Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε και πως κόβουμε την πιπίλα


Recommended Posts

Καλημέρα, ο μικρός μου είναι 2,5 χρονων πριν 2 μέρες ήρθε η νεράϊδα και τις πήρε τις πιπίλες και του άφησε ένα πολύ ωραίο δώρο. Το αντιμετώπισε πολύ καλά, αλλά τον βλέπω οτι, όταν είναι η ώρα να κοιμηθεί το μέσημέρι και το βράδυ, στριφογυρίζει έχει μια υπερένταση, δεν μπορεί να χαλαρώσει, να ηρεμήσει και γενικά δυσκολεύεται πολύ να κοιμηθεί. Τις στιγμές εκείνες μόνο ρωτάει ποιος τις πήρε τις πιπίλες, και όταν του λέω για τη νεράϊδα δεν ξαναλέει τίποτα, παρ' όλα αυτά φαίνεται ότι όταν είναι η ώρα για ύπνο του λείπει κάτι και δεν μπορεί να χαλαρώσει. Συνέβη και σε κάποιον από εσάς κάτι τέτοιο; αν ναί, πως το αντιμετωπίσατε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΑΝΤΙΔΡΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ ΤΗΣ ΠΙΠΙΛΑΣ.ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΙ ΝΑ ΜΗ ΛΥΓΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΕΙ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑ ΜΟΥ ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ 14-17 ΜΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΚΑΛΗ ΗΛΙΚΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Την πάνα καλώς την κόψαμε... Την πιπίλα τώρα!!

 

Της έχω πει ένα σωρό υπέροχες ιστορίες για πριγκίπησσες και νεράϊδες αλλά δεν πιάνουν!! Κλαίει μέχρι ...εμετού (άλλο θέμα και αυτό :( ) και τη ζητάει!! Ξενυχτήσαμε έως τις 4 το πρωί μέχρι που την έδωσα...

 

Ιδέες :confused:

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω το πέρασα με την πρώτη μου κόρη.Δυο μήνες κάναμε να κοιμηθούμε. Θέλει υπομονη και όχι πισω γυρίσματα. Πεταξέ την από το μπαλκόνι να σε δει το μωρό σου και υπομονή. Αν λυγίσεις και την δώσεις πίσω το έχασες το παιχνίδι. Θα κλάψει πολύ κανένα παιδί δεν έπαθε τίποτα από το κλάμα εμείς δεν το αντέχουμε και από την αγάπη μας στο τέλος του κάνουμε κακό. Καλή επιτυχία!!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

ΚΟψαμε και εμεις την πιπιλα στον μεγαλο. εινια περιπου 5-6 μερες. ναι εχει περισσοτερη υπερενταση οταν εινια να κοιμηθει, αλλα βελτιβνεται μερα με την ημερα παρα πολυ αυτο το θεμα. εγω εκανα το κολπο που προτεινε ο παιδιατρος που βγαινει στη μενεγακη. δεν την εκοψα, αλλα ειχα μια τρυπια για νεογεννητο. αυτην του εδωσα να τρωει, εξαφανισα ολες τις υπολοιπες. η δευτερη μερα ηταν εξαιρετικα δυσκολη. εκλαιγε ολη μερα, εκανε 4 45λεπτα κλαματα. οταν ζηταει πιπιλα του δινω την τρυπια και δεν την θελει εννοειται και την κοψαμε. η τουλαχιστον ειμαστε σε παρα πολυ καλο δρομο να την κοψουμε. σημερα το βραδυ μου λεει "μαμα την πιπιλα μου" κια του λεω "αγαπη μου χαλασε, το ξεχασες; κλεισε τα ματακια και κοιμησου, δεν τη χρειζεσαι" και οντως κοιμηθηκε. και τις προηγουμενες μερες κοιμηθηκε. τις πρωτες μερες κοψιματος στριφογυρνουσε για ωρα, δαγκωνε την τρυπια κτλ. ε την τριτη μερα την αφησε μονος του αφου ειδε οτι δεν του προσφερει κατι.

 

αντε να προχωραμε και στην πανα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

έχουμε κ εμείς θέμα με την πιπιλα με την μεγάλη μου..η οποία την έπιασε στο στόμα όταν ήταν σχεδόν 2ετών!ήμουν έγκυος στο δεύτερο κ είχα δύσκολη εγκυμοσυνη κ την επηρέασε.την ζητάει σαν παρηγοριά μέσα στη μέρα όταν την μαλωσουμε ή όταν κλαψει κ το βράδυ στον ύπνο.η ψυχολόγος μας είπε οτι δ είναι θέμα,κ θα μπορούσε άνετα να την κρατήσει μέχρι τα 6 της χωρίς να θεωρείται πρόβλημα.απλώς βρήκε άλλο τρόπο να παρηγοριεται..με τον σύζυγο μου μας ενοχλεί αλλά δ κάνουμε καν δοκιμή να την κόψουμε τώρα γιατί είχαμε πολλές αλλαγές φέτος.μετακόμισαμε σ άλλη πόλη,ήρθε κ το δεύτερο κ έχουμε ζήλιες,οπότε περιμένουμε.. :-(

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

Εμεις (διδυμα) την κοψαμε λιγο πριν τα 3.

Ξεκινησα 2 μηνες πριν και την αφαιρουσα στον μεσημεριανο υπνο σε καθημερινη βαση (αφου τα επαιρνε ο υπνος). Σταδιακα την εκρυβα και την νυχτα, αλλα την αφηνα καπου πανω στο κρεββατι.

Μετα διαβασαμε το παραμυθι με τη νεραιδα πιπιλενια.

Μετα, επειδη εχουμε αδυναμια στην σκουπιδιαρα και καθε φορα που περναει βγαιναμε (ηταν καλοκαιρι) και την χαιρεταγαμε. Ενα βραδυ λοιπον τους ειπαμε οτι θα τη δωσουμε στην σκουπιδιαρα γιατι τωρα δεν ειμαστε πια μωρα, αλλα μεγαλα παιδια και η σκουπιδιαρα (αν ειμαστε καλα παιδια) θα μας φερει ενα δωρο.

Εντρομοι εμεις πως θα βγαλουμε τη νυχτα μας, αποφασισαμε με τον αντρα μου να τις πεταξουμε πραγματικα (οχι, δεν φοβομασταν τοσο τα παιδια, οσο οτι εμεις δεν θα αντεχαμε και καποια στιγμη θα τους τη διναμε....οποτε χαμενος κοπος). Ετσι και εγινε! 1-2 μερες ηταν ανησυχα, αλλά εμεις το ιδιο παραμυθι (οτι την πηρε η σκουπιδιαρα γιατι τωρα δεν ειμαστε πια μωρα, αλλα μεγαλα παιδια).

Μετα απο λιγες μερες βρηκε τυχαια ο αντρας μου 2 αυτοκινητακια - σκουπιδιαρες. Τους τα πηρε και τους ειπαμε οτι ειναι δωρο απο τη σκουπιδιαρα επειδη ειναι τοσο καλα παιδια. Και περασε πιο ευκολα απο οτι εμεις φοβομασταν.

eNortjKzUjI0NDMwNVOyBlwwFWwC0A,,97.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα......θα ήθελα και γω την άποψή σας για το συγκεκριμένο θέμα.

Λοιπόν η μικρή μου είναι 27 μηνών. Την πιπίλα την παίρνει από μωρό, αρχικά στον ύπνο και το τελυταίο 6μηνο τη ζητά γενικά και μέσα στην ημέρα. Όταν πάμε βόλτα στις κούνιες και δει άλλα παιδάκια με πιπίλα, την πιάνει ένας ενθουσιασμός και τρέχει καταπάνω τους για να την πιάσει (ευτυχώς δεν την έχει αρπάξει από κανένα παιδάκι μέχρι στιγμής). Με τον άντρα μου προβληματιζόμαστε που βλέπουμε ότι κοντεύει τα 2,5 και η εξάρτησή της από την πιπίλα φαίνεται να μεγαλώνει (!) αντί να ελαττώνεται.....

Χτες λοιπόν και επειδή η πιπίλα της (μόνο μία έχουμε) είχε αρχίσει να κόβεται στη βάση της, την κόψαμε εμείς παραπάνω σε σημείο το παιδί να μην αισθάνεται την ίδια ευχαρίστηση. Την κοιτούσε περίεργα, την έβγαζε, έλεγε "φτου κακά" και τέτοια. Και μια στιγμή που ήμουν στο μπάνιο, έρχεται και κείνη και στέκεται πάνω από τη λεκάνη με την πιπίλα στο χέρι....απλός παρατηρητής εγώ....Κάνει να τη ρίξει, την ενθαρρύνω και γω λέγοντας ότι χάλασε πια και ΤΟ ΚΑΝΕ, την έριξε! Τράβηξα με τη μία το καζανάκι και άρχισε επιτόπου ο σπαραγμός και ο θρήνος.....

Το βράδυ εννοείται ότι τη ζητούσε απελπισμένα και γω την πήγαινα στο μπάνιο και τη ρώταγα να μου δείξει που πήγε η πιπίλα και μου έδειχνε τη λεκάνη και έλεγε "πάει πιπίλα, νάνι". Της λέω, μπράβο κοπέλα μου που την πέταξες, τώρα πάμε αγκαλίτσα να κάνεις και συ νάνι. Κοιμήθηκε σχετικά ήρεμα από τις 10:30 έως τις 4 το πρωί. Στις 4 ξύπνησε με γκρίνια, κλάμα και φωνές και κοιμηθήκαμε όλοι μαζί στις 6:30....

Τι να κάνω? Μήπως ήταν πολύ απότομο και της δημιουργήσω κάποιου είδους ανασφάλεια??

Το κοριτσάκι μου, όλη μου η ΖΩΗ !!

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια εχω δυο γιους,ενα τριων χρονων και ενα εντεκα μηνων,πως να κοψω στον μεγαλο την πιπιλα,αφου θα βρισκει οποτε την θελει του μικρου την πιπιλα.ο μικρος ακομα ειναι νωρις για να την κοψει!τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κι απο μενα.

ο μικρος μου -3 χρονων-ειχε μεγαλο δεσιμο με τη πιπιλα του,αν δε την ειχε δε μπορουσε να κοιμηθει αυτην και μια μπλουζα δικη μου που κρατουσε -και κραταει ακομα-

πριν λιγες μερες αποφασισα πως ειναι καιρος να την αποχωριστει,τον προειδοποιησα αρχικα οτι μια πεταλουδιτσα παιρνει τις πιπιλες και τις πηγαινει στα μικροτερα μωρακια,αφου του το ελεγα συνεχως καθε μερα,μια μερα λοιπον γυριζουμε απο το σχολειο και τον ενημερωσα οτι ηρθε η πεταλουδιτσα.

4 μερες την εψαχνε -ειδικα οταν ερχοταν κουρασμενος μετα το σχολειο- αλλα ευτυχως τα βραδια κοιμοταν μια χαρα

μετα τη τεταρτη μερα σταματησε το εντονο κλαμα- οταν εκλαιγε εγω με ψυχραιμια του ελεγα για τη πεταλουδιτσα και ανεφερα ολους τους φιλους και φιλες του που δεν εχουν πιπιλα και μεγαλωσαν,μεχρι να του περασει.

καποιες μερες και ωρες την αναφερει αλλα οχι με κλαματα και πεισμα,και δειχνει να το ξεχναει,υπομονη μανουλες,μια βδομαδα το πολυ,λιγο ζορι και περασε :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Καλημέρα, έχω το μικρούλι μου 2,5 χρονών και προχθές του είπα ότι ήρθαν οι καλικάντζαροι και πήραν τη πιπίλα του! Την είχε σχεδόν όλη την ημέρα στο στόμα, εάν την ήθελε μόνο για ύπνο ίσως να μην του την έκοβα!

Το πρώτο βράδυ κοιμήθηκε τόσο καλά, δεν το περίμενα, το δεύτερο είχε μία ανησυχία μέχρι να τον πάρει ο ύπνος, και τα τελευταία δύο βράδια είναι πολύ ανήσυχος, ξυπνάει το βράδυ και με φωνάζει, πιο συχνά απ' ότι πριν. Και όταν ξαπλώνει για ύπνο παρόλο που νυστάζει βλέπω ότι δεν αφήνει τον εαυτό του ελεύθερο να χαλαρώσει ώσπου εξαντλείται και τον παίρνει ο ύπνος!

 

Μήπως να του εμφανίσω μία έστω για τον ύπνο, να κοιμάται πιο ήρεμα? Μήπως βιάστηκα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω το μικρούλι μου 2,5 χρονών και προχθές του είπα ότι ήρθαν οι καλικάντζαροι και πήραν τη πιπίλα του! Την είχε σχεδόν όλη την ημέρα στο στόμα, εάν την ήθελε μόνο για ύπνο ίσως να μην του την έκοβα!

Το πρώτο βράδυ κοιμήθηκε τόσο καλά, δεν το περίμενα, το δεύτερο είχε μία ανησυχία μέχρι να τον πάρει ο ύπνος, και τα τελευταία δύο βράδια είναι πολύ ανήσυχος, ξυπνάει το βράδυ και με φωνάζει, πιο συχνά απ' ότι πριν. Και όταν ξαπλώνει για ύπνο παρόλο που νυστάζει βλέπω ότι δεν αφήνει τον εαυτό του ελεύθερο να χαλαρώσει ώσπου εξαντλείται και τον παίρνει ο ύπνος!

 

Μήπως να του εμφανίσω μία έστω για τον ύπνο, να κοιμάται πιο ήρεμα? Μήπως βιάστηκα?

 

Καθόλου δεν βιάστηκες. Τώρα που ξεκίνησες μην κάνεις πίσω!!! Εγώ στην κόρη μου την έκοψα στα 2. Είναι τελικά να το πάρουμε αοόφαση εμείς ο γονείς. Τα παιδιά ακολουθούν αρκεί να είμαστε σταθεροι! Αν κάνεις πίσω το χασες το παιχνίδι:D

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω, ότι αφού την έκοψες δεν πρέπει να κάνεις πίσω γιατί θα δημιουργήσεις κακό προηγούμενο σε οτιδήποτε θα προσπαθήσεις να κάνεις στο μέλλον. Ισως να σου φαινεται δύσκολο τωρα που είναι αρχή. Μπορεί για καποιες μέρες να είναι λίγο πιο ανήσυχος, ομως θα συνηθίσει. Βασικά προσπαθεί να μάθει πώς θα τον παρει ο ύπνος χωρις την πιπίλα. Μπορείς αντί της πιπίλας να εισάγεις μια καινουρια ρουτίνα ύπνου. Ενα παραμυθάκι ή κάτι άλλο. Οσο για τα ξυπνήματα, μονο υπομονή.

 

Επίσης να προσθέσω ότι αν του δώσεις πιπίλα μονο για το βράδυ θα πρεπει να του εξηγήσεις γιατί δεν μπορεί να τη φοράει την ημέρα, πραγμα πολύ δύσκολο. Οπότε το πιο πιθανό είναι ότι στο τελος, από τα κλαματα και την γκρίνια που θα έχει θα σε "καταφέρει" να την φοραει και την μέρα.

 

Και στο λεω εκ πείρας, αφού ο γιος μου φοραγε πιπίλα συνεχώς μεσα στο σπίτι και το βραδυ κοιμόταν με μια στο στόμα και μια σε κάθε χέρι. Μόνο όταν ήμασταν έξω δεν φόραγε και αυτό γιατί φοβόταν μην του πέσει στο δρόμο κατα λάθος και την πετάξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς εκεί που του τη δίναμε μόνο το βράδυ για να κοιμάται, τώρα πάλι τη θέλει σαν τρελός όλη τη μέρα. Μάλλον βγάζει κανά δόντι και θέλει παρηγοριά.. Στην αρχή του λέγαμε ότι θα την δώσουμε στα παπαγαλάκια μας για να μην φωνάζουν και συμφώνησε, μάλιστα το πρωί ξυπνούσε, έβγαζε την πιπίλα από το στόμα και φώναζε ΤΣΙΟΥ !

Θα κάνω λίγη ακόμα υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

ο μικρος μου εγινε 2 χρονων. τους τελευταιους 3 μηνες ειχε εξαρτηση απο την πιπιλα. αντι να την κοβει την ηθελε περισσοτερο. μεχρι που σκεφτηκαμε να του πουμε οτι θα ερχετε να την περνει ενα παιδακι που δεν εχει δικη του κ θα του την φερνει μονο στον υπνο. μεχρι στιγμη πιανει. οταν ειναι ωρα για υπνο μας δειχνει το στομα του κ μας φερνει ενα τηλεφωνο για να ειδοποιησουμαι το παιδακι να φερει την πιπιλα. νιωθει κ ευχαριστιμενος που την χαριζει σε καποιο αλλο παιδι. πιστευω οτι η συνεχομενη χρηση της πιπιλας τον εχει κανει να μην λεει πολλες λεξεις.τεμπαιλιαζει. σε λιγο θελω να του την κοψω τελειως, θα συνεχισω το παραμυθι με το παιδακι κ ισως την ψαλιδισω για να τον ενοχλει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια οσες θελετε να τους κοψετε την πιπιλα τελειως εκμεταλευτειτε τα Χριστουγεννα και τον Αγιο Βασιλη!! Εμεις ετσι την κοψαμε και δεν το πιστευα γιατι ηταν εξαρτημενος, την ηθελε ολη μερα σχεδον!

Τον προετοιμασα και το ειπαμε πολλες φορες οτι τωρα εισαι μεγαλος και θα την βαλουμε κατω απο το δεντρο και ο Αι Βασιλης θα την παρει και θα την δωσει σε ενα μωρακι και εσενα θα σου αφησει το δωρο σου! Και ετσι εγινε, την αποχαιρετησαμε, την εβαλε μονος του κατω απο το δεντρο και το πρωι πηρε το δωρο και ουτε την ξαναζητησε! Ηταν παρα πολυ ευκολο!

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερο φυσικα να μην ξεκινησει ποτε!

Παρατηρησα οτι στον δικο μας ηταν ευκολο να μην μαθει σε πιπιλα γιατι..πιπιλουσε τα βυζια της μανας του συνεχεια στην αρχη με τον θηλασμό,η πιπιλα δεν του ελεγε τιποτα,ηθελε το real stuff!

 

Ωραιο παντως το κολπο με τον Αι Βασιλη!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

να γράψω και εγώ τη περίπτωση μας μήπως υπάρχει καμία χείρα βοηθείας..

 

κόρη 3 ετών , γονείς (εμείς) χωρισμένοι.

 

Εγώ εξ αρχής αρνητικός με τη πιπίλα, η μητέρα της κόρης μου "ε δεν τρέχει και τίποτα".

 

Με τα πολλά πολλά, όταν την έχω εγώ τη κόρη μου, έχω καταφέρει σε μόνιμη βάση να ζητάει πιπίλα μόνο για το μεσημεριανό και βραδινό ύπνο.

 

Το όπλο μου ήταν πάντα η επικοινωνία μαζί της, γιαυτο πιστευω της πέρασα καλά τη γραμμή να μη ζητάει πιπίλα.

 

Φέτος το καλοκαίρι θα έχω τη κόρη μου για ένα ολόκληρο μήνα. Τι μπορώ να κάνω για να αδράξω την ευκαιρία και να της σταματήσω τη πιπίλα?

 

κανένα τιπ? :D

Η κόρη μου αναρωτιέται γιατί είμαι όλη την ώρα στο σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

να γράψω και εγώ τη περίπτωση μας μήπως υπάρχει καμία χείρα βοηθείας..

 

κόρη 3 ετών , γονείς (εμείς) χωρισμένοι.

 

Εγώ εξ αρχής αρνητικός με τη πιπίλα, η μητέρα της κόρης μου "ε δεν τρέχει και τίποτα".

 

Με τα πολλά πολλά, όταν την έχω εγώ τη κόρη μου, έχω καταφέρει σε μόνιμη βάση να ζητάει πιπίλα μόνο για το μεσημεριανό και βραδινό ύπνο.

 

Το όπλο μου ήταν πάντα η επικοινωνία μαζί της, γιαυτο πιστευω της πέρασα καλά τη γραμμή να μη ζητάει πιπίλα.

 

Φέτος το καλοκαίρι θα έχω τη κόρη μου για ένα ολόκληρο μήνα. Τι μπορώ να κάνω για να αδράξω την ευκαιρία και να της σταματήσω τη πιπίλα?

 

κανένα τιπ? :D

μπορεις να ξεκινησεις να την κοβεις καθε φορα απο λιγο με το ψαλιδι.θα αρχισει να μη της αρεσει να την εχει στο στομα.ακομα κ τη νεραιδα που παιρνει τις πιπιλες να τις παει σε μωρα που δεν εχουν μπορεις να χρησιμοποιησεις.η νεραιδα αυτη αφηνει ενα δωρακι σε μας που της δωσαμε την πιπιλα!!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

ωχ καλό αυτό με το να τη ψαλιδίζω.. δεν το είχα σκεφτεί ούτε του είχα ξανακούσει!

 

αυτη η νεράιδα πρέπει να έχει βοηθήσει πολλούς γονείς ε; πρέπει να είναι φοβερό άτομο!

 

ευχαριστώ για τα tips!:D

Η κόρη μου αναρωτιέται γιατί είμαι όλη την ώρα στο σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

περιεργο κοματι το θεμα της πιπιλας.....νιωθουν καλα μετο πιπιλισμα τα γλυκουλια μου....ολα πανε βαση το χαρακτηρα του παιδιου...εμενα ο γιος μου 28 μηνων εκοψα αστραπιαια την πανα κ το μπιμπερο...χωρις προσπαθεια...μετην πανα απλα ειχαμε συζητηση κ μετο μπιμπερο στοπ σενα βραδυ....πριν 1 μηνα δεν ηθελε την πιπιλα καθολου(ευτυχως την παιρνουμε στον υπνο μονο μεσημερι-βραδυ) λεω ευκαιρια ειναι...αλλα μες στην νυχτα αρχισε κατι κλαμματα απαρηγορειτα και τον λυπηθηκα ασε που μου ξυπνησε κ την μπεμπα(3 μηνων τοτε) θα τον αφησω λιγο ακομα κ απο χειμωνα θα επιμεινω αλλα αυτο μετο κοψιμο με ψαλιδι το εχω ακουσει κ απο αλλου

Link to comment
Share on other sites

έχετε παρατηρήσει όταν κάνουμε προσπάθεια να κόψουμε τη πιπίλα, και το καταφέρουμε, αν μετά στρέφονται σε πιπίλισμα δαχτύλου;

Η κόρη μου αναρωτιέται γιατί είμαι όλη την ώρα στο σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
μπορεις να ξεκινησεις να την κοβεις καθε φορα απο λιγο με το ψαλιδι.θα αρχισει να μη της αρεσει να την εχει στο στομα.ακομα κ τη νεραιδα που παιρνει τις πιπιλες να τις παει σε μωρα που δεν εχουν μπορεις να χρησιμοποιησεις.η νεραιδα αυτη αφηνει ενα δωρακι σε μας που της δωσαμε την πιπιλα!!

 

Η νεράιδα δεν έχει πιάσει μέχρι τώρα.. αν και είχαμε τη βοήθεια ενός μωρού στη παραλία που επιβεβαίωσε οτι πήρε δώρο! χαχα

 

Βασικά τα πράγματα είναι χειρότερα γιατι η κόρη μου απέκτησε αδερφάκι και μέσα σε όλα , υπάρχει ενα αναμενόμενο πισογύρισμα.

 

Θα δοκιμάσω το ψαλίδι...

Η κόρη μου αναρωτιέται γιατί είμαι όλη την ώρα στο σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εμεις την κοψαμε αρχες αυγουστου. ο γιος μου ειναι 30 μηνων .τους τελευταιους μηνες την ειχε μεσημερι κ βραδυ μονο στον υπνο. την πρωτη μερα διακοπων που ειμασταν στο ξενοδοχειο μακρια απο παππουδες κ γιαγιαδες, επεσε να κοιμηθει το μεσημερι με την πιπιλα. την πηρα στον υπνο του κ μολις ξυπνησε του ειπα το παραμυθι με τον λυκο που χτυπησε την πορτα κ τις πηρε ολες για τα μωρα του. του ειπα παλι οτι ειναι μεγαλος κ δεν τις θελει,το βραδυ πριν κοιμηθει την ζητησε, του διαβασα το αγαπημενο του παραμυθι τα 3 γουρουνακια κ του εδειξα τον λυκο που πηρε τις πιπιλες. αυτο ηταν τελος πιπιλες. βοηθησε πιστευω που ειμασταν εκτος σπιτιου σε ενα νεο μερος που ηταν για λιγες μερες. τον Ιουνιο ειχαμε ξεκινησει να κοβουμε κ την πανα γιατι ισως παει παιδικο. σε αυτο δεν βοηθησαν οι διακοπες γιατι ενω στην αρχη το ειχαμε καταφερει στις διακοπες ξεχνιοταν κ εμεις δεν τον πιεζαμε με την τουαλετα. οταν γυρισαμε σπιτι του εφτιαξα το wc αποκλειστικα για αυτον κ πλεον δεν εχουμε ατυχηματα,παει στο μπανιο του. τωρα εχουμε μπροστα μας το κοψιμο του μπιμπερο , αν τον παρουν την προσαρμογη στον παιδικο κ την προετοιμασια για τον ερχομο των διδυμων κοριτσιων μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια.. διαβάζω και διαβάζω για το κόψιμο της πιπίλας και είπα να μπω στη συζήτηση κι εγώ!!!

Η μικρή μου είναι 25 μηνών και θέλω να κόψουμε την πιπίλα.. έχω αρχήσει εδώ και μια βδομάδα το απόγευμα και τα σ/κ που είμαστε μαζί να μην της δίνω τις πιπίλες της (2 πιπίλες και ένα σεντονάκι αγκαλιά!!!) στη διάρκεια της μέρας πέραν του υπνου (μεσημέρι-βραδι)..

Τα καταφέρνουμε καλά, όταν γκρινιάζει και τη ζητάει ψάχνω τρόπο να της στρέψω αλλού την προσοχή.. πετυχαίνει...

Και εδώ αρχίζει το πρόβλημα.. Ο ΠΑΙΔΙΚΟΣ! όταν πάει στον παιδικό δεν μπορεί χωρίς όλα αυτά!!!! δεν τα αφήνει με τίποτα στην τσάντα της και όλη μέρα τα έχει αγκαλια.. Αποτέλεσμα? να μην μιλαέι πολύ (ενώ γενικά δεν βάζει γλώσσα μέσα), δεν παίζει πολύ, δεν συμμετεχει πολύ στο σχολείο, μιας και τα χέρια της είναι ¨απασχολημένα" με πιπιλες-σεντονι... Τι κάνω???

 

Ευχαριστώ εκ τω προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...