Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε και πως κόβουμε την πιπίλα


Recommended Posts

Καλησπερα! Η μικρη μου ειναι 22 μηνων κ εχει τρελα με τις πιπιλες της.Δεν τις αποχωριζεται με τπτ. Εγω ειμαι εγκυος στο 2ο μωρακι 18 εβδ και σκεφτομαι να την κοψουμε πριν ερθει το αδερφακι.Αλλα πως?

Μηπως ειναι μικρη ακομη?

Τι με συμβουλευετε?

 

Εγω την εκοψα και στους 2 μαζι γιατι δεν ημαουν σιγουρη οτι ο μεγαλος δεν θα περνει τις πιπιλες του μικρου οποτε ηθελα να εχει τις δικες του. (Φυσικα επερνε και του αλλου και τον τελευταιο καιρο τις ανταλλασαν. Εμεις την κοψαμε το καλοκαιρι. Βεβαια στο μεγαλο την εδινα μονο για υπνο και μαλιστα στον παιδικο και στο σχολειο κοιμοταν χωρις πιπιλα για πανω απο 1 χρονο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια καλησπερα,

εμεις ειμαστε 27 μηνων, μας αρεσει πολυ η πιπιλα, οχι μονο στον μικρο, αλλα μου αρεσει και εμενα η εικονα να βλεπω μωρο με πιπιλα, τρελενομαι:lol::lol::lol::lol::lol: ειδικα οταν την ρουφαει και ανεβοκατεβαινει πανω κατω η πιπιλα ....ειναι τοσο μεγαλη η ευχαριστηση που παιρνει που αλλαζει ολο το προσωπο του:wink::wink:

να πω την αληθεια, εγω του την εμαθα απο μωρο, για να μην μαθει δαχτυλο, το θεωρουσα ποιο δυσκολο να κοπει το δαχτυλο απ οτι η πιπιλα:roll:

 

εχω ξεκινησει και την κρυβω και γω τα πρωινα, να μην υπαρχει στο οπτικο του πεδιο και του την δινω μονο στον υπνο μεσημερι και βραδυ.

οταν ομως ειναι η ωρα του υπνου, πρωτα φωναζει πιπιλα και μετα γαλα:roll::roll:

δεν θελω να τον πιεσω να την κοψει, ουτε εχω σκεφτει ακομα τον τροπο και το πως αλλα δεν ξερω τελικα ...μηπως πρεπει να τον αφησω να αποφασισει μονος του οταν θα ερθει η ωρα που θα την βαρεθει???:rolleyes::rolleyes:

πιστευετε οτι αυτη η ωρα δεν θα ερθει ποτε???:?::?:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα,

εμεις ειμαστε 27 μηνων, μας αρεσει πολυ η πιπιλα, οχι μονο στον μικρο, αλλα μου αρεσει και εμενα η εικονα να βλεπω μωρο με πιπιλα, τρελενομαι:lol::lol::lol::lol::lol: ειδικα οταν την ρουφαει και ανεβοκατεβαινει πανω κατω η πιπιλα ....ειναι τοσο μεγαλη η ευχαριστηση που παιρνει που αλλαζει ολο το προσωπο του:wink::wink:

να πω την αληθεια, εγω του την εμαθα απο μωρο, για να μην μαθει δαχτυλο, το θεωρουσα ποιο δυσκολο να κοπει το δαχτυλο απ οτι η πιπιλα:roll:

 

εχω ξεκινησει και την κρυβω και γω τα πρωινα, να μην υπαρχει στο οπτικο του πεδιο και του την δινω μονο στον υπνο μεσημερι και βραδυ.

οταν ομως ειναι η ωρα του υπνου, πρωτα φωναζει πιπιλα και μετα γαλα:roll::roll:

δεν θελω να τον πιεσω να την κοψει, ουτε εχω σκεφτει ακομα τον τροπο και το πως αλλα δεν ξερω τελικα ...μηπως πρεπει να τον αφησω να αποφασισει μονος του οταν θα ερθει η ωρα που θα την βαρεθει???:rolleyes::rolleyes:

πιστευετε οτι αυτη η ωρα δεν θα ερθει ποτε???:?::?:

Εγω πιστευω πως απο μονα τους θα την κοψουν η εστω θα μας δειξουν οτι παει αυτο ηταν και τελος:)στο λεω γιατι οταν ο μικρος μου ηταν 13 μηνων αρχισε να μου πεταει την πιπιλα την ημερα ...οταν γκρινιαζε εγω του την εδινα αλλα αυτος εκει ..την πετουσε...ε σταματησα να του τη δινω την ημερα για πολους μηνες ...την ηθελα μονο την νυχτα...τελευταια λοιπον αρχισε να μου την πεταει και την νυχτα...βεβαι υπηρχαν και στιγμες που την ζητουσε αλλα οκ δεν τρλενοταν....εχουμε 3 νυχτες που κοιμομαστε χωρις την πιπιλα...σταματησα να του την δινω αφου ο μικρος την πετουσε ακομα και στον υπνο....την κοψαμε επιτελους...μου λεει βεβαια μαμα που πιπια...και του λεω πως εφυγε με το αεροπλανο μαζι με την γιαγια για να το δωσει στο μικη ξαδερφουλα που γεννηθηκε προσφατα....και μου λεει μπεμπε πιπια...αρα καταλαβε ...αρα περιμενουμε να μας δειξει το παιδι την πορτα εξοδα της πιπιλας :)
Link to comment
Share on other sites

Μαρια 2010, συμφωνω μαζι σου και εγω της ιδιας αποψης ειμαι,

οτι το καθε παιδι θελει τον χρονο του και σου δειχνει τι θελει και ποτε το θελει.

γενικα ειμαι της αποψης να μην το πιεζω για τιποτα, ουτε για την πανα, ουτε για το φαγητο, ουτε για την πιπιλα ουτε για τιποτα!!!!!

δεν θελω να του στερησω κατι , τον οποιο τον ευχαριστει και αυτο να μου φερει το αντιθετο αποτελεσμα δηλ. αντιδραση και γκρινια...γιατι??? δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος ,να φερνουμε τα παιδια μας σε αυτη την κατασταση απο μονοι μας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν, η μικρή μου εχθές για πρώτη φορά κοιμήθηκε χωρίς πιπίλα. Απο μόνη της, χωρίς καν να το έχω προγραμματήσει. Απλά δεν μου την ζήτησε και είπα να της την δώσω όταν μου την πει αυτή (ενώ αλλες φορές απο συνήθειο της την έδινα μόλις ξαπλώναμε). Ε δεν μου είπε τίποτα. Γυρνούσε, στριφογυρνούσε, μιλόυσε, τραγουδούσε αλλα πιπίλα δεν μου ζήτησε. Μετά απο μισή ωρίτσα κοινήθηκε. Δεν ξύπνησε καθόλου το βράδυ (ενω άλλες φορές ξυπνάει) και το πρωι που σήκώθηκε μου την ζήτησε και της την έδωσα:rolleyes:. Λέτε να ήταν τυχαίο γεγονός?? Είπα και στην μάνα μου το μεσημέρι αν δεν την αναφέρει να μην της τη δώσει. Τι λέτε...μήπως ήρθε η ώρα μας????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να πω πως εμείς την κόψαμε, δεν την ξαναζήτησε, αλλά ώρες ώρες κάνει μμμμμ κ μμμμμμμμμμ. διαβάσαμε το αγγλικό πάρεντς κ μάθαμε ότι αυτό είναι η έλλειψη της πιπίλας. κάνει αυτό το μμμμμ, για να μουδιάζει-απασχολεί τη γλώσσα της!

αυτό που προσπαθώ είναι να την απασχολώ κ να της αποσπώ την προσοχή με κάτι ευχάριστο! κουράγια!

Link to comment
Share on other sites

να σας πω κι εγω για μας ..

ο πρωτος μου γιος εκοψε την πιπιλα στα 2 και 3 μηνων..χωρις ιδιατερη δυσκολια....του ειπα οτι ερχεται μια νεραιδα και περνει τις πιπιλες απο τα παιδακια που μεγαλωνουν γιατι εχουν πια πολλα δοντακια και λογω της πιπιλας στραβωνουν και χαλανε κι ετσι πρεπει αναγκαστικα να παμε στο νοσοκομειο για να τα φτιαξουμε...ενω χωρις πιπιλα τα δοντακια μας θα ειναι μια χαρα...την εκοψε μαχαιρι...δεν μου τη ξαναζητησε....

νομιζα πως θα εχω θεμα με τα διδυμα...ειχαν μια ιδιατερη σχεση...ομως ευτυχως ολα πηγαν καλα...εδω και μια βδομαδα και σε ηλικια 2 χρονων και 1 μηνος την κοψαμε!!!!!επαθαν μια ελαφρια στοματιτιδα και εβγαλαν και σπυρακια...και ετσουζαν κιολας....ο μικρος ενα μεσημερι δεν την ηθελε...ευκαιρια σκεφτηκα....

κι ετσι την εκμεταλευτηκα και δεν την εδωσα ουτε στη μικρη το ιδιο βραδυ!!!!!

τους ειπα κι αυτους οτι ηρθε η νεραιδα και πηρε τις πιπιλες γιατι οχι μονο χαλανε τα δοντια αλλα ειναι μεσα στα μικροβια και γιαυτο θα γεμιζουν σπυρακια και θα τσουζουν!!!!!!

η μικρη τη ζητησε το πρωτο βραδυ και για μιση ωρα τη ζητουσε και μυξοκλαιγε!!!!και ο αδερφος της τη μαλωνε!!!αλλα αυτο ηταν...την ξαναζητησε καμια δυο φορες ακομη και φυσικα δεν της την εδωσα....τις πεταξα κιολας εννοειται....

και τελος για μας οι πιπιλες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοίπον επανέρχομαι γιατί συμβαίνει το εξης περίεργο και θα ήθελα την γνώμη σας. Η μικρή το βράδυ κοιμάται χωρίς πιπίλα και δεν την αναφέρει καν. Το μεσημέρι όμως για τον ύπνο, την έχει πάντα. Στην αρχή νομιζα οτι το έκανε γιατι κοιμοταν στις γιαγιάδες αλλα τελικά και σε εμένα το σκ την ζητούσε με κλάματα. Εχει τύχει σε καμία? Επιλεκτική ζήτηση...

 

Σημειώνω οτι της την δίνω ακόμα, λίγο πριν το γάλα της και το πρωί που χουζουρεύει γιατί έχω σκοπό να της την κόψω οριστικά στις διακοπές των Χρ. που θα έχω άδεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κλεισαμε κι εμεις 2μηνο ανευ πιπιλας!

Lovely people το εκανε κι η δικια μου κορη αυτο για μια μερα μονο που τη ζητησε επιμονα και κλαιγοντας στις 7 το πρωι. Νομιζω πως το εκανε για παρηγορια επειδη την ξαναεβαλα για υπνο μιας και ηταν πολυ πρωι ακομα.

Μηπως επειδη της τη δινεις και στο ενδιαμεσο για χουζουρι οπως λες, εχει μπερδευτει και νομιζει πως πιπιλα παιρνουμε μονο την ημερα; Ισως για αυτο δεν τη ζηταει το βραδυ. Ασε που ο μεσημεριανος υπνος -ιδιως οταν δεν εχουν εκτονωθει καλα- ειναι πιο "δυσκολος" απο το βραδυνο, οποτε ισως τη ζηταει για να νανουριστει.

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Aρχικά ευχαριστώ που απάντησες:D.

Η δικιά μου το μεσημέρι κοιμάται πολύ πιο εύκολα, σε 5 λεπτά. Ισως και να είναι αυτό που λες. Θα δοκιμάσω και χωρίς αυτήν το μεσημέρι μέσα στο σκ να δώ. Λες αμα την αφήσω να κλάψει μια μέρα την επόμενη να μην έχουμε θέμα;; Η αλήθεια είναι οτι το βράδυ με ζορίζει πολύ, μπορεί να κάνει και 1 ώρα για να κοιμηθεί! Αλλα δεν θέλω να κάνω πίσω.Λογίκα μετά απο λίγο καιρό θα κοιμάται πιο εύκολα έτσι δεν είναι;;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ειναι και στο παιδι.. Το δικο μου οσο περισσοτερο το αφηνεις να κλαψει, τοσο περισσοτερο πεισμωνει και ζητα αυτο που του αρνεισαι.

Δεν χανεις κατι να δοκιμασεις αλλα αν τη δεις να κλαιει σε σημειο να βασανιζεται το παιδι, στη θεση σου θα την εδινα (ενταξει, ειπαμε, με κανει ο,τι θελει η δικια μου :lol:)

Η πιπιλα ειδικα σε παιδακια που δεν εχουν βγαλει ολα τους τα δοντακια, αποτελει και ανακουφιση, οποτε καλυτερα να γινει σταδιακα η μεταβαση. Προσωπικα θα ξεκινουσα σιγα - σιγα να της κοψω την πρωινη και μετα αφου θα καθησεις, στην αδεια σου, δοκιμασε κι εκει με ηρεμο τροπο να κοψεις και τη μεσημεριανη.

Καλη επιτυχια σου ευχομαι!! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εχθές δεν της την έδωσα ούτε πριν το γάλα ούτε μετά (για το χουζούρι που λέγαμε) και όλα οκ, δεν την ανέφερε καν. Εμένα της είναι απαραίτητη μόνο για να αποκοιμηθεί το μεσημέρι. Ασε και το άλλο...μαζί με την συνήθεια της πιπίλας θα ξεφορτωθούμε και το απαραίτητο αξεσουαρ του ύπνου, το σεντόνι της, καθώς αυτά πάνε πάντα πακέτο. Όταν βγάζει την πιπίλα πετάει το σεντόνι και όταν της δώσεις σεντόνι ζητάει αυτόματα πιπίλα... Μα τι παιδί έχω πια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aρχικά ευχαριστώ που απάντησες:D.

Η δικιά μου το μεσημέρι κοιμάται πολύ πιο εύκολα, σε 5 λεπτά. Ισως και να είναι αυτό που λες. Θα δοκιμάσω και χωρίς αυτήν το μεσημέρι μέσα στο σκ να δώ. Λες αμα την αφήσω να κλάψει μια μέρα την επόμενη να μην έχουμε θέμα;; Η αλήθεια είναι οτι το βράδυ με ζορίζει πολύ, μπορεί να κάνει και 1 ώρα για να κοιμηθεί! Αλλα δεν θέλω να κάνω πίσω.Λογίκα μετά απο λίγο καιρό θα κοιμάται πιο εύκολα έτσι δεν είναι;;

Ολα ειναι μια συνηθεια,θελει ομως επιμονη και υπομονη για να ξεσυνηθισει...θελει σταθεροτητα...αν κοιμαται την νυχτα χωρις αυτην που ειναι περισσοτερες οι ωρες υπνου τοτε θα μπορει και την ημερα,νομιζω πως την θελει ισα ισα για να χαλαρωσει,να χουζουρεψει,να ηρεμησει κλπ...απασχολησε την με κατι αλλο η πειτε ενα παραμυθακι σχετικο με την πιπιλα και νομιζω σιγα σιγα θα την ξεχασει και την ημερα...καλη επιτυχια;)
Link to comment
Share on other sites

Ολα ειναι μια συνηθεια,θελει ομως επιμονη και υπομονη για να ξεσυνηθισει...θελει σταθεροτητα...αν κοιμαται την νυχτα χωρις αυτην που ειναι περισσοτερες οι ωρες υπνου τοτε θα μπορει και την ημερα,νομιζω πως την θελει ισα ισα για να χαλαρωσει,να χουζουρεψει,να ηρεμησει κλπ...απασχολησε την με κατι αλλο η πειτε ενα παραμυθακι σχετικο με την πιπιλα και νομιζω σιγα σιγα θα την ξεχασει και την ημερα...καλη επιτυχια;)

 

Να πω παραμυθάκι για πιπίλα δεν παίζει....τότε είναι που θα την θυμηθεί. Απλά δεν την αναφέρουμε καθόλού. Εννοείται οτι λεμε ένα δυο παραμυθάκια, πριν με πάρει εμένα ο ύπνος:rolleyes::rolleyes: το βράδυ. Το μεσημέρι, εκτός ΣΚ είναι όπως είπα σε γιαγιάδες οπότε.....

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια εχω καταμπερδευτει..

ο παιδιατρος μας μας λεει οτι τα παιδια πρεπει να κοβουν την πιπιλα μεταξυ 2 και 2μιση ετων ενω καποια αλλοι(παιδιατροι γνωστων και φιλων)λενε κοντα στα 3 ειναι καλα...

το θεμα ειναι οτι τα παιδια μου ειναι 26 μηνων και ειδικα η κορη εχει παθει ψυχωση με την πιπιλα...ναι μεν τους την εχουμε περιορισει μονο στον μεσημεριανο και βραδινο υπνο αλλα μου φαινεται βουνο να την κοψουμε απο τωρα...ο γιος μου φαινεται πιο ετοιμος(αφηστε που τις εχει καταφαει τις πιπιλες του,μια εχει μεινει και μετα ΤΕΛΟΣ)αλλα με εκεινη την μικρη μου τι να κανω.???

εσεις τι λετε?ειδικα οσον αφορα την ηλικια?οι δικοι σας παιδιατροι τι λενε πανω σε αυτο το θεμα?

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι της αποψης ..οσο πιο νωρις τοσο το καλυτερο...την κοψαμε εντελως πριν 2 μηνες....νωριτερα την ειχαμε για ωρα αναγκης,κλαματα,γκρινια και υπνος....επισης πιστευω πως το παιδακι μας δειχνει ποτε περιπου μπορουμε να την κοψουμε.....πχ ο δικος μου στην αρχη τηνηθελε συνεχεια μετα την εφτυνε κατα την διαρκεια της ημερας....αλλες φορες μου την εφτυνε και την νυχτα...αναλογως επρατα...την πετουσε την ημερα την εξαφανιζα εγω την ημερα και του την εδινε μονο την νυχτα που την ζητουσε επιμονα,την πετουσε και την νυχτα ...την εξαφανιζα και την νυχτα....σιγα σιγα συνηθησε χωρις αυτην...καπως ετσι ηταν ...θελει χρονο και επιμονη...σταθεροτητα.Τωρα, το καθε παιδακι ειναι διαφορετικο αρα λειτουργουμε αναλογα με την περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Στην τηλεόραση άκουσα από γιατρό ότι πρέπει να γίνει πριν από τα 3 χρόνια για να μην επηρεάσει τα δόντια τους. Εκεί γύρω στα 2μιση πιστευω είναι καλά γιατί και το παιδί καταλαβαίνει πια και μπορείς να του εξηγήσεις, η δικιά μου τότε την έκοψε χωρίς ιδιαίτερα κλάμματα παρολο που ειχε εθισμό τρελό. Απλώς για 2 εβδομάδες μετά είχε "νευράκια" και κρίσεις θυμού που μάλλον εκεί οφείλονταν γιατί μετά από 15 μέρες της πέρασαν όλα. Το θέμα ειναι να το παρεις κι εσύ απόφαση όχι μόνο τα παιδάκια σου. Δηλ. να πάρεις απόφαση ότι για λίγο καιρό μέχρι να συνηθίσουν θα έχεις γκρίνιες, αυπνίες ή δυσκολία να κοιμηθούν, πιθανόν ξεσπασματα θυμού κλπ. Όπως και να΄χει πιστευω ότι έτσι και τους πεις κομμένη η πιπίλα μετά δεν πρεπει να υποκύψεις!! Δες σχετικό θέμα εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=29199&highlight=%F0%E9%F0%E9%EB%E1

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο ηταν η απαντηση ΠΟΤΕΕΕΕ .....και εμενα η μικρη μου ειναι 3 και αν κουραστει γινεται μαχη εαν δεν την εχει...στο σχολειο και γενικως ολη μερα δεν την εχει αλλα κατα τις 7.30 το απογευμα...ειναι το ναρκωτικο της - εμφανιζει σημαδια στερησης. Εμενα η παιδιατρος μου ειπε οταν θα ειναι ετοιμη θα την κοψει και να μην την πιεσουμε εκτος απο κουβεντουλες και συμφωνιες. Οντως δεν θελω να την πιεσω αλλα η αληθεια ειναι οτι προβληματιζομαι οτι θα παει μακρια η βαλιτσααααα

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

Εγω την εκοψα στα 5 και το πληρωσαν ακριβα οι γονεις μου στον ορθοδοντικο. Εβαζα και το "κοκκαλο" μεσα τα τα πανω μπροστινα δοντια πεταχτηκαν εξω... Την γιατρο μας δεν την ρωτησα γιατι με αυτα που ακουγα φοβομουν οτι θα με κατσαδιαζε. Βεβαια εξω απο το σπιτι την εχουμε καψει απο 6 μηνων με εξεραιση το αεροπλανο.

Οταν ο μεγαλος μου ηταν 3 και εκανε επεμβαση για τα κρεατακια εχαμε μια μαζι μας για να χαλαρωσει και να τον πιασει η ναρκωση.. Βγαινοντας απο το χειρουργια η γιατρος του την εβαλε στο στομα για να ηρεμησει απο την ταραχη... Ο μεγαλος απο πριν γινει 3 κοιμοτανστον παιδικο και μετα στο σχολειο το μεσημερι φυσικα χωρις πιπιλα.

Το καλοκαιρι που μας περασε αποφασισα να την κοψουν οριστικα και οι δυο. Στα 2 και στα 4..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα

Εχω την εντυπωση οτι εχουμε και οι γονεις ευθυνες για την πιπιλα.

ο 1ος μου γιος ειχε ψυχωση με μια πιπιλα και ενα σκυλακι κυκλοφορουσε

ειχα την εντυπωση πως δεν θα την εκοβε ποτε.Η αληθεια ειναι οτι γκρινιαζε τοσο πολυ και ειχε τοσες αυπνιες (ενα χρονο να κοιμηθω 4σερι ωρες) που με το που την επαιρνε ανακουφιζομουν,αλλα τελικα εγω ησυχαζα. Οταν ηρθε η ωρα να γεννησω το 2ο παιδι (2χρονια και 3μηνες διαφορα) αποφασισα να του την κοψω. Αλλα το αποφασισα οχι την εκρυβα και μετα την γκρινια την επανεφερα.Του ειπα λοιπον οτι ειναι ο μεγαλος αδερφος και τωρα χαθηκε η πιπιλα γιατι μπορει να χρειαστει για το μωρο πιπιλα.

ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΑΝΑΖΗΤΗΣΕ ποτε, βεβαια ειχε παθει σοκ το καημενο με την εισβολη....το θεμα ηταν οτι το παιδακι ηταν πιο ωριμο εμας ετσι καταλαβα

Link to comment
Share on other sites

Οταν ο μεγαλος μου ηταν 3 και εκανε επεμβαση για τα κρεατακια εχαμε μια μαζι μας για να χαλαρωσει και να τον πιασει η ναρκωση.. Βγαινοντας απο το χειρουργια η γιατρος του την εβαλε στο στομα για να ηρεμησει απο την ταραχη...

Σε ιδια περιπτωση εμεις την κοψαμε τελειως!!!!

3μισι η μεγαλη μου εκανε αμυγδαλες - κρεατακια. οταν τελειωσε το χειρουργειο κοιμοταν του καλου καιρου απο τη ναρκωση. Και οταν ξυπνησε δε μου τη ζητησε παρολο που ηταν παιδι που οταν κοιμοταν παντα ειχε 3-4 στο χερι και αλλαζε μεσα στον υπνο της!!!! Εγω βεβαια ειχα εφοδιαστει και αποστειρωσει ( λογω χειρουργειου) 2-3 πιπιλες και ειχα παρει μαζι σε ενα σακουλακι. Καποια στιγμη δε θυμαμαι καν αν τη ζητησε, της ειπα πως τωρα που εβγαλε τα κρεατακια ειναι μεγαλη και δε τη χρειαζεται πια (χαζομαρες αλλα κατι επρεπε να βρω)! και ω θαυμα τελος η πιπιλα!!!! Μια απο τις επομενες μερες βρηκε μια της μικρης στο σπιτι την εβαλε στο στομα ρουφηξε 2 φορες, την ειδα της ειπα " καλε της πηρες τη πιπιλα, δε μεγαλωσες εσυ ειπαμε?" αλλα σαν συζητηση οχι μαλωνοντας. και αυτο ηταν απο τοτε ποτε πια πιπιλα. Η μικρη ειναι 26 μηνων κ ξεκινησαμε τωρα σιγα σιγα να μη της τη δινουμε αν και δε τη χρειαζεται για τον υπνο τα βραδυα κοιμαται χωρις. αλλα περισσοτερο τη θελει για μασητηρι για τα δοντια επειδη αργησε πολυ να τα βγαλει...ακομα βγαζει κυνοδοντες και τη μασαει!!!! οπου να ναι λοιπον κι απο εδω ξεμπερδευουμε μου φαινεται!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

α ναι και δεν σου ειπα στον μικρο που τωρα ειναι 2 δεν του την εδωσα πολυ ποτε.Δηλαδη φευγαμε με το καροτσι δεν την επαιρνα κατι που δεν γιντοταν ποτε με τον μεγαλο,θα γυρνουσα πισω, ετσι τον εμαθα πως αυτο ειναι κατι μονο για μεσα στην κουνια.

Οταν τον σηκωνω απο την κουνια την πεταει μεσα,σαν αυτη να ανηκει εκει. Αν καμια φορα παω να τον παρω χωρις να την πεταξει μεσα μου γκρινιαζει οτι ξεχασε να την ριξει, γιαυτο λεω οτι οπως τα μαθουμε τα παιδακια ετσι συνηθιζουν

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...