπηθηκα πολυ:cry:) ομως μεσα απο τα κλαμματα ειπε στην αδερφη μου οτι τις πηρε η νεραιδα. κ τελος δεν την εχει ζητησει ξανα! δηλαδη την κοψαμε σε ενα βραδυ!

τα σημαδια που ειδα ωστε να καταλαβω οτι ηταν ετοιμος ηταν οτι σε καμμια γιαγια δεν την ζητουσε ή αν την ζηταγε κ του ελεγαν οχι δεν επεμενε,κ ουτε στον σταθμο την ζητουσε παρ'οτι τον εστελνα με πιπιλα. σε εμενα μονο την ζητουσε επιτακτικα αρα το μονο που ειχα να κανω ηταν να το παρω ΕΓΩ αποφαση;)

ελπιζω να βοηθησα. καλο κουραγιο κ σου ευχομαι ενα ευκολο κοψιμο:mrgreen: τωρα παμε για την πανα κ αυτο βουνο μου φαινεται(ξεκινησαμε καλα, αλλα στην πορεια στραβωσε) θελει κ εκει τον καταλληλο χρονο.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μικρούλα μου έκλεισε πια τα 3 και πίστεψα και εγώ ότι ήρθε η ώρα να κόψουμε την πιπίλα. Όταν πήγαινε σχολείο ήταν όλη μέρα χωρίς αυτήν και μόλις γυρνούσε σπίτι είχαμε 2-3 τριγύρω και την ψάχναμε. Πιπιλίζαμε και μασάγαμε τα λόγια μας, δεν κοιμόμασταν χωρίς αυτήν και όλα τα σχετικά. Δεν ξέρω αν έκανα καλά, αλλά είπα και εγώ μήπως είναι ώρα να την αποχωριστούμε και να αφοσιωθούμε σε άλλα πράγματα. Εκμεταλλευόμενοι λοιπόν 2 πράγματα: αδυναμία στα kinder και απόκριες, μας επισκέφθηκε η "νεράδια" και κάναμε μια συμφωνία:να δώσουμε τις πιπίλες για να τις πάει σε κάτι μικρά μωρουλίνια που τις έχουν πιο πολύ ανάγκη και σε αντάλλαγμα να μας φέρνει 1 σοκολατάκι κάθε μέρα και μια στολή "νεράδιας"- όπως τη λέει η μικρή- για να πάμε στο πάρτυ του σχολείου! Πρώτη μέρα χθες δεν κοιμηθήκαμε μεσημέρι, φάγαμε και 3 τελικά σοκολατάκια (όλα δώρα της νεράδιας) και μας έφερε και την στολή....Το βράδυ λίγο γκρίνια αλλά κοιμήθηκε. Ξύπνησε λίγο βέβαια το βράδυ και την ζήταγε, αλλά ξανακοιμήθηκε και το πρωί τίποτα, όλα καλά! Θα δείξει...Είμαι προετοιμασμένη για μια ενδεχομένως δύσκολη εβδομάδα, αλλά αυτό που με νοιάζει περισσότερο είναι να μην έκανα κάτι και πίεσα το παιδί για κάτι που δεν ήταν έτοιμο....Φιλιά σε όλες και καλη μας τύχη!

an1cEPS-M3-0010MTA1NDU2amR8MDUwNTUyNTI3ZGF8aSBrcmlrcm91bGEgbW91IHBvdSBsYXRyZXV3IGVpbg.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΑΑχ, κορίτσια, διάβασα αρκετές από τις εμπειρίες σας.

 

Η μεγάλη μου (που λέει ο λόγος) είναι 2,5 χρονών. Η μικρή 6 μηνών και δεν παίρνει πιπίλα.

 

Με την μεγάλη είχαμε καταφέρει να την παίρνει μόνο στον ύπνο και να την παραδίδει αμέσως μόλις ξυπνήσει (με τη θέλησή της).

Έχει λίγο καιρό που δεν τη δίνει με τίποτα, κλαίει γοεργά και συμβιβάζεται τουλάχιστον με τον να την κρατάει στο χέρι, όχι στο στόμα σχεδόν όλη μέρα.

 

Νομίζω τη δουλειά τη χάλασε η μαμά μου που της την έδωσε σε άσχετη φάση.

 

Αχ τι να κάνω? Εμείς αντί για εμπρός, πάμε πίσω....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για πείτε βρε κορίτσια κι εδώ μια γνώμη: Τα αγόρια μας κλείνουν τα 3 σε ένα μήνα. Πιπίλα παίρνουν μόνο στον ύπνο (μεσημεριανό και βραδυνό), γενικώς σχεδόν ποτέ δεν φόρεσαν πιπίλα μέσα στη μέρα. Πλησιάζει καλοκαίρι, έχω top priority να τους βγάλω την πάνα (σε ένα μήνα θα τους βάλω βρακάκι) αλλά φοβάμαι ότι με την επικέντρωση στην αφαίρεση της πάνας, το να βγάλουμε την πιπίλα του ύπνου θα πάει πολύ μακριά. Μέχρι ποια ηλικία είναι φυσιολογικό να τους βάζω πιπίλα το βράδυ? Γιατί με βλέπω για Σεπτέμβριο που θα είναι 3 χρονών και 3 μηνών....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου!!!! Ενα ένα τα πράγματα. Τι να σταματήσουν την πιπίλα 3χρονών και τί 3 και 3 μηνών, δεν χάθηκε ο κόσμος. Πάντως τό θέμα πάνα το έτρεμα με τα δίδυμα το έτρεμα...ε άδικος κόπος....3 μέρες και αυτό ήταν!!!!Εχω πάντως ένα γιο -γιο έξω από την τουαλέτα και ένα κάθισμα πάνω στην τουαλέτα, ένα μέσα στο αυτοκίνητο και ένα φορητό στην τσάντα γιατί καμιά φορά, και καλά...θέλουν και οι δύο την ίδια ώρα!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν τιθεται θεμα ομιλιας και αρθρωσης δεν παιζει ρολο αν θα κοψει την πιπιλα στα 3 χρονια ή στα 3 χρονια + 3 μηνες + 2 μερες + 14 ωρες :lol::-P;)

Αλλα ακομα κι αν πρεπει να βγαλει πιπιλα τωρα, καλο θα ηταν να μην πεφτουν μαζι οι αλλαγες...

Απο την αποψη πως το παιδι πολλες φορες χρησιμοποιει ορισμενα αντικειμενα (λογου χαριν την πιπιλα) και για παρηγορια.. Οποτε οταν αποφασιζεις να το πας παρακατω σε ο,τι αφορα την πανα, μην του στερεις ΚΑΙ την πιπιλα.. Μια - μια η αλλαγη για να μην "τρελαινονται" τα μικρουλια μας και εν συνεχεια "τρελανουν" εμας! ;)

 

Αν και -καθαρα προσωπικη μου αποψη- οσο δειχνεις εσυ σταθεροτητα και αποφασιστικοτητα και πανω απο ολα ηρεμια, τοσο πιο ευκολα δεχονται κι εκεινα τις αλλαγες! Και φυσικα οχι πιεση.. Αν αντιδρα το παιδι, βρισκουμε εναλακτικους τροπους.. Αν αντιδρα με οποιονδηποτε τροπο, τοτε απλως σταματαμε τη διαδικασια...

 

Καλη επιτυχια και καλα κουραγια σε ολες! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κοριτσια εμας ο Μαϊος ηταν ο μηνας των μεγαλων αλλαγων. Κοψαμε την πιπιλα και μετά απο 2 εβδομαδες και την πανα. Για την πιπιλα της ειπα ενα μεσημερι πως δεν τη βρίσκω και πως θα παω αυριο να πάρω άλλη. Το δεχτηκε. Για κανε 3αρι μερες της ελεγα πως δεν προλαβα να παω και το δεχόταν επισης. Μετά σταματησε να τη ζητάει μεχρι που μετά από καμια εβδομαδα αρχισε να την αποζηταει εντονα. της είπα λοιπόν "θυμάσαι που την ειχαμε χασει; Ακου τι εγινε χθες το βραδυ... είδα να μπαινει απο το παραθυρο της κουζίνας μεσα η tinkerbell και βρηκε την πιπιλα και την πηρε μαζι της. Πεταξε ψηλά στη Νεραιδοχωρα για να την παει σε ενα μωρακι, αφου εσυ τωρα μεγαλωσες και δεν τη χρειαζεσαι πια..." ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ !!!

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά σας. Εγώ που προβληματιζόμουν λίγα μηνύματα πιο πάνω για το πώς θα κόψουμε την πιπίλα και την πάνα, θα σας πω τι έγινε, ομολογώ ότι ήμουν πολύ τυχερή: Δεν είχα κανένα σκοπό να κόψω την πιπίλα, γιατί ήθελα να κόψουμε πρώτα την πάνα. 1 μήνα όμως πριν κόψουμε την πάνα πήγα και τους πήρα καινούργιες πιπίλες (ίδιες με τις προηγούμενες αλλά άλλο χρώμα) και φρόντισα να κόψω με ψαλίδι τις παλιές, γιατί τις είχαμε πάρα πολύ καιρό και δεν ήθελα να έχουν την επιλογή να επιμείνουν. Ο ένας από τους δύο λοιπόν ούτε να τη δει δεν ήθελε την καινούργια πιπίλα. Μου έλεγε "δεν θέλω πιπίλα". Μάλιστα μου φαινόταν τόσο απίστευτο, που εγώ επέμενα και μάλιστα του την άφησα δίπλα στο κρεβάτι του ώστε αν τη θελήσει μέσα στο βράδυ να την πάρει. Δεν την πήρε όλο το βράδυ και μάλιστα κοιμήθηκε και 11 ώρες. Ε, τον είδε και ο άλλος (η αλήθεια είναι ότι στον άλλο δεν αφήσαμε και πολλές επλογές) και για να μην τα πολυλογώ την έκοψαν και οι δύο. Τις εξαφάνισα και 2 μέρες μετά θυμήθηκαν να τις ζητήσουν (βασικά επί δύο βράδυα τις ζητούσαν επίμονα επί 5 λεπτά, αλλά αυτό ήταν) και συγχρόνως κόψαμε και το μπιμπερό. Το μόνο που έκανα εγώ σε όλη αυτή την ιστορία και μπορεί να τους επηρέασε είναι ότι είχα αρχίσει λίγους μήνες πριν να τους επισημαίνω ότι τα μωρά φοράνε πιπίλα, ενώ τα παιδάκια όχι...

Link to comment
Share on other sites

κοψαμε την πανα .ξεκινησαμε παιδικο οποτε λεω κατα τα χριστουγεννα να την κοψω μη του ερθουν ολα μαζι!!αν κ την πιπιλα δεν την φοραει οταν κοιμαται.στην αρχη την θελει,μασαει το πλαστικο.την βαζει για λιγο κ την πεταει στο πατωμα!σαν κουκλακι την εχει παρα σαν πιπιλα

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

3 μέρες δουλειά για μας!! Ο γιος μου ειναι 3,5 και κοιμοταν μόνο με πιπιλα κι ενα κουνελακι που χαιδευε ταυτοχρονα. Τη μερα δε την ειχε απο μικρος. Η ιστορία εχει ως εξής: Ηρθε μια γατούλα που εχει γεννησει 5 γατακια (αναλογα πόσα γνωστα παιδακια στην ιδια ηλικια εχετε) και κλαινε κλαινε κλαινε και ψαχνει να τους βρει πιπιλες γιατι ειναι μωρακια. Πήγε απο το σπίτι του...Γιαννακη, της εδωσε τη πιπιλα ο Γιαννάκης, πήγε μετα απ το σπιτι του Γιωργάκη, του τη πηρε κι εκεινου...κ.ο.κ. ετσι ωστε μη νομιζει οτι μονο σε αυτον πηρανε τη πιπιλα!

Τη πρωτη μερα τη ζητουσε, πού ειναι και πού ειναι...λέγαμε το παραμυθι μεχρι να το χωνεψει. Φυσικα δε κοιμηθηκε το μεσημερι.

Τη δευτερη μερα καλυτερα και τη τριτη το ειχε ξεχασει! Στα ενδιαμεσα τη ψαχναμε...φωναζαμε τη γατουλα, του λεγαμε οτι κλαινε τα γατακια και τα ταιζει και δε μπορει να ερθει κι οταν μεγαλωσουνε θα μας τη φερει πισω (τυπου οταν παει φανταρος).

Και φυσικα δεν εχει βαλει γλωσσα μεσα...ολο μιλαει απο το πρωι μεχρι το βραδυ! Το κακο ειναι οτι εχει σχεδον κοψει τον μεσημεριανο υπνο...κακο για μας που θελουμε ξεκουραση.

cIWNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα πλέον τον έχουν ψιλοκόψει τον μεσημεριανό ύπνο (περίπου 3 μήνες αφού κόψαμε την πιπίλα) αλλά να σας πω με βολεύει. Τους βάζω στο δωμάτιό τους για ύπνο, αυτοί παίζουν αλλά κάνουν ησυχία, και κοιμούνται πολύ πιο νωρίς το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

εγώ ακολούθησα την συμβουλή φίλων που μου λέγανε να κόψω τις πιπίλες στην άκρη τους και δεν θα την θέλει μετά ο μικρός. Ο μικρός ζορίστηκε 2 ημέρες, την πρώτη ημέρα πιο πολύ, αλλά υπάρχουν στιγμές που είναι να κοιμηθεί ή πολλές φορές που μπορεί να ξυπνήσει μέσα στο βράδυ (χωρίς να έχει κοιμηθεί με πιπίλα) και να μου τις ζητήσει (καθόσον θέλει 3) και του δίνω τις κομμένες τις οποίες τις κρατάει κανονικά.

Το κακό βέβαια είναι ότι μου κόβει τον μεσημεριανό ύπνο. Διάβασα μια κοπέλα παραπάνω ότι έπαθε το ίδιο πράγμα.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

Ας πω κ γω την 'ιστορια' μας μια που ειναι οριστικο πια...

Ο μικρός μου ειναι 22 μηνών, εχει σχεδόν 2 εβδομάδες που εκοψε την πιπιλα.

 

Γενικά την επαιρνε μονο στον υπνο (μεσημεριανο κ βραδινο) αν κ τους τελευταιους μηνες αν την εβλεπε μπροστα του, την εβαζε κατευθειαν στο στομα (κγω φροντιζα να μην την βλέπει μπροστα του κ την εμφανιζα μονο στους υπνους).

 

Υπηρξαν μερικες μερες (μεσημερια βασικα) που ηταν τοσο κουρασμενος που κοιμηθηκε χωρις πιπιλα αλλα ηταν τυχαιο γεγονος, συνηθως ηρεμουσε μονο με πιπιλα.

 

Ισως επαιξε σημαντικο ρολο οτι τα δοντάκια βγηκαν ολα (εκτος απο ενα που εχει σχεδον σκασει) κ το εκανε τοσο ευκολο το να κοπει η πιπιλα.

 

Λοιπον, ο γιος μου εχει ενα αγαπημενο βιντεακι στο youtube το τραγουδακι twinkle twinkle little star, που δειχνει μια κουκουβαγια και ενα αστερακι. Εχει τρελα με τις κουκουβαγιες...(Του χα παρει μια λουτρινη να του κανει παρεα στον υπνο, μια σε μενα και μια στην πεθερα μου που τον κραταει οταν δουλευω)

 

Ενα μεσημερι ειπε η πεθερα μου να τον δοκιμάσει αν θα κοιμηθει χωρις πιπιλα, οποτε οταν την ζητησε (την 'κόκκινη' πιπιλα) του ειπε οτι την πηρε το 'αστεράκι' την πιπιλα, πηγε λιγο να γκρινιάξει, αλλα του ειπε 'βλέπεις; ουτε εγω ουτε ο παππους εχουμε πιπιλα...ο μπαμπας εχει πιπιλα;' 'οχι' απαντουσε ο δικος μου... 'η μαμα εχει πιπιλα;' 'οχι'...'αρα και συ που μεγαλωσες δεν χρειαζεσαι πιπιλα' και τον κουνησε λιγο και κοιμηθηκε(!!)

Οταν μου το πε ειπα 'αποκλειεται!' τοσο ευκολα; και μου λεει να δοκιμασω κγω το βραδυ και οτι γινει...

 

Κ οντως εξαφανισα απο το σπιτι ολες τις πιπιλες να μην δει τυχαια καμμια, κ αφου φροντισα να 'κουραστεί' αρκετα πριν τον υπνο, ξαπλωσαμε, εφαγε (θηλάζει) και μετα στριφογυρνουσε...σχεδον διστακτικα μου ζητησε την 'κοκκινη πιπιλα' κ του ειπα 'δε σου ειπε η γιαγια; την πηρε το αστερακι'

Αφου το σκεφτηκε λιγο, με ρωτησε 'μπλε πιπιλα;' (κρατηθηκα να μη γελάσω) και του ειπα 'ολες τις πιπιλες τις πηρε το αστερακι, για να τις παει σε ενα μωρακι που γεννηθηκε. Γι'αυτο ηρθε το "κουκουβαβάκι" -ετσι λεει την κουκουβαγια- να μεινει μαζι μας να σου κανει παρεα το βραδυ.'

 

Αυτο ηταν. Στριφογυρισε δυο φορες-χωρις γκρινια ή κλαμματα- και κοιμηθηκε!

Τα μεσημερια ουτε που την ξαναζητησε, αλλα τα βραδυα -τα επομενα 3, 4 βραδια- την ζητησε σε μενα 1-2 φορες, κολλησε λιγο με το βυζι παραπανω, αλλα ευτυχως βρηκαμε τους ρυθμους μας και ξαναμπηκαμε στη 'σειρά' μας..

 

Πλεον θα ελεγα οτι την εχει ξεχάσει εντελως! ουτε που την αναφέρει, ουτε που την χρειάζεται για να κοιμηθει, απλά του λεμε παραμυθάκι, τον χαϊδεύω στην πλατουλα, παιρνει αγκαλια το κουκουβαβακι του ή το παπακι του κ κοιμάται!!!

 

Κ ευτυχως ΔΕΝ επηρεασε ΚΑΘΟΛΟΥ τον μεσημεριανό ή τον βραδινο μας υπνο (τα πρωτα 4-5 βραδια μας επαιρνε κανα μισάωρο παραπανω να κοιμηθουμε αλλα μετα ξαναβρηκε το ρυθμο του)

 

Καλη επιτυχια σε ολες τις μανουλες που δινουν 'μαχη' με την πιπιλα!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς προσπαθήσαμε να κόψουμε την πιπίλα πριν 2 μήνες χωρίς μεγάλη επιτυχία. Όταν άκουσα την φράση "δωσε μου την πιπίλα" 3526 φορές του την έδωσα πίσω. Ήτοι ο Κωνσταντίνος 22 μηνών. Προσπαθήσαμε πάλι πριν ένα μήνα 23 μηνών ο μικρός.... και ο τρόπος ήταν ο εξής. Του αγοράσαμε ένα ποδήλατο μεγάλο με βοηθητικές ρόδες και του είπαμε ότι τα μεγάλα ποδήλατα για τα μεγάλα παιδάκια και μικρές πιπίλες για τα μικρά παιδάκια. Πήρε τις πιπιλες του τις πέταξε και ούτε που τις ζήτησε ξανά ποτέ.:eek:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ο μικρός είναι 2χρονών και ήθελε πιπίλα οπωσδήποτε στον ύπνο (μεσημεριανό-βραδυνό) και μέσα στην ημέρα , ανάλογα τα κέφια. Ενα απόγευμα μας τη ζήτησε και του είπε ο άντρας μου ότι την πήρε η γάτα να την πάει στα μωράκια της. Αντέδρασε λίγο αλλά αμέσως κάτι του δείξαμε και σταμάτησε. Από τότε τη ζητάει που και που αλλά του λέμε ότι την πήρε η γάτα , μας απάνταει "για το γατάκι" και τέλος.Ευτυχώς δεν επηρέασε καθόλου τον ύπνο του, αυτή η αλλαγή.Μας βοήθησε ότι και στον παιδικό δεν του την έδωσαν όταν τη ζητούσε, οπότε έγινε πιο εύκολο!

Link to comment
Share on other sites

Ο Νικόλας μου έχει την πιπίλα μόνο όταν κοιμάται (μεσημέρι και βράδυ). Καμιά φορά μέσα στη μέρα τη ζητάει όταν βαριέται μαζί με το πανάκι-σκυλάκι του. Όταν τυχαίνει και δεν τη βρίσκει δεν πτοείται ιδιαίτερα γιατί πιπιλάει το δάχτυλό του. Οπότε εγώ τι κάνω τώρα;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...