Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε και πως κόβουμε την πιπίλα


Recommended Posts

Κοριτσια και αγορια.. Αν ξυπνησουν στην μεση της νυχτας τι κανουμε??? Να κοιμηθουν δεν με απασχολει τοσο γιατι ουτως ή αλλως αργει να τους παρει ο υπνος. Ομως την ψαχνουν αν ξυπνησουν το βραδυ και μολις την βαλουν στο στομα κοιμουνται αμεσως...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια και αγορια.. Αν ξυπνησουν στην μεση της νυχτας τι κανουμε??? Να κοιμηθουν δεν με απασχολει τοσο γιατι ουτως ή αλλως αργει να τους παρει ο υπνος. Ομως την ψαχνουν αν ξυπνησουν το βραδυ και μολις την βαλουν στο στομα κοιμουνται αμεσως...

 

και εγω σε αυτο το θεμα εχω προβλημα...στο βραδυνο ξυπνημα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εμενα μου πηρε μια βδομαδα το κοψιμο της πιπιλας.Οδυνηρη ηταν η πρωτη μερα που μετα απο πολυ κλαμα καταφερε να κοιμηθει χωρις πιπιλα και ξυπνησε τη νυχτα κλαιγοντας.Αφου την αφησα να κλαιει περιπου 1 ωρα (οχι δεν ειμαι σκυλα μανα) εξηγοντας της οτι την χασαμε και παμε να την βρουμε παρεα και οχι οτι την πηρε η καλη νεραιδα,τελικα ενεδωσα στο κλαμα της λεγοντας οτι ωχ τελικα ηταν κατω απο το παιχνιδι της.Αυτο ηταν απο την επομενη μερα ψιλογκρινιαζε ζητοντας την αλλα ως εκει (και αυτο για μια εβδομαδα οπως προανεφερα).Ειναι και στο παιδι εγω πιστευω!!!Καποτε εβαζαν πιπερι οι γιαγιαδες μας,αλλες τις ψαλιδιζουν.Σημασια εχει να εχετε προετοιμασει και λιγο το παιδι λεγοντας του συνεχως πως πλεον μεγαλωσε και πρεπει να την πεταξουμε την πιπιλα κλπ.Τωρα πια κοιμομαστε λιγο πιο αργα απο οτι κοιμοταν πριν αλλα ουτε καν της περναει απο το μυαλο.

rys17ypa0pfa6qnn.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!σας αναφερω τη δικη μας ιστορια μηπως και βοηθησω... εμεις κοψαμε την πιπιλα μας 2 χρονων. ηταν χριστουγεννα και του ειπα την παραμονη πως πρεπει να αφησουμε στο δεντρο κατι που αγαπαμε για να το παει ο αη βασιλης σε καποιο αλλο παιδακι και να μας αφησει και μας ενα δωρακι.τον ρωτησα "την πιπιλα η την πανα?" και μου απαντησε..."μπιμπι"(πιπιλα).

δεν ειχα προβλημα με το βραδυ μονο μια φορα ξυπνησε και την εψαχνε αλλα του ειπα, "δεν θυμασε?την δωσαμε στον αη βασιλη!!κοιτα το δωρο σου!!!!" αυτο ηταν!

μιληστε για τη νεραιδα που περνει τις πιπιλες και τις παει στα "νινακια" που τις εχουν αναγκη και μας δινει βραβειο!!! ισως πιασει... συμφωνω πως το καθε παιδακι ειναι ξεχωριστο. δεν χανουμε ομως τιποτα να δοκιμασουμε χωρις ομως να το παρακουραζουμε... αν δε πιασει με την πρωτη, υπαρχει και η δευτερη!!!

keep on trying!!!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!

Την κοψαμε επιτελους την ρημαδα!!

Εκλαψε το πρωτο βραδυ πολυ..Μετα το δευτερο λιγοτερο και τερμα..Το μονο κακο ειναι οτι σταματησε να κοιμαται μεσημερι:?Κοιμαται βεβαια απο τις 9 .Καμια φορα 10:-(Και ξυπναει 8¨30

Το οτι δεν περνει ο μπεμπης μας πιστευω πως βοηθησε.Φυσικα εχω μια ευκαιρη και εχω προσπαθησει καποιες φορες που ηταν ανυσηχος αλλα δεν την ηθελε.Καλυτερα!Θελω να ελπιζω πως σιγα σιγα θα αρχισει να κοιμαται το μεσημερι γιατι βλεπω πως το εχει αναγκη.

Θελω να πω πως την κοψαμε σχετικα ανωδυνα.Το κοριτσακι μου ειχε πιπιλα σχεδον ολη μερα στο στομα και 2 στα χερια:?αναλογως ποσες θα ξετρυπωναμε.

Στην αρχη εσκισε μια πιπιλα με τα δοντια της, ειδα λοιπον πως δεν εβρισκε ευχαριστηση και επιασα και τις υπολοιπες και τις ψαλιδισα.Ετσι κοψαμε τις πιπιλες μεσα την ημερα..Ειχαμε παρει και το βιβλιο με την νεραιδα πιπιλινα που οκ δεν μπορω να πω οτι βοηθησε πολυ..Ειναι γραμμενο ομως κανονικα στα μετρα μας...πολυ ρεαλιστικο..:lol:Ετσι λοιπον στα γενεθλια μας εξαφανισαμε τισς πιπιλες μας ολες, κλαψαμε , το ξεπερασαμε και ολα καλα..

Να προσθεσω πως αφοτου κοψαμε και την πιπιλα μας αρχισαμε να κανουμε και τα κακα στο γιογιο μας καθε φορα, ειχαμε ενα θεματακι εκει.Πιστευω πως συνδεοντε τελικα!!

Μεγαλωνουν τα παιδακια μας.

Αν και θηλασαμε με μεγαλη επιτυχια 2 χρονια καταφεραμε καπως να κανουμε καταχρηση της πιπιλας:cool:Σιγουρα ειναι και στο παιδι..

Οχι καταχρηση λοιπον της πιπιλας μανουλες..οσο ειναι μικρα

Φιλακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια και αγορια.. Αν ξυπνησουν στην μεση της νυχτας τι κανουμε??? Να κοιμηθουν δεν με απασχολει τοσο γιατι ουτως ή αλλως αργει να τους παρει ο υπνος. Ομως την ψαχνουν αν ξυπνησουν το βραδυ και μολις την βαλουν στο στομα κοιμουνται αμεσως...

Kι εγω ετσι νομιζα αλλα απ οταν την εκοψε δεν ξαναξυπνησε το βραδυ αν την ψαξει!!!!

Εμας μας την εφαγε ο ποντικος:rolleyes::rolleyes:

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στον μεγάλο μου γιο ζοριστήκαμε λίγο. Ήταν σχεδόν 3 χρονών και ήμουν κι εγώ λίγο αγχωμένη για το τι θα συμβεί και πως θα το πάρει... Μια Παρασκευή απόγευμα την εξαφάνισα, έτσι απλά. Όταν την ζήτησε του λέω δεν ξέρω που είναι, ψάξαμε ξανά και ξανά στο σπίτι, του είπα πως το φαρμακείο το οποίο φαινόταν από το παράθυρο του δωματίου του είναι κλειστό και δε μπορούμε να πάρουμε άλλη σήμερα, γκρίνιαξε, έκλαψε, κοιμήθηκε κοιτώντας το φαρμακείο (μήπως κ ανοίξει????). Τον λυπήθηκα, όλο το βράδυ μέσα στον ύπνο του χαζογκρίνιαζε και πιπιλούσε τον αέρα... Την επόμενη μέρα γκρίνιαξε λιγότερο. Μέχρι τη Δευτέρα που άνοιξε το φαρμακείο την είχαμε ξεχάσει.

Στον μικρό μου την έκοψα όταν ήταν 15 μηνών. Μια μέρα που δεν την ζήτησε καθόλου βρήκα ευκαιρία και τον πήγα μέσα σε ένα απόγευμα σε παιδότοπο, παιδική χαρά, πλατεία κτλ. Το βράδυ ήταν τόσο κουρασμένος που ούτε μπήκε στον κόπο να την ζητήσει. Και δεν την ξαναζήτησε και ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι 2 χρ. κ 2 μηνες, κ θα ελεγα οτι εχει μια εξαρτηση απο την πιπιλα σε συγκεκριμενες στιγμες, δηλ στον μεσημεριανο υπνο, το βραδυ, κ οταν βαριετε. αλλα εαν δεν τις την δωσω οταν θελει , γινετε χαμος!!!!! δεν σκεφτομαι ακομη να την κοψω, λεω απο σεπτεβρη, πριν κανουμε κ κανα 2 παιδι. παντως δεν αγχωνομαι, καποια στιμγη θα την κοψει κ απο μονη της. εμενα η μαμα μου δεν εκανε καμια προσπαθεια ουτε σε μενα ουτε στην αδερφη μου, κ μια μερα λεει, γυρω στα 3, της λεω, μαμα δεν θελω αλλο πιπιλα. αυτο ηταν. Η αδερφη μου, μια μερα την πεταξε απο το παραθυρο του αυτ/του κ τελος!!!! αστειο δεν ειναι???

Link to comment
Share on other sites

2μιση χρονών ερωτευμένος με τις πιπίλες του τελικά τις έκοψε γιατί είχα την φαεινή ιδέα να του αγοράσω καινουργιες (πετώντας τις παλιές του).

Αυτό ηταν δεν τις ξαναέβαλε στο στομα του.

Link to comment
Share on other sites

εμεις την κοψαμε περιπου στους 18-19 μηνες κ ηταν πιο ευκολο απ οτιο περιμενα. ειχαμε παρατηρησει οτι οταν εβλεπε π[ιπιλα τη ζητουσε κι οχι μονο μια οσες εβλεπε τι ηθελε (κοιμοταν με 3-4 πιπιλες, μια στο στομα και τις αλλες αγκαλια) αλλα οταν δν υπηρχε π[ιπιλα στο οπτικο της πεδιο δεν τη ζητουσε και κοιμοταν μια χαρα κ χωρις πιπιλα. οποτε στην αρχη απλα της εκρυψα για να δω πως θα παει, δυο φορες μονο το μεσημερι της ξαναδωσα που γκρινιαζε κ δεν κοιμοταν, και μετα τις πεταξα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kι εγω ετσι νομιζα αλλα απ οταν την εκοψε δεν ξαναξυπνησε το βραδυ αν την ψαξει!!!!

Εμας μας την εφαγε ο ποντικος:rolleyes::rolleyes:

 

Εγω ενα βραδυ σταματησα να τουες τις δινω αλλα ειναι απανρωπο για τον μικρο.. Ταλαιπωρειται να κοιμηθει.. Ξυπναει το βραδυ γιατι βγαζει καποιο δοντι και του δινω μια οποτε ξανακοιμαται αμεσως.

Βασικα δεν θα με πειραζε αν την ειχε ο μικρος ακομη αλλα τις βουταει και ο μεγαλος...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια sos..Η ανιψιά μου κοντεύει 4χρονών και έχει φοβερή εξάρτηση από την πιπίλα..Έχουν κάνει πολλές απόπειρες οι γονείς της να την κόψει αλλά ούτε κατά διάνοια!!! Αρχικά όταν ήταν 2 χρονών προσπάθησαν να την πείσουν να τη δώσει στα σκυλάκια που λατρεύει..με τίποτα η μικρή..αντιθέτως, φοβήθηκε μήπως μπει η μαμά τους και της την πάρει και αποφάσισε να την κρύβει και να την βάζει μόνο στον ύπνο..εκείνη τη στιγμή ήταν αρκετό το βήμα. Λίγο καιρό αργότερα, της είπαν τα γνωστά περί άγιου βασίλη και δώρου. Χάρηκε στην αρχή, είπε θα τη δώσει, αλλά μετά άλλαξε γνώμη και είπε ότι δεν θέλει δώρα.. Τότε έμεινε έγκυος η μαμά της και δεν θέλησαν να την πιέσουν κι άλλο..Αφότου γεννήθηκε το αδερφάκι της, χρησιμοποιεί ακόμη περισσότερο την πιπίλα..γνωρίζει πολύ καλά ότι αν την χάσει υπάρχουν μαγαζιά να πάρει άλλη, της έχουν πει ότι μπορεί να στραβώσουν τα δόντια της και λέει δεν πειράζει, θα πάω στο γιατρό!Το αδερφάκι της τώρα είναι 9 μηνών και δεν θέλει πιπίλα με τίποτα και ούτε με τη σύγκριση πείθεται. Επίσης, της ψαλίδισαν την πιπίλα καιι δεν χαμπάριασε, συνέχισαν να την κόβουν μέχρι που δεν είχε μείνει τίποτα σχεδόν και έλεγε..."μαμά είναι μπλιαχ, αλλά δεν πειράζει!!!" Είναι αρκετά μεγάλη πλέον και η εξάρτηση της εντείνεται αντί να υποχωρεί. Τι κάνουμε λοιπόν?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θα σας πω μία απίστευτη ιστορία για το πως κόψαμε την πιπίλα. Πριν κάνα μήνα είχαμε πάει επίσκεψη στην νονά του. Στο δρόμο προς το σπίτι της μας έπεσε η αγαπημένη του πιπίλα και δεν την βρήκαμε ποτέ. Έκλαιγε όλο το βράδυ, περάσαμε μια πολύ δύσκολη νύχτα και δεν τον ηρεμούσε καμία άλλη πιπίλα τελικά κάποια στιγμή κοιμήθηκε. Το πρωί που ξυπνήσαμε ως εκ θαύματος ο μικρός μου δεν αναζήτησε πιπίλα.Από τότε δεν είχαμε κάποιο θέμα με πιπίλες και εγώ εξαφάνισα όλες τις εφεδρικές για καλό και για κακό. :)

Link to comment
Share on other sites

κοψαμε και εμεις την πιπιλα!!! ακομα δεν πιστευω ποσο ευκολα!! προχθες που πηγαμε στη θαλασσα του προτεινα να τις παρουμε ολες (κοιμοταν με 3-4 τουλαχιστον) και να τις δωσουμε στα ψαρακια. παραδοξως συμφωνησε (προς εκπληξη μου). τις βαλαμε λοιπον σε ενα σακουλακι και τις βαλαμε στην τσαντα του μπανιου. οταν γυρισαμε σπιτι καναμε το μπανιο μας και πηγαμε στο κρεβατι μας. αρχισε λοιπον ενστικτωδως να ψαχνει τις πιπλες και να γκρινιαζει....παιδια ουτε 1 λεπτο δεν γκρινιαξε. δεν εχουμε του λεω αφου τις δωσαμε στα ψαρακια, θα σου φερω τα παπακια σου. εχουμε κατι μικορσκοπικα σε μεγεθος πιπιλας.ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ!!!! ΤΕΛΟΣ!!! δεν αναφερθηκε ξανα το θεμα. τωρα για να κοιμηθει παιρνει τα παπακια του τα βαζει σε παραταξη και υπνος. δεν το πιστευω οτι εγινε ετσι απλα. καλα η κορη μου πιπιλιζει ακοιμη και δυστυχως αυτο δεν κοβεται ειναι μονιμο καθως εχει για πιπιλα το δακτυλο της...

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

αχ τι καλα.. τοσο ευκολα κοψατε την πιπιλα... το χερακι ομως προσπαθησε να το κοψεις.. θα μεγαλωσει και θα το βαζει .. θα χαλασουν και τα δοντακια της.. ασε που θα ντρεπεται αλλα δεν θα μπορει αν κανει τιποτα.. εγω μικρη ντρεπομουνα,αλλα δεν μπορουσα να το κοψω.. με μαλωναν οι δικοι μου αλλα μεγαλωνοντας σκεπτηκα, αφου εκεινοι δεν μου το κοψανε εγω τι εφταιγα.. να ξερεις εκανα τον πρωτο μου φιλο και μετααα το εκοψα μονη μου... στο γυμνασιο,,, δεν ντρεπομαι να το πω.. μικρη ντρεπομουνα... αφου ετσι εκανα.. ηταν μια συνηθεια που σε ηρεμουσε σε χαλαρωνε... δυσκολευτηκα πολυ..

τωρα για την πιπιλιτσα ο γιος μου ειναι 18 μηνων.. στο σχολειο δεν του δινανε την πιπιλα, δεν χρειαστηκε... σε μενα στο σπιτι τις βλεπει τις παιρνει η ψευτογκρινιαζει και λεω καλα καλα παρε την πιπιλα, η γενικως τον ¨ταπωνω¨ευκολα.. να σταματησω ε? επισης ειχε κοιμηθει αρκετες φορες στο βρεφικο το μεσημερι και δεν ειχεπιπιλα... να σταματησω να του τη σινω, αλλα οταν γκρινιαζει τι να του λεω,, δεν μπορω να του πω, παει την πηρε η γατουλα.. θα καταλαβει... τι θα κανει... δεν συζητω για το βραδυ ακομα, δεν με πειραζει...η να καοψω και το βραδυ κατευθειαν.. καμμια γνωμη μανουλες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

περιπου στην ηλικια του δικου σου παιδιου εκοψα την πιπιλα του γιου μου τη μερα. απλα του ειπα οτι θα εχει μονο βραδυ. το πηρε αποφαση γιατι δεν του εδινα αλλα το βραδυ με τιποτα την ηθελε για να κοιμηθει. ενταξει 18 μηνων μικρακι ειναι ακομη. οσο για την κορη μου που λες ειλικρινα δεν ξερω τι αλλοα να κανω??? εχω αρχισει να πιστευω οτι μονο αν κοψω το δακτυλο θα σταματησει να το πιπλιζει....εχουμε δοκιμασει τα παντα!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

περιπου στην ηλικια του δικου σου παιδιου εκοψα την πιπιλα του γιου μου τη μερα. απλα του ειπα οτι θα εχει μονο βραδυ. το πηρε αποφαση γιατι δεν του εδινα αλλα το βραδυ με τιποτα την ηθελε για να κοιμηθει. ενταξει 18 μηνων μικρακι ειναι ακομη. οσο για την κορη μου που λες ειλικρινα δεν ξερω τι αλλοα να κανω??? εχω αρχισει να πιστευω οτι μονο αν κοψω το δακτυλο θα σταματησει να το πιπλιζει....εχουμε δοκιμασει τα παντα!

το δακτυλο πολυ δισκολα κοβετε!! εγω πιπιλουσα το δακτυλο μου μεχρι τριτη δημοτικου που εβαλα σιδερακια. η αδερφη μου πηγε για σπουδες και ακομα πιπιλουσε το δακτυλο της. το θεμα ειναι να μην μαθει το δακτυλο απο την αρχη και στο γιο μου το παλεψα απο νεογεννητο που ητανε γιατι ηξερα ποσο δυσκολο ειναι να κοπει μετα και τι επιπτοσεις εχει και στα δοντια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κορίτσια sos..Η ανιψιά μου κοντεύει 4χρονών και έχει φοβερή εξάρτηση από την πιπίλα..Έχουν κάνει πολλές απόπειρες οι γονείς της να την κόψει αλλά ούτε κατά διάνοια!!! Αρχικά όταν ήταν 2 χρονών προσπάθησαν να την πείσουν να τη δώσει στα σκυλάκια που λατρεύει..με τίποτα η μικρή..αντιθέτως, φοβήθηκε μήπως μπει η μαμά τους και της την πάρει και αποφάσισε να την κρύβει και να την βάζει μόνο στον ύπνο..εκείνη τη στιγμή ήταν αρκετό το βήμα. Λίγο καιρό αργότερα, της είπαν τα γνωστά περί άγιου βασίλη και δώρου. Χάρηκε στην αρχή, είπε θα τη δώσει, αλλά μετά άλλαξε γνώμη και είπε ότι δεν θέλει δώρα.. Τότε έμεινε έγκυος η μαμά της και δεν θέλησαν να την πιέσουν κι άλλο..Αφότου γεννήθηκε το αδερφάκι της, χρησιμοποιεί ακόμη περισσότερο την πιπίλα..γνωρίζει πολύ καλά ότι αν την χάσει υπάρχουν μαγαζιά να πάρει άλλη, της έχουν πει ότι μπορεί να στραβώσουν τα δόντια της και λέει δεν πειράζει, θα πάω στο γιατρό!Το αδερφάκι της τώρα είναι 9 μηνών και δεν θέλει πιπίλα με τίποτα και ούτε με τη σύγκριση πείθεται. Επίσης, της ψαλίδισαν την πιπίλα καιι δεν χαμπάριασε, συνέχισαν να την κόβουν μέχρι που δεν είχε μείνει τίποτα σχεδόν και έλεγε..."μαμά είναι μπλιαχ, αλλά δεν πειράζει!!!" Είναι αρκετά μεγάλη πλέον και η εξάρτηση της εντείνεται αντί να υποχωρεί. Τι κάνουμε λοιπόν?

 

Μια επίσκεψη στον οδοντίατρο θα την πείσει. Ένας τυπικός έλεγχος στα δόντια και ένας οδοντίατρος που θα επιμένει ότι κοίτα στον καθρέφτη, αυτά τα στραβά δοντάκια είναι απο την πιπίλα θα την κάνουν την δουλειά. Είναι μεγάλη για νεράιδες και ποντικους..

Link to comment
Share on other sites

Μια επίσκεψη στον οδοντίατρο θα την πείσει. Ένας τυπικός έλεγχος στα δόντια και ένας οδοντίατρος που θα επιμένει ότι κοίτα στον καθρέφτη, αυτά τα στραβά δοντάκια είναι απο την πιπίλα θα την κάνουν την δουλειά. Είναι μεγάλη για νεράιδες και ποντικους..

K γω κοριτσια εχουμε τωρα εδω κ 2 μηνες με ψυψωση με την πιπιλα...ειναι 2κ 5 μηνων, δεν ξερω γιατι ετσι....τωρα ξεκινησαμε κ σταθμο κ ειναι χειροτερα, ολη μερα με πιπιλα κοταν τις την παιρνω τρελαινετε!!! αχ τι θα κανωωω....εχω σκοπο να την κοψω μεσα στο χειμωνα...

Link to comment
Share on other sites

εγω του την εκοψα πριν ενα μηνα (21 μηνων)

απλα δεν του την ξαναεδωσα. εκλαψε τα δυο πρωτα βραδια και τελος

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

είχε αρχίσει να την κόβει με τα δόντια. της πήραμε καινούργιες. τις ξαναέκοψε.

κοντεύαμε τα 2 χρόνια παρά κάτι μέρες κ το πήρα απόφαση. εγώ.

της είπα μια ιστορία για την φάλαινα του πινόκιο, ότι έχει ένα μωράκι κ χρειάζεται πιπίλα κ κουβέρτα, κάλτσες κλπ κ έτσι το ξεπεράσαμε.

το βράδυ όμως ήθελε πιο σφιχτές αγκαλίτσες. ακόμα θέλει.

αποπροσανατολισμό, απασχόληση κ αγκαλιά!

κ όχι πισωγύρισμα από οίκτο!

δηλαδή να το πάρουμε εμείς απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές μαμάδες, καλησπέρα, καλώς σας βρήκα!Είμαι νέα στην παρέα με ένα γιο ταλιμπανάκι με ανεξάρτητη προσωπικότητα μέχρι το κόκκαλο, 2 ετών και μια μικρή νεα ζουζούνα 4,5μηνών, τελείως γλύκα και αθόρυβη. Η μικρή δε θέλει πιπίλα και δεν τη πιέζω γιατί ο γιος μας έχει έρωτα με το λαστιχένιο πιπιλωτό gudget και είδαμε και πάθαμε για να το αποχωριστεί οταν βέβαια δεν κοιμάται... Η ιστορία που του είπαμε ήτανε, πως τη δίνουμε σε ένα σκυλάκι στην απέναντη πολυκατοικία γιατί είναι κουτάβι και δεν έχει πιπίλα και κλαίει ολη την ώρα. Το δέχτηκε σχετικά καλά, πάνε 3 μήνες τώρα, αλλά το βράδυ και στις δύσκολες στιγμές του τη δίνουμε (αν και γνωρίζω πως δε θα έπρεπε). Επίσης νομίζω κριτικής σημασίας ήταν ότι πάντα όταν μου δίνει την πιπίλα για να την πετάξω στο σκυλάκι του λέω μπράβο, έτσι κάνουμε με τους φίλους, μοιραζόμαστε τα πάντα και ότι χάρηκε το σκυλάκι και λέει πάντα ευχαριστώ! Μια φίλη μου δοκιμασε να βάλει στην πιπίλα κανέλα, ο δίκός μουγιος δεν φάνηκε να ενοχλείται και μια άλλη φίλη όπως ειπώθηκε και στο φορουμ, έκοψε την πιπίλα ώστε να μην υπάρχει αυτό το κενό αέρα σαν μικρό μπαλονάκι κι έτσι δεν την ευχαριστιούνται πια και την πετάνε. Καλή επιτυχία, μόνο θέλει λίγο υπομονή στο κλάμα και τη γκρινια τις πρώτες 4-5μέρες.:eek:

Link to comment
Share on other sites

Κλεισαμε κι εμεις μια εβδομαδα χωρις πιπιλα!!!!!!!!!!!!!!! Απιστευτο μου φαινεται!

 

Ξεκινησαμε με το κλασσικο "την πηρε η νεραϊδα να την παει στα μωρα γιατι εσυ εισαι πλεον μεγαλο παιδακι, και αυριο θα σου φερει ενα μεγαλο δωρο". Τη ζητησε μονο μια φορα κλαιγοντας και τερμα. Αυτο ητανε!

Ξετρελαθηκαμε και με το δωρο της "νεραϊδας", ενα κουκλοθεατρο, οποτε ηταν σχετικα ευκολη υποθεση για εμας.

Πλεον ομως δεν αποκοιμιεται αμεσως οπως γινοταν οταν επαιρνε πιπιλα. Αργει λιγακι να κοιμηθει και εχουμε στο κρεβατι μας 2 λουτρινα -ενα σε καθε πλευρο- τα οποια σφιχταγκαλιαζουμε για να μας παρει ο υπνος!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Sweet February κι εμείς κάπως έτσι την κόψαμε εδώ και 1 1/2 μήνα!!! Στην αρχή μου φαινόταν απίστευτο γιατί η μικρή είχε τρέλλα με την πιπίλα και δεν μπορούσε να κοιμηθεί χωρίς αυτην. Όμως την κόψαμε ένα ωραίο βράδυ όπου απλά την έβαλα για ύπνο χωρίς να της τη δώσω και χωρίς να κάνω κουβέντα γι'αυτήν. Της ειχα κάνει από μερες πλύση εγκεφάλου ότι θα τη δώσουμε στη νεραιδα, ότι ειναι μεγάλη πια για πιπίλες κλπ, Τελικά το πήρε ψύχραιμα χωρίς κλάμματα τις πρωτες μέρες. Πήρε το δώρο από τη νεράιδα και μετά κοκορευόταν ότι ειναι πια μεγάλη και δεν την χρειάζεται!! Τη 2η εβδομάδα όμως -δεν ξέρω αν ήταν λόγω της πιπίλας αλλά το πιο πιθανό- είχε κατι εντονα ξεσπασματα θυμου και νεύρων μες τη νύχτα αλλά και τη μέρα. Ευτυχώς όμως πέρασε και αυτο....

Τι ωραία που τα παιδάκια μας μεγαλώνουν....:) :) :) :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Η μικρη μου ειναι 22 μηνων κ εχει τρελα με τις πιπιλες της.Δεν τις αποχωριζεται με τπτ. Εγω ειμαι εγκυος στο 2ο μωρακι 18 εβδ και σκεφτομαι να την κοψουμε πριν ερθει το αδερφακι.Αλλα πως?

Μηπως ειναι μικρη ακομη?

Τι με συμβουλευετε?

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...